niet op veel overwinningen wyzen kan, heeft by toch enkele goede wedstryden geroeid. Het blad noemt zyn overwinning als junior op „Hollandia" in 1897, toen de heer Schouten hem een warmen eindwedstryd bezorgde; ook dit jaar won by op „Hollandia nu als senior. Hoewel het hem aan taaiheid nooit ontbroken heeft, bezat by niet het overleg, dat een sculler zoo noodig heeft, en zyn zwakheid van gezicht was hem op wedstryden dikwyis hinderiyk. Zyn de kosten van openbaar making van vonnissen tot veroordeeling wegens oveitreïing van de Boterwet op de veroor deelden (ten wier laste ze komen) by lyfsdwang te verhalen? Deze vraag werd heden voor den Hoogen Baal behandeld naar aanleiding van de uit spraken van kantonrechter en rechtbank te Haarlem, waarby zy ontkennend werd beant woord en waartegen het Openb. Ministerie in cassatie was gekomen. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad mr. Patyn vc-reenigie zich met genoemde uitspraken op grond, dat z. i. de wet een uitvoerbaarverklaring by lyfsdwang van de leroordeeling in de bierbedoalde kosten niet toelaat, omdat het bier geen kosten van de vervolging, maar van ten-uitvoer legging der vonnissen geldt. De Hooge Raad zal 24 Oct. een beslissing geven. De Javaantjes uit den Kampong Insulinde, ter tentoonstelling van Vrouwen arbeid, te !6-Gravenh3ge, zyn gisteren onder f©lei Jo van een dame voorloopig naar Amster dam vertrokken. In een ingezonden stuk in het „Vad." .wordt medegedeeld, dat de reden, waarom de Javanen uit de kampong op de Haagsche èmtoonstelling door den impresario niet tot den terugtocht naar Java worden in staat gesteld, is gelegen in de verbreking van het contract door de Javanon zeiven. Zy hadden zich verbonden om gedurende 2 jaren (tot 1 Februari 1899) met den impresario rond te reizen en overal, waar deze het goedvond, voorstelling n te geven. Gietorn amiddag viel het zoontje van een schipper aan den N.-W.-Buitensingel te 's Gravenhage over boord. Zyn zuster, die aan het roer stond, sprong zonder dralen te water, greep het kind, gaf het over aan eenige lieden, die op een zaodschuit waren gesprongen om hulp te bieden, klauterde weer aan boord en nam haar plaats aan het roer weer in tot zy werd afgelost. Gisterochtend schrikte een fiuzarenpaard aan de Nieuwe Parklaan te Echevaningen van de electriscbe tram en sloeg tp bol. By de Witte Brug struikelde het dier in wierp zyn beryder tegen den grond. Zwaar aan het hoofd bloedend werd de huzaar een villa binnengedragen en door een dokter aldaar verbonden en daarna naar het Militaire Hospitaal gebracht. Het paard was ernstig aan de beenen gewond. Een onwillig schutter te Rotter- dam, die achterstallige boeten weigerde te betalen, wist telkens zyn achtervolgers te ontkomen. Dezer dagen werd zyn woning in de Heemsteestraat door de politie omsingeld en eischte de commissaris van politie, de heer Strang, toegang tot de woning om den s:hutter naar do provoost over te brengen, die thans in een ontruimd gedeelte van het krankzinnigengesticht gevestigd is. Biykbaar had onze schutter daarin geen zin en werd de boete betaald. Te Haarlem is uit den Burgwal het lyk opgehaald van een 22 jarig sigaren maker, die aldaar woonachtig was. Dronken schap moet de oorzaak zyn van het ODgeval. Een vrouw van 93 jaren teHaar- lem is, na acht dagen lang geslapen te hebben, Overleden. Te Heemstede is by een hevige vechtparty tusschen een infanterist uit Haarlem en zekeren P. v. Bakel, laatstgenoemde zoo danig met een sabel geslagen, dat by naar het ziekenhuis moest worden overgebracht en niet buiten gevaar verkeert. De zes-uurs wodstrjjd op de A m- sterdarasche