A<\ 1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van £on- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11823 Vrijdag; O September. Eerste Blad. Peuilleton. PRIJS DEZER COURRKT: Voor Lelden per 8 tnaandeo.f t.io. Franco per p06l 1.40. Altonderiyke Nommere 0.05. PRUB DER AG VERTEN TiÜH VaD 1-0 regels 1.05. Iedere tegel meer f 0 17J. - Groctere lettere naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren bulten de stad wordt 0.06 berekend Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 8 September. De officier v.n gez. 2de kl. L. J. Klinken- terg is aangewezen om 1 October oen cursus te volgen in chirurgie by de universiteit alhier Ten aanzien van het reserve-genickader (s bepaald, dat de corpscommandant bevoegd* is, toven den tyd van verplichten werkelyken dienst, toestemming te verleenen tot vrijwillig verbluf onder de wapenen: voor ten hoogste 2 maanden in het jaar aan den vaandrig; voor ten hoogste 3 maanden in het jaar aan de overige vrijwilligers, en voor een onbe- paalden tijd, wanneer de vrijwilliger geen aan spraak maakt op soldij of andere vergoeding, waarop hy by verplicht verblijf onder de wape nen recht zou hebben. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan H. B.-school en Gymnasium te Sneek is be noemd de heer A. Van Dissel, te Helder. Voor het paviljoen van de vorstelijke familis Van "Wied, te Scheveningen, worct op de steenen trap, welke naar den strandmuur leidt, een tribune opgeslagen, bestemd voor H. M. do Koningin en de vorstelijke p rsonen. Voor het gebouw der Tweede Kamer wordt een marquise gesteld met het oog op de aanstaande opening van het nieuwe zitting jaar door H. M. de Koningin, welke voor het eerst door H. M persoonlijk zal geschieden. De minister van tinnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de lokalen van de Gevangenpoort te 's-Gravenliage 9 Sept. a. s. voor het pubikdc zullen gesloten zijn. Met 12 dezer wordt de defcacheering van deD luit. ter zee 2de kl. H. Van Schreven aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot „Hadda" ingetrokken. Alsdan wordt in zijn plaats aan boord van dien bodem gedetacheerd de luit. ter zee 2de kl. A. Goekoop. Te Nijmegen is op 51-jarigen leeftijd over leden do gepens. kwartiermeester van het Ned.-Ind. leger Ph. Gallas. Do kapitein F. J. G. Ten Raa van den staf der inf. werkzaam bij de normaal schiet school, is aangewezen om, tydens de manoeu vres, eeno compagnie van het 6de reg. inf. te commandeeren. De kapitein R. H. Luber, van het 6de reg. inf., zal op 1 Oct. a. s. optreden als directeur van den cursus. De 1ste luit. W. Moll, van het 8ste reg. inf. te Utrecht, is gedetacheerd te WoerJen. De 2de luit. B. J. Dekker, van het O. I. leger, is tijdelijk gedetacheerd te Harderwijk. 1 Pe 2de luit. E. Piekeroa, van het 8ste reg. inf te Deventer, wordt gedetacheerd bij het leger in O.-I. -vDe heer E. Von Saber, conservator van hët Museum en directeur der School voor Kunstnijverheid te Haarlem, is uit Indië teruggekeerd tn heeft zijn function aan ge noemde inrichtingen hervat. De boekerij van het Museum ie thans weder geopend voor belangstellenden, die boek- en plaf twerken, betrekking hebbende op kunst geschiedenis, alsook de verschillende kunst ambachten, wenschen te ontvangen. Omtrent de concessieaanvraag van de hh. Beversen en Van Heurn te's-Gravenhage voor den aanleg van een locaalspoorweg van Rotterdam naar 's Gravenhage en Scheve ningen, waarover door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de betrokken gemeente besturen advies is gevraagd, wordt ons nog het volgende gemeld: De spoorweg vangt aan te Rotterdam in de Weenastraat en loopt van daar in noorde lijke richting naar Hillegersborg. Zoodra echter de uitlreidiDg der stad Rotterdam in den Cool- polder voldoende ver govorderd zal zijn, worut ook een tak aangelegd, beginnende aan de Mathenesserlaan, van daar in N. richting naar Overscble met een viaduct over den Hollandschen IJzeren-Spoorweg en vervolgens N. O.