- N°. 1184& Vrijdag 7 October. A0. 1898 i§e2B (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven Eerste Blad. LEIIISCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leidon per 8 maanden. Fran- Afzoi o 1.10# ico per post 1.40. onderlyke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. t nommer bestaat nit TWEE Bladen. Ofïicïëele Kennlsgeyiugen. Burgemeester en Wethouder» der gemeente LeidOD, Gelet op art. 201 der Algemeeno Politioverordo- ing van den 6den November 1379, waar ij wordt epa&ld, dat ten minste tweemaal in het Jaar, en el etna in liet voor- en eeDë in hot najaar, op eüclegcving van Burgemeester en Wethouders, ahooreteenon en stook laateen gereinigd moeten orden, Doodigen de ingezetenen nit aan de bedoelde tiniging van echoorateenon en etookplaatBon gevolg geven. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WA9, Burgemeester. Oct. 1898. VAN HEYÖT, Secretaris. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene ennia, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen Iter hai-d geetold het kohier der Belasting op be- rijfa- en andere inkomsten No. 6 van don dienst 898/9, executoir verklaard don 5den Oct. jl., D herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne orplichtirg om den aanelag op den brj de Wet bo- aalden voet te voldoen. Lb-iden, Do Burgemeester voornoemd, Oot. 1898. F. WA.8. Leiden, 6 October. Door den rector-magnificu9 dr. P. J. Cosyn lijn tot helen aan de Leidsche Universiteit ioor de eerste maal ingeschreven 149 studen- ;en, verdeeld als volgt: in de godgeleerdheid L8, rechten 64, geneeskunde 36, wis- en aatuurkunde 21 en in de letteren 10 studenten. Tot leden van het provinciaal college ran toezicht op het beheer der kerkelijke joederen van de hervormdo gemeenten in Suid-Holland zyn herbenoemd: mr. H. A. Sebbens Sterling en ds. P. M. Keller van Hoorn, en als zoodanig benoemd, in de plaats ?an wijlen prof. dr. J. J. Prins, jhr. mr. D. Van Teylingen, raadsheer in hot gerechts lof te '8-Gravenhage, en in de plaats van vtjlen mr. G. A. Van den Kemp, prof. dr. V. C. Van Manen, hoogleeraar te Leiden. Mr. H. Reuyl, te Groningen, heeft wegens :iekte ontslag gevraagd als directeur van het )oofstommen Instituut aldaar. Er was gisteren in den gemeenteraad ran Haarlem nogal wat te doen over de ipheffing van de standpijpen van de water- eiding. De toelichting van B. en Ws. op dat roorstel was nogal sober, en de heer Van >tyrum vroeg dan ook: „Waarom dat voor- itel? Om geld te slaan uit onze eigen water- eidlng? Maar dat vind ik geen breed stand punt en ik vind het juist een voordeel voor >en gemeentelijke exploitatie, dat ze zich op >en breed standpunt stollen kan". Maar toen ie wethouder v^n publieke werken, de hoer De Breuk, er op gewezen had, dat juist in aet bestaan van die standpijpen, huisjesmel kers een voorwendsel vonden, om hun huur- Iers in huis do waterlei ling en in het alge meen goed water, te onthouden, en hij boven- hen wees op htt voorstel van B. en Ws. om uier en daar drinkfonteinen op te richten, ;oen ging de Raad met die opruiming van de jtandpüpen mee. Goedgekeurd werd de bouw van een brug Joor de Eerste Nederl. Electr. Trammaat- ïchappü over de LeiJsche vaart, waarin de ge meente 2000 bijdraagt, om lat op haar eerzoek de brug, die geprojecteerd was op 3'/i M. rijbreedte, nu 9 M. rybreedte krijgen zal. Nadat een aantal nieuwe straten namen gekregen hadden, kwam de Raad aan het hoofdmoment der agenda, het voorstel van B. en Ws. om aan de commissie van finan ciën op te dragen, met bekwamen spoad een itraatbclasting te ontwerpen en aan den Raad ;er goedkeuring voor te dragen. Men