Politie. der verschillende parochiën, waar deken Smoulders tot nu toe werkzaam was. Na het Évangelie werd een op den foestdag passend woord gesproken, terwijl onder de H. Mis de parochianen voor hun herder vurig baden, dat God het kostbaar leven van hun beminden pastoor nog lang voor hen sparen zou. Wassenaar. Gedurende de maand October werd in de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1477 38 en terugbetaald f 1966.01. Het laatst door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 712. In den loop dierzelfde maand werden door het Rykstelephoonkantoor behandeld 180 tele grammen, waarvan 81 werden verzonden en 99 ontvangen. In de vergadering der afd. "Wassenaar van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur deelde de voorzitter mede, dat mr. R. Baron Van Zuylen van Nyevelt, burge meester dezer gemeente, toegetreden is als donateur der Vereeniging. In den loop der volgende week zullen de prezen uitgereikt worden aan hen, die bij de inbuldigingsfeesten de fraaiste versieringen bacdeo aangebracht. Voor huizen van ten hoogste f 75 huur waarde worden de volgende prijzen uitge reikt aan J. Van Egmond 1ste prijs, voor de eerepoort in de Schooltraat 2de pr. voor de eerepoort voor „de Gang" 3de pr., aan A. P. Vogels 4de pr. en aan P. H. Maandag 6de prijs. Fraaio portretten van H. M. de Koningin worden nog gegeven aan J. Mansvelt, M. Peereboom, de R.-K. Zustersschool, H. Pocope en G. H. Mollenkamp. IJlt de „Staatscourant." Koninklijke besluiten. Op pensioen gesteld de vice-admiraal G. Kruys, op zijn ver zoek, onder dankbetuiging voor de vele goede en ge wichtige diensten, door hem aan den lande be wezen, en bet bedrag van het pensioen bepaald op J 4064 'sjaars; bevordord tot vice-admiraal de scbout-bij-nacbt F. K. Engelbrecbt. Aan li. J. Kalt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bareelambtonaar van den Rijks waterstaat der 1ste klasse. Door den minister van koloniën xijn de heeren P. A. Douglas. J- K. Röhner, A. Priester, A. Bloenisma, W. Kok, M. Den Hariog, A. J. N. Bakx, J. H. Stroband. J. H. Verduyn den Boer en A. F. L. Blad gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-indie, om to worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen êd met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch Indiö. Maatschappij voor Toonkunst. Ik wil gaarne aannemeD, dat het aan mij ligt, m«3r het feit Is nu eenmaal niet te loochenen, dat ik by concerten als dat van gisteravond altijd naar bet einde verlang: waarom weet ik eigenlijk zelf niet. Virtuozen van den eersten rang treden meermalen op; de stukken, waaruit het programma bestaat, 3i)n meestal ieder op zichzelf genietoaar, maar met het geheel kan ik mij maar niet verzoenen. Inderdaad, gedurende do vijftien jaren, dat ik de uitvoeringen der Maatschappij geregeld bezocht heb, beeft bet solisten-concert mij aooit kunnen toeien, en, hoe ik er mij ook tegen heb trachten t* verzetten, ik ben er nooit in geslaagJ een zeker gevoel van ver veling to overwinoen. Toen twee jaar geloden voor de kleine uitvoering het Brusselsche jang octet w. rd uitgenoodigd en het jaar daarop het Meininger-quartet, toen was de hoop bij mij levendig geworden, dat htt bestuur der Maatschappij met het geven van solisten-concerten bad gebrokonhet heeft echter nitt mogen zijn! Tot mijn genoegen beeft gisteravond althans vóór de pauze het beurt om-beurt-een stukje systeem niet gegolden. De heer Mossel heeft goeden smaak genoeg getoond met niet het een of andere concert te kiezen, dat door het ontbreken van een orchestrole begeleiding slechts teleurstelling had kunnen