FOULARD-ZIJDE 60 Cts. ATJEH. Gemengd Nieuws. Naar uit Den Haag wordt mede gedeeld, bestaat by de directie van de Neder- landsche Omnibus-Maatschappü, op grond van de verkregen gunstige resultaten, het ernstig voornemen, om spoedig over te gaan tot uitbreidiog van lünen. Een krasse eisch. - Togen ieder der twee beambten van de Staatsspoorweg- maatscbappvj, beklaagd, dat zfl, terwijl ze op het terrein van het station te 's-Gravenhago belast waren met het lossen van een waggon, zich een mandje met wild hebben toegeëigend, eischte heden het Oponb. Min. b{J de Haagsche rechtbank drie jaren gevangenisstraf. Het O. M. deed daarbü uitkomen, dat dief stallen of verduisteringen als dez9 steeds zeer moeilik zijn op te sporen en dat zij zoowel te 's-Gravenhage als elders herhaaldelijk voor komen, en gaf voorts als zijn meening te ken nen, dat het stellen van een exemplair voor beeld ten deze zeer wenscheiyk is. Dinsdagavond ontstond er brand in den stal van L. Roling in het laantje van Altena even buiten Delft. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon niet worden belet, dat de stal geheel uit brandde. Drie paarden en een koe kwamen in do vlammen om. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. De door een officier der marine in Den Haag verloren f 15,000 zijn terecht. Zij werden door een 6erlgk m3n gevonden. Het echtpaar Weverw\jk, te IJsel- stein, heeft er eindelijk in toegestemd het nog in hun bezit zijnde kind van ruim 2 jaar af to staaD, dat ook op kosten V3n een onbekende in de Martha-Stichting te Alfen zal worden verpleegd. Ter rechtvaardiging van Wevorwük en zijn Trouw meldt men aan het „N. v. d. D." van daar, dat het aanvallige kinl er helder en frisch uitzag, geen enkel spoor van verwaar- loozing vertoonde en dat het bovendien heel wat moeite heeft gekost, hen te bewegen de akte van afstand te teekenen. Algemeen is men er daar van overtuigd, dat het tafereel van de 9-jariga martelares, in het „Utr. Dbl." opgehangen, minstens zeer overdreven is geweest. Mevr. Jannschowsky en de Ned. Opera. In een ingezonden stuk in de Amsterdamsch9 bladen verhaalt mevr. Voa Januschowsky, dat zij door de directie der „Ned. Opera" als zangeres is ontslagen „wegens verlaten van de 3t3d zonder verlof". De oorzaak daarvan was, dat zij Dinsdagnacht twee telegrammen uit Heulen ontving met htt bericht, dat baar zoontje sedert twee dagen uit zijn pension (kosthuis) aldaar verdwenen was, zonder dat de politie zijn spoor wist te ontdekken. Natuurlijk vertrok zij ten spoedig ste daarheen, maar eerst nadat zij tevergeefs beproefd bal de schriftelijke verklaring te krijgen van den theater-arts, dat zij Woensdag avond niet kon zingen, en een verzoek om verlof aan een van de directeuren der „Ned. Opera" ter hand te stellen; „beiden wsren niet te vinden". Zjj had bet geluk, haar kind terug te vindeo, dat, uit heimwee na.tr zijn moeder, zich te voet naar Amsterdam had trillen begeven. Onmiddellijk nu teruggekeerd, 7ond zij het bericht van haar ontslag. Om inlichtingen gevraagd, heeft de heer Van der Linden de juistheid van dit verbaal bovestigd, ander toevoeging, dat de directie het verlaten van de stad slechts als middel had aangegrepen om het contract met mevr. Janascbowsky te verbreken. B(j haar enga gement, dat te Eerlijn plaats had, was zegt hij „de gewone clausule, dat het contract na een maand realisabel (resiliabel, opzegbaar?) zou zijn, op verzoek van de kunstenares geschrapt, zoodat de „Ned. Opera" feitelijk voor een geheel jaar