-waarts ombuigende om in de gemeente Hillegersberg zich te vereenigen met eerst genoemde ljjn. De spoorweg loopt verder door de gemeenten Hillegersberg, Schiebroek, Berkel, Pynacker, Nootdorp, Stompwijk en Voorburg, in wtlze laatste gemeente hy zich splitst in twee takken, waarvan er een eindigt aan het in aanleg zijnde plein der Algemeene 's-Gravon- haagscbe Bouwgrondmaatschappij en de andere tak achter htt Haagscho Bosch omloopt naar Scheveningen en aldaar einaigt tegenover het Oranjebotel. Beide takken zijn bovendien onderling verbonden. Overal waar de spoorweg te Rotterdam bestaande of ontworpen straten snijdt, zal de 07trgang plaats hebben door middel van een viaduct. Evenzoo waar hij de bestaande groote spoorwegen snijdt. De lijn wordt over hare geheele lengte aangelegd als dubbel spoor en de spoorwfidte genomen als die der groote spoorwegen. Stations zijn ontworpen te Rotterdam aan de Weenastraat en eventueel aan de Mathe- nesserlaan; voorts te Pynacker, te's-Graven- bage aan het plein der Algemeene Haagsche Bouwgrondmaatschappij en te Scheveningen recht tegenover het Oranjehotel. Halten zullen komen te Rotterdam aan den Blommerdyk- schen weg, te Schiebroek, te Berkel Rodenrijs, te Nootdorp aan den Veenweg, te Voorburg- Leidschendam aan den rijksweg naar Leiden en aan den Pompstationsweg te Scheveningen. Als beweegkracht zal worden gebezigd stoomkracht of electriciteit. De lengte van den spoorweg bedraagtVan Rotterdam (station Weenastraat) tot 's-Gra- venhage (station plein Bouwmaatschappij) 23 KM.; van Rotterdam (station Weenastraat) tot Scheveningen (station Oranjehotel) 26'/4 KM.; van 's Gravenhage (station plein Bouwmaat schappij) tot Scheveningen (station Oranje- hotel) 8»A KM. Uit Pretoria seint Reuter, dat de feesten ter gelegenheid van de kroning van Koningin Wilbelinina zijn afgeloop6n; zij hadden eon volkomen succes. De gansche bevolking, van elke nationaliteit, nam aan de feestelijkheid deel. Het stoomschip .Burgemeester Den Tex" vertrok 7 Sept. van Batavia naar Amsterdam; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Sept. van Perim; de „König" arriveerde 4 Sept. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de .Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Sept. te Port Said; do „Salak" arriveerde 7 Sept. van Batavia te Rotterdam; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Sept. tj Batavia. Haarlemmermeer. Daar enkele ingezetenen in deze gemeente niet hadden gevlagd ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin, toog een menigte jongens, na gehouden beraad, 's avonds omstreeks balf- acht eerst na3r den boekhandelaar Yan der Stact, te Hoofddorp, alwaar onder een luid ruchtig gezang letterlijk al de ruiten werden ingegooid. Yan daar ging men naar den onder wijzer v. d. Lint, die nog bijtijds zijn vlag liet wapperen, doch waar evenwel ook eenige ruiten het moesten ontgelden. Toen ging men naar Yan Klaveren, aan de Hoofdvaart, die van hetzelfde laken oen pak kreeg. Niet uit zjjn bed willende komen, werden in een oogenblik 40 ruiten ingegooid. Toen was Yan Vuuran aan de beurt, dia echter, de dreige menten al vernomen hebbende, inmiddels zijQ vlag had uitgehangen, zoodat die zich nog in een woning met heele ruiten mocht verheugen. De laatste waar men kwam was Van Reeuwfik, aan de Hoofdvaart, die eveneens tot vlaggen werd aangespoord. Na eenige ruiten te hebben ingegooid, kwam v. R. mot een vlag naar buiten, v. R. heeft nog twoe geweerschoten gelost. Do aanwezige politie kon er niets aan doen, daar van allo kanten het bombardement plaats greep. Leiniuiden. Da gemeenteraad besloot de gomeenttrektning over 1897 niet goed te keuren op grond, dat het Dagelyksch Bestuur groote uitgaven geheel eigenmachtig buiten den Raad om heeft gedaan, en dat college aansprakelijk is voor al hetgeei op deze wijze is daarge&teld of aangeschaft. Voorschoten. A. s. Vrijdag, 9 dezer, zal de secretarie dezer gemeente gesloten zijn. In deze gemeente circuleert een adres aan den Raad om de kermis af te schaffen en daarvoor een Oranjefeest in de plaats te