brengen, maar heeft ons op misschien do mooiste sonate onthaald, die bij had kunnen spelen, nl de derJe van Beethoven. Over de uitvoering wensch ik mjj van oordeel te onthouden: op de plaats, wasr ik zat, vóór op htt balkon, heb ik den indryk gekregen van een sterk praedoraineeren van do piano, waardoor htt violoncel spel vaak onverstaanbaar voor mij is geworden. Twee violoncellisten, aan wier oorJeel ik hecht en die in mijn buurt zaten, waren van meeniüg, dat de heer Mossel beter bad kunnen zijn. Daarentegen sprak ik later weer iemand, die in de zaal had gezeten en wiens meening ik eveneens vaD groote waarde acht, oie ver klaarde den violoncellist van a tot z te hebben kunnen verstaan en oie zijn spel zeer roemde. Bl(jkoaar ben ik ous het slachtoffer van een slechte acustiek geweest en doe ik dus beter met goen eigen oordcel uit te spreken. Daarna tnej. Tilly Koenen, cie zich hier reeds een goeden naam had verworven door haar optreden een paar jaar geleden in Men delssohn's „Paulus." Konden wy haar toen be groeten als een veelbelovende zangeres, thans is de belofte vervuld en heeft zij ongetwijfeld het geheele publiek bewondering moeten afdwingen. Haar zeldzaam krachtige, heldere, welluidende on omvangrijke altstem is or een zooals men ze zelden te hooren krijgt. Mevr. De HaanManifarges (trouwens een andere soort van stem) niet te na gesproken, kan ik ver klaren in jaren geen altzangeres van zoo groote gaven te hebben gehoord. „Die Allmacht" van Schubert is zeker wel het meest ge schikte stuk geweest om een stem, zooals zij er een heeft, tot haar volle recht te doen komen. Mogen haar stemmiddelen misschien nog niet geheel gelijkmatig over alle registers verdeeld zijn, ook dit zal wel spoedig het geval zyn. Hoogelijk stel ik het op prijs, dat de kleine nummertjes, die nu volgen, uit het programma zijn gewipt en daarvoor in de plaats de 14de sonate van Beethoven is gegeven. De „Mond- schem sonate"' (een naam, die niet van den componist zelf.stamt) zóó te hooren voordragen, is werkelijk een zeldzaamheid. Had Risler door zijn smaakvol en voornaam spel in de violoncel-sonate reeds aller harten veroverd, zijn solo-voorcracht bracht het publiek in extase. Het eerste deel had wellicht iets lichter kunnen gespeeld zyn, het tweede een weinigje vlugger, maar het zwaartepunt ligt toch in de finale, die in het tempo, waarin Rislör haar speelde en waarin zij ook behoort gespeeld te worden, schier onoverkomelijke mo.Rijkheden aanbiedt, moeilijkbeden, die echter door den pianist glansrijk overwon nen zijn. Het kunstwerk zelf was een openbaring: hoezeer ik het altijd heb bewonderd, toever trouwd aan de meesterhanden van een Risler, staat het daar weder geheel verjongd als een monument van een der grootste genieën, die ooit geleefd hebben, ter aanbidding voor alle komende geslachten.Eenige „muziek liefhebbers" schijnen er in geslaagd te zijn een sonate van Beethoven van een programma geschrapt te krijgen! Tot zoover heb ik genoten en ik was met de pauze opgeruimd nu eindelijk toch eens met onverdeeld genoegen by het solisten concert to hebben gezeten. Maar na zonneschijn komt immers regen? Een stokje voor violoncel, nog een stukje voor violoncel (bet publiek hoopte op nog een derde stukje voor violoncel), een lied, een liedje, nog een liedje (het publiek hoopte op nog meer liedjes), eon stuk voor piano, nog een stuk voor piano en alweder een stuk voor piano (hot publiek trekt jassen aan en keert den buigenden Risler den rug toe). Wie van deze soort van programma's kan genieten benijd ik, maar ik kan heb niet. De beide Van Goensjes, waarvan het laatste verleden