ingezonden. koloniën. Postkantoor Leiden. Burgerlijke Stand. buitenland. (groene) Amsterdammer hior als gezaghebbend intorpretator mag gelden is niet het gezag, niot het algemeen belang een bron van wet geving, maar de vr(je meening van enkele persoonlijkheden. Hot hoogste gezag eische vry een eed van trouw, het algemeen belang vrage de hecht heid van den hoeksteen voor de kracht van den maatschappeltfken bouw -daar zyn individaen, di9 het andere willen gezag, algemeen belang buige zich voor den soave- reinen wil van dozen. Dat een dusdanige leer onze wetgeving op losse schroeven zet, achten wy vrij duidelijk. Vandaag treedt een kamerlid op, die geen Grondwet wil, waarin de eed van trouw staat aan ons koDingshui9, morgen komt een ander, die geen Grondwet erkent zonder dien eed; eindelijk schept de volkswil wettig een Kamer lid, die by zyn intrede verklaart onmogeiyk deel to kunnen hebben aan de Staten-Generaal, zoolang de Grondwet niet is afgeschaft, Hoe het al deze menschen naar don zin te maken? Neen, de Grondwet kan niet zö'n een passe partout voor alle persoonlijke en tegenstrijdige meeningen. In de Indische Qids schreef, zooals wy gezien hebben, de heer Van Sandick een artikeltje over de troonsbestyging der Koningin. Hy meent o. m., dat de overzeesche onderdanen van H. M. haar wel nooit zullen zien. Eet Nieumblad voor Nederland is niet van die meening. Het blad schryft: "Waarom zou H. M. niet eens een reis naar Indië maken? Die reis behoeft niet morgen aan den dag ondernomen te worden, niet elk deel onzer Indische bezittingen behoeft bezocht te worden, doch we zouden het zeer begrypeiyk vinden, wanneer over ettelyke jaren de ver keersmiddelen alweer zooveel verbeterd zullen zyn, de reis dientengevolge vergemakkeiykt en bekort en het mogeiyko gevaar -verminderd zal zqn, dat H. M. neiging gevoelde, met eigen oogon dat grootore Nederland" te leeren kennen, dat daar ginds tusschen de keer kringen ligt. Daarvoor "behoeft H. M. volstrekt nog niet een dergeiyken, onbedwingbaren reislust te gevoelen al3 keizer Wilhelm de onvermoei bare. En waarom dan ni9t aan die neiging toegegeven? We zouden dit zelfs zeer ge wen scht achten, want een stralenkrans van geheimzinnigheid is wel zeer poëtisch, doch de praktyk des levens gaat vóór en ook voor H. M. zelf geldt de waarheid, dat het zelf geziene en ervarene meer waard is dan wat een ander weet te verhalen. Welnu, laat H. M. een kykje nemen in ons Indië, het zal haar niet tot een „Indische specialiteit" maken, maar de indruk, dien 5. M. zal krygen van Indië en zyn samen leving, zal ODgetwyfeld ten gosde komen aan de belangstelling van H. M. voor het schoone eilandenryk. En gelooft men niet, dat ons prestige in onzo Oost-Indische bezittingen er door be vorderd zal wordeD, als daar de vorstelyke en toch zoo lieflijke figuur onzer Koningin, omgeven door de praal, die dan ten toon gespreid zou worden, zich niet aan alle 32, maar toch aan eenige millioenen harer onder danen vertoonde? Wy zyn er vast van over tuigd, zóó vast, dat we inderdaad hopen een maal aan onze lezers als waarheid te kunnen mededeelen: „de Koningin zal een bezoek brengen aan Indië." Nationaal Sportfeest. Voor de huldebetuiging van de Nederiand- sche sportbeoefenaars aan H. M. de Koningin is thans alles tot in onderdooien geregeld. Zo is bepaali, gelijk men weet, op Donder dag 22 dezer, op het landgoed „CUngendaal" onder Wassenaar en een uur van Dun Haag Daar