gebonden was, en daar de zangeres evenmin de directie als het publiek voldeed, maar zi) weigerde in ontbinding van het contract toe te stemmen, „nam de directie de gelogenheid te baat, om zich van mevr. Januschowsky te ontdoen." „Dit is dan toch een naïveteit, die aan bet ongelooflijke grenst 1" zegt de „Arnh. CL" De he?r Van dor Linden beseft niet alleen volstrekt niet het immoreele der handeling van de directie, die zelve erkent, dat zjj gebonden was; trouwens, in het schrappen der clausule moet hebben toegestemd, wat immers anders niet had kunnen geschieden; maar zelfs ver telt hjj den leoiyken streek met een gemoe delijke openhartigheid, alsof 't de eenvoudigste zaak ter wereld ware. „Of zoudea wij misschien blijk geven van groote onnoozelheid, dat wij bg de uitvoering van contracten meer hechten aan de goede trouw van partijen dan aan de letter der overeenkomst? Bijna zouden w\j 't gaan ge- looven, als wij zien, met welke leukheid de Amsterdamsche bladen het geval behandelen. Wij kunnen echter niet geloovon, dat, ook in de kunstenaarswereld, zulk een handelwijze niet als ongeoorloofd beschouwd zou worden." Mevrouw v. J. heeft dus nu haar zaak voor het gezicht der publieke opinie gebracht en deze betuigt baar sympathie. Het „Hbl." ont ving reeds zooveel ingezonden stukken, dat bet de noodige ruimte mist om zo op te nemen. Het blad bepaalt zich tot de mededeeling, dat de schrijvers of schrijfsters der stukken allen scherp afkeuren, dat de directie der Opera van het tragisch geval, waarin mevr. v. J. verkeerde, gebruik heeft gemaakt om zich ▼an baar te ontdoen. De leden der firma Franco Men- des Van der Eist, wijnhandelaren te Am sterdam en te Haarlem, hordenken morgen, 22 October, den dag, waarop hun zaak honderd jaar geleden werd opgericht. Stichter dier zaak in 1798 was de heer D. Franco Mendes, wiens nakomelingen haar onafgebroken hebben voortgezet en nog drij ven in hetzelfde perceel Zwanenburgerstraat No. 10, te Amsterdam, alwaar zij oorspron kelijk werd gevestigd. Door intreding van den heer J. Van der Eist Jr., te Haarlem, in het jaar 1866, en do daarmede gepaard gaande vestiging der zaak aldaar, word van toen af, onder de tegenwoordige firma, Franco Mendes Van der Eist, de zaak voortgezet. Volgens bij Lloyds ontvangen telegram uit Batavia is het Ned. ss. „Prinses Marie" gestrand, doch later vlot on lek te Batavia teruggekomen. Het moet lossen en dokken om te repareeren. Het ss. „Prinses Marie" vertrok 19 October van Batavia naar Amsterdam. Gistermorgen had op de 1 tJ n Mechelen Ter-Neuzen eon ernstig ongeluk plaats. Een personentrein werd van ter zijde aangereden door een goederentrein. Een twin tigtal personen werden gewond, van wie een aantal zeer ernstig. De materiëele schade is belangrijk. Do Frieschegreidboeren begin- nen zich meer en meer toe te leggen op het vetmesten van varkens. Vroeger oordeelde men, dat dit alleen kon gedaan worden door bouwboeren, die een groot gedeelte van het benoodigde voeder zelf verbouwen. De onder vinding leert echter anders. We kennen gried- boeren in Friesland, die dit jaar meer dan f 1C00 uit da vette varkens maakten. Waar vroeger oen paar biggen voor eigen gebrnik op het mesthok gedaan werden, ziet men thans 20 a 25 biggen voor mesten bestemd. De hoofdvoeding voor deze dieren is maïs meel, waarin de molenaars tot in de kleinste dorpen handelen, en daarmede meestal goede zaken maken. Een molenaar op een dorp verkocht sedert 3 Juli jl. bijna 100 last mals, enkel voor