N». 11873 £>iii!3ol£L<£ 8 November. A0. 1898 <§eze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 November. Feuilleton. MARACKZY. LEIDSCH DAGBLAD. paus DEZES COUSANTl Voor Loiden per 3 maanden. l~f l.io. Franco per post 1.40, Afzonderlijke Nonxmers 0.05. PRUS DEB ADYEBTENTIEN i Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. GrooterO letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. B. en "Ws. bieden den gemeenteraad ter voorloopige vaststelling aan een door den Schuttersraad ingedienden suppletoiren staat van begrooting ten bedrage van 298 33 ter voorziening in de gelden, tenoodigd voor de uitkeering der personeele toelage aan den commandant der d. d. Schutterij alhier over het loopende jaar, waartoe door den Raad i.i zijn laatste zitting werd besloten. De commissie heeft tegen den staat geen bedonkingen. Aangezien adressant den 26sten October jl. de gemeente metterwpon beeft verlaten, geven B. en Ws. in overweging aan J. A. Everbard terugbetaling of vrijstelling te verleenen van schoolgeld voor zijn dochtertje Petronella over de maanden November en December, ten be drage van 2.66. v v.-ft -v- Verder geven zy in overweging afwijzend op het adres van den heer F. P. H. Van Os te beschikken, aangezien de verordening op de heffing der schoolgelden bij tusschentydsch verlaten van de school alleen dên restitutie van betaald schoolgeld toelaat, wanneer dat verlaten het gevolg is van vertrek uit de. gemeente, hetgeen i. c. niet het geval is. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoekschrift van den heer R. Froger stelLn zij voor aan adressant terugbetaling te verlee nen van het voor zijn kinderen betaald schoolgeld aan de Jongensschool 1ste klasse over de maanden November en December, aangezien hy den 31sten October deze ge meente metterwoon heeft verlaten, en zijn kinderen sedert de school niet meer hebben bezocht. Voor de benoeming van een derden onderwijzer aan de openbare lagere school der 3de klasse No. 5r in verband mot de uitbreiding van het on Jerwijs aan deze school tot de 10de klasse, is de volgende voordracht opgemaakt: lo. J. J. Lecker, onderwijzer aan een openb. lagere, school te Alfen; 2o. mej. H. Blankenberg, vroeger tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school der 3de klasse Ro. 3; 3o. mej. B. Pillard, kweekelinge aan de openb. lagere school der 4de klasse No. 2. De Commissie van Financiën heeft geen bedenkingen tegen de begrooting voor 1899 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, zoodat zü tot goed keuring van die begrootiog adviseert; noch tegen den door het College van Vrouwen kraam- moedtrs ingedienden 6taat van af en over schrijving op de begrooting van 1897; noch tegen de rekening van het College van Vrou wen kraammoeders over 1897, en stelt voor die rekening goed te keuren in ontvangst ad f 2192.33s, in uitgaaf ad 2126.135, en dus sluitende met een batig saldo van ƒ66.20. Ten vervolge op hun rapport van den 25sten October j. 1. leggen B. en Ws. den Raad over de tweede ljjst van reclames tegen het Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1898, en 6tellen zij voor af te wijzen de reclames van: C. E. Bernard, J. C. Boden- staff, D. F. Boekee, G. Bolt, W. Braak- Öroeneveld, P. v. d. Broek, J. Brorkman, J. Byieveld, M. Cahen, P. R. Campert, G. J. M. Couvée, A. J. Cornelissen, M. M. Correa, P. v. Dis, E. L. Drukkor, J. B. v. DuureD, G. Eikerbout, C. H. v. Es, E. H. Esser, F. B. Evers, B. H. Everts, G. W. v. d. Feltz, B. J. Ferf, J. Fles Jr., N. Fockema, C. v. d. Geer, G. S. A. Grevenbroeck, M. Hagedoorn, F. Hameeteman, A. De