wielerbaan belooft interessant te worden. Aan mededingers zal het niet ontbroken. In de eerste plaats Miller, do held van Madison Square, winner van de zesdaag- sche en van de 72 uurs wedstryden Dan nog Faure, Marius Thé, Aries, Wattelier, Bor en Jule3 Thé en eindeiyk de Hollanders v. d. Mey en Grove. Verdir wordt nog met eenige lange-afstand- mannen, die in den laatsten tyd naam ge maakt hebben, onderhandeld. A. s. Woensdag-voormiddag zal voor de eerste kamer voor civiele zaken der rechtbank te Amsterdam een belangryke zaak behandeld Worden. Het geldt n.l. de ge volgen eener botsing van deGooischo stoom tram op 31 Aug. 1896, waarty 3 passagiers werden gewond. Deze personen eischten, in drie verschillende procoduren, gezameniyk van do Maatsihappy een schadevergoeding van f 55,000. Voor deze eischers zullen pleiten rors. Waszink en Loggere. Yoor de Maatschappy zal mr. C. Bruyn als advocaat optreden. De Maatschappy, die haar aansprakeiykhtid erkent, betwist de geleden schade, zoo.tls die wordt opgegeven; maar zy heeft tevens haar voormaligen directeur, den heer P. J. v. V. V., in vrywaring geroepen, om, mocht zy tot schadevergoeding worden veroordeeld, die op hom te verbalen. Extra-kostgeld. Een dienst meisje, dat zich dezer dagen te Amsterdam ia oen nieuwen dienst presenteerde, wenschte behalve het gebruikeiyke loon f 2.50 extra per week te ontvangen, omdat zy wel den gewonen burgerpot kan koken, maar er zeer weinig van gebruikt, aangezien zy een vege tarische is en haar eigen gerechten noodig hoeft. (Tijd) By den broodbakker H. Yan Bommel, Boomstraat 100 te Amsterdam, ont stond hedenmorgen een zware uitslaande brand. Oorzaak was het vallen van vuur in de krullen, die voor den oven in de bakkery lagen. Het brandbare goedje had snel vuur gevat en de vlam tastte ook den winkel en een vertrek boven de bakkery aan. Door het snelle en flinke optreden van de brandweer werd de brand over dit gebied echter in de geboorte gesmoord. AE.) Te Yeenendaal werd de heer H. Bomas door den waagmeoster C. De R. in het Waaggebouw geroepen. Terwyi zy samen stonden te praten, bracht C. De R. op het onverwachtst met een grooten steen den heer Bomas eenige harde slagen op het hoofd toe, waardoor groote bloedende wonden ontstonden. Dokter H. Teunissen verleende de eerste heel kundige hulp. C. De R., die in den laatsten tyd aan moedeloosheid ïydt, heeft waarschyniyk in een vlaag van krankzinnigheid gehandeld. De toestand van den heer B. is vry ernstig. De dame, die by het gedrang op het perron te Arnhem, op den 21ston, viel en haar been kneusde, was mej. C. Van Oosterzee. Gelukkig is het been niet gebrokeD, hoe wel het weinig scheelde. Mej. Yan Oosterzee, die den 21sten van Arnhem naar Beriyn wilde vertrekken, moest, om den Duitscben trein te bereiken (die aan een verkeerd perron was aangekomen), door een leege coupé van een stilstaanden trein, die den weg belemmerde, over de rails naar den overkant. Van de hooge tree op de rails moetende springen, smakte zy neer en kon niet verder loopen. Yan reizen natuurlyk geen quaestie en het duurde lang, voordat er een dokter was. Eindoiyk waren er twee; kneusing van do banden der koieschyf en sterke inneriyke bloeding werden geconstateerd. Yan uit het hokje aan den trein werd mej. Van Oosterzee per brancard naar htt Diakonessenhuis vervoerd, waar zy verpleegd worat. De toestand i6 gunstig en weldra zal mej. Van Oosterzee een paar passen mogen loopen; styf zal het been intusscben wel lang biyven en voorloopig zal ze zich van een stok mo;ten bedienen. Reeds herhaaldeiyk wae door degenen, die belast zyn met het ledigen der offerbussen in de R.