C*omened Nieuws* Het Gerechtshof te 'e-G raven- hage bevestigde heden de vonnissen van do rechtbank aldaar, waarbijlo. een gevangene in de gevaDgenis te Scbeveningen -wegens mishandeling van een gevangenbewaarder tot ges maanden gevangenisstraf is veroordeeld; en 2o. aan den man en de vrouw te Leiden, dio in bun bruidsdagen trrechtstonden wegens terzet tegen de politie te Leiden, resp. drie maanden on 7 dagen gevangenisstraf werd opgelegd. Do beruchte Leo Hiloen, werk- man te Eecloo (België), stond hoden voor het Haagsche Gerechtshof terecht als appel lant van twee vonnissen der Middelburgsche rechtbank. By het eerste van die vonnissen was hy tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van ongeveer 8ö kippen en 5 hanen uit een gesloten hok op een erf te IJzendyke; by het tweede was hem twee maanden gevangenisstraf opgelegd ter zake van opzetteiyke beschadiging van een deur en een deurpost en van een yzeren krib in een cel iu het Huis van Bewaring, te Mi idtlöurg. In beide zaken ontkende bekl. b.t hem ten laste gelegde, doch het Oponbaar Minis- fc.rie eischte niettemin bevestiging van de beids vonnissen, wat den diefstal betreft boven dien met bepaling, dat de preventieve hech tenis niet in mindering zal komen. Mr. P. Droogleever Fortuyn, in de eerst vermelde zaak als toegevoegd verdediger op tredrQde, concludeerde te dien aanzien tot vryspraak of vermindering van straf. In zako het geschil tusschen de Tweede Noord-Hollandsche Tramweg- Maatschappy en twee personen, die voor haar met een derde als artitors optraden, heeft de Hoogo Raad zich heden vereenigd met het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarby werd toegewezen de vordering van bedoelde twee arbiters tot betaling van twee derde godeelten van hetgeen de drie arbiters gezamenlyk wegens als zoodanig bewezen diensten te vorderen hadden. Het door de Tramweg-Maatschappy inge- steldo cassatieberoep (hierop gegrond, dat slechts door do drie arbiters gezamenlyk betaling zou kunnen zyn gevorderd) is ver worpen. De Scheveninger bomschuit „Sch. 186" schipper Kraa, gisteren van de haringvisschery te Nieuweaiep binnengeko men, is den 21 sten October jl., te midder nacht, in de Noordzee aangevaren door bet naar Hamburg bestemde Erigelsche driemast- schip ^Sierra Sagura," van Liverpool, waardoor de bom eenige schade aan den romp bekwam en kabol en anker verloor. Het Engelsche schip zond eon sloap af, om zoo noodig assis tentie te bieden, doch deze was niet uood- zakelyk. Gistoravond ongeveer halfelf liep te Amsterdam by de O. Z. Kolk een Noorman, beboorende tot de bemanning van een der buitenlandsche in de haven liggende zeeschepen, te water. De pogingen om hem te redden bleven vruch teloos. Na 20 minuten werd hy door beambten van de havenpolitie opgehaald; de levensgees ten waren toen geweken. Gisteravond hadden oenige personen in den laatsten trein van Rotterdam naar Amsterdam de aardigheid vuurwerk af le steken en dat in andere afJeelingen te werpen, met het gevolg, dat de jas van een jriziger in brand geraakte. De stationschef le Haarlem, aan wien een beklag werd ingediend, seinde naar Amsterdam, alwaar door de politie een der daders in arrest gesteld werd. Het stoffelijk overschot van den milicien Van Deelen, die Zaterdag by het drama in de infanterie-kazerne to Utrecht op zoo noodlottige wyze het leven verloor, is gisteren onder zeer veel blyken van deel neming, met militaire eer, op de R.K. begraaf plaats aldaar ter aarde besteld. Kapt. Makkink, compagnies-commandant, hield een toespraak. Do