N°. 11865 Zaterdag; 29 October. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. .flctNederlandschTooneel." De Controleur van de Slaapwagens. LEIDSCH DAGBLAD. paus dezkb cotmaxfTi Voor Lelden per 8 maanden.f t.10. Franco por post1-tO- Aizonderiyke Nommers 0.06. Paus DER AD VERTEN TiÜN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Groctere letters naar plaatsruimte - Voor het incasseeren buiten de stad wordt A 0.05 berekend Dit uommer bestaat uit TWEE Bladen. Koninklijke Vereeniging WOENSDAG 2 NOVEMBER: Blijspel in 2 bedrijven, vertaald uit het Fransch: „Le Controleur des Waggon-Lits" van ALEXANDRE BISSON naar het aange- kochto handschrift van de „Sociétó des Auteurs et de Compositeurs Dramatiques". Regie: L. H. CHRISPIJN. Dit stuk wordt sedert den llden Maart j.l. ■nog steeds gegeven in het Theatre des Nou- veaulés"% te Parijs. Het Dagblad voor Zuid Holland en 's-Gra venhage schrijft: „George Godefroid, een rentenier, is sinds vier jaar met een jonge weduwe, Lucienne, 'getrouwd, maar toont zich in zijn liefde zeer verkoeld, omdat z\j weinig moeite meer doet om hem te behagen. Zy besteedt adn haar toilet geen zorg meer, terwijl zijn schoon ouders hem eiken dag vervelen door den eersten man hunner dochter geweldig op te hemelen. „Dat dit alles hem ergert, is wel te begrijpen, maar dat hü nu aan zyn familie wüs maakt, dat bij controleur der slaapwagens is ge worden, om op dio manier" elke week drie dagen uit te kunnen blijven, is wel wat krasl Hy blijft dan ook niet ongestraft. Zyn bedrog komt aan het licht, en de ware controleur der slaapwagens (Alfred Godefroid) brengt hem een bezoek, vertelt alles aan de bedrogen •.Lucienne en raadt haar aan den bedrieger tot zivb terug te voeren, door zyn jaloezie op te vrekken. Dit geeft tot zeer aardige scènes f'aanlti ling, omdat Alfred den ontrouwen echt genoot met een aanklacht bü de Justitie bedreigt en doze zich dus alles moet laten welgevallen. „Er volgt nu een reeks van verwarringen, daar Alfred ook een kleine zonde op zijn rekening heeft en George zich dio nu weer moet laten aanleunen. Het stuk is vol ver rassingen en kan met recht een „lachsucces" worden genoemd. Het verder uitvoerig te beschrijven is niet wenschelgk, omdat dan het genoegen bü volgende voorstellingen be dorven zou worden, want men vindt er wer kelijk eenige heel aardige nieuwe trucs in, zooals: tie phonograaf en de origineole reclamo van den wijnhandelaar. „De verwisseling dc-r beide huisgezinnen in het 3 Je bedryf, zoodat George nu eens met de familie Charbonneau en dan weer met zjjn eigen familie aan het déjeuner zit, en denkt, dat bij aan hallucinaties lijdt, is ook alleraardigst gevonden. Hen moet Franschman zjjn om zoo iets te bedenken 1 „Het zeer talrijke publiek scheen zich ook best te amuseeren, lachte uitbundig om al de dwaasheden, die de verdienste hadden van niet onkicsch te zyn. „Het geestige spel der vertooners bracht ook veel toe aan het succes, want men speelde met echt Fransche vlugheid en levencighiid. De heer Kreeft was goed thuis in de niet gemak kelijke rol van George, die zoo mooi in zyn eigen strikken gevangen wordt. Voord zyn verbazing in de 3de acte was onbetaalbaar. De heer Chrispün beviel me dezen avond ook bijzonder als Georges onbarmhartigen ver volger Alfred; zün netheid en guitige kalmte waren bijzonder karakteristiek. Maar het zou onbeleefd zyn nog langer over de dames te z^jgon. Mevr. v. Ollefen was