Zijden Damast 65 Cts. Het stoomschip „Prins Alexander", yan Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Oct. van Genua; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Oct. Aden; de „Maasdam" vertrok 13 Oct van Rotterdam naar Nieuw-York. Alfen. Naar men verneemt, heeft de Christel, Coöperatieve bouwvereeniging „Des Werkmans Vriend", alhier, verleden jaar door de plaatse- lyke afd. van „Patrimonium" opgericht, 2000 meters grond aangekocht naby het Raadhuis te Aarlanderveen, Lage ZQde, waarop voor- toopig tien huizen zullen worden gebouwd, die alle reeds zyn verhuurd. Verder la het plan, aldaar een straat aan te leggen, breed 6 meter, met een dubbele r# huizen, terwijl voor de toekomst de gelegenheid bestaat het terrein uit te breiden. Htt welslagen van deze zoo zeer nuttige zaak zal mede afhankelijk zyn van een ruime deelneming in de door het Bestuur uit te schreven geldleening, groot ƒ30,000, in drie Bsrieën, elk van ƒ10,000, waarvoor reeds flinke toezeggingen zijn gedaan. Wie dus gesteld is op een goede woniDg (en wie zou dit niet?) met bet voornitzicht na verloop van tijd eigenaar daarvan te worden, doet wèl zich spoedig by het bestuur, bestaande uit de heeren P. Van der Byi, J. P. Leene, A. Van Oei, J. W. Hamerling, J. Raaphorst, G. W. Snel en M. Van Donk, aan te melden. De namen der commissarissen van toezicht, dö heeren C. Van der Linden, A. Verdujjn en G. Van Dobben, z\jn voldoends waar borg voor de getrouwe naleving dtr ver plichtingen. (Rb.) Haarlemmermeer. Gistermorgen omstreeks jlf uren is alhier aan de Vijfhuizen afgebrand de boerderij, bewoond door J. B. d'Haene. Oorzaak onbekend. Ongeveer 40,000 pond hooi is verbrand. Van de meubelen is veel gered. Alles was tegen branschade verzekerd. Hillegom. Dinsdag a. s., des avonds te acht uren, vergadert de gemeenteraad ter behan deling van de volgende onderwerpen: Ingekomen stukkenRooilijn kootshui9je J. Witteman, aan de Hoofdstraat. Rooilijn 9 arbeider8WOonhufzen B. De Wreede, aan de Brouwerslaan. Rooilijn 7 arbeiderswoonhuizen P. J. Suikerland, a/d. Veenenburgerlaan. Af- en overschrijving. Benoeming onder wijzer. Aanbesteding bestrating Meerstraat Voorstel plaatselijke schoolcommissie tot wijzi ging der tijdstippen van toelating tot de o. 1. school. Adres wed. G. Roos c. s. tot plaatsing van een lantaarn in de Meerstraat, aan het einde der huizen van A. Guldemond. De vrijwillige oefeningen in den wapen handel, waartoe zich hebben aangemeld 57 jongelingen, zullen alhier aanvangen op Maan dag 17 October a. s., des avonds te 7 uren, in den etal van den heer D. Sistermans. De onbezoldigde rijksveldwachter G. Scheepmaker, alhier, is door den burgemeester dezer gemeente aangesteld tot nachtwaker. Katwijk. In het gemeenteraadsverslag van gisteren mot in het laatste gedeelte, hande lende over de verordening op de heffing eener belasting op de bebouwde eigenaomm6n (straatbelasting), voor „landen ook" gelezen worden -panden doch. Leiderdorp. Het bestuur van den Slag- of Grooten en Kleinen Stadspolder, onder deze gemeente, maakt bekend, dat op Woensdag 19 October a. s. schouw zal gedreven worden over alle slooten, binnen genoemden polder gelegen. Evenals twee weken geleden, geraakte hedenochtend te ongeveer kwart over elven weder een met hooi beladen schuit onder de Leiderdorpsche brug vast. Door middel van een paar katrollen, aan de brug bevestigd, werd deze booger opgehaald en vervolgens met veol moeite de schuit er doorgetrokken. Het ware te wenschen, dat men dergelijke schuiten minder breed laadde, want