Zaterdag 15 October A#. 1898 t§eze (goarant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 October. Feuilleton. MOOIE NAN. PRIJS DEZER COURJLNT: Voor Leidon per 3 maanden. I f 1.10. anco per post 1.40. ifzonderlUke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ondersteuning van wijkverpleging. Gelijk wij indertijd mededeelden, is op do ontwerp-gemecntebegrooting voor het aan staande jaar een nieuwe post, voor boven vermeld doel, gebracht en uitgetrokken tot «en bedrag van f 2000. In hun Memorie lichten B. en Wa. dezen post als volgt toe: Reeds lang doet zich de behoefte gevoelen, dat de geneeskundige armendienst gesteund worde door wijkverpleging. Hoe ijverig en loffelijk ook de armen- doctorcn over bet algemeen hun taak ver vullen, toch missen zij door de omvangrijk heid van hun werkkring den noodigen tijd om by hun dageiyksche bezoeken aan de j armenwyken zóólaüg aan het ziekbed te ver- to ven als soms door den aard der zl kten •wordt gevorderd. Sommige zieken moeten dagelijks soms oeermalen worden gereinigd, verbonden, ingo- Iruppêld, enz. De armendokter mist den tyd daarin naar behooren te voorzien, zeer tot ichade van de patiënten, die daardoor meer Ëan eens van behoorlijke geneeskundige ver pleging zijn verstoken, of, zoo dit met het bog op hun toestand mogeiyk is, zich dage- lyks naar bet Ziekenhuis moeten begeven, of door opneming in het Ziekenhuis aan den huiseiyken kring worden onttrokken. Meer on meer wint dan ook de overtuiging ©ld, dat de wykverpleging aan den genees- undigen armendienst onschatbare diensten an bewyzen. De ervaring, ook in dezo gemeente, zy het dan nog op kleine schaal, opgedaan, leert, dat ^wykverpleging onmisbaar is, wil men de arme atiënten zooveel mogelyk in hun g zin behooilyk doen verplegeD, terwyi het geen etoog zal behooveD, dat de wykverpleging p de gezinnen der armen een grooten -zede- ken invloed uitoefent. Het is bier de plaats niet al de voordeelen an de wykverpleging op te sommen. Dat zy «en gewichtig volksbelang betreft, weet ieder, flie de resultaten der wykverpleging in het buitenland en ook in enkele plaatsen van ons land heeft leeren kennen. Zeker ligt het op den weg van de gemeente dit volksbelang te steunen. Hoewel de nood- zakeiykheid gebleken is, dat de wykverpleging grootendeels aan het particulier initiatief moet worden overgelaten en dat zy moeiiyk tot een zelfstandigen tak van gomeentebehcer kan worden gemaakt, mag toch, waar hot zulk een groot volksbelang geldt en de wykver pleging een onmisbaar vereischte is voor een behoorlijke verpleging onzer arme patiënten, de gemeente niet langer acht9rbiy ven om deze zaak financióel te 8teunen, waar de particuliere rachten te kort schieten om haar op eenigs- [ïin8 ruimer schaal te bevorderen. De strekking van het voorstel is elko erkende ereeniging of corporatie, welke zich wyk- erpleging ten dool stelt, op aanvrage finan- êel te steunen. Dia steun zal hierin bestaan, dat de gemeente r«en zeker bedrag, byv. de helft der kosten, vergoedt, welke noodig zyn om één of meer wykverpleegsters te bezoldigen, voor zoover dezen aan zekere door B. en Ws. te beoordoelen eiachen van geschiktheid en bekwaamheid voldoen. Die eischen zullen in den regel hierio be staan, dat de verpleegster in het bezit is van een diploma voor algemeene ziekenverpleging van een der bekende inrichtingen en dat zy bovendien het bewys levere, dat zy voldoende opleiding heeft genoten in de