N°. 11838 (Woensdag 3® September. A0. 1898 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven, P o lit ie. Burgerlijke Stand van Leiden. Feuilleton. GILES. LEIDSCH DA&BIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden por 8 maanden. ..o'. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. ■*ki f PRIJS DER ADYERTENTIËN Van 1-6 regels 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer 0.17J. Grootora - Voor het incasseeren buiten de stad Tweede Blad. Staatsbegrooting voor 1899. Eenige hoofdstukken der Staatsbegrooting z'ljn in druk verschenen. Hoofdstuk II (Hooge Colleges). Voor den tot commies bevorderden adjunct-commies ter griffie van de Eerste Kamer is het minimum van het aan dien rang verbonden traktement uitgetrokken. De jaarwedde van don commies-griffier der Tweede Kamer, den heer Yon Weiler, is ver hoogd met f 400. De wedde van den nieuw te benoemen commies griffier is bepaald op 1800 's jaars. Vorder zijn verhoogingen voor gesteld voor het personeel der griffie van de Tweede Kamer en voor den bode by de steno graphic. De jaargang 1837-1838 van de vroegere Handelingen is bijna gereed. Van de door den heer A. L. H. Ising bewerkte jaargangen nadert het zittingjaar 1840-'41 zijn voltooiing. Voorgedragen wordt een rangsverhooging van den commies en den adjunct-commies by den Raad van State met een traktemeuts- verhooging van 200 voor ieder. Bij de Algemeene Rekenkamer zal worden aangesteld een tweede klerk op f 500, terwijl 1800 wordt aangevraagd om de positie der lager geplaatste ambtenaren (adjunct-commie zen en klerken) althans eecigszins te ver beteren. Hoofdstuk III (Buitenlandscke ZakeD). Voor gesteld wordt den eenige jaren geleden aan het Departement werkzaam gesteldon consu- lairen ambtenaar, die zich zeer verdienstelijk heeft weten te maken, een vaste aanstelliug te geven als adjunct commies op 1500. Het aantal leerling-consuls in gewonen dienst is daarentegen van 5 op 4 gebracht en dienovereenkomstig is het artikel met 1200 verminderd. Voorts wordt voorgesteld f 800 te be stemmen voor vorhooging van wedde van een viertal ambtenaren beneden den rang van commies. Voortaan zal de verzending van boekwerken en andere officiëele uitgaven aan vreemde Rogeeringen en geleerde genootschappen in het buitenland niet meer door verschillende Departementen, maar door tusschenkomst van dat van Buitenlandsche Zaken geschieden. De vrachtkosten op hoofdstuk III zijn nu met 500 verhoogd, waartegenover verminde ring zal staan by andere departementen. Er is weder een vaste post opgenomen van ƒ3000 voor een bezoldigd vice-consul te Antwerpen. De jaarwedde van d9n consul te Shanghai is voorloopig van 15000 tot 12000 terug gebracht, zoolang geen belangrijke uitgaven voor tolkendiensten en Chineesche schrijvers noodig zijn. Een verhooging van 1000 wordt voor gesteld voor den zaakgelastigde te Athene. Voor huur van kantoorlokalen voor den consul- generaal te Londen is f 4500 uitgetrokken, verminderd met 1600, dusver genoten. Ook wordt 1000 verhooging voorgesteld van de jaarwedde