zoo'n versperring is al even onaangenaam voor de voetgangers, die er over, als voor de booten, die er onderdoor moeten. Atjeh. De overste G. B. Hooyer beantwoordt in de „N. R. Ct." de vraag: „Waarom de toe stand op Noord-Sumatra zoo hoopvol is." Nu in den oorlog op Noord-Sumatra een rustpunt en wellicht het begin van het einde is bereikt, gaat de schrijver in het kort Da hoe het mogelijk werd, dat daar in vier maanden tijd de toestand zoodanig veranderde, dat in de Troonre-ie kon worden getuigd, dat de verkregen uitkomsten het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Hy geeft een over zicht van den strijd, door kolonel Van Heutsz gevoerd, en komt dan tot de slotsom: „Nu eerst kan hy met recht zeggen, dat het verzet gebroken is en de Pedirsche hoof den en bevolking de bijl er bp neerleggen. En dat die goede gezindheid blijvend wezen zal, heeft by recht te verwachten, want waar hij gegaan is als een wervelwind door hun vruchtbaie vlakte, daar Het by geen verwoeste velden en verbrande kampongs, maar wel goede wegen achter zich. „Eere zy hem! „Terwyi Van der Dussen Toekoe Oemar langs de Westkust opjaagt van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord, en de luitenant kolonels Moreos en Riesz op de Oostkust Teungkoe Tapa terugdryven, waar hjj zich vertoont, verzamelt de kolonel zyn soldaten en scheept hen den 24sten September naar Telok Semawé in, om zijn laatsten slag te slaan en zyn laatsten vijand te onderwerpen, vóórdat het slechte seizoen intreedt en een deel der expeditionnaire troepen naar Java moet terugkeeren. „Drie dagen later marcheert by van daar westeiyk op, verdryft de Pasangers uit hun bentengs in do door hen overmeesterde 6taatjes, rukt eindeiyk Pasangan binnen, waarheen een colonne uit Segli hem tot de westergrenzen van Samalanga te gemoetkomt, en verjaagt den weerspannigen vorst tot in het gebergte. „En nu, terwijl ik dit scbryf, rukt hy over Telok Semawé Gedoog Kertoi binneD, om het laatste stukjö van de Noordkust, cat hy, met uitzondering van het nu goedgezinde Samalangan, nog niet doorwandelde, met een bezoek te vereeren. „Als zyn zoo kranig verdiend prestige in de geheele kuststreek van Noord-Sumatra het hem mogelijk kan maken zyn plan te volvoeren, om door de nu voor zyn wil bui gende bevolking een weg te doen aanleggen, die van Temlang langs Oost- en Noordkust tot Kotta-Radja zal doorloopen, dan zal de bewonderenswaardige inspanning van hem en van zyn troepen een reusachtige weldaad voor ais bevolking en dos voor ons ten gevolge hebben en zal opnieuw zyn bewezen, dat onder mannen als de gouverneur-generaal Van der Wyck en de kolonel Van Heutsz het Indische leger kan zyn wat het behoort te wezen: een machtig instrument der be schaving." Het graf rau Lodewijk XYII. In het „Haagsche Dagblad" worden de afstammelingen van den in 1S46 te Delft gestorven Naundorf ernstig aangemaand zich te ontfermen over het graf van den man, die aldaar op de oude begraafplaats by de Haag poort rust. De heer dr. B. G. Van der Hegge Zynen, die door zyn omgang met leden dier familie de overtuiging heeft, dat men bier te doen heeft met nazaten van Lodewyk XVI, is de schryver van het ingezonden stuk. De steen op het graf bevat het volgende opschrift: ICI REPOSE LOUIS XVII. Roi de France et de Navarre (Charles Louis due de Normandiené d Versailles le 2"/ mars 1785décédé d Delft le 10 aoül 1815. In 1904 zal het kerkhof 30 jaar gesloten geweest zyn on zal dus tot ruiming worden overgegaan. Dat de te Delft woonachtige familie er weinig notitie van neemt