weet, lat de financiën vastloopen. Door een onjuiste >pgave van den toenmaligen inspecteur der iirecte belastingen heeft men zich by de vorige begrooting vergist in de bertkening van de Rijksbijdrage aan de gemeente en valt deze, na bet er op aankomt, ruim veertig duizend gnfden tegen. Hiervoor moest een equivalent gezocht worden en B. en Ws. meenden dat te hebben gevonden in een straatbelasting. Blijkbaar was do Raad hiervan echter wei nig gediend. Althans met een belangrijke meerderheid weri door den Raad besloten, aan de commissie van financiën baar advies :e vragen: lo. over de al of niet wenscheiykheid van toodanige belasting; 2o. over de grondslagen, waarop die zou mo:-ten rusten; 3o. over de vermoedelijke opbrengst daarvan. Dit voorstel kwam van den heer Macaré, lie in den breede betoogd bad, dat misschien iet verschil van de te heffen belasting (totaal '73,000) naast allerlei bezuinigingen nog wel »p andere wijze te vinden zou zijn dan door het beffen van een belasting, die blijvend zou biyken te wezen. In de vorige vergadering hadden de stem men gestaakt over een motie van den heer Macaré, ten doel hebbende uit te stellen de behandeling van een voorstel der commissie van financiën tot wijziging van de verorde ning op de plaatselijke directe inkomstenbe lasting. Toen waren er 15 leden voor en 15 tegen. Het een en-dertigste lid had verklaard vóór de motio te zijn. En ziet, tot veler groote vorbazing, werd ditmaal de motio verworpen met 18 tegen 13 stemmen, zoodat in de vol gende vergadering (dezen keer was het laat geworden) dat voorstel tot wyziging der be- laetingverordf nlng weer aan de orde komen zal. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Sneek (kerk A) ds. J. H. Donner, te Nieuw- dorp c. a. Bedankt voor bet beroep te Oosterland door ds. A. Yogel, te Gouda. Do feesten te Apeldoorn zyn Dinsdag avond besloten met een feestuitvoering in het versierde kerkgebouw der Nederlandsche Hervormde Gemeente, gegeven c'oor een koor van dames en heeren en het orkest der Arnhemache orkestvereeniging, benevens de solisten Betsy Hol, Tilly Koenen, Frans Phlippeau, J. W. Orelio, Betsy Enderlé en J. Enderlé, onder leiding van den heer G. F. Dorper. Om acht uren arriveerde de Koningin, met de Koningia-Moeder en gevolg, benevens de eerewacht, die by de aankomst der Koninginnen op den 30aten S pfc. ook tegenwoordig was. In het hoofiiportaal boden de dochtertjes van den heer Neelnieyer en van den heer Bosper ruikers aan. Het „Wilhelmus" werd door de menigte staande aangehoord. Om kwart voor negenen verlieten de Vorstinnen het kerkgebouw. Door wtjlea mej. B. Steerneberg te Lichtenvoorde zyn aan de Herv. gemeente aldaar twee legaten vermaakt, aan de öiacoDie 1000 en aan de kerk ƒ3000. Naar wy vernemen, zyn door de Wil- helminavereeniging eenige verpleegsters uit krankzinnigengestichten aangewezen om voor herstel van gezondheid naar sanatoria te worden opgezonden, waaronder naar Davos en Heideheuvel, en worden pogingen aange wend om een eigen herstellingsoord voor de vereeniging te stichten. (N. R. O.) Het stoomschip „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 4 October te Aden; de „Koningin-Regentes", van Arasterdam naar Batavia, vertrok 5 Oct. van Suez; de „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, passeerde 5 Oct. Ouessant; de „Prinses Sophie" vertrok 5 Oct. van Bata via naar Amsterdam; do „Werkendam" arri veerde 4 Oct. van Rotterdam te Nieuw York; de „Maasdam" arriveerde 5 October van Nieuw- York te Rotterdam; de „Cluden" (Holland- Amerika lyn) vertrok 5 Oct van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Herzog," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 