Hen, Wed. H. J. F. Heyman, Wed. G. Hoozeman, C. d. Horst, D. Jacobs, N. A. De Joncheere, J. G. Kaas, J. E. Kikkert, F. Knaap, H. Knaap, C. Knauff, J. A. Kohschulte, A. J. Kors, H. Korswagen, Th. Kloppenburg, O. M. C. G. Knottnerus, A. Kres, C. A. Kres Jr., D. Kruissink, C. v. Leeuwen, D. v. Leeuwen, K. A. v. Leeuwen, H. R. Meeuwenberg, P. v. d. Meer Hz., A. J. Meerburg, N. Meerburg, H. O. Muller, P. L. Neuteboom, H. Overvliet, R. Plomp, H Polvliet, B. Prins, J. Prins, W. Rensink, J. Reyenga, A. Van 't Riet, G. Romeyn, A. Ruigrok, C. v. Santen, M. M. Schaap, E. J. Schoondergang, J. Schramp, J. Sillevis, J. C. Smit, J. A. Snel, R. Spaans, M. J. v. Staden, J. Stol, J. D. Stol, A. Tuyl, Wed. D. J. Verhoeven, H. Vroom, A. v. Voorthuysen, J. Vlasman, P. H. J. Vreeburg, J. Vriezendorp, A. Wagemans Sr., J. A. C. Wagener, A. WynolJy, P. A. ZazinI; te verminderen de aanslagen van: wed. J. v. d. Ameels mtt ƒ3; H. C. Bethlehem met 22 50; P. De Bolster met ƒ3; M. G. Blauw met 16.50; C. H. A. J. Ten Brink met ƒ3; P. W. v. d. Broek met ƒ1.80; O. Cahen met ƒ16.50; F. L. T. Doe met 7.50; J. Dingjan met ƒ12; C. J. v. d. Drift met 6; J. v. Dijk met ƒ9; J. F. S. Esser met ƒ6; wed. J. J. Fiuckensieper met ƒ6; G. J. Flim met 2.25; B. H. Gebhardt met ƒ6; W. F. v. d. Heyden met 22.50; P. v. d. Horst met ƒ1.80; W J. Harteveld met ƒ12; H. T. Hartwyk met 3.75; J. M. De Kempenaer met ƒ19.50; O. A. L. Keuls met ƒ6; D. KLvit met 15.25; G. H. Laagland met 12; J. v. d. Lincen met ƒ1.50; P. De Looze met ƒ10.50; N. Martyn met ƒ0.75; H. W. Metse laar met 2.25; J. Midderham met ƒ6; Wed. J. Montagne met 7.50; J. Nieuwenburg met 1.20; wed. J. J. v. Oerle met ƒ6; H. G. B. Ramakers met ƒ7.50; S. S. Rosenstein met 75; P. Schophuizen met ƒ6; G. Selier met ƒ6; J. H. SUfleu met 1.80; W. Stam met ƒ6; N. J. Sypestein met 8;25; Wed. A. Vergeer met 22.50; C. Verzyl met ƒ12; wed. A. Werner met 3; W. Zandvliet met ƒ3.75; en te roieeren de aanslagen van: A. D. J. 't Hooft, W. J. F. Nuyens en M. Oostveen. De gezellige byeenkom6t ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der afJ. Leiden van „Het Vaderland getrouw", Vereoniging van oud-stryders der land- en zeemacht uit Ned.- Inoiön, welke Zaterdag avond, door eon vry groot aantal belangstellenden bygewoond, plaats had in Hotel „Du Nord", alhier, werd, nadat de musici een paar muziekstukken hadden doen booren, door den voorzitter, den beer Van Essen, geopend met de volgende toespraak „Dames en heerenl Het is my een zeer aangename taak u, ook namens het bestuur, welkom te heeten. Ons samenzyn op deze plaats wy weten het reeds allen is ter herdonking van het éénjarig bestaan dezer afdeeling. Het verheugt my te kunnen constateeren, dat het afgeloopen vereenigingsjaar voor de afdeeling alleszins gunstig is te noemen. Immers, het aanmer- keiyk gestegen ledental; de steun, dien we mochten ondervinden, en niet het minst het bezit van een sieriyk vaandel, stemt ons tot tevredenheid. Wat laat dit jaar voor ons tal van herin neringen nal De Inbuloiging van onze ge liefde jeugdige Koningin met haar prachtige feesten; de voorspoed onzer wapens in de. overzeesche bezittingen; dit alles draagt het zyne by, om dit jaar voor ons onvergeteiyk te maken. Een oogenblik willen wy stilstaan, weemoedig denkend aan zoo menig traaf kameraad, die met zyn bloed, op het slagveld, het Vaderland een offer bracht. Hulde, drie maal hulde aan die dapperen 1 En nu wensch ik u een kort overzicht te geven van den loop onzer afdeeling in het afgeloopen jaar. Cp 4 November 1897 werd, da6rto9 opge roepen door het hoofdbestuur, de eerste