N#. 11859 Zaterdag 33 October. A0. 1898 $eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 21 October. JaIs advocaat on procureur by den Hoogen Raad is beden beêodigd mr. A. Engel, te LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden. Yanco por post ifzonderlijke Nommere •••*0» 1.10. 1.40, PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooter' letters naar plaatsruimte, Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend, Officieel© Kennisgevingen. t? Burgemeester en Wothoudcra yan Leiden,* Gezien bet adroe van K. REIJNEVELD, houdondo jrzoek om TergnnniDg tot oprichting van een Jacbterö en rookerg in bet perceel Hoogowoerd No. 79 [[Gelet op de nrtt. 6 en 7 dor Hinderwet; iGevon bij deze kennie aan het publiek, dat genoemd brzoek met de bijlagen op de 8ecrotarie dezer aieento tor vieie gelogd ia; alsmede, dat op Donder- 2 3 Nov. a. a., 'e voormiddags te elf aren, op het iadhuie, golegenhoid zal worden gegeven, om fèzwarOL togen dat verzoek in te breBgon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 2D Oct. 1898. VAN HEY8T, Seoret&ria. piden. - De Fransche opera komt hier Vrydag [28 October weer een voorstelling geven en van de in Den Haag zooveel succes [ebbende opera „La Grande Duchesso de érolstein." In de goed gevulde kleine Nutszaal trad steravond in do eerste der zes „winterlezin- jen" op ds. G. F. Haspels, van Kralingen, et het onderwerp: „Een Transvaalscbe Exodus." Bet was sprekers doel allereerst oen kort erziebt te geven van de geschiedenis der ns stamverwante TraDsvalers, een on ander edo te deelen uit een dagboek omtrent der oeren trek, en daaraan vast te knoopen nige beschouwingen. Een der vele aanleidingen tot de vestiging der oerenrepublieken in Zuid-Afrika (Transvaal Oranje-Vrijstaat) lag in het misnoegen, at de Holland8che Boeren in de Kaapkolonie ezielde, nadat deze in het laatst der 18de euw door de Eogelschen veroverd en in 1814 oorgoed aan ben was afgestaan. De Boeren adden tal van grieven en deze namen der ate toe, dat do zucht by hen opkwam te ntvluchten uit Ecgelanda diensthuis. Zü erlieten dan ook hun woonsteden en begaven ich naar Natal, toen nog niet gerekend tot et gebied der Kaapkolonie, toen nog een vrij nd. Dit whs de eerste „trek" of „Exodus I." iTToen de Engelschen het hun ook hier lastig maakten en hen o. a. kwelden door de aan vallen der naburige Kaffers op de uitgeweken Boeren te ondersteunen en aan te wakkeren, namen dezen andermaal de wijk, om nog ïrder landwaarts in te trekken (Exodus II), iëlen zelfs tot gene zijde van de Vaal. Hier chtten zij een nieuwen staat. Bij het trekken der Boeren vooral, met hun senwagens, die dienst deden als huis, tent, rt, enz., bepaalde spr. onze aandacht. Toen do gernis tegen de Engelschen was ten top estegen, riepen de pioniers tot den trek op de ossenwagen ging aan 't loopsn, Hol- ndscb langzaam, maar Hollandsch zeker, al van moeilijkheden waren te overwinnen, van ontteringen moesten de Boeren zich etroosten. De Engelschen kwelden hen, roote graswoestynen met verscheurend ge- ierte en schadelijke insecten, ziekten, dorst, Kaffers e. a. bedreigden hun leven. Maar rekken moesten ze: uit Engelands verdruk ing door de woestijn naar het beloofde land. zonderheden omtront het trekken ontleende pr. aan een werkje daarover van ds. Postma, Rustenburg, dat veel interessante gebeurto- ïssen meedeelt. Voorts wees spr. er op, dat na den 6trijd aar buiten ook strijd van binnen, partijstrijd burgeroorlog Transvaal moesten vormen, de kloeke houding der zichzelven helpende oeren tegenover Engeland, en op het ver- chynsol, dat wij den grooten trek met den ssenwagen allengs zien verdwijnen in de