N#. 11836 Maandag 26 September. A9. 1898 <§sze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Foto's Optocht. ATJEH. Feuilleton. G 5 L E S. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZEB COURANT I Voor Lelden per 8 maanden, 1.1CX Franco per post 1.40. Afzonderiyke Nommers 0.05. PRUB DER ADVERTENTEËN j Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Groctera lettors naar plaatsruimte. - Voor het Incasseeroo buiten de stad wordt f 0.05 berekond Dit nommer bestaat uit DILIE Bladen. Wy bevelen ons zeer aan voor afdrukken ▼an foto's, vóór en tijdens den allegorischen optocht genomen, len einde die in onze Vesti bule te dotn bezichtigen. Na gebruik worcea deze onmiddellijk terug gezonden. Leiden, 24 September. De afdeoling Leiden en Omstreken van den Nederl. Roomsch-Katholieken Volksbond bad aan H. M. de Koningin het volgende telegram verzonden: „Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, te 's-Gravenhage. Het Bestuur van don Noderlandschen Roomsch-Katholiekon Volksbond Afd. Leiden, feestvierende, betuigt Uwe Majesteit eer biedige hulde en trouw, biedt Uwe Majesteit de hartelijke geluk- en zegenwenschen aan. Namens het Bestuur, G. J. Bik, Voorz. Hierop kwam het volgende antwoord: G. J. BIK, Voorzitter. Hare Majesteit draagt my op het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Leiden te dankon voor aangeboden hulde en zegen wenschen. Adjudant Van Tuijll. De loting der in het loopend jaar voor de lighting der nationale militie voor 1899 ingeschrevenen zal geschieden voor Leiden op 18 en 19 October 's morgens 9uur; voor Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest (te Leiden) op 17 Oct. des morgens resp. 9'/, 10'/* en 11'/, uur. Beroepen is by do Goref. kerk te Zalt- Bommel Ds. H. Buurman te Meliskerke. In het „Hötel des Indes" to 's Graven- hage is aangekomen de heer Regis de Oliveira, gezant van Brazilië te Romo. Aan de Polytechnische School te Delft zyn thans ingeschreven 474 studenten van wie 158 nieuw aangekomeDen; van deze laatston hebben zich aangemeld om lid van het corps te worden 121. Aan de universiteit te Amsterdam zyn voor dit academiejaar voor de eerste maai ingeschreven 71 studenten. Het flottieljevaartuig „Koetei," onder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse E. F. T. Bik, is 21 Sept. te Plymouth aange komen. By den commandant bestond het voornemen Yi den morgen van 22 Sept. van genoemde plaats te vertrekken. (St. Gt.) Naar men verneemt, zal baron Van Itter- #um, inspecteur van den waterstaat in de lste inspectie, met 1 Nov. op zyn verzoek, •tfryks dienst verlaten en vermoe Jelyk ver vangen worden door zyn ambtgenoot in de tweede inspectie, d.:n heer Leemans. Voor do betrtkking van inspecteur in de 2do inspectie zou in aanmerking komen de hoofdingenieur Schnebbelie. Dientengevolge kunnen verschillende bevorderingen en ver plaatsingen in het corps ingenieurs verwacht worden. By Koninkiyk besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tydperk der tegenwoordige zitting, be noemd: Zyne Excellentie mr. J. G. Gleich- man, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Ststen-Generaal. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft als blyk van tevredenheil met de door het politiecorps bewezen diensten gedurende de feesten in de residentie, aan alle beambten van dat corps twee extra vrye dagen toe gelegd. Van particuliere zyde kwamen by den hoofd commissaris verschillende giften in voor de politie. De gemeenteraad van Oui-Beierland heeft het plan tot verbetering van de haven aan genomen. De kosten van het werk zyn ge raamd op p.m. f 18,000. Mr. P. C. Byieveld, burgemeester van Nymegen, is gisteren overleden. Hy bezweek aan de gevo'gen van etn beroerte, waardoor hy reeds verscheidene jaren geleden getroffen was en die hy oogenschynlyk te boven was gekomen. In werkelykheid echter was hy sedert dien tyd steods lydende, en na enkele weken ziekte, is thans de dood gevolgd. Mr. Pieter Claude Byieveld was den 28sten Augustus 1828 to Nymegen geboren. Na achtereenvolgens burgemeester