RIPS en SdEDMIM 1781. E, BRANDSMA, Religieuze Beelden, enz. J. V. HEES, Lange Diefsteeg. PIANINO'sen VLEUGELS. .1.1.1. POLLMAND, aai H, MENS. Leiden. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. Souohon a f 1.30 per '|2 K.G. Prijzen beneden alle concurrentie. Donderdag 6 October, A0. 1898 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on* en feestdagen, uitgegeven Derde Blad. Ter overneming: een .ZAAK in Boter, Kaas, enz., Stoombootmaatschappij „Carsjens". Religieuze Beelden in alle voorstellingen en grootten. Kruisen, Staande en Hangende, in alle prijzen. Stolpen voor alle Beelden en Krnisen voorhanden. Prima zuivere, allerfijnste versche Tafel-Roomboter 70, Friesche Roomboter 50, Kenkenboier 40, fijne Goudsche Kaas 30, 35, 40, fijne Leidsche Kaas 12,20,25 Cts. Alles per 5 ons verkrijgbaar. AMSTERDAM, In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op n». 11846 LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 0 f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0,05. PRIJS DER ADVEBTENTIËN: Van t—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17fi Grooterö letters naar plaatsruimte. Voor het tncasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Staatsbogrooting voor 1899. Oorlog {Hoofdstuk VIII). Meer is geraamd voor gewone en buiten gewone uitgaven f 24,087pensioenen f 7869; marechaussee f 31,939. Minder voor vesting stelsel 79,000. Voor traktement8verhoogiDg van den raad- advis3ur, hoofd der 3de afdeeling, voor een commies en drie adjunct-commiezen en voor een viertal 1ste klerken zyn gelden aange vraagd. In verband met het thans bestaande incom pleet en de te verwachten aanvulling, is het te voorzien, dat er in 1899 een gemiddeld incom pleet van 30 tweede luitenants der infanterie zal zijn. De luitenant-kolonel der cavalerie, die als directeur aan het hoofd stond van het remonte- depot, op zijn verzoek op pensioen gesteld, werd vervangen door een kapitein der artille rie, wiens toelage met f 1100 ia verhoogd moeten worden. Voor de officieren, werkzaam aan de artille rie inrichtingen aan de Hembrug, z\jn geen woningen te Zaandam te verkrijgen, waarom bet hun is vergund te Amsterdam te wonen. Het gemiddeld incompleet van artillerie 2de luitenants wordt op 10 gesteld, dat der '2de luitenants der genie op 3.- Gerekendis op tegemoetkoming voor offi- Cïeren van den Staf der genie van f 25 en aan -verschillende opzichters van fortificatiën van "föO 'sjaars voor het gebruik van rijwielen de uitoefening van hun dienst. In 1899 zal een detacheering van officie ren op den voet der bepalingen van het koninklijk besluit van 18 Augustus 1871 niet plaats hebben. Het voornemen bestaat om de soldij der miliciens van de onbereden wapens en corpsen, 1 zoolang zy niet gedurende minstens 8 maanden in werkelyktn dienst zyn geweest, te oopalen op 10 cents per man en per dag (zijnde de soldij, zooals die thans door do miliciens bij de corpsen der infanterie genoten wordt), doch die soldij voor hen tot 13 cents te verhoogen, zoodra zij langer dan 8 maanden onder de 'wapenen zijn. Vermits het niet.zou aangaan om de vrywilliger8 ten dezen by de miliciens te doen achterstaan, acht de minister het, ook ter bevordering van de vry willige werving bü het wapen, zeer noodig om voor hen de soldij vast te 6tellen, zooals dat voortaan door de miliciens na 8 maanden werkeiykon dienst zal worden genoten. SoldiJverhooging met verleening van den militairen graad van sergeant wordt voorge steld, ten einde eenige verbetering te