van den consul-generaal te Singapore. Een toelage van 2000 is voorgesteld voor den consul-generaal te Bangkok. Lr. Snouck Eurgronje. De toslichting van een post op de Indische begrooting voor 1899 luidt aldus: „Het wordt raadzaam geacht aan dsn advi seur voor Oostersche talen en Mohammedaanscb recht, dr. Snouck Hurgronje die eenige maan den geleden, ten einde een meer biyvenden invloed op de Atjeh zaken te kunnen oefenen, bywyze van tyeelyken maatregel, ook met de functiön van adviseur voor inlandsche zaken word belast op een iDkomeD, gelijkstaande aan het hem in uitzicht gestelde maximum- traktement van 1250 's maands den titel te geven van adviseur voor inlancsche en Arabische zaken, die met zyn tegenwoordigen werkkring overeenstemt, en daaraan te ver binden een bezoldiging van f 1500 's maands, welke belooning voor de gewichtige diensten, welke die geleerde bewyst, zeker niet te hoog is." Op de Ind. begrooting wordt ook een som van 390,000 aangevraagd teneinde het tweede opnemingsvaartuig, benevens twee torpedo booten en één flotieljevaartuig, op stapel te zetten, terwyl een som van 176,000 wordt uitgetrokken voor aanbouw en uitrusting van het vierde rocherchevaartuig. Kweekschool voor machinisten. Wegens het nut, dat van deze inrichting ook voor de Indische gouvernement6-marine zou te trekken zyn, werd in 1880 aan de kweek school voor machinisten te Amsterdam een jaar- ïyksche subsidie van 6000 toegekend. Het is thans echter gebleken, dat by de burger- lyka takken van dienst, onder b9t Indische Departoment van Marine ressorleerende, ten gevolge van de gunstige resultaten der ambachtsscholen in Indié, bet aanbod de aanvraag van machinisten verre overtreft, zooJat voornoemde ondersteuning niet meer kan geacht worden tot de onvermydeiyk nood zakelijke uitgaven te behooren. Daar evenwel een zoo belaogryke bijdrage niet opeons aan de school kan worden ontnomen, wordt voor 1899 nog op een subsidie van 3000 gerekend. INGEZONDEN. De aangename indruk, dio by ous is achter gebleven van de zoo uitnemend geslaagde feostviering, is voor een niet gering deel teweeggebracht door de allerwegen heer- 8chende goede stemming. Ieder beyverde zich om de harmonie te doen bewaard blijven; verstoring van de orde kwam niet voor. De taak der politie was daarom niet moeilijk. Maar vermoeiend in hooge mate was zy wel. Lange en drukke diensten moesten van haar gevergd worden. Desondanks bleef zy getrouw aan haar plicht; elk man, zoowel van de chefs als van de ondergeschikten, droeg het zijne by om alle stoornis to voor komen. Onze achting voor de politie ia op de feest dagen verhoogd. Van dat gevoel wenschen eenige medebur gers biyk te geven door het bijeenbrengen van een sommetje, dat gebezigd zal worden om den agenten een extra-vereering aan te bieden. Ondergtteekenden hebben zich -bereid ver klaard daartoe bydragen in ontvangst te nemen, tot haar bestemming te brengen en hier ter plaatse te verantwoorden. Reeds werd bun tot dat doel ter hand ge steld 20.50. H. c Van der Heydb, Oude Singel 