en het graf nooit bezocht, mag hieruit blyken, dat het in bouwvalligen toestand verkeert en de zerk doormidden gebarsten is. De heer V. d. H. Z. zou het gebeente gaarne een plaats op de nieuwe begraafplaats zien aangewezen. Gemengd Nieuws, In de laatste dagen kwamen in de omstreken van Den Haag weder aan houdend gevallen van kippenroof voor. Giste ren in den vroegen ochtend heeft de Haagsche politie een goede vangst gedaan. Twee agen ten van politie zagen omstreeks 5 uren by hun nadering een maD, die een grooten zak droeg, uit het Haagsche Bosch vluchten. Zy achterhaalden hem en weldra bleek den politie dienaren, dat er „levende waar" in den zak was. Inderdaad kwam er dan ook by nader onderzoek byna een heele poelierswinkel uit te voorschyn: konynen, kippen, hanen, kui kens, benevens nat waschgoed. Naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven overgebracht, bekende de man, dat hy een en ander in den afgeloopen nacht te "Wassenaar had ontvreemd. De stoomtram van de HoII. Spoor, die ongeveer te 1.10 van het Haagsche station naar Scheveningen vertrekt, is gisteren by den overweg aan den Loosduinschen weg, ten gevolge van te snelle vaart niet kunnende stoppeD, van de helling doorgereden. Het tramrytuig kwam in botsing met een bier wagen, die do lyn passeerde. Het paard werd erg verwond, de wagen werd aanhetlemoen beschadigd. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor; de voerman van den bierwagen was tydig daaraf gesprongen. In de herhaaldelyk voorkomende gevallen van uitgifte van slecht nagemaakt geld te 's-Gravenhage, meestal door nog jeugdige knapen, heeft de politie aanleiding gevonden, op grond van art. 440 Wetb. v. Strafrecht, proces verbaal op te maken tegen een venter, die op de Groote Markt voor een paar centen dasspelden, enz., enz. verkocht, alles in den vorm van kwartjes en andere muntspeciën van metaal. Het kussen met een kleine honderd van die voorwerpen is in be slag genomen. Genoemd artikel stelt een maximum-straf van 25 boete tegen dengene, die drukwerken of stukken metaal in een vorm, die ze op munt- of bankpapier of op muntspeciën doet gelyken, vervaardigt, verspreidt of ter ver spreiding in voorraad heeft. De voorwerpen, waarmede de overtreding plaats heeft, kunnen worden verbeurd verklaard. Ook voor de Haarlemsche recht- bank heeft zich iemand moeten verantwoor den, die te Beverwyk tydens de inhuldigings feesten baldadigheden had gepleegd. Het was D. A. Yelleman, die eerst ergens, waar de vlag niet had gewapperd, een deur met ge weld zou hebben ingeduwd en later in een ander huis, waar eveneens de vlag niet was uitgestoken, een ruit bad ingeslagen. Bekl. ontkende het eerste feit en beweerde niets van het laatste te weten, daar hy toen dron ken was geweest. Het O. M., dat beklaagdes handelwyze sterk afkeurde, daar men in een vry Jand leeft, waar een ieder kan doen wat by wil, en men niemand kan dwingen, vroeg 8 weken gevangenisstraf tegen beklaagde, daar deze reeds meermalen was veroordeeld. In de woning van eerstgenoemde, zekeren Phillippon, had ook. P. Marx een ruit inge slagen, daar by verstoord was, dat Phillippon, waar ieder zyn best deed het dorp in feesttooi te stekeD, niet wilde vlaggen. Tegen dezen gunstig bekend staanden beklaagde vorderde het O. M. 25 toete of 20 dagen. J. F. Masschains en J. L. Vermeulen, even eens van Beverwyk, hadden zich te verant woorden, dat zy een paar personen, die buns inziens een door hen, beklaagden, opgerichte eerepoort gedeeltelyk hadden vernield, mis handeld hadden. Getuigen