N°. 1181-8 Maandag; ÏO October. A0. 1898 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Femlleton. MOOIE NAN. LEIDSCH jStDAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. V 1.10# anco per post 1.41k Fzonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADYERTENTEËN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17|. Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0 05 berekend. Leiden, S October. Mevrouw de weduwe dr. L. J. Suringar- Muntendam heeft aan den penningmeester van de Maatschappij der NeJerlandsche Letter kunde, alhier, doen toekomen een som van 200, om te voldoen aan den wensch van wijlen haar echtgenoot, dat de Maatschappij diens jaariyksche contributie ais het ware zou blijven trokken. Dinsdag a. s., 's namiddags te balfvier, zal de Tweede Kamer een openbare vergadering houden. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over hoofdstuk IV (jpstiti-) der Staatsbegreoting de heeren Loeff, Rink, Harte, Van T-aklen'ourg, Van Asch van yWijck (Wijk) en Rethaan Macaró. Geslaagd is voor het eerste gedeelte van het Notarieel Staatsexamen de heer A. F. Nleuwenhuis, Wamel; voor het tweede gedeelte de beeren H. Eerdbe&k, 's Gravenbage, en J. J. Roovers, Amsterdam. De examens zijn geëindigd. Aan het schrif telijk examen op 3 en 4 October is door 154 gidspiranten deelgenomen. De uitslag daarvan lal later worden medegedeeld. I - De bij het 7de reg. inf. benoemde 2do luit. kwartierm. G. Buis ko:nt te Amsterdam in garnizoen; de b\J het 2de reg. inf. be noemde 2de luit -kwartierm. W. K. Rutgers !%ordt te 's Hertogenbosch ingedeeld; de het 31e reg. vest.-art. benoemde 2de luit.- kwartierm. J. Boon komt te Groningen in arnizoen; de bij het 8ste reg. inf. benoemde de luit.-kwartierm. J. A. Van der Kamp ordt te Arnhem.ingedeeld; de bij het 5de eg. inf. benoemde 2de luit.-kwartierm. M. uld komt te'Amersfoort in garnizoen. De 2 io luit. H. Van der Zee,"van 't 2dereg. taf. te VenJoo, is overgeplaatst by du t in structie- t. te Kampen; de b\j bet'6de reg. inf. be emde 2de luit. J. F. Van Beuren wordt Ingedeeld by de bataljons, - in garnizoen te Breda. Op laat van den minister van oorlog zal bij het 0de, 7de on 8ste reg. infanterie een proef met een nieuw model likensch kleocingstok, iets langer dan het vroegere mouwvest, worden genomon.- Hr. Ms. flottieljevaartuig „Koetei", onder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse E. F. T. Bik, is 6 dezer te Port-Saïi' aan gekomen. De luitenant ter zee der 2de klasse H. W. Verkerk, uit Oost-Inoiö in Nedertand 'teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De „Sts. Ct." van heden bevo-t het ver- 8l<«g van het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie in het jaar 1898* Het stoomschip „General" arriveerde 5 Oct. van Hamburg en Antwerpen te Delagoa- baai; de „Herzog" vertrok 6 Oct. van Zanzibar naar Diirxtan via kustplaatsen; de „Kuiser," van Oost-Afrika naar Botterdam en Hamburg, passeerde 6 Oct. Gibraltar; de „Prins Alexan der," van Arasterdam naar Batavia, passeerde 7 Oct. Kaap Roca; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Oct. te Padang; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Oct. Gibraltar; de- „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 6 October te Lissabon; de ,Spaarndam", van Rott.rJam naar Nieuw-York, passeerde 7 Oct. Wight. Hillegom. Door B. en Ws. dezer gemeente word oe heer E. Meyer gisteren benoemd tot ambtenaar ter