Vroege, de milicien, die het noodlottige schot heelt gelost, is ter observatie in het mil hospitaal te Utrecht opgenomen. Een huiseiyk tooneeltje. In de Bankstraat, hoek lepstraat, te Utrecht, woont iemand, die vroeger kamorbehanger was, maar zichzelf nu gedegradeerd heeft tot straatventer. Gisteravond had de vrouw zich even ver- wyderd en bleef wat lang weg naar de mee ning van don man. Toen bedronk hy zicb. De vrouw kwam thuis. Ruzie ontstond. Daarna trok* de man naar boven. Hy ging wat dutten. De vrouw sleepte ru alles het huis uit, kin deren en huisraad en al dies meer. En alles werd het achterdeurtje uitgedragen. Ten slotte was het bed aan de beurt, waar de man op sliep. Men legde hem op den grond. En ook het bed verdween - door het achterdeurtje. Het buiselyk tooneeltje was a'gespeeld. Nu namen de straatjongens steenen op on zy wierpen de ruiten in. (U. D.) Te Zaamslag overleed de oudste bewoonster van Zeeland, nameiyk Mechelina Leunis, weduwe van Hendrik Moens. Zy is den lOden Juli 1796 op hot Zaamslagsche Veer geboren en bereikte dus den zeldzamen ouderdom van 102 jaar 3 maanden en 20 dagen. Haar echtgenoot, die den leeftyd van 82 jaar bereikte, is in 1872 overleden en was beurt schipper op Rotterdam. Uit hun huwelyk ontsproten 13 kinderen, waarvan thans nog 8 in loven zyn. Het oudste thans levende kind is 75 jaar, h6t jongste 55. Er leven thans 18 kleinkinderen, veel achter kleinkinderen en e?n achter-achterkleinkind. Gaarne zou de overledene nog een paar jaar geleefd hebben, om, zooals ze zei, te kunnen zeggen: „ik heb in drie eeuwen geleefd.'' Zy overleed [zacht en kalm na een ongesteld heid van een paar dagen. Nationaal. Uit Nymegen schryft men aan het „Hbl.": „Veel vreemdelingen, die ons vaderland be zoeken, twyfelen er aan of het onafhankelyke Nederland een eigen taal bezit, ryk genoeg aan woorden om geen behoefte te hebben aan de hulp van vreemde talen. De aanleiding tot dezs dwaling ligt in het veelvuldig gebruik maken vooral van Fransche uitdrukkingen op uithangborden, winkelramen, aanbiedingen, aanbevelingen, briefadressen, naamkaartjes, enz-, wat getuigt van geringen nationalen trots en van een nog steeds gebukt gaan onder het sinds lange jaren afgeschudde ge bate Fransche juk. „Zoude het nu, terwyl onze geöerbiodigde Koningin getoond heeft een Nederlandsche Vorstin te willen zyn,'niet do juiste tycl wezen, paal en perk te stellen aan het te hulp roe pen van vreemde uitdrukkingen in bovenge noemde zaken? „Daartoe zoude het meest afdoend middel zoker zyn een Bond te stichten, waarvan de leden de verplichting op zich nemen, noch op adressen voor binnenlandscho brieven, noch op naamkaartjes vreemde woorden to gebruiken on zich verbinden zich niet te voor zien by hen, die hun diensten en waren in on-Nederlandsche woorden aanbieden. „Allen, die geneigd zyn tot het oprichten van dien Bond mode te werken, worden uit- genoodigd huu naamkaartjes onder letters N. B toe te zenden aan de firma Ten Hoct, te Nymegen, zullende by ruime deelneming later een oproeping ter vergadering geschieden." Te Steen w y k was het inwerpen van ruiten schering en inslag, zonder dat men don dader in handen kon krygen. Het scbynt, dat er een heole bende bestond en dat de politie den hoofdaanvoerder in hechtenis heeft kunnen nemen. Deze persoon, het ge vaariykste sujet uit Steenwyk, tool by zyn arrestatio hevigen weerstand, maar het was tevergeefs: by werd achter slot en grendel gezet. Naar men wil, heeft men nu den brutaalsten ruiteninwerper te pakken. Door storm is de nachtmailboot „Koningin Wilbelmina," van de Maatscbappy „Zeelanj", hedenochtend eerst te 5.20 te Vlissingen aangekomen. De aansluiting naar Holland werd dientengevolge gemist, Do trein vertrok te 6.15. Een jongeman te Winterswyk, die op de jacht de volle lading van het goweer in den onderbuik kreeg, is, naar de „"VV. Ct." meldt, aan de gevolgen overleden. To Streefkerk (Z.