N°. 11845 Donderdag O October. A°. 1898 igeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste BlacL Leiden, 5 October; Feuilleton. MOOIE NAN. ii i i PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden. «V o. MÖ. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AJOVERTENTIEN: regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grooterö Van 1-6 lettere naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren bulten do stad Gedurende het 3de kwartaal 1898 meldden zich, bh de verschillende kantoren van aan neming der marine, 227 jongens beneden den leeftijd van 16 jaren aan voor vrijwillige dienstneming bh Hr. Ms. zeemacht. Van die 227 jongeös werden er 168 afgekeurd en 59 geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. De kapt. R. Froger, van het 4de reg. infanterie te Leiden, bh Kon. besluit overge plaatst bij het reg. gren. en iagers, zal den 6den Oct. a. s. zijn bestemming naar 's-Graven- hage volgen. Op 6 en 7 Oct. a. 8. zal onder leiding van den luit.-kolonel H. A. Calkoen, van h6t 4de reg. inf., een kader manoeuvre worden gehouden in de omstreken van Voorhout en NoordwiJk. Op de zevende lijst van de 20ste jaar- collecte voor de Scholen met den Bijbel in „De Standaard" komen o. m. voorLeimuiden met Bilderdam met 36.60; Oudshoorn met Ridderbuurt met ƒ138. Da heer W. A. Van Dam, te Woerden, is benoemd tot onderwijzer aan een school met den Bijbel te Haarlem. Gisteren brachten de prinsen van Koetei een bezoek aan Haarlem en waren daar de gasten van den heer J. H. Menten, waar z(J lanchten. Daarop werd de sociëteit „Trou" bezocht, waar esn party biljart werd ge speeld. Een rytoer door de omstreken volgde, met Duin-en Daal als pleisterplaats. Het diner werd eveneens by don heer Menten gebruikt. Tegen elf uren keerden de prinsen naar Amsterdam terug. Met oen gemotiveerd adres hoeft zich het bestuur van de „Vereeniging tot bestry- ding van knoeieryen in den Boter- en Kaas handel" tot den minister van binnenl. zaken gewend, verzoekende maatregelen te nemen tot een spoedige wyziging en verscherping der wet van 23 Juni 1889, bakend onderden naam van „de boterwet" Do afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de Indische Begrooting voor 1899, de heeren: Mackay, Verhey, Van VlUmon, Roeasingh on Go6rtsema. De minister van buitenlandsche zaken zal Woensdag 12 October aan verschillende leden der Tweede Kamer een diner aanbieden. De in het bestuur der „Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Kleine- Gartmanfonds", wegens het orarljjden des heeren A. C. Wertheim opengevallen plaats, zal-ploor den heor C. Ph. J. Clous iogenomen worden. Door de arrondissements-recfitbank te '8-Hertogenbosch is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Oirscbot, opge maakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. E. M. Gomperlz, substituut- griffier by de arrondissements rechtbank te Breda; mr. W. M. Van Lanschot, advocaat en procureur te 's-Hertogonboscb, en jhr. mr. C. O. M. Van Nispen tot Sevenaer, advocaat en procureur te Nymegen. De ministers van financiën, van justitie en van oorlog verleenen deze week geen audiëntie. De majoor W. J. Harms, commandant van het 1ste reg. inf. te Leeuwarden, wordt binnenkort bevorderd tot luit.-kolonel. (D.) Gistermorgen is te Amsterdam over leden de heer J. M. Content, in leven rabbyn by de Ned. Israëlietische gemeente. Onlangs, in Augustus toen hy zyn 80ste levensjaar beroikte, werd met groote belang stelling van verschillende zyden dit overigens intieme feest gevierd. De heer Content was dan ook zeer geacht en gedurende do 40 jaren, welke hy met groote toewyding als rabbyn en als gods dienstleeraar te Amsterdam werkzaam was, verwierf hy zich veler genegenheid. De over ledene was daarbij een zeer kundig man. Tot in zyn laatste levensdagen was hy vaak oen vraagbaak voor leeken en geleerden, en onder de Talmudisten gold hy lang als een der geleerdste kenners. Do heer Content voltooide zyn theologische studiën te Wurzburg en Emden en was een der laatst9 leerlingen van den beroemden rabbyn Hirsch uit Frankfort. In Amsterdam was hy de