226. P. W. Knaap, Bretfstraat 118. W. Pera, Langebrug 99. N. Stadhouder, Nieuwe Ryn 27. B. A. Van ulden, J3oogewoerd 42. Verloren voorwerpen: Een nikkelen hondenhalsband. .Een bloed koralen armbandje (drie snoeren). Een gladde gouden ring, waarin oiimant. Een gouden horlogeketting. Een muntbiljet van ƒ10. Een teekenvoorbeeld. Een gouden oorbel. Een groene üamesportemonnüe, inhoudende een gouden tiöntje, een gouden dukaat en goud stukje. Een belasting iljet. Een zilveren broche. Een nikkelen remontoir-horloge. Een gouden horloge met dito ketting. Een gouden ring met drie juwoelen steentjes. Gevonden voorwerpen: Een schaartje. Een diamanten steentje in de wachtkamer van oen der H.H. doktoren alhier. Een gouden damesreraontoir-horloge. Inlichtingen omtrent eerstgenoemde voor werpen worden verzochten omtrent laatstge noemde gegeven aan het Commissariaat van politie dagelyks tusschen 12 en 1 uur. Eerste huwelijks-afkondiging van 25 Sept. D. Van der Veen W. 36 j. en J. Momberg jd. 38 j. C. J. Oostdijk jm. 24 j en C. C. Valstar jd. 24 j. L. F. J. Van Beukering jm. 22 j. en T. A. l)uyve$tein jd. 22 j. P. Buitendijk jm. 27 j en M. Do Graaf jd. 31 j. ALFEN. D e v a 11 e nJ. Bruines geb. Okkerso D. Overleden: A. E. Hoepvelt 71 j. Gehuwd: M. De Jong, wednr. van C. Niekerk, 50 j., en E. De Jager. wed. van J. A. F. Zorn30j. AARLANDERVEEN. Bevallen: C. Broker geb. v. Kijk Z. M. v. Leeuwen geb. Domburg Z. C. v. Egniond geb. Nieuwenbuizen levenl. kind. BODEGRAVEN. Bevallen: J. C. Both geb. Peuler D. )J. S. Zuurveen geb. Harbers Z. J. De Koning geb. Van Dam D. Overleden- W. C. Koning, wed. van J. E. H. Pfauth 88 j. G. J. Van der Werff 5 m. HILLEGOM. Bevallen: A. Vreeken geb. Rijfer9 Z. T. v. d. Schrier geb. De Graaf U. Overleden: J. C. Hulsebosch 2 j. P. G. Do Groot 6 m. J. W. Stassen 2 m. UAZERSVVOUDE. Bevallen: M. Hoogeveen geb. Pijnacker Z. J. Van der Haas geb. Kuipers Z. H. C De Bruin geb. Verbagen D. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: H. Munsterman en A. Rijkelijkhuizcn. A. Van Zatiten en L. De Rijke. Gehuwd: W. Mulder en E. Eilander. Bevallen: G. Van den Heuvel geb. Ver- steegt Z. B. H. Van Wieringen geb. Berrevoets Z. C. Broers geb. Do Haan D. J. Baars geb. De Rijk Z. S. P. Knibbe geb. Rupke Z D. Korte geb. Kolle 2 Z. K. Faas geb. Gabel D. W. Van der Laan geb. Van der Laan D. A. C. De Jong geb. Hobo D. C. J. Do Koning geb. Kos Z. K. Blom geb. Geerkink D. J. Vioen geb. Klaassen D. H. E. Van Krimpen geb. Verhoeve Z. E. Wittebrood geb. E. Van Dijk Z. Overleden: J. De Vries 2 j. T. L. Van Helden 18 ra. M. Imraink 3 m. A. M. Gebuijs 2 j. J. Holleman 3 j. J. C. W. Van Vloten 21 j. P. Bos 1 m. W. Van Bekkum 16 m. P. Den Boer 3 j. G. W. Van Driel 14 m. LEIDERDORP. Bevallen- Johanna Koolmoes geb. Warnaar Z. NOORDW1JK. Geboren: Arend, Z. van D. Hazenoot en J. A. Van Duin. Eimbertus, Z. van R. J. Do Groet en J. Van As. Femma,'D. van G. Kruiiswijk en A. Klein. Gehuwd: Daniel Den Hengst 26 j. en Anna Van der Mark 23 j Overleden Johanna Justina Van der Lippe 5 w. Joban Carel Van der Lippe 2 j. Arie Gerardu.s VerguDst 9 m. Floris Laurentius Van der Weijden 34 j., gehuwd met C. Nulke9 REEUVVIJK. Bevallen: W. Teekens gob. Broero Z. TER-AAR. Bevallen: M. C. Van der Hoorn geb. Buijs Z. A. Cats geb. Boele Z. Gehuwd: H. Hoogenboom jm. 24 j. en A. M. Van Zwieton jd. 26 j. ZEVENHOVEN. Overleden: P. W. Van der Hulst 2 j. ZOETER\VOUDE. Geboren: Lena Alida, D. van A. De Koning en A. 