nevelen, hoe paard en trein dien wagen vervangen. Uitvoerig werd beschreven de vestiging te Humpata, wat David Veth voor de Boeren dead en boe dezen den Hollander aanhingen, en T het oog gebracht hoe de Transvaalscbe ihten hoe langer zoo meer geconcentreerd wgrden; op de roeping, welke ön Engeland de Boeren meenen te moeten vervullen dit deel van Afrika: Engeland zijn be schaving en godsdienst brengende; de Afrikaan van oordeel, dat Afrika voor den Afrikaner en aldus telkens in botsing komende. De Boeren als menschen werden ons ten slotte voorgesteld niet als ideaal-menschen, niet als voorbeelden ter navolging (bun overvloedig brandewjjngebruik bijv. is geen deugd), maar toch wel als dezulken, die veel goeds in zich hebben, veel kunnen en vermogen. Het applaus der vergadering drukte de tevredenheid over deze eerste lezing uit. Den hoed af voor Willem Yan Zuylenl Sedert w(j hem hier voor de laatste maal in zijn voordrachten zagen optreden, is bij weer fen jaartje ouder geworden, maar op de plan ken blijft hy immer jong. Dat toonde hi) ook weer gisteravond in den vrij g°0d bezetten schouwburg. Men behoefde hem slechts te zien om opnieuw te ervaren, dat men in hem den degelyken artist te waardeeren heeft, hetgeen o. a. niet het minst bleek in de pantomime van Jan C. De Vos: „Een mijnheer in de stalles, die een stuk in twee bedrijven zieten nog wat." Wat wist hi) zich voor overdrijving in zyn mimiek en stille houding to hoeden, iets waartoe anderen allicht zou den overgegaan, waardoor bet aardige van de pantomime in het bespottelijke zou ont aarden. Maar ook met de reeks der puikjes van nieuwe voordrachten, die, de eene al meer dan de andere, grooten bijval verwierven, hibld bij van het begin tot het eind het publiek aller aangenaamst bezig. In het bereids aangekondigde programma (waarvan No. 4, „Een misdaad", door „Een vrijbiljet", volgens de gedrukte bekendmaking, op verzoek vervangen werd), was, door luim vóór en ernst na de pauze, voor afwisse ling gezorgd. Van Zuylen eindigde met Rinze's „Markt venter", waarmede hem de eer toekomt, dat bij niet in hot triviale verviel om een zeker dialect weer te geven, wat by anderen meestal zulk een geliefkoosd stokpaardje is By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is tepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van heo, die een akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde en boekhouden, voor het jaar 1898 zitting zal houden to 's-Gravenhage; en is aan deze commissie tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1898 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet tot regeling van het lager onderwijs; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. A. T. Van Aken, inspecteur van höt middelbaar onderwijs, te 's-Grav nhage; tot lid en onder voorzitter, dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden; tot leden: dr. A. P. N FrancbimoDt, dr. K. Martin en dr. C. K. Hoffmann, hoogleeraren aan de Rijks universiteit te Leiden; dr. J. De Vries, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht; dr. J. D. Van dor Waals en dr. H. De Vries, hoogleeraren aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; E. J. Hoos, directeur der Zeevaartschool te Rotterdam; A. J. Goedkoop van Nolle, leeraar aan de H. B.-S. te Delft; C. J. Francois en dr. G. J. M. Coolhaas, leeraren aan de H. B.-S. te '8 Gravenhage; J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B.-S. te Amersfoort; C. Knapper, oud- leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, wonende te Hilversum; J. Van der Bruyn, oud-leeraar aan do H. B.-S. te Schiedam, wonende te 's-Gravenhage; J. M. Keen, hoofd eener lagere school te 's-Gravenhage. De „Sts.