H\ 11827 Woensdag 14 September. A0. 1898 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering 7 ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. LEIÏÏSCH DAGBLAD. PBUS UEZLER OOUKAUTi *Voor Leiden per 3 maanden. f l.lft Franco per poet1.40. Afconderiyke Hommer» 0.05. PBUB DKR ADVERTENTLË3H i Van 1 6 regois 1.06. latere regoj meer 0.17|. - Groctero tetters naar plaatsruimte Voor het iucasseereo buiten do stad wordt f 0.06 berekend Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 13 September. De heeren Druckor, Yan LiJth de Jeude en VaD Rhyn, in de gemeenteraadszitting van 18 Aug. jl. benoemd ton einde omtrent het voorstel van Burg. en Weth. van 5 Aug. jl. het verslag uit to brengen, bedoeld in art. 7 der Verordening van 5 April 1894 „betroffende het bewonen van gobouwen, welke, als scha delik voor do openbare gezondheid, voor be woning ongeschikt zUn", hebben hot volgende gerapporleorj Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek is ook hier gebleken, dat het perceel een zeer geringe oppervlakte hoeft en in menig opzicht in vervallen toestand verkeert. Wat het eerste aangaat, merken zy op, dat sedert het bezoek der Commissie, vermeld in art. 1 der Veror dening, een schot is verwijderd, dat een por taaltje vormde; daardoor is de oppervlakte der kamer iets grooter geworden dan 9 M.1, doch in bewoonbaarheid heeft de woning daardoor, naar hunne meening, niet gewonnen. Ten tijde van hun bezoek was het perceel onbewoond. De eigenaar, uitgenoodigd desverkiezende voor hen to verschijnen, heeft van cie ge legenheid geen gebruik gemaakt en zich ook niet schriftelijk tot hen gewend. Evenals de Commissie zijn z\J van oordeel, dat het perceel ongeschikt is voor bewoning, terwijl ook niet kunnen worden aangowezen de verbeteringen, waardoor het voor bewoning geschikt te maken zou zijn. Op grond van oen en ander geven de drie genoemde heeren In overweging, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Lelden verklaart, dat het perceel Tuinmanspoort No. één, staande ten name vaa Hubertus Van Teylin- gen, als schadelijk voor de openbare gezond heid ongeschikt is voor het bewonen, en dat de gebreken, waardoor de ongeschiktheid wordt veroorzaakt, niet vatbaar zyn voor verbetering; Bepaalt, dat h-t perceel door de bewoners moet worden ontruimd binnen twee weken, te rekenen van den dag, waarop afschrift van dit Raadsbesluit, blijkens proces-verbaal van den door Burg. en Wetbs daarmede belasten beambte, aan den eigenaar en aan den hoofd bewoner van het perceel zal zijn medegedeeld of aangeboden. Zooals uit een bij een gemeenteraad ingekomen schrijven van curatoren van het gymnasium blijkt, is ook wtder voor den volgenden cursus splitsing van de 2de klasse van het gymnasium in twee parallelklassen, «n dientengevolge de tydeljjke aanstelling van een leeraar in de oude talen op een jaarwedde van 1300, noodzakelijk. Onder overlegging van de door curatoren, na verhoor van den inspecteur, opgemaakte aanbevelingslijst, geven B. en Ws. in over weging wederom tot bedoelde benoeming over te gaan. Ter benoeming worden voorgedragen: lo. dr. J. J. Vürtheim, 2o. W. F. Stutterheim, docto randus in de klassieke letteren, beiden alhier. Ten gevolge van aanvaring zijn twee atootpalen, een bij de Marebrug en een io de Oude Vest bij de Scheistraat, ernstig bescha digd. De betrokken schippers zullen evenwel de door hen aangebrachte schade vergoeden. Intusschen is bij het door den directeur der gemeentewerken ingesteld