Uk uit frankrijk ingevoerd als volgt: Wyn op fust 24 M. per 100 KG-. E9n okshoofd houdt in 225 Liter, en •weegt 265 KG. a 24 M. 3 63.6 M. a 60 ets. f 38.16. Wjjn op fl988cben: 48 M. per 100 KG. 6 kisten van 50 flesschen wegen: 85 KG. per kist, is 510 KG. a 48 M. 244.80, is a 60 ets. 146.80, zoodat onze buren betalen: Voor wyn op fust 17 ets. per Liter. in flesschen 65 Indien nu hier te lande de accijns op w\jn in fusten bleef 20 ets. per Liter en de wijn in flesschen op 40 ets., dus het dubbele bedrag, verhoogd werd, dan zouden wij nog lager zijn 26 ets. dan aldaar geheven wordt. In De Spectator werd in het „Pluksel" door Oom Amos de Dreyfus-beweging ge noemd „een ziekelijke gisting in deFransche pers, welke in sommige organen der Neder- landsche pers, „bansie sokke" spelend met dat schitterend voorbeeld, tot algeheele geestes- verbij8tering dreigt over te slaan". Ieder zya smaak en oordeel, en leder zjjn gevoelens, antwoordt daarop Het Nieuws van den Dag. Het is niet ongewoon, dat de een veracht wat de ander bewondert. Maar opko men moeten wij tegen de gauecheiyk onware voorstelling, als zou de Nederlandscbe pers ln dezen edelen strijd tegen het onrecht, een enkele aangedaan, de Fransche pers op den voet of ook maar van verre hebben gevolgd. Het is de pers buiten Frankrijk, die in deze steeds zelfstandig is voorgegaan, tegen de Fransche in, ook de Nederlandsche. En eer zich in Frankrijk óén enkele stem in de pers ten gunste van Dreyfus had verheven, eer Scheurer-Kestner gesproken, Zola gedonderd had, eer kortom de eerst veel later bekeerden zich zoo krachtig deden hooren, zijn elders bescheddene, maar krachtige geloofsovertuigin gen uitgesproken. Onwillig, schoorvoetend, één voor één, zijn in Frankrijk de bladen van be- teekenis „om" gegaan. Wanneer werkelijk nu toch eeDs gewezen mag worden op het inderdaad, wij erkennen het, zeldzame verschijnsel, dat iets wat uit Frankrijk kwam in Nederland nu eens niet is nagevolgd, maar waar veeleer het omge keerde het geval is geweest, en men in Frank rijk mede op zijn onrecht is opmerkzaam ge worden door het voortdurend, eerst met zooveel woede afgewezen, alarmeeren van buiten, daar moeten wij ons deze bescheiden krone niet laten ontrooven. Onwaarheden, als in de bovenaangehaalde zinsnede zijn vervat, moest De Spectatordie in zijn „Berichten en Mede- deelingen" over de zaak een geheel anderen toon aanslaat, niet laten verkondigen. TWEEDE HAÜIES. Provinciale heffing in Drente. Naar aanleiding van de in het Yoorloopig Verslag gemaakte opmerkingen doet de minister van binnenl. zaken in z\jn Mem. v. Antw. opmerken, dat in het onderhavige geval geen sprake iè van een nieuwe heffing, doch het hier slechts geldt het regelen als provinciale belasting volgens art. 116 der provinciale wet van een tolgeldheffing, welke krachtens Konink'yko concessie plaats heeft. Zich plaatsende op hot standpunt, dat het hier slechts de voortzetting geldt van een bestaande heffing, kan de Minister niet deelen in het bezwaar tegen opname van automo bielen en rjjwi.-lsn in het tarief. Die opneming is na r 7ün meening billijk. In verband met do cpmerkiig, dat op andere naar Assen leidende wegen in Drente, rijwielen niet onderworpen zijn aan tol, deelen Ged. Staten mede, dat die wegen geen provinciale wegen zijn, zoodat de tolgeldheffing daarop niet 'behoort tot de bevoegdheid der Staten. Onderhoud van onderzeesclie electrische kabels lusschen de Engelsche en Nederland sche kusten. