N4. 11830 Zaterdag W September. A4. 1898 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCI M&BLAD. PRIJS DEZJEB COURRJTTi Voor Leiden por 8 maanden. 1.10. Franco per poal 9 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRUB DER ADVERTENTEËN t Van i-6 regels f U05. Iedere regel meer f 0.17f. - Groctere letters naar plaatsruimte. - Voor het tncasseeron buiten de stad wordt f 0.06 berekend Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 16 September. Morgen (Zaterdag) heeft andermaal een manoeuvre in vereeniging met de vold-artil- lerie plaats onder leiding van don majoor Koolemans Beynen. By deze manoeuvre, die tusschen Noordwyk en Katwijk plasts beeft, treien de kapiteins Oltmans en Froger als party-commandanten op. Op de tweede lyst van de 20ste jaar collecte voor de Scholen met den Bybel in „De Standaard" komen o. a.1 voor: Hazera- woude a. d. Kyndyk met Koudekerk en Groe nendijk, met 114.01s; Hazerswoude (dorp) ƒ230.65; Wassenaar ƒ567.35®. De Tweede Kamer der Staten Generaal zal op Dinsdag 20 September 1898 te 3 uren haar eerste vergadering houden na de opening. H. M. de Koningin heeft 40 doen toe komen ten behoeve van bet dienstpersoneel van 's Ryks musem te Amsterdam. De Indische prinsen zullen a. s. Maandag Rotterdam bezoeken en daar de gasten zyn van den heer W. Ruys. Het stoffelijk overschot van het oud- Raadslid dr. H. J. Sle»r8, to Rotterdam van Nymegen overgebracht, is gisteren in het familiegraf op de R.-K. begraafplaats bygezet in tegenwoordigheid van den burgemeester, den secretaris, Raadsleden en vertegenwoor digers van verschillende instellingen, waarmoe de overledene in botrekking heeft gestaan. In de kapel had een indrukwekkende iykdien6t plaats. Een prachtig 4-stemmig koor deed zich hooren, dat o. a. het .Requiem" zoog. Aan de groeve werd niet gesproken. De Groothertog van Saksen en de Her togin van Mecklenburg zullen aanstaanden Maandagochtend Scheveningen verlaten en naar Weimar terugkeeren. Te Scheveningen wordt voor korten tyd verwacht de Hertog van Chartres, kleinzoon van koning Louis Philippe en oom van den hertog Philips van Orleans, den Franschen kroonpretendent. Ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de in richtingen van H. en M. O. te Deventer zyn door B. en Ws. aanbevolen de heeren A. Van Dissel, te Helder, en A. L. Brouwer, te Goes. Als nieuwe leden van het Utrechtsch Studentencorps zyn ingeschreven 38 juristen, 20 medici, 12 theologen, 12 philosofen en 3 litt.-rators, te zamen 85. Het „Centrum" noemt het bericht, als zou dr. Schaepman zich uit het politieke leven terugtrekken, „uit de lucht gegrepen". Te Laag-Soeren is overleden de heer P. A. Daum, de hoofdredacteur van het „Bataviaasch Nieuwsblad", die enkele weken geleden met spoed uit Indië was vertrokken, in de hoop in het moederland nog herstel te vinden voor een bsvlg leveriyden. De heer Daum, als scbryver bekend onder het pseudoniem „Maurits," begon zyn loopbaan als spoorweg-ambtenaar, werd daarna benoemd tot redacteur aan het „Vaderland", trad ver volgens op als redacteur van de „Locomotief" te Semarang, richtte later op het „Indisch Vaderland" en was Latsteiyk gedurende 13 jaar werkzaam als redacteur van het „Bata viaasch Nieuwsblad." Zyn Indische romans zyn welbekend. Van „De Strydkreet" van het Leger des Heils is een extra-nummer verschenen, be- vattendo een verslag van de samenkomsten van het Heilsleger gedurende de Inbuldigings- dagon. De voorpagina bevat een plaat, die oen kUkje geelt op den Dam in den voormiddag van den 6 Jen Sept. In de gisteren gehouden Raadsvergadering te