wykverpleging, waartoe hier te lande uitstekende gelegenheid bestaat. Yoorloopig mag het voorgestelde bedrag ad f 2000 voldoende worden geaebt om aan de zoo nuttige beweging van particulieren in die richting een stoot te geven Telken jare zal de gemeenteraad kunnen beslisseD in welke mate en tot welk bedrag de gemeente finan- ciëelen steun zal verleenen, terwyi zonder twyfel, als de gemeente zich die hoogst nuttige zaak aantrekt, veel particulieren zich geroepen zullen voelen haar krachtiger te steunen dan tot dusver. De sergeant H. A. A. Sinnigen, van de 3de comp. 4de bat. iof., alhier in garnizoen, die by koninkiyk besluit beroemd is tot 2den luitenant by het 2de reg. inf., vertrekt morgen naar 's-Hertogenboscb, ten eindeal Jaar beëedigd en in functie gesteld te worden. Door den heer F. E. O. Mörs, ambtenaar by de Staatsdrukkery der Zui J-Afrikaansche Republiek, zyn aan het Museum van Natuurlyke Historie te Leiden ton geschenke aangeboden eenige door hem verzamelde Zui J-Afrikaansche insecten. Den schenker is daarvoor de dank. der Re geering betuigd. Op de tiende lyst van de 20ste jaar- s^Spcte voor de SGbolen met den Bybel in „De Standaard" komen o. m. voor Bodegraven met de Meye met ƒ210; Woerden met ged. Rietveld, ged. B. Waarder, Kamerik, Teckop, 's Gravensloot, Oud-Kamerik, Linschoten, Wul- verhorst, Cattenbroek, Zegveld en Zegveldsche Broek met f 280. De Tweede Kamer is voornemens, na afdoening der aan de ordo gestelde ontwerpen, tot 8 November uiteen te gaan. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zyn benoemd tot rapporteurs over het Hoofd stuk Financiën der Staatsbegrooting de heeren Van der Kun, Houwing, Van Kempen, Smi t en Bastert; over het Hoofdstuk Oorlog en Vestingbegrooting do heeren Van Asch van Wyck (Ede), Van Deinse, Smeenge, Heldt en Groen van Waarder. De gezant van Oostenryk-Hongarye by one Hof, de heer Okolicsanyl d'Okolicsna, is gistermiddag per Staatsspoor te 4 uren van D^n Haag naar Weenen vertrokken. Hy zal geruimen tyd ia zyn land doorbrengen. Het beheer der legatie is gedurende dien tyd opge dragen aan graaf Starzenski, gezantschapsraad. By resolutie van den minister van financiën is bepaald, dat nu de belastingjaren voor de grondbelasting en de pcrsoneele belasting samenvallen, er geen bedenking tegen bestaat, dat de ontvangers, wanneer zy dit wenscheiyk achten, voor die belastingen te zamen één waarschuwing en één aanmaning zenden. Zooals wel vanzelf spreokt, geldt dit enkel het geval, dat de te-naam stelÜDg der aan slagen dezelfde is. In de te 's Gravenhage gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeel houders in het Sportterrein „Den Haag" werd, nadat door den voorzitter was medegedeeld, dat commissarissen geen kans meer zagen de zaak dryvende te houden, volgens „De Resi dentiebode" een levendige discussie gevoerd over de exploitatie van gebouw en terreinen. Daarna werd een commissie gekozen, be staande uit de heeren J. Cruyt, G. Franaes, P. Ten Hagen en L. Möllinger, welke com missie in overleg met het bestuur heeft te overweg.nlo. of er kans bestaat het bestaande tekort te dekken; 2o. zoo j^, of daarna de exploitatie met succes kan worden voortgezet. Hierover zal in de vergadering van 25 October verslag worden uitgebracht. De minister van justitie, met volledige könnis van zaken wenschende te oordeelen over bet door het hoofdoestuur van het Nederlandsch Genootschap tot zedelyke ver betering van gevangenen opnieuw ter