secretario. Kaag. De welgeslaagde Inhuldigingafeesten te Kaag zijn deze week Woensdag geëindigd met een hardzeilery, waaraan door een groot aanbal liefhebbers isdeelgenomen. De prijs werd behaald door J. Bergman, de premis door den scheepsbouwmeester J. Akerboom. Des avonds werd door oenige leden van het Feest-Comitó een souper aangebod'on aan de leden van het Uitvoerend-Comité, in het hotel „Graaf Cornelius." De leden van het Uitvoerend-Comité zullen weldra' aan do leden van het Comité, benevens aan eënige personen, die zich by de feesten hebben onderscheiden, een diner aanbieden in het café „De bloeiende Els." Katwyk. In de afgeloopen week zfln een 10 tal Katwyksche bommen en logg rs van de haringvissch ry teruggekeerd met 270 tot 430 kantjes vangst. De prijzen liepen op tot ƒ11.75 A 12. Door wijlen den heer L. v. d. Plas Bz, te Katwyk-aan Zee, zijn gelegateerd aan het Diac. armbestuur der Herv. Gemeente aldaar 1000, aan het weeshuis dier Geme:nte 500, aan de Hervormde school 500, aan de Ned.- Herv. Kerkvoogjy een flink pand met tuin, aan de weezen-inriebtiüg te Neer '.osch 500,. aan- hftt.- visschersfubds te Katwijk aan-Zee ƒ500, aan het fonds tot voortdurende onder steuning van nagelaten betrekkingen van verongelukte vrsschers té Katwyk-aan-Zee eb Noor wjjk-aan Zee, gevestigd te Leiden, 500. Noordwykcrhout. De 24 sollicitanten naar de betrekkl ig van- hoofd der openbare school in de Zilk z\jn opgeroepen om op Woensdag 12 dezer in het stationskoffiehuis „Zomer- zórg" te Leiden deel te nemen aan een schrif teljjk examen. RÜpwetering. Den heer Waarle, hoofd der openbare school alhier, die eerlang als zoodanig in eervolle ruste gaat, is deze week vanwege het gemeentebestuur als een bewijs van waar deering een mahoniehouten schrijfbureau aan geboden. Do. burgemeester bood het geschenk aan onder een hartelijke toespraak. De heer Waarle dankte, zichtbaar aangedaan. Roelof-Arendsvecn. Het achtjarig zoontje van C. v. d. Tang kreeg gistermiddag op weg naar school, terwijl bet met zijn makker stoeide, van dezen zulk een forschen duw, dat het hals over hoofd in de sloot stortte. Een veertienjarige knaap, N. B., zag het onge val en bad de kordaatheid en -de tegenwoor digheid v..n geest dén drenkeling een stevigen plankstok toe te 'steken, waarmede hy het genoegen had hem aan land te trekken. Woubrugge. De lotelingen van de lichting 1899 dezer gemeente, die in het einde dezer maand aan de loting moeten deelnemen en r;cht op vrijstelling van den dienst der nationale militie kunnen d03ü gelden wegens broeierdiensfc of als eenige wettige zoon, behooren de over te leggen getuigschriften ter gemeente-secretarie te doen opmaken op Maandag 21 November a. s. van 's voorm. 912 uren. Uit de „Staatscourant.* Kon. besl ui-ten. Benoemd tot burgemeester der gemeento Sloten (Friesland) O. Greebé. Benoemd tot schoolopziener in hot arrondisse ment Helmond jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, to Beek en Donk. Benoemd bij het personeel der militairo admi nistratie: a. bij de intendantou: tot directeur der centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, de kolonel-intendant F. A. Thomése, thans hoó&i der -Villste ^afdeeling van het Departement van Oorlog, uit welke betrekking by, in verband met zijn nieuwe bestemming, Oj do moest eervolle wijze is ontheven; tot luitenant-kolonel intendant de majoor-intendant-E. G. Winckel; tot majoor- inlendant de kapitein-intendant