't Hart. Cornelia Maria, D. van Jacs. Straathof en H. J. Moons. KATWIJK. Ondertrouwd: H. Wijnbergen m. en Jac. Brussee jd. Geboren: Ariea, d. v. A. Aandewiel en M. Aandewiel Cornelia, d. v. C. Houwaard en C. Van der Plas. Anna, d. v. J. van Duyn en A. v. Beolen. Maartje, d. v. Jac. Van Muyen on Joh. v. Duyn. Ysbrand, z. v. Y. Blokkeren J. De Vreugd. Overloden: D. Dorrepaal 4 mnd. A. Haas noot 3 mnd. A. D. Ouweband 15 j. LISSE. Ondertrouwd: L. Meiland jm. en J. M. Van der Meer jd. Geboren: Simon, Z. v. A. De Ridder en C. J. Van der Snoek. Overleden: Levenl. Z. v. J. M. Veldhuyzen van Zanten, en G. M. Van Maanen. A. P. W, Van Zoeten, 3 w. NOORD VV1JKERUOUT. Geboren: Albertus Petrus, Z. v. W. L. Broekhof en J. Van Dam. Overleden- C. N. De Winter 16 rnnd. OEGSTGEEST. Geboren: Clazina Dorothea, D. van C. P. Kriek eu M. JniTermaus. Overleden: Levie Silters 40 jr., geb. met G. Van Gelder to Rotterdam. M. Zandbergen h m. RIJNSBÜRG. Geboren: Jacomina, D. v. G. Glasbergen en D. Slothouwer. Gehuwd: A. Passchicr jm. 22 j. en K. Her mans jd. 21 j. A. v. d. Deyl jm. 27 ir. te Noordwijk en M. v. d. Kykel jd. 21 j. to Rijns burg. A. J. Vooys jm. 24 j. eu W. Zandbergen jd. 21. j. SASSENHEIM. Geboren: Joseph, Z. y. K. Berkbout en A. Noordormcer. Heudriku9 Maitinus, Z. v. H. Hoogervorst en A. J. v. d. Voorn. Overleden: A. Bosman 80 j., wed. van G. Langcveld. W. C. Wttstenboff 8 m. STOMP WIJK. Bevallen: A. DeVreedeZ. J. Vermeer geb. Van Doorn D. M. Luk geb. Massee levenl. Z. Overleden: S. J. Van Leeuwon Z. 8 j. Marktberiohteu* Rotterdam, 26 September. Te markt tooodo heden vao de meesto artikelen oen ruimeren toemr, die laogzaam plaatsing vond. INLANDSCHE GRANEN. Witte Tarwe. Er was daarvoor goade kooplust en dooréén is 20 cents verhoo^iag bedongen, terwyl voor do extra puike partijtjes nog iets Loven do noteoriDg betaald werd. Vlaamscbe en Zeeuwscho de beste 7.£5 tot 8. dito dito middelb. 7.30 n 7.60 Flakkeesche en Overm. de beate 7.70 P. dito dito middelb. 7.30 7.50 Mindere soorten 6.25 7.— Canada5.75 .6.30 Voorts werd verkooht por 100 Kilo: Goede qualiteit Witte 9.40 tot 9.5C Middel dito 9.— 9.15 Miadere d;to 8.50 8.85 Roode Tarwe was in de puiko Poldoraoorten moer gevraagd en van ƒ225 tot ƒ240 betaald; mindere soorten waren n;et gewild. Roggo schaars en hoogor. Zeaieoorten boven do roteeriog betaald, doch die was weinig to vinden. Zeeuwscbe en Vlaameche naar qual. ƒ5.25 tot f 5.30 Overm, en N.-BrabaDteche 4.70 5.25 Germgere soorten.4.50 .4.6) Gerst. Winter- prijshoudend. Zomer- weinig aan- govoord. Chevalier rnimer aang<bodop. Vlaamscbe en Zeauwecho Wiutor- van 4.50 tot ƒ4.90 Ovcrmaa8che on Flakk. 