onderzoek naar de hoegrootheid van het bedrag dier schadever goeding de wenschelykheid gebleken om beide palen, die reeds zeer oud zijn en in zeer slechten toestand verkeeren, door nieuwe te vervangen. De kosten, aan dat werk ver bonden, zullen 120 bedragen. Aangezien nu evenwel de 12 stootpalon, waarvoor op de begrooting van dit jaar 720 waren uitgetrokken, reeds alle geplaatst zijn, zijn voor de uitvoering van dit werk geen gelden meer beschikbaar. B. en Ws. geven mitsdien in overweging hun voor het omschreven doel tot een uitgave van 120 te machtigen. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zijn thans nog ƒ21,541 beschikbaar. Bij de oprichting van het Krankzinnigen gesticht „Endegeest", oorspronkelijk bestemd voor 850 patiënten, welk getal later tot 377 werd uitgebreid, meende meD, dat aldus op goede en afdoende wijze voor langen tyd zou worden voldaan aan de behoefte aan plaats ruimte voor de verpleging van in deze provincie wonende of verblijvende krankzinnigen. De ervaring heeft die meening niet bevestigd. Immers, al wa3 in het jaar 1897 voldoende plaats in „Endegeest" om onder goedkeuring van het College van Gedeputeerde Staten een 150 tal patiënten uit andere provinciën op te nemen, reeds in het begin van oit jaar werd de aanvrage tot plaatsing van Zuid-Hollandsche patiënten zóó groot, o. a. ook ten gevolge van de opheffing van het krankzinnigenge sticht te Dordrecht, dat maatregelen moesten genomen worden om de patiënten uit de provinciën buiten Zuid-Holland te evacueeren. Op ait oogenblik zfin in het Gesticht, voor 377 patiënten bestemd, 368 patiënten opge nomen; onder hen nog 85 patiënten uit andero provinciën. Van de laatsten zyn 40 plaatsen opgezegd tegen 1 November a. 8., terwijl 11 Zeeuwsche patiënten op 31 December a. s. naar Delft worden overgebracht. Aangezien de vraag naar plaatsing voor Zuid Hoilandsche patiënten voortduurt, zullen bovenbedoelde plaatsen binnenkort zyn inge nomen en mag men zich verzekerd houden, dat „Endegeest" in den loop van het volgende jaar gehetl gevuld zal zyn mot patiënten uit deze provincie, teiwyi ook de andere ge stichten ia Zuid Holland geen plaats aanbieden. Zonder twijfel zal dus in den loop van het volgende jaar in deze provincie wederom behoefte ontstaan aan plaats in de gestichten voor krankzinnigen, wonende of verblyvende in de provincie Zuid-Holland. Zooals bekend is, werd by den bouw van Endegeest rekening gehouden met een even- tueele uitbreiding van het Gesticht, in zooverre de oeconomie-gebouwen met uitzondering van het waschhuis, zooals later i6 gebleken berekend zyn op een bovolking van ruim 500 patiënten. Met het oog op de zekerheid, dat binnen kort in Zuid-Hollandsche gestichten plaats gebrek zal ontstaan, heeft de Commissie van Beheer over het Gesticht Endegeest eenige punten overwogen en met het College van B. en Ws. overleg gepleegd. In verband daarmede is een voorloopig plan van uitb reiding ontworpeü in overleg met den Geneesheer-Directeur, welk plan ook bereids besproken is met de heeren Inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, die zich daarmede over het algemeen kunnen vereenigen. Volgens dit plan zullen op een gedeelte van het door de gemeente naast Endegeest aan gekochte weiland, groot ongeveer 2 hectaren, gelegen tegen het wandelpark „Klein-Ende- geeat" twee gebouwen worden gesticht, groo ter dan de bestaande pavfljoenen, elk bestemd tot verpleging van 78 patiënten 3do klasse. Wordt tot de uitbreiding(fbesloten, dan