N°. 11842 Maandag 3 October. 1898 (gourajit wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. KUNSTAVOND JOHAN SCHMIER Winterdienstregeling. Feuilleton. MOOSE NAft. fcEIDSCH DA&BLAD PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. o 1-10. Franco per post. 1.40. r Afzonderlijke Nommers 0.05. PEJUS Dffi ADYEETENTIÊ^ Van 1—6 regel8 f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootero letters naar plaateruimto. Voor het Lncasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit YIJF Bladen. Stadszanl, 3 October. Wy ontviogeo heden bericht, dat de heer A. Fabries, bariton, door ongesteldheid ver- hinlerJ sal zyn a. 8. Maandagavond op te treden. Tot ons genoegen kunnen wy echter melden, Ut de heer fcich bereid verklaard heeft, van Antwerpen, waar hfi, zooala men weet, als eerste bas verbonden is aan bet „Nederlandsch Lyrisch Tooneel", hierheen te komen om de nummers aan te vullen. No. 2 wordt nu: Grand Duo do l'Opcra .Farorlta*. Donimttt. sa No. 7: „Jong ran bnrto", woorden ran Johnn Schmier. Simon Kroon. v „Van een Koningavrouwo"Arnold Spoel. Voorts staat in het programma een druk- 'out. Herman Vendertoa moet z(Jn: Herman Venverloo. Voor zooverre te verkrijgen, is de tekst Ier liederen gedrukt. Voor de bezoekers van 'let Concert zal daarvan een afdruk op de itoelen worden gelegd. By dit nommer wordt onzen Abonnés aan geboden een regeling van den "Winterdienst betredende sporen, paarden- en stoomtrammen an stoorobooten. Oflïoiëele Kennisgevingen. Directe Belast!ogen. De Burgemeester van Leiden brongt ter algemeene ienDis, dat aan den Ontvanger der Direote Belastingen Ie ter h&i.d gesteld het kohier der Belasting op be- Jr\jfa- en andore inkomsten No. 5 van den dienst 1898/9, executoir verklaard den 3Ceten 8epl. Jl., en herinnert voorts de belanghebbenden aan buune verplichiiig om don aanslag op den bjj de Wet be paalden voet te voldoen. Ltiden, De Burgemeester voornoemd, I Oct. 1898. F. WA8. Leiden, 1 October. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Leiden van den Nedtrlaod- schen Protestantenbond werd, na opening door den voorzitter, prof. Van Manen, verslag over den toestand en de werkzaamheden van de Afdeeling uitgebracht door den secretaris, welk verslag niet anders dan gunstig mocht luiden. De rekening van den penningmeester, den heer M. P. Meerburg H.Cz., nagezien door do heeren Hagen en Kruisinga, werd in volkomen orde bevonden en, met dankzegging aan den penningmeester, goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1092 18, de uitgaven f 552.93s, het batig saldo /'589,19s. In de plaats van de aftredende bestuursleden prof. Van Manen, de heeren Rollandet en Zaal berg werden gekozen de heeren Schim van der Looff, A. L. Reicneringer en S. P. Perdyk. Tot afgevaar igden naar de Algemeeno Ver gadering, te Arnhem te houden, werden ge kozen de heeren Lojenga en Van Kleeft, terwijl omtrent de punten van den beschrijvingsbrief slechts enkele opmerkingen werden gemaakt. Als plaats, waar het volgende jaar de Alge- meene Vergadering zal wonen gehouden, zal door de afoeeling Leiden worden voorgesteld. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur drie sprekers zal uitnoodigen om spreekbeurten te vervullen, en richtte daarop een woord van dank tot do aftredende bestuurders, de heeren Rollandet en Zaalberg, waarop de secretaris een warm woord van dank tot den aftrédenden voorzitter richtte dat bij alltn Instemming vond. Aan het slot der vergadering werd nog ge sproken over meer spreekbeurten of mogelijke godsdienstoefeningen of populaire lezingen. Het bestuur beloofde een en ander te zullen overwegen en zooveel mogeiyk te doen om den bloei der afdeeling te bevorderen. De Engelscbe mail, met berichten uit Indië, wor .t morgenochtend alhier verwacht. Morgen, 2 October, wordt in de kerken alhier Leidens ontzet van 3 October 1574 godsdienstig herdacht. Met genoegen vernemen wy van de concert directie „De Algemeene Muziekhandel", te Amsterdam, dat de heeren Mesachacrt en Röntgen hier een Liederen-avond zullen geven, en wel op 11 November a. s. De genoamde kunstenaars maken een tournee in ons land gedurende de maanden October en November. De officieren der hoogere krygsscbool, cie van 1 "Mel gedetacheerd zyn geweest by do verschillende corpsen, zyn van oie detacheering ontheven en zullen 1 November hunne studiën by de hoogere krijgsschool vervolgen. Men m .ldt'Uit Amsterdam aan de „N. R. 0.": Mejuffrouw H. Hintzen, albier, stortte gisteren in het waarborgfonds der „Nederlandsche Opera" een som van f 10,000, daarby de hoop uitsprekende, dat dit haar vooroeeld navol ging moge vinden, opdat de Opera zich daar- aoor voorgoed op degelyken grondslag zal kunnen vestigen en ontwikkelen. Door B. en W6. van Haarlem wordt voorgesteld met 1 December a. s. te laten vervallen de standpüpen der duinwaterleiding, waar gratis water wordt verkrygbaar gesteld. Zy stellen zich voor later gelegenheden aan te wyzen, waar doorvarende schippers gratis van drinkwater zullen worden voorzien. De post op de begrooting wordt hierdoor f 1700 minder. Gistermorgen had te Heemstede de plech tige uitvaart plaats van het stoffeiyk oveT- schot van wyien jhr. mr. J. P. A. Teding van Berkhout, in leven hoogheemraad van Rynland en lid van den gemeenteraad van Heemstede. Aan de groevo werd gesproken namens het bestuur van Rynland door den dykgraaf mr. Egbert Do Vries, vervolgens nog door mr. D. E. Van Lennep, burgemeester van Heemstede, en door ds. J. Kuylman, predikant. De zoon van den overledene, jbr. mr. P. Teding van Berkhout, dankte voor de be wezen eer. Veel leden van den gemeenteraad woonden de plechtigheid by. By aankomst aan bet station te Apel doorn werden de Koninginnen door den burge meester van Apeldoorn, den ho rTuteinNol- thenius, ontvangen, die HH. MM. voorging naar de wachtkamer 1ste klasse, waar de wet houders, de leden van den Gemeenteraad, de Commissaris der provincie, baron Mollerus van Westkerke, en de leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland wachtten. Hier werden toespraken gehouden door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en door den burgemeester van Apeldoorn. Deze laatste bood der Koningin en dtr Kor.ingin-Moeder ieder een oorkonde aan van den Raad der gemeente. Onder klok gelui en vergezeld van. etn eerewacht, trok ken de Koninginnen door het versierde dorp, onder de toejuichingen of groeten der menigte naar Het Loo. Vooral in de Loolaan kwamen de menschen los. De breede laan vertoonde zich als een golvende stroom. Alles zoo goed en kwaad ala het ging met den stoet mee, maar alles heel ordelijk, heel netjes zonder te veel geduw en ge rang. Het gejuich werd hier krachtiger en enkele groepen hieven het „Nassaulied" aan.. De middag werd in beslag genomen door de feesten op het feestterrein. Het is gelegen by het Wilhelminapark en was voor deze gelegenheid welwillend afgestaan