N°. 11872 Maandag 7 November. A0. 1898 fgourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Feuilleton. Arm en rijk verbonden. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por S maanden. o f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlyke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel8 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grooterfe letters naar plaatsruimte. Voor het incaseeeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Financieel© Kroniek:. Hoewel over het algomoon niet geloofd wordt, ^at er ernstige redenen bestaan voor de vrees, dat de vrede van Europa verstoord zal wordon, schijnen toch de buitengewone krijgstoerus tingen van Engeland wel eenigen invlood op het verloop der Beurs gehad te hebben. De markt had althans niet dat aanzien, hetwelk men mocht ^verwachten, nu do vrees voor binnonlandscho ^onlusten in Frankrijk verd wonen, Fashoda door Franschen zoo goed als ontruimd en het geld |_in Wall street weder ruim is. Er is dus een reden, waardoor do markt ontstemd wordt, en het ligt toch voor de hand, dat deze moet gezocht ■worden in de houding van Engeland. Wat voeren [onze geliefde naburen in hun schild? Is het slechts 6 zucht om de wereld te toonen, hoeveel oorlogs schepen, groot en kleiü, zij binnen eenige wekon kannen te zamen brengen, zonder oenige hunnor iesÈStlers of maritieme stations te verzwakken, of ■is het werkelijk ernst en willen de Engelsche kooplieden op hun beurt evenals de Amerikanen hun handen eens wasschen in het bloed der blanken? De oorlogen, door Engeland, sinds die Itogon Napoleon I, gevoerd, waren allen, zoo men wil, ter wille of ter bescherming van handels- lof 8cbeepvaartbelangon en ten koste van men- Isclieu van het gele of zwarte ras. Zoo iets wordt op den duur vervelend. Zouden zij naijverig ge- Iworden zijn op het succes van hun stamgenooten laan de overzgde van den oceaan, die in korten tijd slechts met opoffering van een weinig geld cenige duizenden menschenlevens onschatbare (wingewesten hebben verkregen? Quien Sabe, wie I weet? zou de Mexicaan zeggen; laat ons afwachten. I Er is nog veel, dat Engeland nog niet heeft, maar (gaarne zou bezitten. Waarheen zal de poliep zijn I voelarmen uitslaan? Is het om Egypte of om J China te doen of tracht men de Franschen tot (onvoorzichtigheid te verleiden, om daarvoor een reden to hebben, zich meester te maken van de (waardevolle koloniën der Franschen, zooals byv. (Algiers of Madagaskar Speelt Engeland mot F Amerika onder dén hoedje en willen deze beiden I zicb^ misschien de opperheerschappij over de zeeën (der aarde toeöigenen? Ziedaar vragen, welke men 1 zich doen kan, doch waarvoor men geen voldoend (antwoord kan vinden. Van onze Staatsfondsen waren Integralen (iota minder prijzig. 3-pcts.-obligation en [certificaten echter ongeveer hetzelfde. Russische Staats- en S p o o r w o g-o b li- gatiën waren vast en zonder veel variatie in koers. De Russische leeningen zijn tot nog too altyd een geliefkoosd fonds op onze markten voor (bet geldbeleggend publiek geweest. Het is dan ook [ie hopen, dat zij steeds dien roep van soliditeit zullen gestand doen, want een val in Russen zou hier eon enorm verlies veroorzaken (trouwens in Frankrijk ook). Naar men wil heeft in Frankrijk niet raindor I"dan 5000 millioen franken aan Russen een onder komen gevonden. De Russische Staatsschuld is echter voor een zeer groot deel ontstaan door ■naasting van spoorwegen. De stand der Russische ■schatkist is thans, naar de berichten luiden, zóó