-Ct." bevat de statuten der Chris telijke coöperatieve1 bouwvereeniging „Des Werkmans Vriend", te Aarlanderveen aan den Rijn. Het totaal aantal ingeschrevenen aan de Polytechnische School te Delft bedraagt voor dezen cursus 584, tegen 581 by het einde van den vorigen cursus. Voor civiel-ingenieur zijn ingeschreven 91; voor civiel- en werktuigkundig ingenieur 2; voor civiel- en bouwkundig ingenieur 128; voor civiel-, bouw- en werktuigkundig Inge nieur 18; voor bouwkundig ingenieur 1; voor scheepsbouwkundig ingenieur 4; voor scheeps bouwkundig en werktuigkundig ingenieur 11 werktuigkundig ingenieur 170; technoloog en werktuigkundig ingenieur 1; mynen inge nieur 53; technoloog 64; voor alle lessen 7 en voor enkele lessen 12. By de jongste veranderingen in het per soneel der Ryksveldwacht zyn verplaatst met November a. s. de ryksveldwachters-jacht- opzienera: J. Kraaier, van Slottrdyk naar Vinkeveen, en J. Mulder, met intrekking van zyn tydeiyk 8tationnement te Breukelen- Nyenrode, van Vinkeveen naar Sloterdyk. Gisteravond verscheen het ceDtraal-rap- port over de begrooting der inkomsten en uit gaven van de gemeente Rotterdam over den dienst 1899, met de memorie van beantwoording op het verslag der commissie van rapporteurs. Met groote voldoening wordt in de rapporten opgemerkt, dat de financiëele resultaten, door de gemeente verkregen, nht ongunstig zyn en wüst de begrooting der inkomsten en uitgaven duidelyk aan, dat de toestand bevredigend is en het percentage der inkomstenbelasting op 3 pCt. bepaald kon blyven. De minister van buitenlandsche zaken, de heer De Beaufort, heeft dezer dagen een gedeelte der leden van de Tweede Kamer aan een gastmaal vereenigd, waaraan ook ver schillende leden van het diplomatieke corps aanzaten. Hare Majesteiten brachten gisteren, go- lyk men weet, een bezoek aan de Rembrandt- tentoonstelling te Amsterdam. Door het Rembrandt-comitó werden de Koninginnen ontvangen. Het bezoek duurde twee uren en alle 125 schjlderyen werden onder leiding van den heer Hofstede de Groot met de meeste belangstelling bezichtigd. By de „Nachtwacht" vertoefde men een kwartier. By den terugkeer was er een groote menigte het koninklyk bezoek was inmiddels meer bekend geworden langs den weg. Op het perron had een treurig voorval plaats. Een verslaggever van „De Echo," naar 't scheen in oen staat van geestesover- spanning verkeerend, trad by bet verschynen der Koningin plotseling naar voren, buigend op H. M. toe, doch werd terstond vastge grepen door den politie-commissaris Fundter en den hoofdcommissaris. De jonge man werd naar den politiepost in het station geleid, waar hy verklaarde Hare Majesteit den arm te hebben willen aanbieden om op die wyze met Haar in aan raking te komen. Overigens was hy zeer, rustig. Later is hy naar het commissariaat aan de Oude Brug g'Jeid, om daar door een geneesheer onderzocht te worden. De Koningin, die iets van het geval opge merkt had, ontbood, In het spoorrytuig ge stegen, den commissaris en den hoofdcom missaris by zich, om te vernemen wat er gaande was. De hoofdcommissaris deelde H. M. de bedoeling van den jongen man mede, waarop de Koningin verzocht geen gevolg aan het voorval te geven. De koninklyke trein verliet het station even na óénen. Om 2 u. 40 m. waren de Vorstinnen weer op het Loo terug. Omtrent het incident aan het Centraal-Sta- tion deelt men aan de „Tel." mede, dat de heer Van Westerhoven gisterochtend volstrekt niet in qualiteit van verslaggever aan het station aanwezig was en naar 't schynt moet het geval worden toegeschreven aan een onweer- staanbaren drang om van zich te doen spreken. De heer Van Westerhoven verkeerde sinds lang in overspannen toestand, zoodat hy voor deze daad waarschynljjk niet toerekenbaar moet worden geacht. De „N. R. Ct." bevatte het bericht, dat in de vergadering van het bestuur der Ned.