sprake gebrachte punt, betreffende het voor zyn rekening verstrekken van reisgeld aan ge vangenen (afgescheiden van hun uitgaanskas), die tot het ondergaan hunner straf om 'oyzondere redenen naar een meer of minder ver van hun woonplaats gelegen gevangenis zyn overgebracht, heeft per circulaire aan de verschillend© colleges van regenten over Ue gevangenissen en huizen van bewaring in de arrondissement6 hoofdplaatsen een achttal vragen gesteld, uit welker beantwoording zal kunnen fciykenlo. hoeveel gevangenen in de eerate acht maanden dezes jaars uit de gevangenissen hier to lande zyn ontslagen, die hun straf ondergingen, gedeeltelyk of geheel, in een gevangenis buiten het arron dissement gelogen, waarin zy veroordeeld werden; 2o. om welke reden hun verplaatsing of opneming in die gevangenis is geschied; 3o. hoeveel reisgeld die gevangenen hoofd voor boo d noodig zouden gehad hebben, indien hun, afgescheiden van hun uitgaanskas, van ryk8wege reisgeld ware verstrekt ter bereiking hunner laatste woonplaats of plaats van bestemming; 4o. hoeveel dat reisgeld zou hebben bedragen, bijaldien hun, by ontslag uit de gevangenis van het arrondissement, waarin do rechtbank, die hen veroordeelde, is gelegen, op diezelfde wyze reisgeld ware verstrekt; 5o. hoeveel tyd zy in de gevangenis doorbrachten; 6o. hoe groot hun uitgaanskas was; 7o. waarheen zy vertrokkeö, en 8o. hoevolen van hen, overeenkomstig de daarvoor bestaande bepalingen, reisgeld ontvingen en tot welke bedragen. Men schryft uit Rotterdam aan het „Utr. Dbld.": Er is hier een beweging ontslaan om een verlaging te verkrygen van den prys van het gas. Die beweging is uitgegaan van de ver- eeüiging „Gemeente- en Volksbelangen" en by verscheiden boekhandelaars is thans een adres aan den gemeenteraad ter onderteekening gelegd, waarin die verlaging gevraagd wordt. Ook de vereeniging „Linker-Maasoever" heeft besloten de beweging met een adres te ondersteunen. B. en Ws. hebben een voorstel ingediend om voor het kookgas den prys te verlagen, maar daarmede zyn de gasverbruikers niet tevreden. Zy wenschen ook het lichtgas goedkooper verkrygbaar gesteld te zien. De levering van gas is hier oen ryke bron van inkomst voor d9 gemeente, evenals de levering van water. Om de winstcyfers eenigs- zins te maskeeren, werd indertyd een be lasting op het gebruik van de straat inge voerd, oie dit eigenaardige heeft, dat do gemeente als leverancier van gas en water zichzelve belasting oplegt. Een deel der winsten, op gas en water behaald, vloeit nu echter onder den naam van belasting in de steceiyke kas, en voor do verbruikers heeft het den schyn alsof de gemeente hun maar een matigen prys berekende. Maar die schyn bedriegt hen niet meer. Een commissie uit de vereeniging „Gemeente en Volksbelangen" heeft de rekening eens opgemaakt, en daaruit biykt, dat de gemeente ongeveer 4*/a ton winst in het jaar maakt op het door haar aan de burgery geleverde gas. Een denkbeeld om een uniformtarief van 5 cents per kubiek meter in te voeren, vond geen voldoenden steun. Te 's-Gravenhage is na een langdurig lyden overleden de gep. majoor ingenieur de heer A. E. Anciró de la Porte. Woensdag is te Nymegen op 64-jarigen ke'tyd overleden de gep. majoor der infan terie A. S. C. Saurel. De vaandrig J. W. Valk, van het 4de reg. inf., is voorgedragen voor reserve 2den luitenant. De gezantschapssecretaris vanFrankryk by ons Hof, graaf Sógur d'Aguesseau, treedt gedurende de