tenraflrma Vogelpoel *n Noorwegen en afge haald door den hetr Noorwegen en den agent der firma, den hoer W. Albach. Door do groot9 afmetingen der wagen6 heeft het vervoer naar Amsterdam heelwat moeite en zorg gekost. Voor de electrische verlichting komen een drietal ingenieurs uit Parysover. In de Molenstraat te Rozendaal kregen gistcrmildag twee arbeiders twist. Één hunner trok een mes en bracht z\jn tegenstander, P. v. LaarhoveD, wonende op den Bredaschen straatweg, oen steek in den onderouik toe. Hoewel hy zwaar gewond is, hoopt men toch de.i man nog in het leven te behoudon. De dader is gearresteerd. Te Westerbork zijn Zaterdag- morgen te zeven uren een 6-tal kapitale boerenhuizen, bewoond door 7 gezinnen, door brand in de asch gelogd. Het vuur is ver moedelijk ontstaan door het werpen van haardasch in een geitenhok. Binnen een uur tijd lag alles tegen den grond. Van do in boedels is nogal een en ander gered, doch een groote voorraad hooi, rogge, turf, enz. ging in de vlammen op. Van de levende have verbrandden een koe, 2 vaarzen, 7 kalveren, een varken en een zeug met biggen, alsmede eenig pluimvee. Het meeste van het verbrande was door assurantie gedekt, doch laag. Met groote moeite werden de belendende perceelen behouden. Heden znllen de nieuwe post- zegels voorloopig alleen van een gul Jen tot een beperkt getal aan do postkantoren verkrijgbaar zijn. Het zegel vertoont, in een medaillon, gedekt door een kroon, de buste der Koni gin, met opgestoken haar en den diadeem op bet hoofd; het kopje is in profiel genomen en prachtig van uitvoering. Boven het medaillon staan op een lint de woorden: „Koninkrijk dor Nederlanden", in de boven hoeken het wapen en in de benedenhoeken 3tet cijfer 1 en daartusschen het woord gulden. Het zegel is in één tint gedrukt. Een mislukte enquête. Het „Hbld." heeft getracht te weten te komen hoeveel photographieön, lithographieën, photo lithographieên, zincographieën, photozinco- grapbieën, autotypen, photogravures, xylo- graphieën, enz., enz. er wel van H. M. de Koningin in het jaar 1898 gomaakt zijn. Het blad weet het echter nog niet, bij lango na nog niet. Uit het buitenland ontving het slechts één enkel antwoord van iemand, die 80,000 aft©9ldingen van H. M. vervaardigd had, en van de 200 briefkaarten met betaald antwoord, in Nederland aan boek- en steen drukkers gestuurd, kreeg het er slechts een 70-tal terug. Op menige steendrukkerij waren eenige millioenen afbeeldingen gemaakt voor zeer verschillende doeleinden. Sommige firma's als Van Loer Co. en Roeloffzen Hübner, te Amsterdam, en Arps Zoon, te Rotterdam, konden het juiste getal onmogelijk opgeven, doch schatten respectievelijk 2, 1'/, en één millioen afbeeldingen van H. M. gomaakt te hebben. Niet zoo de firma Emrik Sc Blnger, te Haarlem, die precies weet te vertellen, dat twee millioen éénmaal honderd zestien duizend tweehonderd en achttien afbeeldingen van H. M. haar werkplaatsen verlaten hebben. Deze zouden, zeggen zjj, een weg van 102 K-M- lengte bedekken; dat is ongeveer van Amsterdam tot aan de Belgische grens. Zoo ook Lankhout Co-, in Den Haag, die 4,759,000 afbeeldingen maakte, waarvan 3l/i millioen voor albums. j De wel Benedictus, te Rotterdam, heeft 3 millioon lucifersdoosjes van een afbeelding van H. M. voorzien en de firma Salsman heeft voor een millioon sigdron een papieren ring mot het beeld van onze Koningin gemaakt. Ook de firma Yas Dias Co. leverde een goed getal afbeeldingen, 1,426,000 stuks, maar de kroon spant waarschijnlijk eon andere steendrukkersfirm3, aie ons alleen mtldde, dat ïn haar werkplaatsen bedoelde afbeeldin gen „tot vervelens tos" waren vervaardigd. Of misschien weer oen andere, die