- Hervormde Gemeente te Mederablik is be sloten, een som van ƒ10,000 te besteden aan de restauratie van het kerkgebouw, doch dat de gekleurde glazen uit de kerk zouden ver- dwynen. Het „Dagblad" deelt daarentegen mede, dat kerkvoogden reeds sinds eenige maanden met jhr. Do Stuers in betrekking zyn getreden om tot behoud en herstelling dier glazen een Rykssubsidie te bekomen. Het stoomschip „Merapi," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 20 Oct. van Marseille; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 200ct.Perim; do Ancbises," van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, passeerde 20 Oct. Gibraltar, de „Rotterdam" vertrok 20 Oct. van Rotterdam naar Nieuw- York, de „Titan", van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 19 Oct. te Liverpool; de „Ard- joeno," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 19 Oct. van Port-Said; de „Drente" vertrok 20 Oct. van Batavia naar Rotterdam; de „König," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 18 Oct. van Aden. Haarlemmermeer. Op de markt te Hoofd dorp zyn den 20sten October aangevoerd: 386 paarden en veulens en 29 hitten. Prys ƒ300 tot 50. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau, dr. A. H. Pareau, leeraar aan do Hoogero Krijgsschool; tot notaris in het arrondissement Haarlem, tor standplaats de ge meente Heemstede, mr. C. J. Boerlage, thans notaris te Uithoorn; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Helder, G. C. Droogleover Fortuyn, ontvanger der directe belastingen en accijnzen to Vlissingen; tot ad9pi- rant-ingenieur van den Rijkswaterstaat jhr. C. E. W. Van Panhuys. Aan do reserve-officieren van gez. der 2de klasse dr. G. J. Teljer en dr. D. Snoeck Henkomans, een eervol ontslag verleend uit hun betrekking tot de landmacht; aan dr. L. Steenhuis. op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers to Gro ningen. Door den minister van koloniën is de heer J. W. Van Dijk gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot adjunct-ingenieur bij de exploitatie van Staatsspoorwegen in Nederlandsch Indië. Openbare vergadering van don Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 26 October a. a., des voormiddags te elf uren. Uk en herijk. De minister van waterstaat, handel en nijver heid, gelet op het Koninklijk besluit van 9 Nov 1869 (Sibl. No. 167), houdende vaststelling van de stempelmerkon en het afkeuringsmerk voor de maten en gewichten, en op art. 9 van het Reglement betreffende de samenstelling, het onderzoek en den ijk der gasmeters, heeft goed gevonden lo to hppalen, dat het goedkeuringsmerk, ge durende het jaar 1899 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk van maten en gewichten, de letter h in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk en herijk van gasmeters, de Konink lijke kroou: 2o. ter nlgemeeno kenni9 te brengen, dat als merk bij eerste stempeling aan de nagenoemde ijkkantoren gebezigd wordt het cijfer, achter den naam van elk kantoor geplaatst: 's-HertogeDbosch 1. Middelburg 12. Arnhem 3. Utrecht14 's-Gravenhago 5. Leeuwarden15. Rotterdam6. Zwolle 7 16. Leiden 7. Groningen 7 17. Dordrecht 8. Assen 18. Amsterdam9. Maastricht19. Alkmaar10. Geneentcraad van Woabrnggc. Zitting van Donderdag. Voorzitter de heer A. L. Wichers, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, alsmede voorlezing en vaststelling der notulen, worden door den secretaris de ingekomen