Utrecht werd de voordracht van B. en Ws. tot aanschaffing van nieuw meubilair in het Geb. v. K. en W. aangenomen. De besta nde banken zullen door concertstoeLn worden vervangen. De voordracht tot benoeming van een vier den wethouder werd goedgekeurd, evenals een tot verbooging van een post van 3500 met 1300, voor het plaatsen van een reti- radegobouwtje op de Noude. De Raadsleden dr A. Voute en dr. S. Schippers, ts Amsterdam, hebben by den Raad aldaar het voorstel ingediend een lectoraat in de inwendige kinderziekten aan de Gemeente lijke Universiteit in te stellen en daartoe art. 19 (volgnummer 234 van hoofdstuk VI, afdeo- lipg II van de uitgaven der begrooting voor 1899) met 1000 te verhoogen. Het stoomschip „Prins Willem I" arri veerde 15 Sept. van Paramaribo te Amsterdam de „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 14 Sept. Bevezier; de „Merapi" van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 Sept. van Marseille; de „Spaarndam" arriveerde 14 Sept. van Rotterd. te Nieuw-York; do „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Sept. van Marseille; de „Prins Willem V" vertrok 15 Sept. van Amsterdam naar Suriname; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Sept. van Genua; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 16 Sept. Dover; de „Laertea", van Amsterdam naar Java, arriveerde 14 Sept. te Liverpool; de „Rotterdam" vertrok 15 Sept. van Rotterdam naarNieu.w York; do „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Sept. van Suez. Oegstgeost, Op de door het gemeentebe stuur aan H. M. de Koningin gezonden ge lukwenschen by gelegenheid van Hoogstder zeiver inhuldiging i3 het volgende telegraphisch antwoord ontvangen: De Koningin draagt my op uwe gemeente harteiyk dtnk te zeggen voor aangeboden gelukwenschen. De adjudant van dienst Grovesti.\"8. "Wassenaar. Da oudste zoon van Z. K. H. prins Yon Wied hield gi-tc-ren een eendenjrebt op de buitengoederen alhier. WaddingsYcen. Door hoeriyk weder be gunstigd, is het fee6t der inhuldiging onzer Koningin met geestdrift gevierd. Een paar dagen te voren was door een afzonderlyke commissie een ryke uitdeeling van irood en vleesch aan beboeftigen geboulen als een schoone inleiding tot het feest, waaraan door ryk en arm, door jong en oud van harte is deelgenomen, 's Morgens te negen uren ver zamelden zich een 600 tal leerlingen eer ver schillende scholen vóór het huis des Burge meesters en zongen, begeleid door ons fanfare corps „Concordia", den vertegenwoordiger der Koningin eenige feestliederen toe. De heer Yeenstra hield een toespraak, waarin hy de hooge beteekenis van dezen dag uiteenzette, waarna een gemengd koor van ruim honderd personen het door do vereeniging tot verbe- toring van den volkszang bekroonoe Huldi gingslied ten gehoore bracht. Op het speel plein der openbare school B had daarna het planten van den KoDinginneboom plaats, waarby de heer Slothouber een wtrm woord van waardeeribg voor ons Vorstenhuis sprak. Deze plechtigheid wbrd opgeluisterd door kinderzang en muziek van de Goudsche scbuttery. Om halftweo werd een optocht gehouden voorstellende een jachtparty onder lei Jng van den heer Van Naaldwyk. Deze optocht, waarby een voorbeeldige orde heerschte, wtkte de bewondering niet alleen van onze ingezetenen, maar ook van bewoners der omliggende ge meenten. Aan Gouda werd ook door de deel nemers van dien optocht een bezo k gebracht, 's Avonds werd een schitterende gondelvaart op de Gouwe georganiseerd, die een zeer grooto menigte belangstellenden by elkaar bracht. Voegen wo by dit kort verslag nog, dat