stellen. Gemengd Nieuws. Nog mocht alhier een bowoDer der Waardgracht ondervinden hoe de meening zijner Oranje gezinde buurtbewoners is over het niet willen uitsteken der vlag op deze nationale feestdagen. Hedenmorgen kwam hij nl., toen hy zich naar de katoenweverij wilde begeven, tot de ontdekking dat men de deur zijner woning geheel oranje had geverfd. Om kwart voor zevenen kwam een depu tatie fruitkooplui naar de .Oranjedeur" zitn, maar deze was toen al met petroleum en zeep weer schoon gemaakt. Met een driewerf .Oranje boven I" vertrokken ze weer. Gistermiddag kwam oen molk- wagen buiten de voormalige Wittepoort in aanrijding met de stoomtram; het achterwiel brak, waarop de wagon kanteldo. De bestuur der van bet voertuig, zekere C. V., werd door het paard een eind medegesleept, terwijl D. v. H., cie op den wagen zat, op de straat viel. Beiden liepen lichte schrammen aan knieën en armen op, maar kwamen overigens met den schrik vry. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde: lo. W. v. d. B, tamboer bij het 3de Regiment Infanterie, ter zake van :a. eerste desertie gevolgd door arrestatie; b. wederspan- nigheid door zich met geweld te verzetteu tegen ambtenaren in functie; c. mishandeling van een ambtenaar in functie tot lo. twee maanden militaire detentie, 2o. een maand gevangenisstraf. 2o. K. V. torpedist 2de klasse tot twee maanden gevangenisstraf, ter zake van woder- spannighcid, door zich met geweld te verzetten tegen ambtenaren in functie. 3o. C. L. milicien nuramtrverwisselaar bi) het corps torpedisten tot twee maanden militaire detentie ter zake van 2de desertie gevolgd door vrijwillige aangifte binnen vier weken. 4o. H. Kmilicien-plaatsvervanger by het 3de reg. huzaren, tot vier weken mil. det ntie, ter zake van lo. desertie, gevolgd door arrestatie. 5o. W. De Gmilicien bij het regiment grenadiers en jagers, tot twee dagen hechtenis, ter zake van het toebrengen van zoodanig li hameltfk htsel door schuld, dat daaruit tijdelijke verhindering in de uitoefening vaa beroepsbezigheden is ontstaan. Voor de wielerwedstrijden, die Zondag a. s. op het Sportterrein te 's Graven hage worden gehouden, zijn met Jaap Eden en Robert Protin de beste Hollandsche professionals en amateurs ingeschreven. Eden en Protin zullen elkander dit jaar voor het eerst ontmoeten op de Haagsche baan. Do komst van Broca (Belg) en Louvet (Franschman) ts nog niet zeker. Reeds thans hebben zich velen voor dezen wedstrijd van toegangskaarten voorzien. Ook te Voorburg werden Dinsdag avond by J. v. d. P., wonende in de Heeren- Btraat, door het publiek de spiegelruiten verbrijzeld, omdat deze p rsoon geweigerd had te vlaggen. Beducht voor verdere onheilen, liet de bewoner spoedig de driekleur wapperen, die door luide hoezees van de saamgestroomde menigte werd begroet. Een andere bewoner van diezelfde straat, die mede niet vlagde, haastte zich een vlaggentropee te laten aan slaan. Het concours hyppique van do Haagsche Landbouwafdeeling op Dinsdag 13 September zal nationaal zya, omdat het gegeven wordt ter gelegenheid van een natio naal feest. De deelnemers uit alle provinciën aan den wedstrijd ontvangen een zilveren herinnerings medaille m6t de buste van H. M. de Koningin, waarombe n het opschrift: Herinnering aan de Inhuljiging 1898, afdeeling 's-Gravenhage, De keerzijde van de medaille vertoont het stempel met de attributen der Maatschappij. Den 22sten Aug. 11. heeft "W. Van Leeuwen, kóópman en winkelier te Rotterdam, in den spoortrein No. 253, voormiddag 9.19 u. van Rotterdam tot Tilburg plaats genomen in een wagen 3de klasse. By aankomst te Tilburg vermiste hy uit den binnenborstzak van zyn jas, die hy droeg, een zwart verlakt lederen portefeuille met overslag en nikkelen sluiting, inhoudende 4 bankbiljetten van f 300, 2 van f 200, 2 van f 100 en 9 van f 25, voorts eenige brieven en adreskaarten. Vermoedeiyk is deze portefeuille met iriboud hem ontroofd of wel door hem verloren in den spoorwagen tusschen Dor .'recht en Breda, tusschen welke plaatsen