-H.) is heden ochtend de hofstode met hooiberg van A. J. Rykaart totaal afgebrand. Voor de rechtbank te Roermond bad zicb gisteren te verantwoorden Petrus Verveecken, oud 26 jaren, arbeider, wonende te Budel, beklaagd, dat hy in de gemeente Budel aan Louis Vermeulen opzettelyk met een scherp snydend werktuig een wonde heeft toegebracht, ten gevolge van welke verwonding deze na eenige oogenblikken is overleden. Volgens de verklaringen der getuigen heeft bot voorval zich aldus toegedragen: fn den avond van 21 Juli jl. bevonden zicb in de herberg van Camps te Budel o. m. de dader Verveecken, de verslagene Vermeulen en zekere Marien. Verveecken zag toen zyn schoonzuster vcorby de herberg naar zyn woning gaan, die daar naast gelegen is. Marien, die haar ook opgemerkt had, wilde zich absoluut by de schoonzuster van Ver veecken vervoegen, doch hy werd door dezen tegengehouden door hem de deur voor den neus dicht te smyten. Hiorop ging M. naar do herberg van Camps terug en vertelde aan den kastelein en den zich in de herberg bevindenden Vermeulen de han- delwyze van Verveecken, en verzocht hun tevens mee naar zyn kosthuis te gaaD om aldaar een glas bier te drinken. Hieraan werd voldaan, doch onderweg voegde Ver veecken zich by hen, te kennen gevende, dat hy meegiDg, waartegen M. zich echter ver zette op grond, dat hy hem had buitenge sloten. Toen ontstond tusschen beiden een woordenwisseling, waarin Vermeulen zich ook meng ie om een vechtparty te voorkomen. Hierby bleef het echter niet en nauweiyks waren eenige slagen gevallen, of Camps, die er ook ty tegenwoordig was, riep uit„Peer heeft een mes in de band", waarop Verveecken zyn handen omboog stak om aan te toonen, dat dit een onwaarheid was. Vermeulen liep toen op Verveecken toe en belden raakten tegen den grond. Marien, die de vechtenden wilde scheiden, zag, dat een mes in het onaeriyf van Ver meulen stak en dat het heft door Verveecken werd vastgehouden, en toen M. hem van zyn slachtoffer aftrok, stak hy naar hem, doch miste en liep weg. Camps zei toen tegen Vermeulen, die in gebogen houding op den grond zat, „sta op", doch kreeg geen antwoord, en toen hy hem vastpakte viel hy achterover op den grond en gaf geen teekenen van leven meer. Beklaagde erkent aan Vermeulen opzette- ïyk een steek in het onderlyf te hebben toe gebracht, doch weet zich niet te herinneren hem in de torst te hebben gestoken, maar geeft toe, dat het best mogeiyk is, dat hy dit gedaan heeft alvorens Vermeulen viel. Deze zaak werd reeds behandeld ter terecht zitting van 6 October, doch werd toen ge schorst, op grond, dat Marien, een der hoofd getuigen, niet verschenen was. Niettegen staande behooriyke oproeping en aansporing van de Brlgiscbe justitie om als getuige te verschijnen, beeft deze thans wederom gewei gerd hieraan te voldoen. Het woard werd derhalve gegeven aan het O. M., dat in een uitvoerig pleidooi een gevan genisstraf van acht jaar eischte. Da verdediger, cgr. T. J, Verscheure Jr., pleitte vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 15 November a. 8. In do olieslagery van doheeren Kingma, te Makkum, geraakte een werkman met de rechterhand in een kamrad bekneld. Toen hy bevryd