N°. 11822 I>oriclerdag 8 September. A0. 1898 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 September. 1 Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i Voor Ledden per 8 cnaandoo. f 1.10. Franco per poBt e 1.40. Afzonderlijke Nommera e 0.05. PRIJS DER AD VERTENTEËN t Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. - Grootero (etters naar plaatsruimte. - Voor het incasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Oflloieele Konulsgoviugon. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6, 2de alinea, der Verordening yan 25 Jannari 1894, regelende do inwendige inrichting der scholen, do toelating on het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 6 van 1894); Brengen ter algemeene konnis, dat do inschrijving van nieuwe looriingen aan de openbare scholen der Sde en 4de kl. zal plaats hobben van den 6den tot en met den 17den Sept. e. k. in de schoollokalen in de Bynstraat, in do Brandewijnsteeg, op do Binnenvest- gracht aan het Plantsoen, in do Yan-dor-Werfstraat, aan de Korte Mare, aan de Langebrug, aan den Mareeingel cn in de Heeronstraat, des yoormiddags van halfnogen tot negen uren en des namid dags van halftwee tot tweo uren, behalve des Zaterdags en des Zondags en Dinsdag 6 Sep tember a. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 31 Aug. 1898. VAN HEYST, Socrotaris. Op d«n avond van den inhuldigingsdag was het druk In onze met vlaggentooi prekende gemeente, vooral in den omtrek van de Koornbeurs, welker verlichting met vet- glaasjes aan de beide waterzijden, van de wateren tot het bovenste der daken, gister avond al heel schitterend slaagde, in tegen stelling met verleden jaar 31 Augustus, toen de natuur minder ter wille was. Thans kwam do illuminatie sóö tot haar recht als maar eenigszins kon gewenscht worden. Het was oen grootsch stuk, met zijn vurige, schitte rende en flikkerende lijnen, weerspiegelend iu den Rijn. Er heerschte ook een opgewekte stemming onder de honderden, ja zeker wel duizenden toeschouwers, vermeerderd door de tonen der kapel van de Leidscho dd. schutterij, welke onder een der overdekkingen zetelde. Nu en dan werd er van woningen aan Nieuwen Rijn, Yischmarkt of Botermarkt ook bengaalsch vuur ontstoken; een enkele maal, maar dit duurde niet lang, eveneens vuurwerk in den vorm van luchtkersen. Hier en daar in de stad waren insgelijks illuminaties ontstoken, zooals op de Botermarkt aan den melksalon met ballons, aan de Aal markt bij den heer Creyghton met gas, in het midden van bet Noordeinde over de straat onder een eeropoort een groote kroon met lampions, aan een woning in de Papenstraat een W van vetglaasjes, op de Hoogewoerd schuin over de Watersteeg by de handelaren in feestartikelen Menning en Yan Staedel een dito verlichting van don benedengevel langs de ramen in rood-wit-en-blauwe kleuren, in de Kraaierstraat by den heer Erades te midden van een versiering eveneens een groote W, welker weerkaatsing o. a. in de ruiten der vleeacbhouwery van den heer De Yrind aan den Nieuwen Ryn voor velen een aardig ge zichtsbedrog opleverde. Onder deze en nog andere verlichtingen, die de aandacht van het talryk wandelende publiek trokken, zagen wy tevens de met lampions versierde étalage der firma H. J. T. Matveld in de Paardensteeg, die in vurige letters het „Leve de Koningin" boven in zyn étalage had hangen. Wanneer zoo iets tegen een groenen achtergrond of dwars over een straat hangt, zal dit bepaal 1 een goed effect maken. Kinderen met oranje sjerpen en brandende ballons aan stokken, zag men wederom de Langebrug en andere straten doortrekken. Een en ander was inderdaad reeds een klein voorproefje van de feesten, die ons, Leidenaars, in het laatst dezer maand te wachten staan. Ter gelegenheid van de feesten in Den Haag is voor de vele buitonlandache journa listen, die alsdan ook daar zullen komen, door het hoofdbestuur van de Rijkstelegraaf besloten in het Persgebouw in de Teeken academie een telegraafambtenaar te plaatsen voor de aanneming van