opvolger van den rabbyn Susan. De plechtige teraardebestelling van het stof feiyk overschot zal Donderdagochtend te 10 uren te Mulderberg plaats hebben. (Tel.) Volgens de „Minerva" zal dit jaar het getal van hen, die zich by het corps studenten te Utrecht lieten inschrijven, wel tot honderd stygen en naar men verneemt, is er byiten "het corps nog een gelijk getal aangekomen, oen cyfer tot nog toe nooit bereikt. Mr. D. E. Van Lennep, burgemeester van Heemstede, is benoemd tot secretaris van de VereeDiging van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland, en wel in de plaats van den heer C. M. Rasch, voormalig secretaris van Haarlem. Voor de betrekking van directeur der gemeentega8fabriek te Beverwyk, jaarwedde ƒ1200, vrye woning, gas en cokes, hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. In het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem wordt eene tentoonstelling voorbereid der flgurale en ornamentaio versieringen van Hindoe-monumenten, die door den heer Von Saber by de terugkomst van zyne expeditie op Middon-Java werden meegebracht. Voorloopig zullen de monumenten, die zich in de vlakte van Prumbanam bevinden, Tjandi Low Djongrung, Tjundi Selroe en Tjundi Sari, vertegenwoordigd zyn. Do reproductiën der friezen en versieringen van den Böröboe- doer, alsmede der verschillende beelden, die zich in het Museum van het Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Batavia be vinden, zullen later afzonderiyk worden ten toon gesteld. Het stoomschip „Laertes", van Amster dam en Liverpool naar Java, vertrok 2 Oct. van Algiers; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Oct. Bevezier; de „Teucer" vertrok 2 Oct. van Batavia naar Amsterdamde „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 October van Co lombo; de „Priu8 Willem IV" vertrok 3 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam; do „Prins Willem V" arriveerde I October van Amster dam te Paramaribo. Alkemado. De gemeente begrooting der inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1899, zooals deze laatst is vastgesteld, bedraagt aan inkomsten en uitgaven elk 49,633.55s. De volgens art. 1 der Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156), tei* vervanging van do vroegere Ryksuitkeering 4/s Pera- bel» aan deze gemeente over 1898 uit te keeren som, is door de Gedeputeerde Staten dezer provincie vastgesteld op 7409.535. Door den Raad dezer gemeente is dd. 3 dezer besloten, aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland minstens subsidie te verzoeken in de kosten van aanleg van den eventueel tot stand te komen rijweg: Rypwetering— Hoogmade, verbindende deze gemeente met Woubrugge. Bodegraven. Gedurende do maand Septem ber werd in de Rykspo3tspaarbank ingelegd 1202.75, terugbetaald ƒ1175.73. Het laatst uitgegeven boekje draagt het No. 623. Boskoop. Naar men uit goede bron. .ver neemt, heeft de Regeering op het verzo°k van den gemeenteraad, om in deze gemeente een winter-tuinbouwschool te vestigen, gunstig beschikt. llillcgom. Op Woensdag 12 October a. s. zal des namiddags van halfvier tot halfvyfde gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en hBiinecting "ran de ingezetenen dezer gemeente, die zich daartoe aan de openbare lagere school alhier zullen aan melden. Lisse. Aan het Rykstelephoonkantoar alhier zyn in de afgeloopen maand ontvangen 188, verzonden 164, te zamen behandeld 352 tele grammen. In September 1897 bedroeg dit aantal-281. Noordwyk. Gisteravond hield het St. Jeroens- gilJo een vergadering in de zaal boven de R.-K. Jongensschool. In zyn openingswoord herdacht de voorzitter, de hoer C. J. L. Van der Meer, de onlangs met zooveel opgewekt heid alhier gevierde inhuldigingsfeesteD, waarna do notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Da rekening en ver antwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van 95.445. Het aftre dende bestuurslid, de heer C. Van Reyzen, werd met byna algomeene stemmen herkozen. Het overige der agenda was gewyd aan de in den afgeloopen winter opgerichte afdeeling, de Sfc.