-K. kerk te Beek en Donk, opgemerkt, dat bun iomand was vóór geweest, zondor dat aan bus of slot iets van inbraak te bespeuren was. Thans is de dief evenwel gesnapt en bjj onderzoek is gebleken, dat by de offerbussen ledigde door middel van een valschen sleutel. Eveneens wordt hy verdacht een kast In do school opengebroken te hebben. De dader, H. E. Van den Eventuin, te Beek en Donk, is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Te Dokkum heeft een vergade ring plaats gehai van belangstellende inge zetenen, om de kermis aldaar te doen ver vangen door volksfeesten. Namens de buurt- commissie van het inhuldigingsfeest werd bet doel der samenkomst ingeleid door het hoofd der school, den heer L. v. d. Heyde. Uit de discussies bleek duideiyk, dat de groote meerderheid der aanwezigen het plan toege daan was, zoodat er een commissie werd benoemd, die de noodige stappen zal doen ter bereiking van het doel. Tot nog too luiden de visschery- berichten in Friesland niet voordeelig, zoowel wat de binnenvangst als dezeevisschery betreft. De zeovisschers vangen weinig paling en bot. Ook in de binnenwateren is de vangst zeer gering; witvisch en paling worden ook weinig gevangen. De klei-aardappelen in Friesland stygen in prys en zyn, de eerste qualiteit, reeds ge stegen tot f 1.80 den hal ven hectoliter. Er is veel trek uit Duitschland. (U.D.) Te U r s u m (N.-H.) is een vrouw overleden, de wed. Elswyk, in den ouderdom van 99 jaar en 9 maanden. Eenige kinderen uit de gemeente Hengeloo vermaakten zich gisteren met het branden van vuurtjes op bet land, met het gevolg, dat de kleertjes van een meisje vuur vatten en bet lichaam zoodanig met brand wonden overdekt werd, dat men voor het loven van het kind vreest. Yoor regenwater wordt te Goes reeds 4 cents per gang (2 emmers) betaald. Algemeen verlangt men in Zeeland naar regen, want het watergebrek begint zich zeer te doen gevoelen. Te G o e 8 zyn de buurtcommissies, die by de jongste feesten zulke goede diensten bewezen, besloten niet uit elkaar te gaaD, maar te biyven bestaan, om by eventueels volgende feesten weder handelend op te treden. Do heer J. Heerken s, te Tilburg, Zondag uit de tram van Den Bosch naar Heeswyk willende stappeD, zonder dat deze geheri stilstond, struikelde, kwam onder de wielen en brak een been. Te Tilburg bad Zondag wederom een ernstige vechtparty plaats. Zekere Bacx en Leenarts, uit een café komende, werden door zes personen achtervolgd en met messen vervsond. Met moeite konden do aangevallenen de woning van dr. Bloemen bereiken, alwaar zy verbonden werden. Tegen de daders is proces veroaal opgemaakt. Wederom valt eon brand uit Hongaryo te vermelden. Thans heerschte er een, naar uit Buda-Festh gemeld wordt, ia het plaatsje Nagy Sares, in het graafschap Saros. De brand woedde tydens een hevigen storm. De kerk en verscheidene buizen zyn een prooi der vlammen geworden. Het blus- schingswerk werd seer door den storm be- moeilykt. Thans is het zekerheid geworden, dat vice-admiraal Makaroco twee ysbrekers van elk 10,000 paardekracht, die met elkander ver tonden kunnen worden, in plaats van één van 20,000 paardekracht laat bouwen, ten einde daarmede een onderzoek van de Noord pool in twaalf dagen mogeiyk te maken. De reuzenysbreker van 10,000 paardekracht, die den weg van Kroonstad on St.