een lieve Lu cienne en gaf het onderscheid tusschen haar eerste nonchalance in kleeding en houding en do latere élógance goed weer. „Mevr. v. Korlaar verdient als de praatzieke schoonmama Montpèpin, de dichteres, ook een woord van lof en niet minder do heer Schulze als schoonpnpa Montpèpin, den dilettant-schil der, die een schilderij maakt waar alles scha duw is en waar de boomen op den achter grond grooter zyn dan die vooraan staan. Alfred noemt dit Ezangelisch geschilderd, want „de eersten zullen de laatsten zynl" „Van de overige personen noem ik nog: mej. Rika Hopper in haar allergrappigst rolletje van Angèle, do medeplichtige van den wiJnkooper St-Medard, en mej. Rud Scheffer als Rosine, die met George wil trouwen, omdat zü dtngene, dien zy liefhad, toch niet krijgen kon, en nu biykbaar met Alfred meer op heeft." De voorstelling zal plaats hebben in den Leidschen Schouwburg. Loges en Baignoires f 1. Parterre 50 Cts. Galerij 25 Cts. Plaatsbespreking aan ons Bureel voor Loge, Baignoire en Parterre 10 Cts. en voor de Galerü 5 Cts. extra. Abonnés binnen en buiten Leiden kun- ntn van heden tot Maandag-middag klokslag vier uren vooraf schriftelijk of per telephoon plaatsen besproken tegen vergoeding van 20 Cts. bespreekgeld per plaatsonder voorwaarde, dat de genomen plaatsen in den loop van Dinsdag op het daarvoor bestemde en in ons nommer van Maandag-avond afgedrukt wordende Bewüs worden afgehaald en be taald. Dó plaatsen worden dan zooveel mogelijk volgens in het schrijven uitgedrukt verlangen en naar volgorde besproken. Mocht blijken, dat het geven dezer voor stellingen in den geest biyft vallen, dan behouden houders van besproken plaatsen recht van voorkeur bü eventueels volgende' toonetrl-avonden. OTfieiëele Hennlsg-evlngon. Inkomstenbelasting 1§96. Burgemeester en Wethouder» van Leiden brengen in herinnering, dat met 31 Oot. e. k. vier ter mijnen vervallen nnde InkomateQ bel&ating, dienst 1S98, en dat alzoo op den laten Nov. e. k. minsten» vier zesde gedeelten van den aau- elag moeton zijn voldaan. Zü noodigen mitsdien bejangbebbeidon uit, om, ter voorkomiDg van vervolginga'. osteD, tot do betaling Tan liet vereohnldigdo ten kantoro van don Gemeente ontvanger over tu gaan. Burgomoceter en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 28 Oct. 1898. VAN HEYST, Socrèt&ria. Leiden, 28 October. By de aanbesteding van levensmiddelen, brandstoffen, enz. ten dienste van de werk inrichting voor vrouwen en het huis van bewaring alhier over het jaar 1899 waren o. a. voor de na te noemen artikelen laagste inschrijvers de na te noemen personen of firma's, wien voorloopig de levering werd toegewezen voor de prijzen achter hunne namen vermeld, t. w.: Roggebrood, Leidsche broodfabriek f 0.0743. Grof tarwebrood, J. De Rooy, f 0.089. "Witte1.rooi, J. De Rooy, f 0.115 p. kgr., de laatste met loting tegen Pauptit en Van dor Steen. Beschuit, G. J. Beulink, 0.70 de 100 stuks, bü loting tegen de Leidsche broodfabriek. Aardappelen, J. Peereboom, f 3.80 de 100 kgr. Rundvloesch, L. Van B rgen, firma A. Slok, f 0 52 p kgr. Spek, G. J. Beulink, f 0.64 p. kgr. Boter, dezelfde, f 1.30 p. kgr. Zo. temelk, G. Van der Poel, f 5.65. Karnemelk, dezelfde, ƒ2 p. 100 liter. Eieren, J. Büleveld, 3.99 do 100 stuks. Steenkolen, D. J. Huy, 0.90 p. 100 kgr. Cokes, dezelfde, f 115 p. 100 kgr. Lange turf, dezelfde, 4.75 do 100 st. Korte turf, dezelfde, 5.25 do 100 st. De schrijfbehoeften