aantal anarchisten, verschelden dreigbrieven ontvangen, welke zoowol tegen zUn familie als tegen zUn persoon gericht zijn. Persoonlijke bescherming beeft by tot nog toe geweigerd zjjn woning wordt evenwol streng door de politie bewaakt. Volgens berichten van Weener bladen uit Genève, is de ambtenaar van het O. M. met de akte van beschuldiging in do zaak van Luccheni gereed. Tegen Luigi Luccheni Z3l wegens sluipmoord tegen den persoon van H. M. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk bestraffing ingevolge art. 252 van het to Genèvo geldende strafooek (levenslange tucht huisstraf) geëischt worden. De behandeling van de strafzaak tegen Luccheni is bepaald op 3 November, des voor middags om 9 uren. De beschuldigde was ongezind zelf zijn verdediger te kiezen; daarom is hem ambtshalve een verdediger toegevoegd. De zaak-Dreyfus. Hot gerucht loopt te Parijs, dat Cavaignac bij de opening der Kamer zal vragen dat het Hof van Cassatie de zaak-Dreyfus zal over geven. Volgens do „Liberté" spoelt het valscho stuk van kolonel Henry slechts een ondergeschikte rol in do herzieningsprocedure; den grondslag daarvan vormt het vermoeden, hetwelk bijna zekerheid is, dat het borderel niet door Dreyfus is geschreven. Het afdoend bewijs zou zich bevinden in het dossior, dat aan Manau is ter band gesteld, en zou bestaan in 6en klad van een briof, die door Esterbazy als echt is erkend en zeer waarschijnlijk bestemd was voor Du Paty de Clam; die brief zou de conclusies der schriftkundigen verzwakken. Het Hof van Cas satie zal niet anders kunnen doen dan zich vóór ie revisie uitspreken, maar waarschijnlijk zal bet zich niet tevreden stellen met de over gelegd e stukken, maar ook do niet overge legde stukken en dossiers opvragen; waar schijnlijk zal het verschillende getuigen hooreo, met name Piequart, over de memorie, die by aan den minister van justitie heeft gericht, welk stuk aan het Hof werd overgelegd. Voor de 9de kamer van strafzaken, waar gisteren het proces wegens laster van Piequart tegen de „Jour" voorkwam, constateerde mr. Latorl, dat het hem ondanks al zijn pogingen wmogeiyk was toegang te verkrijgen bij zgn lliènt Het komt my onmogelijk voor, zeide tij, dat een dergelijke toestand, die door niets gerechtvaardigd wordt, langer voortduurt; het Is noodig, dat de zaak verdaagd wordt tot den Baasten datum. De verdere behandeling der zaak werd daarop verdaagd tot over drie weken. Volgens de „Petite République" zal de instructie tegen kolonel Piequart weldra afge- loopen zijn. Zoodra Laurent Tailhade hersteld is van den dogenstoot van den heer Barrès, wacht hem een nieuw tweegevecht met een redac teur van het „Journal", den heer La Jeunesse, ook al ten gevolge van een al te scherpen ^enncstrijd. f Esterbazy's brochure, welke sedert Maan- agavond op de Parijsche boulevards gevent ordt, ia volgens de Libre Parole" valsch. Zekere uitgever Hayard schijnt misbruik te ebben gemaakt van de overeenkomst zyns aams met dien van Fayard, met wien zooals ekend is de voortvluchtige majoor een over- eokomst had aangegaan. Emile Zola is, ondanks al do betuigingen zijner echtgenoote, volgens wie hij niet to ary's was, gelijk men weet, Maandag overal door een deurwaarder gezocht, om hem bet arrest te beteekenen, waarbij hy drie maan den geleden te Versailles tot één jaar gevan genisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld werd. De procureur-generaal Bertrand had daartoe |last gegeven, maar de deurwaarder kon hem nergens, noch