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp werd bttreurd bet gemis van een arbitrage clausule. Gewezen werd op het belang voor ons land Zeker niet minder groot na, dan vóór deze overeenkomst, dat Engeland het transittverkeer met en over andere lanien niet zal afleiden huiten Nederland om. Men hoopte, dat de Regeering daartegen zal kunnen waktn. Gevraag! werd, of sedert het sluiten van het tractaat de Regeering nog iets naders vernomen heeft omtrent de toestand der kabels. Nog vroeg men of langs de kabels Lowestoft Zandvoort ook een Ulephonische gemeenschap met Engeland zal worden tot stand gebracht, en, in Hen zoodanige gemeenschap tot stand komt, zal dan deze conventie daarop van toe passing zyn? Naturalisation. De vraag werd gedaan, by het afdeelings onderzoek van het ontwerp betreffende natu ralisatie van J. Kürten en acht andèren, waarom öe Begeering, instede van te bevor deren, dat naturalisatie zoo spoedig roogeiyk na aanvrage wordt verleend, de indiening van betrekkelijke wetsvoordrachten pleegt uit te steil.n totdat een aebt- of tiental verzoeken te geiyk voor afdoening vatbaar zijn. Men meende te weten, dat daardoor onlaDgs een aanvrager in zyn belangen was geschaad. Qemengde rechtspraak in Egypte. Verschillende leden hadden bezwaar wijzi gingen in het reglement omtrent de gemengde rechtspraak in Egypte aan de Regeering over te loten. Het kwam hun geenszins overbodig voor veranderingen te onderwerpen aan de goedkeuring der Staten-Generaal. De omsl3g, die cit veroorzaakt toch is, volgens die leden, gering; Kijkjes in en om Leiden. In het vorig winter-seizoen maakten wij met onze lezers eenige wandelingen in de omstreken van Leiden, hier en daarin herinne ring brengende het een en ander, dat meer of minder belangrijk of wetenswaardig kon geacht worden. Wy wenschen die uitstapjes thans te ver volgen, want Leiden is aan gelegenheden daartoe o zoo ryk. Flinke tochtjes en ook niet al te groote zfjn er te maken, zonder dat Het handhaven in don mond des volks van vroegere namen is zóó kenmerkend sterk dat zelfs niettegenstaande alhier oen BoSsot- kade, een Doeza-straut, een Doeza-lrug en een Heerenstraat zflo verkregen, door velen nog immer van een Koepoort en oen Koepoorts gracht wordt gesproken. De moerbedoelde Oude Marepoort dan stond aan het einde van de Lange Mare het water dat Lopsen van Marendorp 6cheidde, een naam, welke ook nog lang is bewaard gebleven In dien van Marendorpsche Achtergracht, voordat deze na bare demping in Van-der-Werf-straat werd herdoopt en welke zóó kwaiyk riekende ihhhHi De Marepoort. men, op die zelfde wandeling, genoodzaakt is terug te keeren aan het punt, van waar men is uitgegaan. Dat is een groot voordeel en verdrijft wat door sommigen „eentonigheid" wordt genoemd. Afwisseling toch houdt de aandacht gaande en to meer zal dit het geval zijn al8 men omtrent de plek, waar men staat, of den weg, waar meu gaat, iets meer weet dan wat alleen het oog te zien geeft. Natuurlijk valt er ook nu weer omtrent het ééne mesr op te merken dan omtrent bet andere. Men neme de volgende kijkjes dus andermaal voor lief. gracht, dat haar een zekere bijnaam werd gegeven, die allesbehalve aan den geur van rozen deed denken, bij de Haarlemmerstraat in