vereenigen zich dien dag da vertegen woordigers van de sport in de meest uitgebreide beteekenis van het woord. Uit alle provinciën, byna uit alle steden, zullen opkomen leden ook vrouwelijke van vereenigingen van allerlei aard, die met warmte het eigenaardig en geheel oorspron- keiyk denkbeeld aanvaard hebben om H. M. by de aanvaarding van Hare regeering ook de hulde van de sportwereld aan te bieden. De deelneming aan dit feest zal tweeledig zyn. Zy, die door den aard van hunne sport zeilen, roeien, zwemmen, schaatseneden, enz. niet daadwerkeiyk kunnen optreden, zullen met vlaggen, banieren, insignes, in sportkostuum, als 't kan, voorby de Koningin defiberen. Anderen zullen hunne sport met terdaad kunnen toonen, on zóó zal men, wat nooit geschied is en zeker niet licht ooit weer te zien zal z(jn, in éón programma vereonigd vinden uitvoeringen van: jachtryden, scher men, wielryden, boksen (gematigd, natuuriyk), carousselryden, voetbal, enz. Aan het boofd van het eerecomitó voor doze sportbetoogiog staat do prins Von Wied. Alle deelnemers daaraan belmoren uiterlijk halfeen op het terrein aanwezig te zyn. De subcommissies zyn or reeds to twaalf uren; zy zyn kenbaar aan een oranjerozet met linten, aan den 6chouder gedragen. Op het terrein zyn bordjes opgericht, aanwyzende de plaats voor de verschillende takken van sport. Het dófiló wordt tweemalen voorby H. M. de Koningin geleid. Don eersten keer trekt de stoet in stilte met ontbloot hoofd voorby; den tweeden keer schaart men zich om de meegebrachte vaandels, banieren en vlaggen. De muziek speelt het Wilhelmus en alle aan wezigen heffen een driewerf hoezee aan. Onmiddellyk daarop beginnen de uitvoe ringen met het optreden van de Haarlemsche vélocipèdeclub. Yoor het publiek is er tegen betaling Donderdag toegang tot de tribune en op het middenterrein. Stadgenooten Morgen zal onze stad aan de beurt zyn om de Inhuldiging onzer jonge Koningin feestelyk te vieren. Ge zult byna allen deelnemen in de alge- meene vreugde, die hier zal heerschen. Getooid met oranje en de nationale kleuren, zult gy u opgewokt bewegen door de vroolyk versierde straten, uit volle horst zullen volks liederen door u worden aangeheven, gy zult vol geestdrift zyn. Maar vergeet in uw feestvreugde niet, waarom dit feest wordt gevierd. Ge viert niet feest ter uwer eer. Ge viert feest ter eere van onze reine, lieftallige Koningin. En omdat ge Haar liefhebt en toonen wilt te deolen ln Haar liof en leed, daarom viert ge in de eerste plaats feest. Dit i3 een feest ter eere van Koningin Wilhelmina. Daarvan getuigt hot oranje op nw borst, daarvan spreken de liodereD, door u aange heven. En nu, hoe dunkt ge uw KoniDgin, Die ge zoo toont lief te hebben, wel het meest te vereeren? Door ordelijke en gepaste vrooiykheid of door woeste drinkgelagen, door vechtpartijen, door brooddronken vernielzucht en losbandig heid? Nietwaar, gy vorlangt allen, dat deze feesten door geen wanklank ontsierd zullen worden? Maar dan ook gebannen uit uw midden dien twist- en onruststoker, dien verstand- benevelaar en scha/imtedoodor, dien vreugd- vergaller en leedverwekker, dien volksver leider, dien vyand van al wat rein en hoog en edel is, dien moordenaar van ons geluk: den alcohol. Dan alcohol, in al zyn aantrekkelyke vormen, in al zyn verleideiyko gedaanten. Gy weet het allen: geen grooter gevaar voor ons volk dan do ellendige drinkgewoonten. Is dit reeds waar in gewone