echter deze kostbare informati9 weigerde te leveren, cmd t indertijd een harer kunstproducten ongunstig in de kolommen vaQ het „Hbl." be oordeeld was geworden. Daar genoemd blad van geen van de photo- grafen eenig antwoord kreeg, kan het van het belangrijkste hoeveel photographieën van H. M. er dit jaar wel vervaardigd en verkocht zijn volstrekt niets te weten komen. Door die groote onvolledigheid zijn de ver zamelde cijfers al van zeer weinig waardo. Toch kregen wij nog een totaal van 20,416,827 afbeeldingen, dat is ongeveer vier voor eiken Nederlander (muntstukken, bankbiljetten, post zegels, enz. natuurlijk niet medegerekend). Hoeveel afbeeldingen van H. M. de Koningin c iter werkelijk in Nederland zUn, zou het „Hbl." nu niet graag willen gissen; het zal echter per Noderlander zeker dichter by 20 dan b\j 4 zyn. f Gistermiddag zaten vyf „hoeren" by „Kras" te Amsterdam te dineeren. Een van hen, een Balg, schean het horloge van den beer Krasnapolsky zóó goed te bevallen, dat hy betrolde 1 De heer Kras echter betrapte den pickpocket op heeterdaad, en liet hem onmiddeliyk naar het politiebureau brengen. Naar het „Hbl." verneemt, zyn by gelegenheid van de aanvaarding der regeering door H. M. Koningin "Wilhelmina aan ongeveer 160 gedetineerden of veroordeelden kwyt- schelding of vermindering van straf verleend tot een maximum van een jaar. De boerdery van J. van Rens te Horst werd Zondagnamiddag in de asch gelegd. De geheele inboedel, akkergereedschap en oogst werd een prooi der vlammen. Een varken vond den dood in het vernielend vuur. Vanwege de Hollan dsche Maat schappy van Landbouw zal een kouriog van zaaigranen (verschillende soorten van winter tarwe, wintergerst en winterrogge) plaats hebben te Amsterdam op Maandag 19 dezer in het hotel Krasnapolsky en te Rotterdam op Maandag 26 in bet Foolscho koffiehuis. Voor ielere keuring worden 15 pryzen ad f 5 ter beschikking van de commissie van beoorJeeiing gesteld. Een tweede treurig kermis-incident heeft gisteravond te Tilburg plaats gehad. By de arrestatie van een soldaat, die zich onder invloed van sterken drank wo.st tegenover het publiek gedroeg, ondervonitn de agenten zoodanige tegenwerking van de zyde van het publiek, dat er een formeel gevecht ortstond. De beiJe agenten werden deeriyk aan het hoofd gewond, t rwyl een uit hot publiek e n geduchten sabelhouw over den pols bekwam. De soldaat v. d. W. werd gearresteerd. Een laaghartige sluipmoord bad des avonds te Papenörecht plaats, na afloop van een vergadering over de aldaar te houden inhuldigingsfeesten. De 38jarige landbouwer C. Van "Wijn gaarden werd door den 60-j<.rlgcn Antonie Van Son opgewacht, di9 hem onverhoeds mot een slagersmes vier steken toebracht, een in den buik, zoodat de ingewanden er uit puilden, een in den rug en twee in den arm. Een arts was spoedig ter plaatse. Hy vreesde voor tuikvliesontsteking. In bedenkelijken toestand is de getroffeno nog 's nachts naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Van Wyngaarden, die ongetrouwd is, Btaat in zyn gemeente gunstig bekend. De misdadiger werd 's nachts van zyn bed gehaald en naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Hy staat zeer ongunstig bekend. De beweegreden tot de daad is onbekend. De Koninginnefeesten te Amsterdam. Eet Huldebetoog op den Dam. Terwyi de stoet van den intocht het monu ment omreed, hadden do troepen zich voor het paleis opgesteld, telkens front makende naar het koniokiyk rytuig. De eerewacht stond op de kleine steentjes in het gelid, de vaandel- wacht midden voor den ingang. Kort daarop gingen de deuren op het balkon open en op de plaats, waar de traditie onze Vorstin reeds zoo dikwyis by