jaar door Van Lier op „Sempre" is gespeeld, zijn niet onaardige stukjes, echter zonder veel diepgang. Van de liederen beviel mjj het best dat van onzen landgenoot Von Brucken Fock, een componist, oie zijn laatste woord nog niet gesproken heeft! Berger's liedje kon mij eveneens behagen, terwijl ik „An die Nacht" nog eens meer moet hooren. In Cbopin heeft Risler zich niets minder betoond dan in Beethoven. Door zijn fijnen aanslag was bij in staat Cbopin met een warmte en innigheid voor te dragen, zooal6 men het slechts zelden te hooren krijgt. De kracht, die Risler met zijn linkerhand ont wikkelt, is buitengewoon en Liszt's Rbapsodie No. 13 was wel in staat dit te doen uitkomen overigens een stuk om iemand mee weg te jagenl Voor eon Toonkunst concert was de zaal bepaald matig bezet. d. G. Gemengd IVieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een blsekersmeid, die eenige goederon stal ten nadeele van haar patroon. Hoe gevaarlijk het is voorwerpen van waarde bij een opengeschoven raam aan de straat te laten, bleek dezer dagen weer een bewoner van de Mare alnier, waar men daardoor oen doosje, inhoudende een gouden en een zilveren broche, ontvreemdde. De politie is er reeds in geslaagd de gestolen voorwerpen in beslag te nemen en de daders, twee kwajongens, op te sporen. Tegen hen wordt proces verbaal opgemaakt. Het bestuur der Coöperatieve Broodbakkerij en VerbruiksvereeDiging „De Volharding" te 's Gravenhage deelt mede dat de ra htarbcid voor bakkersgezellen in de fabriek der vereeniging, die op 1 Januari 1897 wtrd afgeschaft, nu weder is ingevoerd. Financiöele schade voor do vereeniging en de zekerheid dat door de nieuwe regeling het personeel niet werd gobaat daar reeds se ert jaren de bakkers slechts acht uren per dag en nooit den geheelen nacht arbeiddsn drongen het bestuur tot het nemen van dien maatregel. De genomen prori schonk het bestuur de overtuiging, dat afschaffing van nachtarbeid slechts kan worden verkregen door samen werking der bakkerijen, gepaard met eenige opoffering van de zijde van het publiek. Gistermiddag omstreeks twee uren werd brand ontdekt in het achtergebouw van de chocolaadfabriek van den heer Rijken in de 1ste Wagenstraat te 's Gravenhage. Er werd op dat oogenblik niet in de werkplaatsen gearbeid, wijl het schaftuur was. De vlam woedde gedurende eenige oogen- blikkon, gevoed door uit°rst brandbare stoffen, met groote hevigheid, maar het vuur was, na het spoeoig ter plaatse aankomen van de brandweer, dio er een drietal stralen van de waterleiJing op richtte, zoowel door het per ceel zelf als door een belendend magazijn, kort daarna gebluscht. De werkplaats met eenige ineenloopende vertrekjes brandde geheel uit. Overigens werd belangrijke waterschade geleden. Dinsdag 15 November zal inDen Haag do uitreiking plaats hebben van de be kroningen, toegekend door de jury der dezen zomer aldaar gehouden internationale tentoon stelling van bakkerij, maalderij en kookkunst. In de Loosduinsche vaart te *8 Gravenhago is hedenochtend drijvende ge vonden het lijk van een man van middelbaren leeftijd, wononde in de De-Ghyn-straat aldaar, werwaarts het is overgebracht. Dinsdagavond heeft in Den Haag een persoon, wegens teleurgestelde liefde, het voorwerp zijner min, een dienstbode in een perceel aan de Nieuwe Haven, een steek met oen dolkmes aan het strottenhoofd toegebracht, na het slachtoffer van zijn wraakneming naar buitan te hebben gelokt door aan te tellen. Aanvankelijk liet de toestand der cienst- bode zich gevaarlijk aanzien, maar thans is zij buiten gevaar en wordt in bet gemeente- ziekeahuis verpleegd. De