Yan Leeuwen had zitten slapen. Van de vyf medereizigers in dienzelfden wagon zyn uitgestapt: een te Lage, Zwaluwe, een to Breda, twee te Gilze-Ryen, terwyl een ordinair gekleed manspersoon, voor komen als werkman, die een trommel by zich bad, is doorgereisd richting Bokstel. Een waarlyk humoristisch tafe reeltje deed zich te Amsterdam even voor den intocht van Koningin Wilhelmina in do Utrechtsche8traat voor. De soldaten, die van het wachten zeer vermoeid en erg dorstig waren, vroegen een bewoner een glas water. Dezo bood hun bier en koffie aan, doch zy weigerden, daar het hun verboden was, dit te aanvaarden. Bedoelde bewoner vulde toen toch eenige waterkannen met Lier en de sol- datoD, eenmaal ce kan aau de lippen, weiger den natuurlijk niet. fiy gaf toen ter sluiks eeDigen dor ver moeide manschappen eenige „aangekleede" kadetjes en ook hiertegen protesteerden de 6oldaten niet al te zeer, terwyl de chefs het niet merkten. Do honderden bezoek rs van de tribunes in de winkel-étalages en vensters in de nabyheii zagen bet echter wel en het voorbeeld volgend, waagde een dametje een van de landsverdejigers een paar zachte cisren toe te reiken. Op de eieren volgden vruchten, en daar men overal rykeiyk van eetwaren voorzien was en den manschappen van harto wat gunde, werd opeens de Ulrechtschestrast een ware zoete inval. Men dro-g broodjes, taar tjes, vruchten, bonbons aan. Uit de hoogera verdiepingen liet men aan touwtjes allerlei lekkernyen neer, in zakkeD, trommeltjes, pot jes, mandjes. De soldaatjes deden zich in dit luilekker land te goed met een yver en een smaak, dia van bun gezonden eetlust sc.rend getui genis aflegde. Dat menig hoezeetje do lekker nijen, die «f kwamen dalen, vergezelae onchr de toch al tot vroolykheid gestemde menigte, kan men zich wel voorstellen l {N. v. N.) Sedert 15 Augustus wordt ver- mist een aangeteekende brief, verzonden van Rotterdam naar Alkmaar aan bet adres van D. Braak, inhoudende: 1 bankbiljet, groot ƒ300, P. P. 7929, dd. 15 Juoi 1892, 1 bank biljet groot f 200, Y. Y. 4909, dd. 13 Juni 1892. Op 17 Augustus is te Zutfen ten nadeele van mevr. de wed. S. ontvreemd, uit een schryfbureau, door middel van braak, eon waarde van ongeveer f 200 aan bank papier van f 25 en muntbiljetten en eenig zilvergeld; voorts verschillende sieradon en eenige kleedingstukken. VaD dezen diefstal wordt verdacht een 20- jarig meisje, laatst dienstbode by mevr. S. Het groote meubolm&gazyn van den heer G. Strating Gz., te YeenJam, go- houden coor den heer C. F. Hddeman, is gisternacht door een feilen brand geheel ver nield. Ook het belendende perceel van den heer M. Suk, waarin een café en een manu factuurwinkel, werd door het vuur aangetast en brandde nadat het dak was ingestort, gedeeltelyk uit. De aan de andere zijde staande behuizing van den notaris W. Boer bleef De Fluitspeler. Slot) Nu vloog hot meisje weer naar voren en riep: „Deibol maakte twist uit jaloezie, en om Justin kwaad te maken, zei hy minder mooie 4ingen van den koningI" *'„Van den koning?" vroeg de rechter met ïjpllende stem; durfde hy dat doen?" '4KBIk zal niet herhalon wat by zei," ant woordde Justin; „genoeg, ik was mo zelf niet meester en sloeg hem in het gezicht." „Dat is braaf van heml" riep de koning; maar een bestraffenden blik van den rechter bracht hem weer tot zwygen. „Zeker is het braaf van hem," zei Lize; „hy had gelyk, meneer, en daarom, vader, kunt ge hem niet straffen." „Brutus heeft zyn eigen zoon terechtge steld," zei de rechter op waardigen toon. „Hier ben ik geen vader, geen mensch, maar rechter." „Ik smeek u, vader," vervolgde het meisje, met opgeheven handen, „denk er aan, dat by geen rechter worden kan als hy gestraft wordt en dan en dan ons huweiyk." *Zwygf juffrouw Lizel" schreeuwde de ïschter z(jn dochter toe. „Ik zwyg al, vader!" „Heb je nog iets tot je verontschuldiging te zeggen, Justin?" „Neen, meneer I" „Maar het spyt je toch, dat je hem een slag gegeven hebt, nietwaar?" „Neen, meneer Tempus, dat spyt me vol strekt niet." „Bravo, bravo!" mompelde