tyden, hoevool ernstiger klemt dit niet in tyden van feest! Dan heeft ontzettende beteekenis het woord „Gy, matige drinkers, zyt de verleiders!" Als daar in de kolfiehuizan byna geen andere drankon gevraagd worden dan bieren wyn, oranjebitter en cognac, als alom in de stad alcohol een hoofdrol speelt in de feest viering, gelooft gy dan niet, dat veel „matigen" hun maat zullen oveiichryden, veel zwakken bezwijken zullen? Eu kunt gy mei een gerust geweten dragen uw aandeel in de loodzware verant- woordelykheid van allen, die niet door hun voorbeeld want wat haat prediken met het woord alleen? die ellende hebben trachten te verminderen? Onthoudt u dan gedurende do feestdagen van alle bedwelming, gy, die matig zyt of meent te zyo, uit liefde voor Haar, "Wie dit feest geldt welk ocht Oranjeklant heeft alcohol noodig om ditmaal in feeststemming te komen? Maar bovenal, onthoudt u gedurende die dagen van alle bedwelming uit liefde tot uw naaste. Ge zult ervaren, dat het zeer goed mogelyk is feest te vieren zondar alcohol. En gy zult bevryd zjjn van het knagend gevoel, schuldig to staan aan den stoffelyken on zodelyken val van veel zwakken onder u. Namens de verschillende draDkbestryders- vereenigingen te Leiden, J. Holster, Voorzitter der Afd. I der Ned. Vereen, tot afschaffing v. sterken drank. K. Sijtsïla, Voorzitter der Aid. II (Geheel-onth.) der Ned. Ver. t. afscb. v. sterken drank. Johs. Belinfakte, Voorzitter der Afd. „Leiden" van de Neder). Studenten-Geheel-onth. Tii. Franchtmont, VoorzitteT d. Chnsten-Geheel-onth.-Vereen. Mijnheer de Redacteuri Gelieve het volgende plaatsing te verleenen in uw veelgelezen blad; by voorbaat myn dank. In uw blad van 17 Sept. jl. vraagt uw correspondent van Wassenaar, hoe het kwam, dat HH. MM. niet stilhielden, toen de kinderen haar een aubade brachten. My dunkt, de reden is niet ver te zoeken. Aan wien hadden wy het te danken, dat de plaats, waar de kinderen stonden opgesteld, slecht gekozen was? Wien hebben we het te wijten, dat èn ondtrwyzers èn kinderen, die toch al genoeg to verduren hadden van de byna tropische zonnehitte, door het volk verdrongen werden? Wien is de schuld, dat de dirigent èn als lid der Hoofdcommissie èn als dirigent niet aan H. M. werd voor gesteld, iets wat toch met alle andere leden wel is gebeurd? Is het niet onze geachte heer Burgemeester, die ons die plaats had aangewezen en als voorryder van den stoet niet stilhield, om H. M. op de kinderen attent te maken? Zie, M. de R., ik ben geen vriend van courantengeschryf en zou ook over deze zaak geheel gezwegen hebben, indien de edelacht bare heer Burgemeester zyn excuus zou hebben gemaakt by onzen geaebten dirigent. Daar Z Kachtb. dit echter niet gedaan heeft of niet heeft willen doen, moest my deze zaak van het hart. Hoogachtend, ~Een Ud der feestcommissie. BATAVIA, 17—23 Augustus. De Raad van Justitie te Padang heeft den heer Clemens Boon, overeenkomstig den eisch van den officier van Justitie, schuldig verklaard aan bedrieglyke bankbreuk en hem deswege veroordeeld tot drie jaren gevangenis met betaling der kosten van het strafgeding. ATJEH. Aan een van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram is het volgende ontleend: De colonne onder overate Willems, welke via Keumala naar Tamseh oprukte, keerde den 17den dezer te G'esiblah terug. Tamseh kon niet bereikt worden, daar de vyand tnsschen Beringa en Tamseh het pad tevens rivierbed door een nauw© kloof door hot doen neerstorten van zware boomen geheel versperd had en van de steile hooge rotswanden de troapen beschoot en rolsteenen naar beneden wierp. De troepen beklommen den hoogen rotswand ea dreven den vyand terug, doch ni-attemin werd hot doorzetten van den tocht niet raadzaam geacht. Aan onze zyde werden niet levensgevaarlyk gewond de luitenant-adjaaant A. J. Gooszen de Europeesche korporaal Tielman (alg. stamb. n°. 