t Na door eeoige vrouwen te zyn afgeranseld, werd hy door de mannen beetgegrepon, voor zien van een oranjestrik en in de hoogte ge stoken en moest tegen wil en dank roepen: „Leve de Koningin 1" De man, die volstrekt niet dronken was, vond bet afafden raadzamer de stad to ver laten, wat hy dan ook deed, gevolgd door mannen tot aan de voormalige Hoogewoerds- poort. Het vervoer en de opbrengst van den RQnlandschen Stoomtramweg was gedu rende de maand Juni 11. als volgt: aantal reizigers 35,849, met een opbrengst van 5128.93, goederen en diversen brachten 550.18 op, totaal ƒ5679.11. Van 1 Januari tot uit. Juni 1898 was de opbrengst: aantal reizigers: 167,684 met een opbrengst van f 22,054.04, goederen en diver sen brachten ƒ2949.53 op, totaal 25,603.57. Zjjnde per dagkilomoter ƒ15.72. Maandagavond werd plotseling een kreet van verrassing geuit door de groepen voorbijgangers, die het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te 's Gravenbage nabij waren. Eensklaps toch vertoonde zich de plek, waar men zich bevond, in een verrassend en betooverend licht van rood, oranje en zacht groen. De dubbele guirlandes, verbindende de in een halfrond staande versierde masten, wierpen een flink, maar toch ganach niet scherp licht in de omgeving. De electrische verlichting, van gemeentewege voor het Paleis aangebracht, werd beproefd. Van alle zyieu stroomden toen de nieuws gierigen toe en deelde men 6lkander, in den gload van het feestlicht, zijn indrukken mede. Algemeen werd deze wpze van verlichting door middel van gekleurde celluloids ballons, van middelmatige grootte, dia de gloeilichtjes omsluiten, zeer fraai gevonden. Zy is ook hts nieuws in Den Haag, waar men zoo lang gewend was aan gas- en Vet potjes illumination, cie evenwel haar aan trekkelijke zij ie niet verliezen. Maar deze meer moderne inlichting, welke ook in Amsterdam gisteravond reeds menig vuldig werd toegepast, maakte al een zeer schoon effect, vooral van verre gezien. De terugkaatsing van deze kleurenmengeling in de spiegelruiten van het Paleis verhoogde dat effect niet weinig. Deze ballons zijn ook aangebracht in de halverwege de versierde masten aangebrachte koningskronen, die daardoor eenig9zins de illusie teweegbrachten als waren zy met edelgesteenten bezet. Door de sleepboot „Katwyk" is in zee, ter hoogte van Katwijk, drijvende ge vonden en te Maassluis binnengebracht, het lt)k van een onbekend man, oud naar gissing tusschen 20 25 jaren, lang 1.75 M., blond haar, gekleed in blauwe trui, zwart kamgaren je&t, blauwe duffelscbe jas, broek met kiep en draagbanden, grijze sokken, zwart trijpen pantoffels met ijzer beslagen, witte onderbroek oxford boezeroen. Op het l\jk, dat in ontbinding verkeerde, Is gevonden een zilveren cylinder-horloge met ftub'.ole kast, waaraan een fijn nikkelen ket- tankje, en verder f 0.08. Ter burgerlijke terechtzitting der Haagsche rechtbank van gisteren stonden 100 zaken op de rol. Een inwoner vanSchiedamkwam. gisterochtend bij aankomst te 's-Gravenhag® lot da ontdekking, dat men hem zijn beurs ïnet f 16 had ontrold. Mon meldt aan de „N. R. C.": Te Bokstel heeft zich een geval van cholera met doodelyken afloop voorgedaan. In den avond van 3 op 4 Sep- tember jl. ia ten nadeele van een heer te Amsterdam, vermoedelijk op den Dam, ont rold een groot geel couvert, inhoudende de volgende effecten: Een stuk Russische spoor 5 pCt. aandeel Iwan Dombroch No. 57533. Een stuk Russische spoor 41/, aandeel Iwan Dombroch No. 113650. Een stuk 4 pCt. Venezuela van 100 pd. st. prrie A, No. 02732. Een stuk 4 pet. Venezuela van 100 pd. st. Serie A no. 05188. Twee stukken