-Petersburg open moet houden, is binnenkort gereed. Het van stapel loopen vindt in Engeland plaats. Nog steeds biyven de grond- werkers te Parys staken. De heer Melsteins, kantonrechter van het 10de arrondissement, is als scheidsrechter opgetreden. De stakers stuurden vyf afgevaardigden; de patroons hebben drie dagen gevraagd om te beraad slagen over de benoeming hunner afgevaar digden. Den Btakers verdriet echter dit lange wach ten. Zy zyn overgegaan tot gewelddadighe den; op de Quai de Passy hebben zy eenige werklieden, die niet wenscben te staken, lastig gevallen, hun gereedschappen in de Seine geworpen en de politie moest ver scheidene stakers arresteeren. By het verlaten van het werk aan het Cour des Comples is het eveneens tusschen stakers en niet-stakers tot standjes gekomen. Er werden slagen en stompen uitgedeeld, gereedschappen vernield en de niet-stakers verlieten ten slotte de karwei, ten einde door hun aanwezigheid geen verder© ongeregeld heden te veroorzaken. Een troep van 500 stakers begaf zich naar den Pont des Invalides, drong de politieagen ten weg, die de brug bewaakten, en hebben op de iets verder gelegen steenhouwerswerk- plaatsen, waar gearbeii wordt, al het gereed schap, dat zy kondtn machtig worden, in de Seme geworpen en twee werklieden, die niet staakten, met geweld verwyderd. De politie, die wilde tusschenbeide treden, was te zwak en werd teruggedreven. Een agent werd door een steenworp in 't gelaat gewond. Men vreest, dat de werkstaking, zoo zy niet spoedig beëindigd worot, tot ernstige onge regeldheden zal aanleiding geven. Het te Curasao verschijnen 9 blad „De "Wekker" deelt het volgende mede onder dagteekening van 2 Sept.: Naar men bericht, is de alhier thuis behoo- rende Nederlandsche schoener „Margarita", die den 17den dezer met een lading koopwaren onze haven verlaten had met bestemming naar die van Santa Marta, in do wateren van Aruba door den Yenezuólaanscbun kustwachter „Ci8ne" bemachtigd, nadat deze er eenige scho ten op had gelost. De schoener werd te La Yela de Coro opgebracht, alwaar zyn beman ning in hechtenis genomen, buiten alle ge meenschap gesteld en zyn lading op last van den chef der douane gelost werd. De schoener was, zooals men ons verzekerd heeft, behooriyk uitgeklaard voor Santa-Marta. De facturen, de gezondheidspas, enz. waren naar de wetteiyke voorschriften der republiek van Columbia, door den consul hiervan alhier onderteekend. Met welk recht mocht een Yenezuelaansch zg. oorlogsschip den schoener aanhouden en opbrengen Naar wy vernemeD, heeft de eigenaar van den schoener dien voor rekening van het Venezuelaan6ch Gouvernement gelaten en is er beklag by ons bestuur gedaan over de wederrechtelijke bemachtiging van het schip. Mevrouw Paulmier is naar de gevangenis van SaintLazare overgebracht, waar zy in een speciale cel is geplaatst, dezelfde, die mevr. Clovis Hugues indertyd heeft bewoond. Zy heeft verlof eiken dag haar man by zich te ontvaDgen en alle voor werpen, die zij meent noodig te hebben. Haar kamenier bracht baar boeken, lin nengoed, toilet-artikelen, enz. Zy mag cor respondentie vo?ren en heoft tal V3n brieven van sympathie ontvangen. Mevr. Paulmier is zeer kalm en betreurt alleen, dat zy een volkomen onschuldig man heeft getroffen. Zy had den heer Millerand, wien zy de ver- antwoordeiykheid voor het artikel toeschryft, bedoeld. De toestand van den heer Olivier wekt nog steeds bezorgdheid. De getuigen van Paulmier on Millerand onderwerpen het geschil aan scheidsrechter- ïyke uitspraak. De toestand van de Koningin van Denemarken is weer hoogst zorgwekkend. De rochteriyke commissie, zit- ting houdende te Halifax, heeft uitspraak gedaan in zake de aanvaring van de „Bour gogne" en de „Cromartyshire." Alle schuld rust volgons haar op de „Bourgogne" en de Fransche Maatschappy is derhalve voor alle schade aansprakelyk. Aan het station C u j a n-1 e s-Bain s, naby Bordeaux, is