38311), de Europeesche fuselier Do Vries (alg. stamb. n°. 48168), en een inlandsch mindere militair; de vyand liet drie dioden aebter. By den terugmarsch via Glé Gapoej naar Glesiblah werd geattakeerd op een vyandeiyke bende in Sanggd, die met achterlating van vyf dooden ontvluchtte. Van 'wélingelichte zijde vernemen -we, dat de niet levensgevaarlijke verwondiDg van den luit- adjudant bestaat in een schot in den linkerarm en een schampschot langs het heupgewricht. Red. Ter algemeeno kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van de feestviering hier ter stede, naar aanleiding van de aanvaarding der RegeeriDg door Hare Majesteit de Koningin, het kantoor den 23sten September a. s. zal geopend zyn van: 7—11 aar des morgens en 7 uur des avonds. Dien dag zullen de bestellingen aan vangen: te ?'/2 nar 's morgens, 13 aar 'smtddags en &y2 uar 's avonds. Pakkctgocdcren worden to t'/2 aar 'sm. en ft'/j «o*1 bezorgd. Voor: Spaarbank j kantoor geopend van 9 Quitantiên mm Postwissels; U"r '"«""Sen*. De lichtingen der bijbusscn blyven onveranderd. Lelden, De Directeur 21 Sept. 1898. A. L. Nagel. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: A. J. Merjer en C. M. Reuser. J. Van Wijk wedr. en J. Fontaine. A. Groenenberg en C. M. Van Ooïjen. P. C. Van Wijk on K. Van Arkel. Bovallon: W. Klootwijk geb. De Groot Z. H. Van Foccke gob. Potheuzen Z. J. Potman geb. Van Kijk D. W. Bekker geb. Vermeulen Z. A. Spijker geb. Tesselaar Z. M. J. Van Zanten geb. Onkenhout Z. M. E. Eijken geb. Sweers D. D. Korthals geb. Roozo D. H. M. Rietveld geb. Korsmnn D. G. Balk geb. Spaar garen D. A. Do Haas geb. De Groot Z. A. E. Bokhorst geb. Goudriaan Z. M. Van Wal stijn geb. Gonweleeuw D. Overloden: G. Appelman 3 m. G.Lagen dijk 8 m. G. M. B. Olrj 8 j.J. L. Vertegaal 3 j. P. J. Koole 15 m. D. Van der Maarl 11 m. P. Bras 9 m. M. C. Schrier geb. Griekspoor 62 j. WASSENAAR. Bevallen: N. Bos geb. Blankespoor D. Overloden: J. C. Bol Z. 4m. D.Kortekaas ■wed. van P. Van Zwieten 78 j. Zwitserland. Lucchini krijgt tal van niet onderteekende brieven, waarin zyn daad en het anarchisme aangeprezen wordt. Iemand, die zich zyn neef noemde, zond hem 10 franken, een ander een touw van anaerhalven meter, waarschyniyk om hem in staat t© stellen tot zelfmoord. Op het pakje met het touw stond in 't Fransch dit adres: „Den Heer Lucchini, moordenaar, in de gevangenis te Genève." Zaterdag kwam er een rol van geel papier, waarin een groot plakkaat van het Heilsleger met een vermaning tot bekeeiing en voorts een brief van Weener dames, waarin de moordenaar o. a. las: „De vrouwen en meisjes van "Weenon ver vloeken u. Men moest u aan kleine stukken snyden." Ooetonrljlt-Hoiigr.