N°. 11839 Donderdag 29 September. A'. 1898 feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on* en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 September. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden0 f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0-1VJ. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Offioiëele Kennlsgeyiiijjoii» Burgemeester eu Wethouders vau Leiden Gezien het adres ran J. P. GESTMAN, houdondo verzoek om vergunning tot uitbreiding van de smederij in bet perceel Baamsteeg No. 7; Gelet op de artt. 6 en 7 der Binderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, d&t genoemd verzoek met do bglagon op de 8ecret&rie dezor gemeente t6r viaio gelogd is; alsmede, dat op Dins dag 11 October a. s.,'s voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te broBgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, P. WAS, Burgemeester. 97 Bspt, 1898. YAN HEY8T, Seoretaris. Gaarne vestigen wij de aandacht van belangstellenden op de advertentie in ons blad betreffende de aankondiging der Winteravond- bijeenkomsten In bet W\jkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", aan de Oranjfgracht alhier, welke bijeenkomsten a. s. Donderdagavond iloor den heer S. Kutsch Lojenga, Doopsge zind predikant te doz.r stede, zullen worden geopend. Evenals de vorige jaren zullen ook dit jaar -verschillende sprekers en spreeksters uit onze etad en daarbuiten optreden. H. M. de Koningin begaf zich gister middag te voet van het Paleis te 's-Graven- hage naar de Gothische zaal, ter bezichtiging van de in dat gebouw bewaarde oudheid kundige voorwerpen. Uit het hotel van den Portugeeschen gezant, in Den Haag, was heden de Portu- geesche vlag uitgestoken ter gelegenheid van de gelijktijdige verjaardagen van den Kuning en de Koningin van Portugal. Op nog slechts 58-jarigen leeftijd ia te 'ö-Gravenhage overleden mr. W. A. baron Van Ver&chuer, raad-adviseur by het departement van waterstaat en voorzitter der centrale com missie voor de statistiek. De heer Van Ver- schuer, die lange jaren referendaris was aan het departement van waterstaat, heeft in verschillende betrekkingen den lande groote diensten bewezen, o. a. als Nederlandsch afgevaardigde in de Rijnvaartcommissie en in andere betrekkingen, bepaaldelijk op bet ge bied van handel, nijverheid en spoorwegen. Toen hij dezen zomer ons gouvernement op het congres te Madrid vertegenwoordigde, heeft h\j een ongesteldheid opgedaan, waar van bi) nooit volkomen mocht genezen, en die nu den werkzamen man ten grave heeft gesleept. De heer Van Verschuer zal in veel kringen ciep betreurd worden, want deze aristocraat naar geboorte, vormen en geest was tevens een waar democraat naar be ginsel. (Fad.) y Het gevolg van de Koningin naar Het £oo zal zijn saamgesteld als volgt: baronesse Van Hardenbrook, grootmeesteresse; de hof dames; luitenant generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal; kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant; baron Taots van Ameron- gen, kamerheer; baron Bentinck, stalmeester; lste luits. graaf Dumonceau en jhr. Six, ordon- nance officieren; kapitein-luitenant terzeejbr. Van der Staal, particulier secretaris. De secretaris van het kabinet der Koningin, jhr. Vegelin van Claorbergen, zal mede op Het Loo aanwezig zijn. In April 1.1. werd aan de aMeeling „Haar lem en Omstreken" der Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst door den burge meester aldaar de vraag voorgelegd „Wat er in het belang en ter bevordering eoner goede architectuur binnen die gemeente kan gedaan worden." Daarvoor werd door hem het denk beeld aan de hand gedaan, om de gebouwen, die binnen een zeker tijdperk in de gemeente verrijzen, door een jury te doen beoordeelen en een prijs toe te kennen aan den ontwer per van dien gevel, welke naar het oordeel van die jury dt meeste architectonische waarde bezit. Thans heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de beeren J. Van der Ban Pz., J. W. G. Droste, Jac. Leih, J. J. F. Beynes en G. L. Van Gennep, om in nader overleg te treden met den burgemeester. De commissie meant, dat de toe te kennen prijzen kunnen bestaan in een gouden, zilve ren en bronzen medaille, en de kosten daar van, zoomede die van de jury, te moeten be strijden uit een fonds, dat door bijdragen van eenige corporaties en vrienden van de kunst zou gevormd kunnen worden. Reeds is een aanzienlijk bedrag toegezegd. Bfi algemeene order voor het leger is door den minister van oorlog ter kennis van de landmacht gebracht, dat bij kon. besluit de thans als sergeant by het vaste personeel van de reconvalescenten-afdeeling der kolo niale reserve dienende, van het leger in Ned.