stukken voorgelezen, waaronder een paar missives van Ged. Staten, nopens goedgekeurde Raadsbesluiten, alsmede een besluit van deu Commissaris der Koningin, waarbij tot zetters voor de belastingen werden benoemd de hecren J. v. Dam on J. M. v. d. Voorn. Hierna geschiedt voorlezing van bet proces verbaal van opneming der hoeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat een en underpin orde -was bevonden. De Voorzitter deelt verder mede, dat de totale opbrengst van de plaats gehad hebbende verkoo- ping van afbraak van de brug f 47.40 heeft be- Aan de orde kwam alsnu de vaststelliug van de gemeente-begroot ing over 1899. Door de desbetreffende commissie van onderzoek werd bij monde van den heer A. v. d. Boon rapport uitgebracht, dat strekte om aan den Raad voor te stellen de begrooting onveranderd goed te keuren, wijl bij en na nauwkeurig onderzoek en na het inwinnen van de noodige inlichtingen der com missie gebleken was, dat de begrooting in orde wa9. Overeenkomstig dat advies werd dan ook, zonder artikelsgewijzo behandeling en zonder stemming, besloten. Aan T. v. Leeuwen werd, op voorstel van B. en Wsgunstig beschikt op zijn verzoek om drie maanden afschrijving van zijn aanslag in den Hoofdelyken Omslag, op grond van vertrek uit de gemeente. Vervolgens machtigde de Raad B. en Ws. om ter bekwamer tijd tot het verhuren vaD het ge meentelijk vischwater over te gaan. Alvorens do Raad in gesloten vergadering het suppletoir kohier van don Hoofdelyken Omslag zou behandelen, doet de Voorzitter den raadsleden de gebruikelijke rondvraag, waarna do vergadering werd gesloten. TWEEDE KAMER. By de voortzetting van de beraadslagingen over de Indische Mynwet, -werd by art. 1 verworpen met 34 tegen 29 stemmen, een amendement van den heer Pijnappel (meerdere waarborgen voor den grondeigenaar op zyn eigendom). De artt. 1—6 werden goedgekeurd. By art. 7 (bepalingen omtrent de mynbouw- kundige opsporingen) werd door den Minister overgenomen een amendement van den heer Lohman, strekkende om den Gouverneur- Generaal de vryheid te laten om af te wyken van den regel, dat de vroeger ingediende aanvrage do voorkeur heeft boven de later ingediende. Tevens is verduidelykt, dat beroep is toe gelaten op do weigering van vergunning. By art. 8 bestreed de heer Pijnacher Hordijk het verleenen van meer dan éón concessie in hetzelfde veld voor andere delfstoffen, en hy stelde een amendement voor, om dubbele con cession afhankeiyk te stellen van de toestem ming van den concessionaris. Met 55 tegen 6 stemmen werd dit amende ment verworpen, nadat het door den Minister en den Regeering s-commissaris Loudon was bestreden, Artt. 8 tot 11 werden goedgekeurd. Avondzitling van Donderdag. By de voortgezette behandeling der Indische mynwet antwoordde de commissaris Loudon op eon vraag, door den heer Mackay by art. 16 gedaan, dat do opspoorder feiteiyk geen recht heeft op een delfstof, zoolang hy niets heeft gevonden. Een concessionnaris heeft daarentegen een recht. By art. 28 verklaarde minister Cremer naar aanleiding van een opmerking des heeren Mackay, dat het niet het voornemen is der Regeering zeer groote terreinen in concessie to geven. Op art. 35 was een amendement ingediend door den heer Van Kol, om voor iedere concessie te heffen een vast recht van 25 cents per hectare en een jaarlykschen cyns van 50 percent van de netto-winst, indien alle onteigeningskosten niet by berekening van 5 percent rente zyn gerestitueerd, in plaats van hst Regeeringsvoorstel om het jaarlyksch vast recht van 2'/2 cent per hectare te heffen voor den opspoorder en een jaarlykschen cyns van 2 percent voor de bruto- opbrengst, benevens