dader is gearresteerd op het door ge troffene aangegeven signalement. Het dolk mes bad bi) over een heining van een tuin gesmeten. Naar wij vernemen, heeft de raadkamer van de Haagsche rechtbank na een langdurig voorafgaand onderzoek naar den geestestoestand van den verdachte, die daartoe ter observatie in oen krankzinnigen gesticht geplaatst was, den gep. kapitein Vemer, wegens den bekenden aanslag op twee vrouwen in de Weimarstraat te 's-Gravenhage, verwezen naar de openbare strafzitting, zoodat htJ eerlang terecht zal staan, beklaagd van moord en poging tot moord. Men schrijft aan het „H. D.": Op den Loosduinscben weg ziet men dagelijks het ergerlijk schouwspel van een ouden, mageren ezel, gespannen voor een zwaren wagen, die door miadel van hevige stokslagen voortgedreven wordt. De eigenaar, geen lid van de Dierenbe scherming helaas, kocht het afgeleefde dier voor weinige guldens. Daar het nog teekenen van levea gaf, werd het met velerlei soort touw -voor een plompen wagen gespannen en de zweep van bet koord ontdaan, zoodat de toegebrachte slagen secuurder gevoeld werden. Gistermorgen om halfvier Is de bouwhoeve „De Eersteling" in den Zuidwyker- meerpolder, eigenaar de heer Van Waveren Jr., te Hillegom, en bewoond door den land bouwer Middelkoop, gehoel afgebrand. De bewoners hebben zich met moeite gered; twee kinderen werden bewusteloos uitgedra gen. Veertien koeien zijn omgekomen; de voorTaad graan en hooi werd geheel vernield. Verschillende caféhouders te Haarlem vragen wijziging der politie-verorde ning, waardoor openhouden der cafés tot twaalf uren 's nachts mogelijk zal worden. Gistermiddag ondervond de snel trein 55, van Amsterdam naar Brussel, 15 minuten vertraging, doordat de bagagewagen gedurende de reis zoodanig defect geraakt was, dat deze overgepakt en uit don trein verwy derd moest worden. Gisternacht ontstond te Maren (N. B) brand In bet huis van de wed. Van Schyndel. Door den hevigen wind was spoedig alles tot den grond afgebrand, waarbij een geit on twoo Tarkons in tie vlammen omkwamen. Een en ander was verzekerd voor f 3000. Te Veenendaal brak gistermid- dag te één uur door onbekende ooizaak een felle brand uit in het achterhuis van een perceel, bewoond door den beer J. C. Van Doorn, slager. Drie spuiten van Stichtsch- en Geldersch Veenendaal en een van de Veenendaalscbe stoomspinnerij en weverij waren spoedig op het terrein. Zij konden alleen de belendonde perceelen behouden. Het achterhuis brandde geheel uit. Drie varkens en een groote trek hond kwamen in de vlammen om. Ook is er circa 10,000 K.G. wol, die in het achterhuis geborgen was, verbrand. Alles was bij ver schillende maatschappijen verzekerd. Tjjdens het stormweer verkeerde men te Urk in groote ongerustheid over de visscher8vloot, die in zee was. De visschers hebben het dan ook zwaar te verantwoorden gehad, doch kwamen voor en na in behouden haven. Over den botter „UK 265" maakt men zich echter nog zeer bezorgd, daar er na den storm nog niets van vernomen werd. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een 15 jarige knaap uit Meer sen, verdacht van diefstal in de synagoge en van nog andere diefstallen aldaar. Gelijk men weet, maakten vele onderwijzers bezwaar, om op het kronings feest slechts aan een deel der leerlingen de bekende vergulde medaille uit te reiken. Men achtte dit niet paedagogisch. Men meldt aan de „N. G. C.M, dat men aan de leerschool der meisjes kweekschool te Groningen de leerlingen zelve heeft laten beslissen wie een medaille moest hebben. Ieder leerling schreef den naam van een klasse-genoot op. Wie de meeste stemmen