afwezigheid van den gezant als zaakgelastigde der Republiek op. Onderscheidene hoofd- en verdere officio- ren van de jongste promotie verschtnen gisteren ter audiëntie van den minister van oorlog. Gisteren zyn aan het hotel „Nieuw Bussum" te Bussum afgestapt de twee jonge prinsen van Koetei, met gevolg. De aangename indrukken, die zy van het hotel en de plaats verleden jaar ontvingen, doden hen dezen stap doen. De tyd van vertrek is nog onbepaald. Naar wordt medegedeeld, hebben Gede puteerde Staten van Noord-Brabant hun goedkeuring verleend aan de besluiten van sommige gemeentebesturen, om, overeenkom stig het plan Coolen, bydrage uit de gemeente kas te verleenen voor militievry willigers, maar is de Commissaris der Koningin van die bo- slissing in booger beroep gekomen by de Koningin. Gisteren is te Zwolle in den ouderdom van 84 jaren overleden mr. J. C. Bysterbos. Jarenlang heeft by de betrekking van lid van Gedeputeerde Staten, van griffier der Staten en later opnieuw van lid der Staten van Overysol bekleed. De Vereeniging ter beoefening van Over- yselsch Recht en Geschiedenis heeft aan hem groote verplichtingen. Zy bezat in hem een zeer bekwaam en werkzaam bestuurslid, die zich inzonderheiJ by gelegenheid der Geschiedkundig Overyselsche tentoonstelling in 1882, naar aanleiding van het 25 jarig bestaan der Vereeniging, zeer heeft onder scheiden, en door zyn vele en goede zorgen voor onderscheidene uitgaven der Vereeniging zeer tot haar bloei heeft bygedragen. ZwCl.) Uit het zeventiende jaarverslag van den Ned.-InJ. Zendingsbond blykt, dat het leden tal in Indiê, byna allen zendelingen en prodi- kanten, 67 bedraagt, terwyl in Nederland nog 9 leden worden gevonden. Het aantal begun stigers bedraagt in Indiö 22, in Nederland 17. Het bondsorgaan „De Opwekker", onder redac tie van A. Tiemer8ma, te Tanggeran, wordt gratis gezonden aan de leden van den Bond en aan begunstigers, die minstens 6 in de bondskas storten. In het verslag wordt met dankbaarheid vermeld, dat inzonderheid door den steun van het centraal comité tot instandhouding van het seminarie te Depok, de conferenties der zende lingen weer geregeld kunnen worden gehou den. Het uitzicht bestaat, dat ook oe zendelin gen van buiten Java doze conferenties, die eens per jaar worden gehouden, zullen kunnen bywoneo. In verschillende couranten is indertyd vermeld, dat aan de Prins Alexander-Stichting te Bennekom door mevr. de wed. Veth een 6om van f 90,000 was gelegateerd. Wy ver- Domen uit de beste bron, dat dit bericht uit de lucht is gegrepen en dat het, w«t erger is, aan deze inriclitiog voor blinde arme kinderen bepaald kwaad heeft gedaan, omdat enkele l.-den, die meenden, dat de stichting nu ryk genoeg is, voor hun lidmaatschap reeds be dankten. ArnhCl.) Naar het „Hbl." verneemt, is de heer R. A. I. Snethl ige, consul-generaal en tech nisch adviseur der Zuid Afrikaansche Repu bliek te Amsterdam, thaus ook benoemd tot technisch inspecteur in Europa voor alle in aanbouw zynde en nog te bouwen spoorwegen in de genoemde republi-k. Door de arronaissements-rechtbank te Breda is, ter vervulling van een vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetiscbe lyst van aanbeveling: Mr. R. P. Cleveringa, rechter in de arrondis sementsrechtbank te Almeloo; mr A. Croocke- wit, kantonrechter te Helder, en jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford, substituut griffier by do arrondissementsrechtbank te 's Graven hage. De minister van fioanciën herinnert be langhebbenden aan de verplichtmg zich vóór of op 15 November tot het departement van financiën te wenden tor verkryging van de huwelyksgelden uit het fonds der vrouwe Clara Jansdr. van Sparwoude, wordende onder hun aandacht gobracht, dat de uitkeerlng slechts plaats heeft ten behoeve van die per sonen, wier huwelyk niet langor dan drie j<ren vóór de aanmelding heeft plaats gehad en welke te dier zake nog geen uitkeerlnj hebben genoten. 