voor iedere concossie een jaariykscbr recht van 25 cents per hectare en een jaarlykschen cyns van 2 percent van de bruto opbrengst. De heer Van Kol meende, dat, als nu niet flink wordt doorgetast, de schatten voor het grootste deel ni-.t aan Indiè zullen ten goede komen. De heer Pijttersen stelde als amendement voor, dat de Staat van elke concessie zal ontvangen een bedrag in aandeelen, geiyk- staande aan een derde van het maatschappeiyk kapitaal der onderneming, opgericht tot exploi tatie der concessie. By uitbreiding van het kapitaal blyft die verhouding gehandhaafd. Deze aandeelen kunnen niet worden afgelost, verkocht of vervreemd. Wordt een concessie niet door een vennootschap geëxploiteerd, dan krygt de Staat een derde van do winst. De heer Pijnakker Hordijk kwam op tegen het heffen van cyns naar de bruto-opbrengst in plaats van naar de netto-winst. Het amen- doment-Van Kol achtte spr. in beginsel ge- wen8cht, maar de percentage van 50 te hoog en de omschry ving van de netto-winst onzeker. De heer Mackay noemde de bruto belasting 6lecht, omdat daardoor de mijnbouw hoogst onbiliyk zal werken. De winstgevende onder nemingen zullen byna niets behosven op to brengen. Wil men den bloei der mynen, de industrie en het belang van Indië bevorderen, dan mag men dit artikel niet aannemen. Een opklimmend percentage van de netto winst, zooals in het ontwerp-Bergsma voorge steld, Is naar sprekers overtuiging het beste stelsel. Ook klaagde spreker over onvoldoende voorbereiding. De voorzitter kwam tegen dit laatste op en herinnerde, dat de heer Mackay geen bezwaar had gemaakt tegen het In be handeling nemen van het wetsontwerp. De heer Hartogh deed het onbestemde be grip van netto-winst uitkomen en wees er op hoe de Staat, volgens het amendement-Pytter- son, zich zou moeten mengen in de controle over de ondernemingen, hetgeen in de wet zou moeten worden geregeld. De Minister van Koloniën zeide, dat, voor zoover hem bekend, de netto-winst in geen enkel land grondslag is. By de sprekers is verwarring tusschon netto winst en netto- opbrengst. De cyns naar de netto opbrengst in het ontwerp-Bergsma is in de afdeelingen der Kamer ernstig bestreden, omdat men dien grondslag halfslachtig noemde, iets tusschen bruto-opbrengst en netto-winst, 's Ministers invloed in de commissie van rapporteurs over dit ontwerp was zeer gering. Als hy het stelsel van netto winst, dat een unicum zou zyn niet kan uitwerken, dan is dit niet on macht iets goeds te leveren. Op uitbreiding der invoerrechten in Indië is spr. bedacht, en de fiscus staat dus volstrekt uit on machtig in Indië om de welvaart zelf door invoerrechten, bedryfs- en andere belastingen te treffen. De Indische Regeering zou ernstig bezwaar hebben tegen de inmenging in beheer en exploitatie, die hot stelsel van netto-winst noodig zou maken. Het amendement-Van Kol is een soort van motie; het spreekt niet van werkkapitaal, maar van ontginningskosten en maakt uit technisch oogpunt den elach onmo- geiyk. Door het amendement-Pyttersen zal de Staat, die immers ook slechts zes 6temmen zal kunnen uitbrengen, achter het net kunnen visschen. Dit amendement is een goed ge meende proef, die op deze wet niet kan worden toegepast. Spr. kan de verantwoordeiykheid niet op zich nemen om de Indische Regeoring te be lasten met de omslachtige |wyze van controle, die uit de amendementen zou voortvloeien. Wil men kans van slagen hebben om de mynbouwindustrie te ontwikkelen, dan meent spr. den heeren te moeten aanradeh zich met het stelsel van het Regeeringsontwerp te vereenigen. Hedenmorgen te elf uren voortzetting.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1