brengen io de vooruitzichten der korporaals van het wapen, die voldaan hebben aan de eischen van bekwaamheid voor do graden van sergeant en fourier, doch die wegens gebrek aan vaca- j tures niet voor bevordering in aanmerking komen. De sterkte van het reserve-kader bedroeg op 1 Juni 1898: 37 vaandrigs, 158 reserve- onderofficieren, 183 reserve-korporaals en 205 adspiranten-vaandrigs en kornetten. By de raming ls gerekend op bestendiging van don toeloop tot het reserve-kader der infanterie en der artillerie. Als een toelage voor het muziekcorps bjj het Instructie-bataljon is f 1500 uitgetrokken, jr By de bereden corpsen zullen in 1899 alle miliciens b\j de inlyving in Maartin werkeiyken dienst worden gesteld, wat tot nu toe alleen plaats had ten opzichte van de by die corpsen ingedeelde plaatsvervangers en nummerver- wisselaars. Yerder is by deze begrooting uitgegaan van het beginsel, om by do onbereden corpsen aan alle miliciens een geiyke soldy toe to kennen en wol van 10 cents per dag gedurendó de eerste 8 maanden verbiyf onder de wapenen en van 13 cents voor den volgenden dienöt- tyd. Evenzoo aan allo miliciens van de be reden corpsen en de hospitaalsoldaten een soldy van 15 cts. per dag gedurende de èersta 8 maanden verbiyf onder de wapeüen en van 20 cts. per dag voor den volgenden diensttyd. Voorts is de noodzakelykheid gebleken om tot het doel, waarmede de herhalingsoefeningen en de oefeningen op groötere schaal worden gehouden, de manschappen voor die oefeningen enkele dagen langer ondór -de "Wapenen fe roepen. -Nu de regimenten infanterie voorzien zyn van het strikt noodige aantal rywielen, kan worden overgegaan tot aanschaffen van rij wielen voor oefening van het personeel van het corps genietroepen, waarvoor voorshands 12 noodig geacht worden, waarvan de helft op deze begrooting is getracht. Meer is geraamd voor kpsten, vallende op het voor oefening kampeeren van troepen f 25,700. De minister is het met de autori teiten eens, dat, door verhooging, mogeiyk zou zyn, vooral do oefeningen der bataljons en regimenten van het wapen der infanterie meer tot haar recht te kunnen doen komen dan thans het geval is. KOLONIËN. BATAVIA, 2430 Augustus. In het laatst van de maand Juni en in de eerste helft van Juli was de controleur voor de Bataksche aangelegenheden Westenberg in de Bataklandtn met vrucht werkzaam om in die landstreken de geschillen, welke ge- wooniyk door bloedige kampongoorlogen be slecht worden, op vredelievende wyze uit den weg te ruimeB. Zoo vertoefde by geruimen tyd te Pariboean en ontving daar bezoeken van de navolgende Timor Radja, als: Toehan Poerba, Toehan Dolok, Toeban Raja, Toehan Anggi Nagaseri- boe en Toehan Kinalang. Ten gevolge dezer overleggingen werd men het, naar de „Deli-Ct." melot, onderling eens en Ï3 de vrede gesloten tusschen Dolok eener- zyds en Poerba met Si lima Koeta anderzyds. In navolging van hetgeen de landschappen Dolok en Raja reeds vroeger deden, legden nu ook Toehan Poerba en zyn voornaamste grooten den eed van trouw aan het gouver nement af. Te Baroe Djahé hield de controleur een vergadering van vyf dagen met de hoofden der Sipitoe Koeta, waarna een verzoening volgde van do hoofden van Pariboean en Djoema Padang. Te Medan is een bedrag van f 6775 byeengezameld voor onze troepen in Pedir en Edi, om op 31 Apgustus feest te vieren. Zooals wy indortyd reeds hebben gemeld, schryft de „J.