-Jeroens-bibliotheek. Het aftredende bestuurslid, de heer J. H. Van der Werf, werd met algomeene stemmen herkozen, ter- wyi ter uitbreiding van het bestuur, wegens de gebleken drukke werkzaamheden, tot nieuwe bestuursleden gekozen werden de heeren A. Commandeur en P. De Groot. De penningmeester der bibliotheek kon wyzen op een batig saldo van 2.86s. Daar het winterseizoen den volgenden dag (heden) geopend zou worden, werd9n de thans nog gevulde kasten ter bezichtiging gesteld, waarby de voorzitter een woord van dank bracht aan den schilder M. Van der Weyden, die ze gratis geschilderd had. In beginsel werd besloten tot oprichtiDg van een leesgezelschap, ten einde de bibliotheek in stand te honden en te steunen, terwyi in een latere byeenkomst van gegadigden over de keuze der daarin op te nemen werken zal beraadslaagd worden. Na nog eenige besprekingen van algemeenen en buiahoudelyken aard werd de niet talrijk bezochte vergadering gesloten. Roclof-Arendsveon. Aan het postkantoor Roelof-Arendsveen en de daaronder ressortee- rende hulpkantoren werd by de Rijkspost spaarbank gedurende bet 3de kwartaal van 1898 ingelegd ƒ48,581.44; terugbetaald ƒ4012 03. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekj9 draagt het nummer 218. Staat over drie jaren van de aan het telegraafkantoor to Roelof-Arendsvoen in do zomer-perlode behandelde telegrammen: 1896: 1897: 1898: Juni. 392 518 682 Juli. 911 973 672 Augustus811 1203 1822 September. 373 277 803 Totaal 2487 2971 3979 Wassenaar. Ten postkantoro alhier werd gedurende bet 3de kwartaal 1898 ingelegd 6808.60, terugbetaald 3394.28. - Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het Dummer 709. In den loop van de maand Septombor werden door het Rykstelephoonkantoor behan deld 280 telegrammen, waarvan 141 werden verzondea en 139 ontvangen. In September 1897 werden behandeld 132 telegrammen. Merkwaardig mag zeker genoemd worden, dat by den heer A. Blankenspoor albier een appel- en pereboom voor de tweede maal» dit jaar, in bloei staan. Minder pleizierig, als gevolg van den schoonen nazomer, is de rupsenplaag. De kooien zien er uit als boomeD in den winter en veel menschen klagen, dat de rupsen in grooten getale hun woningen binnendringen. Nadat in de vorgadering van de Vereeni- ging voor Bloembollencultuur de notulen waren gelezen en goedgekeurd, nam de voor zitter het woord en zeide: „Na onze laatste vergadering heeft er een belangryk feit plaats gehad, waarop we met voldoening kunnen terugzien. (Da tentoonstelling). Als we in aanmerking nemen, dat door onze afdeeling nooit een tentoonstelling georganiseerd is; dat de commissie, door ons benoemd, op dat punt geen ondervinding heeft opgedaan, en dat er op deze wereld niets volmaakt is, dan hebben we reden om met den goeden uitslag tevreden te zyn. Ik wensch den inzen ders, die een prys of een eervolle vermeloing ontvangen hebben, geluk. Ook breng ik myn dank aan de commissie, die haar ty i, kracht, ja, haar nachtrust heeft opgeofferd om de tentoonstelling te doen slagen." Na ballotage werd de heer H. C. Harteveld als lid der afdeeling aangenomen. Da vraagbus bevatte dezen keer meer „mede- deeliDgen" dan „vrageD." De mededeelingen willen we laten rusten. Alleen do laatste teekenen we op. „Ik had de mooiste bollen ingezonden en heb toch geen prys gekregen" (Hilariteit). Op de vragen waar het geld voor do ten toonstelling vandaan gekomen was, en waarom er geen verloting was, antwoordde de voor zitter, zeer juist, dat, wat het eerste betrof, het nu geen tyd van rekening en verant woording was, en dat het tweede door het beatour geregeld wordt. De vraag, waar de heer L. R. met zyn goedkoop bladriet bleef, werd door dat lid zelf beantwoord. Over het algemeen was men van meening, dat de pryzen, door spreker genoemd, veel te laag waren. Voor ƒ5, 6.50 kon men wel riet koopen, maar voor bloemisten was dit onbruikbaar. Het beste riet van 6'/9 deugde, naar vel r meening, nog niet. Er waren er, die 10 50 besteed hadden! Verder werd in de vraagbus nog gevonden een brief, geteekend „6enige leden". Hetgeen die brief behelsde zou door den voorzitter gaarne in behandeling