ontkenden dit; terwyi het O. M. 25 boete of 20 dagen voor den eersten beklaagde en 10 of 10 dagen voor den tweeden vroeg. Moord-aanval te Rotterdam,— Nog altyd zoekt de politie de beide mannen, die Zondagaacht den zeeman P. Austmann op den Scbiedamschen dyk met messteken verwond hebben. Het zyn twee broers, 20 a 25 jaar oud, en beiden Rynschippersknecht. De jongste draagt een bruine colbert en bruinen hoed, de oudste is in het zwart gekleed, met zwarten hoed. Een hunner draagt gouden ankertjes in de ooren. Gistermiddag omstreeks twaalf uren is uit de Zandery uit een sloot aan den Meerweg te Heemstede opgehaald een vrouw, de wed. Yinnings. Aan den slootkant werd gevonden con nog niet geheel ledige halve flesch met sterken drank. Tevens was aan den naastbyzynden boom een briefje gespeld, waarop vermeld stond: „Hier ligt verdronken de wed. Yinnings, gelogeerd by den heer L. HarreD, Binnenweg alhier." By het ophalen bleek het leven nog niet geheel geweken. In het „Wapen van Heemstede" werd het weer opgewekt met de medische hulp van dr. M. Colenbrander. De toestand der weduwe is op het oogenblik zeer bevredigend. (H. D.) Het O. M. by het kantongerecht te 's Gravenhage vorderde 3 boete tegen den bestuurder van een station neerend rytuig, die een dame, die van zyn victoria wenschte gebruik te makeD, weigerde te vervoeren en toen de politie hem last gaf de juffrouw wèl te brengen waarheen zy wenschte, haar in zyn rytuig toeliet, maarstapvoets ging ryden, zoodat de dame verplicht was uit te 6tappen. Voor do rechtbank te 's-Herto genbosch stond gisteren een 19-jarig arbeider uit Wyk-by-Heusden terecht, beklaagd van aldaar den 29sten Augustus ten gevolge van onvoorzichtigheid zyn medearbeider Cornelis Van der Flier te hebben doodgeschoten, door zonder van te .voren zich te hebben verge wist of het geladen was, een geweer op dezen aangelegd en den haan daarvan afgetrokken te hebben, met het ongelukkig gevolg, dat een: schot uit hebgewöer afging en genoemden Van der Flier doodeiyk in het aangezicht trof. Het O. M. eischt-, wegens het door schuld veroorzaken van iemands dood, twee maanden hechtenis. De heer P. v. d. P., wonende St.- Anna-laan 65, te Nymegen, is de dupe gewor den van behendige cieveD, die in den nacht van Dinsdag op "Woensdag door den tuin en de serre zich toegang verschaften tot de be neden-suite, on aldaar medenamen tafelzilver, zilveren en gouden voorwerpen, en een niet onaardig bedrag aan bankpapier en goud. Ook twee servetten worden vermist, vermoodelyk gebruikt om een en ander in te pakken. Aan de sluitingen is geen geweld gepleegd, dus het waren blykbaar geroutineerden op dat gebied. In de nabyheld van Maastricht werd gisterochtend in een weide gevonden een kind van omstreeks 15 maanden van het manneiyk geslacht. De vondeling was net gekleed en had bovendien nog eenige kleeding- stukken naast zich liggen. De justitie doet onderzoek. Op Tessel is reeds een wilde zwaan geschoten. Aangekomen zyn groote vluchten ganzen, ly'sters, vinken, goudhaan tjes, keepen, eenden- en duikersoorten. Een fietsendief in de val. Een jongen van 17 jaar, kellner te Antwerpen, huurde in de vorige maand te Rotterdam op de Wynhaven twee rywielen voor een halven dag. Hy en zyn vriend wilden in Rotterdam eens rondryden, doch hoorende, dat er to '8-Gravenhage feest gevierd werd, giDgen zy per rywiel derwaarts en beproafden by een rywielbandehar aldaar een dor wielen te ver- koopen. De handelaar kocht zoogenaamd de flets voor 15, bestelde den knaap later terug om het geld te halen en