werden toegewezen aan de firma W. C. Meilink, te Zutfen, en de kruidenierswaren aan verschillende in8chryvers. De afval der menage werd gegund aan J. Van Bergen LJzendoorn, omdat door dezen daarvoor bet hoogste bod, ƒ62, gedaan was. De onderofficieren-vereeniging „Eensge zindlieid", alhier, zal la den Schouwburg 5 November a. 8., aanvangende te acht uren, baar eerste openbare uitvoering geven met introductie. Daartoe zal door de afdeelingen „Door Vriendschap Vereenigd" en „Minerva" respec- tievelyk op bet getied van toonoel on gym nastiek en schermen worden medegewerkt. "Wo weten welke gezellige uitvoeringen vroeger jareQ door de op zichzelf staande vereenigingon, welke als afdeelingen van dien naam thans nog bestaan, werden gegöven en wü twyfelen dan ook niet of dit zal in den vervolge evenzeer het geval zyn. De groote byeenkomst van het Leger des Heils, na die van gisternamiddag om halfvier, gisteravond te acht uren in do groote zaal der Stadszaal gehouden, mocht zich in een zoo talryk publiek verheugen, dat de zaal büna geheel gevuld was. Dit is echter nog niet zóó talryk als voor zeven jaren, toen generaal Booth hier ook optrad en de ver sierde zaal stampvol was. Nu was de zaal niet versierd. Alleen de eoulissen enz., van het tooneel waren er. Op dat tooneel hadden de vreemde en Leidsche officieren en soldaten plaats geno men, die den generaal by z|jn komst levendig toejuichten. Na het zingen van eenige liederen, begeleid door de schetterende tonen van het eigin orkest, ging generaal Booth in gebed voor. Daarop nog een lied van den comman dant Clibborn, en toen volgde een Engelsche toespraak van den generaal, op den voet vertaald door een tolk. Die toespraak werd aardig geïllustreerd met een aantal uit het leven gegrepen verhalen, en kan eigeniyk alleen naar waarde geschat worden, als men den spreker hoort en vooral ziet; hoort welk een vuur dezen jongen grysaard voor zyn levenstaak bezielt; hoort hoe hy zich al sprekende, steeds meer opwindt om als 't ware tot do ziel der hoorders door te dringen; ziet mit welko leven Jige gebaren en eigen aardige lichaamswendingen by zyn woord doet vergezeld gaan. GemeDgdo gewaarwordingen wekt zulk een Heilsleger meeting op. "Wie het Heilsleger goed wil leeren kennen, mo9t dan ook Heilsoldaat worden, een wijze van kennismaking, aio de generaal natuuriyk zeer aanboveelt. Hy verlangt geen goede opinie omdat de Heilsoldaten zoo goed zyn, ook niet om hun geloofsbely Jenis, noch om hun werk. Hy vraagt all.en, tot het Leger welks geestelyk en maatschappelijk werk hy gedurende het 33-jarig bestaan tr van, eveneens illustreerde te komen om de strikken en vallen, die de duivel de menechbeid zet, te verbreken. "Wat het maatschappeiyk werk betreft, volgen hier enkele cyfers: De vlag van het Leger wappert thans in 46 verschillende landen, en wordt bestuurd door 13,800 offki6reD, die uitsluitend voor bun werk beloond en bygestaan worden door 4000 plaatseiyke officieren, dia niet beloond worden. Het leger heeft 40 verschillende organen, in tal van verschillende talen. Het hoeft 420 verschillende maatschappelyke instellingen, waarvan 25 in Nederland; 80 toevluchten, waar eiken nacht 12,000 ellendigen een onder dak vin ion. Het voedt elke week 200,000 armen. Voorts heeft het leger 57 reddingshuizen voor gevallen vrouwen, waar plaats is voor 700 personen; er gaan elk jaar ongeveer 4000 vrouwen door deze tehuizen, en een onderzoek heeft