varkensvoeder. (£7. D.) Door een m arechaussee van de brigade te Nieuweschans werd gisterochtend een jongmaatje, onlangs met twee makkers van Hr. Ms. oorlogsschip „Wassenaer" te Amsterdam woggeloopen en met een schip, in het kolenhok waarvan z\j zich hadden weten te verbergen, te Hamburg gearriveerd, op transport gesteld, om naar Amsterdam terug te worden gebracht. De beide andere matroosjes waren den vorigen dag reeds naar Amsterdam teruggebracht. De dader van den onlangs ten huize van den burgemeester van IJlst gepleeg- den diefstal is opgespoord. Het is zekere H. C., woonachtig te IJlst. Een meerschuimen pijp, behoorende tot de vermiste voorwerpen, on door C. in een herberg te voorschijn ge bracht, leidde tot zijn arrestatie. De ontvreemde zilveren voorwerpen had een heler laten zinken in het kanaal langs den spoorweg, alwaar ze dcor de politie werden opgevischt. De burgemeester van Capelle op den IJsei, maakt bekend, dat door den heer N. Yan Blankensteyn, vleeschhouwer aldaar, eene premie van f 25 Is uitgeloofd voor hem, die zoodanige inlichtingen ksn geven, dat zij leiden tot ontdekking, hetzij dood of levend, van zijn in den nacht van 12 op 13 dezer spoorloos verdwenen broeder Abraham, 66 jaren. Hü was gekleed met bruin ondergoed, met slaapmuts en een doek om den hals. Te Didam, waar het kermis is, is een 12 jarige knaap uit den schommel gevallen, met het gevolg, dat hij beide armen trak. In den A m erika an achen staat Idaho moet een raej. Lucio Deane minister van onderwijs geworden zijn. Do Duitsche stoomboot „Trini- dad" werd in do straat van Formosa door een zwaren taifoen overvallen, ten gevolge waarvan haar geheele bovendek werd weg geslagen. Daar de schipbreukelingen geen noodseinen konden geven, was hun toestand zeer ernstig. Gelukkig wercen zij na verloop van twee dagen door de Engelscbe stoom boot „Robilla" opgemerkt, die met veel moeite er in slaagde de geheele bemanning, 20 per sonen, aan boord te nemen en zoo van een wissen dood te redden. De „Trinidad" liet men daarna zinken, om het verkeer in de straat van Formosa niet te belemmeren. Hot onderzoek naar de schip- brouk van de „Mobegan" is begonnen, maar men heeft nog geen aanwijzing. Eenige pas sagiers beweren, dat de kapitein onwel was, dat hy niet aan tafel was geweest. De scheeps dokter is onder de geredden. Een Amerikaansche jongedame, die gered is, Miss Katherine Noble, uit Baltimore, ver telt hoe zfl nog aan boord rokken en schoe- non had uitgedaaD, om in het want te kunnen klimmen. Een matroos deed haar daarna een zwemgordel aan. De vierdo stuurman gaf haar nog goeden raad, maar toen werd zij door een golf overboord gespoeld. Na eenigen tijd wist z\j zich aan eon plank vast te klam pen, en daaraan bleef zij maar met alle macht hangen; onderwijl hoorde zij de menschen om haar heen verdrinken. Verschelden keeren nam zfl xich voor den strijd op te geven, maar dan dacht zij aan de jonge vrouw, die van de schipbreuk der „Elbe" gered was, nadat zij vijf uren in het water had gelegen. Aan haar dacht zij telkens; zonder dat voor beeld, zeide Miss Noble, had zij 't niet kun nen uithouden. Na drie uren in het water gelegen te hebben, kwam de reddingboot bi) haar. „Gooi me een touw toel" riep zij, on met moeite bracht men baar binnenboord. Ook miss Noblo getuigt, dat de bemanning van de „Mohegan" zich schitterend gedroeg, en alles deed om de vrouwen en kinderen te redden. Men meldt uit Londen, dd. 19 Oct.: Gistermorgen is door den gewoed hebbendon storm do oostpier van