een trein van Bordeaux in volle vaart op verkeerd spoor geloopen en beeft de stoomtram van Arcachon in elkaar gereden. De materiéele schade is aanzieniyk. Er zyn een zevental reizigers gekwetst. De „Infanta Maria Teres a," een der gezonken oorlogsschepen van admiraal Cervera, is onder toezicht van luitenant Hob- son gelicht. Naar uit Playa del Este (Cuba) gemeld wordt, zal het schip, na te Guante- namo gerepareerd te zyn, naar Nieuw-York opgebracht worden. Herziening van de zaak-Dreyfus. Goiyk uit een in ons vorig nummer opge nomen telegram blykt, Is de herziening van het proces-Dreyfus thans definitief ingeleid. De minister van justitie geeft, in overeen stemming met het éénstemmig besluit van den Ministerraad, den procureur-generaal by de kamer van strafzaken aan het Hof van Cassatie uitdrukkelijk bevel de zaak by het hoogste rechtscollege aanhangig te maken. De strafkamer van het Hof van Cassatie zal nu eerst hebben te onderzoeken of de vordering van den minister ontvankeiyk iB; dat wil zeggen, zy zal door zelfstandig onder zoek der overgelegde bescheiden nagaan of er inderdaad nieuwe feiten z(Jn opgekomen, waaruit de onschuld van den veroordeelde zal kunnen biyken. Komt het Hof tot dit resultaat, verklaart het dus den minister in zyn vordering tot herziening ontvankeiyk, dan kan het, indien het de zaak nog niet voor beslissing vatbaar acht, zelf of door een daartoe to benoemen, zoogenaamd rogaloire commissie een volledig onderzoek instellen door toepassing van alle middelen, cie geschikt zyn de waarheid aan den dag te brengen. Is de zaak terstond of na dit onderzoek dan vatbaar voor beslissing, dan vernietigt het Hof van Cassatie alle vonnissen of arresten en alle akten, die de herziening kunnen be lemmeren; het stelt de vragen vast, die gesteld moeten worden, en verwyst de beklaagden of beschuldigden naar een ander Hof of ander rechtscollege dan dat, hetwelk het eerste von nis heeft gewezen. By hetzelfde vonnis, waaruit dan ten slotte de onschuld van dsn veroordeelde is gebleken, kan hem op zyn vordering een vergoeding worden toegelegd ten laste van den Staat. Dat vonnis moet voorts worden aangeplakt en het wordt afgedrukt in de Staatscourant en in vyf bladen ter kous van den vrijgesproken e. De minister kan thans bevel geven, dat de aan Dreyfus opgelegde straf worde ge schorst totdat bet Hof uitspraak heeft gedaan sn ook kan het Hof zelf dat bevelen te geiyk met het arrest, waarbjj het de aanvraag ont vankeiyk verklaart Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, zullen voor het Hof de advocaten Boirin Champeaux (die voor Dreyfns is opgetreden voor den militairen Raad van revisie) en Mornhardt voor de herziening pleiten. Zoo heeft dan, zegt het „Hbl.", het minis- terie-Brisson na eonig dralen ten laatste be sloten tot den eenigen weg om de zaak uit do wereld te helpen. Bet was, zegt Clémenceau in de „Aurore", haar laatste kans gisteren. „De mooiste kans werd ongebruikt gelaten, toen de val6chheid van Henry werd ontdekt. Een uur van vastberadenheid en Frankryk, gered uit misdadige handen, voekio met den vrede in de gemoederen het noodzakeiyk ver trouwen in hen, die zyn lot moeten besturen, herleven. De gelegenheid ging voorby de chefs waren niet ryp voor hun plicht. „De coup Zurlinden Chanoine bood onzen ministers de tweede gelegenheid tot handelen. Ditmaal waren zy zoo rechtstreeks by de zaak betrokken, dat hun laffe passiviteit wellicht haar weerga niet heeft in de geschiedenis. „En thans is het de laatste dag, waarop hun de keus is gelaten tusschen de eer en de schande." Zy hebben de eer gekozen en Frankryk zal er hun