danig, dat voor dit of het volgend jaar geen nieuwe (Eussische leening verwacht wordt. De Metallic ken waren iets beter in prij9, (alhoewel men toch nog niet veel verder is geko- (raen met het ,Ausgleich". De Hongaren althans hebben het voorstel, om de bijdrage van Hongarijo in do gcmcenschappelgke Staatsuitgaven op 38 pet. te brengen, verworpen. Portugeezen, welke in het begin der week williger waren en hun koers konden verbeteren, (moesten later dit avans weder prijsgeven. Spanjaarden waren gedrukt en lager. Hot bljjkt al meer en meer, dat, zoo ooit het ,Beati Possidentes" waargemaakt wordt, dit met Amerika en Spanje het geval is. Spanje moge pvotesteeren en verontwaardigd zijn, het zit geklemd in de klauwen van den adelaar uit het Rotsgebergte, er zit voor haar niets anders op, dau af te wachten, hoeveel deze van haar af wil rukken en oppeuzelen. Het spreekwoord „boe meer men heeft, hoe meer men hebben wil", is bij uitstek op de Amerikanen toe passelijk. De schulden echter, op de nieuwe bezit tingen rustende, willen zy niet; zij verlangen do overdracht vrij van hypotheek en servituten. Arm Spanje, dat zoo aan de roovers werd overgeleverd, doch helaas nog armer de schuldeischers, welke door do onverschilligheid hunner regeeringen nood zakelijkerwijze verarmd moesten worden! Of zouden wellicht do Europeescho machten heuselijkch ge dacht hebben, dat er voor Spanje een kans bestond, om in den strijd met do Unie te overwinnen? De Amerikanen willen thans de Philippijnen in hun geheel behouden tegen vergoeding van een billijke schadeloosstelling in geld. Wanneer dit gebeurt in een som ineens te betalen, dan zal deze waar schijnlijk wel gebruikt worden tot delging van een gedeelte der vlottende schuld en in geval van een jaarlijksche betaling zal zij allicht tot basis kunnen strekken van een nieuwe leening. Wat do Zuid-Amerikaanscho fondsen aan gaat, ondervond Venezuela eenige bevestiging en steeg tot 327/s pCt. Uruguay zond haar maande] ijksche remise voor den dienst dor schuld af, hetwelk echter tot geeu levendigen handel in dit fonds aanleiding gaf. Columbian en moesten ook weer een fractie prijsgeveD. Daarna rest ons nog Dominica, waaromtrent, naar de Dagelijk- scho Beuv8-Courant mededeelt, het volgende te ver melden valt, n. 1., dat het Antwerpsche Comité ter bescherming van houders van Staatsfondsen, i. d. 25 Oct. j. 1., aan den heer J. Meudel, gevol machtigd minister en fiuanciëel agent der Domini- caansche republiek in Europa, een schrijven zond, waarin het protesteert tegen het niet-uitvoeren der overeenkomst sinds Augustus j. 1. In de over eenkomst, aangegaan by do schuldregeling, werd bepaald, dat de Douanenrechten betaald zouden worden in goud. De wisselkoers is ongunstig ge worden door de schuld der administratie. Het Comité vraagt door welké middelen zijn gouver nement denkt deze zaak te horstellen en hoopt, dat bij het protest aan zijn gouvernement zal zenden. De gezant antwoordde hierop, dat hij per eerste gelegenheid het protest aan zijn regeering zal doen toekomen. Het Comité, hiermede niet tevreden, wendde zich nu tot den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken, met verzoek om zijn welwillenden steun in deze zaak. Uierdoor ziet men, dat de lijdensgeschiedenis van de fondsenhouders der Dominicaansche republiek nog niet ten einde is. De petroleumaandeeleD, voorn, de Kon ink lijko enSumatr a-P alembang, verheugden zich in een willige stemming en konden zich ver bazend verbetereu. Heuschelyke gronden, althans