elk van 1000 florijn. Een Oostenrijk Metaliek Januari en Juli no. 22648 en no. 248977, ter gezamenlijke ▼3D waarde ongeveer 3500. Door een commissaris, oen inspecteur en een rechercheur is te Amsterdam huiszoeking gedaan in de woning van iemand, die thans in Duitschland gearresteerd is wegens het uitgeven van valsch bankpapier. In beslag zijn genomen een drukpers, ver schillende chemicaliën en afdrukken van Duitsch bankpapier. Eigenaardige hulde. Als Vrijdag 9 September H. M. de Koningin zich van het Paleis in het Noordeinde naar de Groote Kerk te 's Gravenhage begeeft, wacht Haar in de Hoogstraat een eigenaardig huldebetoon van de firma Eug. Rimmel. De geheele Hoogstraat wordt dan door genoemde firma geparfumeerd met bloemen geuren. Datzelfde zal plaats hebbon als H. M. door de stad rijdt om de versieringen en feest verlichting te aanschouwen. Terwijl de geheel© stad vol kleuren zal zyn, zal do Hoogstraat tevens van welriekende geuren vervuld wezen. Van "Wijngaarden, uit Papen- drecht, de man, die zoo laaghartig aangevallen werd, zal hoogstwaarschijnlijk herstellen. Zijn toestand was gisteren gunstig en scheen zelfs niet levensgevaarlijk meer. Het bericht, dat kwaadwillige personen voor het feest van verleden Woensdag te Rotterdam de palen van een kindertribune hadden doorgezaagd, blijkt onjuist te zijn. Vanwege de gemeentewerken was een gat in den vloer gezaagd, voor het geval bijv. iemand rrocht flauw vallen; dan kon die door dit gat naar beneden worden gelaten en behoefde de geheele tribune niet verontrust te worden. Te Raischerbrug, onder Middel- bert (Gr.) is Maandagavond door hooibroei do kolossale boerderij van den landbouwer KL Krujjer totaal afgebrand. De bewoners lag.n reeds te bed, maar een der kinderen, dionog wakker was, bespeurde brandlucht en vond, toen het onderzoek deed, de schuur geheel in vuur. Bijna niets werd gered. Alles was, ofschoon niet hoog, verzekerd. Behalve keizer Frans Jozef hebben ook keizer Wilhelm en president Faure van den Czaar een kistje ontvangen met de medailles, ter gelegenheid der onthulling van het gedenkteeken voor Alexander II, dan Czaar-Bevrijder, geslagen. Het gerucht wil, dat de pest in Tongking uitgebroken is. Een Improvisatie. Onder dit opschrift meldt men ons uit Noordwijk: Hoewel ons nog een tijdruimte van een week scheidt van het tweede gedeelte onzer feestelijkheden, meende men toch, dat de dag der inhuldiging van H. M. de Koningin niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Wie de eerste „man" geweest ia? Wie zal't zeggen? Genoeg, te beginuen met Maandagavond werd uit alle macht aan allerlei versieringen ge werkt: versieringen binnenshuis (vóór uit stalramen), versieringen aan de huizen, ver sieringen van straten; eerepoorten, verrezen uit den grond alsneen, niet als padden stoelen, dat beeli zou bier te onedel z(jn, doek ze verrezen ia aanzienlijk aantal, ook te Noordwijk aan Zee. Den geheelen dag nog getimmer en gesjouw met versierings materiaal: iedereen wilde het zijne bijdragen. Te gelijk met de versiering werd aan de illuminatie gedacht. Ook deze spontane uiting van geestdrift had het gewensebte gevolg, zoozeer zelfs, dat de verlichting de versiering nog overtrof. Den ganschen dag was de bedrijvigheid en de feestelijke stemming algemeen, even alge meen als de vlaggentooi. Niet het minst ook onder de jeugd. Voor deze, althans voor een uitverkoren gedeelte daarvan, werd de dag van 6 September 1898 een onvergetelijke. Uit naam der Regeering kwam in den loop van den namiddag de burgemeester op elke der vier scholen een twaalftal herinnerings medailles uitreiken aan