5 Oct. te Tanga; de „König" vertrok 4 Oct. van Majunga naar Rotterdam en Hamburg; de „Prins Frederik Henrik" vertrok 5 Oct. van Nieuw York naar West Indiö; de „Voorwaarts" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Oct. te Havre. Haarlemmermeer. In den avond van den 4den dezer, te ongeveer 7 uren, ontstond er brani in een schuur by de herberg van A. C. Van der Schaft aan den Sloterwog, by den Kruisweg. Hoewel de brand zich In 't begin ernstig liet aanzien, en men vreesde, dat ook de daarnaast gelegen panden zouden aangetast worden, heeft hy zich, trots den stevigen wind, beperkt tot genoemde schuur met hooi. Het woonhuis en de herberg bekwamen van biünen Dogal belangryke schade. De spoedig ter plaatse gekomen spuit was den trand weldra meester. De oorzaak is onbekend. Alles is tegen brand schade verzekerd. Van der Schaft en vrouw waren afwezig. Noordwyk. 't Was voorzeker een in den letterlijken zin des woords lumineus idee van den heer Dorsman, gisteravond den Noord- wykers een gratis-voorstelling in de optica te verschaffen. Reeds lang vóór acht uren was de Voorstraat ter hoogte van het raadhuis, ondanks de verdonkering, met een groote menigte nieuwsgierigen bezet, die de ver tooning van lichtbeelden kwamen aan schouwen. 't Was wel de moeite waard, al die kronings-, versierings-, stads-, land- en zeegezichten ons oog te zien voorbytrekken, en de geestdrift steeg ten top, wanneer een bekend gezicht uit dorp of omtrek de revue passeerde. Uit de welgeslaagde voorstelling bleek, dat de vanouds geroemde tooverlantaarn haar aan- trekkeiykheid nog niet verloren heeft. Voor deza was Let licht geleverd door het acetyleen- gas, vervaardigd door den heer Reekers, alhier. Dat de reeks 'der lichtbeelden begon en eindigde met de beeltenis van H. M. de Koningin, is even begrypeiyk, als dat ze nu en dan afgewisseld werden door de reclame platen voor boekhandel, drukkery enz. Ter-Aar. De leden van den Tuindersbond in deze gemeente hielden Dinsdag hun eerste jaarvergadering ten huize van den kastelein P. Kouwenhoveo, tó Langeraar. De president opende deze vergadering onder een uiting van tevredenheid en genoegen over het groote getal der opkomst van de leden en sprak den wensch uit dat deze vergadering eensgezind zou werken, om gezameniyk de belangen van den Boni te behartigen. Hierna werd den secretarie van het bestuur verzócht verslag te geven van de in 1897 gedane opdracht. Dit verslag deed uitkomen dat de Bond in het afgeloop:n dionstjaar zeer gunstig heeft gewerkt. De voordeelen, die in het belang van de tuinders als leden van den Bond wel ten bate kunnen komen, werden zoowel in het verleden als in de toekomst breedvoerig uiteengezet. Opmerking verdient, dat h.t nog niet is voorgekomen in deze gemeente dat voor 21,500 aan producten is verkocht buiten de Amsterdamsche markt om. Met de financiën wat betreft de inkomsten en uitgaven, bleek, uit de verantwoording van den penningmeester, het ook byzonder good gesteld to zyn; het batig saldo over het werktnd jaar bedroeg ƒ819.75. Voor de inzage van de boekon werd gelegenheid gege ven, waarvan dun ook door eenige leden gebruik is gemaakt. De leden van htt controle lestuur gaven ook verslag van de bun opgedragen taak en de uitkomsten waren zeer gunstig te noemen. Namens óit "bestuur werd vooreerst te kennen gegeven de omvang van hun werkkring in al. de bijzonderheden en daarna de bevindingen van hetgeen aan hen tot onderzoek was op gelegd. Het controle bestuur heeft den indruk ge geven zich uitstekend van zyn taak te hebben gekweten, terwyi er geregelde orde in het