zal het bestaande waschhuis, dat nu reeds nauwelyks genoeg ruimto oplevert, moeten worden uitgebreid en e&n woning voor den derden geneesheer worden gebouwd. Met inbegrip van de waarde van den benooJigden grond, geschat op ƒ3000 per hectare, zullen de op- cn inrichting van die twee paviljoenen, de vergrooting van het waschhuis en do bouw van een woning voor den derden geneesheer, volgens eeD globale berekening de som van 200,000 niet over treffen. Mocht door den gemeenteraad tot de uit breiding worden besloten, dan zouden B. en Ws. in overweging geven hun te machtigen het opmaken der definitieve plannen en bostekkon, het toezicht op den bouw en de uitvoering op te dragen aan een anderen deskundigo dan aan den directeur van gemeente werken, daar deze met werkzaamheden is overladen en bovendien do eischen van den gewonen dienst niet toelaten hom ook dit werk op te dragen. De meerdere kosten, bierdoor veroorzaakt, zyn onder de geraamde 200,000 begrepen. Aangezien B. en Ws. met de Commissie van Beheer over het Krankzinnigengesticht „Ende- goest" het in het belang achten zoowel van de Provincie als van de gemeente om tot uitbreiding van het Gesticht „Endegeest" over te gaan, stellen zy den gemeenteraad voor: 1°. te besluiten tot bovenomschreven uit breiding van het Krankzinnigengesticht „Ende- geest" onder voorwaarde, dat in de kosten van de uitbreiding, op- en inrichting, met inbegrip van de waarde van den benoodigden grond, een en ander geraamd op 200,000. door de Provincie de helft wordo bygedragen; 2°. hen te machtigen het opmaken en uit werken van de plannon en het bestek, het toezicht op dea bouw en de uitvoering op te dragen aan een anderen deskunaige dan aan den directeur der gemeentewerken; 3°. hen te machtigen te dezer zake in overleg te treden met het College van Gedeputeerde Staten dezer Provincie en zoo noodig namens den Gemeenteraad een adres te richten tot de Provinciale Staten van Zuid-Holland ter bekoming van eubsidie. In de r.-k. kerk aan do Hartebrug werd hedenmorgen om balftien de plechtige eerste H. Mis opgedragen door den eerw. pater Valentinus Van der Stok. Zyneerw. werd daarby geassisteerd door den eerw. heer pater Van Kassei en den eerw. beer Sprengers, door wien ook de feestrede werd gehouden. Het koor voer Je onder leiding van den heer C. M. Gro.-nendyk uit: „Veni Creator" van Beltjens, de „Missa" van Fr. Riga, en het „Ave Maria" van Paesschen. Do heeren prof. dr. Jan Ten Brink, te Lelden, mr. J. P. A. N. Caroli, dr. H. F. R. Hubrecht, H. P. Hugenholtz, te Amsterdam, J. C. Van Marken, te Delft, en prof, dr. C. Winkler, te Arasterdam, hebben zich tot een comité vcreenigd om den heer Yves Guyot, die in dezo week ons land bezoekt, een biyk van hulde en sympathie aan te bieden. Het Cbineesche gezantschap, dat in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage logeerde, is hedenochtend naar Berlyn teug- gekeerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts -Crt." ter kennis van belang hebbenden, dat vrouwen, die alsnog wenschen to solliciteeren naar de betrekking van boek houder (jaarwedde 300, mot genot van vrye woning, vuur, licht en verpleging) aan hot eerlang te openen Ryksgesticht voor krank zinnigen te Grave, zich, vóór 18 dezer, by een op gezegeld papier geschreven verzoek schrift tot de Koningin behooren te wenden. In verband met de vlootschouw op het Holland8ch Diep zal op 14 en 15 dezer te Moerdyk een tydelyk Rykstelegraafkantoor voor het algemeen verkeer geopend zyD, en wel op den eerstgenoemden dag van 7f/i uur voor- tot 81/, namiddags; op den laatstge noemden van 7 uur voor- tot 8 uur namiddags. Hr. Ms. korvet „Alkmaar," onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. W. F. C. Van Woorden, is 8 dezor St.