door jbr. mr. Haersma de "Witb. Te één uur vingen d.e volksspelen reeds aan TiDgryden, vogelschieten, mastklimmen, hard- loopen, 6Dz., die. tot halfvyf duurden. Het weer was even mooi als 's morgens en alles liep goed van stapel. Tegen twee uren reden de Koninginnen, voorafgegaan en gevolgd door de eerewacht, van het paleis en begaven zich naar het feestterroin. Hier bleven zy een half uurtje. HH. MM. werden door de geheele feest commissie ontvangen en de Koningin onder hield zich, uit haar rijtuig gebogen, voort durend op het minzaamst met de verschillende bestuursleden. De geheele commissie deed den vorstelyken bezo-ksters weder uitgeleide. De stoet ging nu door Apeldoorn, niet alleen den intoebtsweg langs, neen, het werd een rytoer, die zich over de geheele gemeente uit strekte. Als byzondere hulde mag nog vermeld wor den een welkomstlied, dat de meisjes der Kweekschool, die met haar leermeesteressen voor d-e school geschaard stonden, der Koningin toezongen. Behalve degenen, die de gelegenheid te baat wilden nemen, de Koningin voor de tweede maal nog eens te zien, hadden de meesten zich naar het Wilhelminapark bege ven. En terwyi do Koninginnen door het uitgestrekte dorp naar Hot Loo terugkoerden amuseerde het andere Apeldoorn zich op het feestterrein. Twee muziekcorpsen, het 8ste uit Arnhem en de vestingart. uit Gorkum, voerden er keurige programma's uit. Inmiddels jengel den de orgels van wel drie draaimolens, gilden de juffertjes uit de schietkramen en verhoogde het knetterend sissen van de van ouds-bekende poffer- en wafelkramen den totaalindruk van dezezeerrealisti8cbekermesse d'étó sympbonie. De overgang van dit middagfeest tot het avondfeest was zeer geleidelyk. De 2do luit. G. J. Nyweide, van het üe reg. inf. te Delft, ls bestemd om voor 5 jaar gedetacheerd te worden by het leger in Oost Inoiö. Te Nymegen is op 51-jarigen leeftyd overleden de gepensionneerde majoor van de artillerie by het O. I. leger P. H. Opzoomer. Velen bleven op het feestterrein kamp=eren, om toch vooral niets te missen van het vuur werk, dat de firma Perry aanbood en de hier nog nieuwe wonderen van lichtbeelden met beweegbare platen te aanschouwen. In den aaond was echter de feestvreugde zoo'n beetje overal verdeel j. Concerten werden gegeven in het Volkshuis, in Tivoli en in het Hotel de Keizerskroon op het Loo De stroom van feestgangers werd dus verdeeld. En dat was gelukkig, want er was heel wat te zien, nu Apeldoorn zyn illuminatie ging ontsteken. Was de versiering maar zoo zoo, achteraf, zegt het „Hbl.", 't bleek, dat men het vooral in de illuminatie heeft willen zoeken, en die is bepaald heel goed geslaagd. De straten van Apelooorn zyn byna alle lang en recht en de regelmatige lynen van vetpotjes en lampions deden bet alleraardigst. Geen wind aan de lucht en geen lichtje bleef dus en défaut. De Dorpsstraat was Wtl het mooist, de talryke eerepoorttn overheeriyk lichtende. Byna allo particulieren vergunden zonder onbescheiden te worden inkykjes in verlichte kamers. De winkelkasten waren meestal helder geïllumineerd en hadden toe- passeiyke versieringen. In de talryke straten, die op de Hoofdstraat uitloopen, kropen lange lynen van kleurige lichtjes, die zich in de verte verloren of ineens in de krachtige strepen van een groote eere poort overgiDgen. Over de hooge boomen, die stilstaan in den kalmen avond, tooverde het licht met prachtige effectjes. De eerepoorten van het Loo stonden