geleerd, dat daarvan 75 pet. op het pad der deugd teruggebracht zyn. De toespraak eindigde, zooals zy begonnen was: met gebed, waarop nog een opwekkings woord van Booth's schoonzoon, commandant Clibborn, volgde, met een gebed van maréchale Clibborn geb. Booth, waarop weer gezang. Ten slotte ook een collecte door de zaal, het Engelsche en het Nederlandsche volkslied door bet orkest en de groote samenkomst was geêiadigd. Ieder verliet toen do zaal, nadat daaruit vooraf een vrouweiyk persoon was gedragen omdat deze van haar stokje was gevallen toen de generaal verhaalde van een van den rechten weg afgedwaald jongmenscb, dat, ten einde raad, van een brug aan de Theems te water wilde springen. Anders had de samenkomst een gewoon verloop, met uitzondering dat een paar malen de gtneraal tydens zyn toespraak eenige knapen tot stilte moest vermanen met verzoek zich anders liever te willen verwyderen. Dat deden enkelen dan ook. Toen bleef 't rustig. By de door bet departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor de levering van 2740 stuks ongebleekt katoen minste inschryfster de Leidsche Katoen- maatschappy voor 7726.80. Geduïeade de 1ste helft der maand Oct. zyn aan het postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd, welke door onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: H. Verheyen, H. Mennema, mej. v. Reste ren, mej. Heyraans, mej. R. Ten Sietboff, N. Van Wyk, Amsterdam; Mevr. Gleysteen, Arnhem; Houwen, Delft; Van Leeuwen, Dor drecht; mej. RasBine, P. Van Es, J. Van der Reyden, 's-Gravenhage; A. v. d. Molen, Gro- ■ingen; mej. A. Heyer, Leeuwarden; mej. M. Meyer, Lisse; Sikenzkoop, Nieuwediep; Sterrenbahn, H. Bakker, Rotterdam; Versluis, Schoonhoven; P. W. Vertegaal, niet vermeld. Briefkaarten: mej. C. Muller, N. Monnack, AmsterdamJ. De Klein, ApeldoornR. Tingen, Emmen; mej. J. De Groot, J. Kops, 's-Gra- venbage; Van Tieghem, B. De Jongen, Rot terdam; C. M. Van Hoek, Utrecht. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: A. Rambke, Hannover; T. A. Fritzlin, Interlaken; mej. E. Palmer, Leipzig; mevr. G. Sandersson, Londen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Mun tendam de heer S. K, Bakker, cand. te Leiden. Het concert, dat mejuffrouw Mathilde Parmentier deze week te Beriyn gegeven he;ft, werd, naar wü vernemen, met goed gevolg bekroond. Haar aangename wyze van voor dragen viel in den smaak van het publiek en ook de hoer Coenraad Bos, eveneens een stad genoot van ons, handhaafde zyn goeden naam als begeleider. Gisteren vergaderde te Amsterdam voor do eerste maal de commissie tot het opmaken van voordrachten voor leden van het hoofdbe stuur der Maatschappy tot Nut van het Alge meen, zooals ze is samengesteld na de jongste wet8wyziging. Daarin hadden zitting drie leden van het hoofdbestuur, drie leden der commis sie, bedoeld bij art. 41 van de wet der Maat schappy en de afgevaardigden der departemen ten Kampen, Breukelen en Sexbierum. Ter vervulling vau de vacature, ontstaan door do periodieke aftreding van mr. W. Boot, te Am sterdam, werden op de voordracht geplaatst de heeren W. Spikier, industrial, en L. Serru- rier, oud-wethouder te Amsterdam; voor de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van mr. H. Smeenge te Hoogeveen, mevrouw GoekoopDe Jong van Beek en Donk te 's Gravenhage en de heer P. H Keller van Hoorn te Dordrecht; voor de tusschentydsche vacature, ontstaan door het overiyden van