Haar bezoeken aan Amsterdam de ovaties van Haar volk in ontvangst deed nemen, verscheen Koningin Wilhelmina. Daarachter, meer in schemerlicht van het vertrek, zag men de lilagestalte der KoniDgin-Moeder. Den zakdoek in de hand, getreden tot aan het hek, dat het balkon afsluit, teekende zich in den teeren gloed van goddelyke jeugd en gracie in frissche lyneD, zegt. het „A. H.", de figuur der KoDiDgin tegen de norsche, strakke kleur van den kouden gevel. Eq wuivend met den zakdoek, links en rechts en langdurig omlaag naar de troepen aan Haar voeten, bleef Zy zoo staan, een oogenblik de Koningin-Regentes aan Haar zy getreden. Alle muziekcorpsen hieven het „Wilhelmus" aan en de huzaren, dio het eerste gelid vorm den, koDden zich niet meer inhouden en den sabel omboog stekend, brachten zy een geest driftig saluut. Deze huldebetuiging van het leger was zeer indrukwekkend I Doch nu was de beurt aan het volk, het publiek, dat zich tot nu zoo voorbeeldig ge dragen had. De troepen waren reeds ingerukt. De Dam was weer een oogenblik verlaten en leeg als in den ochtend, maar do heeren Franken en Versteeg, de hoofdcommissaris en commis saris der eerste sectie, hadden het teeken ge geven en de levende lyn, die den ganschen dag onbeweegiyk was geweest, kwam in be weging. Het was of er zwarte zee aandeinde, langzaam, heel langzaam, maar voortdurend verder. De politie zette zich schrap tegen de eerste ry van het publiek; achter haar hielden da schutters hun geweren met beide handen horizontaal voor zich omlaag; stapvoets daar achter reden de huzaren. En zoo naderde het reuzenlichaam, voetje voor voetje, maar steeds dichter by! Enkele oogenblikken dacht men, dat het publiek door het cordon zou heen- breken; het scheen soms, dat de onberekenbare kracht, welke deze vanachteren voortdurend sterker opeengeperate massa moest uitoefenw, te machtig zou blykenmaar dan spande de politie weer al haar krachten in en verder en verder schoof de menigte op de kleine steentjes aan. Hier stond een lang gelid agenten, en toen het volk tot op twintig schreden genaderd was, t03D, als een plotseling, onverbiddeiyk bevel werden een aantal bordjes omhoog ge stoken, waarop kort en krachtig het woord „Halt 11" Nog enkele meters en juist aan het trottoir stond het volk als één man stil. Wy hadden, zegt het „Hbl.", deze reuzen- manoeuvre van de politie onder onze oogen zien uitvoeren, en zóó waren wy met de andere binnen- en buiteolandsche journalisten, aie dicht by de wacht van het paleis stonden, getroffen door de beslistheid en zekerheid, waarmede zy was uitgevoerd, dat wy ons niet in konden houden en een spontane uiting gaven aan onzo bewondering door een leven dig handgeklap. Het was één onvergeteiyt oogenblik! Wy hebben geen wanklank, geen kreet, goen vloek geboord. De verplaatsing dier duizenden ging onder het zingen der volksliederen. Nu stonden z[j vóór bet paleis. Feller dan daareven werd die zee nu bewogen. Een schal, zoo machtig, dat hy breed moet zyn opgestegen over heel de stad, jubelende omboog. En teu tweeden male verscheen onze Koningin weer groetend met een eenvoudig wuiven van den zak oek. Zóó was de hulde van het Nederlandsche volk aan zyn Koningin. Nadat Hare Majesteiten ten Paleize waren aangekomen, rukt.n de militairen langs den N. Z. Voorourgwal in. Dat was nog een schit terende optocht op zichzelf, die natuurlijk heel wat bekgks had. Weder werden, evenals tijdens den intocht, vooral de mannen der Koloniale Reserve, die allerwegen wegens hun kranige militaire houding algemoene bewondering wek ten, daverend toegejuicht. Ook het keurvendel „Prins Maurits", dat inrukte, werd z-fer toegejuicht. De heeren mar cheerden op