-MioiiLarcliio. De Keizer heeft in het volgende schryven zyn dank uitgesproken aan de bevolking voor de zoo ondabbelzinnig betoonde deelnemiDg by den dood zijner gemalin: „Aan myn volken. De zwaarste en wreedste beproeving heeft my en myn huis getroffen. Myn vrouw, het sieraad van myn troon, de trouwe gezellin, die my in de moeilijkste uren van myn leven tot troost en steun was, in wie ik meer verloren heb dan ik zeggen kan, is niet meer. Een verschrikkelijke gebeurtenis heeft haar my cn myn volken ontnomen; een moordenaar, het werktuig van het waan zinnigste fanatisme, dat de vernietiging van de maatscbappeiyke orde ten doel heeft, hoeft zich aan do edelste der vrouwen vergrepen en in zyn blinden, doelloozen haat het hart getroffen, dat nooit baat heeft gekend en slechts het goedo wilde. Te midden van die grenzenlooze Bmart, waarin ik en myn hnis gedompeld iyn, tegenover de afschuweiyke daad, die de goheele beschaafde wereld met afgrijzen vervult, dringt in de eerste plaats de stom van myn beminde volken troostend tot myn hart door. Terwyi ik my in deemoed buig voor don goddelyken wil, die dezen z war on en voor ons onbegrypelyken slag over my gebracht hoeft, moet ik de Voorzienigheid danken voor het kostbare g09d, dat my is overgeblevenvoor de liofde en de trouw der millioQuen, die in de ura der smart my en de mynen omringen. „Op duizenderlei wyzen, van dichtby en van verre, van hoog en laag, hoeft de smart en do rouw over de gestorven Keizerin en Ko ningin zich geuit. Wanneer ik de gedachtenis van myn teedor beminde gemalin in eere houd, dan is tevens door de dankbaarheid en de vereering van myn volken een onverganke- lyk gedenkteeken voor altyd voor haar opge richt. Uit het diepste van myn bekommerd hart dank ik allen voor dit nieuwe bewys van waarachtige deelneming. Al moeten de feestklanken, die dit jaar zou brongen, thans verstommen, toch blyft my de herinnering aan de talloozo bewyzen van gehechtheid en medegevoel, het kostbaarste geschenk, dat men my had kunnen geven; onze gemeen schappelijke smart vlecht een nieuwen engen band tusschtn troon en vaderland. De onver anderlijke liefde myner volken verschaft my niet alleen het versterkte gevoel van plicht om vol te houden in den my opgelegden stryd, maar zal my ook daarin doen slagen. Ik bid den Almachtige, Die my zoo zwaar beproefd heeft, dat Hy my nog de kracht geve, om te volbrengen, waartoe ik geroepen ben. Ik bid, dat Hy myn volken zegene en hun den weg van liefde en eendracht zal doen vinden, die hen tot welvaart en geluk zal leiden". Het besluit, waarby de Elisabeths-orde en de Elisabeths-medaille voor vrouwen worden ingesteld, is thans verschenen, en gravin Sztaray heeft het grootkruis van die ordo gekregen, ter belooning van haar toewijding en zorgen tot aan den dood van de vermoorde Keizerin. De correspondent van een Duitsch blad zegt dat de krans, dien H. M. Koningin Wil helmina had gezonden, zeer de aandacht beeft getrokken. Hy had drie meter middeliyn, was geheel van mirten en palmen gevlochten, met witto doorschynende zy omwikkeld en voor zien van een ontzaglijk bloemstuk van hon derden aronskelken op een achtergrond van leli9tjes-van-dalen. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat uit verschei dene maritieme directies en havens delegaties zyn vertrokken naar Santander, om admiraal Cervera, den bevelhebber van het beroemde, doch ongelukkige spook-eskader, te ontvangen. Zyn terugkomst in Spanje zou aanleiding kunnen geven tot betoogingen. Generaal Pando is van Cuba te Madrid teruggekeerd. Zooals bekend is, heeft deze tevergeefs getracht Santiago te ontzetten. Het Hoog-militair-gerechtshof heeft admiraal Montojo, chef der admiraliteit in den Pbilip- pljnschen archipel, van zyn commando ont