ten zynont noch by een zijner vrienden, ontdekken. Men schijnt ey» bankier Ephrussi voor den oraanscbrijver te hebben aangezien, op wien trouwens nogal gelijkt. Mevrouw Zola zeide tot een reporter „Waarom zou mijn man nu terugkomen? Boe zou zijn tegenwoordigheid iets helpen aan de conclusie der Dreyfus-zaak? Het Hof van Cassatie zal die liquidati9 alleen ver- ichten en beeft geen hulp noosig. Een nieuw geruchtmakend proces zou integendeel in de tegenwoordige omstandigheden schade doen aan den triomf der zaak, waaraan mijn man zich zoo moedig gewijd heeft, en zou de moeilijkheden van de Hegeering vergrooten. pij begrypt dat en het is ook de meeniDg van zijn raadslieden, die hem overhaalden om Leon te gaan. Hy zal dus nog eenigen tyi afwezig blijven, in de geheimzinnigo schuilplaats, ole hy gekozen heeft en waar hij, zooals gy weet, aan den eersten roman van een nieuwe reeks werkt." De „Siècle" publiceert een rede, die door Yves Guyot te Londen is gehouden in de Maccabean- club, over de geschiedenis van do Dreyfus-zaak. Hy deelt mede, dat de ministers, verontrust door de ontdekking van de onschuld van Drey fus, droomden van een 18 Brumaire of een 2 December. Doch het komplot was mislukt. Hy eindigde met de verklaring, dat de tus- ochenkomst van het buitenland gewettigd was, omdat er in d9ze zaak sprake is van den arbeid voor den mensch. Daarom bracht hy hulde aan ot solidariteitsgevoel vas alle mensch ca. Telegrammoou BUENOS-AYRES, 19 Oct. Uit Santiago-de- Chili wordt gemeld, dat het kabiaet Is afge treden. CANEA, 19 Oct. De ontruiming van Creta door de Turksche troepen is begonnen. Een Turksch bataljon is te Suda, twee andere zyn te Candia ingescheept. MADRID, 19 October. Een officieel telegram uit Manilla meldt dat commandant Dewey aan de inboorlingen, de Tegalen, verboden had, de vlag van de Pbilippynsche Republiek op hunne vaartuigen te plaatsen. Toen dit toch deden, had een gevecht plaats, waarby aan beiden zyden verliezen werden geleden. De schepen der Tegalen werden door de Amerikanen ge- nonomen. PARIJS, 20 Oct. De heer Bard heeft bet onderzoek van het dossier-Dreyfus geëindigd, en is thans bezig met het opstellen van zfin rapport. Men gelooft, dat de discussie voor de Crimineels Kamer van het Hof van Cas satie over de ontvankelykheid van den eisch tot revisie slechts één zitting zal innemen. Het disconto is op 3 )ct. verhoogd. ACABEMIEMEUWS. Leiden: Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van Stellingen, de heer I. J. M. Laurillard, geboren te 's-Hertogenbosch. Gemeenteraad va.ii Leiden. Vergadering van hedennamiddag te één uur. Voorzitter: de hoer mr. F. Was, burge meester. Tegenwoordig 23 leden. Afwezig zyn de heeren Siegenbeek van Heukelom, Verster van Wulverhorst (met kennisgeving), Egbert De Vries en Hasselbach. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De Voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering op 't verzoek van „rerseus" afwij zend is beschikt, doch hy, naar aanleiding van een vraag van den heer Den Houter, beloofde te onderzoeken of een andere rege ling, wat de uren aangaat, was te treffen. Spr. is hierin geslaagd, en vraagt machtiging, m dien zin te handelen. De Raad verleent by acclamatio deze mach tiging. Een verzoek van J. J. v. Kempen en andere bewoners van de Heerenstraat, om verplaat sing van den vuilnisbak, thans staande by de school aan die straat. Wordt gerenvoyeerd naar B. en Ws. ter fino van advies, evenals bezwaarschriften tegen de