-B.", is de gouverneur-generaal gekant tegen de invoering van de patentbelas ting voor ambtenaren cn officieren; het door den minister van koloniën gedane voorstel is nu aangehouden tot de nieuwe vice-presi dent van den raad van Indië zal zyn aan gekomen om eerst ook diens stem over de zaak te hooren. De „Soerab. Ct." bericht, dat door den officier van justitie te Soerabaia de terecht stelling is verzocht van den notaris te Sid- hoardjo, C. P. A. Boelen, beschuldigd van het plegen van valschheid in authentieke stukken, en van Kwa Hong Ing, gefailleerd koopman, verdacht van frauduleus bankroet. Nu het met de kortingen op traktemen ten baast'uft is, daar vóór ultimo September e. k. nog maar mag worden aangevraagd, loopt hot storm op het residentiekantoor te Semarang. Er schyfien in die residentio al heel veel kwade betalers te zyn. (.7.13.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPAR'iEMENT. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dionst de gewezen klerk bij de exploitatie der staatsspoorwegen op Java J. A. Poublon. Benoemd tot griffier: van de landraden te Poerwokerto en Poerbolinggo (Banjoemas), de grif fier van den landraad te Banjoemas mr. Cb. M. Van Trooslcnburg de IJruiju; vati den laudraad te Banjoemas, mr. G. J. De Kemp'enaer, thans tydelijk ter beschikking van den voorzitter der landraden to Serang, Tjilegon, Pan- deglang, Menes en Kangkasbetoeng, Bantam; van den resideutio raiul to Soerakarta, de grif fier van den landraacr te Pati, Japara; G. E. De Groot; van den landraad te Pati, de ambtenaar op wachtgeld, J. II. PothofF, laatst griffier van de landraden te Salatiga en Ambarawa (Semarang). Tot predikant by do protest an tsche gemeente te Malang (Pasoeroean) de predikant bij do prot. gemeente te Pasoeroean C. Hengeveld tot adjunct-amanuensis bij bot bestuur over het Weduwen- en Weezenfonds van burgerlijke ambte naren in Ned.-Indiö, de gejjensionneerde ambtenaar J. M. Esche, laatst assistent-resident van Blora (Rembang); tot lid van bet college van curatoren van hot Gymnasium Willem ILI te Batavia, J. E. De Meijier, directeur der Burgerlijke Openbare Werken. CIVIEL DEPARTEMENT. B e p a a 1 dDat bet aan den verificateur 2de klasse G. L. Kok, de verificateurs 4de kl. O. II. Nettokoven on V. M. Nettekoven, den verificateur 5de kl. A. P. A. Schram, den ambtenaar oj? wachtgeld H. Cramer, laatst verificateur 4de kl. bij de in- eu uitvoer rechten en accgnzen, verleend ontslag uit 's lands dienst wordt beschouwd als te zijn verleend eervol. Toegelaten: Tot de tijdelijke waarneming van het Consulaat-Generaal van het Duitsche Rijk voor Nederlandscü-lndië te Batavia, do heer Von Syburg. Ontslagen: Eervol uit 'slands burgerlijken dienst de gewezen klerk bij hot post-en telegraaf kantoor te Woltevreden W. A. Bolt, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend to zijn ingegaan den 12don Augustus 18y8. Benoemd: Tot assistent-resident der Zuider districten van bet gouvernement Celebes en Oiiderkoorigheden, tevens vendumeester aldaar, do controleur 1ste kl. bij bet Binnenlandscb Bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera Jllr. J. G. De Serièro. Bij het Binnenlandscb Bestuur op Java en Madoera: Tot controleur lste kl. de controleur 2de kl. W. H. Hoedt; tot controleur 2de kl. de adspirant- controleur E. Q. Abels; tot adspirant-controleur D. Heyting, thans ter beschikking van den direc teur van Binnenlandscb Bestuur. T ij del ij k gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van de landraden te Cheribon, Madjalengkn en Koeningan, ten einde te worden belast met griffierawerkzaambeden bij die recht banken, de klerk tor griflio van bovengenoemde landraden J. M. Waldt. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: Bij bot subsistentenkader te Batavia ter nadere indeeling do kapitein der infanterie bij het garnizoens bataljon der We3terafdeeling van Borneo te Sintang J. J. Krafft; bij bet garnizoons bataljon der Westerafdeeling van Borneo, de kapitein bij bet 12de bataljon in Atjeh C. C. A. Schröder; bij bet 11de bat. inf de late luit. der inf. bij het l9te garn.-bat. van Atjeh en Ondorboorigheden te Poeloe-Raija J. E. Collard; bij den gewestelijken en plaatselijken genees kundigen dienst ter Sumatra's Westkust te Padang, do officier van gezondheid der lste klasse in Atjeh en Onderhoorigbeden dr. A. Balbertsma; bij dien van Atjeh en Onderhoorigheden, de officier van gezondheid der lste klasse te Batavia J. Bijker; naar Soerabaia, do militaire apotheker der lste klasse te Kotta-ltadja J. Douwos; naar Kotta-Radja, de militaire apotheker der lste kl. te Batavia B. Frijlink; op vorzook teruggeplaatst bij bet corps officieren kwartiermeesters, de kapt.-inteudant bij de militaire admiilistratie tó Batavia J. H. W. lmmink. Ingetrokken: Zijp overplaatsing naar Bata via en overgeplaatst als gewestelijk intendant te Soerabaia, de kapitein-intendant te Makasser H. A. Engeringb. Geplaatst: Bg aankomst brj den plaatselijken geneeskundigen dienst in do 2de militaire afdeeling op Java te Semarang, de officier van gezondheid der lsto klasse van verlof uit Nederland terug verwacht wordende dr. W. Leendertz. Verlengd: met een maand het hom verleend verlof naar Soekaboemi, wegens ziekte, aan den lsten luitenant der infanterie, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, M. Kolo. Overgeplaatst: bij den gewestelijken en plaatselijken geneeskundigen dienst van Atjeh en Ondorboorigheden, de officier van gez. lste klasse te Semarang, J. J. V. Haak en de officieren van gez. 2de kl. C. II. L. Baelde, te Soerabaia, en J. H. Van Lier, to Magelang. Overgeplaatst: van het 11de bat, inf. bij het2de recruten bataljon (gedetacheerde compagnie te Kodong-Kebo), de onderluitenant F. O. Korinth. van het 5de bataljon infanterie bij de troepen macht in Atjeh tor nadere indeeling, de onder luitenant K. P. W. Riel. Verleend: wegens ziekte een jaar verlof naar Europa, aan den 3den commies bij het Depar tement van Oorlog W. C. Van Camnen. Bevorderd: tot lsten luit. bij het wapen der artillerie, do 2do luit. G. J. Voorwijk. DEPARTEMENT VAN MARINE- Bij den dienst der Gouvernements-Marine: Benoemd: tot eersten stuurman, de ambte naar op non-activiteit J. W. Van Nouhuys, laatst die betrekking bekleed hebbende, en geplaatst aan boord van het stoomschip .Zeoduifte Tand jong Priok. Noord-Znid-Hollftodsche Stoomtramweg- MLaatschappij Haarlem—Lelden. Opbrengst in September. 1897. 1898. Vereohil. Reizigers. f 8011.02 f 8042.92s -J- f 31.90s Goederen1490.38s 1514.34s -+- 23.96 Diversen 590.25 409.75 180.50 To zamea 10091.67 f 9967.02 f 12J.635 Vonge maanden 78747.81s 74782.17s 3965.14 Tot. opbrengst 8883 .97 ƒ84749.195 f 4089.77s Per dag-kilom. f 11.022 f 11.037 f 0.535 UITLOTINGEN. Loten Paleis voor Volksvlijt a 10 van 1867. Trekking 1 Oct. Premiotr. 