was, bleek een der vingers verpletterd te zyn. Het lichaamsdeel werd later geamputeerd. De wijkmeester Oost aan hot derde gesticht te Veenhuizen bevond zich aan de zesde wyk aldaar, waar hy twee deserteurs aantrof, wi-.n hy de namen afvroeg, waarop het tweetal op hom aanviel. O. verweerde zich met een stok, doch zy hebben hem met een mes zoo ernstig aan aangezicht en handen verwond, dat de hulp van dr. Hossel moest worden Ingeroepen. De daders zyn by de nadering van verpleegden, die tot ontzet kwamen oplagen, op de vlucht gegaan en nog niet aangehouden. Omtrent oen brand, die plaats had in den nacht van Zondag op Maandag j.l. in do honlenschuur van den hoer C. op den Stationsweg te Bussum, waarby een hond zware brandwonden en oen gebroken poot kroeg, vermoeotmen kwaadwilligheid. De heer C. had zich 2 uren voor don brand met een gesloten lantaarn overtuigd, dat alles in orde was. Dikwijls had de heer C. al klachten ge boord, dat de honden zoo lastig waren. De politie is van een en ander in kennis gesteld. De werkzaamheden op het wrak der „Lutine" zyn voor dit jaar afgeloopen. Hoewel er geen gunstige resultaten voor dit jaar zyn te constateeron, zal men het volgend jaar met vernieuwden moed de werkzaamheden hervatton. Op de jaarmarkt te Axel werd door den landbouwer P. Van Hoeve aan een Belgischen koopman een koe verko:ht voor 675 franken.' Als men nu rekent 20 fr. quarantaine en 5 fr. keuringskosten, terwyl daarenboven voor dat dier nog een 20 fr. inkomende rechten zal moeten betaal 1 worden, dan kan men liebt nagaan hoe duur die koe iu België zal moeten verkocht worden, wil de koopman er eenig voordeel aan behalen. Te Bombay neemt de pest af; in de provincie vindt men echter niettemin nog 5000 ziektegevallen. Er wordt door den Bond van Duitsche kleedermakers en klesdermaaksters tegen het aanstaande voorjaar een monster- beweging voor de inrichting van algomeene werkplaatsen en t6gen den huisarbeid voor bereid. E-n dergelijke beweging is reeds in 1895 op het getouw gezet en hoeft toen geleid tot een werkstaking te Berlyn, Stettin en Breslan, die echter niet slaagde, oudanks de byna algemeene sympathie van het publiek voor de stakers. De oorzaak van de mis lukking lag by de huiswerkers zelf, die, vreezende, dat zy door de inrichting van algemeene werkplaatsen hun geringe zelf standigheid tegenover de werkgevers zouden verliezen en ook minder zouden vercienen, aangezien zy na de vervulling van deze voorwaarde niet langer, geiyk dikwyis ge schiedt, voor verschillende patroons zouden kunnen werken, zich met hand en tand verzetten tegen do afschaffing van den huis arbeid. Er zal thans naar gestreefd worden in de eerste plaats de bezwaren daartegen in de kringen der werklieden zelf to bestryden en eeret dan den werkgevers opnieuw den oorlog aan te doen. In d© Bismarckhütte, naby Katto- witz, stortte een gedeelte van een in aan bouw zynden schoorsteen in, ten gevolge waarvan twee arbeiders gedood en van een derde beiJe beenen gebroken werden. Te Londen zyn verleden week twee mannen ieder tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens het maken van valsche Oostenrijksche on Russische bankbiljetten. De een was gTaveur en de ander drukker van beroep en volgens hun namen waren zy Franschen. De Beriyn8che correspondent van de „N. R. C." meldt, dat een zwende- lary op groote schaal daar aan het licht is gekomen. De Russische koopman Lipschütz uit Mlawa had te Berlyn, „Erste Danziger Goldlotterie", valscbe loten verspreid van een klas8enlotery naar het voorbeeld van de Sak sische