plaatseiyke directe belasting. Het voorstel van vyf raadsleden in zake het subsidie aan den schouwburg zal worden behandeld by het desbetreffend volgn. der begrooting. Nog had de Voorzitter de mededeeling ge daan, dat de heer dr. Z. P. H. Diebl, benoemd tot leeraar aan het gymnasium, deze betrek king 22 Nov. hoopt te aanvaarden. Aan de orde komen alsnu de volgende punten der agenda. lo-Voorstel omtrent den aanbouw van een nieuw ketelbuis met aankoop van een nieuwen stoom ketel en verdere inrichting, in bet krankzinnigen gesticht .Endegeest." (232) De heer Den Houter dankt de meerderheid van den Raad voor haar beslissing in de vorige vergadering, om de zaak uit te stelleD. Hy heeft een onderzoek ingesteld en veroor looft zich eenige opmerkingen, ten doel heb bende de bedoelde te bouwen inrichting meer In overeenstemming te brengen met aan oen dergelijke inrichting te stellen eiscben. (De heeren De Vries en Hasselbach komen inmiddels ter vergadering). De Voorzitter beantwoordt die opmerkingen, evenals die van de heeren Van Kempen, Pera en A. J. Van Hoeken, doch zal met de com missie van beheer de gemaakte bezwaren alsnog bespreken. Het voorstel van B. en Ws. wordt ver volgens zonder hoofdelyke stemming goed gekeurd. 2o. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1899. (235) By de algemeene beschouwingen wyst de heer Fockema Andreas op de belangryke vermeerdering van ontvangsten zonder de belastingen t9 verhoog en. Bestond het vorig jaar de vrees, dat B. en Ws., in aanmerking nemende den hoogen post van onvoorziene uitgaven, wat te ruim in de beurs zouden tasten, die vrees is ODgegrond gebleken. Thans is voor den hoofdelyken omslag een lager cyfer uitgetrokken. Hy brengt biervoor lof aan het Dagelyksch Bestuur. Spr. stelt ver trouwen in de toekomst aan Leiden, doch dan moet Leiden zyn aantrekkelykheden biyven behouden. De heer Van Kempen aluit zich aan by het gesprokene door den heer Fockema Andrea: ook hy waardeert het beleid van B. en Wb. Hy wyst echter op een schaduw, die door een post op de begrooting wordt geworpen. De Voorzitter dankt namens het Dagelyksch Bestuur voor de waardeerende woorden van den heer Fockema Andre® en wyst, wat deze door den heer Van Kempen bedoelden post: subsidie aan de eigenaren van den schouw burg, betreft, op Jco beslissing van de meerder heid van den Raad. De heer A. J. Van Hoeken stelt voor by volgn. 87 den post onderhoud van straten en pleinen met f 3700 te verhoogen, voor de bestrating van het gedeelte weg tusscben da huizen van Vreewyk en den Witten Singel, om een einde te maken aan den daar thans heerscheadeo onhaudbaren toestand. De Voorzitter bostrydt dat voorstel, ook om de gevolgen, daar de bewoners van andere singels dan ook om verbetering zullen komen. Thans ook acht hy den tyd voor zulk een hooge uitgaaf nog niet gekomen. De heer Pc.ra wyst er op, dat bet bedoelde gedeelte hot meest behoefte heeft aan ver betering. De heer Fockema Andreae geeft nog in overweging, dat de bewoners der bedoelde huizen tusschen deze en de boomen tuintjes aanleggen. Dat zou ook het aanzicht van den singel verbeteren. Ten slotte wordt bet voorstel (amendement) van den heer A. J. Van Hoeken in stemming gebracht en verworpen met algemeene stem men op drie na, die der heeren Pera, P. J. Van Hoeken en A. J. Van Hoeken. (De hoer Siegenbeek v. Heukelom was inmiddels ter vergadering gekomen). Enkele leden wezen nog by genoemd volgnr. op den toestand van sommige gedeelten van wegen of straten, zoo op d«t buiten de voor malige Hoogewoerdspoort, die verbetering behoeven. By volgnr. 