maatschappij. .Haar keizerlijke gemaal, haar Huis en land verliezen," zeide de voorzitter, „meer dan ik beschrijven kan. Zij was algemeen en oprecht bemind. Ongetwijfeld btn ik de tolk der vergadering met de Regeering te verzoeken, onze betuiging van oprechte deelnoming aan de Keizerlijk Oosten rijk Hong33r3cho Regoering over te brengen/' Do minister van buitenlandsche zaken zegt, dat het zeker onnoodig zal zijn te verzekeren, dat de Regeering volkomen instemt met de zooeven gesproken woorden en evenzeer verfoeit den laaghartigen aanval, die een einde gemaakt heeft aan het leven van de bejaarde Vorstin, wier leven en lotgevallen wel mede lijden, maar allerminst zulk een lot verdiend hadden. Ook de Regeering deelt in de groote smart van den Keizer van Oostenrijk, die door zoo groote beproevingen getroffen is aan den vooravond der groote feesten ter her innering zijner troonsbestijging. Hij verzekert, dat de Regeering zich ten plicht zal rekenen aan de Oostenrijksche Regeering over te brengen wat hier gezegd en gesproken is. Het nieuwbenoemde lid, de heer 'a Jacob, heeft na onderzoek zijner geloofsbrieven zitting genomen. De voorzitter wijdt hierna eenige hartelijke "woorden aan de nagedachtenis van het over leden Kamerlid H. Muller Szn., diens gaven en karakter. Na benoeming van de leden der huishoude lijke commissie, voor stenograpbie en verzoek schriften is besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Na nieuwe samen stelling der Afdeelingen is de zitting verdaagd tot Donderdag te elf uren. TWEEDE HA SI EB. Zitting van Dinsdag namiddag. Er is toch niets bestendigs hier beneden. Men zou zoo zeggen: wanneer men het een maal in de wereld gebracht heeft tot de waardigheid van oudste lil van de Tweede Kamer, die als zoodanig in den aanvang van elke zitting tijdelijk het voorzitterschap waar neemt dat men die waardigheid wel tot zijn dood toe zou behouden; althans zoo lang het lidmaatschap van de Kamer bestendigd worct. Het ie een man als don heer D o n n e r overkomen; het is toch gebleken, dat men als oudsto in jaren zelfs niet meer veilig is op zijn stoel. Ook die positie staat niet vast. „Eenmaal de oudste, altijd de oudste" volstrekt nietl Do kiezers van Tilburg hebben er voor gezorgd, toen zij een plaatsvervanger voor den heer Bahlmann moesten zoeken, dat het nestorschap van de vergadering, veel jaren belichaamd in den generaal Yan der Schrieck, weder in handen van hun party kwam. Het jongste lid van de Kamer, de heer Jansen, is 'tevens de oudste in jaren. Dat komt wei nig voor. Da heer Jansen meende zijn taak te moeten aanvaarden met een welkomstgroet, maór tevens met een rede, waarin een terugblik werd geworpen op de gevierde feesten. Hy sprak „Mijne Heeren! Bü de aanvaarding der taak, waarvoor ik mij geplaatst zie, om op te treion als tyjelyk voorzitter uwer vergadering, nog geheel onder den indruk van de groote nationale gebeurtenis, de troonsbestijging en lohulJiging van H. M. Koningin "Wilbelmina, een gebeurtenis, welke door het geheeleland met vreugde en geestdrift gevierd is, gevoel ik my gedrongen thans van deze plaats aan de heuglyke gebeurtenis een bescheiden en kort woord te wijden. „De liefde, door het geheele Nederlandsche volk in zulke onbegrensde mate jegens onze dierbare Koningin aan den dag gelegd, hoeft wederom bewezen, boe innig oprecht OraDjo en Nederland vereenigd zyn, met hoeveel vreugde bet voortbestaan van het aloude, roemrijke Huis van Oranje begroet wordt „Dankbaar gedenken wij hoe onschatbaar veel H. M. de Koningin Moeder voor Nederland en het Koningschap heelt verricht, door do wijze, waarop zij hare verheven, doch zware taak heeft vervuld. „H. M. heeft zich daardoor don dank der geheele natie verworven, die daarvan veel vuldige en