A. A. Kleynhens; tot kapitein intendant de eorste luitenant-kwartier meester J. Rutgers, van het 4de reg inf.; b bij do kwartiermeesters:tot luitenant-kolonel- kwarliermeester, mot bestemming om op te treden als hoofd dor VIHste afdeeling van het departe ment van oorlog, de majoor-kwartiermeester J. A. Kroef, thans controleur van de inwendige admini stratie der corpsen (1ste bureau); tot-majoor- kwartiermeester, controleur van de inwendige administratie der corpsen (1ste bureau), de kapi- tein-kwartierm. J. P. Arimont, van het 3de regr infanterie; tot kapitein-kwartierm. bij het 3de reg. infanterie, de eerste luit.-kwartierm. E. J. Van Ebbonhorst Tengbergen, van de cadettenschool tot eersten Imt.-kwartienneester, de tweede luit.- kwartierm eester D. J. Jager, vajn het 8ste, én~W: H. Eerdbeek, van het 8de regiment infanterie. Op non-activiteit gesteld de majoor-intendant L. J Mulder, directeur van de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting. Benoemd bij bet wapen der infanterie: bij het 1ste reg., tot majoor, de kapitein II. C. Brandt, van bet 2de reg.; bij het 2de j;ég., tot majoor, de kapitein tJ.. J.'G. baron Van Voorst tot Voorat, van don staf; der infanterie, adjudant van den ipspéotour van Hét wapentot'kapitein, de 1ste luitenant G. Van Munster,:van het 3de reg.; bij het 3de reg, tot luitenant-kolonel, do majoor L. H. A. Bonemeyer, van'bet corps; bij hot 4de.reg.f tot kapitein, de lste luitenant W. L. Pompo. van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5ae reg., tot kapitein, de lste luilenant A. A. Van Scltfilf- goarde. mede vin bet reg grenadiers en jagers. Pensioen verleend aan S. Havinga, hoofd der openbare lagere school le Eppenhaizen, gemeente Kantens, ƒ534; S. W Aarts, hoofd der o. 1. s. op 't Hof, gem. Bergeijk, ƒ540; C. Stuurman, boofd der o. 1. s. te Sijbecarspel, '6^7; A. L. C. Van dor Baan, onderwijzer aan do o. 1. s. to Berkel en Rodenrijs, 422; A. C. Timmerman, onderwijzeres aan de o. 1. s. te LutleD, gemeente Ambt tlardenberg, ƒ106; A. M. F. Grolle, onder wijzeres aan een o. 1. s. te Goor, ƒ244; A. Hars- veld, hoofd eener o. 1. s. te Haulerwijk, gem. Oost-stellingwerf, ƒ329; A. C. v. d. Pool, onder wijzeres aan de o. 1. s. te Werkendam, ƒ191; M. Duinker, geb. Rab, onderwijzeres aan de o. 1. 8. to Vlieland, 175; B. H. Jonnes, onderwnzeres aan eeD o. 1. s. te Gen'orauiden, 318; E. Tn. Briodé, onderwijzeres, hoofd eoner o. 1. s. te Amsterdam, ƒ841; K. J. of K. Wesatra of Westra, hoofd der o. 1. s. to Dedemsvaart, gemeente Avereest, ƒ799 R. of R. G. Van Rany. hoofd der o. 1. s. te Affer- don, gemeento Druten, '520; H. Ter Beeke, hoofd der o. 1. s. te Beerserveld, gemeente Ambt Ommen, ƒ534; B. M. Van Ee, onderwijzeres aan een o. 1. s. te Amsterdam, ƒ211; C. L. v. Balen, hoofd eener o. 1. s. te Dubbeldam, 339, W. Talsma, hoofd der o. 1. s. te Baijam, gemeente Hennaarderadeel, 584; D. Posthumus, onderwijzer aan de o. 1. s. te Fingjum, gemeente Wonseradeel, '223; H. Kooi, onderwijzer aan een o. 1. s. te Groningen, ƒ284; R. Wijn, h ofd der o- 1. s. te Oosteiland, gemeouto Wieriugen, 600; W. Houven, hoold der o. 1. s. te Wedde, 507; E. F. J. M. Van Moorsel, onder wijzeres aan een o. 1. s. te Den Helder, f 205; G. W. Lovendaal, onderwijzer aan eon o. 1. e. te Grave, 584; J. E. Wydooge, onderwijzeres aan eeu o. 1. s. te Amsterdam, 220; Griotus Rijpstra, lste klerk ter provinciale griffie van Friesland, 435; J. J. Somer, adjunct-commies