voorbeeldige wijze en huüne Oud Hollandsche uniformen lieten niet na in druk te maken. Een woord van hulde komt toe aan de wyze, waar p de politie alles gisteren had ge regeld; een woord van lof aan het publiek, dat op schitterende manier overal do orde hielp handhaven. Er word gten wanklank gehoord! Hulde! Wel zagen wy o. a., dat aan het einde der Hartestraat, een zijstraat, van de Keizers gracht, waar de stoet moest passeeren, een moederje, dat daar reeds 's morgens om acht uren op een stoep had post gevat om halfdrie opeens in elkaar zakte. Zy bleek door een flauwte bevangen en werd door de politie, die onmiddeliyk met een brancard aanwezig was, vervoerd. Een kleine tribune in de Leidsche straat is ingestort zonder ongelukken te veroorzaken. In de Utrechtsche straat werd by den in tocht even gefloten, doch het gefluit werd onmiddeliyk neergeschreeuwd door het gejuich van anderen. Gistermiddag zijn HH. HH. de Groothertog van Saksen Weiinar en de prias van Wied te Amsterdam afgestapt. Een extra trein bracht hen te 5 u. 45 m. van Den Haag. Aan het Centraal-Station werden zy o. a. ontvangen door den adjudant Baron Van Grovestins. Tot het gevolg behoort voor den Groothertog generaal Palezieux Falcon- nait en ritmeester Graaf Van Bylandt Reydt, fcerwyi Z. H. is toegevoegd generaal Weyerman. Tot het gevolg van den Prins van Wied behoort Graaf Van Bylandt, terwyi de kamer heer Taets van Amerongen Z. H. is toegevoegd. De hooge gasten werden in hofrytuigen naar het Paleis gebracht. In de vestibule aan de Damzijde werden zij door HH. MM. ont vangen, de groothertog in het byzonder door de Koningin, de prins door de Koningin-Moeder. Gistermiddag had het eerste groote diner ten paleize plaats. Als gasten zaten aan de Groothertog van Saksen Weimar en de Prins Von Wied. Verder zaten aan de meeste leden van den gemeenteraad met den burgemeester, de wethouders en den gemeentesecretaris; de leden van Ged. Staten met bun griffier en een zeer talryk hofpersoneel, waaronder het ge heele gevolg, dat den middag aan den intocht had deelgenomen. Aan tafel liet zich de muziek der schuttery, onder leiding van den heer Van der Linden, hooren. Do Koningin, natuurlyk in het licht gekleed, was laag gedecolleteerd. Byzonder viel op een prachtige parure, welke zy vóór in het haar droeg. De Kooingin-Moeder was eveneens laag gekleed en in het licht. Na afloop van het diner vereenigden de gasten zich in de troonzaal. Met alle genoodigden knoopten HH. MM. een gesprek aan. „Ik kan u niet genoeg zeggen, zoo prach tig als ik de versiering vond". „Ik ben toch zoo biy, dat ik de heeren van den Gemeente raad persooniyk kan zeggen, hoe schitterend ik alles vond", en vele soortgeiyke gezeg den mogen het bewys leveren, hoe H. M. werkeiyk getroffen is door de huldeblijken der Amsterdammers en over het feestgewaad, dat zy hun Amstelstad hebben aangetrokken. Onder meer lieten de Vorstinnen zich ook nog uit over de eigenaardige hulde der langs den weg opgestelde werklieden-corporaties. Het diner was te# ongeveer negen uren geëindigd. Een tachtig Amsterdamsche dames met haar echtgenooten werden gisteravond om negen uren door HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder in do groote Vlaggenzaal van het Paleis ontvangen. De uitnoodiging daartoe was ditmaal in de Hollandsche taal geschreven. De Koninginnen onderhielden zich met al de genoodigden en spraken horhaaldeiyk Haar groote bewondering uit over de versieringen van Amsterdam. Die der kleine zystraten hadden H. M. byzonder getroffen. De Koningin was in een wit kanten gewaad over licht groen, met een diamanten kroon op het hoofd. De Koningin-Moeder was in het wit. De Koningin droeg het lint