wat de Koninklijke betreft, zijn niet bekend, en tot dusverre kan men dus deze stemming als een anticipatie op vermoedelijk succes bij do in wer king zijnde boringen aanmerken. De Amerikaansche Spoorwogmarkt stelde ons weder tolour, niettegenstaande geld te Nïeuw-York weder overvloedig is, (.Call money'' l1/; pet. beleening korte termijn 2 a 2'/3 pet,, laDge termijn 3 a 3'/; pet, zonder veel vraag) en het geld laDgzaam, maar standvastig weder naar Nieuw-York terugvloeit, iets, dat nog wel sneller zal gaan, al9 de reinison voor de productenver schepingen aanvangen. De koersen, welke Wall. street zond, waren niet van dien aard, dat zij hier groote rijzing veroorzaaktenintegendeel, veel soorten brokkelden weder af na een kort oogen- blik van willige stemming. Oregon Shortline B - B o n d s, welke in het begin dezer week een tamelijke prijsverhooging ondervonden, konden zich hierop niet handhaven, maar moesten weder een gedeelte van die winst verliezen. Het moge nu al waar zyn, dat de kans op verpachting tegen vaste rente aan do Union-Pacific verminderd is, doordat de controle der Oregon-Short aan de Union-Pacific is overgegaan, het neemt toch niet weg, dat de financiëele positie der Oregon in ver band met die van de Oregon-Railway en Naviga tion Co. vrij sterk is te noemen en de Union- Pacific zeker niet uit kwalijk begrepen eigenbelang oen waardevol bezit zal v8rwaarloo en. Wat de Kansas City, Pittsburg Culf- road aangaat, leeren wij, dat er toch wel wat op de gunstige borichten van den president Still- well valt af te dingen. De berichten.zijn wel een beetje tegenstrijdig, doch zij toonen aan, dat het niet zoo zeker is, dat do Maatschappij haar lasten verdient. Een bericht aan de fin. .Times" spreekt van een deficit op do vaste lasten van pl. m. 150,000 dollars en nog vlottende schuld, terwijl een bericht, ontleend aan do .Frankfurter Zeitung", spreekt van een klein overschot op de vaste lasten en geen vlottendo schuld. Nu kan het wel zijn, dat door rente en aflossing van een gedeelte der vlot tende schuld het batig saldo, na aftrek der vaste lasten, veranderd is in oen tekort, zoodat ten slotte do beide berichten waarheid bevatten. De koers der aandeelen en obligatiön is inmiddels resp. tot 153/< en 70 teruggeloopen. De ontvangsten der spoorwegen over het kwar taal, geëindigd September, zijn zoor verschillend. Terwijl voornamelijk de Noord-Westelijken een aanmerkelijke verbetering aantoonen, wijzen de Zuid-Westelijken, met uitzondering van de D on ver en Ri o-Grande, een sterken achteruitgang aan. Rijnlandschc JJank. Gemeenteraad van Alltemadc. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer A. Los. Voorzitter de heer F. H. Van Wichen, burgemeester. Na opening en na voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke met algemeene stemmen worden goedgekeurd en vastgesteld, I. wordt medegedeeld: a. Proces-verbaal van kasopneming door B. en Wa. op 21 Oct. jl., aanwijzende de ontvangsten over 1898 op f 28,574.41% de batige saldo's der rekeningen 1896 voor zooveel daarover niet is be schikt voör 1897, op /-2611.62s en over 1897ƒ811.02 te zamen 31,997.06, de uitgaven over 189S op 21,829.34 en derhalve de kasgelden op 10,167.72. B. en Ws. stellen hierbij voor te besluiten en hun college te machtigen tot tijdelijke uitzetting van kasgeld op prolongatie tegen voldoenden waar borg, voorloopig tot een bedrag van ƒ5000, welke gelden in verband met een na 1 Januari a, s. aan te gane geldleening en uitbetalingen, eenige maan den uit de gemeentekas gemist kunnen worden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. b. Dat het Raadsbesluit van 11 Oct. jl. tot het doen van onvoorziene uitgaven op de begrootiog voor 1898 den 18 Oct. jl. door Ged. Staten is goedgekeurd. c. Dat bij de op 19 October jl. door B. en Ws. ge houden aanbesteding is aangenomen het maken en leveren van: lo. Verbroeding van den weg te R.