lste klasse ter provinciale griffie van Drente, 914; J. C. M. Van der Poel, adjunct-commies 2de klasse ter provinciale griffie van Gelderland, 224; dr. G. v. Overbeek de Meijer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, 3000; J. Rodrigo, be diende aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, 99. Financiiiele Kroniek. De Beurs verkeerde gedurende de geheele week in een flauwe stemming. Wel was er nu en dan eens een weinig meer belangstelling voor enkele Amerikaansche waarden, doch deze stem ming werd door do buitenlandsche Beurzen niet gesteund en hierdoor ging het opflikkerende vlam metje dan ook spoedig weer uit. Wel is do geld markt, zoowel te Londen en Berlijn al9 in Nieuw- York, in een veel gemakkelijker toestand, maar op het oogenblik ontbreekt het aan goed ver trouwen op de toekomst. Dit is niet te verwon deren, w jj leven tegenwoordig met de meest ver wijderde volken en stammen als het ware in een groot huis, waarvan de verschillende afdeelingen door spreekbuizen zijn verbonden, want juist'zitten wij kalm en rustig eeu finanieëel plan uit te werken, of plotseling worden wij door telephoon of telegraaf opgeschrikt en vernemen wij, dat een of andere opstand of vreemde inmenging of in bezitneming in het verre Oosten of Westen, al onze zoo goed overwogen plannen ineons in duigen doet vallen. Afstand is er niet meer, en wij hebben rekeniDg te houden met alles, wat op politiek of finanoiëel gebied gebeurt, om het even, of het in Kamschatka of op de Sandwich-eilanden plaats grijpt. Wanneer men den sociaal-polilieken toestand in Frankrijk, Oostenrijk en nog meerdere Euro- peesche mogendheden nauwkeurig gadeslaatj dau kan het niet anders, of vertrouwen op de toekomst gaat te niet. Tot wat al kan de Dreyfus-quaestie geen aanleiding gevenZoo ook het oneindig harre warren tusschen de Czechen, Hongaron en Duit- schors in Oostenrijk. De Beurs, die overgevoelige dame, vertrouwt het zaakje nietdat blijkt duide lijk genoog uit bet terugloopen der koersen der metalliekou. Do Spaanscb© buitenlandsche Vb 1 i- gatiën konden zioh tamelijk wel op dozellde koersen handhaven, alhoewel er toch wel oenige reactie is ontstaan, Men zal trouwens toch ook wel eeDS in gaan zien, dat de huidigo financiöele toestand in SpaDje onhoudbaar is, alhoewel h?t moet gezegd worden, dat het publiek, en zelfs financiers van professie, om welke reden dan ook, lang reeds ziende blind zijn voor Spanjes berooiden toestand. Men bericht uit Brussel aangaande een nieuwe leening, aan te gaan tusschon Spanje en een Bolgisch-Fransche groep. Voornaamste voor waarden zijn: Het bedrag der leeniug wordt be paald op 1000 a 1200 milüoon pesetas goud, waar van 52U millioen tot consolideering der vlottende schuld. Het syndicaat krjjgt onder anderen do ver lenging van de concessies der groo'o spoorwegen. De weinige attentie, welke er voor Euiopeesche fondsen iu het algemeen is, wordt nog voor namelijk ingepalmd door de Portugeesche fond so n en de zwaarbeproefde scbuldbriefhouder3 van Portugal beginnen thans weer moed te krijgen, dat het Portugal, de on willigen en oneerlijken schul denaar, op oervolle of minder eervolle wijze, of wel licht door eenige piassen3treken moge gelukken, de uitgeputte schatkist weder te vullen. Wat er precies van aan is mot dat tractaat tusschen Enge land en Duitschland (waarbij do Transvaal bot loodje wel zal moeten leggen) en wat de voordeelen van verpachting van do Delagoabaai en Mozambi que voor do houders der Portugeesche schuld zullen wezen, dat valt feitelijk niet eens bij be nadering te gissen; doch inmiddels hebbon do. koersen er van geprofiteerd en verbeterden zoowel Staats- als Spoorwegobligatiön zich allo zonder uitzondering en bloven flink op prijs. 