oprechte blijken gaf. „W\j zijn, mijne heeren, getuigen geweest van de indrukwekkende plechtigheid der inhul diging van onze dierbare Koningin. „Diep geroerd hoorden wy in treffende be woordingen Harer Majesteits opvatting dor door God haar opgelegde taak, in nauwe ver- eeniging met de bevolking van Nederland. „Gewis zal ons dit aansporen om als Ver tegenwoordigers van het geheele Nederland sche volk by oprechte eerbiediging van elkan ders meeningen en begrippen onzen arbeid zóó te verrichten en onze beraadslagingen zóó te voeren, dat zy onder den onmisbaren hoo- geren zegen strekken mogen tot waarachtig heil van Koningin en Vaderland." Toejuiching Daarna werd overgegaan tot het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. Eerste candidaat. Uitgebracht werden 88 stemmen. De heer mr. J. G. Glelchman ver kreeg 87 stemmen. 1 blanco. De benoeming van den beer Gleichman tot eersten candidaat werd met applaus begroet. Tweede candidaat. By de eerste stemming werden uitgebracht op den heer Veegens 35, op den heer Donner 33, op den heer De Sa- vornin Lohman 6, op den heer Michiel3 van Verduynen 6 en op den heer Mees 4 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld over ver schillende leden. By de tweede stemming werden uitgebracht: op den heer Veegens 42, op den heer Donner 41, op den heer Michiele van Verduynen 3 en op don heer Mees 2 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. By de vierde stemming werd gekozen tot tweeden candidaat mr. J. D. Veegens met 46 stemmen. De heer Donner had 44, blanco 1. Derde candidaat. By eerste stemming werd gekozen tot derden candidaat mr. Michiels van Verduynen met 50 stemmen. De heer Donner had 25, overige verdeeld. De nominatie zal aan de Koningin worden aangeboden door een commissie. Besloten werd de troonrede met een adres te beantwoorden. Do Afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Mees, Conrad, Schaepman, Kerdjjk en Pynappel, tot ondervoorzitters de heeren Van Dolden, Rink, Van Alphen, Drucker, Tak van Poortvliet; tot leden commissie van redactie van bet adres van antwoord de heeren Mees, Goekoop, Lohman, Schmidt en Pynappel. Daarna is de vergadering gescheiden. Uit de „Staatscourant.* Kon besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. Van fioekel, te Blit- terswijk. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij het 2do reg. vestingartillerie, tot kapitein, de eerste luit. C. H. Carbin, van liet corps, gedetacheerd bij de constrnctie-werkplaatsen; bij hot 3do reg. vesting- artill., tot eersten luit., do tweede-luit G. Boldingh, van het corps. Op zijn verzoek op nonactivitoit gesteld de kapitein H. F. Van Gennep, van het 2do reg. vestingartill. Aan den voor den dienst in Indiê bestemden soldaat K. Dietl, van het koloniaal werfdepot, ver- tunning verleend tot het dragen van de Fransche oloDiale medaille mot den gesp Tonkin. Pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan A. J. Mallëo, ten bedrage van ƒ406 'sjaars. De gewone aadieutièn van de ministers van oorlog en koloniön zullen deze week niet plaats hebbon. Vo'gens door den consul-generaal der Neder landen te Londen van den r Board of Trade" aldaar ontvangen bericht is W. De Hoog, matroos van het te Greenock thnisbehoorendo Britsche schip gOakburn,' kapitein E. A. Henry, den lsten Juli 1897, ter hoogte van Kaap Leeuwin, Znid-Australiö, over boord geslagen en verdronken. W. Do Hoog was in Nederland geboren, volgens opgave 29 jaar ond en ongehuwd. Zijne nalatenschap bedraagt p. st. 3. 11. 