4.30 4.80 Afnykende en mind, eoorton .3.80 .4.20 Vlaams ho, Z. ca Flakk. Zomor- 4,40 4.60 Mindere qualiteit 4. .4.25 Chevalier6.— 6.— Verkooht per 100 Kilo. Zeeuwache Winterƒ7.70 tot ƒ8.10 dito mindere 7.25 7.60 Zomer-7.25 7.50 Chevalier 8.30 .8.75 dito mindere 7.90 8.20 Havjr ging traag van de hand. Puike blanke was er weinig. Blanke en wichtige qualiteit van 3.80 tot 4.— Zeouw. en andere inl. Voors. S.20 3.50 Liohtere dito dito 2.70 3. Voorte werd gedaan por 110 Kilo. Zware Vooreoortenƒ7.tot ƒ7.25 Mindere „650 .6.85 Spelt ƒ2.40 tot ƒ2.80. Duivenboonen ƒ6.60 tot ƒ7. Bruineboonen mot ruimen toevoer. De koopers waren zeer traag en oeret op t laatst werd het meerendeel opgeruimd. Voor «xtra mooie qualiteit werd 10 oents boven de noteering bcdoDgen. Walcherschevan ƒ10.60 tot ƒ10.75 Do beete Vlaam. en Zeeuw. 10.2) 10.40 Ordiuairo dito en dito 9.75 10.— Witteboonen met eeDigen aanvoer van het nieuwe gewas; niet grof, maar blank. Waloherechevan ƒ10.75 lot ƒ11. Ylaamsche en Zeeuwscho 10.40 10.60 Dito dito ordiQeiro 10.19.25 Blauwe Erwten lieten zich wat beter verkoopen. Pmko en vertrouwde koolsoorten weiden van ƒ8.75 tot ƒ9verkocht en verder: Wrtlcherschovan ƒ8.80 tot ƒ9. Zeeuwsche en Vlaamscbe 8.35 6.60 Middelb. qual. dito en Flakk. 7.40 8.10 Koolzaad iets vaster. Zeonwecbe vao ƒ8.10 tot ƒ8.40; andore soorten 7.60 tot 7.90. Kanariezaad alleen in pu ke qualireit te verkoopen. Het b-8te ƒ6.-25 tot 6.59, mildel-qualiteit 5.25 tot ƒ5.50 en geringere soort*-i f 4.5) tot ƒ5. BÖITENLAND3CHE GRANEN. T rwe in loco zetr weiDig TOorhatcRn. Stcomendo cn op aflading weder hoogtr. Er werd echter wei nig geoffreerd. Rogge met klein aanbod; prijzen hooger. St.-Petersborger. tot ƒ142 Donau-Bessarabimhe 12 J Holeoa stoomende.13) Western SopL/Oct. aflad. 137 Odessa stoomend .'46..148 dito lichtere stoomende. 134 133 Taganrog 141 112 Gerst ook zeer schaars. Zwarte Zee117 a ƒ120 Odessa stoomende. 100 103 Nicolajkff 109 110 Theodoaia 106 lo7 Odessa Sept.-afladicg contant. 104 Haver vaat. Ameril.aanechd ƒ7.a 7.25 dito stoomeudo 6.60 6.70 Boekweit hooier. Amcrikaanechoaƒ219 Prime State tllading tot 15 Ootober. 153 dito dito 10 er i 60 dito dito December. 133 Bookweitgrutton zij a niet aan da markt. Voor-er*ton van ƒ0.60 tot ƒ5.90. Maïs booger. Bonte Amerik97.tot ƒ100.— dito stoomende 95.— 96.— dito Sept.-aÜ&iing. 94.50 dito Nov.-afl. bij pari ij 92.75 Odcesa uit zceboot96. 98. Cinqantino„110.„115.— 8) Jackson dicteerde ale volgt, terwijl de kapi tein, in een goed leesbare hand, [zijn woorden op een vel papier neerschreef: .Naam: George Giles. Schip: .Phoenix". Hoogte: 6 voet 9'/t- Gewicht (op den eersten der vorige maand)7Ö.45K.G. Haar: kastanje bruin. Oogen: donkerblauw. Neus: krom. Tanden: regelmatig, wit. Gelaatskleur: knap, maar eenigszins door de zon verbrand. Uit wendige teekens: litteeken aan de binnenzijde 'van don rechterduim, in den vorm van een Jhatve maan, een groote zwarte moedervlek 'op de linkerborst, do letters L. N. in den rechterarm geprikt, juist boven de kromming van den elleboog; daarboven een dolfijn." „Is hy ooit by