3 pet. 23'/«; 4}fs pet 35t/8; Trans-Afrikaan8che ó6'/4 pet.; Baira- Baira 63 pet. Italianen waren zeer stil en flauw, hetgeen ook al niets wonderlijks is; want ook daar wordt hot huishouden zeer slecht bestuurd ea ia over het volgend dienstjaar weder een tekort van 30 millïoen lire in het vooruitzicht gesteld. De prijs der Gepriviligeerde Turken bleof onveranderd 90 en een fractie. Het schijnt, dat men een vrij goed vertrouwen heoft op do bemoeiingen dor mogendheden in zake de Crela- quaestie. De Petrole urn mar kt bleef gedurende de geheele week in oen weifelende houding. Tooh zijn aandeelen Koninklijke 210 gedaan; Sumatra- Palembang waren naar aanleiding van ongunstige oordeelen ook flauwer; zij sloten 87 pet. Enims 132. Nu is het niet te verwonderen, dat men, na het gebeurde met de Koninklijke, eenigszins wan trouwen begint te koesteren omtrent alle andcro petroleumondernemingeD, doch hierin moot men ook niet overdrijven. Vooreerst zou men moeten bewijzen, dat do directie van de Koninklijke niet te goeder trouw heeft gehandeld. Eerst dan zon men mogen vreezen, dat misschien ten opzichte van do aandeelhouders der Sumatra-Pulembang- Maatschappij eenzelfde tactiek zal gevolgd worden als jegens die der Koninklijke, doch dit is wan trouwen, hotwelk wellicht allen grond mist. Al is de Koninklijke slecht beheerd, daarom is het nog niet gezegd, dat alles verloren is, en dat ook andere Maatschappijen niet in de mogelijkheid vorkoeren, schitterende resultaten te verkrijgen in hun ondernoming. Het ia echter noodig, voor zichtig te zijn en niet lichtzinnig groote kapitalen te steken in ondernemingea, waarvan men niet het minste verstand heeft. Do Koninklijke heeft aan het Hollandscho publiek millioenen kapitaal gekost, doch dat is nog geen reden, om zich nu tegen eiken prijs los te maken van elke zuster onderneming. De Amerikaansche Spoorwegmarkt ver- keerdo mede in eon veel flauwere stemming en dat, niettegenstaande de geldmarkt in Nieuw-York veel ruimer is geworden, doch gewoon, dat in den -hurtaten tijd de Spoor wegmaatschappijen bijna zonder uitzondering maandelijks betere ontvangsten kondon opgeven, zoo viel er nu een kille regen van ont- vangstverroinderingen. Op zichzelf genomen is dit nu zoo erg niet, wauneor het niet van te laug- durigen aard is en wanneer do ontvangsten althans zoo blijven, dat steeds, vaste lasten verdienende, voldoende surplus overblijft. Maar men weet hot reeds oit zoo herhaalde ondervindingen, calami teiten kunnen b\j de Amerikaansche Spoor zulk eon verbazenden omvang aannemen, dat een weinig tegenslag in dezo afdeeling ook terstond inkrim ping van affaire en teruggang van koersen ten govolgo beeft. Centralshares waren vrij vast te noemen, en biervoor bestond veel vraag. Florida-waarden waren flauwer wegens do groote vermindering van outvang9ten, waarroede Septem ber inzette; trouwens, het zou niet te verwonderen zijn, indien de afgeschroefde koers van de tweede proferento aandeelen dezer Maatschappij ten slotte ïn roactie kwam. Nu toch de oorlog is geëindigd en do troepen-transporten ook gedaan zijn, zal men wel weder aan de normale ontvangsten der Florida-Central moeten gaan gewennen. Do Short lino en Union-Pacific-waarden hielden zich zoer goed, zoo ook de 5-pcts.