telegrammen, die door bestellers naar het hoofdkantoor zullen worden gebracht. Verder zyn voor die gelegonheid, dus van Vrydag 9 tot en met Dinsdag 13 September, in het hoofdkantoor Prinsestraat en wel op de eerste verdieping twee lokalen ingericht voor de journalisten, om hun depeches te scbryven en met daarvoor byzonder aange wezen ambtenaren af te rekenen. Het hoofdbestuur meent hiermede den heeren journalisten zooveel mogelyk van dienst te zyn. Voortaan zullen ieder jaar twee officieren van het koloniaal werfdepot deel moeten nemen aan de te houden groote najaarsoefeningon. Voor dit jaar zyn daartoe aangewezen de kapitein H. W. Van Wyk en de lste luitenant J. P. Dumont, die zyn ingedeeld by 3de en 2de regiment infanterie. Het „Vad." kan met zekerheid mede- deelon dat wegens uitgebreidheid van het pro gramma de opvoering van „Loevesteyn," van Marcellus Emants, op den gala-kunstavond in de Dierentuinzaal te 's-Gravenhage niet zal doorgaan. Dit besluit moet met volle toestemming van den schryver genomen zyn. Volgens de „N. R. C." heeft de directeur- generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bepaald, dat de algemeene premiekas, waarin aan het personeel van rang 4 en daarboven jaariyks een gedeelte van de overwinst der Maatschappy, werd uitgekeerd, zal worden afgeschaft. Ter tegemoetkoming in het door de betrokken ambtenaren dien tengevolge te ïyden nadeel, zal een jaariyksche toelage worden toegekend aan allen, die over het dienstjaar 1897 deelgerechtigd waren, doch ook aan hen, die uithoofde eener benoe ming vóór of op 1 September dezes jaars in een betrekking van rang 2, 3 of 4 deelge rechtigd in die kas zyn geworden. Deze toe lating zal ongeveer hetzelfde bedragen als aan hen over het laatste jaar uit de algemeene premiekas is uitgekeerd. Zy, die na 1 Sep tember in een rang worden benoemd, waarin men tot dusver in aanmerking kwam voor deelgenootschap in de algemeene premiekas, zullen deze toelage niet ontvangen. Gistermiddag is te's-Gravenhage aange komen het detachement Koloniale Reserve, dat by den Intocht van H. M. in de Residentie deel zal uitmaken van den stoet. De gewone audiëntiën van de ministers van justitie, binnenlandsche zaken, marine, financiën en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Java, arriveerde 6 September te Mar seille; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Sept. van Genua; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Sept. van Southampton; de „Prins Willam I", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 5 Sept. St.-Michaels; de „Rotterdam" arrive-.rde 6 September van Nieuw-York te Rotterdam. Hazerswoude. De inhuldigingsfeesten alhier werden ingeluid door klokkengelui van alle kerktorens, 'a morgens tusschen 7 en 8 uren. De schoolfeesten slaagden uitstekend en zullen niet nalaten een onuitwischbaren indruk achter te laten. Do muziek- en zanguitvoering, op het plein vóór de Ned.-Herv. kerk, met verlichting a giorno gehouden, was een waardig slot aan den eersten feestdag. De heer A. Fortgens, directeur van het fanfarecorps „de Harmonie", die tevens met do leiding of directie belast was van de vier gecombineerde zangvereenigingen uit de ge meente, kweet zich uitstekend van zyn taak en heeft zich opnieuw op muzikaal gebied zeer verdiensteiyk gemaakt. „De Harmonie", -geheel door hem gevormd, heeft zich de beide feestdagen by alle ingezetenen bekend en bemind weten te maken. Ook de ruiteroptocht en de volksfeesten slaagden uitstekend. Hulde aan bet organi- seerend talent van de leden der feestcommissie, met de leiding dezer feestelijkheden belast. Da aangebrachte versieringen en de illumi natie in hoofdzaak op den tweeden feest avond aangebracht - waren schoon, inzonder heid de Oostbrug en de eorepoort by den heer P. J. Heesterman, beide door buurtvereni gingen aangeoracht. Ook de rustieke versiering, over den Gemeeneweg by de dorpsstraat aangebracht, was een aardige afwisseling by al 't schoon van groen en bloemen en vlag gentooi, hetwelk 