- Iodiö gegageerde sergeant F. W. Reis, tc-r zako van zijri gedrag by de krygsverrfchtingën in Atjeh in de maanden Maart tot en met November 1896, alsnog is benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, en zulks met intrekking, voor zooveel hem bëtreft, van het kon. besluit van 24 Mei 1897, krachtens welke hy, terzelfder zake, eervol werd vermeld. Ingevolge Koninkiyk besluit van 27 dezer zal Hr. Ms. korvet „Alkmaar" met 6 October a.8. te Hellevoetsluis uit dienst worden gesteld. De kapitein-luitenant ter zee A. W. F. C. Van Woerden is by dat besluit met laatst- gemelden datum eervol ontheven van het bevel over dien bodem. Do Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", te Haarlem, heeft uitgeschreven een Wedstrijd in Uiteriyke Welsprekendheid. Op een later te bepalen avond zullen vóór de pauze ernstige voordrachten, na de pauze komische voordrachten door heeren, op oen tweeden avond dergelijke voordrachten door dames worden gehouden. Behalve 2 medailles, door de Koninginnen geschonken, worden nog 4 verguld-zilveren en 6 zilveren medailles uitgeloofd. Acht pryswinnera krygen boven dien een vergoeding voor reisgeld. By Koninkiyk besluit is alsnog vrydom van personeele belasting toegekend voor het gebouw dor Loge Fluweelen Burgwal 22 te 's Gravenhage van de Orde van Vrijmetselaren onder het Groot Oosten der Nederlanden, voor zoover betreft die gedeelten, welke niet aan anderen verhuurd worden of tot woning voor den concierge dienen. Het ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede werd, geiyk gemeld, gisteren door de Tweede Kamer met 65 tegen 1 stem (die van den heer Van Kol) aangenomen. By de stemming was de heer Troelstra afwezig; do heer Van der Zwaag had de vergadering in het geheel niet bijgewoond. Het adres zal worden aangeboden aan de Koningin door de leden der commis6io van redactie en de heeren De Ram, De Bieberstein en Van Kempen. Tot loden der huisboudelyke commissie zyn gekozen de hoeren Mackay en Veegens en tot leden der commissie voor de steno graphic de heeren De Savornin Lohman, Schaepman en Hartogh. Heden is er afdeeiingsonderzoek en morgen om tweo uren benoeming van een commies griffier der Kamer. H. M. de Koningin ontvangt hedenavond om halfzes de commissie uit de Tweede Kamer, belast met ■-* de aanbieding van ht Adres van Antwoord op de Troonrede. Hare Majesteiten de Koninginnen ver trekken Vrydagochtend per Staatsspoortrein van 9 u. 22 m. uit Den Haag naar Het Loo. Te Amsterdam is onder den naam „Nor lands vlag" opgericht een vereeniging, welke zich ten doel stelt onder officieren en minaere militairen van land- en zeemacht, die buiten hun schuld den dienst zonder aanspraak op pensioen verlaten bobben, en in byzondere gevallen ook gewezen militairen, die tydeiyk gepensionneerd zyn, aan een botrekking te helpen. Het stoomschip „Reicbstag", van Oost* Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arri veerde 26 Sept. te Lissabon; de „Herzog", van Amsterdam naar O.-Afrika, arriveerde 27 Sept. te Aden; de „König" vertrok 26 Sept. van Délagoa-Baai naar Rotterdam en Hamburg de „Spaarndam", van Nieuw York naar Rotter dam, passeerde 28 Sept. Prawlepoint. Bodegraven. De hoer W. Dekkers, oud- kweekeling der hier gevestigde byzondere normaalschool,- is als onderwijzer beDcemd in de Transvaal en zal 8 October a. s. daarheen vertrekken. De heeren J. Fris en P. Van dor Smit, mede oud-leerlingen van genoemde inrichting, vertrokken 15 September 1.1. als onderwyzer naar Transvaal. Eerstgenoemde wordt geplaatst in den staat „Vryheld" op de plaats „Geluk", terwyi den heer Van der Smit by aankomst te Pretoria een standplaats zal worden aangewezen. Leiderdorp. Het aantal ingeschrevenen voor de militielicbting 1899 bedraagt voor deze gemeente 21 en wel de navolgende personen, die op 17 October a. s. moeten loten: G. Cramer, G. v. d. Valk Bouman, J. H. Sweris, C. v. d. Wilden, L. J. Los, L. Spekr D. Don- gelman, G. J. Goedhart, J. 