diegenen der leer lingen, die zich door vlijt en goed gedrag onderscheiden. Dat er alsto^n nog eens uiti volle borst Oranje-liederen nog versch in het geheugen gezongen werden, veelmalen een „level" of „hoezee!" werd geroepen, en ten slotte voor het overige van den namiddag vacantie genoten werd, is een zaak, die voor zichzelf spreekt En toen do verlichting I Om halfacht brandde alles, en wat het zeggen wil, als bijv. de Voorstraat aan weerszijden met vetglaasjes verlicht is, kan ieder begrijpen, die onze fraaie lindenlaan kent, welke Voorstraat genoemd wordtI Doch ook andere wijken verdienen waardeeronde vermelding, vooral de eere poorten aan beide uiteinden der Kerkstraat. Alle particuliere illuminaties op te noemen, is onbegonnen werk, en om niemand te ver geten, beginnen wij er dan ook niet aan. Misschien de volgende week! Terwijl een zeer talrijk wandelend publiek geen oud w.. scheen thuis gebleven te zfln- zich door de straten bewoog, werd de feest vreugde opeens nog verhoogd door het bjjna gelijktijdig verschijnen onzer twee muziek korpsen, die afwisselend door het dorp trok ken en serenades brachten bij den burgemeester, tevens voorzitter der feestcommissie, den pastoor en den predikant, daarbij onder het licht van ontelbare lampions, nu en dan phan- tastisch beschenen door Bengaalsch vuur l In één woord, 't was prachtig, en dat alles bij een weder, bladstil en heerlijk als men 't zich slechts denken kan. Tegen tien uren begonnen de straten leeg te worden, niet omdat de feestvreugde reeds uitdoofde, o neenl deze ging evenmin uit als de vetglaasjes, maar omdat alles naar Zeo gestroomd was. Daar werd de beweging voort gezet, tn ofschoon we hierover niet berichten kunnen morgenavond komen we er mis schien nog op terug durven we gerust aannemen, dat daar de geestdrift het toppunt bereikte, kennis nemende van de meer luid ruchtige manier van feestvieren door onze „biedere" zeebewoners! En als men nu weet, dat tot dit alles onze sub-commissie voor de versiering en verlichting nog niets heeft bijgedragen, dan belooft het wat voor de volgende week! Valei De zaak Dreyfus, c. s. Over de omstandigheden, die aan de ont slagaanvrage van Cavaignac als minister van oorlog zyn voorafgegaan, wordt nader nog bericht, dat de heer Bourgeois, die den minister raad van "Woensdag niet had bijgewoond, uit eigen beweging Zaterdag-morgen is terug gekeerd uit Zwitserland, waar hy In de omstreken van Luzern zich ophield. Men had er van afgezien, verder pogingen te doen om hom terug te roepen, omdat met het oog op het verzet van Cavaignac de ministers besloten hadden hun volgende bijeenkomst af te wachten tot het nemen van een besluit. Zy waren overigens niet rouwig om dit uitstel, omdat zy zich dan vaa do strooming der openbare meening beter rekenschap zouden kunnen geven. Te Parijs werd de stemming van dag tot dag gunstiger voor de revisie sedert den zelfmoord van overste Henry; het kwam er nu op aan te weten hoe de stemming in de departementen zou zijn; dat kon In ieder geval van Invloed zijn op de juridische middelen om de herziening uit te lokken en op de keuze van het tijdstip daarvan. De heer Bourgeois vond by zijn komst een t* gelijk gespannen en onzekeren toestand. H(j ging allereerst naar den minister president Brisson, die hem hield te dejeuneeren om btter gelegenheid to hebben met hem te overleggen. Daarna begaf bij zich naar bet ministerie van oorlog. Vruchteloos deed hij z#n best, het verzet vao Cavaignac tegen het denkbeeli eener mogelijke revisie te over winnen. De minister van oorlog verklaarde verzekerd te zijn van de schuld van Dreyfus en was