alom geïllumineerd werd, dat fraaie ver sieringen waren aangebracht en dat ons corp met tal van eerepoorten prykto, dan zal iedereen wel moeten getuigen, dat Waddiogs- veen op zeer waardige w(jza het Koningin- nefeest heeft gevierd. Uit de „Staatscourant." Bij Koniuklijk besluit is do gemeente Eygels- lioven afgescheiden van het ontvangkantoor der directo belastingen en accijnzen te Heerlen c a. en. ook wat de directe bela9liDgen betreft, toe gevoegd aan hot ontvangkantoor der invoerrechten en accynzen te Kerkrado (Station) en is, in ver band daarmede, de ontvanger A. LI. De Joncheere benoemd tot ontvanger der direc e belastingen, invoerrechten en accijnzen te Kérk rade (Station) c.n. Voorts is beooemd tot ontvanger dor directe belastingen on accijnzen te Heerlen c. a, K. A. J. E- Vah Gorkum, ontvanger dor directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst c. a.een en ander met ingang van 1 October 1898. Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, de kapitein tor zee A. G Ellis en de kapt.-luits. ter zee J. H. M. Jansen en U. G. J. Wolterbeek. Verleend de zilveren ecromedaille der orde van Oranje-Nassau aan den opperscbipper W. Van der Roost en den schipper C. J. E. Denker. Verlengd met twee jaren de duur derdetaohee- ring van den eersten luitenant der artillerie J. R. L. Collotte, bij de landmacht in West-Indië en alzoo nader vastgesteld op vier jaren; voor den tijd van een jaar de Don-activiteit van den mili tairen apotheker dor 2do kl. C. Noö, van bet per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht, op aanvrage zonder bezwaar der schatkist. Benoemd tot surnumerair der posterijen en tele graphic P. Hoekstra, te Wommels. Eervol ontslag verleend aan dr. K. Gorter, als assistent voor de artsenijbereidkunde aan de Rijks universiteit te Groningen. De gewone audiëntie vau den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag 17 Sept. niet plaats hebben. De lnhüldigingsfeoslen te Wassenaar. Tor aanvulling van het verslag van gtete- ren nog het volgende: De feestelykheden, die volgens officieel pro gramma waren vastgesteld, zyn heel goed en in de beste orde afgeloopen. Alleen de aubade der schoolkinderen is leeiyk in het water ge vallen. De plaats, waar de kiaderen volgens voorschrift waren opgesteld, was zeer slecht gekozen. Te midden van de groote menigte volks liepen do zangers en zangerossen niet in het cog. Hoe hut kwam, dat het rytuig van H. M. niet stilhield? Wie zal het zeggen? Zeker is het, dat èn dirigent, èn kinderen, èn het muziekcorps èn de begeleidende onder- wyzers een mal figuur sloegen. I ts wat door de talryke toeschouwers medegevoeld werd. Velen geraakten daardoor in een onaangename stemming. D.H. M.M. waren vergezeld van baron Taet3 van Am9rongen, jonkh. G. Van Tets, kamer- hoeren; den commandant van het detachement huzaren, ritmeester baron v. d. Capellen; den commandant der eerewaebt, graaf v. d. Duyn; den ord. off. graaf Dumonceau; den onder commandant der eerewacht J. baron Van Lynden; de grootmeesteressen van H H. M.M. baronesse Van Harifenbroek van Bergambacht en gravin Van Lynden van Sandenburg; vier hofdames, de adjudanten jonkh. v. d. Poll, jonkh. Van don Bosch en den lsten stal meester baron Eentinck. Aan de grens der gemeente dankte H. M. den Burgemeester met een handdruk voor do hartelykè ontvangst en betuigde Haar tevredenheid. De verJicht'mg van het dorp was prachtig. Die lange ryen van lampioDs leverden een keurig gezicht. De illuminatie van het Raadhuis zou fraai geweest zyn, e!s de wind haar geen parten gespeeld had. Het feestterrein