de Mare uitkwam, waarlangs in 1406 een weg werd aangelegd, dien wij nu nog, echter met hare tegenwoordige bestrating, kennen. De poort zelve, eerst na 1600 gebouwd, maakte het evenwel niet lang, want toon enkele jaren daarna, in 1611, de stad voor de vierde maal vergroot werd, werd zij afge broken en verplaatst naar de plek, waarbij nu de Warmonderbrug gelegen is. Van den tyd dier uitbreiding dagteekent tevens de aanleg van de Korte Mare, als een verlen- De overweg van den Eollandschen Spoorweg. Beginnen we dan nu onze wandeling bij de „Marepoort". Eigenaardig, het gevaarte, dat dezen naam droeg, is reeds Jang verdwenen, velen van het tegenwoordig geslacht hebben het zelfs niet eens gekend, maar toch wordt de plek, waar het stond, nog steeds met cien naam aangeduid, wat ze trouwens gemeen heeft met die plaatsen, waar eenmaal ook de andere verdwenen poorten stonden. Of dit nog zoo Z2l wezen als er eenige geslachten over ons zullen zijn heengegaan? Dit valt te betwijfelen. "Wie onzer denkt er b.v. aan, om by het hooren noemen van het woord Marepoort zich ln gedachten te ver ging van de reeds bestaande Lange Mare. Niets bestendigs hier beneón, mocht de poort wel zeggen (indien ze had kunnen spreken, al deed ze dat wel in figuurlykvn zin wat Leidens ontwikkeling betreft); immers, reeds weder in 1644 verdween ze om vernieuwd te worden naar een ontwerp van Willem Van der Helm, naar wiens ontwerpen te Leiden meer poorten werden gebouwd. Thans was haar een duurzamer bestaan be schoren, langer dan twee eeuwen, immers zy was het bouwwerk, dat wy nog gekend heb ben, r=..dat we, ook zonder dat er toen sprake was van een hernieuwde verlegging der gren- Gezicht aan de Haarlemmer trekvaart. plaatsen naar de Mare by de Oude Vest? En toch heeft daar eenmaal óók een Mare poort gestaan. Een gedenksteen met een uitgehouwen afbeelding er van in den zygevel van het hoekhnis aldaar, dicht by de Mare- kerk, bewaart de herinnering er aan. Ook de namen van Oude Vest en Ouden Singel zeggen ons dat hier vroeger de grens der gemeente was, eerstgenoemde de binnen- en laatstgenoemde de overzyde der stad, met bet daartusschen loopende water als siDgelgracht, evenals men nu nog spreekt van Vestwal en Singel tusschen de Doeza-brug en het begin van het Plantsoen. zen, hecht en sterk als ze was, als een offer van '8 Raads amoveeringswoede in die dagen, onder de slagen des mokers in 1864 voorgoed hebben zien verdwynen, en dat bierby is afgebeeld. Het ligt in den aard der zaak dat de toe stand in de omgeving aldaar er vóór dien tyd geheel anders was dan tegenwoordig, maar dit bad de poort met haar ouderwetscho brug toch gemeen met de tegenwoordige brug van yzer en steen, dat men er rechts een zich aldaar bevindende paardenwed latende liggen, toen er zich nog de singelsloot bevond, op de naar Haarlem roerende trekvaart kwam, welke toentertyd haar naam meer handhaafde dan thans, nu de vaartuigen voor personen- of goederen-vervoer moer door stoom of potro- leummotors dan door paarden of door in de lyn loopenden in beweging worden gebracht. Niettemin kan daarom het „jagerspadje" onder de spoorbrug van de Haarlemmervaart— eigeniyk ook alweer Mare nog geenszins voor de middelen van vervoer te water gemist worden, want aan bet „lyntje" ziet men er nog menigeen trekken, en voor sommige wandelaars ook wel voor minnekoozende