ver gadering belegd in het „Café du Théatre", van den heer Schoenmaker, aan de Oude Vest. De opkomst was slecht; slechts zeven per sonen gaven aan de oproeping (in het „Leidsch Dagblad" gedaan) gehoor. Na door den voor zitter, den heer C. Beeking, met het doel en de strekking der Vereeniging bekend gemaakt te zyn, traden allen (zegge zeven personeD) als lid toe. Het vourloopig bestuur werd ge vormd uit de heeren Van Essen, voorzitter, Adriaans, secretaris-penningmeest'.r, Styiders, commissaris. Was het- begin weinig bemoe digend, het bestuur liet zich daardoor toch niet uit het veld slaan; dit bleek den 2östen van dezelfde maand by de installatie. Het ledental klom toen tot 24. Wy ver loren door bodanken 11- leden, doch namen 20 nieuwe leden aan, zoodat thans ons leden tal 33 bedraagt. In aanmerking nemende den kring, waaruit wy onze leden kunnen verwachten, is dit cyfer vry gunstig te noemen. Inmiddels mocht de afdeeling zich verheu gen in den steun en de sympathie der ge goede ingezetenen. Op verzoek van het bestuur werd welwillend het eere voorzitterschap aanvaard door den hoogedelgestr. luit.-kol. der inf., Ridder Militaire Willemsorde, wat aan de afd. een vertrouwelykeo vasten grond slag gaf. Even welwillend werd het eere lid maatschap aanvaard door de H.E.Ge6tr. heeren C. H. De Goaje en W. B. J. Duycker, resp. kapt. ter zee en kolonel der inf., en het buitengewoon eere-lidmaatschap door den W.E.Gestr. heer H. Camerlingb, inspecteur der dir. bel., enz., en werd ons een zeer gewaardeerde steun verleend door de edele heeren, die zich aan onze afdeeling verbonden als donateurs of begunstigers. Dankbaar, zeer dankbaar is het bestuur voor dezen steun. Moge het ten volgenden jare blyken, dat deze steun var. liyvenden aard zyl Mochten de vele mutatiên geon roden tot blydschap zyn, de eendracht, die de leden bezielt, weegt daartegen op. Wat in dit af geloopen jaar met medewerking der leden is tot stand gebracht, toont u deze schoono banier. Door hun offervaardigheid hebben zy getoond met hart en ziel de belangen der VereenigiDg te willen bevorderen. Daarvoor myn dank. En nu wensch ik hulde te brengen aan onze hooggeachte mevrouw Kempers (ziekte verbinderde haar in ons midden te zyn), die ons in de gelegenheid stelde kennis te maken met het puik der Nederlandsche vrouwen, een voorbeeld van opoffering en naastenlifde, die edele vrouw, die wy op ons banierfeest bewonderden. Voor haar benoeming tot ridder d'.-r Oranje-Nassau orde, een welverdiende onderscheiding, zyn wy H. M. zeer dankbaar. God 8chenke deze brave vrouw kracht by haar edel werd? Ten slotte myn dank aan myn mede bestuurders, die op accurate en op flinke wyze toonden, dat zy op hun plaats zyn, wat my de taak aanmerkeiyk verlichtte. En nu, dames en heeren, hoop ik, dat ge u moogt amuseeren met hetgeen u cezsn avond zal worden aangeboden!" Voorts werd het woord gevoerd daftfc.den heer C. Beeking, voorzitter van het^oofd bestuur, die met don secretaris van dat bestuur, den heer J. J. Viaene, uit Den Haag der waarts was gekomen. Ook by bracht do oprichting dezer afd., met zwakke krachten, in herinnering en constateerde, dat de afd. Leiden nu een alleszins waardige afd. was. Hy ook bracht hulde aan mevrouw C. Kempers- Stütterheim, de moeder der soldaten, voor haar hulp met raad en daad; dank tevens aan autoriteiten en pers; aan hen, die financieel &t unen en de toekomst voor den oud Inci^hen militair wat zyn woduwe en weezin ïfetreft vorhelderem Hy wees op het a. s. tiénj rig feest der Vereeniging, nu door geheel Neder land bekend, en benoemde de leden *an het Leidsche afdeelingsbestuur tot leden van ver dienste, als belooning voor alles, wat zy reeds deden voor de afdeeling en daardoor voor de Vereeniging. Den moeders ried hy haar zonen op te voeden in liefde voor de Koningin en eerbied voor de wetten des lands. Ten slotte las by een brief aan de afdeeling voor van meergenoemde mevr. Kernvers Stütterheim, in Den Haag, eere-commissarisse der Vere niging, die èn in Innië èn hier te lande zooveel hart toonde en toont te bezitten voor den Indischen en den oud-Indischen militair. Zy deelde daarin o. a. mede, dat baar gezondheid in het moederland achteruitgegaan was en dat haar rust was bevolen tot 17 November, weshalve zy hier niet tegenwoordig kon zyn. Zy wenschto der afd. geluk met haar jaarfeest en herinnerde aan het schoone uoel, steun van weezen en 'weduwen, waarvoor de Vereeniging is opgericht, er op wyzende, dat 7.y Go os zegen niet kan missen, welken Leiden reeds ondervonden heeft. Zy wekte op tot streven naar vooruitgang uit eerbied voor do Koningin, liefde tot God en respect voor het eerobestuur. Zy bracht dank aan het afdeelingsbestuur en riep op tot bywoning van het tienjarig-bestaans-feest in Den Haag. In den loop van den avond werd getoond ©en cadeau van den heer G. S. Popp aan de afdeeling, nameiyk een portret van de Koningin, in lyst, om in bet vergaderlokaal by den heer Popp aan den wand te hangen. Een inzameling tot afbetaling der banier, wolke tusschen groen prykte de buste der Koningin stond tusschen een andere groep groen bracht ƒ6.21 op. Adressen van gelukwenscb zonden do af- deelingen Schiedam, Amsterdam, Haarlem en Delft. De eere-voorzitter, de luit.-kol. der Infanterie, Ridder M. "W.O., H. A. Calkoen, kon hier niet aanwezig zya. "Wel waren eenigen tyd tegen woordig de kol. der infanterie W. B. J. Duycker, commendant van het 4doreg. infanterie alhier, en kapitein J. E. Oltmans, van de inf. Aan gezang, byvalsLetuigingen na redevoe ringen en huldebetoogingen aan de Kooingin ontbrak het niet. Het programma, voordrachttD, enz., ver schafte blykbaar het meerendeel der aanwezi gen veel genoegen. Het laatste nummer was een bal. Door de commissie, belast geweest met do versiering en verlichting der Aalmarkt c.s., tydens de inbuldigingsfeesten alhier, is in baar eindvergadering besloten om het batig saldo ad ƒ35.893 af te staan aan de vereeniging „Schoolkin Jervoeding" alhier. De rekening en verantwoording, door ge noemde commissie uitgebracht, ligt by den voorzitter, den heer J. Romanesko, voor be langhebbenden ter inzago. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat de Geref. Kerk B (Qeerengr.icht) te Leiden, die haar vijftigjarig bestaan her Jacht, zich nog mag verheugen in het bezit van haar eersten ouderling, den heer J. Van Dyk, die thans vyftig jaar als zoodanig óe Gemeente gediend heeft. Do Franscho mail met berichten uit N?d.- Indiö kan hedenavond alhier worden verwacht. De matroos der 1ste klasse F. J. Ch. Bogert, thans dienendo aan boord van Br. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt heden ge detacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, en zulks ter vervanging van den matroos der lste klasse L. De Jong, wiens detacheering is ingetrokken, wegens overplaatsing aan boord van Hr. Ms pantserschip „Pi=t Hein." Hoewel het aan de commissie van toe zicht op de DepartementB8chool der Maat- schappy tot Nut van het Algoraeen te 's Gra- venhage, wier hoofd, do heer W. B. Reeser, Zaterdag 25 jaren aan die inrichting verbonden was, eerst als leeraar, later als directeur, bekend was, dat het schoolhoofd, in