't oog zoo ruimschoots boeide. Noordwykerhout. Op Dinsdag 20 dezer, des voormiddags te negen uren, zal in een lokaal van bet oude schoolgebouw de gelegen heid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daarvoor ter gemeente secretarie aanmelden vóór of op Zaterdag 17 dezer tot 's namiddags één uur. Oudshoorn. Door den Raad dezer gemeente is de gemeente rekening voorloopig vastge steld in ontvang op ƒ15756.675, in uitgaaf op ƒ14685.645, batig saldo ƒ1,071.03. Het aantal lotelingen voor do nationalo militie, lichting 1899, bedraagt hier 25. Geen enkele was er sedert de inschryving in Jan. 1898 overleden. De aan deze gemeente uit te keeron som volgens de wet van 24 Mei 1897 ia vastge steld op ƒ6,790.95. Ter-Aar. Door de politie alhier is aange houden de scharensiyper Jacobus Blonk, die zich alhier in kennelyken staat van dronken schap bovond en tevens stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, waarin gemeld werd, dat hy nog drie maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Hy is t9r beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem. Voorschoten. Dinsdag werden op de beide openbare scholen en de byz. Chr. School voor lager onderwys in tegenwoordigheid V3n de leden van den Raad de portretten van H. M. aan de hoofden en de gedenkpenningen aan de he6te leerlingen door den burgemeester uitgereikt. Wassenaar. Reeds vroeg wapperde gisteren van alle huizen de driekleur, ten bewyzo dat ook deelgenomen werd aan de groote ge beurtenis, die te Amsterdam zou plaats hebben. Mter in het byzonder werd feest gevierd op de buitenplaats „Ryksdorp." Daar toch had de Graaf Van Limburg Stirum al zyn werk lieden en huurders, ten getale van ruim 60, ten di3ch genootiigd. Toen do genoodigden aanwezig waren, werd door den heerBurdon Muller, eveneens bewoner van het buiten, een pbotograpbie van allen gemaakt. Daarna traden allen een keurig versierd zaaltje binnen. Het eerste werk was het oranje, waarmede men zich getooid had, te verwisselen voor een fraaie herinneringsmedaille, welke hun door den Graaf werd aangeboden. De medaille is geslagen aan de Munt. Vervolgens hield de Graaf een improvisatie, waarin hy herinnerde aan hetgeen dien dag te Amsterdam had plaats gehad. Slechts twee staten van Europa worden geregeerd door een koningin: Engeland en Nederland. Doch de tegenstelling is groot. In Engeland regeert een oude, gryze vorstin, wy worden bestuurd door een jeugdige koningin, die nog een heele toekomst voor zich heeft. Hy besloot mot de beste wenschen voor onze Koningin en hoopte, dat de genoodigden zich goed mochten ver maken. In antwoord op de rede van den Graaf werd het volkslied aangeheven. Daarna hield de Graaf nog een toespraak tot de hoeren Bergman en Hospes, de twee oudste werklieden, die reeds by den grootvader van Z.Ed, in dienst waren. Ook dankte hy allen, die bet hunne hadden bijgedragen om het feest te doen slagen. Tot laat in den avond bleven allen gezellig byeen. Één der tuinknechts, de heer C. Verhoef!, zorgde voor de muziek. Het feest werd, behalve door den Graaf zelf, nog bygewoond door den heer Burdon Mulder, diens echtgenoote en Miss Johnstone. In de vergadering van de Vereeniging van Bloembollencultuur, welke in het lokaal van den heer Van der Salm gehouden werd, deelde do voorzitter mede, dat de inzenders gehouden waren, hun inzendingen Dinsdag a. s. te bezorgen op bet feestterrein. Verzocht werd, de inzendingen tusschen 8 en 9 uren te doen, daar anders soms klachten zouden komen over niet plaatsing. In de vraagbus werden nog een paar vragen gevonden, betrekking hebbende op den handel. De eerste was of er geen mogelykheid bestond het zg. toetal er af te krygen. De voorzitter meende, dat het wel in het belang van den verkooper zou zyn, doch by vreesde, dat men zoo'n oud gobruik niet zou afschaffen. Z. l zou de vrager wijzer gedaan hebben, ccn voorstel te doen om het op de Algemeene Vergadering te bohaodelen. Op de vraag o het nitt mogelyk zou zyn contante betaling to