alle in gloed. De parken zyn niet minder. In den vgver van het Oranjepark weerkaatste een midden stuk in lange flitsende lynen in bet water. Ondor de bruggen van het Wilhelminapark schitterde het ook van licht. Tegen halfnegen reed de Koningin met Haar Moeder en gevolg uit Hot ging weer stapvoets. Het rytuig was open. De Vorstin nen droegen dichte witte mantels. Het raadhuis omiynde zyn deuren en ven sters, een eenvoudige, maar dankbare illumi natie. De Loolaan-verlicbting voldeed veel betor dan haar versiering overdag. Voor verschillende buitens werd met pracli- effect bengaalsch vuur afgestoken. Het was druk op straat en dat bleef het lang. De Apeldoorners waren zelf erg met de illuminatio ingenomen. Meer dan 1000 reizigers werden gisteren in den loop der morgenuren door de treinen der Holl IJzeren-Spoorwegmaatschappij van Zutfen naar Apeldoorn vervoerd. Het tydeiyke ty-post- en telegraafkantoor in het badhuis te Scheveningen is op 30 Sep tember jl., na afloop van den dienst, gesloten. Op de laatst gehouden plantenkeuring in „Arlis" te Amsterdam werd door de Bloe men en plantencommissie de boogstj onoer- 8cheiding, nl. certificaat 1ste klasse, toegekend aan drie nieuwe Cactus Dahlia's van 1898 als Britannia, Arachue, en Keyoes' White, ingezonden door den heer W. Van Veen alhier. Geslaagd zyn voor hot twoede godoelte voor het Dotariëel staatsexamen ue heeren: W. Schroot, Zevenbergen; L. Vonema, Rot terdam; W. J. Van Du8seloorp, Waspik; A. J. C. Van der Heyden, Bergen-op-Zoom; mr. Th. Snellen, Utrecht; C. Loeff, Zuialand; A. H. Werumeus Buning, Arnhem; on H. J. Slois, IJselmonde. Men schryft uit 's-Gravenhage aan de „N. R. Ct.", dat de Tweede Kamer welhaast een wetsontwerp kan te gemoet zien, waarby esn belangryke bijdrage van rykswege wordt beschikbaar gesteld voor den aanleg eener nieuwe visschcrshaven te Scheveningen, zon der dat die aanleg langer af hanktlyk zou zyn van of verban! houden met onze kustverde- cigiDg; alsmede dat het in do voornemens van do regeeriDg ligt, in de eerstvolgende jaren, geiyk ook vroeger in uitzicht gesteld werd, etteiyke millioenen guldens ten koste te leggbn aan de verbetering van het Noord' zeekanaal. In de jongste Troonrede, nóch by de aanbieding der begrootingawaton voor 1899, werd van oie belangryke werken van openbaar nut gewag gemaakt. Te Buda-Pesth is overleden onze consul- generaal de heer J. H. Teixeira de Mattos. De liberale leden der Prov. Staten van Overysel boden gisteren In de sociëteit te Stad-Almeloo een huldebiyk aan jhr. mr. L. E. F. G. Van Bönninghaus n, die, na 40 jaren lid der Staten te zyn geweest, by de jongste verkiezing als zoodanig niet herkozen is. Hr. Ma flottieljevaartuig „Koetei", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse E. F. T. Bik, is den 28sten September jl te Algiers aangekomen. By den comman)ant bestond htt voornemen den volgenden dag van daar te vertrekken. De luitenant ter zee der l6te klasse H. C. A. Schlüter, de luiteoants ter zoe oer 2de klasse R. Peaux, P. H. D. Schuttevaer en jhr. C. A. L. Van der Wyck, do officier van gezondheid der 1ste klasse W. A. Stark en de officier van administratie der 2de klasse J. M. Tromp, allen dienende aan boord van Hr. Ms. korvet „Alkmaar", eerstgenoemde als eerste officier, worden met 6 October a.s. op non-activiteit gesteld. In de tweede helft van October ver trekt Hr. Ms. pantserschip „Friesland", com mandant kapt. ter zee Lamie, naar Indië. 