worden gebracht, als do schryver of de schrijvers hun naam bekend maakten. Na ronivraag werd de vergadering gesloten. Woubrugge. Een lange rfi van vrienden en belangstellenden bewoog zich Maandag naar den -.oodenakker, om de teraardebestelling by te wonen van het stoffelyk overschot van wylen den heer A. Van Grietbuizen, v«>o wiens overiyden wy reeds melding maakten. Een nette krans dekte de lijkkist. Van de colleges, waarvan de ontslapene sedert onheuglijke jaren deel uitmaakte, waren aan de groeve tegenwoordig kerkeiyke en burger- ïyke autoriteiten, waar het woord werd gevoerd door ds. La Grand, predikant der Herv. Gem. te dezer plaatse. Onder dezen indruk, en na het zingen van Psalm 103 8 verliet men na oen woord van dank voor de betoonde belangstelling van den heer De Jong, hoofd der school te Haastrecht, een schoonzoon van den overledene, deze stille rustplaats. Het been van den arbeider A. W., aan den "Woudschendyk, die in de vorige week in dit lichaamsdeel op zoo noodlottige wyze een schot kreeg, is te Leiden geamputeerd. Uit de „Staatscourant.* Kon. b e s 1 u i t e n. Benoemd: bij het wapon der infanterie tot tweeden luitenant bij het 2de reg., de sergeanten H. A. A. Sinnigen, van het 4do, J. C. Zimmormann en II. W. G. Holland, beiden van het 1ste, G. Teunissen, van het 5de reg., L. J. Sterkenburg, van hot reg. grenadiers on jagers, alsmede C. L>. Kniopstra, van het lsto reg.; bij het 3do reg.. do sergeant G. Kepper, van het 5do reg-; bij het 5de reg., do sergeant on J. G. Sin ia, van het 3de, J. W. K. De Bas, van het 4de reg., on E. Kepper, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 6do reg., de sergeant J. F. Van Beijeron, van het 7de rog.; bij het 7de reg., de sergeanten H. J. Tioman, van het 5de, cn J.O. H. P. Boertje, van het reg. grenadiers en jagers; bjj ui Zy verliet hem tot zyn groot verdriet on ging naar den winkel. Er waren geen klanten, maar op de toonbank lag nieuwe voorraad van allerlei opgestapeld, on Nan hield zich onledig mot allee op te bergen en den winkel op te ruimen. Alan keerde terug eer zy gereed wae. Zjj hoorde hem de zitkamer binnengaan, de lattp aansteken en een hoek nomen van de boekenplank, waar haar kleine voorraad lite- rdtuur op stond, maar zy wilde niet als ge- w&onlyk binnongaan om hem gezelschap to houden en met hem te praten, of zich door hem te laten voorlezen, terwijl zjj werkte, zooale in den laatsten tyd haar gewoonte was geweest. Nan voelde, dat het haar onmogelijk zou zijn, daar alleen met Alan te zitten. In plaats daarvan ging zy aan de deur van den winkel staan on stond er naar tokyken, hoe de maan haar best deed door de wolken heen te breken, die in wilde vaart door hot luchtruim joegeD. Een man, dien zy kende, bleef staan om een praatje met haar to maken. „Wel, Nan, wat zegt ge van het geluk, dat uw vader heeft gehad?" vroeg hy. „Wanneer komt hy terug?" Vader? Dat weet ik niet, ook weet ik niet, waarmede hy geluk gehad zou hebben," ant woordde Nan kortaf. „Woet ge dan niet, dat uw vader veertien dagen geleden voor tweo duizend gulden aan- doelen heeft gekocht in een nieuwe myn aan de Queons-rivier?" „Neon ik heb er niets van gehoord." „Het is toch waar. Hy kocht de aandeelen heel laag, maar daar er ontzaglyk veel goud gevonden wordt, gaan de aandeelen verbazend de hoogte in. 6e zult nog een3 schatrijk zyn en in uw eigen rytuig ryden, Nan." Nan lachte bitter. „Neen het loopt ons nooit mede, vader en my, Stephen. Wy zyn geen gelukskinderen." „Kom, niet zoo moedeloos, Nan. Goeden nacht." „Nacht, Stephen." Stephen ging verder. Nan stond hem met droomerige oogen na te zien, terwyl hy de straat afliep. Do vroeselyke angst, die eenigen tyd gesluimerd had, ontwaakte met nieuwe kracht Waar had haar vader het geld van- daan, waarvoor hy de aandeelen gekocht had? Toen hy van huis ging, had hy slechts een vyf en twintig gulden in zyn zak, dat wist Nan zeker. Zy had hem allee gegeven, wat zy had, en hy was hoos gewoest, omdat het niet meer was. Twee duizend gulden was een groote som en Nan wist maar al te goed, dat haar vader in den omtrek te ongunstig bekend