staatslotery, en die loten in Rusland, waar vreemde loten Diet verhandeld mogen worden, laten binnensmokkelen. Voor zooveel thans bekend is, zyn omstreeks 220,000 loten, voor 1,444,000 mark, verkocht, en als „galan terieën" over de Russiscbe grens gebracht. Ook zoogenaamde lysten van loten, waarop pryzen gevallen waren, Werden uitgegeven; natuuriyk kwamen de daarop voorkomende nummers nooit in den handel. De oplichterij werd ontdekt, toen Pruisische onderdanen, die in Rusland deze loten gekocht hadden, in Pruisen teruggekeerd, bemerkten, dat zulk een Danziger lotery in 't geheel niet bestond. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders him naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zyde gelegd. LEIDEN, 3 November. Hedennamiddag te 2 uren werd bet niruwe Pharmaceutiscb Laboratorium op Vreewyk aan zyn bestemming gewyd. Daartoa hadden tal van belangstellenden zich vereenigd in de collegekamer van dat gebouw, waar prof H. P. Wysman Jr. eon wetenschappelyke reJe hield, in welke hy o. m. wees op het groote nut en de hoogo noo dzakeiykheid van een inrich ting als deze voor de practische vorming der toekomstige pharmaceuten, alsmele op het verbani tusschen deze wetenschappelyke in stelling en de gemeentelijke belangen van Leiden. Na zyn hoorders ingelicht te hebben om trent de uitnemende inrichting van dit gebouw, wendde hy zich ia het bijzonder met een woord van dank tot den chef-referendaris van onderwijs aan het ministerie van binnenl. zaken, tot het gemeentebestuur van Leiden, heeren bestuurders dor Maatschappy tot be vordering der Pharmacie, tot professoren, stu denten en andere belangstellenden voor hun tegenwoordigheid, terwyl hij ook een woord van waardeering sprak tot den ryksbouw- meester, onder wiens toezicht dit laboratorium werd gebouwd. Na deze rede, die meermalen door applaus werd onderbroken, vroeg een der studenten, leerling van den hoogleeraar, het woord, om hem, namens mede leerlingen en vele oud leerlingen, een biyk van hulde aan te bieden voor 't geen hun leermeester heeft gedaan ter verkryglng dezer uitnemende onderwys- Inrichting. Dit blyk van hulde, bestaande in een fraai portret van Koningin Wilbelmina, dat in de leeskamer zal worden opgehangen, aanvaardde prof. H. P. Wysmnn met een woord van dank tot de gevers en hoopte, dat zyn leerlingen evenveel liefde zouden hebben voor de phar macie als voor Koningin AVilhelmina, onder wier regeering dit laboratorium is tot stand gekomen. Ten slotte maakten vele belangstellenden met prof. Wysman een rondgang door bet gebouw, ter bezichtiging van de verschillende vertrekken. Keizer Wilhelm te Jeruzalem. De plechtige inwyding van de kerk van den H. Verlosser door den Duitechen keizer werd door prachtig weder begunstigd, zoodat er een overgroote menigte op de been was om den optocht naaT de kerk te zien. Aan weerszyden van den weg stonden Turkscho infanterio en Duitsche matrozen geschaard. De plechtigheid werd geopend met een gods dienstoefening, na afloop waarvan de ICeizer zich voor het altaar plaatste en de in hoofd zaak reeds medegedeelde toespraak voorlas. Alle aanwezigen zeiden den Keizer hét „Amen" na. Het vorsteiyk gezelschap begaf zich naar de Muristan kapel, waar de vertegenwoordigers van de Duitsche en vreemde kerkgenootschap pen aan het keizeriyk paar werden voorge steld. De voorzitter van den Lutherscben kerke- raad las vervolgens de volgende wydings-oor- konde voor: „In den naam des Vaders en dos Zoons en des Heiligen Geestes, Amenl OminJoru- zalem, de stad Gods, daar, waar onze