1 Nov. 241 298 1001 1335 2181 2756 36(5 266 976 1229 2180 2508 2766 8977 Gemengd Nieuws. Een groote oppositie is onder do Londonscho kooplieden in bloembollen ontstaan tegen de Londensche „County Council" (Graaf- schapsraad), die de leverantie van 227,537 tollen voor de Londensche parken gegund heeft aan de Hollandsche firma Van Zanten en Nieuwerf, voor 376 pd. et. De Engelsche concurrenten hebben er over geklaagd, en beloven zelfs to agiteeren gedurende de aan staande verkiezingen. De Graafschapsraad heeft op die bedreigingen geantwoord, dat do Hollandsche firma 20 pd. 6t. goedkoopor wag en haar monsters buitengewoon goed waren. Een lid van het Servische Hof van Cassatie Zanye Ugricic heeft zich schuldig gemaakt aan wlsselvervalsching. De rechter van instructie te Belgrado richt nu het verzoek aan alle credietin&tellingen en particuliere personen, hem de wissels te doen toekomen, waarop deze naam staat. Men heeft het lid van het Opperste Servische Gerechtshof van zyn ambt ontheven. In IoWa hebben drie met revolvers gewapende roovers in een trein eerst den conducteur beroofd van 100 dollars en voorts, terwyi de een den man in bedwang hield, den reizigers in de verschillende wagens alles afgedreigd wat zy aan waarde by zich hadden. Op eenigen afstand vóór het eerstvolgend station sprongen zy den trein af en maakten zich uit de voeten. De thans ontvangen brieven van de West-Indische eilanden geven allerdroevigste beschryvingen van den orkaan van 10 Sep tember. St.-Vincont scbynt het meest geleden te hebben, dan Barbados en St.-Lucia. St.-Vincont heeft een bevolking van 41,000 zielen en de helft van dezen was zonder dak en voedsel. De bevolking van St.-Lucia is nagenoeg even talrijk; Barbados heeft 182,000 inwoners. De orkaan begon op St.-Vincent des morgens te 5 uren uit het oosten en duurde tot 11 uren; toen scheen de kracht van den wind gebroken, maar een uur later verhief hy zich Dog feller uit het westen en duurde tot '8 avonds 5 uren. Toen was er byna geen huis meer, dat niet beschadigd was; zelfs hechte woningen waren iügestort en van de hutten der inboorlingen was niets meer over. Ook was de vernieling over het geheele eiland zoo groot, dat de bouwstoffen om nieuwe hutten op te slaan ontbraken. De wind had op het ergste oogenblik een snelheid van 75 Engelsche mylen per uur met oen druk van 29 pond op den vlerk. Eng. duim. De be volking, die toch al door den tegenspoed der laatste jaren in de suikerindustrie tot armoede was gebracht, bezit nu zoo goed als nieU meer. Do giften, by den lord-mayor van Londea Ingekomen, hebben tot heden hot cyfer van 250,000 gulden bereikt, maar daarmede mag i ts tot leniging van den eersten nood bereikt worden, voor afdoende hulp zal do schatkist des Ryks met aanzienlyke bedragen te hulp moeten komen. Vervolg der Advertentiën. voor veel uitbreiding vatbaar. 7890 6 Te bevragen: Hoogewoerd 6©, Leiden. Goederen worden aangenomen, «e LEIDEN: het Hoofdkantoor, Haven No. 14, Telephoon No. 302; de factory, Aalmarkt No. 15. Te AMSTERDAM; den Agent, Nassaukade voor de Van- Lennep-str. Telephoon No. 951; de Wachtkamer, Schinkelkade, Overtoom. de factory, Prins-Hendrik-kade, tegen over de Martelaarsgracht; de factory, Achterburgwal No. 139, by de Hoogstraat, naast Hotel „Elbertsveld"; de factorij, Nieuwe Keizersgracht tegenover perceel No. 92. •an •an aan aan aan aan 6288 Vriendelijk aanbevelend: 7646 30 Gij kunt geen betere Zeep koopen. Deze voor treffelijke Toiletzeep duurt tweemaal zoo lang als de gevulde Zeepen; en werkt bovendien zeer gunstig op de frischheid van de teint en op de schoonheid der huid. Voor de Kinderkamer en het Damestoilet onontbeerlijk. Alhoewel onlangs weer werkelijk verbeterd, bljjft de prijs toch slechts 85 Cents. 7894 (3314 18 7878 THEE 8183 44

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9