daar niet van af te brengen. Tever geefs voerde Bourgeois vriendschappelijk aan, dat hot besluit tot revisie volstrekt niet mee bracht, dat men geloofde aan de onschuld van Dreyfus.Hy voerde ook aan, dat Cavaignac's besluit om terstond de valschheid van kolonel Henry te ontmaskeren, en zijn geloof in de schuld van Dreyfus hem boven elke verden king verhieven en zijn gezag tegenover beide partijen hoog bielden. Niets mocht baten en Cavaignac gaf ten slotte te kennen, dat hy z(jn ontslag zou indienen by den president van den ministerraad. Om acht uren bad Zaterdag-avond de minister-president de schrif telijke ontslagaanvrage van Cavaignac in handen. Twee ministers, Yiger en Tillaye, werden gezegd met Cavaignac tegen de revisie van het tegen Dreyfus gewezen vonnis te zijn. Het gerucht, dat ook deze twee zouden aftre den, is echter nog niet bevestigd; integendeel ia later bericht, dat zy ton onrechte als tegen standers van de revisie waren genoemd. Cavaignac zou dus alleen gestaan hebben in den ministerraad. De door de ontmaskering van Henry teweeg gebrachte omkeering is zóó afdoende, dat zelfs bladen als de „Intransigeant" het niet meer wagen zich oavoorwaardeiyk tegen de revisie te verzetten. Dat is zeker een doorslaand bewijs, hoe zeer de heer Cavaignac zich ver giste in zjjn oordeel omtrent hetgeen de tegenwoordige kritieke toestand in Frankiyk eiscbk De minister van koloniën heeft aan een correspondent de verzekering gegeveö, dat, zoodra de justitie de revisie van het vonnis van den krygsraad van 1894 zal hebben be volen, Dreyfus onverwijld zal worden terug gebracht. De minister zeide ook, dat de muur, waarmede men de gevangenis van Dreyfus op het Duivelseiland beeft omringd, niet bijzonder hoog is; de gevangene kon er op gaan 2itten en bad door het houten hekwerk, dat boven op den muur is aangebracht, altyd nog het uitzicht op de zee. Yan de vervroegde byeenrooping van het parlement is geen sprake; de helft van de leden der beide Kamers zou het verlangen daartoe moeten onderteekenen en tot dusver worden er niet eens enkele namen genoemd. Brisson verklaarde, dat de leden van het kabinet evengoed als Cavaignac overtuigd zyn van de schuld van Dreyfus; zy moesten echter rekening houden met de openbare meening en een eind maken aan de opgewondenheid, die storend werkt op den gang van zaken. De begrafenis van luit.-koloneL Henry heeft Zondag te Pogny plaats gehad. Da pastoor weigerde op bevel van den bisschop van Chalons de meiewerking van de geestelijkheid. Enkele officieren namen deel aan den begrafenis stoet, maar in burgerkleeding. Onder de kransen, die op de baar waren nedergelegd, was er een, die het opschrift droeg: „Een vriend van Frankrijk." Het schrijven, waarmede mevrouw Dreyfus opnieuw aan den minister van justitie heeft verzocht, de revisie van het tegen haar man gewezen vonnis aanhangig te maken, is gedag- teekend 3 September en van den volgenden inhoud: „Mynheer de minister, Ik heb de eer gehad, in de maand Juli u een verzoekschrift ter hand te stellen, waarin ik u verzocht gebruik te maken van het recht, dat u door de wet is toegekend, en dat slechts aan u alléén is toegekend, om naar het hof van cassatie het vonnis te verwijzen, dat met schending van art. 101 van het Militair Strafwetboek togen mijn ongelukkigen man is gewezen. Gy alleen hebt het recht de herziening uit te lokken van een veroordeelend vonnis wegens een nieuw feit, dat kan strekken om de onschuld van een veroordeelde vast te stellen. Buiten alle onthullingen, die sedert ver scheidene maanden licht verspreid hebben omtrent de gerechtelijke dwaling van 1894 