Heer en Heiland, Jezus Christus, Die door Zyn bitter ïyden en 6terven en Zijn opstand uit den dood het werk der verlossing heeft volbracht, aan de Gereformeerde Kerk een blyvende plaats te verzekeren, was reeds lang het streven van myn in God rustende voorvaderen, opdat ook de Duitsche Evangelische Kerk niet ont breken zou in de stad, waar Christenen van alle genootschappen hun dankoffers brengen voor het genadewerk der verlossing. Nadat reeds Koning Friedrich Wilhelm IV de oogen gericht had naar het Heilige Land en zorg bad gedragen voor een ruimte, waar het evange lische geloof zou kunnen worden verkondigd, was het de hartewensch van myn in God rustenden grootvader Keizer en Koning Wil helm den Grooten, op de door bet liefdewerk dor Johanniter-orde gewyde plaats, welke myn in God rustende vader, Keizer en Koning Frie drich III, op zyn pelgrimstocht naaT het Heilige Graf, als een geschenk van den landheer, reods in bezit genomen had, een Evangelische Kerk op te richtc-n, opdat daarin Gods Woord op de geloofsovertuiging der Hervorming, in de Duitsche taal verkondigd zou worden en de naam van Jezus Christus in de Duitsche taal zou worden geprezen. „Door Gods genade is het my, den Duitschen Keizer en Koning van Pruisen Wilhelm II, vergund, het door myn vaderen begonnen werk te voltooien en heden, op den herinne- ringsdag van de gezegende Hervorming, in tegenwoordigheid van myn getrouwe gemalin de allerdoorluchtigste Keizerin en Koningin Anguste Victoria, omringd door de vertegen woordigers der evangelische christenheid, en gesterkt door hunne gebeden, de inwyding der kerk te voltrekken. De kerk zal den naam van Verlossers-kerk dragen, opdat blyke, dat ik en allen, die met my in het werk der Hervorming een werk van Gods genade zion, en dankbaar daaraan vasthouden eD opzien tot Jezus Christus den gekruisigde en waarachtig opgestane, als tot onzen eenigen Verlosser en alleen door het geloof aan Hem zalig hopen te worden. „Te gelyk echter moet deze kerk, die zich verheft op de plaats, waar eens de Johan- niters onder het teeken van het kruis hun liefdewerk volbracht hebben, getuigenis daarvan afleggen, dat geloof en liefde onscheidbaar zyn en in Jezus Christus niets is dan alleen het geloof, dat door de liefde sterk ie. het hart vol dankbaarheid bidden wy tot G dat Zyn zaligmakend Woord ten allen tjj behouden zal biyven, dat het hier en op a|i plaatsen zuiver en rein gepredikt zal worceE en veel vruchten zal afwerpen, opdat z naam geheiligd worde, Zyn koninkryk ko en Zyn wil geschieie. Hy btschermo oir dierbare Evangelische Kerk en zegene <r Duitsche vaderland met den overvloed va Zyn genade. Van hot Jeruzalem hierfcenedt slaan wy onze oogen op naar het Jeruzale daar boven. Da Heer en Verlosser der were] doe ons allen, die geloovig tot Hem bidde iu geloof en toawydende UefJe wandelen opdat wy eens zullen Ingaan in die sted Gods daarboven, om Hem te danken en He te pryzen in eeuwigheid." De oorkonde werd door keizer Wilhelm geteekend en geiepoaeord in bet archi? tor kerk. Op denzelfden dag werd onder do oppers^ leiding van den Keizer de Duitsche vlag g>. beschen op het stuk grond, d^t door deJ Sultan den Keizer is afgestaan. De Keizq hield esn toespraak, waaria hy den Sultan voor cit geschenk zyn dank betuigdo het in bruikleen overdroeg aan de Duitschi katholieke Palestina vereeniging. In persoon commandeerde hy den Duitschen raatrozen: „Presenteert 't goweer!" en gaf toen be?