van het Grootkruis van de Willemsorde en écharpe. De groothortog van Saksen-Weimar en de prins en de prinses Von Wied vergezelden de Koninginnen en onderhielden zich eveneens met velen der genoodigden. Toen de Konloginneh de zaal verlaten hadden, werd een groot grijs gordyn op zy geschoven. Een sonper stond gereed. Herhaaldeiyk yyerd in een der zyzalen muziek ten gehoore gebracht. Inmiddols klonk het gejuich van 's mid dags door tot diep in den nacht. Het scheen of niemand na den Intocht naar huis ging. Het bleef even druk op straat als te voren. Het Koninkiyk Paleis bleef de great attrac tion. Den ganschen avond gelyk by vorige gelogenheden, stond een staag wisselende volksmenigte voor de vorsteiyke woning, opziende naar de verlichte vensters. Het Damplein was door de acht booglampc-n van 3000 kaarsen elk zóó sterk verlicht, dat het er wel helle dag leek, en op do kroonlyst der Beurs vlamden vier fakkels. Hier en daar was reeds geïllumineerd en in de koffiehuizen was het weer hetzelfde rumoer van de laatste dagen, een rumoer van uitgelaten feestvreugde. Sommige dier inrich tingen, vooral in do Kalverstraat, waar men ternauwernood kon loopen, doch met do gezelschappen of men wilde of niet moest meehossen, waren zóó overvol, dat de ingangen er van werden gesloten, t9rwyi er nog groote troepen voor stonden om toegelaten te wor den. H:t hoofdvermaak is en biyft het werpen met serpentines, dat het effect maakt van vuurwerk zonder geknal en geknetter, en het kietelen met pauweveeren. Door het in brand geraken van een gordijn, vatte gisteravond een deel der versiering van het balkon eoner woning naby de Koninkiyke Bierbrouwery aan de Weesperzjjde vlam. Een oogenblik liet de brand zich ernstig aan zien, doch dank zy bet flink optreden der brandweer, was het gevaar spoedig bezworen. Da aanvoer van vreemdelingen naar Amster dam was niet zoo groot als verwacht werd, zoodat enkele extra-treinen zelfs weinig of geen passagi rs hadden. Zoowel 's morgens als 's avonds en 's nachts was het aan het centraal-station dan ook vry kalm, men zou haast geneigd zyn te zeggen niet zoo druk als andere dagen. De moesten kwamen uit het Noorden en uit Gelderland. Naar wy ver namen had bovendien de Staatsspoor reeds 's morgens van Utrecht naar Amsterdam aan gekondigde extra treinen laten vervallen omdat er geen passagiers voor wnren. Dit kan soms tor inlichting strekken van hen, die de illumi natie van hedenavond, wolke schitterend be looft te worden, willen gaan zien, maar vrcezen voor een te groote drukte aan het station. De plechtige Inhuldiging in de Nieuwe Kerk. H6den is het de plechtige dag, begunstigd door prachtig weder met een heerlyken zonno- schyn. Ziehier een en ander vooraf omtrent de inrich ting en de versiering der Niöuwe Kerk. De Nieuwe Kerk op den Dam is voor de inhuldigingsplechtigheid op zulk een wyze versierd en met tribunes betimmerd, dat er geen sprake van zou zyn, de plaats te her kennen, waar men zich bevond, wanneer niet het prachtige koperen koorhek aanwezig was om tot richtsnoer te dienen. Het gedeelte achter dit bek, het z.g. koor, zal niet worden gebruikt en boven het hek worden afgesloten mot palmen, terwyi achter het hek een zwaar rood fluweehn gordyn is opgehangen. Voor het hek is de troon geplaatst. In af- wyking van de troonversieringen by de inhul digingsplechtigheden iü 1840 en 1849, is nu een hangende troonhemel aangebracht, waar door het fraaie koperen hek zichtbaar is ge bleven. Deze hemol, die den vorm heeft van een koepel, ia geleverd door do firma Janssen Sc Co. to Tilburg; de karmozijnkleurige trijp, waarmee ze is bekleed en waaruit ook de gordynen bestaan, is vervaardigd door Gebr. Bosch, te