hoven en hem uitgenoodigd zich zoo spoedig mogelyk naar Madrid te begeven. Crete. De Fransche, Italiaansche en Russische troepen en schepen trokken op verzoek van den Eogolschen admiraal zich terug. De oplossing der mo9iiykheden zal, naar men verzekert, door een overeenkomst tus schen Turkye en Engeland geregeld worden. Uit SL-Petersburg wordt gemeld, dat in het Creta-vraag6tuk het besluit vaststaat, dat bet eiland zal worden toegewezen aan Prins George van Griekenland als gouverneur-gene raal en vorst van Greta. Do twist tusschen de Turken en de Engelschen zal deze oplossing nog bespoedigen. De stelling der Russen by Retimo is goed en tegen verrassingen als die, waaraan de Engelschen by Candia blootstonden, gevry- waard. Gemengd Nieuws. De Hollandsche Spoorweg-Maat schappij heeft aan haar stations-, trein- en machine-personeel van de lyn Rotterdam-Den Haag-Amsterdam en verschillende aansluitende lynen belangryke gratificatiën toegekend, ter belooning van de bewezen diensten by de drukte ter gelegenheid van de Inhuldigings feesten. De Raad van Beheer heeft tevens aan het personeel een Bcbryven gericht, waarin dank wordt betuigd voor den betoonden yver in die dagen, waardoor het mogelyk was, dat de uitgebreide dienstregeling zoo goed ten uitvoer kon worden gebracht. Weder is te Delft een socialist mishandeld, ditmaal door eigen schuld. Een geesteiyke broeder, die met eenige wees jongentjes Donderdagavond de illuminatie be zichtigde, werd door een socialist op grove wyze beleedigd. Het publiek trok party voor den broeder, takelde den socialist eenigszins toe en bracht hem onder gezang naar zyn woning, waar alle ruiten werden stak geslagen. Als oen bewys van de algemeene verontwaardiging, die het vernielen van den Wilhelmina-boom te Tilburg verwekt heeft moge dienen, dat in alle koffiehuizen ïysfefi ter inteekening liggen, om de daarvoor ver kregen som als premie uit te loven voor aan- wfizing of aanbrenging van den dader. Uit Buda-Pesth wordt nader ge. meld: In Mahalyhaza zyn 141 huizon en 389 schuren, waarin graan geborgen was, een prooi der vlammen geworden. Vyf menschen vonden den dood in de vlammen. Van het go. heele dorp bleven slechts vyf huizen gespaard. Ook in Kurticz, in het graafschap Arad ge. legen, brak Zaterdag, juist toen een groot deel der bevolking zich in de kerk bevond, waar een rouwplechtigheid voor Keizerin Elisabeth gehouden werd, brand uit. Door den juist heerschenden storm nam de brand steeds groo ter omvang. Tot dusver zyn 26 huizen in de asch gelegd. - T-wee-net gekleede heeren, met het lintje der Leopolds orde in het knoopsgat, meldden zich dezer dagen by een rentenier op den Waterlooschen Steenweg te Brussel om eenige schilderyen in oogenschouw te nemen, die deze te koop stelde, en zeiden binnen een paar dagen te zullen weerkeeren. 's Anderen daags bemerkte onze rentenier, dat men 's nachts zes schilderyen had ge stolen, ter waarde van 80,000 fr. De politie heeft onmiddellyk de beschry ving der gestolen doeken in alle richtingen gezonden, vooral op de grenzen. Twee jongelieden gingen ver leden week Dinsdag van Douglas op het eiland Man uit een zeereisje maken in een open roeiboot. Zy dreven af en voorbygaande schepen, die zagen dat zy met hun zakdoeken wuifden, beschouwden dit als een groet. Vyf en zestig uren dreven de jongelieden op zee rond, zonder voedsel of drinken. Toen, uitgeput van ver* moeienis, werden zU ten laatste door een voorbygaand stoomschip opgemerkt en gered. Zy waren zoo zwak, dat matrozen ze uit hun bootje in het stoomschip moesten dragen. De werkzaamheid van den Vesu vius neemt voortdurend toe en do bevolking in den omtrek wordt ongerust. Zeven nieuws kraters zyn om den hoofdkrater heen gevormd en lavastroomen vloeien naar alle richtingen. Er wordt echter niet gemeld of men nog bevreesd ia voor het observatorium. Over den vreeselyken orkaan in West-Indië wordt aan de „Berliner Lokal- Anzeiger" uit St.