te zyn geweest van de gemeenten Beusichem en Zaltbommel, werd hy den 18 September 1874 als zoodanig benoemd te Nymegen, waar zyn vader lange jaren dezelfde betrekking had bekleed. Tydens zyn langdurig burgemeesterschap heeft Nymegen een tijdperk van buitenge wone ontwikkeling beleefd. Hy heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt voor de organi satie der politie en wordt geroemd als recht vaardig en vol hart voor de onder hem ge plaatste ambtenaren. Voor het eerste gedeelte van het nota- riëel staatsexamen zyn geslaagd do hceren J. Den Herder, Gouda; A. GolJenberg, Arnhem. Voor het tweec'e gedeelte de heeron P. Th. Van den Berg, Heerenveen; W. Wachter, Hoorn; F. H. Veenstra, Ouderkerk a/d. IJsel; H. J. L. D. Van Doesburgb, Zetten (Val burg); J. D. Vriesendorp, Hoorn; L. Butot, Amsterdam. In den ouderdom van 91 jaren is te Feerwerd (Gr.) overleden de heer L. Van GifFen, prod, by de Ned. Herv. gemeente aldaar en ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Giffen heeft 69 jaren de Nederl. Hervormde kerk als prodikant gediend. Als oudste dienstdoende pre ikant treedt thans op de heer A. J. Lieuwens, pred. te Oudega, die van 1 Sept. 1839 als precikant aldaar werkzaam is. De heer Lieuwens ia 88 jaar oud. Donderdag avond j. 1. vierde het Militaire Tehuis aan den Ouden Singel 98 feest, ter eero van de Inhuldiging van H. M. de Koningin. Het was een zeer opgewekte avond voor de militairen, waarin muziek, zang en voordrachten ten beste werden ge geven. Mogen vele militairen lust gevoelen geregeld hot „Tehuis" te bezoeken en moge de burgery het bestuur in staat stellen door versterking der financiën meer en meer het Tohuis aan het doel te doen beantwoorden: „een Tehuis to zyn voor hen, die de oudor- lyke woning een tyd moeten missen." Uit Lissabon seint men, dat de „Koningio- Regentes" na een 'zeer voorspoedige reis een 40-tal journalisten heeft oi.tscheept, die, na de feesten hier te lande te hebben meege maakt, het congres zullen bywonen. De alphabetische Iyst van sollicitanten voor de betrekking van commies-griffier der Tweede Kamer bevat de volgende namen: Mr. H. L. Aaser, advocaat en kantonrechter plaatsvervanger te 's-Gravenhage; mr. W. M. H. Boers, advocaat en procureur te Utrecht, leeraar in de Staatswetenschappen aan de Ryks hoogere burgerschool te Gouda; mr. dr. M. G. Ten Cate, te Amsterdam; mr. W. D. Caudri, advocaat en procureur te idem; mr. J. J. Heyse, advocaat en procureur te Middelburg; mr. G. G. Yan der Hoeven, adjunct-commies by het departement van jus titie, to 's-Gravenhage; mr H. W. Hovy, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; mr. B. baron Mackay, commies-redacteur ter secretarie der gemeente Haarlemmr. G. Yan der Meulen, te Drachten; mr. C. L. Modder man, adjunct-commies lste kl. ter provinciale griffie van Zuid-Holland, te 's-Gravenhage; mr. J. C. Overvoorde, archivaris der gemeente Dordrecht; mr. J. M. A. Roelants, commies chef ter prov. griffie van Groningen, te Gro ningen; jhr. mr. H. E. E; Röell, advocaat en procureur to 's Gravenbage, beöedigd klerk ter griffie der arrond.-rechtbank aldaar; mr. L. M. Rollin Couquerqüe, adjunct-commies by het dep. van oorlog te 's-Gravenhage; mr. W. A. Royaards, advocaat en procureur bü de arrondissementsrechtbank te Utrecht; jhr. mr. D L. Rutgers van Rozenburg, te Utrecht, advocaat en procureur by de arrond.- rechtbank en bet Hoog Militair Gerechtshof aldaar; mr. H. W. Yan Sandick, commies chef ter prov. griffie van Zuid-Holland cn tweede secretaris der Staatscommissie voor de water- staatswetgeving, te 's-Gravenhage; mr. C J. H. Schepel, adjunct-commies der lste kl. aan de prov. griffie van Groningen, te Groningen; mr. C. J. Snyders, te 's Gravenhage; mr. S. K. Thoden Van Velzen, adjunct commies der lste klasse van de provinciale griffie van Friesland, te Leeuwardenmr. H. W. B. Thomas, advocaat en procureur te 's Graven hage; mr. J. D. Verbroek, advocaat on pro cureur, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken aldaar; jhr. mr. De Wykersloot De Weerdestoyn, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, en mr. W. A. Van Zyst, te Utrecht, advocaat en procureur by de arrond.