werkend bestuur had geheerscht. Vervolgens is men overgegaan tot het her zien van het reglement, dat artikelsgewyze werd voorgelezen, terwyl na afloop der lezing van elk artikel den leden de gelegenheid werd gegeven het woord over oen wyziging of aanvulling te vragen, dat nèi de mede- deeling van den inhoud van het reglement kon worden besproken. Enkele artikelen werden reeds door het bestuur veranderd ter vaststelling voorge dragen, o. a. dat de leden voortaan zullen deelen in de winst der procenten van het door hen gestorte geld, Veel personen be spraken de wenscbelykheid tot het vernieuwen of wyzigen van eenige artikelen, hetwelk van sommige met algemoen goedvinden dan ook geschiedde. Het reglement opnieuw vastgesteld zynde, werd de gelegenheid geopend, zich weder voor een jaar als lid van den Bond te laten inschryven, door teekening van een desbe treffende aanwez'ge lyst. Ongeveer een 100 tal leden namen daaraan opnieuw deel. Geen punten meer te behandelen zynde, werd de vergadering gesloten. Rijnsburg. Op het Ryks telephoonkantoor alhier zyn in de maani September 169 tele grammen behandeld, waarvan er 77 verzonden en 92 ontvangen werden. Valkenburg. Ter voorziening in do be staande preöikant8vacature by de Ned.-Herv. Gemeente is door stemgerechtigde leden met algemeene stemmen (40) beroepen ds. P. C. Van Oosterzee, predikant te Gendt (classis Nymegon). Zwainmerdam. Tot lid van den gemeente raad alhier is gekozen de heer K. Verduin, lib., met 91 stemmen. De heer C. V. Muis winkel Gntir.) had 87 stemmen. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Pensioen vorleend aan ds. A. P. G. Jorissen, laatstelijk Protestantsch gods- dienstleoraar in de strafgevangenis te Rotterdam van ƒ96 's jaars, en aan E. Pieters, gewezen meesterknecht bij de weverij in de strafgevangenis te Groningen, van ƒ273 's jaars. De kapitein-luitenant ter zee J. C. Van Wessem, met 11 October a. s. eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein-luite nant ter zee J. H. L. j. baron Sweerts de Landas Wyborgh, Gemengd Nieuws Ter voorkoming van onnoodig geschryf en verdere moeite moet aan de miliciens worden bekend gemaakt, dat wanneer zy of familieleden ten behoeve van hen ver zoeken om langdurig verlof wenschen in te dienen, het aanbeveling verdient, daarvan af te zien, aangezien van hoogerhand bevelen zyn verstrekt, dat op dergelyke verzoeken toch geen gunstige beschikkiag zal worden genomen. In do Dinsdag gehouden open bare terechtzitting van het Hoog Militair Ge rechtshof pleitte mr. C. De Wilde Jr. als ambts halve toegevoegde verdediger van den milicien- nummerverwisselaar-kanonnier by de 5de bat tery, 2de afdeeling, 2do regiment veldartil- lerie, welke militair door den krygsraad te 'a Gravenhage was schuldig verklaard aan diefstal van een nikkelen horloge met ketting uit de ongesloten kist van zyn kameraad, den milicien Duut, op de chambróe in de kazerne te Leiden, en dat uurwerk daarna voor 1 te verkoopen aan den milicien Boeree, en des wege werd veroordeeld tot drie maanden militaire gevangenisstraf. De advocaat-fiskaal voor Hr. Ms. Zee- en Landmacht was van 's krygsraads uitspraak in hooger beroep gekomen, omdat naar de zienswyze van Z.H.E.G. beklaagde zwaarder behoort te worden gestraft, omdat deze van de omstandigheid, dat zyn kameraad zyn kist voor een korten tyd ongesloten had gelaten, misbruik heeft gemaakt door daaruit een horloge ten diens naüeele te stelen, op grond waarvan voor den bekl. zes maanden militaire gevangenisstraf werd geëischt. De verdediger vond in de door den advocaat- fiskaal aangevoerde omstandigheid juist een element om bekl. een