6 aan gage ment en p. st. 0.19.6 aan netto opbrengst van den verkoop zijnor klee deren. De rechthebbenden kunnen zich binnen drie maan den aanmeldeo bij het departement van buitenland- sche zakon, 1ste afdeeling. Gemeenteraad van Woubrugge. Ia do gisteren, onder leiding van den heer A. L. Wichers, burgemeester, gehouden voltallige vergadering waren ingekomen: I. Missive van Ged. Staton, hondendo goed- kenring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van 2300 gld. ten behoeve van de gedeeltelijke vernieuwing der ophaalbrug over de Woud watering. Deze missive werd voor kennisgeving aange nomen. If. Adres van de schippersvereniging „Schutte- vaer", waarin zij wijst op de gebrokkige bediening van voormelde brug, die slechts door dén persoon geschiedt en gevaar oplevert voor de scheepvaart, op grond waarvan den gemeenteraad wordt ver zocht, die brug door twee personen te doen be dienen, op dat de beide klappen te gelijk kannen worden opgebanld en averij ten nadeele van den schipper worde voorkomen. III. Verzoek van den Raad van Beheer der Hollandsche Electrischo Spoorwegmaatschappij om subsidie voor den aanleg van tramwegon in de Haarlemmermeer en omstreken o. a. van Haarlem over Hoofddorp, Venneperweg, Alkemade en Lei derdorp naar Leiden. In dit verzoek wordt mede gedeeld, dat de kosten van aanleg in de provincie Zuid-Holland op ƒ764,000 worden begroot; dat, indien 2/3 van dat bedrag aan subsidies is ver kregen, tot dien aanleg zal worden overgegaan en dat hot plan bestaat om, zoo de zaak rendeert, ook lijnen aan te leggen in directe vorbinding met Woubruggc on de dorpen dor Rijnstreek. IV. Adres van de afdeeling Alfen aan den Ryn van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, verzoekende om een regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel der openbare scholen te ontwerpen, bestaande in de vaststelling van een minimum-jaarwedde met periodieke verhoogingon naar gelang van het aantal dienstjaren. In den breede wordt in dit adres aangetoond, hoe verbete ring van de positie van den onderwijzer ten goede zal komen aan het onderwijs, den leerling en de maatschappij. Bij dit adres was een adhaesiebetui- ging van hebben wij goed verstaan de afdeeling Alfen aan den Rijn van den Bond van Ned. Onderwijzers. V. Aangeboden werd den Raad door B. en Ws. de begrooting voor 1899, bedragen,de in ontvangst en uitgaaf ƒ13.639,26. Zjj word, ten fine van onder zoek, gesteld in handen oener commissie, tot wier leden by stemming werden gekozen de heeren A. v. d. Boon, L. S. v. Wieringen en v. d. Voorn. VI. Voorstel van B. en Ws. tot wijziging der begrooting 1898, bestaande in het brengen daarop van een post: opbrengst geldleeniog 2300, en een: kosten gedeeltelijke vernieuwing der ophaalbrug over de Wondwatering ƒ2300. Aldus werd besloten. VII. Voorstel van B. en Ws. tot betaling uit de onvoorziene uitgavon, dienst 1898, van ƒ10 aan Moj. Sprayt voor gebruik van een lokaal voor den telepboondienst en van ƒ23, als kosten der meergenoemde geldleening, zijode de provisie, door de makelaars bedongen. Aldus werd besloten. Naar aanleiding van het adres dor schippers- vereenigiDg .Schuttevaer" stelden B. en We. voor, aangezien de bediening der brag goed is, dat voor kennisgeving aan te nemen. De beer A. v. d. Boon vroeg of de klacht van „Schuttevaer", in het adres genoemd, gegrond is en wees op een plaats gehad hebbende aanvaring. Do Voorzitter antwoordde, dat bedoeld ongeval te wijten was aan den schipper, die den brug wachter te laat heeft gewaarschuwd. Van dezen is nog nooit gebleken, dat hij zjjn plicht ver zuimde. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. Wat betreft bet verzoek om subsidie van de Holl. Electr. Spoorwegmaatschappij stelden B. en Ws. voor, aangezien de gemeente Woubrngge volgens de voorgelegde plannen zeer weinig belaDg bij de tot-stand-koming der bedoelde tram lijnen heeft, dat request voorloopig voor kennis geving aan te nemen. Iets anders ware hot, indien zulk een tramlyn Woubrugge doorsneed en dit das in directe verbinding kwam met andere daaraan gelogen gemeenten; dan zon er van alge meen belang gesproken kannen worden. Nu niet; want volgens de beetaande plannen aal alleen Hoogmade even worden geraakt De Raad is met B. en Ws. te dezen opzichte eenstemmig van gevoelen en besluit conform het voorstel van het Dagel(jksch Bestuur. In betrekking tot het adres der AJfensche afdee ling vaD het Ned. Onderwijzersgenootschap stelden B. on Ws. voor, aangezien aan de openb. scholen in deze gemeente geen onderwijzers werkzaam zijn en zij voor de eenige onderwijzeres alhior de noodzakelijkheid eener regeling als de bedoelde niet inzien, ook dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd zonder discussie of hoofdelijke stemming besMen. Ten slotte werd B. en Ws. machtiging verleend tot den publiekcn verkoop van de afbraak der brug over de Woudwatering, voorzoover de ge meente die niet voor zich behoudt. Hierna werd de vergadering gesloten. De opening <ler Kamers. De Koningin heeft gisteren door de opening der gewone zitting van de Staten-Generaal wederom een van de voornaamste Staats- plichten volbracht. Op baar tocht na3r de vergaderzaal van het Paleis tot aaD het Bin nenhof vergezelden het jeugdige Staatshoofd van het begiu tot het einde de spontane juich kreten van een dicht opeengepakte menigte, Hagenaars niet alleen, maar duizenden mon- schen uit andere plaatsen. Wat werd er ge juicht en gewuifd met zakdooken en hoeden. 'tWas de echo van de vreugdekroten, die in de laatste weken dag aan dag langs straten on pleinen weerklonken. En terwyl dit toontel van vaderlandsliefde en OranjeziD, waarin de Moeder, gezeten naast de koninklyke Dochter in het rytuig van Staat, dat zooveel Vorsten en Vorstinnen naar het Binnenhof leidde, op straat met vreugde werd aanschouwd, maakten de leden der Staten Generaal zich op om de kortelings gehuldigde KoningiQ te ontvangen. Weinig loden ontbraken by de plechtigheid en schier allen waren in ambtskostuum ver schenen, bebalvo de drie geestelyken: dr. Schaepman, mgr. Everts en dr. Nolens, die den priestertoog met langen mantel hadden aangetrokken. De afgevaardigden, die in de eenvoudige zwarte kleeding waren gekomen, waren de heeren Pyttersen, Heldt, Nolting, Ketelaar. De heeren De Boer, Staalman en Tydens, anders zwartgerokt, bevonden zich thans in ambtsgewaad. De zaal werd aan drie zyden gegarneerd door de verscheidenheid van kleuren in de toiletten der dames, die de voorplaatsen in namen op de boordevolle tribunes en dicht bezette zfjloges, waar de hooge Staatscolleges mot de diplomaten genoodigd waren. Ditmaal word een der loges bezet door den Sultan van Siak, den Vorat van Mataram en de Prinsen van Koetei, allen in hun ryk met goud gebor-uuyJe tunicas en begeleid door den heer Van Senden, bestuurscontroleur. De commissie tot ontvangst en uitgeleide van H. M. bestond uit de heeren: Viruly, Van Pallandt, Alberda, A. Mackay, Hartogh, Travaglino, Veegens, Harte van Tecklenburg, W. Merkelbach, C. Pynacker Hordyk, Hou wing, Conrad, Hennequin en Van der Borch van Yerwolde. Nauwelyks drong het eerste saluutschot tot de zaal vol beweging en levendigheid door, of de zon brak door de glazen lantaarn, met baar stralen het goud der uniformen doende glinsteren in baar vrooiyk licht. "Weinige oogenblikken daarna openden zich de middendeuren aan het einde der trap. De kamerheer-ceremoniemeester trad binnen en kondigde met do gebruikeiyke waarschuwing van zyu staf de Koningin aan. Aller oogen waren naar den ingang gericht, te midden van de meest plechtige stilte. Eerst trokken de kamerheeren en groot- waardigheidabekleoders van het Hof voorby naar hun plaatsen, ter weerszyden van den TrooDdan naderde met een kort interval