en die in het land zulk een diepe ontroering hebben teweeggebracht, is het niet mogelijk, dat uw gemoed Diet getroffen zou zijn onder anderen door deze beide feiten: Vooreerst het schriftonderzoek van het borderel, dat verricht is in het proces van Januari 1898. Dat schriftonderzoek is niet aan mijn raadslieden medegedeeld, wier tus- schenkomst by don krygsraad geweigerd is. Maar het is my uit betrouwbare inlichtingen gebleken, dat dit schriftonderzoek geenszins leidt tot dezelfde conclusiön als het onderzoek van 1894. Verder is er de bekentenis, afgelegd door een der voornaamste aanstokers en getuigen van het proces van myn man, dat hyzelf een stuk hoeft vervaardigd, waarvan de minister van oorlog in zyn rede van 7 Juli heeft ver klaard, dat het, ofschoon van later en datum dan de veroordeeling, het afdoende bewya was van de schuld van mijn man. Dat bewys valt ineen; ineenvallende, ont neemt het alle waarde aan de getuigenissen en aan de handelingen, die de goede trouw van de rechters van 1894 hebben misleid, omdat die getuige, die de veroordeeling van myn man heeft opgezet, schuldig bevonden is aan het misdrijf van valschheid in geschrifte in de u bekende omstandigheden. Maar, mijnheer de minister, zooals ik reeds heb gezegd, komt in het nieuwe geval van herziening, dat is ingesteld door de wet op de rechteriyke dwalingen, het recht om de herziening te vragen niet toe aan den onschul dige, die ten onrechte veroordeeld is, noch aan zijn vrouw, noch aan zijn kinderen. Dat recht behoort slechts aan u alleen. Ik kom u daarom vragen, mynhoer de minis ter, zonder verwijl gebruik te maken van de rechten, die u door de wet zijn toegekend, die u niet zoozeer zyn toegekend voor de ver nietiging dan voor de herziening van een vonnis, dat nocli rechtmatig noch wettig is geweest, naar de thans byna eenparige stem van de openbare meening te luisteren en een einde te maken aan de marteling van een onschuldige, die altyd een trouw soldaat is geweest en die niet heeft opgehouden, zelfs te midden van de gruwelijkste kwellingen van een onverdiende straf, te getuigen van zyn liefde voor het vaderland, van zijn geloof in de gerechtigheid, die hem eenmaal zou worden geschonken." De herziening van het strafproces, waarby kapitein Dreyfus wegens landverraad is ver oordeeld, zal vermoodeiyk gegrond zyn op No. 4 van de vier gevallen, waarin art. 443 van het Fransche wetboek van strafvordering revisie toelaat. De beide eerste (dat een ver meend slachtoffer nog in leven is of dat oen ander persoon later voor hetzelfde feit is ver oordeeld) komen niet te pas. Ook No. 3 niet, dat revisie toelaat, als een der getuigen uit het proces wegcn3 meioeed is veroordeeld. Wel is kolonel Henry getuige geweest in het proces van 1894, maar zyn bekentenis, dat hy later een stuk heeft vervalscht-, staat niet geiyk met valsche getuigenis in dat proces. Alleen biyft dus zooals de „Temps" aan toont No. 4 toepasselijk, het geval dat een „nieuw feit" zich voordoet de nature d étdblir V innocence du condamnéIn de latere daad van kolonel Henry, een der voornaamste getuigen van 1894, ligt nameiyk een sterk vermoeden opgesloten, dat er ook toen tegen over den veroordeelde verkeerde praktijken zyn1 gepleegd, en dat is dan het nieuwe feit", dat leiden moet tot de nieuwe behandeling der zaak. Konlngiiuiefeesten te Amsterdam. Gisternamiddag om balfdrie reden Hare Majesteit de [Koningin en Hare Majesteit de Koningin-Moeder uit om den grooten rijtoer te doen door de fraai versierde stad. Het was een prachtvolle zomersche dag. De zon scheen van een wolkeloozen hemel en goot mildeiyk haar stralen