verwierf was de gelukkige. Twee nog jeugdigeDuitschers, ter nauwernood 20 jaar, vry goed gekleed, ver voegden zich Donderdagnamiddag omstreeks kwart vóór drieën in het magazijn van den heer J. F. H. Bouchette aan de Steenstraat te Arnhem, met het verzoek om heerenringen te zien. De heer B. wjb toevallig afwezig, waarom een knecht uit de werkplaats, die de „heeren" zag binnenkomen en hen niet te woord kon staan, mevrouw riep. Deze liet een aantal gouden ringen zien, welke op een wijze werden bekeken en van hand tot hand overgebracht, die achterdocht deed opvatten. Mevr. B. zag daarom scherp toe op wat de beide vreemdelingen uitrichtten en meende te bemerken, nadat een hand van de toonbank oen oogenblik verdwenen was geweest, dat een ring vermist werd. Toen de vreemdelingen zonder te koopen met een „wir kommen zurück" willen heen gaan, liep mevr. B. fluks achter de toonbank vandaan, naar de deur en sloot deze af, vóór de overblufte jongelieden den tyd vonden om de plaat te poetsen. Meteen riep zij een voor bijgaand meisje aan, met verzoek om de politie te halen. Op haar zeggen, dat zij terugverlangde wat was weggenomen, viel de een door de mand. Smeekende de politie er buiten te laten, gaf hij een gouden ring, die geprijsd was voor f 6.60, terug. Inmiddels was een knecht verzocht een der buren te waarschuwen. Deze kwam achter* door over een muur het huis en zoo den winkel binnen. De politie verscheen ook en te gelRk keerde de heer Bouchette zelf terug, die, dank zy de kordate houding van zijn ochtgenoote, de twee Duitschers aan de politie kon overleveren. By het fouilleeren bleek, dat do een ƒ1.20, de ander 5 centen op zak hal, waarvoor zy wel niet veel bijzonders aan goudon heeren ringen zouden hebben kunnen koopen. De dader is uit Hamburg. In den winkel reeds bekende by zijn wandaad. De commissie voor de inhuldi gingsfeesten te Kampen heeft besloten het batig saldo van ruim f 230 aan te bieden aan het gomeentebestuur, met verzoek dit te beschouwen als een bijdrage voor de stich ting van een eenvoudig gedenkteeken aan de troonsbestijging van H.M. Koningin "Wilhelmina. Gisternacht om drie uren zyn te Groningen op straat zwervende aangetrof fen drie Russen, twee mannen en een vrouw. Zy kwamen van Moskou en wil Jen naar Engeland. Zy hadden evenwel geen reisgeld en daar zy bovendien geen middelen van be staan en geen voldoende papieren hadden, zouden zy over de Duitsche grenzen gezet worden. Do heerL. A. B. te Zutfen bestelde eonigen tyd geleden op een advertentie aan de coöperatieve roomboterinrichting „De Een dracht en Boerenbond", te Voorburg, 272 kilogram natuurboter voor f 3. By ontvangst van het bestelde bleek hem, dat de ontvangen waar goon natuurboter was. Verder bleek ook, dat er te Voorburg geen roomboter inrichting „De Eendracht en Boerenbond" be staat, doch dat de boter was afgezonden door zekeren C. v. d. S. te 's-Gravenhage. Deze zaak is nu in handen der politie, zoodat thans wel zal blyken of de afzender zich heeft schuldig gemaakt aan overtrejing der boterwet. (Z. C.) Het dochtertje van deu stations chef te Wadenoyen, dat ernstige brandwonden had bekomen, is overleden. Een Duitsche reiziger kwam gisteravond te Bokstel tot de ontdekking, dat men van trein 74 tusschen Yenloo en Bokstel zyn portemonnaie met 120 mark en zijn plaats- bewys had gerold. Er werd naar Tilburg ge seind, waar de politie zyn medereizigers fouilleerde, doch zonder resultaat, zoodat de Duitscher zonder één cent op zak op straat stond en zijn reis niet kon vervolgen. Gistermiddag brak te Waalwyk een hevige brand uit in een huis, gelegen in de Grootestraat, bewoond