^ den kooiinkiyken standaard te hyschen. De Latynsche patriarch bracht den Keiz« den dank van Z. H. den Paus over in Uez? bewoordingen: „De Heilige Vader is zeer ge. troffen door het verheven denkbeeld van Uïïj Majesteit en is zeer erkentelijk. Met een dankbetuiging van pater Schmió] en een slotwoord van den Keizer tot de matro zen was ook deze plechtigheid afgeloopen. De zaak-Dreyfus. De „Gauiois" verzekert, dat het geheim? dossier tot nog t09 geheim is gehouden drie redenen: Het openbaar maken der stuk ken zou een diplomatieke verwikkeling t voorschijn hebben geroepen; een enk la onbe scheidenheid zou do gansche organisatie vaa het informatie bureau in wanorde trengeo, en bovendien zouJen zekero persoonlijkheden gecompromitteerd worden, welke men liefst wil ontzien. De Par'ysehe correspondent van de „Tndó* pendance beige" heeft van iemand gehoord, dat de gevangene, dia met byzon ïere voor zorgsmaatregelen op den Monfe-Valérien be waakt wordt, niemand anders is dan kolonel Du Paty de Clam. Er zou echter nog een ander gevangene op geheimzinnige manier naar die vesting overgebracht zija. Men weet dat aan Zola's klacht tegen Judet geen gevolg gegeven wor-Jt. Juciet heeft nu Zola beklaagd wegens laster, en men ver zekert dat hy ook vier dagbladdirecteuren en negentien medewerkers aan die bladen wegens laster zal aanklagen. De horoscoop van Dreyfus. Een Engelsch sterrenwichelaar heeft getracht den horoscoop van Dreyfus te trekken. Hoe wel hy in den aanvang geen juiste inlicfc. tingen had, meenda hy toch te kunnen voor spellen, dat Dreyfus in 1899 in vrffheid z' worden gestold en vyf jaar lator in 1904 zoq sterven. De astroloog heeft wegens de onvolledig heid van zijn gegevens zich tot mevrouw Dreyfus gewend en van deze den geboortedag van haar echtgenoot vernomen, waarop hy nogmaals aan het werk is gegaan. Hy is nu gereed en zal zyn uitkomsten in een Britsch weekblad publiceeren. De „Ini. beige" geeft er het volgende voorproefje van: By de geboorte van Dreyfus vormden de hemelfiguren een geheel van kwade lynen, die noodzakeiyk den mensch, die op dezen dag geboren werd, ten verderve moesten doemen, Niettemin wezen de planeten aan dat d9 jonggeborene van een rechtvaardige, zacht aardige en 6eriyke natuur zou zyn. Da ge heime vyanden van Dreyfus zouden eerst zege vieren, maar later zou voor hem de wraak komen. De invloed der sterren op de lotge vallen van Dreyfus in 1S98 zou niet fgunstig zyn, maar in September deden zich betera voorteekenen voor. Ten slotte wyzen de sterren uit dat Dreyfus hoewel onschuldig nog „eenigen tyd" in ballingschap zal moeten tlyven, maar in October 1899 „of vroeger" zyn vryheid zal terugkrygen. Als dat ae meest treffende punten zyn van den horoscoop van den Engelechen sterren wichelaar, zegt het „A. H.", mag men zicb gerust afvragen of de man al die wetens waardigheden ook niet zooder kennis van den geboortedag van Dreyfus uit de starren had kunnen lezen. Paul Dcroulcdc, de welbekende „patriot", by een gedachtenis» viering ter eore van in 1870 gevallenen te Bourget een aanspraak houdende, en ge wagende van het Hof van Cassatie en Dreyfus,1 liet zich o. a. 3ls volgt uit: Ik kan wel, zonder hen te benadeelen,' zeggen wat de ministers van oorlog, die openiyk Dreyfus' schuld volhielden, my gezegd hebben. Cavaignac zeide my: „Hy is schulaigr schrikkelyk schuldig." Zurlinden zeide mij: „Toon ik zitting nam in het ministerie had ik geen bepaalde meening; ik heb er de volstrekte zekorheid van zijü schuld vorkregen." Chanoine zeide my: „Er is genoeg in bet dossier, om er hem tienmaal voor dood schieten."

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2