de ópper-ceremoniemeester en onmiddeliyk daarna volgde de KoningiQ. Vriendeiyk neigend naar beide zyden van de zaal, voorgegaan door den voorzitter der commissie, den heer Viruly, wandelde H. M vergezeld van de Koningin-Moeder, naar de estrade met een schitterend gevolg van dames en adjudanten achtor zich. Hare Majesteit was gekleed in wit satyn, dat glinsterde door een brocaat van zilver borduursel en zilveren loovertjes. Een toque met drie gekrulde witte veerea voltooide het toilet, waarvan de witte kleur alleen op het keursiyf getroken werd door de sjerp der orde van den Ned. Leeuw, die bevallig over den linkerschouder hing. Eenigszins scherp teekende zich daartegen af het kleed van zwaar zwart fluweel met een garneersel van lila zyde op de borst halve rouw dat Koningin Emma droeg. Nadat de Majesteiten de voor Haar bestemde zetels hadden ingenomen, deed de jonge Ko ningin met duideiyke en klankryko stem voorlezing van de Troonrede. En nauwelyks had zy het staatsstuk ter kennis van de Vertegenwoordiging gebracht, of een „Leve de Koningin I" begroette haar uit alle monden en alle deelen der zaal. Deze uiting van geestdrift verrasto H. M. biykbaar en naarmate zy met oen beminne lyken glimlach op het gelaat door buigingen cie manifestatie tracht te beantwoorden, des te krachtiger werden de vreugdegalmen en hoezees, een betooging, die reeds de tribunes had bereikt, waar dames en heeren harteiyk meejuichten en met hoeden en zakdoeken zwaaiden. Gelyke ovatie werd aan de Koningin-Moeder gebracht. Al buigende verliot H. M. de zaal. Op den terugweg hetzelfde vreugdebetoon en dezelfde jubelklanken op straat. Kort nadat de stoet ten Paleize was terug gekeerd, vertoonden Hare Majesteit en de Koningin-Moeder zich gedurende enkele oogen blikken voor een der veneters op de bel étage. Het militair saluut werd toen doordeeere- wacht van het regiment grenadiers en jagers opnieuw aan Hare Majesteiten gebracht, terwyl de Koninklyke Militaire Kapel bet Wilhelmus speelde. Duizenden stonden in den omtrek van het Paleis, maar misten, toen het volk ten slotte tot vóór de vorstelyke woning werd toegelaten, den aanblik van de beide Vorstinnen, die zich juist hadden teruggetrokken. Gemengd Nieuws. In den a. 8. Vrijdag alhier te houden allegorischen optocht zullen ook de Leidsche zeilers met oen versierden boeier den stoet komen opluisteren. Het is thans een gezellige drukte in de stad met het aanbrengen allerwogen van de versieringen, waar die nog niet gereed zyn. Het laat zich aanzien dat Leiden een kranig figuur zal maken. De vlaggen zyn van vele woningen ook roeds ontplooid. Het is dan ook eigenlyk overbodig op te wekken om de beroemde drie kleur mot het geliefde oranje zoowel Don derdag als Vrydag andermaal alom te doen wapperen Hedenmorgen werd door de aangewezen detachementen van beide bataljons van het 4de regt. inf., alhier in garnizoen, een oefening gehouden io het mobiliseeron. By gelegenheid van do alhier plaats hebbende inbuldigingsfeesten zal by den middagmaaltyd op Donderdag aan de ongehuwde onderofficieren en minderen van het 4de regt. inf. een extra-uit:eeling plaats hebben ten laste van de kas der caDtines. Aan de onderofficieren wordt wyn aan tafel verstrekt en aan de korporaals en minderen een bal gebakt en een halve flesch bier. Aan de gehuwde militairen wordt een gift in geld toegekend. Bovendien ontvangt ieder onderofficier on mindere 10 goede sigaren. Voor het magazyn van feest- artikelen der heeren M. en v. S., aan de Hooge- woerd, schuin over de Wafeersteeg, ontstond gisteravond een groote oploop op het gerucht, dat aldaar brand was uitgebroken. Ook de 8langenwagen der politie kwam aangerukt, doch behoefde geen dienst te doen. Het was gelukkig niet erg. Tegen het vallen van