120a wees de heer Pera in afwachting van een volledige regeling dezer aangelegenhoid op de wenschelykheid, reeds nu te beginnen met een keuring van brood. De Voorzitter merkte op, dat dit naar het oordeel van B. en Ws. geen aanbeveling ver dient. De heer Pera geeft zyn bezwaren te kennen tegen den post volgnr. 122: kosten voor de middelbare scholen. Hy zal tegen stemmen. Do heer Den Houter vindt het beter een dergelflke belangryke zaak geheel afzonderlyk te behandelen. Do heer Drucker vraagt wat het beteokent, dat de heer Pera tegen dien post zal stemmen van af 1 Januari 1898 geen cent meer uit te keeren voor de beide hoogere burger scholen De heer Pera zegt, dat zyn bezwaar hoofJ- zakelyk geldt de hoogere burgerschool voor meisjes, een weelde, die boven de krachten onzer stad gaat. De heer Van Kempen gaat niet met den heer Pera mede. Spr. wil een regelmatiger» weg bewandelen. De heer Drucker zou In het tegenstemmen van den heer Pera een revolutionairen maat regel zien. De heer Den Hooter gelooft, dat de heer Drucker een principieel debat heeft willen uitlokken. De heer Drucker ontkent dit. De heer Pera trekt zyn stem tegen den post in. By volgn. 124 betoogt de heer Kroon de billijkheid, dat ook de 3de gymnastiekonder- wyzer,-de heer C. Henner, hetzelfde traktement ontvangt ah de 2de, ook met 't oog op het aantal lesuren van den heer Henner. De Voorzitter bestrydt dit op de gronden, door B. en Ws. ook in het sectieverslag aan gevoerd. De beer De Goeje wyst er op, dat de heer Henner een uitmuntend onderwyzer is en vindt diens bezoldiging te karig, ook met het oog op het aantal lesuren. De heer Pera spreekt in den geest der heeren Kroon en De Goeje. De Voorzitter wyst op do moeilykheid, om van een bestaande organisatie af te wyken. Het desbetreffend artikel wordt daarna goedgekeurd. By volgnr. 142a (wijkverpleging) verklaart de heer P. J. Van Hoeken zich tegen den desbetreffenden post, waarmede de Raad zich op een hollend vlak beweegt. Hy laat wyk- verpleging liever aan het particulier initiatief over. Na nog een opmerking van den heer Van Kempen, die vóór den post is, licht de heer Pera, tegenover bet gezegde door den P. J. Van Hoeken, de bedoeling van den post toe. De post wordt daarna zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. By volgn. 168 (subsidie aan den Schouw burg voert de heer Kerstens het woord; hy laat zich niet binden door het Raads besluit van 28 April 1898, om een subsidie voor 15 jaren tos te zeggen. Hy zal thans tegen don post stemmen. De Voorzitter acht, dat de Raad formeel bevoegd Is, om tegen den bedoelden post le stemmen. Hy wil het debat daarover dan ook niet smoren. Doch schrapte de Raad den post, dan handelde by onwettig, waaruit moeiiykhoden zouden kunnen ontstaan. De heer Van Kempen treedt nog met den Voorzitter in discussie over de vraag, of de Raad wetteiyk bevoegd is, den post, verleend aan den schouwburg te schrappen. Voorts bestrydt de Voorzitter de opvatting van een der tegenstanders van den post, als zouden B. en Ws., waren zy tegenstanders van het subsidie, dit niet op de begrooting hebben gebracht, De heer Den Houter ziet in het raadsbesluit, om het subsidie voor 15 jaren te verzekeren, een noodolooze [dwingelandy, vraagt of de meerderheid in den Raad moreel bevoegd|was, een besluit te nemen, waartegen zich steeds meer tegenstand verheft. De Voorzitter zegt, over het al- of niet moreele niet te hebben gesproken. LEIDEN, 20 October. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 8' C. 46.4' Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 5' C. 41° F., 's middags om 12 uren 8 C. 46.4' F., 's namiddags 4 uren 8' C. 46.4° F. By aanschryving van het departement van oorlog is bepaald, dat na 29 October a s. o. a. by het 2de bataljon 4de regt. inf. 36 en by het 4de bat. 38 miliciens (militio-kader onder deze getalion begrepen) in werkeiyken dienst zullen worden gehouden, torwyl de overigen in het genot van verlof zullen wor den gesteld tot 28 Februari 1899. In de eerste plaats waren voor het biy vend gedeelte bestemd de plaatsvervangers (dit is dus het laatste jaar, dat deze categorie in de eerste plaats daarvoor wordt bestemd) en de miliciens, die in gen. art. 126 dar wet vrywillig onder de wapenen blyven, enz. Op 28 Februari keeren allen of zooveel miliciens, dio met verlof vertrokken waren, onder de wapenen terug, als noodig zullen zyn, terwyi op dien datum of op een der twee volgende dagen (dus 1 of 2 Maart) een geiyk aantal miliciens, die in werkeiyken dienst zyn gebleven, met verlof worden ge zonden, te beginnen met den bonder van het hoogst der in werkeiyken dienst gebleven nummers. Aangezien slechts 36 en 38 miliciens blyven, heeft het bovenstaande geen betrekking op de bataljons van het 4de regt. inf., alhier in garnizoen. Van de miliciens, die tot op 28 Feb. 1899 met verlof zyn gezonden en niet noodig blijken tot vervanging van onder de wapenen ge bleven miliciens (zooals dus in dit garnizoen het geval is) wordt tydig het verlof verlengd tot 30 Juni 1899, op welken datum zy in het genot van groot verlof worden gestel j zonder dat zy by het corps behoeven terug te kec-ren. Ook de overigen, die onder de wapenen als dan zyn, worJen op 30 Juni in het genot van groot verlof gesteld. Ruiling van nummer kan ook worden toe gestaan tusscben hen, die op 29 October a.s. met verlof zullen gaan of later wanneer zy reeds met verlof zyn. De ruiling is toegestaan tusschen manschappen van het gebeele corps. Toen Hare Majesteit de Koningin op 8 September jl. te Amsterdam de Rembrandt- tentoonstelling opende, deelde Zy aan het bestuur mede, dat het Haar voornemen was de merkwaardige tentoonstelling op een nader te bepalen dag nogmaals te bezoeken. Toen nu gisteren in do bladen werd mede gedeeld, dat de tentoonstelling heden tot één uur voor het publiek gesloten zou zyn, kon men begrypen, dat daarvoor een bijzondere reden moest bestaan en al spoedig bleek, dat het door H-are Majesteit beloofde bozoek heden zou plaats hebben. Hoewel het voorgenomen bezoek aan Amster dam zoo gebeim mogeiyk was gehouden, was toch hedenmorgen tegen tien uren een vxy groote menigte op het plein voor het Centraal station saamgestroomd. Men had een koninkiyk rijtuig naar het station zien gaan en toen begreep men na- tuuriyk welke gasten Amsterdam beden zou ontvangen. Te 8.20 vertrok Hare Majesteit de Koningin vergezeld van Hare Moeder en klein gevolg van Apeldoorn naar de hoofdstad. Aan het station to Apeldoorn waren slechts weinig menscheQ saamgekomen, omdat van het voor genomen bezoek aan Amsterdam niets was uitgelekt. De trein kwam te 10.53 aan bet Centraal-station te Amsterdam aan. Op het afgezette perron by de Koninklyke wachtkamer waren slechts de verslaggevers der pers toe gelaten. Do commissaris van politie, de heer Fundter, en do stationschef, de heer Yan Yassen, hadden gezorgd dat zoowd perron als het plein voor bet station beboorlyk waren afgezet. Hare Majesteiten werden op bet perron verwelkomd door do heeren mr. W. Yan der Yliet, lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S.