Amsterdam, wier fabriek te Kampen de laatst overgeblevene is van de eertyds in ons land zoo bloeiende velours d'Utrecht-industrie. De Koninkiyke kroon, die boven op den koepel staat, is vervaardigd door den ornamen- tist Stoltefus in Den Haag. Van binnen is de troonhemel gevoerd met witte zyde, bezaaid met gouden sterren, in het midden prykt een in relief gedreven koperen zon. Van den troon hemel hangen twee karmozynkleurige trypen gordynen met hermeiyn, afkomstig uit de Kon. Ned. Pelteryen-fabriek te Rotterdam, met een sierlyke bocht af tot aan de pilaren tor weerszyden van het koperen hek. Deze pilaren zyn voor zoover het onderste gedeelte betreft, betimmerd en met roode brokaatstof bekleed. Een rand, waarop staan de woorden „Je maintiendrai" in goud gebor duurd, sluit deze beklesding van boven .af, terwyi voorts deze rand weer wordt gekroond met een voortzetting van den koperen boven kant van het hek in papier stuc, vervaardigd door de firma Bennewitz, te Amsterdam. Deze versiering, die een getrouwe nabootsing van het koperen hek is, loopt om de pilaren heen, zoodat do indruk wordt verkregen, als liep het hek zelf door tot om de pilaren. Hooger aan deze pilaren en ook aan de twee daartegenoverstaande, m. a. w. aan de vier pilaren in het kruis der kerk, dus rondom den troon, zyn door de firma H. F. Jansen Zn. te Amsterdam geleverde tropeeën aangebracht, die bestaan uit het Nederlandsche wapen als middenstuk met oranje en nationale vlaggen er om been. Het oranjevaandel boven het wapen is versierd met een gouden leeuw. De spitsbogen tusschen de pilaren zyn ge vuld met blauwe, kanteelsgowyze uitgesneden stof, waarop in een krans oranje-bladeren om beurten staat 1880, 1888 of W. In het midden hangt aan het blauwe doek een oranjebanier, bezaaid met gouden oranjeappels. Tusschen de bovenramen der kerk zyn op gehangen lange banieren in de nationale kleu ren, met bovenaan een oranje vaantje, waarop in goud zyn afgebeeld de kroon, de schepter en de rijksappel. Ook do vier hoofdbalken van het krufc dep kerk zyn met Oranjebanieren versierd eo voorts met slingers van groen, bezaaid met oranjeappelen. Deze groenslingers loopen door doch daar zonder oranjeappelen er in, lang® den geheelen wand der kerk. Ter hoogte van de groote tropeeën, tegen do vier pilaren in het kruis der kerk aan- gebracht, bevinden zich tusschen de bogen nog een groot aantal door de firma Bonne- witz van papitrr-stuc vervaardigde wapens van Ryk en provinciën en van Batavia en Para- maribo. Voor de decoratie dier schilden ig gezorgd door den decoratieschilder Trautweio die ook heeft gemaakt een banderolla (spreuk- band), waarop in goud op bruinen grond de drie eerste verzen van het Wilhelmus van Nassauwe staan in de spelling der 16de eeuw. Deze banderolle is ongeveer ter halverhoogte van de wanden rondom lange de muren der gehedo kerk aangebracht Tot zoover de versiering ia het bovenste gedeelte van het gebouw, waarbij dan nog komt het nieuwe kerkraam. De troon heeft behalve den reeds besproken hangenden koepel niets byzonders; het plat form, waarop H. M. do Koningin zal plaats nemen, is drie kleine treden hooger dan de vloer der kerk. De troonzetel voor H. M. de Koningin is dezelfde, die gebruikt is by de Inhuldigingen van de Koningen Willem II en Willem III; de zetel, bestemd voor de Koningin- Mooder, is geleverd door de firma H. F. Jansen Sc Zoon, te Amsterdam. De kroon, do schepter en de Ryksappel, die voor het binnentreden van H. M. de Koningin in de kerk op de kredenstafel voor den troon zullen gereed liggen, zyn van verguld zilver; ook deze sieraden, dio indertyd zyn gemaakt door den hofleverancier Mey'er te 's-Gravenhage en de