-Arendsveen en het maken van nieuwe bruggen, schoeiingen, enz. door D. v. Essen en P. Boot, te Woubrugge. 2o. Bestrating paardenspoor van een groot gedeelte rijweg door de gemeente door J. In 'tVeld, te Dordrecht, voor 9700; on 3o. Een brandvrije bewaarplaats voor het archief in hot gemeentehuis door C. Langhout, te Oude-Wetering, voor 1150. d. Een nader door C. Borst Jz., te Rijp-Wetering, ingezonden schrijven omtrent den aanleg van een weg tusschon die plaats en Hoogmade, en het daaromtrent aan Ged. Staten gericht schrijven ter zake de aangevraagde Provinciale subsidie in de kosten van aanleg van dien weg. Al deze mededeelingon, overigens goedgekeurd, worden voor kennisgeving aangenomen. II. Wordt behandeld con adres van den onder wijzer den heor J. v. Noord, te Roelof-Arendsveen, ter bokoraing van eervol ontslag tegen 1 December e. k. wegens benoeming te Alkmaar. Op voorstel van B. en Ws. wordt met algemeene stemmen besloten het gevraagde eervol ontslag tegen ge noemden datum te verleenen. Eenparig wordt goed gekeurd, dat B. en Ws. terstond oproeping van sollicitanten hebben gedaan ter voorziening in de komende vacture tegen de bestaande jaarweddo van ƒ600. De Voorzitter deelt nog mede, dat zich 10 sollicitanten hebben aangemeld en er zoo spoedig mogelijk een voordracht ter benoeming zal worden aangeboden. III. Wordt door B. en Ws. medegedeeld, dat zich voor de 17 Nov. a. s. vaceerendo betrekking van hoofd der Opcnb. Lagere School te Rijp-Wotering hebben aangemeld 42 sollicitanten, waarvan er 31 hebben deelgenomen aan het gehouden schrifte lijk examen; dat er hiervan 8 zijn opgeroepen en opgekomen voor het practisch onderzoek in de school, en dat op de op heden ontvangen offi- ciëelo voordracht van den Distr.-Schoolopziener zijn geplaatst als No. 1 G. Van den Hurk te Haarlem, No. 2 C. J. Van Rijn te Duiven (wiens stukken evenwel volgens de Wet niet volledig zijn), No. 3 P. J. Kuster te Utrecht, No. 4 R. De Boer en No. 5 A. H, Van der Lint te Haar lemmermeer. Tot stemming overgaande, wordt met 8 van de 10 uitgebrachte stemmen benoemd de heer C. Van don Hurk, No. 1 der voordracht, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer A. H. Van dor Lint, zijnde deze benoeming geschied op de bestaande jaarweddo van ƒ900 en het genot van vrije woniDg met tuin, en zullende dc datum der in-functie-treding nader worden bepaald, waarvan een afzonderlijk besluit wordt opgemaakt tor uit voering zonder resumtie. Tevens wordt op voorstel van B. en Ws. met algemeene stemmen besloten hun college te mach tigen tot regeling on betaling der kosten wegens het gehouden vergelijkend examen en der reis kosten van de 8 voor het practisch gedeelte opge roepen sollicitanten. IV. Wordt onderzocht het doer B. en Ws. aan geboden suppletoir kohier wegens hoofdelijken omslag over 1898, hetwelk ten slotte unaniem wordt vastgesteld, met elf aangeslagenen tot een bedrag van ƒ23.35, hetwelk aldus aan Ged. Staten zal worden ingezonden. Bij do gewone rondvraag vorzoekt de heer Oost hoek inlichtingen omtrent een door den gemeente- opzichter van eonigo zinkwerken gevraagde op gaven van kosten voor do