7) „Als hy, nadat de crisis voorbij la, elaipt on b(j kennis wakker wordt, zal hy er wel door komen. Hij heeft een goed gestel, en" b(j maakte eon beleefde buiging, „de beste der verpleegBtere, maar dit ls een ernstig geval, en ik moet zeggen, dat ik mij bezorgd maak, Houd hem stil, dat is bet voornaamstel Een paar uren van ongestoorden slaap zou- i den hem ontzaglijk veel goed doen, ja, Daar alle waarschijnlijkheid zijn levon redden", voegde hij er bi). „Ik zal mfjn bost doen", zeide Nan eenvoudig. Zi) vergezelde den dokter tot aan de deur. Zy stond togen den deurpost geleund en zag hem met treurige, droomerige oogen na, terwyi hy de etraat afliep. Zy kon Malcolms onafge- broken gekreun hooren, en haar hart werd j vervuld van een oneindig medolyden met hem en met de arme moeder in Engeland, die, onbewust van het gevaar, waarin haar jongen verkeerde, misschien op ditzelfde oogen- blik aan hem dacht, voor hem bad. En hy was stervende I Had ds dokter dat niet met zooveel woorden gezegd? Hy was stervende, dacht Nan somber, en do hand, die den nood- lottigen kogel had afgevunrd, was de hand baars vaders 1 „O, neen, neonl" riep zy hartstochtelyk uit, en zy bedekte haar gelaat met haar handen Pen snikte van droefheid. Zy bad sedert lang geen liefde meer voor haar vader gevoeld. De eerbied was jaren geleden gestorvon en de liefde was den eerbied langzaam, doch zeker gevolgd. Maar toch, slecht en diep gezonken ala hy was, hy bleef toch baar vader, en zy kon niet gelooven, dat hy schuld had aan deze vreeseiyke misdaad. „Het is onmogeiyk," zeide zy, telkens en telkens weder, tot zichzelve. Zy voegde de brandende tranen uit haarj oogen weg, wierp baar hoofd achterover, eD zag er zoo verwilderd en vreemd uit, dat een klein kind, dat naar haar was toegekropen en aan haar japon trok, van baar achrikte en luid begon te schreien. Nan schrikte van het geluid, nam het kind in haar armen, kuate en liefkoosde het, en zond het geheel getroost weg met wat lekkor3 in de handjes, eer zy terugging naar de kamer, waar Malcolm nog steeds rusteloos lag te woelen en Alan hem met hopelooze oogen zat aan te zien. „Ziet ge het niet? Hy ls orgor," zeide Alan op wanhopigen toon: Nan kon van aandoening byna niet spre ken. Met groote inspanning herwon zy echter haar zelfbeheeraching en zeide op ge ruststellenden toon. „Erger? O neen, dat geloof ik nietI" Maar zelfs terwyi zy sprak, ontzonk haar de moed, waot zy zag, of meende te zieD, dat gedurende het laatets uur een verandering ten kwade waarlyk had plaata gegrepen. Hoewel zy de verandering zag, wilde zy het zichzelve en Alan niet bekennsD. „Kom, laten wy moed houden," zeide zy vriendolyk. „Tracht in ieder geval to denken, dat hy beter zal worden." Alan zag haar met treurigo oogen aan. „Denken? Ik kan slechts aan dén ding deoken. Hoe kan ik teruggaan zonder hem? Wat zal lk tot zyn moeder zeggen, wanneer ik haar vertellen moet, dat de jongen, dien zy aan myn zorgen toevertrouwde, wreedaar dig vermoord werd?" zeide hy op zulk een woesten toon, dat Nan verschrikt achteruit week. „O, als hy sterft, zal ik al het geld, dat ik op de wereld bezit, uitgoven-zal nacht noch dag rusten, tot ik zjjn moordenaar gevonden en hem aan het gerecht overgeleverd hebl En als er in dit ellendige land geen recht te verkrygen is, dan zal ik hem met myn eigen hand dooden, zooala ik ieder ander gevaarlijk wild boost dooden zou, en ik zal het een goede daad van myzelf vinden," voegde