-Oregon on California De vorschillendo jaarverslagen zijn niet ongunstig, doch die betere toestand, welke nu in cijfers en schrift wordt openbaar gemaakt, was voor het grootste gedeelte reeds in den koers der obligatiöo en aandeelen opgesloten. Rijnlandsche Bank. 20) Nan riep haar vader, hij was thans half versuft door den brandewyn, en het kostte haar eenige oeite hem tot heengaan te bewegen. Nans renge blik maakte hem echter onderworpen, hy was nog nuchter genoeg om zich bewust zyn van het gevaar, dat hy liep, wanneer in de Gouden Vallei bleef. Hy was boos «n schaamde ziub, en hy was bly, dat hy aan Hans blik vol minachting ontkomen kon; hy am mopperend de kleine som gelds aan, etgoeQ alles was, wat Nan hem geven wilde, n kljjm op den bok naast den koetsier. Nan- stond aan de deur van den winkel, n zag den wagen na, terwyl die de straat kfreed, totdat hy uit het geziefcft' verdwenen was; toen ging zy naar binnen en begon op ruimen. Tegen het einde van den middag, toen er geen klanten meer in den winkel kwamen, zette Njd zich voor haar lessenaar en telde baar geld. In den laatstcn tyd was het in den winkel pn in de gelagkamer druk geweest, en Nan Jiad ruim twee duizend gulden in banknoten en goud in het geheime laatje van een klein kastje, dat in de huiskamer stoDd. Behalve Nan en haar vader, wist niemand iets van die bergplaats. Nan bewaarde er haar geld in en een paar kostbaarheden, welke aan haar moeder hadden toebehoord. Zy was bang ge weest, dat Lester het kastje zou openbrekeD, terwyl zy in den winkel bezig was, en het geld er uitnemen, maar hoewel hy er aan gedacht had en bet gaarne gedaan zou hebben, had hem de mosd er toe ontbroken. Nan sloot het kastje open en, drukkende op de veer, trok zy de geheime lade naar zich toe. Zy zou den gordel daar in leggen, en later, sis zy genoeg had opgespaard om het gestolen geld terug te geven, zou zy het in den gordel naaien en zoo aan Alan zenden. Hy zou dan ver weg zyn, te ver om haar te vrageD, hoe zy aan dien gordel was ge komen; geschreven vragen behoefden niet te worden beantwoord. Alan zou dus nooit weten, dat haar eigen vader de dief was geweest 1 Zy plaatste het geld uit de winkellade ojj het goud en de banknotOD, die reeds in het kistje lagen, en legde er den gordel naast.' Terwyl zy dit deed, trok de fraai bewerkte gesp haar aandacht, zy nam den gordel weder uit de lade en bekeek den gesp. Terwyl zy dit deed, werd er een hand op haar schouder gelegd. Zy keerde zich om en keek in het toornig en ontsteld gelaat van Alan Courtenay. Hy wees op den gordel. „Dus gy hadt hem al dien tydl Gy waart dus toch de dief!" riep hy uit. VIII. Na Alans hartstochteiyke woorden heerschto er een diepe stilte ïq de kamer. Hy stond met zyn hand op Nans arm, zyn verbaasde, ernstige oogen op haar gelaat gevestigd, en zy stond voor hem, zy trachtte niet zyn hand van haar arm te schudden, zy zag hora slechts aan met een bleek, ontsteld gelaat, mot oogen vol verbazing en oneindige droefheid. De zon stroomde naar binnen door het geopende venster en schitterde op het goud in de openstaande lade en op den stalen gesp in haar hand. De klok in den winkel tikte luid. E9n vlinder vloog naar binnen door het open venster en fladderde boveneenige bloemen, die in een klein vaasje op de tafel stonden. Zy