den avond was er iemand gekomen om iets to koopen. Ten einde licht te maken, werd er een lucifer ontstoken, waarvan echter onge- lukkigerwyze een vonk terecht kwam op een ongedekt staand potje bengaalsch, dat daarop dadelyk begon te branden. Een jongen had de tegenwoordigheid van geest onmiddeliyk een emmer water te halon en dit er overheen te gooien, waarna het bengaalsch vuur het raam werd uitgeworpen. Daarmede was alles afgeloopen. Alleen was er nog eenigen tyd daarna veel rook in het huis, wat minder te stade kwam voor ten dame, die boven onge steld te bed lag en, daar men niet wi3t hoe het geval zou afioopen, by een der buren werd binnengebracht. De hoofden der brand weer waren spoedig aanwezig. Later in den avond was de winkel weer in zyn gewonen verlichten toestand alsof er niets was gebeurd. Naar men mededeelt, zal het Hotel „Duin-en-Daal", te Bloemendaal, tot dus ver geëxploiteerd door de Binnenlandsche Maatscbappy tot exploitatie van Onroerende Goederen te Haarlem, overgaan aan een op te richten HoteL-Maatschappy, waarvan de heer Riesener die thans gérant van dat hotel is directeur zal worden. Ten westen van het hotel zal een nieuw hotel worden bygebouwd voor 40 kamers, met conversatiezaal, enz., waarmede zoo spoe dig mogeiyk wordt begonnen, onder leiding van de architecten Van den Arend en Van der Steur om met lo. Mei van het volgend jaar in exploitatie te worden gebracht. Het bestaande hotel biyft den geheelen winter geopend. Dat er behoefte bestaat aan uitbreiding van gelegenheid tot logeeren, is herhaaldolyk ge bleken. In het afgeloopen seizoen moesten onderscheidene families worden teleurgesteld on den geheelen zomer door was het hotel druk bezet. In het park zyn weder verschillende stroo- ken gronds verkocht; binnen een niet al te lang tydsverloop zullen de eerste villa's daar verryzen. In Friesland worden tegen- woordig wegens het overvloedige gras Drent- ■che schapen door de veehouders aangekocht. De Drentsche schapen, die anders hun voedsel op de heide zoeken, worden in de Frlesche weilanden 6po3dig vet, waarna de Friesche boeren ze voor eigen consumptie laten slachten. Htfc vleesch der Drentsche schapen is beter van smaak dan dat van de Friesche, die meest voor Londen worden opgekocht. U.D By een zeilwedstrijd van de Société Royale Nautique Anversolse sloeg een van de 15 jachten, het centerboard-jacht „Eureka", op de Schelde naby 't fort Lillo plotseling om. De „Eureka", jacht van 1 ton, was bemand door den eigenaar, den heer Louis RetsiD, 36 jaar, makelaar in verzekeringen te Ant werpen, en door den schippersknecht George Corneli3aen, 17 jaar, wonende op St.-Annek* Daar zy beiden goed konden zwt moien, waren zy by 't eerste gevaar in 't water gesprongen, hopende, dat de andere jachten spoedig zouden bydraaien; maar met het weer hadden dez9 werk genoeg met hun zeil gade to elaan, zoodat eenigo tyd verliep, eer do „Lorelei", van de heeren Karcher en Reiss, op de plaats der ramp kwam. De „Lorelei" vond nog alleen don schippers- knecht, die van uitputting op den rug was gaan liggen en die begon te zinken, toen men hem by zyn trui pakte en ophaal Je. Retsin, a*n het zwemmen mot kleeren aan niet gewoon, was echter spoediger in de diepte verdwenen en men voDd nog alleen zyn hoed boven water dry ven. AUe pogingen om zyn ïyk te vinden waren vruchteloos. De schippersknecht was lutusschen aan boord der „Lorelei" goed verzorgd en spoedig geheel hersteld. Het nieuws, te Antwerpen aangebracht, verwekte diepe ontroering en op de lokalen van de „S. R N. A." en de „Y. C." werden de vlaggen halftop geheschen. De heer Retsin was ongehuwd en aan den havenkant algemeen bekend. Gistermorgen is de heer Eeye, duiker van het bestuur van bruggen en wegen, naar de plaats der