-rechtbank aldaar. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Sept. van Adende „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Sept. Ouessant; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 22 Sept. van Marseille; de „Prins Willem III" vertrok 21 Sept- van Nieuw York naar West-Indië; de „Koningln- Regonte8," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 23 Sept. van Lissabon; de „Madura," van Batavia via Liverpool naar Amsterdam, passeerde 23 Sept. Holyhead; de „Werken dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 23 Sept. Lizard; de „Agamemnon," van Amsterdam en Liverpool naar Java, ver trok 19 Sept. van Algiers; do „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 22 Sept. te Suez; do „Cyclops" vertrok 19 Sept. van Bativii naar Amsterdam; de „Herzog," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 21 Sept. to Port Said; de „Prins Htndrik," van Amsterdam naar Bat via, ver trok 21 Sept. van Suez; de „Prins Willem II," van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 22 Sept. te Havre. Alkoinade. Toen de landbouwer Th. Nigten van O.-Wetering Woensdag met twee andere persoden op een brik van Leiden huiswaarts reed, trof hem het ongeluk, dat zyn paard ter hoogte van Oud-Ade schichtig werd en door bot breken van de strengen van het rytuig losraakte, waardoor dit met de passa giers in het water terecht kwam. Gelukkig wisten dezen elkander de noodige hulp tot redding te bieden, waardoor zy er met den schrik en een nat pak afkwamen. Eén hun ner reed met het paard onder den man huis waarts, terwyl de inmiddels opgehaalde brik, achter een andere gebonden, zonder veel schade word thuis bezorgd. Hillcgom. De loting voor de nationale militie voor de lichting 1899 zal voor deze gemeente plaats hebben te Sassenheim op Zaterdag 15 October a. s. der voorm. 10l/4 uur. De arroudissouients-rocbtbank to Haarlem veroordeelde j 1. Donderdag Jac. De Vos, opper man te Hillegom, tot 6 maanden gevangenis straf en E. Kool, vervener en mede alhier woon achtig, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstraf. Katwijk. In de afgeloopen week kwamen 13 bommen van de haringvisscbery terug met een vangst van 114 430 kantjes. Als een byzonderheid kan voorzeker worden vermeld dat een bom, die ten vorigen jare voor de eerste reis terugkwam met 114 kantjes thans In twee reizen reeds 820 kantjes aan den wal heeft. In de prijzen is gedurende de laatste week een weinig vooruitgang të bo- bespeuren, zoodat thans f 8.20 por kaDtje gemaakt werd. Leiderdorp. Namens H. M. de Koningin is by de feestcommissie ingekomen een dank betuiging voor het Haar toegezonden progamma der feestelykheden. De burgemeester van Leiderdorp maakt bekend, dat het inschrijvingsregister der natio nale militie over 1899, met de daaruit opge maakte alphabetische naamiyst, tot en met 80 September a. s., ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Lisse. Het inschryvingsregister der natio nale militie met de daaruit opgemaakte alphabetische naamiyst voor do lichting 1899 ligt gedurende acht dagen ter gemeente secretarie ter inzage. De loting voor de nationale zal voor deze gemeente gehouden worden te Sassen heim op Zaterdag, 15 October a. s. des voor middags te halftwaalf. Het aantal lotelingen bedraagt 40. Noordwijkerhout. Het inschrijvingsregister dor nationale militio over 1898, met ce daaruit opgemaakte alphabetische naamiyst, ligt van af heden tot 1 October a. s. ter gemeente secretarie ter visie. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare lagere school in de Zilk hebben zich 24 sollicitanten aangemeld. Oegstgeest. Het inschryvingsregister met de alphabetischo lyst voor de lichting 1899 ligt ter visie van 22 tot 29 September. Roelof-Arendsveen. Het bericht, dat de wekerw. heer J. D. J. Aeogenent door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem benoemd is tot leeraar aan het seminaria „Hagevela", heeft do R.