door 4 gezinnen en toebeboorende aan den heer J. Van DRck. De schade is voor de bewoners zeer aanzieniyk, daar zy slechts laag waren verzekerd. Hot huis is totaal vernield, doch door assurantie gedekt. De brand schijnt te zy a ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen. Gisteravond is door den locaal- trein, dio om 7 uren uit Velp vertrekt, ter hoogte van de halte Plattenburg oen der passagiers, die op den in beweging zynden trein sprong, overreden. Het linkerbeen van den ongelukkige werd geheel vermorzeld. De conducteur, die den reiziger grijpen wilde, werd in den* val medegesleurd, doch viel gelukkig naast den trein. De zwaargewonde werd naar het Diakones- eenhuis te Arnhem overgebracht. Een hevige brand woedde te Oosteodam, gom. Ridderkerk, op de boeren hofstede van den heer M. Doordat een meisje in de zwingelkeet, de plaats, waar het vlas gezwingeld, d. i. van do houtdeelon, enz. ontdaan wordt, een bran dende lamp op een lijop vlas liet vallen, vatte dit vuur en stond weldra de geheele schuur in lichterlaaie. Aan blusschen viel niet te denken, de brandweer, die spoedig aanwezig was, had do handen vol om de naburige gebouwen te beschermen. De keet, waarin een vry groote party vlas aanwezig was, brandde geheel af. De schade, oie vry groot is, wordt door assurantie gedekt. Volgens telegram uit Kiel zyn de stoomschepen „Tryg", van Koningsbergen naar Rotterdam, en „Bravo", van Londen naar Riga, in bet Kaiser-Wilhelm-Kanaal mot elkaar ia aanvaring geweest, ten gevolge waarvan de „Tryg" is gezonken. Omtrent de schade van de „Bravo" is nog niets bekend. Het Amerikaansche stoomschip „Panama", dat met 300 opvarenden verloren werd geacht, is behouden te Havanna binnen gekomen. Volgens bericht uit Santiago zou het Amerik. transportschip „Panama", van daar naar Nieuw-York bestemd, op 1 Nov. by Kaap Maysi zyn verongelukt en zouden van do 300 opvarenden slechts enkelen zyn gered. Donderdag is te Rohrbacb, by Landau, een sneltrein uit Bazel naar Keulen ontspoord. Vier personvn sgn gewond en voel materiëel is beschadigd. By de groote duurte van vleesch worden in Pruisen in den laatsten tyd veel ganzen genuttigd, die uit Rusland worden in gevoerd en tegen lagen pry's te koop geboden. In dezen herfst zyn reeds 1,900,000 van deze dieren omgezet. Gevonden voorwerpen: f 0.35 losgeld. Een gryze pelerine. - e5q lederen tascbjo met 11 tramkaartjes. - k{q R.-K. kerkboekje. Een coupon Königl. Pott, Eisenbahn Gesellschaft. Een bos sleutels... Een koperen moer van eon patent-as van oen rytuig. Een bruine riem. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen worden dagelyks tusschen 12 en 1 uur ver strekt aan het Bureel van Politie. Be zaak-Ureyfus. Volgens de „MafciQ" hoeft het Hof van Cassatie besloten, aat zelfs de griffier van 1a Crimineels Kamer de verhooren van het aan. vullings-Anderzoek in de Dreyfus za^k niet mag-bywonen. Het ambt van griffier wordti door den raadsheer Attbaliu waargenomen. Op deze wyze hoopt men elke mogeiykheii dat er een mededeeling over het proces kan worden gedaan, te vermydeu. Het blad beweert te weten, dat htt Hof zich in de eerste plaats zal bezighouden met de quaestie der zoo genaamde bekentenissen. Hot Hof zou ook den advocaat van mevrouw Dreyfus, mr. Mornhard, niet willen toestaao, de verbooren by te wonen. Alleen wannen Dreyfus zelf gehoord zal worden, zal by hot recht hebben dezen by te staan. De vraag, wie het borderel aan den generalea staf gebracht hteft, is door den brief van Cavaignac aan den president van de Crimlneelj Kamer van het Hof van Cassatie weder oj den voorgrond geschoven: Voor