-Catherine-Point (eiland Wight) en Dungeness gepasseerd en 9 dezer te Hellevoetsluis aangekomen. Hare Majesteit de Koningin heeft Zondag onmiddellyk nadat zy het bericht van den treurigen dood van de Keizerin van Oosten- ryk had vernomen, den adjudant van dienst opgedragen de deelneming van Hare Majesteit over te brengen aan den Oostenryk Hon- gaarschen gezant bjj ons Hof. Dezelfde opdracht gaf H. M. de Koningin- Moeder aan den intendant van Hdr. Huis. Harer Majesteits gezant te Rome, de heer mr. Westenberg, is te 's-Gravenhago aangekomen in het „Hotel Paulez." De ministers van justitie, oorlog en waterstaat, handel en nyverheid verleenen deze week geen audiëntie. Het tweedaagsch katholiek congres tot bestryding van drankmisbruik, zal op Zondag 9 en Maandag 10 October in het St.-Joseph- gebouw aan de Kapelstraat te Utrecht worden gehouden. De „Staats-Courant" bevat de volgende kennisgeving: De ondergeteekende heeft de eer den civiel n autoriteiten, deputatiön en heeren particulieren, die zich voor de cour van gelukwensching op 14 September aanstaande hebben aange meld, te verzoeken, niet volgens de roede- deeling in do „Nederl. Staatse." van 4 en 5 Sept. j.l. te acht uren dertig, maar eerst te oegen uren dertig ten paleize aanwezig te zyn. Bovenstaande verandering in uur betreft echter niet do leden der hofhouding, de go- wezen ministers, de grootkruisen in de Neder- landsche orden, de Staten-Generaal, den Raad van State, den Hoogen Raad der Nederlanden en de Algemeens Rekenkamer. 's-Gravenbage, 12 Sept. '98. De oppcrceremoniem. v. H. M. de Koningin, BaroQ du Tour van Bellinchave. Het stoomschip „Oengaran", van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 11 Sept to Southampton; de „Prins Willem I," van Suri name naar Amsterdam, arriveerde 10 Sept. te Havre; de „Kanzbr", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 10 Sept. Sagrès; de „Koningin Wilhelmlna," van Bata via naar Amsterdam, vertrok 12 Sept. van Port-Said; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Sept. Ie Marseille; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 12 Sept. Scilly; do „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Sept. Ouassant; de „General," van Hamburg en Antwerpen naar Oosc-Afrika, arriveerde 11 Sept. te Aden. ll&arlemmermeer. Alhier is afgebrand do boerdery, bowoond door A. Van Kooten, Sloter- weg, alsmede graan- en booischelfien. Allee is tegen brandschade verzekerd. Vermoeue lyke oorzaak is het spelen met lucifers door kinderen. Oude-Wetering. De inhuldigingsfetsten alhier op 14 Sept. zyn als volgt geregel J: '8 Morgens 9 uren: Optocht d r school kinderen. Route: van do byzondereschool tot de openbare, waar de stoet wordt geformeerd en waar hy zich in beweging stelt. By het Raadhuis gekomen: Zingen van 't Kroningslied met muziek. Toespraak tot den burgemeester. Ant woord van den burgemeester. E-in Feest lied. Omgang Nieuwe-Wetering en Kanaal- dyk. Terug naar do respectieve scholen. 