overeen stemming met zyn eenvoudig karakter, dien dap onopgemerkt wilde laten voorbygaan, zoo meende het College Dlettemin aan de groote verdiensten van den heer Reeser voor de school, die hy bestuurt, verschuldigd te zyn, hem ty deze gelegenheid van haar sympathie en erkenteiykheld biyk te moeten geven. Daaraan werd Zaterdagmiddag uiting ge geven in een vergadering der Commissie mot alle leden der departementsbesturen. In deze byeenkomst werd aan den heer Reeser onder 3) Het was roerend dezen verheven kunste naar, door den grysaard als scholier behandeld, geduldig weer een passage te zien beginnen, waarvan de uitvoering nog eenigszins onvol komen schoen, en een betooverende muziek, die een geestdriftig publiek op de knieën zou hebben aangehoord, te hooren spelen voor de oude meubelen in de kamer, de rozenstruiken voor het venster en de vogol3 in den tuin. Als dan do herfst weer begon, verscheen by weer in Weenen en hervatte zyn kunst reizen door Europa. Zoo had hy, overladen met eer, ryk aan roem en geld, zyn dertigste jaar bereikt, zonder ooit zorg of verdriet te kennen. Hy besloot toeD, toegevende aan de dringende bede van den beroemden improssario Burnstett, den Oceaan over te steken en een kunstreis door Amerika te doen. Hy had echter het verlangen te kennen gegeven vóór zyn vertrek een paar weken naar Engeland te gaan. De prins van Wales, een hartstochtoiyk bewonderaar van zyn spel, had hem uitge- noodigd op een jachtparty in Schotland. Maar vóór alles wilde de prins de KoningiD, die Marackzy nog nooit gehoord had, het £©not doen smaken van zyn weergaloos talent. Het concert had to Windsor plaats. Een zeer beperkt aantal uitnoodigingen was rond gezonden, en er waren schier bovenmensche- lyke pogingen aangewend om éón daarvan machtig te worden. Toen Stenio binnentrad met zyn viool in de hand, steeg, te midden van de stilte, uit de groep hovelingen rondom de Koningin een zacht, vleiend gefluister op, dat den kunstenaar deed trillen. Hy glim lachte, en, terwyi hy dengene, die hem ac compagneerde, met een enkelen streek op de viool waarschuwde, dat hy gereed was, begon hy, zonder op te zieD, te spelen. Hy speelde een rêverie vol droefgeestige harmonie, die de klachten vertolkte eener ïydende ziel, gereed de aarde te verlateD, en die hy genoemd had: „Zwanenzang." Zyn vaardige vingers tooverden eerst de herinnering aan het gelukkig verleden te voorschyn, vrooiyke, schitterende feesten, om die te doen overgaan in de treurigo werkeiyk- heid van het troosteloos heden. Het was niet langer de viool, die sprak, het was het verbryzelde hart zelf, dat m6t zyn laatste zuchten zyn verheven klachten uitte. Stenio, die, naar gewoonte, met neergeslagen oogen speelde en alles om zich heen vergat, om geheel op te gaan in zyn spel, liet de laatste tonen hooren, die rein als engelen gezang ten hemel stegen, toen een diepe zucht de plechtige stilte rondom hem verbrak en hem de oogen deed opslaan. Met éón blik overzag hy de zaal, die schit terde van licht, edelgesteenten en bloemen, en bemerkte, weinige schreden van zich af, op de eerste ry, een jong meisje, wier gelaat een groote aandoening verried, terwyi de tranen haar over de wangen rolden. Met gevouwen handen, als verzonken in gebed, zat ze daar onbeweeglyk. Voor haar bestond er geen wereld meer. Omhoog gevoerd door de bezielende geestdrift van den verheven kunstenaar, ver- wyide zy in de heilige sferen van de eeuwige poözie. Hemelsche stemmen bekoorden haar oor, een onuitsprekelyke zoetheid vervulde haar ziel en zy wenschte voor immer zoo te kunnen blyven luisteren naar deze