verkrygen, antwoordde de voorz. ook ontkennend. Handel zonder crediet is byna ondenkbaar. Zoeterwoude. Begunstigd door allerprach tigst zomerweer, is gistermorgen de feest viering to Zoeterwoude aangevangen door het verstrekken eener feestgave, bestaande in vleasch, aan ongeveer 240 gezinnen. Aller wegen was de driekleur ontplooid en was ons dorp in feestdos gebuid. Aan volorlei woningen waren versieringen aangebracht. Gisteren was het de dag voor de school jeugd. De kinderen der openbare en bijzondere jongensschool waren allen getooid met een oranje-insigne, de meisjes met oen oranje- sjerp, daarenboven de jongens met een vlag en waren omstreeks tien uren vereenigd op het feestterrein op het land van J. v. Teylingen, in de Zuidbuurt naby de Parochiale school, door dezen daartoe afgestaan. De leden der foestcommissie waren even eons tegenwoordig. Ongeveer elf uren kwamen aldaar aan de heer burgemeester, J. H. Slicher, getooid met ambtsketting, de wethouders, do secretaris, alsmede de presiJent der feest commissie. By aankomst werd door de school kinderen een toepasseiyk lied gezonden, waarna de burgemeester, naar aanleiding der inhuldi ging van onze Koningin Wllhelmina, een toespraak hield. Onderwyi werden de kinderen onthaald op feestelijke wyze en vermaakten zy zich met verscheidene spelen, als ballen spel, 6teekspei, enz., waarvoor civerse pryzen beschikbaar waren gesteld. Middelerwijl werd een bezoek gebracht aan de R.-K. Parochiale Meisjesschool in deZuid- buurt; ook daar heersebte oprechte feest vreugde. Tydens hot bezoek aan de scholen werden aan de 12 beste leerlingen van iedere school gedenkpenningen in brons, geschonken door H. M. de Koningin en met Haar beeltenis versierd, door den burgemeester uitgereikt. Am icderen leerling werd bovendien een beker, versierd van het portret van do Koningin, ter hand gesteld, alsmede een exempl. van hot totrkje: „het Kroningsfeest door Kath. Leopold". Geen wonder dus, dat de kindereo echt in hun schik waren en met volle torst den kreet aanhieven„Dank aan het Gemeente bestuur van Zoeterwoude", dat hun zulk een genoeglijken en onvergeteiyken dag hejfc bereid. Gemengd Nieuws. Een alhior niet thuis behoorende man liep gistermorgen door de Groenestseg en daaraan grenzende grachten, uitroepende: ,ik draag geen oranje", „ik bon socialist" on „weg met do Koningin", terwijl hy zelfs een vlag stuk trok. Dat was te veel voor de OraDje gezinden in cie buurt. De Fluitspeler. i) De burgemeester stond met de handen op den rug geleund onder de verranda van zyn woning on koek aandachtig naar de groote, dikke wolken. „Er komt hagel," zei de burgemeester. De wind stak op, boog de boomen meo- doogonloos ter aarde en zweepte het stof hoog ;in de lucht. Toch kwamen er door dit weer nog twee ruiters aan. De een oud on in een grijze jas, den driehoekigen steek diep over de oogen gedrukt. De ander was jonger en had een zwarten snor, die vreemd afstak tegenovor het witgepoedorde haar. Da burgemeoeter week een stap achteruit en mompelde lachend: „Do koning." „Waarom groet je hem dan niet?" vroeg do burgemeestersvrouw, terwijl zü den ruiter nakeek. „De koning gaat liever voor onbekend door en daarom heb ik hem niet gegroet; hy zou het my kwaiyk genomen hebben." i Een donderslag deed den grond dreunen; d) burgemeester en zyn vrouw vlogen in huis. „Dat wordt te erg," zei de jongste der twee ruiters; „zou Uw Majesteit geen onder- komen zoeken?" „Het moot wol," antwoordde de koning, terwyl hy zyn paard naar het naastbygelegen huis wendde. Men steeg af; een man nam de teugels over. „Dat is Bornim, niet waar?" vroeg de koning. „J3, meneert" „En wat is dit voor een huis?" „Dat is hot gerechtsgebouw." „Kom, Datzebeck, laten we maar binnen gaan," zei de koning, „misschien is bier nog wat te zien en te hooren, dat zal ons voor het oponthoud schadeloos stollen." Door zyn kamerheer Tobias Datzebeck gevolgd, ging de koning het voorvertrek voorby, waar eenige menschen schenen te wachten, zag de politie agenten kalm