paartjes, die b. v. „een Marendykje zyn omge- weest" of 's avonds in den maneschyn van de Warmondsche kermis komen schynt het iets aantrekkelykers te hebben dan de gewone overweg, welke er verder toch weer mee samenloopt. Hier, waar men zich bevindt kort by de oen paar jaar geledon tot stand gebrachte nieuwe gTens van Leiden, heeft men ook het aardige gezicht op den bekenden houtzaag molen, welke hierboven in teekening is gegeven. KOLONIËN. BATAVIA, 7—13 September. De Gouverneur van Celebes en Onderhoo- righeden bericht, dat in den voormiddag van den 7den Augustus te Donggala de volgende natuurverschynselen zyn waargenomen. Des morgens van dien dag naderde van uit het noord-oosten, oosten en zuiden een grauwe wolk de baai, terwyl van het westen en zuidwesten zich donkere, zware wolken vertoonden. Gedurende ruim een uur, en wel van acht uur tot over negenen, was het te Dong- galazóó donker, dat de lampen moesten worden ontstoken en de kippon samenschoolden en in de boomen vlogen. Kwartier vóór tienen kwam een flinke bries, vergezeld van regen, uit het westen en verdreef do grauwe wolk, welke later bleek uit asch te hebben bestaan, naar het oosten. In den nacht van den 6den Augustus en den daaropvolgenden morgen werden ettelyke knallen als van zware kanonnen gehoord, vermoedelyk ten gevolg© der vulkanische werking van het eiland Oenang-Oenang in de Tominibocbt. De bevolking van Donggala verkeerde op bovenbedoelden voormiddag in angst en bad haar have en goed ree:s gereed om eventueel de vlucht te nemen. Zy werd echter weder gerustgesteld, toen by het doorkomen van den westenwind, gepaard met regen, die eenige uren aanhield, de zon weer aan den hemel zichtbaar werd. Van den waarnemenden resident van Timor en Onderbooiigheden is bericht ont vangen van Koepang, 25 Augustus, dat aan de Portugeesche grens weder oorlog uitbrak tusschen verschillende staatjes. Gronsmeting werd er niet door bemoeiiykt. De gezondheids toestand was beterende, de ziekte onder de paarden bleef echter aanhouden; de veearts Fischer was aangekomen. De ontvangen bladen uit IndiÖ bevatten nog steeds kolommen vol van de feestviering ter eere van de inhuldiging der Koningin. Een hoofdnummer voor de inwoners van Batavia is wel het waterfeest te Tandjong-Priok ge- woest, waar overdag roei- en zeilwedstryden plaats hadden en 's avonds illuminatie en vuurwerk. Het fe9st werd ook bygewoond door den Gouverneur-Generaal. Toen deze op het vaartuig van den com mandant der zeemacht, op de „De Ruyter", de commandeerende offlci?ren der oorlogs schepen ontving, verscheen ook een eigen aardige bezoeker, god Noptunus in hoogst eigen persoon, vergezeld van zyn staf en zoo uit het zilte nat opgedoken. Eu de eerwaar dige grysaard, voorzien van zyn attriouten, sprak Z.E. aan om hem in plat Amsterdamsch accent, maar in ronde, eeriyke zeemanstaal, welkom te heeten cn hulde te brengen als vertegenwoordiger van H. M. onze geliefde Koningin bier doed de beer van Neptuun, een nieuw zeedier, pogingen om ia het hooge gezelschap te dringen, doch werd met zacht geweld toruggehouden. Z. E. de Gouverneur- Generaal dankte den zeegod en zeide te hopen, dat deze wel de Nederlandscho schepen zou willen sparen. En toen had de voorstelling plaats van het gevolg, onder wie de baard scheerder met zyn groot houten scheermes van drie voet ongeveer. Aan boord van