over den Dam, die door een dichte volksmenigte was bezet. Te halfdrie zette zich de schitterende stoet in bewegingdeze werd geopend door bereden politie en marechaussee, daarna volgde het rytuig, waarin zich beyond de hoofdcommis saris van politie, vervolgens cavalerie, dan de burgemeester, een rytuig met de kamerheeren, daarop de geheele eerewacht. Deze heeren hielden zich flink te paard gedurende den ge heelen langen weg en werden onderweg dan ook herhaaldeiyk luiie toegejuicht. Dan volgde het gala rytuig van Hare Majesteit, bespannen met zes paarden en a la daumont gereden; de jonge Koningin droeg een wit kleed en hoed met witte veer. Hare Majesteit de Koningin-weduwe droeg een lila- kleurig zyden kleed. De jonge Koningin werd allerwegen luide en luide toegejuicht. De geestdrift was langs den geheelen weg, waar Hare Majesteit zich vertoonde, buitengewoon groot en de jeugdige Yorstin hield niet op te wuiven en bevallig to buigen naar alle zyden Het gala rytuig werd gevolgd door een met vier paarden bespannen rytuig, waarin gezeten waren Z. H. de Groothertog van Saksen- Weimar naast H. H. de prinses van Wied, terwyi tegenover beiden Z. H. de Prins von Wied had plaats genomen. Vyf volgkoetsen, waarin de dames en heeren van het gevolg der Koninginnen en de beide vorsten, volgden en de stoet werd wederom door oen escorte cavalerie gesloten. Het was een schitterende stoet, die natuuriyk veel bewondering opwekte. In de Joden-Broestraat by den fraaien eereboog speelde oen muziekcorps by het passeeren van het koninkiyk rytuig de volksliederen. De geestdrift was buiten gewoon, het kwartier der Israëlieten was vol vreugde en opgewektheid. De oude poort van Muiden op Marken zag er smaakvol uit. Op de tinnen er van stonden menschen en een hellebaardier io oud-Hol- landsch kostuum bracht er het saluut. By een brug van de Stadhouderskade viel eon huzaar van het sluitende escorte met paard en al tegen het asphalt. Gelukkig be zeerde de ruiter zich niet en kon hy zich ongeveer ter hoogte van de Yan der Helst- straat weder by zyn troep voegen. Sf yI -i In de Spaarndammoratraat werd van do' eerepoort ba de katfcollekekerk de koninklijk, standaard met wimpel geheschen. By htt fraaie stuk bloemen- en planten-decora in die straat hield bet koninklijke rijtuig even stil en werden Haren Majesteiten bouquetten a»i]j geboden namens do buurt-commissie; het directie gebouw yan de Wester auikerraiflna.' derlj was electriach Terlicht in de nationale klouren; op eon tribune bt) do bloemendeco- ratie zaten een aantal bevallige maagdon gekleed in verschillende typische nationale kleederdrachten. Langs de Marnizstraat stonden een aantal jonge damea, in het wit gekleed met oranje sjerpen en dragende de vaandels der schillende provinciën. De Willemstraat was als 't ware ééa menschenkluwen en de stoet kon er dan ook niet anders dan 6tapvoet« doorryden. By d$l groote tribune werd even getoefd, daar wer<ï door den „Oranje Vriendenkring", onder voori' zitterschap van den ouden heer "Van de Plhgj1 door het eere-lid, den heer Yan do Honteeiil bouquet aangeboden, terwyi een aantal kinderen' der jooge Koningin toezongen. Het was eeq plechtig oogenblik toen jongen en volwassenen uit Psalm 134 „Dat 's Heeren Zegen op n daal!" zongen. Hare Majesteit was blykbaar zeer gevoelig voor dit eerebetoon, dankte harteiyk voor do Haar gebrachte hulde en keerde even voor vier uren ten Paleize terug. Des middags waren de gedelegeerden der buitenlandsche pers de gasten van het Gq. meentebeatuur van Amsterdam aan een maal» tyd, hun ter eere aangericht in de groote zaal van het Koninkiyk zoölogische