de marine geweest, Jackson?" vroeg de kapitein, toen hy van doo dolfijn en te letters hoorde. „Neen, mynheer!" antwoordde Jackson meesmuilend. „Hy kan geen kabeltouw van een boegsprietiyn onderscheiden. Hy heeft ze ar zeker laten opzetten door den een of ander fier veroordeelden, die met hem meekwamen, vermoed ik, uit aandenken aan een liefje, dat hy achterliet, toen hy den grooten haring- vyver moest oversteken, mynheer." Het signalement van den vermiston banne ling word nsar Sydr.07 opgezonden, en ver scheen eerlang in de rubriek van de officinale courant, welke aan do be8Chryving van aan hun meesters ontloopen knechts gewyd fs. V. Tien jaren waren verloopen, en men had in al dien tyd niets van Giles vernomen. Kapitein Bellamy was na een poos begonnen te denken, dat do man zelfmoord gepleegd had, door zich in de Hawkesbury te verdrinken, een riviertje, dat door zyn bezittingen stroomde, en was er langzamerhand toe overgegaan er in het geheel niet meer aan te denken. Mr. Bink, de beschuldiger van Giles, had het tydelyke met het eeuwige verwisseld; ook mr. Martin had den tol der natuur betaald, eveneens sir John Newpage, indien ten minste de natuur als betaling van tol wil aannemen een in een tweegevecht verwoest leven, ten gevolge van een ontcerenden twist aan de speeltafel. Wat er geworden was van sir Johns broeder, Charles, wiens persoon en karakter op een vorige bladzyde beschreven zyn, by was, geiyk men zich herinnert,[de aanbieder van Lord Beckly's chèque dat wist niemand. In het laatst van 1820 was hy op geheim zinnige wyze verdwenen en in 1823 ver vielen de titel en de bezittingen van Lucius, den jongsten zoon van wyien sir Jasper Newpage. In 1821 keerde deze jongste zoor, die in het buitenland met zyn broeder Charles, naar men zeide gereisd had, naar Eegelsnd terug en maakte aanspraak op zyn rechten, waarmee hy dan ook terstond bekleed werd. Hy werd natuurlyk sir Lucius Newpage en vestigde zich op het familiegoed, Newpage Hall, in het graafschap Huntingdom, en korten tyd nadat hy zyn titels en bezittingen had aanvaard, trad hy in den echt met de eenige dochter eu erfgename van air Charles Limbers, by wie hy in een tydsverloop van zeven jaren de vader van vier kinderen werddrie jongens en een meisje. Men zeide, of liever mompelde, dat sir Lucius in zgn vroeger leven zeer loszinnig en zeor vrooiyk geweest was; maar thans kon niemand zich in dit opzicht over hem beklagen. Hy was een goed echtgenoot, een goed vader en een goed landheer; inéén woord, in elk opzicht en in alle levensomstan digheden was sir Lucius Newpage een uit muntend en voorbeeldig lid der maatschappy. Hy was altyd de eerste in het graafschap, om de armen te ondersteunen, de onderdrukten by te staan en de bedroefden te troosten. Zyn populariteit was grenzenloos en verdiende dat ook te zgn. Lady Newpage, die, naar men zeide, een waariyk schoone vrouw was, werd eveneens ten hoogste geëerbiedigd en bemind door allen, die het geluk hadden haar te kennen. Ook de kinderen van sir Lucius en Lady Newpage waren het voorwerp