boven- aardscho muziek. De tonen verstomden plot seling, een daverend applaus weerklonk, er ontstond beweging rondom het jonge mei9je 6D, zoüder op de etiquette te letten, stonden alle genoodigden op en verdrongen elkaar om Stenio hun complimenten aan te bieden. Zy voelde, dat men haar arm aanraakte en zy hoorde een zachte stem haar toefluisteren: „Maudl Wat scheelt er aan, Maud?" Haar oogleden trildeD, alsof zy ontwaakte, zy slaakte een zucht en zeide glimlachend tot haar zuster, die zich reeds een weinig ongerust over haar heenboog: „O, Daisy, wat zweefde ik ver wegl" Nu kon zy, in een kring van hertoginnen, den kunstenaar zien staan, die mot een be scheiden ernst ds loftuitingen aanhoorde. Toen bemerkte zy, dat hy, na een kort ge sprek, op haar toetrad, door den prins zelf begeleid. Stenio boog voor haar, terwyi zyn koninklijke beschermer voorstelde: „Miss Mellivan, myn vriend Marackzy, die om de eer verzocht heeft aan u te mogen worden voorgesteld." Maud stamelde verlegen oonige woorden. Het was haar, alsof haar de keel werd toe- geschroefd. Toen zy haar koelbloedigheid terug had, had de prins zich reeds weer ver- wyderd en maakte de kunstenaar zich gereed om opnieuw te spelen. En, onder den invloed van den betooverenden strykstok, geraakte het jonge meisje weer in opgetogenheid en de avond ging voor haar in zalige verrukkiDg voorby. II. Het verbiyf van Marackzy, dat eerst maar een paar dagen zou dureD, werd verlengd tot verscheidene weken. De Amerikaansche dagbladen deelden mede, dat de zoo lang verwachte kunstreis was uitgesteld. Het werd spoedig duideiyk, dat zy nimmer zou plaat9 hobten. Een onoverwinneiyke toovermacht hield Stenio in Engeland terug. Hy weigerde concerten te geven; het scheen, dat hy wilde doen vergeteD, dat hy kunstenaar was. Hy verkeerde veel in gezelschap, speelde, danste, jaagde en leidde het leven van een man van de wereld. Om hem te hooren, zelfs in zeer intiemen kring, moest men hem lang bidden, en dan gaf by nog slochts toe, als het verzoek van een dame kwam. Miss Maud had het byzondere voorrecht zyn tegen stand te kunnen overwinnen. Een woord van haar scheen voor hem een bevel. Dan nam by de eerste de beste viool en speelde de hartstochtelykste melodieën met zulk een gloed, alsof hy zyn ziel wilde overstorten in die van bet jonge meisje. En werkeiyk scheen het alsof Maud, weggevoerd op de vlougelen der muziek, geheel onder de bekoring geraakte van den genialen toovenaar en geen wil had dan zyn wil. De markies van Mellivan-Grey, een buiten gewoon deftig man, eerste secretaris van de admiraliteit, had den beroemden Hongaar met de meeste welwillendheid ODtvangen. Togen het eiudo van de lente bad hy Marackzy uitgenoodigd eenige weken by hem in Ierland te komen doorbrengen. De edele lord meende met hem in de hooge kringen van Ierland te kunnen schitteren, en het', vleide zyn ydelhoid niet weinig de rol van Maecenas te kunnen spelen. Toen zyn echtgenoote stierf, waren zyn dochters nog zeer jong en had hy ze toever trouwd aan de zorg van een gouvernante, een niet meer jonge, zeer nauwgezette puri tein sche. Zoo moendo by zyn plicht gedaan te hebben en leefde by in alle gerustheid voort. Hy had zelfs niet het minste vermoeden van den invloed, dien Stenio op Maud uitoefende. Geen enkele maal had hy de vurige blikken opgemerkt, waarmede het jonge meisje den grooten kunstenaar volgde. Met al den hoogmoed, aan zyn geslacht eigen, kon hy niet begrypen, dat eon kind, dat zyn naam droeg, kon afdalen tot dien genialen man uit het volk. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1