's Namiddags balftwee: Zeegevecht op het Brasem tr meer, voorstellende de Noordzeo. Ontscheping en optocht. Roolof-Arendsvccn. Zondag vereerde het fanfarecorps „Liefde voor Harmonie" den nieuwen geneesheer, dr. C. P. Van Dillen, met een goed geslaagdo aubade. De hoer v. D. was zeer voldaan over dit bewys van attentie, hetgeen bleek uit de woorden v*n warmen dank, welke hy het corps toesprak, terwijl hy de executanten op oen gla?.sje onthaalüo. Thans begint oe plaats reeds aan te duiden, wat er Dondi rJag aan do hand zal zyn. Van particuliere zyde, evenals van een kant van het comité, wonen de handen gerept, om de Veen in feestdos te stoken. Mo^e do In welke qualiteit? 2) „Ik woot zeker, dat u er van overtuigd moet zyn, dat ik u bekooriyk vind," zei Gerald, „allerbekoorlyksteh hm en alleraardigst." „Je vindt me met andere woorden oen „snoes", dat is het," riep zy uit met oen vernieuwde lachbui. „En je vindt je vader een heel gelukkig man. O, lieve Gerald, wat vind ik je een alleraardigsten stiefzoon!" De jouge man bloosde en trok aan zyn snor. Zy was bepaald een buitenmodel, deze nieuwe vrouw, dio zyn vader had opgedaan. „Waar is myn vader?" vroeg hy. „Wanneer komt hij in huis?" „Hy moest voor do een of andere zaak weg," zei ze, met eenige verwondering. „Hy zal niet „in huis" zyD, zooals gy het noemt, vóór over oen dag of veertien. Ik dacht, dat je dit wistl" „01" riep hy verbaasd, „meent u datt Ik ben bang, dat ik u dan geneeren zal." „Volstrekt niet", verklaarde zy. „Dit is je tiuisf zooals je weet, en ik hoop, dat ge het jezelf zoo prettig mogeiyk zult maken tot hy terugkomt. Als jo dat niet doet, zal hy my de schuld er van geven. Waarlyk", ging zy meer ernstig voort, ,ik hoop, dat je my altyd zult helpeD, om myn plicht tegenover je te vervulleD, beate jongen, en als ik op een of andere manier daarin mistast, dan moet ge Diet denken, dat dit door onverschilligheid komt. Ik voel myn verantwoordeiykheid tegenover je zeer diep, dat verzeker ik je, en ik verlang ten sterkste alles voor je te zyn, wat ik wezen moet. Kom, ga nu je toilet maken voor het diner," voegde zy er by; „ik ben nieuwsgierig om je in avond- kleeding te zien." „Is u daar nieuwsgierig naar?" her haalde hy. „Er hangt zooveel af van het uiterlyk van een jongmensch in avondtoilet," zei zo heel lieftallig; „ik kan werkeiyk niet over je oor- deelen, of een opinie vormen omtrent hetgeen je in de toekomst belooft, tot ik je gekleed gezien heb." Gerald ging naar boven en las den brief, dien zyn vader hem geschreven had, voor do derde maal, en vroeg zichzelf onwillekeurig af, of iemand van degenen, die in de zaak betrokken wareo, soms krankzinnig was. Hy voelde zich geneigd, om zichzelf te knypen, ten einde zich te overtuigen, dat hy goed wakker was. Er was Diets in het vadeiiyk epistel, dat op verstandsverbystering wees. Het was kort en bondig: „Waarde Gerald l Ik zou gaarne zien, dat gy je eindelooze kunstbeschouwing voor een paar dagen kondet afbreken, om tegenwoordig te zyn by myn huwelyk. Ja, myn jongen, ik ga weer trouwen. Ik heb niet een dame van myn eigen leoftyd gekozen, dus zy zal vlug en handig genoeg zyn, om myn kussens op te schudden als de drommelsche jicht my te veel plaagt. Maar scherts ter zyde, ik ben er zeker van, dat je van haar zult houden on dat je goad met haar overweg zult kunnen; ze zal bepaald in alle opzichten ons huis hoelwat voor jo opvrooiyken. De plechtigheid is bepaald op een dag of veertien na dato, dus kom gauw. Je liefhebbende vader." „Gerechte hemel," mompolde Gerald en toen weer: „Gerechte hemel!" Hy kleedde zich in een soort van verbys- tering en toen by benedon kwam, vond hy zyn „stiefmoeder" reeds in de eetkamer met Webber om te bedienen. „Ik hoop, dat