de haven te "West Wemyss weggeslagen, waardoor verscheidene schepen aan de volle kracht van den storm waren blootgesteld, van de ankers sloegen en op do rotsen drevon, waar zij spoedig wrak werden. Dit lot ondergingen da Noorscbe schepen „Safir" en „Amateurs", de Duitsche „Antje", „Maren Marie" en „Hikeline" en het Deenscho scbip „Thyra". De opvarenden werden allen gered* Voorts werden nog verscheidene andere schepen op verschillende plaatsen van de oostkust van Engeland en Schotland geworpen, o. a. de Noorsche schepon „Axel", „Frivold", „Nanna" en „Urda", het Fransche 6chip „Birger", de Zweedscbe schepen „Gripen" en „Maria" en de Russische schoener „Wilhelm." Van de opvarenden dezer schepen zijn 23 man verdronken, nl. van do „Birger" 13, de „Frivold" 7, „Urda" 2 en „Wilhelm" 1. Uit Nieuw-Yoik wordt gemeld, dat de aldaar van Europa aankomende stoomschepen alle rapporteeren met zeer hevige stormen en geweldige hooge zee te hebben te kampen gehad. Een scherp staaltje van deü christelijken en socialen geest van de Beiersche boeren wordt door de „Frankf. Ztg." uit een dorp in de Paltz gemeld: Een verpleegde van het armenhuis werd dood op z\jn bed gevonden. De tachtigjarige man werd gevoed op kosten der gemeente, hfl ging om de beurt by alle gemeentenaren in den kost. Sedert 21 Sept. kon de man het armenhuis niet meer verlaten en daar geen mensch naar hem omzag, kreeg hy dus geen eten meer. Toen men hem eindelyk door een toeval vond, was hy reeds eenigen tijd dood. Men liet dus den man uit onverschilligheid en gemis aan naastenliefde verhongeren, ter- wyi op elke hofstede levensmiddelen in over vloed voorhanden waren. „Maar zy, de boeren, verlangen, dat hun op kosten van het alge meen ruime voordeelen worden verzekerd," merkt de „Frankf. Ztg." op, doelende op de protectionistische eischen der agrariërs. In Constantino (Tunis) had den 8sten d8zer een verschrikkelijk voorval plaats. Sedert eenigen tyd hadden dieven getracht in de woning van den chef tot het onderhoud der wegen, Mougin, in te breken, reden waarom deze zich met een revolver gewapend had. Midden in den nacht stond zyn vrouw op om aan het venster van de eetkamer td gaan. Daardoor wakker geschrikt, zag haar man de witte gestalte, en daar hy haar voor een Arabier in boeruoes (witte kapmantel der Arabieren) aanzag', lo«to hy een schot op haar. De vrouw viel doodelyk getroffen tegen den grond. Het echtpaar leefde in de grootste eendracht. In Niscomi, naby Palermo, drongen zes tot de tanden gewapende bandieten in het huis van een rijken grondbezitter en roofden daar een som van 150,000 lire. Ook de omstre ken van Messina werden door sterke roover- benden in onrust gebracht. In den stryd met carabiniers werden vyf bandieten gedood. De officiêele rapporten over de pest epidemie in Britsch-Indië wijzen op een geringe verbetering van den toestand in de stad Bombay. Het laatste weekrapport vermeldt in de stad 200 sterfgevallen, maar in het president schap 4300. In de staten Mysore en Baioda breidt de ziekte zich nog altyd sterk uit. Te Bangalore stierven 224 pestiyder3. Te Karachee en in het noordon kwamen in de laatste week geen ziektegevallen voor. RECLAMES, a 25 Cents per regel. tot f 3.35 per Metee. Japansche, Chineesche, enz., in de nieuwste dessins en kleuren, even als zwarte, witte en gekleurde HE1VWE- BËRG-ZIJDE van 35 Cts. tot ffll.65 p. Meter. Glad, gestreept, geruit, gebloemd, damast, enz., (circa 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.). Franco cn vry