-K. gemeente alhier onaangenaam ver rast. In de achttien maanden toch, dat z eerw. alhier als kapelaan de priesterlyke bediening uitoefende, heeft hy zich ty alle parochianen zonder onderscheid, bomind gemaakt. Het raog* hem in zyn nieuwen, eervollen werk kring steeds wèl gaan! Ter-Aar. Onder het vee van de veehoudster wed. F. Heyns, alhier, is een geval van milt vuur geconstateerd. Het aangetaste dier is afgemaakt en daarna verbrand. Ter bestrycing der ziekte zyn verdere maatregelen coor desinfectie van den stal, enz. ia toepassing gebracht. Het is het eerste geval, dat zich in de laatste 25 jaren in deze gemeente heeft voorgedaan. t Voorschoten. De loting voor de nationale militie voor deze gemeente zal worden ge houden Donderdag 20 Oct. a. s. 's morgens to 11 uren. Zaterdag 22 Oct. d. a. v. van 10 12 uren kunnen ter gemeente-secretarie de getuigschriften worden aangevraagd ter bekoming van vrystelling wegens broeder- dienst of als oenige wettige zoon. Zoetcrwoudo. Hedennacht zyn t^nnadeele van B. v. d. Ploeg, alhier, 8 kippen ontvreemd. De correspondent te Batavia van het „Hbl." seint: „Toekoe Mantroi van Geroet beeft zich onder worpen. De expeditio naar Pasangan is ver» trokken van Telok Semawe." Korkolijko Borichteo, Noordwykerkout. Nod.-Herv. Gem. Zondagvoorm. te balfelf do hojr H. C. Briët, theol. cand. to Leiden. Voorschoten: Zon^ag-voorm. te tie uren, de heer J. H. Raafce, van Leiden. Collecte noodl. kerken en personen. 6) III. Op zekeren voormiddag, omstreeks ander half jaar na de veroordeeling van Giles, m ldde zich een heer aan de kas van het huis Bink en Co. on vertoonde aan het loket een chèque van 500 pond. Mr. Martin, wiens naam in het verband van dit verhaal reeds eenige malen genoemd is en die kassier by 4e Bank was, vroeg den heer, hoe hy het fjeld ontvangen wilde. „Alles in bankpapier, behalve 10 pond in goud," was het antwoord. Mr. Martin telde "do banknoten neer en wilde jui3t het goud in de hand van den heer laten glyden, toen hy tot zyn verbazing aan de binnenzyde van diens duim precies hetzelfde litteeken ontwaarde als dat, waarop hoofdzakelijk de veroordeeling van een ander persoon berustte. Mr. Martin was enigszins onthutst, en het goud weer neerleggende, zeide hy: „Zoudt ge zoo goed willen zyn, mynheer, uw naam op de achter- zyde van deze chèque te schryven?" „Twyfelt gy soms aan de handteekening? Gelooft gy, dat hot de handteekening van Lord Beckly is of niet?" was het norsche antwoord. „Ik wist, dat het de handteekening van Lord Beckloy was, mynheer." „fin is ze niet betaalbaar aan toonder?" „Ja, mynhoer." „Waarom zou ik ze dan endosseeren? Welk recht hebt gy, mijnheer, my te verzoeken er myn naam op te zetten? Het is een onbe schaamdheid, zoowel jegens my als voor Lord Beckly. Welk recht hobt gy, mynheer, zeg, om den naam te weten of te vragen van ieder of eenig persoon, aan wie een edelman of gentleman een chèque gelieft te geven? Als myn bankier zulk een groote vryheid jegens mij nam, zou ik niet rusten vóór ik hem ten val gebracht had. En nu, mynheer, ik oisch myn geld, en let well als hot niet onmiddeliyk betaald wordt, dan zal ik, binnen een uur na dit oogenblik, Lord Beckly in alle sociêteiton van Londen bekend maken als in gebreke blyvende in hot betalen van zyn epeelschulden, het aan u oa hem overlatende dat onaangename zaakje onder u beiden uit te maken en te recht te brengen 1" Toen mr. Bink van uit zyn kabinet deze driftige woorden op een luiden en bevelenden toon hoorde uitsprekeD, trad hy naar het loket, toen mr. Martin hem te gemoet ging en hem toefluisterde: „Kyk eens naar zyn rechterhand, mynheerl" Mr. Bink had eon goede gelegenheid zulks te doen, want toen de heer met nadruk her haalde: „Honoreert gy Lord Bsckly's chèque op verzoek, betaalbaar aan toonder, ja of neen?" toen stak hy zyn hand door het loket, tot minder dan twee voet van mr. Binks oogen verwyderd. „O, zeker^ wy honoreeren ze, mynheer," zei mr. Bink, de zaak thans van mr. Martin overnemende. „Ze zal in allo goval betaald worden; maar, mynheer, het is somtyds