waarschuwde de politie, die den deugniet inrekende. Reeds meermalen had de jongen zich aan verduiste ring van rywielen schuldig gemaakt. Het O. M. by de Haagsche rechtbank, waar de knaap gisteren terechtstond, vorderde 6 maanden. De toegevoegde verdediger verzocht op grond van een informaliteit, begaan by de verlenging van den termyn van voorloopige gevangenhouding, ten gevolge waarvan zyn cliënt eenige uren, misschien een dag, onwet tig in hechteDis zou hebben doorgebracht, diens onmiddellyke invrybeidsstelling, hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Het stoomschip „Minorva," heden te IJmuiden van Smyrna aangekomen, rappor teert, dat gisteren op de hoogto van Dungeness de Duinkerker loodskotter door een onbekend stoomschip is aangevaren en gezonken. Volk gered en te DuDgeness geland. De werkstaking te Parys. De Temps" meldt, dat de raad van administratie van het syndicaat der spoorwegarbeiders be sloot tot de algemeene werkstaking, maar dat dit niet in overeenstemming is met alle provinciale afdeelingen. Andere berichten zeggen, dat het syndi caat besloten beeft tot een gewelddadige werkstaking met onbruikbaarmaking der spoor wegen. Men geloofde daarom, dat de com missarissen van politie, die thans by den rechter van instructie ontboden zyD, gister avond huiszoeking zouden doen by het syn dicaat in de Arbeidsbeurs. Te Amiens zyn de beide stations door troepon bezet, ten gevolge van het besluit van het syndicaat der spoorwegambtenaren betreffende de algemeene werkstaking; de stations te Lens (Pa6-de Calais) Arras en Béthune zyn om dezelfde reden door troepen bezet. Te Lyon is bevel gegeven, dat alle troepen van het garnizoen geconsigneerd zyn; hetzelfde is ge schied te Grenoble. Yan hedennacht wordt uit Parys geseind, dat ook aldaar do stations en vele stations in de provinciesteden door troepen zyn bezet; overal worden maatregelen genomen om den geregelden dienst te verzekeren. Er is een vervolging bevolen tegen het syndicaat der spoorwegambtenaren, wegens schending van de wet. Uit Ostende wordt gemeld, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een botsing plaats had in het Kanaal tusschen de Belgische mailboot „Princesse Joséphine" en een driemastschip, vermoodelyk een Ameri- kaansch schip. Het zeilschip kreeg ernstige avery; wat er verder mede gebeurde, is niet bekend. Een onbeschryflyke paDiek ontstond aan boord van de mailboot, die anderhalf uur te laat to Ostende aankwam. Uit Dover wordt gemeld, dat het Noor- weegscke schip „Alm," van de Oostzee naar Port Natal, met de „Princesse Joséphine" in botsing is geweest en met avery de Engelscho haven binnenliep; er hing een dikke mist. Carl Neufold, de bevryde gevan- gene van den Khalief, die dertien jaar in gevangenschap gezucht heeft, gaat, volgens zyn zeggen, weer naar Soedan terug. De wereld is vooruitgegaan en hy is blyven staan. Hy voelt zich in de beschaafde wereld Diet meer thuis. Bovendien heeft hy zich aan de warmte gewend; zelfs te Kaïro heeft hy het koud. Neufeld gelooft aan de toekomst van Soedan, maar, zegt hy, de bevolking is de groote quaestie. Eerst met een grooter aantal inwo ners kan het land gaan bloeien. Gevolgen van e e n na a m 1 oozen brief. - Te Pradet, een groot uur V3n Toulon, zouden onder veel vreugdobedryf een achttien jarig meisje met een jongeling van 22 trouwen. Daar ontving de laatste een naamloozen brief, vol lasterlyke beweringen omtrent zyn ver loofde. Zy had geen moeite om baar vol komen onschuld te bewijzen. Maar zekere koelheid was niettemin het gevolg van