van invoerrechten In hals» Stalen per ommegaande. Dubbel briefport naar Zwitser land. 8376 18 De correspondent te Batavia van het „Hbl." seint heden het volgende: Het derde bataljon is uit de hooglanden van Pedir teruggekeerd, na kleine benden te heb ben veretrooid. Het opperhoofd To.koe Brahlm werd te Gedong verwond. Te Telok Semawe had de vjjand ach ver- Bchanst in een stelling, die duizend meter lang wae en met tien kanonnen bewapend; bjj vluchtte echter nadat de stelling door de onzen wae bestormd. Aan den kant des vyands werden vyftien man gedood, aan onze zydo één, terwyi wy zes gewonden kregen; vyf minderen werden door een gevangene gewond. In Pasangan woedt de koorts. Horkelyke Berichten. Hoogmade: Ned.-Herv. Gem. Zondag voormiddag te tien uren ds. Broers, predikant te Benthuizen. Oud e-W e t ering: Zondag-voorm. te tien uren zal voor de Ned.-Herv. Gem. van Oude- en Nieuwe-Wetering optreden da. J. Hogen- raad, pred. te Leiden. Valkenburg: Ned.-Herv. Gem. Zondag- morgen te balftien da. C. Plug, predikant te Katwyk aan Zee. Bediening van het H. Avond- maal. Woubrugge: Geref. Gem. Zondag-voorm. te tien en nam. te twea uren dB. v. d. Voet, pred. te Leimuidon. BUITENLAND. Franlcryir. In den ministerraad van gisteren deelde de minister van buitenlandsche zaken een tele gram mede van don Franschen gezant te Peking, meldende, dat een Fransche zende ling en een aantal Chineesche katholieken gedood z(jn en verbrand in de kapel te Pak- lung door de oproerige bevolking. De Fransche gezant heeft met nadruk by de Chineesche regeering op voldoening aan gedrongen en hoeft geldelyke schadeloosstel ling goëischt. Hy ontving instructies om aan het Tsung-Ii-Yamen te verklaren, dat de Fransche regeering zich voorbehoudt, hande lend op te treden wanneer China niet spoedig maatregelen neemt om de veiligheid der zen delingen te waarborgen. De „Aurore" wyst er op, dat geen enkele party een behoorlyke organisatie had om zich te kunnen verdedigen tegen do onder neming van den generalen staf. Thans hebben de socialistische grospen en de revolutionnairen een comité van waakzaamheid gevormd. Niemand twyfelt er aan of dit comité zal de energie hebben om de maatregelen te nemen, die noodig zullen zyn. Ieder man, die vry wil biyven, heeft het recht om een regeering, die niet krachtig genoeg is, aan te vullen. Van het comité worden voortvarendheid en zekerheid geéi3cht. "Want al is nu, dank zy de waakzaamheid en den gemeenschappelyken onthullingen ven het comité, de aanslag mislukt, er zal een nieuwe aanslag worden beproefd, dat is zeker. Sommigen willen daaraan niet gelooven en beweren, dal „zy" nooit zullen durven. Dit argument is zwakjes als men zich herinnert, wat „zy" (generale Btaf) tot nog toe reeds gedurfd hebben. „Voor een staatsgreep", zoo beweert men, moet men manuen hebben, die In staat zjjn dat te doen, en van welke stof zyn thans de mannen gemaakt, die tegen den staat samen spannen? Hon vergeet echter, dat ds ver trouwelingen van Louis Napoleon, ztJn mede plichtigen van den 2den December, ook tamelijk vordachte personen waren. Doch Diet de redeneeringen, maar do feiten, maken de geschiedenis. Is het waar, dat de generaals in betrokking staan tot de preten denten naar de kroon? Aan de regeering, die gewaarschuwd is, om dit te onderzoeken. Aan one om te waken. Hetgeen wy weten van de militaire brutaliteit is voor ons voldoende om op onze hoede te zyn. De generaals hebben sedert een halfjaar dreigende taal laten hooren. Is er één van hen