was ook schitterend verlicht. Tot laat in den nacht was het or druk, evenals in bet dorp zelf. Veel is gedanst en gezongen, doch alles ging zeer ordelijk. De Burgemeester, vol ver trouwen op de goede gezindheid der inge zetenen, bad weinig versterking van de politie aangevraagd. Zyn vertrouwen is niet be schaamd geworden. Den tweeden dag was alles heel kalm in den morgen tot de omroeper bekend maakte, dat de jeugd van 11 tot 12 uren zich gratis kon vermaken in den draaimolen. Al wat jong was, was in dat uur in en by den draaimolen te vinden. Na den middag werden de verschillende volksspelen gehouden. De deelnemers trokken in optocht, voorafgegaan door de muziek, van het Plein naar het feestterrein. Tot groot genoegen der toe schouwers werden de verschillende spelen afgespeeld. Het terrein was ruim genoeg, zoodat men gemakkelijk van het eene spel naar het andere kon wandelen. Na aflaop der spelen werd door den Burgemeester een korte toespraak tot de commissieleden ge houden om hen te bedanken voor de diensten, dezer dagen bewezen. TWEEDE HAMER. Tin erts. De Regeering heeft een wetsontwerp ingo- diend tot nadere regeling van het uitvoerrecht van tin in Ned -Indië, waarin wor it voorge steld de rechten te bepalen voor tin (erts) in verhouding van het daarin aanwezige tin, by koloniale verordening vast te stellen. Het bedrag wor it zoodanig vastgesteld, dat zooveel mogeiyk 3 50 wordt tetaaU voor elke 100 kilogram tin, cie zich in het erts bevindt; voor tin (ander) 3.50 p?r 100 KG. Marine begrooting. Een wetsontwerp is ingediend tot wyziging van do begrooting van het Departement van Marine voor 1897, en wel; lo. tot verhooging van eenige artikel* n, welke ontoereikend zyn bevonden (traktementen van het corps zee officieren, bet corps officieren van administratie, officieren machinist, onderofficieren; kosten van materieel, loodsgelden, enz.; kust- en oeverver lichting, pensioenen en onderstanden); 2o. tot aanwyzing op den dienst 1897 van een vor dering, levering van artillerie-materiëel betref fende, en 3o. tot vermindering van verschil lende artikelen, waarop werd overgehouden; een en ander in dier voege, dat het eindcyfer onveranderd Llyft. Gemengd Nieuws. Aan de telephoon alhier is aan gesloten ouder No. 324 do Hortus Botanicus. Een drietal kolonialen, die gisteravond met den trein van het station alhier wilden vertrekken, zagen op het oogen- blik dat zy aankwamen, den trein zich juist in bewegiog stellen. Zy trachtten nog de portieren te openen, doch dit werd hun door een spoorbeambte belet. De beambte, die op deze wyze zyn plicht deed, en wel in hoofdzaak, omdat ongelukken te voorzien waren werd oebter door een hunner beloond met oen vuistslag op zyn oog. De dader zal zich deswege te verantwoorden hebben. Van heden, Vrydag, af zal de kampong Insulinde, naast de Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Graven- hage haar eigen aparten ingang aan de Stad houderslaan voor het publiek openstellen, zoodat iedereen, die nog eens een bezoek wil brengen, aan de typische Indische gebouwtj s, de Javanen gadeslaan by dans of sptl, den Javaanscben optocht, die eiken middag een om gang zal houden door Insulinde, wil bewonce ren, nu daartoe in staat wordt gesteld, zonder eerst een bewys van toegang te moeten nemen voor bet hoofdgebouw. Insulinde evenals de Nat. Tent. van Vrouwen arbeid wordt 21 September onherroepeiyk gesloten. Naar men verneemt, zullen do gebouwtjes van Insulinde ten verkoop aangeboden worden. Op het Bezuidenhout te 's-G r a- venbago kwam gisteravond oen stoomtram van het Staatsspoor in