waren Alans dageiyk8che gift aan Nan, zy groeiden by de rivièr en als hy 's avonds thuiskwam van zyn werk, plukte hy er een handvol van en gaf zo haar. En nog steeds sprak Nan niet, zy trachtte niet zichzelve te vsrontschuldigen, uit te leg gen hoe de vermiste gordel in haar bezit kwam. Hot was ook de vraag of Alan, als zy het gedaan had, naar haar had willen luisteren Hy had baar, als het ware, op heeterdaad betrapt haar aangetroffen met den gestolen gordel in haar hand en het ge stolen geld tellende, en by was half krank zinnig van woede en verontwaardiging en in geen stemming om kalm naar eenige uit legging te luisteren. Door haar stilzwygen werd zyn woedo nog grooter. Hy schudde haar toornig by den arm. „Kunt ge niet spreken?" riep hy uit. „Lieve hemel, waar zyt gy van gemaakt, dat ge bier zwijgend kunt staan zonder een woord van verklaring te spreken? Spreek, zeg ik ui" riep hy uit, en zyn vingers knelden zich vaster dan ooit om haar arm. En nog sprak zy niet, nog steeds zag zy hem stilzwygend aan. Zy zag er niet zoozeer uit als een ontdekte misdadigster, doch meer al3 iemand, die door een onverwachten scbok als het ware verlamd is, en terwyl zy hem aanzag, kregen baar oogen zulk een treurige, smeekende uitdrukking, dat Alan daar later nog dlkwyiö met schaamte en zelfverwyt aan denken moest, en die hy zoolang hy leefde nooit geheel uit zyn geheugen heeft kunnen wi8schenl Hy begreep dien blik toen niet, by las er een beroep op zyn medelyden en een zwygende schuldbekentenis in. Wederom doemden de woorden voor hem op, die hem den vongen dag zoo raadselachtig waron voorge komen en waarover hy zooveel gedacht had. „Er is een klove tusschen ons, die zelfs de liefde niet kan overbruggend Er is een zonde een misdaad." Dit was dus de misdaad, die zy bedoeld had; dit de zonde, die haar scheidde van Malcolm, die het onmogeiyk voor haar maakte, zyn vrouw te worden. „O, dat mocht zy wel zeggen!" dacht Alan. „Spreek, hoort ge my niet?" riep hy uit. „Lieve hemel, waar zyt gy van gemaakt? Met de eene hand kondet ge ons met wel daden overladen, terwyl ge ons m6t de andere kondet bestelen l Was het geld, dat go hebben wildet? Ik zou het u gegeven hebben o, zoo gaarne, en ik zou er by gedacht hebben, dat alles, wat gy voor ons deedt, met geen geld te betalen was. Uw vriondelykheid, uw sympathie, uw teedero zorgl Spreek, Nanl Zeg om 's Hemels wil iets om uzolve to verontschuldigen 1" Zyn hand omklemde nog steeds haar arm, maar plotseling rukte zy zich los. „Wat zou het geven of ik sprak?" zeide zy met zachte, treurige stem. „Gy zoudt my niet gelooven of er naar luisteren, als ik het deedt. Daar ligt de gordel, en al het geld, dat ik heb overgelaten, ligt daar ook. Neom het en laat my gaan." „Neen gy hebt het my niet ontstolen. Geef het terug aan Malcolm," zeide Alan, met een harden lach „aan Malcolm, dien gy hebt liefgehad en bestolen!" Nan schrikte, zy werd doodsbleek en klemde zich vast aan de tafel, om zich tegen vallen te behoeden. GiDg zy flauw vallen? vroeg zy zich af neeD, dat wilde zy niet. Zy riep al haar zolfbeheersching te hulp en weldra was zy zichzelv^, weder volkomen moester en keerdo haar moed terug. Met een verachteiyk gebaar raapte zy den gordel van den vloer, waarop hy gevallen was, en wierp hem ia de lade. „Dat zal het beste zyn. Ik zal bom zelf aan Malcolm geven," zeide zy op kouden, trotschen toon. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 13