dank voor wyten. Reeds gisteren oogstten zy toejuichingen van de menigte, die den geheelen middag in groote spanning was te hoop geloopen voor het ministerie van binnen- landsche zaken. Toon eenige ministers het eerst van den Ministerraad terugkwamen, werden zy ontvangen met talrijke kreten: „Leve de revisie!" en „Leve BrissonI" Ook werden enkele uitroepen in tegengestelden zin gehoord, waarop de betoogers antwoordden met een nieuwe manifestatie ten gunste vaa den eersten minister. En toen later de heer Maruejouls naar buiten kwam, vroeg men hem: „Is hot revisie?" en op het bevestigend antwoord werd den minister oen warme ovatie gebracht, waarby men duideiyk den kreet: „Leve Picquartl" kon onderscheiden. De orde werd niet verstoord. De „Temps" wenscht de regeeriog geluk met haar besluit om de herziening aanhaugig te maken. Het leger zal die beslissing, öie strookt met de rechtvaardigheid en de groote belangen van het land, de republiek en de vryheid, toejuichen. De „Temps" hoopt dat het Hof van Cassatie spoeoig de eindbeslis sing zal nemen en spoort de regeering aan, een eind te maken aan de algemeene opge wondenheid. De strafkamer van bet Hof van Cassatie bestaat uit den voorzitter Loew en vijftien raadsheereD, waarvan twee Puelch en Melcot, advocaat-generaal zyD. De „Soir" maakt een onderhoud met Yiger bekend, waaruit het volgende blykt. In den ministerraad verklaarde Brisson dat hem de her ziening te weigeren geiyk zou staan met hem te onteeren. De uitdrukkingen van Brisson waren zéé buitengewoon, dat Sarrien, Maruójouls en Peytral aan een soort van dwang gohoor- zaamden. De beraadslagiog op het Elysée, die nog niet was afgeloopen, wordt heden hervat. De zaak Ficquart. „Iemand, die zyn ^eheele leven aan de stu die van het recht heeft gewyd", zooals de schry- ver zichzelf noemt, heeft in de „Temps" een beschouwing over het „petit-bleu" ge geven, waaraan hier eenige byzondtrheden zyn ontleend. Hy begint met de verklaring af te leggen, dat de coup de thé&tre, bewaard om in de plechtige zitting der strafkamer te worden af- gespeeld, noodlottig is geweest, omdat deze manier van handelen strydt met de steeds ge volgde gewoonten van het hof. De gebruiken eischen, dat het openbaar ministerie vóér den aanvang der zitting den verdediger van Picquart omtrent deze nieuwe quaestie moest onderrichten. Dat dit niet geschied is, en nu de verdediging heeft verrast, is een bewys," dat de zaak door de burger-justitie niet met de kalmte en den ernst is geleid, die van de justitie geöiscbt worden. Doch deze vormen- quaestie ter zyde latend, wenscht do schryver de zaak alleen uit een juridisch oogpunt te beschouwen. „Uit dit oogpunt," zegt hy, „komt deze -vervolging tegen Picquart tegeiyk te vroeg -en- te laat.- Te laat want het onderzoek naar de echt heid van net kaarttelegram had moeten geschie den zoodra de eerste vermoedens voor do valschheii ontstonden. Het telegram was een der elementen in do vervolging tegen Esterhazy op de beschuldiging van Matthias Dreyfus, dat hy het borderel had geschreven, het had Ficquart het eerst op hot denkbeeld van de schuld van dezon officier ge bracht en behoorde dus onderzocht te worden in de instructie tegen Esterhazy. De rappor teur voor den krygsraad, majoor Ravary, had de herkomst en de echtheid moeten onder zoeken. Dit is niet geschied. Eveneens bai ook do rechter van instruc tie, de heer Fabre, die het onderzoek tegen Picquart in zake de mededeeling van geheime stukken aan dienB advocaat Leblois heeft gevoerd, de echtheil van het „petit-bleu" be- hooren na te gaan. Het telegram behoorde tot de stukken, rakende de nationale