28) Over ieder dezer onderwerpen was Nan bereid te praten, maar als Malcolm over haar- zelve wilde spreken, maakte zy daar vriende- I\]k, doch beslist een eind aan. V „Tob niet over my, Malcolm! Ik zal precies «p de oude wyze voortgaaD," zeide zy met «en flauwen glimlach, „juist zooals ik deed, eor gy hier kwaamt, docb, neen Diet precies Hietzelfde", voegde zy er met een zucht by. I „Neen waariyk nietl Ge zult nu een ■gelukkige toekomst hebben om op te zienl" ^zeide Malcolm. „En je zult me niet vergeten, is bot wel, Nan? Beloof my, dat ik je niet veranderd zal vindeD, als ik het volgend jaar [terugkom?" Nan glimlachte. „Wie weet, wat er gebeurt, eer go terug komt!" zeide zy, en toen stond zy van haar plaats op. „Kom, Malcolm, onze tyd is om, ik moet naar myn werk teruggaan en ik weet zeker, dat Alan op u wacht," voegde zy er op beslisten toon by. „Laat hem wachten! Ik heb veel lust om achter te blyven en bem alleen te laten gaan," mompelde Malcolm, Nan lachte. „Onzin! Kom laten wy gaan!" zeide zy. ®Ik moet ten minste 1" En zy sloeg deD weg naar huis in, het aan hem overlatende, of hy wilde volgen of niet. Malcolm volgde haar, doch hy was een weinig teleurgesteld. Hy had zich voorgesteld, dat Nan het zich veel meer zou aantrekken om afscheid van hem te nomen. Zy had ech ter geen traan gestort en met geen enkel woord haar spyt betuigd, dat do tyd van scheiden daar was. Malcolm zag haar verwy- tend aaD, terwyl zy voortliepen. Nan had oen kleur door de inspanning van het loopen en haar oogen hadden een vreemde, opgewon den uitdrukking. Zy zag er volstrekt niet uit als iemand, die bedroefd is. „Ik geloof, dat het je volstrekt niet spyt om afscheid van my to nemeD, Nan?" zeide hy op beleedigden toon. „Zoo?" Zy glimlachte bitter. „En wat zou het my helpen, als het my speetAl schreide en klaagde ik gy zoudt toch gaan," zeide zy. „Kyk," ging zy voort, toen zy den winkel in het gezicht kregen „Alan wacht op u." Alan stond by de deur met Donald te pra ten, terwyl een kleine jongen, op eenigen afstand, de beide paarden vasthield. Alan zag er zeer bleek en ernstig uit; toen by echter de twee jongelieden zag aankomen en Nans kalmen blik ontmoette, kleurde hy; in de oogen, die hy op het jonge meisje vestigde, kwam een smeekonde, vragende uitdrukking. Malcolm merkte die op en verbaasde er zich over. Nan zag het en begreep de beteekenis. Zy schrikte, aarzelde, kleurde en voelde een oogenblik het verlangen opkomen, de zwygende, hartstochtelyke smeekbede, die zy in Alans oogen las, te beantwoorden. Maar haar trots kwam haar te hulp. Zy wierp haar hoofd in den nek en toen zy Alan weder aanzag, had den haar oogen een uitdagende uitdrukking. „Kom, Malcolm, Alan wacht," zeide zy. „Dadelyk." „Malcolm ging haastig het huis binnen. Nan en Alan waren thans alleen, want Donald had hen verlaten en sprak tot den jODgen, die de paarden vasthield. Alan naderde Nan. „NaD, voor de laatste maal smeek ik je my te zeggeD, dat ik