firma H. Bonebakker Sc Zn. te Am sterdam. zyn by vorigo inhuldigingen gebruikt. Nu xomeü we tot de plaatsen, voor de genoodigden bestemd. De inrichting der zit plaatsen wykt in zoover van de inrichting by vorige inhuldigingen af, dat deze niet waaiersgewyze is en in de vakken, die gelijk vloers zyn, stoelen zyn goplaatst en geen banken, terwyi ook de tribune voor de leden der Staten-Generaal recht tegenover den troon en onmiddellijk achter de stoelen der ministers, die vlak tegenover den kredenstafel staan, en de terweerszyde daarvan gelegen tribunes, bestemd voor de Hooge reebterlyke autoritei ten en de hooge militaire autoriteiten, van stoelen zyn voorzien. Voorts komen er geen staanplaatsen voor, anders dan die voor het publiek zonder toe gangskaarten bestemd. Rechts van de zetels der ministers, vóór de tribune van de zooeven genoemde rechter» lyke ambtenaren, zyn de plaatsen voor den voorzitter der vereenigde vergadering en do griffie, terwyi links eenige hooge staatsambte naren een plaats vinden. Aan de rechterzyde van den troon is een loge met zetels voor vorsteiyke genoodigden, twoe treden hooger boven den vloer. Daar voor bevindt zich de loge voor de diplomatie en links van den troon oen voor de an ver wante vorsten met hun gevolg; dai.r.ihter weer een tribune voor genoodigden van ds ministers en de leden der Staten-Gtneraal. Verder zyn nog een aantal tribunes gebouwd voor andere officieele personen, voor ryks-er, gemeenteambtenaren, voor de zangers en de muziek (deze bene laatsten ter weerszyden van het groote orgel, boven een ruime loge voor de vertegenwoordigers der pers bestemd) enz., zoodat men zich kan voorstellen w»t al timmerwerk de firma C. Alberts Sc Zn., te Amsterdam, in de kerk heeft moeten uitvo ren. De stoffeeriog der banken, borstweringen en schotwerken is geschied door de firma H. Pander Zn. De tapyten, door tusschen- komst van deze firma en van de firma H F. Jansen Sc Zn. geleverd en gelegd, zyn af- komstig uit de tapytfabriek van G. De Wit uit Hilversum en uit de Amersfoortsche tapijt- fabriek. De blauwe, met goudgele heraldieke loeu wen versierde stof, waarmee schotten en muren bekleed zijn, is vervaardigd en geleverd door den lakenfabrikant J. Brouwers te Til burg. Doze stof, bestaande uit wollen stryk- garen (Jacquart stof) is een zeer byzondere. Tot dusver is ze hier te lande nog nooit ver» vaardigd. Het ingewikkelde der fabricage kan o. a. .hieruit blyken, dat om de teekening der leeuwen by de weving te verkrygen, niet minder dan 5000 slagkaarten noodig zyn ge weest. Werkeiyk geen kleinigheid. De geheele inrichting der kerk werd by koninkiyk besluit opgedragen aan jhr. Hoeufft; van Velsen, intendant der Koninkiyke Palei zen, en aan jhr. Six, adjunct-intendant van het Kon. Paleis te Amsterdam, die op bui) beurt weer met het dagelykscb toezicht be< lastten den bouwkundigen opzichter Blancke« Doze heeren hebben zich uitstekend van hun niet gemakkelyke taak om ieder een plaats te geven van waar de plechtigheid goed govolgd kon worden, gekweten; dó, inrichting dor kerk is oen uitstekende, terwijl, de totaal indruk, dien zij op den binnentredende maakt, een schitterende, een grootsche is. De Dam was van ochtend door de militairen, gedeelteiyk afgezet. Daarachter bevonden zich. duizenden en duizenden menschen. Het gedeelte; waar Koningin Wilhelmina op haar tocht naar? de kerk zou passeeren, was in den afgeloopen nacht als in een bloementuin herschapen. Volgens het programma gingen vooraf naar de Nieuwe Kerk de leden der Staten Generaal,; de ministers, hoofden van miDisteriëele depaj^ tementen, de lodon van den Raad van State,,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2