gestraft? Zy hebben zich openiyk verbroederd met alle Bsterhazy'e en Du Paty de Clam's van don generalen staf. Toen men er één van zou willen straffen, hebben zy aan Frankryk doen weten, dat zy niet zouden dulden, dat bet burgergezag aan de militaire macht raakte. „Nooit zyn de generaals meer eensgezind geweest on meer bereid om zich voor elkasr in do bres te stellen", verklaarde generaal Négrier aan den president der republiek. De bladen van den generalen staf mogen gerust verklaren, dat er geen komplot was, dat is de gewone regel; als een komplot ont dekt wordt, zegt men, dat er geen ts. Laat generaal Zurlinden aan de bladen rustig den tekst van zun republikeinscho dagorders aan het loger meedeelen. Toch vergeet men daar om niet, dat dezelfde generaal Zurlinden twee maal tegen den wil der regeering heeft ge handeld. Men spreekt van de loyalitoit der generaals. Maar zal men ontkennen, dat prins Victor in de laatste maand niet alleen een speciale correspondentie gevoerd heeft, maar ook bezoeken hoeft gehad, die even interessant als geheimzinnig zyn? Dat hy getracht heeft, met het oog op het hetgeen gebeuren kon, een groote leening te sluiten met een ryk bankier? Dat hy meer dan anders buiten Bel gië gereisd heeft? Dat er te Moncaliori een familieraad gehouden is om den aanslag te bespreken? En ala dat alles waar is, zou men dan willen beweren, dat het komplot van den pretendent geen vertakkingen zou gehad heb ben in Frankryk? Den 17den November 1851 werd Charras, die in de Kamer zyn vrees voor een staats greep te kennen gaf, met gelach ontvangen veertien dagen later was de staatsgreep vol voerd I De heer Mlllerand heeft het woord van Thiers in herinnering gebracht„Men moet alles ern stig, Diets tragisch opnemen". Maar wat zou Thiers gedacht hebben, toen men hem den 2den December 's morgens om 6 uren in z(jn bed kwam arresteeren? Wa6 dat ernstig of was dat tragisch? (U. D). Volgens den „Courrier dn Sorr" zou president Faure, wegens den ernstigen poll- tieken toestand in Frankryk, een boodschap richten tot de Kamers by de hervatting der zitting. Hy zou dit kunnen doen zonder onverantwoordelUke positie aan te tasten omdat dit stuk door den ministerraad li goedgekeurd, die dus den president zou d;kkon door zich met hem solidair te verklaren. In de „Figaro" Illustreert Forain den In. wendigen politieken toestand van Frankryt aldus: Voor een vleugel zit de Fransche Kamet gereed om het concert te beginnen. De minis- ter-president laat vragen wolk stuk do juffer zal spelen en krygt ten antwoord: „Dewale „des Adieux."" Maar het blad is niet alleen overtuigd van het beengaan van den heer Brisson, het meent, dat het ministerio zal geslagen worden. Zelfs zou het niet meer den onverdeelden steun hebben van de radicalen, waarvan velen onte. vredon schynon to zyn over de jongste benoe. mingen eu overplaatsingen van prefecten. Voorwaar een afdoende reden om een ministe. rie op te doen vallen 1 De Kamer komt den 25sten bycen, maar ten gevolge van de noodige formaliteiten zal de eerste parlementaire veldslag niet vóór aanstaanden Donderdag worden geleverd. Ver- moadclyk zal deze do revisie van het Dreylus- proces tot onderwerp hebben, maar welks ook do uitslag zy, op deze revisie kan hy niet van invloed zyn. Immers, de procureur- generaal Manau beeft na de inlevering van zyn requisitoir by den president van de straf, kamer van het Hof van Cassatie nadrukke- lyk verklaard, dat thans niemand „noch de regeering, noch het parlement, noch zelfs