den heer J. H. Steghgers HJzn., jhr. De Maree8 van Swinderen te Groningen en Her man Snyders te Middelburg. De Prinsen van Koetei zullen, na hun verbiyf te 's-Gravenhage, naar Amsterdam terugkeeren en vermoedeiyk den 9den No vember naar Parys vertrekken. De minister van buitenkndsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat mr. T. J. J. Van Uye Pieterse, consul der Nederlanden te Konstantinopel, aan zyn de partement te spreken zal zyn op Dinsdag 1 November e. k., van des voormiddags elf tot des namiddags één uur. Naar aan de „Maasbode" gemeld wordt, is er te Eindhoven sprake van, voor den al daar opengevallen zetel in de Tweede Kamer een cancidatuur aan te bieden aan den heer Coolen, notaris te Helvoirt, den bekenden ont werper van de militie-vereenigingen. De heer L. Ten Bosch, oudste predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te Gouda, hoopt 2 Nov. a. s. zyn 25 jarige ambtsbediening te herdenken. De heer Ton Bosch was achtereen volgens als predikant werkzaam te Langor en Korter-Aar, te Oegstgeest, en sedert 12 Aug. 1888 op zyn tegenwoordige standplaats De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat mot 1 December a. 8. te vervullen is de be trekking van leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Groningen. Jaarwedde 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 10 November aanmelden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. Verschenen is „De misbruikte krachten der vrouw" („Missbrukad Kvinnokraft") van Ellen Key, vertaald door Ph. Wysman. Uit gave van den heer C. A. J. Van Dishoeck, te Amsterdam. Het misbruik schetst de schryver aldus: „De vrouwen hebben in de eerste plaats haar vrygeworden krachten dienstbaar gemaakt tot het gebied, waarop zy met de mannen mededingen, maar de meesten van haar hebben daarby het beoefenen van haar in wendige vrouwelyke hoedanigheden verwaar loosd." Dit wordt door schr. aangetoond en ver dedigd. „Het echt vrouwelyke kan in den kring van het gevoelsleven hetzelfde doen, wat de man op het gebied van het geestes leven vermag: buiten het eigen ik een punt te vindeD, dat geschikt is om zich uit haar dageiyksch bestaan op te heffen, dit te ver edelen. Deze kracht heb ik zegt scbr. de moederiykhc-id genoemd en ik blyf daarby. In deze studie vindt die moederlykbeid uit drukking in myn deelneming in liet lot van zoovele jonge vrouwen en meisjes, wier loven ik zoo gaarne degeiyker, ryker en hierdoor gelukkiger zou wenschen." Volgens de „N. R. Ct." is Jacob De Witt's ontwerp van „Moze3 de zeventig oudsten kiezende," het bekende werk in de Mozeszaal van het Paleis op den Dam, door bemiddeling van den Rotterdamschen kunsthandelaar Reekers aan het Ryksmuseum verkocht. Het flottielje vaartuig „Koetei," onder be vel van den luit. ter zee 1ste kl. E. F. T. Bik, is 27 dezer te Colombo aangekomen. De „Staatscourant" bevat een Koninkiyk besluit, waarbü benoemd wordt een commissie van voorlichting van de ministers van oorlog en van koloniën omtrent de uitvoerbaarheid van de samensmelting van de olficierskaders hier te lande en in Nederlandsch Indiö tot één enkel officierscorps. Tot lid en voorzitter der commissie is be noemd de generaal majoor W. Rooseboom, van den grooten staf, commandant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de lste militaire afdeeling; en tot leden: jhr. J. D. Six, raad-adviseur by het Departement van Koloniön; de luitenant-kolonel