den brief en het eind is geweest, dat eerst het meisje en toen haar bruidegom zich van het leven hebben beroofd. Te Brugge is een brigadier door een groote vlieg in de lip gestoken. De lip zwol op en de ongelukkige is aan bloedver giftiging gestorven. De City van Londen was verleden week een avond gedurende 20 minuten in duisternis gehuld, althans voor zoover de verlichting van de electrische installatio afhing, die gedurende genoemden tyd weigerde te werken. Er waren wel gebouwen, die gas brandden, maar de meeste schynen aldaar niet van gas voorzien te zyn en moesten nu hun toevlucht tot in alleryl aangeschafte kaarsen nemen. Dat gaf vooral ln de restau rants tot kluchtige tooneelen aanleiding. Ge lukkig, dat de stoornis niet langer duurde. Een ontzettende gebeurtenis speelde zich, naar uit Adelaide gemeld wordt, voor korten tyd in de nabybeid van Numea (Nieuw-Caledoniö) af. Het groote zeilschip de „Golf van Napels" liet een met 14 personen bemande boot af, die naar land toe voer. Op nauweiyks 100 pas afstands van het schip verwyderd, werd de boot door een zwerm haaien omringd en onderst boven geworpen. Het tooneel, dat zich nu voor de oogen van de teruggebleven manschappen ontrolde, was gru- weiyk en des te meer, daar het onmogeiyk was van het schip uit hulp te brengen. Htt water wemelde compleet van die vratige on dieren, de eene man na den anderen werd in in de diepte getrokken - spoedig verdwenen ook de laatste smeekend opgeheven handen en de door angst verwrongen gezichten en de stilte des doods breidde zich uit over do rood gekleurde watervlakte. Onder de omgekomenen bevond zich ook de zoon van den chef der Dover*Ostende-Stoomvaart-maat8chappy. Een staking onder de mijnwer kers in Illinois heeft aanleiding gegeven tot een bloedig gevecht. By de aankomst van een trein met negers te Kirden, die de stakers zouden vervangen, openden deze laatsten een hevig geweervuur op den trein. Er werden naar schatting 500 schoten gelost tusschen de stakers, de politie en de negers. Aan beide zyden vielen een twintigtal dooden, volgens anderen zelfs vyftig, en eenige gekwetsten. Daarentegen spreekt een der bladen van acht gewonden en zes dooden. Het gevecht is voortgozet bfl de toegangen tot de mynen, die door de politie verdedigd worden. De militie is byeeng6roepen om de orde te herstellen. Kerkelijke Berich tenu Hoogmade: Ned.-Herv. Gem. Zondag namiddag te twee uren, ds. W. Klercq, pred. te Koudekerk aan den Ryo. t ^1 Noordwykerhout: Ned.-Heft. q0J Zondag-voorm. te tien uren, ds. D. J. Aalst. Nam. te twee uren, Zondagsschool doj den heer Yan don Bosch. Oude-Wetering: Ned.-Herv. Ge J Zondag voorm. te tien uren, da. G. Yan waarden, pred. te Leiden. Valkenburg: Ned.-Herv. Gem. Zondag,! avond te zes uren, ds. A. J. Ruya, pred. J Oegstgeest. Voorbereiding tot het H. Avond, maal. Voorschoten: Ned.-Herv. Gem. Zondag, voorm. to tien uren, prof. dr. J. H. Gunning1 van Leiden. 1 Des avonde te zes nren, ds. D. J. Yan Aalst, pred. te Noordwykerhout. Woubruggo: Geref. Gem. Zondag-voort?,j te tion uren en 's avonds te halfzeven, ds. GhJ Bruins, pred. te Scherpenzeel. RECLA9IEI, a 25 Cents per regeL tot f 14.65 p. Met., evenals Zwarte, Witte en Gekleurde Hennebcrg-Zfjde ran 35 Cts. totl f 14 65 p. M. Glad, Gestreept, Geruit, Gewerkt] Damast, enz. (c.a. 240 verscb. qual. en 2005! versch. kleuren, dessins, enz.), franco en vr Tan Invoerrechten ln huls. Stalen per om megaande. Dubbel briefport naar Zwitserland, G. HENNEBERG's Zydefabrieken {K. en K, Boft.), Zurich. 