't Hart, J. Van Heyningen, C. Hoogeboom, W. Hoogervorst, J. W. Koning, A. De Koning, D. De Lange, E. Megchelse, D. Nagtegaal, W. J. Paats, F. Van Proosdy, G. J. Van 't Riet en A. Do Roode. Oudshoorn. De loting voor de nat. militie, voor Ingeschrevenen in bet jaar 1898, lichting 1899, zal voor deze gemeente gehouden wor den te Alfen, op Donderdag 20 October a. a., des n m. te l*/% uur. De jongelingen, die zich voor het voorbe reidend militair onderricht alhier hebben aan gemeld, wier aantal echter niet voldoende was, zullen hoogstwaarschijnlijk kunnen deelnemen aan hetzelfde onderricht te Alfen. Vrouw V. kreeg by ongeluk een ketel kokende koffie over het been, zoodat dit go- deeltelyk verbrandde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Rynsburg. Ter secretarie der gemeente ligt het inschrijvingsregister van de nationale militie over 1898 gedurende 8 dagen ter visie. Do loting voor do militie, lichting 1899, zal voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 17 October, des namiddags te halfóén, te Katwijk. Roelof-Arendsveen. Het bestuur van den Veendor- en Lyker-polder buitendyks onder Alkemade en Woubruggè zal op Dinsdag 11 October a. s. schouw dry ven over het schoon houden, alsmede over de wijdte en diepte van tochten, vaarten, slooten en wateringen, mits gaders het zuiveren dier werken van ruigt, kwal, ftabben, kroos, enz.; torwyi de kanten naar behooreo moeten zyn afgestoken en gezuiverd; benevens aangaande bruggen, dammen, aandammingen, gelyk ook wegens het maaien en ontruimen van gras, hooi en ruigt, opsnoeiing van het houtgewas, het stellen van overtreden of omloopen, beplanting van boomen en houtgewas, en verdere werken op de kade van bovengeno-jmden polder: alles overeenkomstig de desbetreffende artikelen der keur, afgekondigd 20 Februari 1873. Ter-Aar. Door den tuinier J. Stichter, al- bi-r, is in den Korter-Aarschen polder een aardappel gerooid, die de wicht had van een '/j KG., hetgeen door het groote gewicht wel een zeldzaamheid is. Deze groote tuin vrucht is by genoemdon Stichter te bezien. Uit de „Staatscourant.- Koninklijke besluiten. Aan J. N. Yan der Boon, notaris te Doesburg, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder in de militaire orde van de lieilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Viijosa, heoi door den Koning van Portugal geschonken. Met ingang van 1 November aan den inspecteur van den Rijkswaterstaat A, M. K. W. baton Van Ittersum, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking als zoodanig verleend, met dankbe tuiging voor de door hem gedurende een reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten, en benoemd tot inspecteur van den Rijkswaterstaat C. F. M. H. Schuebbelie, thans hoofdingenieur der lste klasse. Benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam, P. Alova, inspecteur der zelfde middelen te Venloo. Koloniale Reserve. Biykons een te Nymegen ontvangen parti culier bericht heeft de KoniDgin het besluit geteekend, waarby de luit.-kolonel van het N.-I. Leger G. G. J. Notten met 1 November aanst eervol wordt ontheven van het com mando over de Koloniale Reserve, dat met dien datum overgaat op den luit.-kolonel van het N.-I. Leger J. A. P. Grevera, met verlof in Nederland en te Nymegen. De luit.-kolonel Nolten keert In den loop der maand November naar Indiê terug. Met loedwezen, zegt de „Nym. Ct.", zullen zeker allen, die dezen kranigen hoofdofficier kennen en waardeeren, vernomen hebben, dat het oogenblik is aangebroken, waarop zyn eervolle carrière hem naar Ned.