T. W. J. Buys, van het regiment grenadiers en jagers; de luitenant-kolonel P. C. De Wilde, van den staf der artillerie, eerste officier by de Koninkiyke Militaire Academie; de luitenant kolonel der infanterie J. A. P. Grevers van het leger in Nederland6ch-lDdië, benoemd commandant der koloniale reserve; de ga- pensionneerde kapitein van den generalen staf van het Oost-Indische leger J. Frenkel, benevens de ritmeester der cavalerie C. W. F. Happé van het leger in Nederlandsch Indiê, welke laatste tevens als secretaris der commissie zal fnngeeren. Naar de Groninger bladen melden, heeft de heer Van 't Kruis bedankt voor het dezer dagen hem aangeboden dirigentschap ia Duitscbland. In het 2Je kiesdistrict te Gouda is in de plaat3 van den heer C. Brunt, naar elders vertrokken, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. A. Donker, voorzitter der afdeeling Gouda van den Ned. R. K. Volksbond. Deze verkreeg 206 stommen, terwyi op zya tegencanaidaat, den hoer A. J. Lafeber, boek houder ty de Goudache Waterleiding-Maat- schappy, 131 stemmen waren uitgobraebt. De lste luitenant H. K. Hardtnberg, van het 4de reg. inf. te Delft, wordt 16 December voor 2V, maand gedetacheerd by de normaal-schietschool te 's Gravenhage Ier bywoning van een ballistischen cursus. Koningin Wilholmina en Haar Moeder zyn Woensdag-avond te Stuttgart aangekomen, om de voltrekking van het huweiyb tusschen den erfprins van Wied en prinses Pauline van Wurtemberg by te wonen. De koninklyko familie wachtte aan het station en begroette H.H. M.M. hartelyk. De Koninginnen worden op den weg naar het paleis levendig toe gejuicht. Het stoomschip „General" vertrok 25 Oct van Zanzibar naar Vlissingen en Ham burg; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Oct. van Suez; do „Reichstag", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 26 Oct. te Napels; de „Smeroe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Oct. van Perim; de „Koningin Wilbelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Oct. van Genua; de „Madura," van Amsterdam naar Batavii, passeerde 27 Oct. Kaap Roca; de „Werkendam" vertrok 27 Oct. van Rotterdam naar Nieuw York. Leiderdorp. Tot voorzitter van het bestuut van den Kalkpolder, onder deze gemeente, is benoemd de heer A. Vromesteyn. Valkenburg. De Raad dezer gemeente heeft de begrooting voor bet dienstjaar 1899 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van ƒ5895.995. Woubrugge. Het herbalingsonderwys aan de openbare lagere school aloier zal, by ge noegzame deelneming, aanvangen op 2 Nov. a. s. Belanghebbenden moeten zich daarvoor aan melden vóór 1 November by het hoofd dier school, den heer H. J. Drenthen. Horkelfike Bez-ieli ton* Hoogmade: Ned.-Herv. Gom. Zondag namiddag te twee uren, ds. A. Keers, predikant te Hazerswoude. Oud e-W e t e r i n g: Ned. Herv. Gom. Zondag-voorm. te tien uren ds. K. W. Vethake, pred. te Leidon. Valkenburg: Ned. Herv. Gem. Zondag- voorm. te tieu uren ds. G. Van Herwaardon, pred. te Leiden. Des avonds te zes uren da. Van Baerle, predikant te Warmond. Voorschoten: Ned.-Herv. Gem. Zondag- voorm. te tien uren ds. Hoog. Bediening van het H. Avondmaal. Des avonds te zes uren, ds. Hoog. Dank zegging. Maandag 31 Oct. collecte langs de huizen voor de winterbedeeling. Woubrugge: Geref. Gem. Zondag-voorm, te tien uren eu '8 avonds te halfzeven, da. G. Elshoven, pred. te Schipluiden.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1