der algemeene bewondering en oplettendheid in het graafschap: zy waren zoo knap, zoo gezond, zoo minzaam en zoo aangenaam in hun manieren, en toch zoo natuurlyk in al hun zeggen en doen, dat zy inderdaad waren, wat men noemde: wei-opgevoede, maar niet eeer-opgevoede kinderen. In het jaar 1836 bracht kapitein Bellamy, van Bellamy Castle, New-South-Wales, weer eens eon bezoek aan zyn geboorteland. Het doel van zyn komst in Engeland was de regeering te bewegen hom tot gouverneur van Nieuw-Zeeland, het land aan de Zwaan- rivier, of van eenige andere nederzetting by onze tegenvoeters te benoemen. De oude heer waa een oom van my, ik moet van nu af in den eersten persoon sproken want zyn eeDige zuster was met myn overleden vader getrouwd geweest. Ten tyde van myn ooms aankomst woonden myn moeder en ik op oen klein voorvaderiyk erfgoed, een stuk gronds, ter grootte van zestig of zeveDtig morgeo. Myn oom had sinds verscheiden jaren geen briefwisseling met myn moeder gehouden; maar op de een of andere wyze had by, kort na zyn landing in Engeland, haar woonplaats ontdekt en meldde ons zyn aankomst. Zy noodigde hem uit zooveel tyd als hem mogeiyk was, by ons door te brengeD, en by kwam, ver gezeld van zyn bootsman-opzichter, mr. Jack son, die als zyn bediende, factotum en schaduw optrad, en dien myn oom daarvan ben ik ten volle overtuigd als zyn koloniaal secretaris zou hebben aanbevolen, indien het gouver nement aan zyn wensoben voldaan had. Ik kon niet andere dan van myn oom houden, zyn gelaatstrekken geleken zoozeer op die van myn moeder en grootvader, wiens portret in onze kleine, doch gezellige eolzaal de eero- plaats innam. Tevens moet ik echter bekennen, dat myn ooms manieren en gewoonten my ten zeerste tegenstonden. De waarheid is, dat hy lang in de wildernissen van Australië geleefd had, als het ware van de wereld afgesneden, en zich enkel bewegende onder of liever bulderende over menscheü, die by, om zyn eigen woorden te bezigen, „goed voedde, goed kleedde, goed deed werken - goed afro3te," zoodat hy de meeste bekuorlykheden der beschaafde samen leving geheel was vergeten of er geen acht meer op sloeg. Byvoorbeeld, hy nam Bomwyien het beheer over onzo kleine inrichtiag geheel uit de handen van myn moeder of van my- zelven en placht dan don huisknecht, die aae. tafel bediende, te zeggeD, dat, als hy hem op Bellamy Castle had, hy hem er vyf en zeventig zou geven, zoo zeker „als hy een zeker klee- dingstuk om af te stroopen of een rug had om tot bloedens toe ts worden geslagen." En waarvoor? Voor de een of andera onhandigheid of andere vergeefiyke overtre ding, waarvan zeer weinig menschen in dit land notitie zouden genomen hebben. Tot do vrouwelyke dienstboden placht by, wanneer hy ontevreden over haar was, niet zelden te zoggen: „Als gy aan my toebeboordet, zou ik al dat haar van jelui laten afknippen in don winkel te Paramatta, waar men geen kam of handsohaar gebruikt, maar een rooster ey, een echapenscha^r," (Wordt vervolydj

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5