-Indië terug- roopt, waar hom zeker nog een schoone toe komst wacht. In April 1895 met het commando over de Kolouiale Reserve belast, heeft de overste Notten steeds de eer van dit corps hoog weten te houden. Waar zy verscheen overal dwong de Reserve om haar echt mili taire houding bewondering af, niet bet minst ty de intochten van H. M. de KoniDgin te Amsterdam en te 's Gravenbago en by de groote revue op de Reukumsche Heide. Ais stadgenoot toonde de heer Notten steeds zyn belangstelling in het openbare leven en was hy immer bereid zyn medewerking te ver- leenen, waar die werd ingeroepen. De oplich ting van het veroienstelyke muziekcorps der Koloniale Reserve, dat by feestelykhedon zulke goede diensten bewyst, hebben wy o. a. aan zyn bemoeiingen te danken. De opvolger van den luit.-kolonel Notten ia de luit kolonel van het N. L leger J. A. P. Grevers, een in militaire kringen hoog aange schreven hoofdofficier. Hy genoot zyn opleiding aan den hoofdcursus en werd den lOden Juli 1875 tot 2den luitenant der infanterie by het N.-L leger benoemd. Den 19den Sept. 1877 werd hy bevorderd tot laten luitenant; den 7den Mei 1889 tot kapitein; don 24steu Mei 1896 tot majoor en korten tyd geleden tofc luit-kolonel. Overste Grevera i3 officier van den generaion staf in Ned.Inaiö en was ge- ruimen tyd leeraar aan de militaire school te Moester Cornelia. De Suiker-qu&estie. De correspondent van de „Ind. beige" te Berlyn deelt uit de beste bron mode, dat mea omtrent de suiker-quaestie tot geen eenstem migheid is gekomen. Er zya drie groepen: Dj groep van Duitschland, Oostenryk, Beigiü en Nederland; die van Frankryk en Rusland, en die van Engeland. De groepen houden elk zoo vast aan hun principe, dat van het tot-stand-komen eeoer hervorming geen sprake is. Gemengd Nieuws. Dat het goed is om nog eens een achterdeurtje te hebben, bemerkt de Com missie tot versiering van den Ouden Singel, die hedenavond daarvoor nog eens een concert geeft in een verlichte tent. Aan belangstelling zal het wel niet ont- treken; daarvan zyn wy zeker! GILES. Slot) Op dit tijdstip was John vyf en twintig, Charley drie en twintig jaar oud en ik juist meerderjarig Opeens, John noch ik konden er iets van vermoeden opeens bevond zich Charley geen enkele maal meer ontbloot van geldmiddelen. Bij had niet alleen voldoende voor zijn eigen behoeften, maar bovendien stond zijn beurs ateeds open voor John en mij, wanneer wij aan dat onwaardeerbaar ruilmiddel gebrek hadden. Er was nog een jongmensch, de oudste zoon van een rijken, maar gierigen landedelman uit den omtrek, die eveneens plotseling, wat men noemt, ruim bil kas werd. Charley en de jonker waren zeer groote vrien den, en wanneer zij hun welgevulde beurzen voor den dag baalden, plachten John en ik vaak op te merken„Zeg, ben jelui soms op rooverj) uit geweest?" weinig denkende aan bet oude gezegde: „Er wordt menig waar woord in scherts uitgesproken." „Dit soort van leven leidden wij meer dan twee jaren, toen Charley oogesteld werd; de goneesheoren raadden hem verandering van lucht en omgeving aan. Hy verzocht mij hem te willen vergezellen, en hoogst gaarne gaf In Engeland is men op 21-jarigen leeftijd meordorjarig. ik myn toestemming. Wy vertrokken naar Londen en reisden van daar in een postkoets naar Bath. Op weg derwaarts stelde Charley voor, waarom, heb ik nooit geweten; mis schien kende men daar iets van zyn zwerf tochten dat wy onder valsche namen zouden reizen. Ik zou heeten mr. George Giles, van Eagle Lodgo, Devonshire en hy mr. Francis Preston, van Honiton, In hetzelfde graafschap. Ik werd bovendien tot schatbewaarder ge durende de reis aangewezen, en mitsdien met de algemeene beurs belast. Na een verbiyf van eenige dagen to Bath gingen wy naar Comwallis, waar wy een paar weken by eon bloedverwant van ona vertoofdeD, en keerden toen naar huis terug. Omstreeks twee jaar naderhand werd ik in Piccadilly opgepakt." (Da lezer weet wat er toen volgde.) „Maar waarom, Bir Lucius," vroeg Ik, „gaaft gy by uw arrestatie niet uw warennaam op?" „Omdat dit my wellicht niet van de be schuldiging zou hebben ontheven, en boven dien, ik was bevreesd, de veiligheid van Charley in gevaar te brengen, waarin ik zeer juist gezien had, want Charley bekende my later in New-South-Wales, dat by het geweest was, die mr. Bink op deD grooton weg