ge. heel Europa" het recht zyn loop kan stuiten. De revisie van het Dreyfus-proces zal mis schien het eenige zyn, dat overblyft van de regeering van den heer Brisson, maar het ie oen feit, dat den naam van dit ministerie zal veresuwigen. Het „revisia-ministerie" zal zyn eerenaam zyn. De Parysche gemeenteraad heeft den wensch uitgesproken, dat de Fransche regee ring door haar vertegenwoordigers ter con ferentie tegen de anarchisten alle maatregelen zal laten bestryden, die de vryheid van de burgers kunnen benadeelen. President Faure heeft gisteren de groot vorsten Wladimir en Paul en hertog George van Lenchtenberg ontvangen. Een honderd schrijnwerkers liepen gisteren door de straten van Parys en riepen „Leve de werkstaking!" Er gebeurde verder niets. Duttscliland. Keizer "Wilhelm heeft van den Sultan een prachtsabel tan geschenke gekregen, mits gaders een scbtldery, voorstellende een geval uit den slag by Domokos. De keizerin kreeg een kostbaren diadeemVon Bülow het groot kruis van de Osmaniëh-orde. —De Qustaaf Adolf-Vereemging heeft 30,000 mark ter beschikking gesteld van keizer Wilhelm, om te Jeruzalem een tweede Protea- tantsche kerk te bouwen. De keizer zou er zelf de plaats voor uitkiezen en den eersten steen leggen. De keizer heeft voor hetzelfde doel mede een belangryk bedrag bestemd. Prinses Qeinrich van Pruisen, die, naar het heette, van Livauia, waar zy by de Russi sche keizerin te gast waa, zich naar China zou inschepen om haar echtgenoot te bezoe ken, ls te Kiel teruggekeerd. De correspondent van do „Daily Chro nicle" in Beriyn seint aan zyn blad: „Uit Ortelsburg, in Oost Pruisen, komt het bericht oat in do koninklyke bosscben in het buurt eenige Russische officieren, die de grens waren overgestoken, op jagen werden betrapt Toen zy niet wilden gehoorzamen aan ds herhaalde verzoeken van de houtvesters om weg te gaan, schoten deze, en één officier werd gewond. De overigen namen de vlucht, hun gewonden makker meenemende. Toen zü de grens over waren, lieten zy de Russche grenssoldaten op de Duitsche houtvesters schieten, maar geen van deze werd geraakt." Zwitserland. De hertog van Orleans, op wien Luccheni oorspronkely'k zyn aanslag had gemunt, heeft by den beeldhouwer Fuguére een Btandbeeld van keizerin Elizabeth besteld, dat by de stad Gonève zal aanbieden, om het op de plaats van den moord neer te zetten. De keizerin zal zyn voorgesteld in eeu rouwkleed, met oeD roos in de hand, en de oogen ten hemel geslagen. Bnsland. Wegens tal van moeilykhsden, welke het voorstel van den Czaar ondervindt, zal het vredescongres vermoedeiyk niet vóór Mei plaats vinden. Volgens een telegram ui! St. Petersburg van 18 dezer was de minister van binnen- landsebe zaken den vorigen dag vertrokken naar de gouvernementen, die door een mis oogst zyn getroffen. Volgens de bladen begeeft de minister zich naar Kasin, Ssimbirsk, Ssa- mara en Ufa. Soedan. De laatste berichten uit Gedaref melden dat do Derwischen onder Ahmed Fodil zich nog acht mylen ten zuiden van die plaat3 ophouden. Zy hebben in de gevechten van 22 en 28 Septembor vool mannen verloren,1 vooral in het laatste, toen zy met een leger van vierduizend geweren luitenant kolonel Parsons uit de den 22eten veroverde stellingen poogden te verdryven. De troop dia Gedarel bezet had gehouden, maar er den 22sten uit verjaagd was, telde 1700 lansen en 2500 geweren. Do Egyptenaren hadden dien dag vyftig dooden en zeventig gewonden gehad..

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2