stond, dan dat zy kon hopen, dat het geld hem geleend was. Waar had hy het vandaan gekregen Was het, zooals zy vreesde, was zy workeiyk de dochter van een dief, die slechts door een gelukkig toeval niet tot moordenaar was geworden? Ja Alan Courtenay had geiyk, zeide zy tot zichzelvo. Zy was niet geschikt de vróuw te zyn van een eeriyk manl Een langen tyd stond Nan daar, verdiept in haar eigen treurige gedachten. De maan ging onder; de wind stak meer en meer op en blies haar in het gelaat. Zy droeg een dunne katoenen japon; maar hoewel zy rilde van koude, wilde zy niet naar binnen gaan. Zy kon niet naar haar kamer gaan zonder de zitkamer door te loopen, waar Alen zich bevond, en zy wilde hem dien avond niet meer zien. Eindoiyk zou bet wachten hem wol vervelen en zou hy naar bed gaan. Zy wachtte dus en lnisterde, en Alan, die zun gedachten niet by zyn boek kon houden, daar hy zich afvroeg waar Nan was, wat zy deed en waarom zy zoo veranderd zou zyn, wachtte ook. Hy zat zóó stil, dat Nan eindelyk tot de overtuiging kwam, dat hy stellig de kamer verlaten had, zonder dat zy het bemerkt had. Zy Bloot de winkeldeur, zocht tastend haar weg door den winkel en trad de zitkamer binnen, om tot haar spyt te bemerkeD, dat Alan zich daar nog bevond. Hy stond by het venster en staarde naar buiten in de duisternis, in diepe gepeinzen verzonken; maar toen de deur geopend werd, keerde hy zich snel om en Nan trad binnen. „Waar zyt ge den geheolen avond geweeBt, Nan? Kyk eens naar de lucht hoe de wolken jagen; het is stormachtig van avond," zeide hy bedaard. „Neen ik ga naar bed. Ik heb geen tyd om naar jagende wolken en zulken onzin te zien," zeide Nan kortaf. „Ik moet vrosg op, het is morgen wasch-dag." Zy ging Alan vlug voorby en verdween in haar kamer, hem verwonderd over haar vreemde wyze van doen achterlatend. Hy ontbeet den volgenden morgen alleen, want Nan, die hem gewoonlyk bediende, was in den winkel bezig, on Malcolm stond eerst later op den dag op. Hjj wilde echter het huia niet verlaten zonder baar goeden morgen gezegd te hebben, niettegenstaande haar on- vriendeiyk godrag van den vorigen avond. Nadat by dus Malcolm zyn ontbyt bad gebracht, ging hy den winkel binnen. Nan koek op en kreeg een kleur, toen hy binnenkwam. Toen haar kleur verdwenen was, merkte Alan op, dat zy er niet goed uitzag; zy was bleek en haar oogen stonden dof. „Goeden morgeD, Nan." „Goeden morgen." Nan zag hem ternauwernood aan, zy sprak kortaf met afgewend hoofd en hield zich bezig met eon pak kruidenierswaren open te maken. Alan wachtte eon oogenblik ge duldig; toen zeide hy, heel kalm: „Nan, wat hebt ge toch?" „Wat ik heb? Niets!" ,Ik weet zeker, dat er wat iel Heb ik u beleedigd?" „My beleedigd I Wat een onzin 1 Wederom kleurde Nan. Zy probeerde te lachen en gewoon te pratenmaar zy wist, dat het baar niet lukte. „D kent my nu toch al genosg, mynbost Courtenay, om te weten, dat ik niet over kleinigheden beleedigd ben", zeide zy gejaagd. „Geef my dan een hand en wensch my goeden morgen." „Ik heb u reeda goeden morgen gezegd en voor handen geven heb ik geen tyd." „Kom, dat neemt geen tyd. Toe, geef my een hand", ging Alan voort imt zyn aange nomen glimlach, „of ik zal denken, dat go zoooven geen waarheid hebt gesproken en toch boos op my zyt." Hy stak haar zyn hand toe ovc-r ds toon bank en Nan logde heel langzaam baar eigen hand die org kleo'dc, want zy was juist bezig met eon blik vol stroop - in zyn lange, aristocratische vingers. „Zy ia niet geschikt v -or u o n aan to raken", zeido zy met 0"ii verlegen lichje. „O, het moet beerlyk ziin eau dame te wezen! Den gan8Chen dag niets and ra te doen te hebben dan piano te spelen, romans te 1 zon en handwerkjes te maken 1 Ik zou myn handen dan mooi en blank genoeg kunnon houden, denk ik." Alan glimlachte. „Ik geloof niet, dat het leven, dat gy be schryft, geschikt voor u zou zyn, Nan", zeide hy. ,Ik denk, dat het u spoedig zon ver velen, en dat ge u naar de Gouden Vallei zoudt terugwenschenl" Nans oogen namen een toornige uitdruk» king aan. (Wordi vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1