ramp vertrokkeö, om te zien of het gezonken jacht niet de scheepvaart be lemmert en of er geen spoor van het ïyk te vinden is. Te Horsten (Gr.) is afgebrand de behuizing van J. Portion. Een varken, geit en hoenders kwamen in de vlammen om. Over den brand te Oosterwierum gemeente Slochteren, die veroorzaakt werd door bet inslaan van den bliksem, meldt men, dat die brand zich bepaalde tot de bóeren- behuizing van den heer J. Riepma. Do schuur was geheel gevuld met den voor eenigo dagen bionengehaalden oogst. Door den snellen omvang van den brand konden slechts weinige meubilaire goederen gerei worden. Van het perceel bleven bewaard een by. schuurtje en drie schelven koren op de werf. Een en ander moet, naar men mededeelt, verzekerd zyn by de maatschappy Woudsend, doch voor een zeer laag bedrag. Geen vrouwen! Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der Twentsche Stoombiertrouwery der heeren Hagedoorn en Kirchmann, te Aimeloo, zullen de arbeiders voor rekening der firma a. s. Zaterdag een uitstapje maken naar Amsterdam. Den vol genden dag brengt men een bezoek aan Den Haag en Scheveningen. De patroons hebben hun arbeiders in de gelegenheid gesteld dit uitstapje te maken met hun echtgenooten. By stemming met gesloten briefjes is evenwel door het perso neel beslist, dat do vrouwen thuis zullen blyven. Gisteren is de papierfabriek van de firma Cramer, te Berghuizen by Hattem, door brand vernield. Het vuur ontstond in de droogkamer. Het woonhuis alleen werd behouden. De brandspuiten uit Heorde, Wapen veld en Hattem waren ter hulp gesneld. Ook de groote papierfabriek te Neede werd gisteren een prooi der vlammen. De schade wordt op f 150,000 geschat. Een ooggetuige meldt: Do eerste stoomtram, die Maandag na den doortocht van H. M. de Koningin van 's-Gravenzande vertrok, was nauwelyks den wissel te Poeldyk gepasseerd, toen onder het publiek op het balkon van hot achterste rytuig een paniek ontstond en algemeen het sein werd gegeven tot stoppen. De tram stopte byna onmiddeliyk en he# bleek, dat een vry ernstig ongeluk was ge beurd. Een licht rytuigje mot 7 personen, moeren- deels vrouwen, was door het schrikken van het paard te water geraakt en midden in de vaart terecht gekomen. Byna alle mannelyke passagiers van do stoomtram snelden D3ar de plaats des onheils; de machinist en de conducteurs van de stoom tram sprongen onmiddeliyk te water en met zeer veel krachtsinspanning mocht het hun gelukken met behulp van het aan den wal staand publiek alle passagiers van het rytuigje op het droge te brengen. Ware het ongeluk niet opgemerkt geworden, zeker waren er menschenlevens te betreuren geweest. Het manmoedig gedrag van het tramper soneel verdient zeer zeker eervol vermeld te worden op een oogenblik geraakte de machi nist Bötcber gevaariyk gekneld tusschen wagen en menschen, en na zyn reddingswerk werd hy onwel; na eenige oogenblikken kon by echter weer zyn plaats innemen, evenals de conducteurs Bogert 9n Van dor Nol. Te Woenen heeft oen 2 8-jarige actrice, Regine Sch., door nool gedrongen, getracht door verdrinking een einde aanhaar leven te maken. Zy werd evenwel gered. Men hoopt, dat zy nu die ondersteuning zal vinden, die haar talent verdient. De vereenigde sigarenmakers to Manilla hebben gedreigd gezameniyk het werk te staken, indien de loonen ni t worden verhoogd. Daar de patroons niet toegeven, wordt een staking verwacht. De drie kerels, die onlangs, zooals gemeld, te Parys den redacteur Roger van het Dreyfus-blad „Grande Bataille" over vielen en deerlyk mishandelden, bebooren naar de meening der politie tot een talryke en be* hooriyk gesalarieerde bende van sluipmoorde naars, die ook een-moord aanslag op Clémenceau

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2