bet Dultsche oorlogsvaartuig „Kaiser" had een avondfeest plaats, door den Duitschen vice-admiraal Von Diederich en de officieren aan den Gouverneur Generaal en een groot aantal genoodigden aangeboden. ATJEH. Den 3den September werd door oen colonne onder kolonel Van Heutsz over Oenoé uitgerukt naar Teupin Raja. Tegenstand werd niet ondervonden, terwyi de colonne slechts weinig vuur uit beide kampongs ontving. Eén vyand bleef in onze handen. In den nacht van 3 op 4 dezer werd het bivak in Teupin Raja voortdurend beschoten, waarop den 4den in verschillende richtingen gepatrouilleerd werd, het terrein opgenomen en een aanvang gemaakt werd met den aanleg van een weg van Teupin Raja naar Oengoe; dien dag vielen slechts enkele schoten; aan de beschieting van het bivak gedurende den volgenden nacht werd een einde gemaakt door een omtrekkende beweging, waarby vi=r vyanden sneuveldeD. Den 5den werd voortgegaan met het doorkruisen van het terrein, den wegaanleg en de opname; vyf vyanden sneuvelden. In den nacht van 5 op 6 dezer werden Beureunoon Kota Ramboeng en Kota Bintara Keumangan omsingeld, waarby in onze handen vi.-len Bintara Gloempang Pajong, Potjoet dl Rambosng, die het verzet in Keumangan gaande hield, en Tjoot Manja, dochter van Bintar* Keumangan en echtgenoote van Bin Peukan Meureudoe, benevens volgelingen van beide eerstgenoemden met een 25 tal geweren en blanke wapenen. Den 6den meldden zich de Kedjoeroeane van Troeeeb, Aron, Moesa en Langior, zoo. mede beide zoons van Bintara Gloempang Pajoong. De opname en werkzaamheden aan don wog werden over Ajer Laboe en Gighen naar Segli voortgezet. Den lsten September word de bezetting van Lho Igeuëh tot een compleet bat .ljon met trein vermeerderd. De vyandeiyke ver- sterking op den Glé Poentoeng werd één dag bezet en daarna geslecht. Aan den weg van Tjot Moerosng naar Gló-Gapoej wordt door de bezetting van Lho Igeuëh voortgewerkt. Op 3 September, werd Kota Mantroe Garoet aan Bintara Sama Indra overgegeven en embar- keerde de marine landingsaivisie. In den nacht van 6 op 7 dezer overviel de bezetting van Grong-Grong een vyandelyke bende, die met achterlating van 3 dooden met hun geweren en blanke wapenen vluchtten. Den 12den keerde kolonel Van Heutsz te Segli terug, de colonne te Teupin Raja onder overste "Willems achterlatende. Op den terug tocht viel geen schot. Dm 7den 's avonds vielen belangryke hoeveelheden gouden en zilvoren kostbaarheden, ongeveer 1800 dollars, 20 ge weren en een groote voorraad munitie van Bintara Gloempang Pajosng in onze handen; het bestuur in dat oeleëbalangschap zal nader worden gerogeld. Bintara Teukoe Verzocht zich te mogen komen melden, terwyi vervolgens Bintara Keumala, die nagenoeg hersteld is, de Kedjoeroean Blang Keumala, thans door ziekte verhinderd, weldra zyn opwachting zal maken. Alsdan zullen alle Pedirscho hoofden onderworpen zyn. De gezondheidstoestand is in Pedir goed, terwyi het weder nog gunstig is; alleen wyzen oosteiyke regenbuien op den naderenden regenmoesson. Op ultimo Augustus was in Edi aan oor logsschatting geïnd 126,000 dollars. De post Glieêng is opgeheven en de daar geplaatste troepen zyn naar Indrapoeri terug gekeerd. In een brief uit Batavia aan de tTel.i wordt o. a. het volgende geschreven Ik heb gisteren van een aaroig avontuar geboord dat de marechaussees de vorige week in 't