levering en bewerking van zink aan een schuurtje bij de woning van het hoofd der school te Nieuwe-WeteriDg, waar voor do inlevering was gevraagd te doen op een Zondag in een herberg, en waartegen één zink- werker zijn bezwaren had doen kennen. De Voor zitter doelde mede hiervan niets te weten voor zooveol betreft het behandelen dezer zaak op Zondag in een herberg, on dat dit door B. en Ws. zal worden onderzocht on voor het vervolg voor komen. Ten slotte wordt eenparig goedgevonden, om, indien de bestelling en levering nog niet heeft plaats gehad, den bedoelden zinkwerker alsnog in de gelegenheid te stellen zijn opgave te doen. Waarna niets meer te behandelen zijnde en geen der leden verder iets wenschende te bespreken, de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Gemengd Nieuws. Uit Dinxperloo wordt aan de AC." gemeld: Eon gemeono aardigheid werd Maandag door otn werkman van de ijzergieterij te Isselborg uitgehaald. De arbeider A. Luimes van hier iag te slapen. Hiervan maakte de ander ge bruik hem petroleum over zijn kleeren te gieten en deze met een lucifer san te steken. De held on verschillende personen, die deze grap alleraardigst vonden, maakten zich uit de voeten. L. werd deerlijk aan zijn borst verbrand en moest onder hevige pijnrn huis waarts koeren naar Dinxperloo. De politio is met dezo zaak bekend. Bjj het station te Kerkrade wilde de echtgenoote van den gemeente secretaris van Sittard, ter wille van de visitatie, uit den trtin stoppen om aangifte te doen van goederen. De ketting, die tot afschei ing dient van twee rijtuigen van den lokaaltrein, was niet dicht gehaakt; bij de duisternis merkte zij dit niet op en zy viel tusschen de wieleD. Gedurende vyf minuten bleef mevrouw P. in dezen hachelyken toestand liggen. Niemand van het dienstpersoneel had het gevaar opge merkt; alleen eenige dames schreeuwden om hulp, totdat zy eindeiyk gered Werd. Mevr. P. hal het bewustzijn verloren. Ware de trein in beweging gekomen, zy zou vermorzeld zyn geworden. Een droevige gebeurtenis wekt te Wartena de algemeene deelneming. Den landbouwer S. J. De B., aldaar, trof onlaDgs bet ODgeluk, dat zyn knechtje hem, zonder het te willen, by het maaien met de punt der zeis in het enkelgewricht sloeg. De wonde liet zich spoe ig slecht aanzien, er ontstond bloedvergiftiging on thans is den ongelukkige te Leeuwarden in het Diakonessenhuis het rechterueen boven de knie afgezet, terwijl hy nog in levensgevaar moet verkeeren. De pest in Indië. Naar uitSimla getelegrapheerd werd, heeft de wtk lijkscbe statistiek over de pestziekte-gevallen vast gesteld, dat in de stad Bombay oen voort durende afneming der ziekte plaats grijpt. Slechts 96 sterfgevallen zyn voorgekomen, togen 116 in de vorige week. Nagenoeg vyf duizend sterfgevallen werden in de districten van het presidentschap Bombay vastgesteld. In den staat Myoore neemt de epiiemie toe. Uit Bangalore worden 400 sterfgevallen ver meld. Boven-Indio is ziektevry. Een treurige zelfmoord, gevolg van ellende, heeft op een plaatsje t>y Pon- toise plaats gehad, nameiyk van den inge nieur De Móritens, bekend door zyn uitvin dingen op het gebied der electriciteit, o. a. betreffende do verlichting van vuurtorens. Hy was in schulden geraakt; Zondagochtend kwam men z(jn meubels weghalen, on vond men hom en zyn vijf-en-dertig jarige vrouw dood in hun slaapkamer. Zy hadden zich vergeven. De ingenieur was 65 jaar oud. Te Bod 8 8 6 (België) is een hoevo afgebrand met al wat zy bevatte, nameiyk verscheidene paarden, een