ik u niet heb laten wach ten?" vroeg hy. „Volstrekt niet," zei ze en begon de soep te dienen. Da moederlyko toon, dien zy by het eind van hun onderhoud had aangenomen, had nu plaats gemaakt voor haar vroegeren en zy hield dien vol, tot de pudding was wegge nomen en zy in tóte-a tète aan het dessert waren. Toen knikte zy hem goedkeurend toe: „Prachtig!" zoi ze, „je ziet er best uit, Gerald, je zult het stellig ver brengen." Hy bemerkte, dat zy weer moederlyke be langstelling voor hem toonde en op zyn uiter lyk doelde. „Je moogt eon peer voor my schillen," zei ze, „maar wacht, één ding ontbreekt je nog ik moet je iets in het knoopsgat geven." Zy koos met veel zorg een rozeknopje en bevestigde dit aan zyn jas. „Je moest daar een elastiekje hebben," zei zo ernstig; „een lusje is onontbeeriykal do beste kleermakers brengen die aan. Stel je nu eens voor, dat je een bloem kreeg als een „gage d'amour", dat een jong meisje die van haar bouquet afstond kan je dan iets meer onbeholpens, iets verschrikkeiykers bedenken, dan dat je haar om een speld zoudt moeten vragen? Zorg er voor, dat jo altyd oen elas tiek lusje hebt, Gerald; het is noodzakelijk." „Dat zal ik," beloofde hy. „Nog iets?" „Neen," zei ze, „neen, of het moest je das zyn. Ik zio, datje don vlinderstrik nog draagt daar is de tyd van voorby. Hot is altyd wen- scheiyk voor een jongmenscb, dat by met de mode meegaat, tenzy hy de gril wenscht te ver- koopen om tot een vorige eeuw te behooren. „Myn oom Marmadukke, by voorbeeld, draagt nu het model van hoed, dat in het begin van '60 in de mode was; maar weinig mannon hebben voldoende pereoonlyk magnetisme om dat te durven doen, heel weinig. Je das is, als ik het zoo eens zeggen mag, te modern en teveDs to ouderwetscb. Je bent toch niet beleedigd?" „Ik ben u integendeel zeer verplicht," zei hy. „Ik geloof stellig, dat er nog wel iets aan to merken valt. Laat me nog eens voelen, dat u werkoiyk belang in my stelt." Zy tikte hem op den arm. „Wel verre van nog meer aanmerkingen te hebben, voorspel ik groote dingen. En in plaats van je nu nog langer de les te lezen, willen we wat koffie en benedictiner laten komen en dan moogt go rookon." „Heel graag," zei Gerald. „Weet u zeker, dat het u niet zal hinderen „Hinderen? Ik zal jo gezelschap Louden." Zy verviel eensklaps weer in haar vroolyken toon. ,Ik weet, dat ge het niet „shocking", zult vinden. Ik mocht er altyd stilletjes een rooken en je vader staat hot me nu ook too. Heb je wol lucifers?" Zy stak eon sigarotte tusschen haar liovo lippen en blies een fijn krulletje van blauwen rook omhoog. Gerald begon dezen plotselingen overgang angstig te vinden. „Wat zou je denken van een spellotjo biljart?" vroeg zy, „of heb jo liever wat muziek in de voorkamer?" „Wel," zeide hy, „my dunkt, ik zou voor het oogenblik de muziek proferoeren, als u zoo vriendelijk wilt zynhet is wel een beetje kort na het eten voor biljart." „Ik wil je natuurlijk wel eenige punten vóór geven, als je denkt, dat je er niet sterk in bent," zei ze gauw. „Maar ik wist niot of je dat zoudt willen." „Ik speel vry goed biljart," zei Gorald, „maar ik houd dol veel van muziek, dus als het u hetzelfde is „Wel, dan zal het muziek zyn!" antwoordde ze direct. „Drink je likeurtje uit, beste vriend, en kom mee." Toen Kato voor de plano ging zitton, vroeg zy aan Gerald, wat zyn geliefkoosde Iioderen waren, en by zyn antwoord trok zy do wenk, brauwen omhoog. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1