lichtere straf op te leggen dan de zware by art. 191 van het Cr. Wetb. wegens diefstal in de chambrée be dreigde en concludeerde tot bevestiging van htt vonris van den eersten rechter. De uitspraak volgt later. Twee ontploffingen. Gister- avond om halfzeven werd de buurt van de Heerengracht by de Brouwersgracht te Amster dam opgeschrikt door een geweldigen slag, die de menschen naar buiten deed snellen om te zien wat er gebeurd was. Het bleok, dat er een hevige ontploffing had plaats gehad by den loodgieter J. Moolhuizen, Korsjeepoortsteeg 16, hoek Langestraat. De man had, zonder daarvoor vergunning te hebben, naar het „Hbl." meldt, in zyn kelder een hoeveelheid van ongeveer 25 L. naphtha. Een deel van deze gevaariyke vloeistof is gisteravond, terwyl de zoon in den kelder aan het werk was, ontploft. Gelukkig was de kelder gedekt met een aantal luiken, die door de luchtdrukking open sloegen; anders was waarachyolijk het geheele perceel in de lucht gevlogen. De persing was zoo geweldig, dat Diet alleen in het per ceel zelf alle ramen vertryzeld werden, maar ook in de huizen tegenover dat van den loodgieter geen ruit heel bleef; ja zelfs het glazen tusschenschot, dat by de overburen den winkel van de achterkamer scheidt, werd ingedrukt. Ook de huizon aan de andere zyde der Langestraat naar den kant van den Singel bekwamen belangryke schade. Van de perceelen 5, 9 en 12 o a. zyn de ruiten stukgeslagen; de straat in den omtrek van het hoekhuis was met glasscherven bezaaid. De zoon van den loodgieter kreeg brand wonden in het aangezicht, maar kwam er overigens met verlies van een groot deel van zyn hoofdhaar af. Niettemin werd zyn toestand ernstig genoeg geacht om hem ter verpleging in het Bionen-Gasthuis te doen opnemen. De brandweer heeft de hoeveelheid naphtha, die niet ontploft was, ongeveer 18 liter, mede genomen naar de kazerne aan de Prinsengracht. Een paar uur later weerklonk in dezelfde buurt opnieuw een slag, zoo mogeiyk nog heviger dan de vorige. Ditmaal was het een gasontploffing ton huiz9 van den heer J. H. Sinnige, Heerengracht 44. Deze heeft in het sousterrain aan de straat een badtoestel staan, dat door gas verwarmd wordt. De kinderen waren beneden aan het spelen geweest en het zoontje had voor de aardigheid de kraan opengedraaid. Eenigen tyd later rook de moeder in de gang een sterke gaslucht en ging naar beneden, den meiden toeroepende om er niet met licht by te komen. De keuken meid, die de waarschuwing denkeiyk niet ge hoord heeft, liep haar echter na met een licht, waarvan het gevolg was, dat er een ontploffing plaats had, die de huizen in de buurt op hun grondvesten deed dreunen. Movrouw Sinnige had, ofschoon hevig gewond, nog de tegen woordigheid van geest om de hoofdkraan dicht te draaien. De meid, die door haar verregaande onvoorzichtigheid de oorzaak van het ongeluk was, kreeg ook brandwonden en liep naar bet Gasthuis, de huisgenooten aan hun lot overlatende. Door de inmiddels toegeschoten buren wer den de beide kinderen, die van het gew.ld wakker waren geworden en in nachtgewaad rondliepen, in veiligheid gebracht. Ook het kindermeisje, Nellie Van Rooden, dat ernstige brandwonden in het gelaat had, werd by de buren opgenomen en daar verbonden door den heer E. Van Dieren, arts, die juist op zyn fiets kwam aangereden. Het ergst was mevrouw Sinnige er aan toe zü had hevige brandwonden aan gelaat en handen en loed vrcoseiyke pyn. H^t voor- loopig verband, door de brandweer gelegd, werd door den heer Van Dieren vervangen door een verband van hydrophilegaas mtt zinkzalf. Gelukkig zyn de verwondingen niet van gevaarlyken aard. In de woning was