beroofde, en wat meer is; hy toonde my de zilveren munt uit don tyd van Earel I, waar over de oude bankier zoo bezorgd was." „In New-South-Wales, sir Lucius? Hoe kwam uw broer Charles daar? Werd hij dan ook gedeporteerd?" „0, neenl Ik was ongeveer vier jaar in Australië geweest, vóór ik Charley met mun lot bekend maakte. Myn vader en moeder hebben, den hemel zy danki nooit geweten, wat het geweest was, want zy stierven kort nadat ik Engeland verlaten had. En, als ik gelooven mag, wat Charley my vertelde, en ik heb geeD reden daaraan te twyfelen dan was ook myn broeder John met myn lot onbekend. Zoodra Charley myn brief ont ving, nam hy passage op een schip naar Sydney, slaagde er in, by aankomst in Australië verscheidene malen oen samenkomst met mi] te hebben, en zoo ontsnapte ik met hem uit de kolonie op een schip, dat naar Calcutta bestemd waa; van daar kwamen wy met een Franscb schip te Havre. Toen was het, dat wy myn broer Johns ontydigen dood ver namen, en daar was h9t (en niet in Rome, zooals het gerucht ging), dat myn broer Charley stierf en begraven werd." „Maar, sir Lucius," zei ik, „gy hebt my verteld, dat uw identiteit werd vastgesteld ik bedoel, valscheiyk vastgesteld door dat litteeken aan de binnenzyde van uw rechter duim. Had uw broer Charley dan dat lit teeken ook?" „Jal En ik zal u zeggen, hoe wy beiden daaraan kwamen. M(jn moeder, die een even vriendeiyke en liefhebbende vrouw was als uw eigen moeder, was niettemin een zoer zwak en bygeloovig wezen, wie op zekeren dag door een heidin werd wysgemaakt, dat wy jongens, Charley en ik wy waren toen onderscheideniyk zes en vier jaar oud, tevens ziekeiyk nooit goed zouden groeien of go- lukkig worden in ons leven, als wy niet ge brandmerkt werden! En de heke werd toe gestaan dis bewerking te vorriebten met een zilveren instrument, dat zy voor dat doel bU zich droeg. Het word, toen het bijna rood gloeiend was, aangebracht, en liet dit ver- wenschte litteeken by my achter." „En men verhaalde ook iets van een ken merk op uw arm, van eenige lettere?" „Ja, hier zyn de beginletters van myn naam. Ziel" (Sir Lucius ontblootte zyn rech terarm.) „En dit is ons wapen I Toen wynog kindoren waren, was myn vador bang, dat een onzer ooit door de Zigeuners, diedestyds vooral in Oxfordshire vaak de kinderen van groote lui wegvoerden, gestolen zou worden; en daarom liet hy ons allen aldus merken, eigeniyk ontsieren. John kreeg J. N., Charley C. N. en ik L. N., met den dolfijn er boven. Het geschiedde met Oost-Indischen inkt, bus kruit en eenige fijne naalden, en ik kan my nog goed herinneren, dat ik tydens de operatie luid brulde. En nu zou ik u wel dón vraag willen doen, die gy, naar ik hoop, oprecht en van harte zult beantwoorden: Twyfelt gy aan de waarheid van de bekentenis, die ik u over myn ongelukkig leven gedaan heb?" Neen, sir Lucius," antwoordde ik. „Ik geloof ze zonder eenig voorbehoud." „Dan zou ik u een groote gunst willen vragen." „En die is „■Wilt gy mot my in briefwisseling treden, wanneer wy buitenslands zyn?" „Ja zeker 1 Maar gy zult toch dit gedeelte van de wereld niet verlaten?" „Ik gevoel," sprak sir Lucius plechtig, „dat ik geen recht heb in Engeland to blyven, van waar ik verbannen werd; terecht of ten onrechte, doet niet ter zake. Als ik durfde, zou ik my in Australië nederzettenmaar dat is buiten quaestie. Daar zou ik oen ge vangene der Kroon zyn of schandeiyk worden opgehangen, als het bekend werd, dat ik de kolonie verlaten had. Zooals het nu is, zal ik met myn geheels gezin de volgendo maand □aar Amerika scheep gaan, waar ik den naam myner voorouders zal behoudeo, doch den titel wegwerpen." En sir Lucius Newpage en lady Newpago en hun kinderen scheepten zich werkoiyk naar Amerika in, maar zy zyn er nooit aan gekomen. Het schip, waarop zy zouden over gevoerd worden, leed schipbreuk, en met uit zondering van eenige schepelingen, die gered werden en wier namen bekend werden ge maakt, gingen allen ten gronde; waaruit ik mocht opmaken, dat myn belofte van geheim houding der bovengenoemde gebeurtenissen ophield van kracht te zyn.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1