botsing m t een meubelwagen. De tramlocomotief derailleerde en do meubelwagen werd beschadigd. De koetsier werd, waarschynlyk met gebroken arm, naar het Ziekenhuis vervoerd. Het ongoval moet geheel aan zyn onoplettendheid te wyten zyn. Donderdag 27 October a. s. zal voor het Gerechtshof ts 's Gravenhage behan deld worden het hooger bero p van dtn officier van justitie by de Haagscbe rechtbank tegen het vonnis, waarby M. Do Graaf vrijgesproken eh W. May tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld is wegens den bekenden diefstal te Delft, ter zake waarvan vroeger Ruis en Stadhouders zyn veroordeeld geworden. Er zyn vyf getuigen gedagvaard, die allen reeds vroeger over deze zaak werden gehoord. Omtrent een bericht, meldende, dat do heer P., uit Vlaardingen, by het vuur werk te Scheveningen in het hevig gedrang onwel geworden zou zyn en te Kethel zyn toestand zoodanig verergerde, dat hy overleed, geeft een der familieleden de volgende lezing Do heer P. had zich in gezelschap van zyn schoonvader, zwager en schoonzuster des miidags ptr rytuig naar's-Gravenhagebegeven. Toen het vuurwerk was geëindigd, is hy met zyn familie in den besten weistan i naar 's Gra venhage teruggewandeld, waar het rytuig gestald was. Op don terugweg naar buis stuurde hyzolf nog het paard, totdat hy, naby Kethel g komen, plotseling dood bleef als ge volg van eon hartverlamming. Dr. Sauer, in alleryl onttoien, kon slechts den dood consta- teeren. Het lyk is met een anier rytuig naar Vlaardingen vervoerd, nadat een der familie leien vooruitgegaan was om de vrouw v<.n den overledene met de o itz.ttende gebeurte nis bokend te maken. Op de lyn der Haagsche stoom tram van de S-S. werd Dinsdag-avond een man een voet afgereden. Dienzelfden avond beeft men van een der bedienden van „Seinpost" te Scheveningen, eon portemonnaie, inhoudende f 32, gestolen. Een kellner, in dienst van het Kurhaus te Scheveningen, is verdwonen, medenemende een bedrag van 35 aan wisselgeld. Een jongmensch verloor te Delft een portefeuille met ruim f 300. Deze werd gevonden door een werkman van do Ned. Gist en Spiritusfabriek, cie zyn vondst onmid- dellyk gaaf en ongeschonden aan het politie- bureel aldaar deponeerde. In tegenwoordigheid van den rechter van instructie, mr. A. O. H. Tellegen Bznzyn op de algemeene begraafplaats Croo3wijk, te Rotterdam, opgegraven do lyken van den stuurman J. P. Sörensen on diens kostganger, den heer I. Cohen, waarvan ver moed wordt, dat zy door vergiftiging om het leven zyn gekomen. Nadat in bet lykenhuis de doodkisten geopend waren en een oppervlakkige schouwing had plaats gehad, zjjn de overblyfselen naar de sectiekamer van bet Ziekenhuis overgebracht. Te Boinville, by Chartes(Frank ryk), zijn Maandagmi Jdag 24 huizen afgebrand, met al wat er in was. De veroorzaakte schade bedraagt 400,000 fr. Te middernacht was men nog aan het blusscben. Te Guillestre (Boven-Alpen) 'tr. ndden even eens MaandagmiJda? 34 huizen tot den grond toe af. Aldaar is een man aangehouden, ver dacht van den brand gesticht te hebben. Te Spandau word indennacht van Dinsdag op Woensdag een houten schuur, door 50 Italiaan8che metselaars bewoond, met petroleum overgoten en aangestoken. De Ita lianen ontwaakten, bluschten het vuur en schoten met bun revolvers op de vluchtende daders. Ook een stedelyke school werd in oienzelfden nacht met petroleum overgoten, ten einde haar een prooi der vlammen te coen worden. De daders zyn vermoedeiyk werk- stakendo metselaars. Toen te Papendrecht de ledigo wagens van den optocht huiswaarts reden, had het 6- a 7 jarig