Podirscho gehad hebben. Zooals den lezer bekend zal zyn (of worden), hebben de marechaussees in den laatsten tyd, hetzy afzonderiyk, betzy versterkt met eenige com pagnieën infanterie, den vyand herbaaldeiyk by nacht verontrust. Op een van die nachtelijke excursies nu stieten zy op eenige vyan on, die aanstonds werden neergelegd. Plotseling werden de mannen van het zwaard verrast door het schreien van een kind, en toen zy terugkeer den om te onderzoeken vanwaar het geluid kwam, bevonden zy, dat bet stumpertje vast gebonden was op den rug van haar moeder, die by ongeluk in het donker neergesabeld was. Zy namen het schreiende wicht mee, na eerst voor baker te hebben gespeeld on brachten het goei on wel naar Segli, waar de bruine baby aan een Europeesche dame ter verpleging werd afgestaan en den naam ontving van Marecbaussina. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Johanna Apolonia, D. van P. 1'Ami en M. Van Haastrecht. Leen- dert, Z. van L. Timmers en F. De Grauw. Arie, Z. van A. De Graaf en I. De Grauw. Johanna Maria, D. van J. v. Heek en J. W. Tit. Ber- nardina Clazina Maria, D. van C. Straathof on G. J. Verdegaal. Gerarda Hendriks, D. van L. y. d. Meer en J. 1' Ami. Ondertrouwd: B. G. Ansiqk inj, 25 j-, te Arnhem, en M. M.Delgman jd. 26 j., alhier, onlangs te Amsterdam. Gehuwd: W. 1' Ami jm. 24 j. on M. De Jong jd. 23 j. J- Vovys jm. 25 j., te Haarlemmermeer, en D. Van Nieuwkoop jd. 25 j., alhier. Overleden: E. Krook 72 j., wed. van T. Los.— J. Pouw 6 j., Z. van F. P. Pouw en C. Elstgeesfe, overleden. BOSKOOP. Bevallen: C. M. Den Dunne geb. Felix Z. M. De Jong geb. Loos D. Overleden: J. Van der Werf 34 j. HAZERSWOUDE. Overleden: C. De Haas, wed. van G. Buring 76 j. M. Groen jd. 19 j. H. De Kort jd. 18 j. LEIMUIDEN. Be val Ion: J. A. Sneeboergeb. Van Graas D. C. J. Omtzigt geb. Beuk Z. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: L. P-Van der Kroft 22 j. en L. A. Veretege 21 j., beiden wonende te Oegstgeest. H. Van Zanten 28 j., te Leiden, en W. C. Bogaards 23 j., te Oegstgeest. Geboren: Bastiaan, Z. van S. Star on D. De Mooy. Overleden: J. H. Knoop 41 j., goh. met Marie T. Vieaene, te Rotterdam. P. Kok 84 j.( wedr. van R. HoogeBdorp. SASSENHEIM. Geboren: Frederik Cornelia, Z. van H. Homan cn F. Groenendijk. Getrouwd: G. Dekker jm. 29 j. en N. Ouds- hoorn jd. 23 j. WADDINGSVEEN. Bevallen: C. M. Jacobi Seb. Mastink D. G. BonDefaas geb. Hordn?* I. M. C. Slinger geb. De Jong Z. A. M. Aalten geb. De Rooy 'L. Overleden: G. Van Baaren, eehtg. van A. Don Boer 46 j. UITLOTINGEN. 2 pOte. Genteohe loten van 1396 a tr. ICO. Trekklag van 10 Oot. 1898. Betaalbaar 1 Jnli 1899. Gotrokken aerieën1949 2133 6079 7425 8596 10100 13314 18260 22145 23089 24761. Premiën: 8. 23089 nr. 24 fr. 25.000; e. 23089 rr. C5 fr. 1000{ a. 18250 nr. 19 £r. 500; a 18250 nr. 22 on e. 22145 nr. 16 tr. 250. De volgende 20 lottn zb'n losbaar met fr. 150: Serie 1949 nr. 15, e. 1949 nr. 20. 2138 nr. 06. a. 2138 nr. 18, a. 2138 nr. 18, a. 7424 nr. 05. a. 7425 ar. 06 a. 10100 nr. 08, a. 10100 nr. 04 a. 10160 rr. 07, a. 13314 nr. 17, a. 182 0 nr. 08 a. 18250 nr. 21, s. 1*250 nr. 22, a. 18250 nr. 25, e. 22145 nr. 09, b. 22145 nr. 13, e. 2214Ö nr. 23, s. 22146 nr. 26, b. 23039 nr. 28. Alle ovori?e loten, in bovenstaande eeriecn vorvar zjjn losbaar b pari.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6