verdedi ging of do veiligheid van het land, die aan mr. Leblois zouien zyn medegedeeld. Ook voor dezen rechterlijken ambtenaar was dus de echtheid van dit stuk een zaak van belang; immers, ware het niet echt, dan raakte het de nationale verdediging niet en de veiligheid van het land nog veel minder. Noch de burgeriyke, noch de militaire rechter van instructie hebben het gewenschto grondige onderzoek ingesteld, de eerste omdat hy aan de echtheid niet twijfelde, de tweede omdat by het in verband met de zaak- Esterhazy beschouwde als een stuk zonder waarde. De vervolging komt te vroeg, omdat inmid dels de herziening van het proces-Dreyfus wett&lyk is ingeleid en dns ook het hoogste rechtscollege, dat zelfs op d3 militaire recht spraak een soort van toezicht uitoefent, zich over de echtheid van dit stuk zal hebben uit te spreken. Het is zeker, dat de revisie en de zaak-Picquart in zeer nauw verband met elkander staan. Het staat aan het Hof van CaSsatie om zichzelf vóór alles eon meening te vormen over de betrouwbaarheid van kolonel Picquart. Dit heeft de officier van justitie Sieben begrepen on de 8ste correc tioneels kamer heeft zyn opvatting gedeeld; de militaire justitie behoort evenals deze rechtbank de vervolging uit te stellen tot na de beslissing omtrent de herziening van het proces-Dreyfus. GeorgeB Clómonceau wydt een artikel, ge- titel 1 „La Preuve", aan de mededeelingen der Duitscbe bladen, over de herkomst van het „petit-bleu", die wy ook reeds vergeld hebben. Hy voegt daarby, dat het voor hem, die de Duitsche pers kent, niet twijfelachtig is of de mededeelingen zyn op bevel van hooger- hand publiek gemaakt. Von Schwarzkoppen Ztlf heeft than3 gesproken on iedereen weet, dat hy dit niet kon doen zonder officieels toestemming van den Keizer. Sedert hy weet, dat Dreyfus de zwaarst© kwellingen ondergaat voor de misdaad van Esterhazy, viel het den gewezen Duitschen attaché militaire moeilyk te zwygen. De laat van een nieuwe misdaad tegen Picquart, na de misdaad tegen Dreyfus, schynt te zwaar op zyn geweten te drukken. En daarom staat hy thans op, het verraad van Esterhazy be kennende, en verklarende, dat het „petit-bleu" door zyn eigen agent is geschreven. De Dreyfus-bladen reieveeren de verklaring omtrent de echtheid van het „petit-bleu", door de „Köln. Ztg." en het „Berl Tageblatt" afgelegd, om daaraan vast te knoopen do opmerking, dat het wol treurig 13, dat de generale staf, die de waarheid van de Fran- schen niet wil hooren, deze thans moet aan nemen van Duitschland. De heer Jaurès laat zelfs de mogelykheil voorzien, dat Duitsch land, niet willende, dat ook Picquart zou worden opgeofferd, een officiééla verklaring zal afleggen omtrent de herkomst van het „petit-bleu." „Wat een vacerlandsloozen zyn onze vaderlanders!" roept hy aan he* slot van zyn artikel uit. Omtrent de beschuldiging van de „Petite République", dat de generale staf roet behulp van Billot's schoonzoon Wattines, substituut officier van justitie te Parys, tegen kolonel Picquart een valsch dossier heeft samengesteld, zegt de „Siècle:" „Het staat aan den minister van justitie deze zaak op te heldoren. Dat is een formeel© en rechtstreeksche beschuldiging, ingebracht tegen een magistraat, dio zich zou hebben schuldig gemaakt aan bedrog, die de mede plichtige zou zyn geworden van een Du Paty en een Henry." Hy wyst er verder op, dat als de onthulde feiten juist zyn, een officier van den genoralen staf een geheim dossier heeft medegedeeld aan den beer Wattines. Deze officier heeft zich dus vergrepen tegen de wet op spionnage,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2