dertigtal hoorn beesten, schapen, meubelen, gereedschap, oogst enz. De brand breidde zich zóó snel uit, dat de bewoners zich slechts met moeite kouden redden. Alles brandde te geiyk, zoodat alge meen aan kwaadwilligheid geloofd wordt. I»» En al heb ik werkelijk een grootere r(J van I edele voorouders, ik verzoker u, dat onze adel ■juist daarin bestaat, dat wy ook diegenen 1 groot maken, die vrjj tot ons opheffen. Cor- Idolia, wilt gij niet ootmoedig worden en uw 1 schoon, trotsch hoofd buigen? Nu, buig het I dan en neem de band van hem, die u bemint I en dien g(j bemint en dankbaar is, dat de 1 wolk, die tusschen ons stond, verdwenen is en de zon ons weer bestraalt. Iaat u lief- I hebben door den maD, die u liefheeft en die I voor u bestemd is." En daarna trok Graaf Emmanuel haar tot Izich en Cordolia kon het niet verhinderen; 1 want al haar bedenkingen, al haar klachten smolten weg voor den warmen zonnestraal Int zijn oogen; zij verdwenen voor de teedere I woorden, die van zjjn lippen kwamen. En toen lag zij aan zyn hart, schreiend ala een kind van gelukkige vreugde. XIV. I koeren nu tot den ouden Baron Van I eken terug. Wy weten reeds, dat hy even- I ®6DS ket hotel verlaten had. Niet slechts I Cordelia's ongesteldheid verontrustte hem, nog veel meer was hy in angst over de oorzaak I aar?an- fiun zeker vermoeden, dat hem sinds eenigen tyd punigde, had nieuw voedsel ge kregen. Hy moest onmiddellyk Guiseppe Biancbi spreken; de oude viescher moest hem zeggen, wat by met zyn zinspelingen bedoeld had en by wilde ook diens kleindochter Graziella Biancbi leeren kennen. De oude heer had dus een rytuig genomen en zich naar het strand laten brengen. Gelukkig trof hy den ouden Guiseppe thuis. .Wat ik zeggen wilde?" antwoordde deze op de gejaagde vraag van zyn bezoeker, „wat ik zeggen wilde met myn duistere zinspelin gen? Ja, dat er toch wonderbare, onbegrype- lyke dingen zyn, waarvoor wy, monschen, geen verklaring kunnen vinden, als God ons niet helpt I" Dit zeggende, ging de oude naar een kast en haalde er een klein pakje uit. Voorzichtig maakte hy het touwtje los, dat bet byeeu hield, en zeide verder: „Ik heb u al verteld, dat myn oudste zoon in do zee verdronk en zyn vrouw volstrekt met hun kind naar de ongeluksplaats wilde varen, waar hy was omgekomen. Zy was al ziek en had den dood in het hart; geen won- der dus, dat zy nooit terugkeerde. De angst voor den etorm en de schipbreuk waren niet noodig geweest om haar levensdraad door te soydeo. Geooeg, zy sliert nog io den nacht van den storm in ds hut harer bloedverwanten en haar arm weesje, dat ook den dood naby was, bleef verscheidene jaren by de familie harer moeder. Eerst toen myn tweede zoon Pietro een huishouden opzette, dachten wy er aan het schaap hierheen te halen. Kinderen veranderen spoedig, dat weet ik wol; maar onbegrypeiyk kwam het my toch voor, dat het kind, hetwelk men my als myn klein- dochter thuisbracht, de dochter van myn zoon moest zyn. Ik meende my nauwkeurig te herinneren, dat zy zwarte oogen en zeer donker haar bad, en nu stond daar een lichtblond meisje voor my, met blauwe oogen. Hoe kon zoo iets bestaan? Ik moet be- kenneD, mynheer do Baron, dat uw beeld my voor den geest kwam on te gelyk al het leed, dat die blonde Duitscher myn geliefde zuster had aangedaan. Om die herinnering haatte ik het arme, kleine weesje byna. Haar het was een allerliefst schepseltje; het beminde haar ouden grootvader hartelyk en toen leerde ik het ook meer en meer liefhebben. Toen zulks de nicht