-M., en den heer N. H. Nierstrasz, chef van weg en werkon en mouvement by genoemde Maatschappy. Bovendien was aan wezig de burgemeester, mr. S. A. Venlng Meinesz. De Koningiunen, die er belden zeer welvarend uitzagen, onderhielden zich eenige oogent'likken met genoemde heeren, en begaven zich daarna naar het gereedstaande hofrytulg. Het bezoek droeg een officieus karakter, daar zoowel de burgemeester als de heeren van het gevolg gekleed waren in eenvoudig wandeltoilet. Hare Majesteit de Koningin droeg een gebloemd zwart zyden kleed en een bruin-bonten mantel, verder een zwarten hoed met gryze veeren; Hare Majesteit de Koningin-Moeder was eveneens in het zwart gekleed en droeg een langen mantel van zwart fluweel. Toen de Yorstinnen in het rytuig stapten, werden zy door de menigte op het plein met daverende hoezees begroet. De burgemeester reed voorop in een gesloten coupé, dan volgden de Vorstinnen in een open hofrytuig met twee paarden bespannen, eindelyk een viertal open rytuigen van de Rytuigmaatschappy, waarin de dames en heeren van het gevolg. Langs Damrak, Dam, Mozes- en Aaronstraat, N. Z. Voorburgwal, Singel, Koningsplein, Leidschestraat, Leidscheplein, Stadhouders kade, onder het Museum door en Paulus- Potter-8traat reed de stoet naar het Stedeiyk Museum. Hare Majesteiten keerden om 1 u. 4 tn. weder van het Centraal-station naar Apeldoorn terug. IHW.) Te 's Gravenhage is overleden in den ouderdom van 90 jaren, de gepensionneerde kolonel der genie C. P. Del Campo genaamd Camp. De teraardebestelling zal plaats hebben morgen te halftwaalf van het sterfhuis naar de begraafplaats „Eik en-Duinen". Volgens de „Maas- en Roerbode" heeft pater M. H. Reuser zyn ontslag genomen als president van het comité van Nederland- j sche bedevaarten, en is tot bestuurslid van-J dit comité benoemd de xeereerw. beer M. J. A. Lans, president van het groot seminarie te Warmond. t Den 8sten November au s. zal de heer J. Van der EIsod, hoofd der R.-K. school te Langer-Aar, zyn 25-jarigo ambtsvervulling aldaar herdenken en tevens zyn 25 jarige echtvereeniging vieren. Gisteravond werd in eene vergadering van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Assen by monde van een der ouderlingen aan den predikant er. L. Knappert een ge schenk aangeboden namens een groot aantal gemeenteloden, die bet bedanken voor het onlangs op dr. Knappert mtger-racht beroep naar Naar den tot aanleiding hadden genomen om hem een bewys te ge?tn van hun waardee- ring van zfin persoon en zyn arbeid in de ge meente. Het aangebodene bestaat uit een repro ductie in brons van eeo Gxiekscb beeld op marmeren kolom, benevens een verplaatsbaar boekenkastje (bibliothèque tournante). Het sfcoomsebip „Admiral" arriveerde 18 Oct van Hamburg en Antwerpen teDar- es-Salaam; de „Prins Willem IV", van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 20 Oct. te Havre; de „Soembiag" arriveerde 20 Oc tober van Batavia te Rotterdam; de „Werken dam," van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 19 Oct Lizard. Men schryft a a b de „Asser Crt"s Door H. £L JL M. de Koningin en Koningin- Moeder h voor de dienstboden, knechts en meiden, die by den brand te Westerbork van 3 Sep. jl. zoo zwaar werden getroffen, aan den burgemeester dier gemeente oen bedrag van f 