genoot» schap „Natura Artis Magistra". In die zaal was door den heer Couturier een keurige tafel aangericht De gasten wer» den in de veranda gerecipieerd door de wet houders der gemeente Amsterdam, de heeren rnr. J. N. Van Hall en als waarnemend burge meester, daar mr. Yening Meinesz aan het Hof moest zyn dr. C. F. J. Blooker, mr. W. F. Van Leeuwen, mr. J. G. Sckólvinck. Aan den disch waren ongeveer een 200 tal genoodigden gezeten. Behalve de vreemde journalisten waren genoodigd de leden van den Gemeenteraad, de leden der Kamer van Koophandel, directeur en bestuursleien van Artis; de directeur van Publieke Werken; de inspecteur der haven- en handels-inrichtingen en enkele vertegenwoordigers der binnenland- sche en Amsterdamsche pers. Aan tafel heerschte si dadeiyk oen zeer aangename toon. Aan de eene tafel presi deerde mr. J. N. Van Hall, die aan zyn rech terhand had gezeten den heer W. Singer,1 voorzitter der „Internationale Journalisten-ver» eeniging", aan zyn linkerhand den heer Char les Boi8sevain, voorzitter van den „Neder» landschen Journalistenkring". Er werd druk getoost, aliere-.rst natuuriyk op de Konmgiu. Aan hot groote gala-diner ten Hove, dat gisteravond ten Poleize door da Koningin werd 1 aangeboden, hield H. M. de volgende toespraak: „Myn hart dringt mij op het oogenblik uiting te geven aan de wenschen, die my bezielenj voor het heli en het welzyn van mijn dierbaar' Land en Volk. „Ik noodig u allen uit met My een dronk te wyden aan het Vaderland. „Leve het Yaderlandl" De voorzitter der Eerste Kamer, mr. A? Van Naamen van Eemnes, antwoordde met een betuiging van erkentelijkheid voor de wyze, waarop H. M. des morgens de Staten- Generaal had toegesproken, en besloot met een dronk op bet heil der Koningin, welke dioDk met geestdrift door de aanwezigen met een „lang leve de KoningiQl" werd bezegeld»; En wat do illuminatie betreft, zonder de geringste o verdry ving kan gezegd worden, dat do gansche stad zich in phantastiscfc licht baadde. De Koningin heeft met den ganschen ocbit» terenden stoet van haar gevolg volle twee uren lang van het betooverend schouwspel genoten, rydend door de straten en langs de grachten als in een heerlyk oord der phan tasje. Het was een prachtige avond, een heldefe maan verlichtte den hemel en de wind was gaan liggen. Voor de natuur deden de Yorstin en Haar Moeder niet in courtoisie onder. Beiden waren in licht toilet in open rytuig gezeten en toonden Haar welbehagen in de hulde, welke de hoofd stad des ryks haar nu bracht. De illuminatie met gas, electrische gloei»] lampjes en antieke vetglazen was zóó algemeen en zóó wel geslaagd, dat het niet aangaat een of ander in 't bijzonder te roemen. Men zou onrecht doen aan het overige I Trouwens men weet welk dankbaar werk het ontsteken van lichtguirlandes langs den waterrand, het in lichtstrepen afteekenen van de hoofdlyn?n van een schoon gebouw is, zoo dankbaar dati de ongekunstelde verlichting eener onaan-j zienlyke dwarsstraat niet minder treft, dan een kostbare moderne electrische illuminatie» De weg voor den avondrit der koninkiyke| familie was zoodanig gekozen, dat de prach-, tige illuminaties onzer vier nieuwste oorlogst schepen, in het IJ geankerd, ook niet gemist werden. De Hoofdstad des Ryks, een Koningin? zyzelve, heeft, een Koningin ontvangend,' geflonkerd in diamanten tooi. 4 Heel de stad was op de been, on de opge-j wekte stemming bracht in den aanhoudende® storm van toejucbing een toon van meer intieme, weldadige hartelykheid. 1 Ook in ander opeicht toont het publiek zich voorkomend.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2