aan en betrad toen de zaal, waar uitspraak gedaan werd. Aan heide zyden van de dour bevonden zich banken, waarop burgeiiyk gekleede mannen zaten, terwyi by het raam een jong meisje stond. Uit de kamer daarnaast klonk het geluit van een fluit. Het was een godsdienstig lied, dat men speelde, en nadat de koning een poosje ge luisterd had, zei by: „Die fluitspeler verstaat zgn kunet." Het meisje aan het venster keek nu op en het ontging den koning niet, dat het een allerliofst gezichtje was, met een paar donkere, vriendelyke oogen. „Waar blyft de rechter?" vroeg de koning aan het meisje. „Waarom laat hy de menschen zoo lang hier wachten?" De kleine was vuurrood geworden en zei verlegen: „Hy is hiernaast I" „Zoo, maakt hy dis muziek?" „Ja, meneer." De koning opende driftig de deur, trad binnen en zag een man, die op een fluit blies. „Zeg, monsieur, waarom laat je die lui zoo lang wachten. Ik speel ook fluit, maar de zaken gaan by my voor." De rechter scheen zich niet aan den vreem. deling te storen en blies kalm voort. „Ik scbyn geen antwoord waard te zyn," zoo vervolgde de koning, die in vuur geraakte. Kalm voortspelende, wees de man op een tweede fluit, die op tafel lag. „Wat moet ik daarmee?" zei de koning, dio er nu schik in begon to krygen. „Spelen?" De rechter knikte toestemmend en de koning begon te blazen. „Ziezoo," zoi do rechter, toen het stuk uit was, „nu zyn we beiden kalm, nu kunnen we prateD." „Je scbynt mo een wonderiyk heer toe," antwoordde de koning. „Nu, zulk een gewoon mensch ben ik niet, maar wat gaat het u ook aan, wat ik in myn eigen huis doe? Maar wat belieft u? Wat wilt u?" „Vóór alles wil ik gaarne weten waarom dat je daar staat te blazen, terwyl je weet, dat die menschen ginds op je wachten." De rechter klopte den koning vertrouweiyk op den schouder en zei: „Als er een zaak ophanden is, zooals nu, die de uiterste kalmte vereischt, dan speel ik eerst een aria, dat maakt me dood- kalm. U begrgpt toch, dat ik in woede en toorn geen uitspraak doen kan, niet waar?" „Volkomen I" „Welnu, dan noodig ik u uit, de zitting by te wonen. De rechter opende de deur en volgde den koning met een houding, trotsch als van Jupiter, doch in plaats van den bliksem, droeg by de fluit. Nadat de rechter was gaan zitten en hot zich zoo gemakkeiyk mogelyk had gemaakt, schelde hy en vroeg den binnenkomenden agent naar den klerk. „Meneer Guhouds vrouw is bevallen," zei de man; „ik heb vergeten het u te Z9ggen." „jy vergeet ook allee." „Ais het u hetzelfde is, dan zal ik wel schryven," zei de koning. „Zeer verplicht," antwoordde de rechter, en nadat de koning was gaan zitten en pen en papier voor zich genomen had, vervolgde de rechter: „Mathys van Deibei 1" „Present, meneer." „U is de aanklager?" „Om u te dieneD, meneer!" „Tegen?" „Tegen Frits JustinI" „Waar en wanneer geboren?" „In Haarlem, den 7den Januari 1720." „Beroep?" „Tuinman!" „Vertel nu in 't kort wat er is voor gevallen." „Dat is spoedig genoeg fïdaan. Die man daar heeft my Zondag geslagen, het ia nog zichtbaar." „De reden waarom?" „Het was om eon meisje." „Dat liogt by l" riep de ander, terwyl hy opBprong. „Daar zit leven in," zoi de koning, don jongeman aankykende„die jongen bevalt me." „Als u het dan weten wilt, meDeer," zei de Hollander, „het was om uw dochter, juf frouw Lize. Uit kieschbeid wilde ik dit ver- zwygen." „Hy liegt I" schreeuwde de ander woer. „Ja, het was om juffrouw Lize." Het meisje aan het veneter wierp Deibei een woedenden blik toe en trad toen voor de tafel. „Ja, ik wil het bekennnen, we hebben elkaar lief on zwoeren elkaar trouw. Justin en ik." „Do getuigen later," zei de rechter; „het ia nu aan Justin." „Uw naam en beroep?" „Frits Justin," geboren te Bornim, don 3don Mei 1729, doctor In de rechten." „Beter geschikt voor grenadier dan voor rechtsgeleerde," mompelde de koning. „Hou je aanmerkingen voor je," bromde de rechter. „Vertel nu in het kort, wat er is voor-) gevallen." (Sief volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1