175 gezonden, waarmede allen, cio op zoo noodlottige wyze van hun kieeren en verdere lyfstoebehooren werden beroofd, we Ier van bet noodige zyn voorzien. Leiderdorp. Des middags omstreeks half- vjjf, bevonden zich op •den Zyidyk, onder deze gemeente, twee lotefingen, D. D. en J. H., alhier woonachtig, in eerfigwaire opgewonden toestand. Weldra kregen zy twist met do arbeiders op de steen plaats van de firma H. A Zn., die zóó hoog Iep, dat men eikandir met steenen wierp, waardoor een der arbeiders, zekere E., aan het hooft! gewond werd. Tegen de daders is procesverbaal opge maakt. Door de polirio van Leiderdorp is proces verbaal opgemaakt tegen J. R., alhier woon achtig, wegens beleediging van ten politie beambte. TWEEDE ILAHEft. Zitting van heden. (Ber Telegraaf.) De heer Van Kol verdedigt zyn motie, waarby aan Staatsexploitatie inzake mijn bouw de voorkeur werdt gelaten, en zonder bet particulier initiatief to rooien, een einde zal gemaakt worden aan het jagen naar concessiën van windhandel en zwendelarjj. Staatsexploitatie erkent hét Techt van be schikking over den bodem In het algemeen belang; belet, dat gunstee <m voordeel warden gegeven aan concessionarissen-, doet do win sten in hot land blyven; waar orgt da bescherming ran workhcJen en inlander*, weert vreemden invloed en roofbouw. Waar do Minister thans ia naam van <?m Staat bezit neemt van tien oodcrgroo J in India, daar hopen, zegt spr., ide socialisten eenmaal ia bezit te nemen den bovengrond van Neder land met tiliyker scbadeloosdtallingdan thans4e regeermg geelt zonder misbruik van macht t* maken en in het aJgemoen belang. Hij criti- seert de Staatsinmenging, waar het geldt cyn» te trekken uit hot 'heulsap, dat den inlander demoraliseert. Spr. handhaaft onveranderd zyn motie, dit niet tegen, maar naast de wet staat, en bf protesteert tegen 's Ministers bewering, dat spr. met zyn motie lonkjae toewerpt aan dm socialisten. De Minister van Koloniën biyft onbeperkt» uitbreiding van mijnbouw door den Staat ontraden, wegens de risico. Over do uitvoering van do Koelie-ordonnantie heeft spr. geen klachten •vernomen en h(j wQst er op, dat de wet ook concession aan in landers toelaat. Het algemeen debat is gesloten. De motie-Van Kol {Staatsexploitatie regel, exploitatie door particulieren in sommige ge vallen) wordt verworpen met 59 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren Ketelaar, Verhey, Staalman, Troelstra, Van Kol, d. Zwaag, Pyttersen, Hennequïn, Zyima, De Boer en Nolting. De Kamer heeft besloten tot bet bonden van afdeeltngsonderzoek op 15 November van de ontwerpen op de ouneriyke macht en verwaarloosde kinderen, akmede op do stoom tram-voorschotten. Art. 1 der mynwet is onveranderd aangej nomen. Hedenavond voortzetting. Jlarktbcrichten. Delft, 20 Oct. Grenen in VAifta «temming. Witte Tarwe 6.80 a f 8.—. Boodo f 6.75 a ƒ7.75. Rogge f4.50 a ƒ5. Zomorgerst f 4.60 a ƒ6.— Ob07alier ƒ5.— a 6.75. flSO a 3.75. Uroeo# Erwten ƒ7.50 a 9.—. Bruine Boonen 9.75 a 10.75. Paardenboonen ƒ5.30 a ƒ0.20. Daironboooen ƒ6.60 a f C.80. Koolzaad ƒ7.76 a ƒ8.80. Kanariezaad ƒ6.60 a ƒ6.76. Hennepzaad f m per HL. SC iledain, 19 October. Note«rin: ran du Mate- laare. Moutwijn ƒ12.75 Joae7nr f 76.76 idem. A.n stf> proef f 18.25 per Ned. vat an ronder fa9'.. zo: dot de belasting. Bpoeling-comm «ei® per 1 tttl 1.—. - Koteecrag van den BraDÓerebood. Moutwijn 12J4 a per beet. ot., zonder foatenzoodor belasting»'

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 3