-Thomas het volgende ge- telegrapheerd. Het was een der vreeseiykste stormen, die ooit in de geschiedenis dezer eilanden voorgekomen zyn. Geen plaatsje is van zyn woede verschoond gebleven. Het grootste aantal menschen is omgekomen in Kingstown, op St.-Vincent, nl. 300. Die stad is volledig vernield goworden. Vele duizenden inwoners zyn zonder onderdak. Duizenden worden ten koste van de overheid gespijzigd, velen echter sterven den hoDgerdood. De lyken worden in de loopgraven ter aarde be steld. De orkaan ging van een hoogen vloed en vreeselyken regen vergezeld. Te geiyk hadden op St.-Lucia verscheidene aardbevingen plaats. De cacao-plantages dier geheele streek zyn verwoest. Ook Guadeloupe heeft sterk ge leden. Op St.-Vincent is de aangerichte schade zoo groot, dat men er nog niot in geslaagd is haar te schatten. Alle kleine huisjos zyn vernield geworden. Ook onder de schepen aan de kust heeft de orkaan ontzettend geheerscht. De „Loanda" en de „Grace Lynwood", alsmede een aAntal kustvaartuigen strandden en werden vervolgens in zee uit elkaar geslagen. De hoofdstad van Barbados, Bridgetown, ligt byna geheel in puin. Overal ziet men ingestorte of van hun dak beroofde huizen. Geen boom is stannda gebleven. Daar de telegraafdraden mede ver nield zyn, ontbreken berichten uit het binnen land. Een anarchistisch hompiot. De Petersburger correspondent Tan de ,Daily Telegraph" schynt van meening, dat door den moord op de keizerin van Oostenryk nog niet genoeg schrik is verspreid. Hy komt dien nog eenigszins vermeerderen met da mededeeling, dat de moordenaar van Genève een van de talryke leden eener bende anar chisten is, welke zich het vermoorden van gekroonde hoofden ten doel stelt. Deze bende is twee en een half jaar geleden voor het grootste gedeelte vertrokken naar Noord- Amerika; slechts enkele leden zyn in Europa achtergebleven, die van uit Noord-Amerika hun bevelen ontvangen, en daar was het ook, waar het bekende afschuweiyke komplot ge smeed werd. Nu zyn evenwel de andere leden der bende, met uitzondering van hun leiders, wederom naar Europa teruggekeerd om hun plannen ten uitvoer te brengen. Er wordt beweerd, dat twee Turken, die tydens het bezoek van vorst Ferdinand van Bulgarye aan St.-Petersburg, in de Russische hoofdstad werden gevangen genomen, ook tot deze samenzwering be hoorden en naar Rusland getrokken waren om den vorst te vermoorden. Het aantal detectives, die met de bewaking van den Czaar en de Czarina zyn belast, is vermeerderd en eenige der beste agenten zyn naar de Krim, naar Kopenhagen en andere plaatsen gezonden, terwyi do inspectie aan de grenzen zoo streng is, dat het elk verdacht persoon byna onmogelyk is Rusland binnen te komeD. „The People" verzekert verder, dat ook in Engeland strenge voorzorgsmaatregelen zijn genomen ter bescherming van de leden der koninklyke familie, vooral van den prins van Wales.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6