8179 lil BUITENLAND. Frankrj)k. Da anti-semieten scbynen lang niet van- zins bun beminnelijk werk te Btaken. Het volgende uit een artikel van den afgevaar digde Drumont in da .Libre Paroia" is km- schetsend voor den geest, die altbans som migen hunner bezielt: .Het zal misschien noodig zijn, dat dit zoo goedhartige, zoo argelooze, zoo vertrouwend! Frankrijk eau schrikkelijke les ODtvange om naar behooren den trouweloozen en laf bar- tigen vijand binnenslands ts kunnen haten, die voor ons gevaarlijker is dan alle vijanden buitenslands en ten onzent het werk des verraads hervat, dat hy by alle volken verricht, Dan zal men het genoegen begrypen, dat de Spanjaarden er in vonden, de Joden in ge zwavelde hemden (op den brandstapel) te zien spartelen." - Samory, het inlandsche hoofd, dat den Franschen in West-Afrika het leven zoo lastig heelt gemaakt, is eindelijk gevangengenomen. Samory of Sambourou, stichter v.in het rijk Ouassoulou, in het stroomgebied van den Niger, is in 1830 geboren. Hy was do gezworen vyanf van Frankryk, die den Franschen officieren en soldaten menigen moeilijken tocht beeft bezorgd. Telkens werd hy verslagen, maar even dikwyls keerde hy terug naar de streken, welke onder Fransch protectoraat stonden. Zoodra hy daar voldoende geplunderd ea gemoord had, en de Franscbe troepen ver- schenen, verdween hg even snel als hy ge. komen wae. Hij had oen élite-corps, de Sofa'e, op hun Europeesch uitgerust en gedrild, welk corps in menig gevecht bewyzen van weer- galoozo dapperheid heeft gegeven. Voortdurend vervolgd door de kolonels Borgnis Desbordes, Combes en Frey, zag Samory zich eindelijk in 1886 genoodzaakt een verdrag te teekenen met Frankryk, dat hij evenwel spoedig weer verbrak, zoodat steeds weer nieuwe expedities noodzaktlyk werden. Geen wonder dus, dat de Franschen innig verheugd zijn over het bericht, dat hun troepen er eindelyk in ge slaagd zyn dezen lastigen potentaat in banden te krygen. Als merkwaardigheid deelt een Fransch blad mee, dat Samory drie en zestig kinderen heeit. Dnitechland. Nu keizer Wilhelm zyn reis naar het Oosten heeft aanvaard, zullen de Oosterlingen, wier pracht altyd zoo geroemd wordt en spreekwoordelyk is geworden, kunnen zien, dat met de Weatersehe pracht en weelde niet te spotten valt. De keizer en de keizerin worden vergezeld van een schitterend gevolg; en ook op andere wyze is aan het uiterlijk de grootste zorg besteed. Er zyn byvoorbeeld 27 man van de lyfwacht vertrokken, dit gedurende den tocht den dienst by den keizej moeten waarnemen. Zy hebben voor deze gelegenheid nieuws uniformen gekregen, welke beantwoorden aaa de eischen van het Oostersche klimaat. Er wordt beweerd, dat twee leden dezer eere- wacht voorzien zyn van photographietoestellen, om de meest schitterende momenten te kunnen vereeuwigen. In den trein, waarmede deze lyfwacht vertrok, bevonden zich drie bagagewagens met 110 koffers. De kostbare geschonken, welke de keizer medeneemt naar het Oosten, zUd, onder de hoede van een afzonderiyke wacht, in den keizeriyken trein meegevoord, evenals de juweelen der keizerin en de hooge Turkscba ridderorden met briljanten, welke HH. MM. bezitten. De kosten van do reis worden op eenige miilioenen mark geschat. Ongoveer 50 Duitscha edelen, ridders van de orde van den Heiligen JohaDnes van Jeruzalem, zullen zich naar Jeruzalem begeven, om bfl de plechtigs lnwyding der kerk aldaar tegenwoordig te zyn. Doch men neemt aan, dat deze ridders en andere deputaties op eigen kosten zullen reizen.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2