het Hof werj gezegd, dat de naam van den agent niet bekend was, omdat Henry, oie het in ontvangst had genomen, geweigerd had dien naam ti| noemen en zyn geheim mee in het grd genomen had. Cavaignac heeft verklaard, dat de agent wel degelyk bekend is, en ook de „Aurora" heoft dit steeds beweerd. Men kan dien vinden ia het dossier van rechter Fabre. Maar er is nog iemand, die hem kent, oL Pi quart. Tydens het proces-Zola werd inde zitting van 10 Februari door mr. Labori d« volgende vraag gedaan: „Do agent, die met kolonel Picquart ia In trekking heeft gestaan ten aanzien van bet petit-bleu, was dat niot dezelfde, die het bor derel aan het ministerie van oorlog heeft doen toekomen, of door wiens tusschenkomst het daar bezorgd is?'* Op deze vraag werd door Picquart bevosti- gend geantwoord, waarop Labori vroeg: „Bij gevolg, op het oogenblik, dat men over de l er- komst van het borderel moest spreken, scheen die horkomst, ernstig, verdacht, volaoenue om als aanklacht te cienen alleen reeds, omdat het van dien agent kwam?" Ook op deze vraag antwoorido Picqaart be vestigend., De oorsprong van het borderel is dus wel degelyk bekend. Omtrent de Dreyfus-enquöte, ingesteld door het Hof van Cassatie, lekt zeer weinig uit De enkele berichten, die nog door de bladea waren vermeld, worden tegengesproken door het officieuze agentschap-Havas, dat o. a. zegt: „Geen woord kan buiten de raadkaan worden gehoord, daar alle deuren waren g sloten en bewaakt. Van de raadaheeren zjja geen onbescheidenheden te wachten, aange*i zien de ambtseed hen verplicht bet diepste stilzwygen in acht te nemen". Toen heeft het „Journal" weer eenige med* deelingen over het onoerzoek. Dit blad ver zekert, dat de werkelijke enquête Maandag zal beginnen. Daar het Hof, naar gewoonta, de drie laatste dagen der week zitting houdt, ora ae hangende zaken af te do^n, zullen enkel de eerste dria dagen der week worden besteed aan de instructie van de zaak-Dreyfu% Men verwacht, dat het onaerzoek onder den omstandigheden, weken, ja zelfs maandea kan auren. Echter wordt de overkomst van Dreyfus onvermydeiyk geacht. De heer Judet vervolgt niet alleen Zola nevens de „Siècle," de „Aurore," de „Droits de l'Homme," en de „Petite République," maar heeft ook tegen mr. Latori als advocaat van Zola oen aanklacht ingediend by ce orde van advocaten. De beer Judet wyst er op, dat mr. Labori zich niet beeft ontzi.n, na de vlucht van Zola te hebben voorbereid, om als werkelyk gevolmach tigde van zijn cliënt op te treden eninoions naam by de justitie een aanklacht tegen Judet in te dienen wegens valschheid in geschrifte. Hy noemt deze haodelwyze van den advocaat incorrect en constateert, dat by hem wegens beleediging of laster zou kunnen vervolgen voor den gewonen rechter. Maar hy wil niet de bescherming der wet inroepen tegen een persoon, die zich schuldig hteft gemaakt aan een zwaar vergrijp tegen de regels van zijn beroep, en wendt zich daarom tot den raad der orde. opdat deze uitspraak doe over het vergryp van mr. Labori, „die den goeden naam van de geheele orde ernstig zou kunnen schaden." „De beslissing, waarmede het onderzoek van mr. Flory geëindigd is, heeft aan mijn eerlijk heid en aan de waarheid het volste recht laten wedervaren. Maar de onbehoorlyke stap van mr. l*b«ri komt daardoor in nog ernstiger licht, daar hy verantwoordeiyk blijft voor een lasterlijke aantygiDg. Een artikel in het „Journal des Débats" trekt de aandacht, waarin hot ministerie wordt aangespoord, nieuwe wetten uit te lokken ter onderdrukking van de stelselmatige bf:

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2