my vergist heb, dat ik je verkeerd beschuldigd heb," zeide hy met heesche stom. Maar Nan wilde niet antwoorden. Zy wilde hem zelfs niet aanzIeD; zwygend stond zy tegen den deurpost geleund en staarde peinzend voor zich uit. „Nan, spreek tochl" riep Alan eindeiyk uit. Toen, voor de eerste maal, keerde zy zich om en zag hem aaD, en er speelde een spot achtige glimlach om haar lippen. „Waarom zou ik spreken? Zoudt gy het woord eener dievegge gelooven?" zeide zy. „Neen ik zeg Diets. Laat deze maand, waarin gy my voortdurend hebt kunnen gade elaan, laten die lange uren, waarin wy samen by Malcolms legerstede waakten, voor my 8prekonl" Er was geen tyd om meer te zeggen, want juist op dit oogenblik kwam Malcolm hot huis uit en verscheen Will Crosby op het tooneel. Hy stond togen don muur van het huis geleund en zag vol belangstelling naar alles, wat er voorviel. Alan wenkte den jon gen de paarden voor te brengen en liet in Donalds hand een ruime fooi glydeo. „Dag, Will." Malcolm stak Will Crosby zyn hand toe. Hy nam dio en schudde ze hartelyk. „Dag, kameraad; pas boter op dezen keer," zeide hy glimlachend. Toen naderde Alan en stak zyn hand toe. „Goeden dag," zeide hy. Maar Will deed geen poging om de aan geboden hand te vatten. Hy zag hem recht in de oogen. „Ik geef u liever geen hand," zeide hy bedaard. Alaa kleurde. Will Crosby was een van de weioige mannen ia het kamp, waar hy van hield. Hy was een ruwe man, maar toch had hy iets goedhartigs, dat iedereen voor hem innam. Hy was een van de meest populaire mannen uit het kamp. Alan had zich zeer tot hom aangetrokken gevoeld en dikwyls tot Nan over hem gesproken en haar gezegd, hoezeer hy in zyn smaak viel; hy was onbeschryfiyk verbaasd over dezo openiyko beleediging. Een oogenblik zagen zy elkander zwygend aan; toen vroeg Alan zeer uit de hoogte: „En waarom niet?" Will glimlachte doodbedaard. „Waarom? Omdat ik geen plan heb de hand aan te raken van een man, die een vrouw beleedigen kon, zooals gy haar belee- digd hebt," zeido hy langzaam en hy zag beteekenisvol naar Nan, dio thans by Malcolms paard stond. „Goede Hemel, man, zyt gy blind on doof, dat gy de waarheid en onschuld niet op haar gelaat lezen, niet in haar stem hooren kunt? Wel, ik joeg liever eeD kogel door uw hoofd dan dat ik uw hand aan raakte 1" voegde hij er op heftigen toon by. Wederom kleurde Alan. Hij antwoordde niet, maar keerde zich af en hield zich bezig met het vaster aanhalen van zyn zadelriem, terwyl Nan en Malcolm afscheid namen. Zou Nan tegen hem spreken? vroeg hy zich af; of zou ook zy zyn hand weigeren? By durfde ze haar nauwelyks toesteken, uit vrees afge wezen te zullen worden. E9n storm van tegen- strydige gevoelens woelde in zyn hart; do oogen, welke die van Nan ontmoetten, waren weder smeekend, vol liefde en wanhoop. Zy werd bleek en beefde onder dien blik. Als gedreven door een plotselinge ingeving, stak zy hem eensklaps haar hand toe. „Dag, Alan," zeide zy. Alan nam haar hand en hield die o(fl oogenblik styf vast. „Als ik je onrecht heb aangedian, o, vergeef my, Nan!" zeide by, en op zyn paard springende, reed hy snel heen. Malcolm keek een paar maal om en wuifde met zyn hand, tot de twee gedaanton by den winkel door den afstand niet meer te onder scheiden waren, maar Alan keerde zyn hoofd geen enkele maal om. Zwygend reed by voort on zag met droevige, peinzende oogen recht voor zich uit. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1