hy er aan toe. „Maar boe zoudt u hem viodon? Zoudt u hem terugkonnon?" stamelde Nan. „Hem kennen? Daar is geen vrees voor! Ik kan hem nu even duidelyk zien, ais ik u zie," zeide Alan op kouden toon; „het litteoken op zyn gelaat, de verminkte hand worden niet gemakkeiyk vergeten. Ik zou hem overal herkennen." Met groote inspanning dwong Nan zich om kalm ta eprekon. „U peinet to veel over deze dingen, myn heer Courtonay. Doe uw beet minder wraak zuchtig te zyn", zeide zy zacht. „Minder wraakzuchtig!" Alau lachte bitter. „Terwyi by hier ligt te sterven !'_J Hy liet het huofd op de handen steunen en zweeg een tydlang, terwyi Nan hem met treurige oogen aaDzag; toen hief hy plotseling bet hoofd op en zeide, meer alsof hy een vroegeren gedaebtengang volgde, dan alBof hy ds woorden tot haar sprak: „Zy was er tegen, dat hy op reis ging; zy waa er vreeaeiyk tegen en ik overreedde haar, hom met my mede te laten gaan. Zy vertrouwde hem aan my toe en ik heb hem hier gebracht om to sterven. En hot ergete van alles Is," en hy zag Nan wanhopig aan - „ala hy Bterft, ziet ge, treed ik in zyn plaats; zgn verlies is myn gewin." „Hoe bedoelt u dat?" „Malcolm zal een baron worden, als hy biyft loven. Zyn grootvader, air John Courte- nay, ls een oude man, byna een en tachtig jaar, en Malcolm is zyn naaste erfgenaam. Zyn vader huwde op lateren loeftyd en stierf een paar jaar nadat Malcolm goboren was. Ik hoewel ik zooveel ouder ben dan Malcolm, byna vyftien jaar bon de zoon van een jongeren broeder, en, als Malcolm zonder kinderen sterft, dan komen de titel en de bezittingen aan my. En toch weet de Hemel, dat ik mjjn levon met liefde voor het zyne geven zoul" voegde hy er half snikkend aan toe. Hy scheen zóó ter neer geslagen en bedroefd, dat Nan, hoewel veel plichten haar tegen woordigheid elders vereischten, het niet van zich verkrygen kon, hem alleen te laten met den zieke. Zy sprak niet, maar stond etil by hom, terwyi zy door het openstaande venster de zon al lager en lager zag zinken. Toen Nan, na verloop van eenigen tijd, baar blik weder naar den patient wendde, verbeeldde zy zich een kleine verandering op zyn gelaat to zien; bot was minder lykkleurig. Ook was de ademhaling Kalmer en natuurlyker un do huid vochtig. Zy keek weder en, bevende van opwinding en vreugde, zag zy, dat zy zich niet vergist had, dat de veraodering, die de dokter voorspeld had, waarlyk gekomen wae. Zy kon een uitroep van onuiteprekelyke blijd schap niet terughouden. Hierdoor werd Alan uit zyn droomergen opgeschrikt: „Wat ia er? Wat is er gebeurd?" riep hy uit. Nan zag hem mot stralende oogen aan. In haar opwinding vatte zy zyn hand. „Zio eons," zeide zy. „O, Alan, zie eens De verandering ie gekomen, en zy is ten leven, niet ten doode, zooale wy vreesden! Hy zil nu in het leven blgven, Gone zy dank!" Eu zy barstte uit in tranen van vreugde. Twee uren gingen voorby, Malcolm sliep nog, maar tbans was zgu slaap, die eerst diep en verkwikkend wae, onrustig on werd telkens gestoord door het leven in de gelag kamer. De dokter had zyn avondbezoek ge- braoht en had zyn vreugde te kennen gegeven over do verandering by zyn patiënt. „Slaap is thans zyn bosto medicyn! Modi- cyn? Zy is thans een quaestie van leven on dood voor hom! Houd hem duB doodstil en laat hem slapen zoo lang hy wil. Als hy in zyn slaap gestoord wordt, keert de koorts zonder twyfel terug, en dan (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1