dochtertje van Corn. Dekker het ongeluk onder een dier wagens te geraken, zoodat haar de wielen over co borst gingen. Vier uren later overleed het kind. De oudste ingezetene van Zuid- broek, de heer D. Bos, thans 96 jir.r. heoft 4 maal bet inhuldigingsfeest meegevierdin 1814, in 1840, in 1849 en nu in 1898. Men heeft hem te dezer gelegenheid een ovatie ge bracht. De watorstand is op denIJsel zóó laag, dat le Deventer gedurig schepen vast raken. De gefailleerde koopman S B, to Dokkum, is op last der justitie in arrest genomeo, als verdacht van verduistering. Te Maastricht is een persoon uit Tongeren in een logement van een trap gevallen en aan de gevolgen van dien val overleden. Aldaar is aangehouden zekere P. R., woon achtig te 's Hertogenbosch, verdacht van verduistering, gepleegd ten nadeelo van ver schillende personen te Sittard, wien hy loten op horloges verkocht had, zonder die verloting ts houden. Op vermoeden, dat hy betrok- ken zou zyn in een te Müncben uit een spoorwegpostwagen gepleegden diefstal van 130,000 mark, is door de politie op de Wil- helminakade te Rotterdam een Duits ah er aan gehouden, die in gezelschap was van een anderen vreemdeling. Deze laatste was in het bezit van een passagebiljet naar Amerika. By nader onderzoek bleek het echter, dat de aan gehouden man met den diefstal niets uitstaande had. Hy is echter, als zyodo zonder middelen of geld, uit het ryk verwy Jerd. To Waddingsveen viel gister- morgen een 16 jarig meisje, K. De Br., tervryl ze bezig was iets schoon te maken, in do Gouwe. Wel werd ze er spoedig weer uitge haald, maar 't mocht den geneesheer niet gelukken do levensgeesten weder op to wt-kken. Een opzienbarend voorval had gistermiddag omstreeks twaalf uren op den Maliesingel te Utrecht plaats. Daar wandelde, naar men ons meedeelt, omstreeks dien tyd een dame met een vierjarig kind aan den arm. Plotseling kwam van den Tolsteegsingel een rytuig aandraven, waarin een heer gezeten was. By do dame gekomen, hield do koetsier do paarden in, de heer verliet het rytuig en trachtte de dame, waarschynlyk zyn vrouw, het kind te ontrukken. Daarin werd hy geholpen door den koetsier, die daarby tegen de dame do woorden uitte: „Den man behoort httklnd". Nadat heer en kind in het rytuig hadden plaats genomen, reed het pijlsnel weg. De dame scheen erg opgewonden, zy begaf zich echter zonder alarm to maken in tegenovergestelde richting huiswaarts. Dat in korten tyd een monigto nieuwsgie rigen het geval stonden te bepraten, laat zi:h zeer goed begrypen. Voor bet politiecorps te Amster dam is nu in het geheel bijeengebracht eene som van ruim 10,000, waarvan op de B^ura alleen f 6000. Te Stein (L) reed Woonsdag- avond zekere L. Westbovtn met zyn kar tegtn een boom, geraakte daarby onder zyn voerluig en werd zoodanig gekwetst, dat de doo J spoo- dig volgde. Do politie te Parys heoft de „Tribuna" en de „Secoio" in beslag laten nomen wegens artikelen en platen, die belee- digend geaebt worden voor den generalen staf. Het Zwitserscho dorpje Sous- silon, in het Einfisch-dal (kanton Wallis), is geheel door brand vernield. Do „N. R. Ct." bericht hot volgende: Het is ons een genoegen publiciteit te govon aan onderstaand particulier briefje: „Het bericht in „Do Telegraaf" van heden morgen over myn overly jod is zacbt genomon vooroarig. Ik ben niet dood en hoop z.lfs bedenmiJdag de gemeenteraadsvergadering by te wonen. Utrecht, 15 September. Is. Van Rbknbs." De „Tel." toekent hierop het volgendo aan: Wy behoeven wel nauwelyks to verzekeren,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1