de koning. „Nu de getuigen," vervolgde de rechter. „Biebelt" „Present, meneer l" „Hoe heet je?" „Maar, meneer Tempus, dat weet u toch evengoed als ik zelf," antwoordde deze lachend. „Een antwoord verlang ik I" „My goed. Siemon Biebel, koopman, geboren te Bornim, den 14den September 1698." „Heb je den twist gezien?" „Ja, meneer." „En wat heb je er van te vertellen?" „Niets meer dan wat Justin gezegd heeft, en had hy het niet gedaaD, dan zou ik er op geslagen hebben. Hy zei, dat de koning een muzikant was." „Wat?" schreeuwde do koning, driftig op staande. Op hetzelfde oogenblik gaf de rechter den koning de fluit en nadat hy er evon op ge blazen had, waa hy weer doodkalm. „Een muzikant heeft hy dus gezegd?" vroeg de rechter. „En een egoïst 1" antwoordde de candidaat. „Wat? Wat?" riep de rechter zenuwachtig. „Een roover noemde hy hem!" riep een andere getuige. „Een rooverEen roover?De rechter sprong op en balde do vuist; de koning greep echter de andere fluit en gaf ze den rechter. Deze begon toen een vrooiyk deuntje te spelen en ging daarna weer kalm zitteD, terwyi hy den volgenden getuige op riep. Na dezen nog gehoord te hebben, sprak hy dadeiyk het vonnis uit. „Iu naam des konings veroordeel ik u bei den tot het betalen van een geldboete." Daarna gaf hy Justin de hand en zeide: „Veroordeeld heb ik je, dat was myn plicht, maar je hadt geiyk, ik had evenzoo gehan deld, en Lize zult ge hebben, dat is afge sproken." „Maar rechter zal ik nu niet kunnen wor- deD," zei de jonkman op droevigen tooD, toen de getuigen weg gegaan waren. „Wie zegt u dat?" zei de koning opstaande. „Ik bob juist een prachtige standplaats voor u. Hier is een bevelschrift er voor en vergeet niet my op uw bruiloft to vragen." Justin ontvouwde het papier en de rechter en zyn dochter zagen nieuwsgiorig over zyn schouder. Het was een bevelschrift en er onder stond met groote letters: Fredericus Rex. De rechter was byna van schrik omgevallen en stamelde: „Vergeving, Sirel" „Waarvoor?" zei de koning, „omdat je mo in de gelegenheid gesteld hebt, een eerlyk man, een braven jongen man en een lief meisje te leeren kennen?" En Justin op den schouder kloppende, ver volgde de koning: „Ga zoo voort, myn jongen, ik ben over je tevreden, je hart zit op de rechte plaats. Je zal nog wel eens iets van me hooren Met deze woorden nam Frederik de Groote afscheid en vertrok, gevolgd door zyn kamer heer. Frits Justin en juffrouw Lize waren reeds een jaar een gelukkig paar en de jonge rechtersvrouw wiegde al een fikschen jongen, die Frederik gedoopt was. De oude heer in Bornim verveelde zich echter vreeselyk, en wei omdat zyn doebter niet meer by hem was. Hy moeBt afleiding hebben en Frederik de Groote zou hem die bezorgen. Op een goeden dag ontving de oude rechter een schry ven van den koning om op audiëntie te komen. Bevreesd, dat Zyn Majesteit over iets niet tevreden was, ging hy mot geen opgewekt gemoed op reis. Zuchtend trad hy dan ook de ontvangstzaal binnen. „Aha, ben je daar? Wel, hoe gaat het in Bornim? Alles nog in orde?" „Zeker, Majesteit," antwoordde de rechter bevend. „Ea je dochter, heeft ze al een flinken jongen „Ja, Majesteit." „No, die moet zyn vader opvolgen, maar als ze een tweeden jongen krygeD, dan moet ik dien hebben, daar bedoel ik mee, die moet soldaat wordeD, hèl" „Natuuriyk, Sire." „En nu iets anders. Sedert dat je dochter je verlaten heeft, verveel je je zoo te Bor nim.... ja.... ja.... ik weet het en daarom plaats ik je over en heb je president gemaakt van de rechtbank te F „Maar, Sire, zoo'n hooge post, dat is te veeldat is „Dat beb ik te beoordeel en," zei Frederik. „Binnen acht dagen moet je in je nieuwe betrekking zyn." „Dank daarvoor, Sirel" Met een diepe buiging verliet do nieuwo president de ontvangstzaal. „Wacht eens even, vriend," zei de koning, en hem op den schouder kloppende, fluisterde hy hem in het oor: „Vergeet, als je naar je nieuwe standplaats gaat, om 's Hemelswil je fluit niet!"

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1