by do bankiers gebruikelijk te onderzoeken, wie de toonder is, en het is lang een gewoonte van ons geweest, dat te doen." „Loop naar den drommel met uw gewoon ten l" riep de heer, die blykbaar een man was van een driftig en opvliegend karakter en van een ontembaron wil, „wat gaan my uw gewoonten aan?" „Wees kalm, mynheer, bid ik ui" suste mr. Bink, terwyl by het achterste gedeelte van '8 vreomdelings hoofd opnam en dat doende zich lang niet op zyn gemak gevoelde. „Het geld zal betaald wordeD, maarHy begon to stotteren. „Loop naar den drommel met hot geldl" schreeuwde de onbekende, en terwyl hy zich fluks op zyn hielen omkeerde, liet hy bank noten, goud en chèque op de botaaltafel achter en spoedde zich de straat op, besteeg een vurig paard, dat door een groom vóór de deur werd vastgehouden en reed in draf weg, van do City naar hot Y7est-End van de stad. Mr. Bink en mr. Martin keken elkander in de diepste verbazing aan. De eerste drukte zyn hoofd tusschen de handen en zuchtte: „Ik bon verbysterd." Da laatste sloeg zyn oogen opwaarts naar het plafond, toen naar beneden op den vloer en stamelde terneer geslagen: „'t Is onbegrypolykl" Zoowel de bankior als zyn eerste kashouder want tot dien po3t was mr. Martin inmiddels ver heven waren als door den donder getroffen, en bleven in dien toestand tot omstreeks halfdrie, toen Lord Beckly, vergezeld van twee andere heeron, deelgenooten der Bank, in vliegende drift, do betaalkamer kwam binnenstormen en hem op het onverwachtst weer deed bykomen. „Wat is het bedrag van myn balans hier?" hygdo Lord Beckly, mr. Martin aansprekende. „Wilt gy in do spreekkamer gaan, mylord, en een stoel nemen?" „Neen! Wat is myn balans?" By deze woorden kwam mr. Bink naar voren en naderde beschroomd het loket, waar Lord Beckly stond met een door hevige drift verstoord gelaat en op elkaar geklemde lippen. „Lord Beckly," begon de heer Bink, „het doet my leed „Ik heb geen uitdrukking van uw leed wezen noodig, myuheer," viel zyn lordschap den armen bankier in do rede; „ik wil myn gold hebben." Zich daarna weer tot mr. Martin wendende, vroeg hy: „Kunt gy my het bedrag van myn balans niet zeggen? Vlug, mynheer 1 Myn tyd is kostbaar myn crodiot, myn eer staat op hot spel, mynheor!" „De balans ten uwen bate, mylord," zei mr. Martin bevond, „is 9241 pond, 16 sh., 3'/i P-" „Geef het my dan zoo kort en zoo precies mogelijk, in goud en in bankpapier van de Engelsche Bank. Ik wil geen van uw bank noten hebben. Ik zal er een chèque voor afgeven." En dit deed hy. „Ja, mylord," en mr. Martin telde het geld neer zenuwachtig, maar nauwkeurig, tot de 3'/2 6tuiver toe. „Ik geloof, dat ook ik hiar nog oen kleinig heid heb staan," sprak toen een der heeren, die met Lord Beckley waren moegekomon. „Laat my weten hoeveel het is, en geef het my 1" „Ja, sir John," antwoordde mr. Martij zyn boeken naslaande, „uw balans bedraagt 11,219 pond, 4 sh., 1 p." „Zoo 1 Dank u. Ik dacht niet, dat er nog zoo veel was. Gogó, geef het m'j ook, ofliovor betaal het, op myu crediet, aan Baring Brothor3l" „Ja, sir John, het zal geschieden! Sir John was sir Jobn Nowpago, dostyds ongeveer vijl en dertig jaar oud. „Ik vrees, dat ik maar drommels weinig by u op te nemen heb," zei de andere heer, een eenigszins oudachtig man. „Ik zal zien, generaal," hernam mr. Martin, en de letter L. opzoekende, las hy luide: „Generaal Leicester: balans 624 pond, 18 sh. 9 p. H09 wilt gy het hebben?" „De zeshonderd in bankpapier, do rost la klein gold." „Van ons bankpapier, generaal?" „Neen! Bank van Engeland." Toen ieder der deelgenooten zyn geld ont vangen had, 8prak de heer Bink hen als volgt aan: „Ik veronderstel, dat gy onder don mdruk. waart, alsof deze Bank met in staat wa3 verder uit te betalen, ton gevolge ?v.n de aarzeling om de dezen morgen aangeboden cbèque zonder endossement uit te keoren. Zulks is het geval niet, zooals gy hobt kunnen bespeuren. Ik had myn redenen om den naam te weten van den persoon, die de cbèqua aanbood." (Wordt vervoUjd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1