bemerkte, die Graziella sedert den dood harer moeder verpleegd had, gaf zy my dit pakje. Ik zal daarom geen kwaad denken van de bloedverwanten myner schoondochter, Grazielia-s moeder. De Hemel weet, dat ik zulke nooit gedaan heb en ook nimmer zal doen, ofschoon het pakje zeldzame dingen bevatte, dat is waar. Zie het zelf, heer BaroDi" Baron Van Eeken werd hoe langer hoe meer opgewonden. Het pakje bevatte de garderobe van een klein kind; hemdje, rokje, kousjes, niet grof en armoedig, maar ryk en sieriyk, zooals deftige kinderen ze dragon. En zie, daar was ook nog een dunne gouden ketting met een medaillon er aan en in het medaillon het portret van oen jongen man; men zou baast gedacht hebben, dat het Baron Van Eeken in zyn jeugd voorstelde. Wat beteekende dit alles? Welke geschie denis was aan die dingen verbonden?" Baron Van Eeken wilde spreken, maar kon geen woord uitbrengen, en dus ging de oude visscher ongestoord voort: „Ik wist niet, hoo dit alles in hot bezit myner schoondochter gekomen was, en begreep niet, waarom zy er toe besloten had haar meisje te kleeden als een rykeluiskind. Evenmin kende ik dat portret. Omtrent dit laatste vermoedde ik echter, dat het een geschenk van u aan myn zuster was; want het is immers uw portret? En dat 'Graziella het stervend aan Guiseppe gaf, die altyd haar lieveling was; dat Marietta, zyn vrouw, het van hem gekregen en haar doch tertje om den hals gohangen had. Er gebeuren vreemde dingen, maar sedert korten tyd heb ik andere vermoedens gekre gen, ik beken het, en wel sedert de komst uwer kleindochter in onze hut. Toen ik haar zag, zoo sprekend, in alles zoo sprekend gelykend op myn arme, veelgeliefde zuster Graziella, zelfs in haar bewegingen, in den klank harer stem toen kwamen er allerlei gedachten in myn hoofd en des anderen daags ging ik naar de nicht op Sorrente; zy moest my alles vertellen, wat zy wiet, ook de laatste woorden myner overleden schoondochter." Baron Van Eeken keek eindeiyk op. „Ga voort, of noen, laat my eerat vertellen. Het ie een vreemde geschiedenis, zeer vreemd inderdaad; want dit portret stelt myn zoon voor, die in den vreemde in den bloei zijner jaron stierf en stervend my zyn dochter, myn kleindochter, zond, onder do hoede eener Tartaarscbe dienstmaagd, in de naby. heid van Napels leed het schip, waarop de dienstmaagd en het kind zich b:-vonden, schipbreuk. Zy werden gered, bet is waar; maar waren uw schoondochter on haar kind ook niet onder de geredden?" Angstig smeekend keek de grysaard den visscher aan en zyn blik werd beantwoord. Zy begrepen elkander; ieder wist, wat ds ander dacht. Eensklaps word de deur opengerukt eu Hendrik Van Eeken verscheen bloek en buiten adem op den drempel: „Baron Van EekeD, waar is uw klein dochter; is zy hier, by u?" Toen kwam het er uit, dat Cordelia ver- dwenen was, dat men baar al langer dan een uur tevergeefs gezocht had. Dezo tyding wae zóó verpletterond voor do tweo grysaards, juist op dit oogenblik, dat beiden als verstyfden van schrik. Daar kwam de kleine Pietro naar binnen stormen en vertelde, dat by de jonge dame naar de rots van Tiberius had zien gaan, maar dat zy al op den terugweg was. „Zy komt in oen rytuig, grootvader, en die deftige heer heeft haar teruggehaald, geloof ik." Zoo vertelde het kind en toen allen naar buiten traden, waren zy er reeds, Cordelia en Graaf Emmanuel. Ja, hy had haar terug gebracht en leidde haar zacht naar Baron Van Eeken, die haar hevig aangedaan in de

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 13