nogal schade aangericht, ofschoon er geen brand ontstond. De vloer van het vertrek boven de badkamer was 15 cM. opgelicht, de canapé onderste boven geworpen en veel glaswerk gebroken. Niette min kan men zeggen, dat het ongeluk nog buitengewoon goed is afgoloopon. De heer Sinnige zelf was voor zaken op reis en werd eerst hedenavond thuis verwacht. In de kas der diaconie-ar men te Amsterdam is een som van 10,000 gevloeid aan entróes voor de bezichtiging der Nieuwe Kerk in inhuldigingsgewaad. Aan het publiek telephocn- station aan het centraalstation te Rotterdam vervoegde zich gisteravond omstreoks acht uren een jongmensch en begaf zich in de spreekcel, van waaruit hy telephoneerde naar de standplaats van de stoombrandspuit No. 1 aan den Boezemsinsel, dat een „uitslaande brand" was uitgebroken aan de Voorhaven te Oud-Delftshaven. Onmiddeliyk rukte de stoombrandspuit naar de plaats des onheils, circa 40 minuten rydens, alwaar evenwel geen brand te constateeren viel. Ook ander brandweermateriötl rukte uit. Dat hier moedwil of balddadigbeid in het spel ia, lydt geen twyfel, wyi de Voorhaven drie kwartier gaans verwyderJ is van het publiek telephoonstatioo aan de Delftsche Poort. He t mishandelde kind. Het „U. D." ontving het bericht, dat het kind van Weverwyk uit IJselstein (zie ons vorig nom mer) aan de handen harer „ouders" is ont nomen en geplaatst in de Martha-Stichting te Alfen aan den Ryn. Do redactie had zich schriftelyk tot den burgemeestor gewend, alvorens een oproeping in het blad te plaatsen. „Hadden wy openiyk om toezending van geld gevraagd en ons voor het ontvangen van giften beschikbaar gesteld, de kerel zou er de lucht van hebben gekregen en in zyn elschen, vóór on aleer hy het kind, waar hy „recht" op had, afstond, buitensporig zyn geweest. „Maar ook zonder uitdrukkelyke oproeping heeft het by ons onmiideliyk na verschijning van ons relaas gestroomd van brieven uit,alle oorden des lande en bezoeken van menschen uit do stad, die geld zonden of giften toezeiden of zelfs zich aanboden het kind op eigen kosten uit te bestoden en op te voeden." Reeds is by de redactie van het „U. D." 55 ontvangeD, benevens tal van toezeggingen. „Wy weten nog niet," zegt de redactie, „onder welke voorwaarden de Martha-Stichting het kiDd heeft opgenomen. Of er byvoorbeeld nog voor kleecing moet gezorgd worden, of versnaperingen mogen worden gezonden? „In elk geval, het meisje kan Diet by voortduring in de Stichting blyven; een spaar penning, een kapitaaltje by verlaten daarvan zou voel waard zyn. „Wat er van het andere kind geworden is, weten wy helaas niet; wellicht is het al dood. „Wy zullen intusschen onze lezers nader op de hoogte houden." Het „Hbi." meldt, dat de opneming van het ongelukkige kind in de Martha-Stichting het resultaat is van een telegram, gisteren uit Amsterdam naar Utrecht verzonden, met verzoek alles in het werk te stellen om het kind ter verpleging op te nemen. Ook veel anderen hadden zich reeds bereid verklaard het kind te verzorgen of de kosten der verpleging op zich te nemen. Zoo hadden een paar Amsterdamsche dames gisteren het voornemen naar IJselstein te gaan om zich van het meisje meester te maken. Alleen de raad van een rechtsgeleerde was in staat haar van dit plan terug te houden. Bovendien is door eenige Amsterdammers gisteren een uitvoerig telegram verzonden aan den burgemeester van IJselstein, verzoekende mededeeling op welke wyze het kind aan de omgeving barer verwanten kan worden ont trokken, waarby het aanbod was gevoegd, to Amsterdam de verdere opvoociing op zich to nemen.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1