I>iiis<iag; 30 Augustus. A0. 1898 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. PORTRET H- d© Koningin. EEN VREDEBOODSCHAP. Leiden, 29 Augustus. Feuilleton. Op een Landverhuizersbureau. N®. 118T4 LEIDSCH DAGBLAD PRUS DKZLEB COURANT; Voor Leiden per 8 maandea. t f t.10. Franco per poet 4 - o 1.40. Aiw>nderl\)ke Nommers 0.06. PRUS DJBR ATiVKH'i'wwi'l hTmj Van 1 6 regels 1.06. Iedere regoJ meer f 0.17}. - Grootera letters naar plaatsruimte. - Voor het tncaeseeren buiten de stad wordt A 0.06 borekend In dit nummer bevindt zich de Bon, waarop liet portr.t van H. M. Koningin Wilhelmina, In twaalt kleuren gedrukt, met passe-partout, zooals bet in onze vestibule te bezichtigen Is, kan worden afgehaald. Aangezien htt getal, dat kan worden ver strekt, beperkt is, geldt de aanbieding alléén zoolang de voorraad strekt. Da Russische „Staatscourant" maakt een Boodschap tan Keizer Nicolaas II openbaar, waarin de Czaar aan alle mogendheden voor- stolt een internationale conferentie bijeen te roepen, om tot een algemeene ontwapening te komen. Die kennisgeving luidt als volgt: „Op bevel de3 Keizers overhandigde graaf ifoerawjrff aan de buitenlandsche vertegen woordigers, die te St. Petersburg zyn geaccre diteerd, de volgende mededeeling: „Da handhaving van den algemeenen vrede ea de mogelijke vermindering van de over machtige uitrustingen zijn tegenwoordig het ideaal der geheele wereld, waarnaar alle Regee- riogen streven. „In de overtuiging, dat dit hooge doel in overeenstemming is met de waarachtige be langen en de rechtmatige wenschen van alle mogendheden, acht de Keizerlijke Regeering bet oogenblik gunstig om langs den weg van de internationale beraadslaging de middelen te zcoken om alle volkeren de weldaden van den vrede te verzekeren en een eind te maken aan de tegenwoordige uitrustingen. „Het behoud van den vrede is het doel van de internationale staatkunde en in den naam van den vrede hebben do groote staten machtige bondgenootschappen gesloten. Om den vrede te handhaven, heeft men de militaire macht in een tot nog toe onbekende mate ont wikkeld. De lasten zyn zoo hoog gestegen, dat de volken ze nog slechts moeiiyk dragen kuQnen. Honderden millioenen worden uitge geven voor vernielingswerktuigen, die weldra hun waarde verliezen ten gevolge van eenige nieuwe ontdekking. „"Wanneer deze toestand zou voortbestaan, zou zy tot een ramp leiden. Daarom heeft do Keizer graaf MoerawjefT bevolen aan alle te St.-Petersburg geaccrediteerde vertegenwoor digers der mogendheden eon conferentie voor te stellen, welke zich zal bezighouden met de vraag hoe een eind te maken aan de on- ophoudelyke uitrustingen en een onheil te voorkomen, dat de geheele wereld bedreigt. „Deze conferentie zal met Godes hulp der komende eeuw een gunstig voorteeken zyn." - In de Synagoge der Israëlietischo Ge meente alhier zal a. s. Woensdag, des morgens te 10 uren, een buitengewone godsdienst oefening gehouden worden, ter gelegenheid van den geboortedag van en de aanvaarding der Regeering door Koniügin Wilhelmina. De weleerwaarde heer M. Van Wesel zal by die gelegenheid een predikatie houden, terwyi de plechtigheid zal opgeluisterd worden door den oppervoorzanger den weleerw. heer H. J. Cohen. Het kerkgebouw zal voor deze plechtigheid met groen en bloemen worden versierd. By het examen Engelsche taal, middel baar onderwye, is geslaagd voor akte A de heer H. Weersma, van Voorschoten, leerling van den heer L. W. W. Vogelsang, leeraar aan het gymnasium alhier. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Blokzyl door dr. C. Spoelstra, te 's Graven hage, die zich voorloopig niet be roepbaar stelt. Het liJ van de Tweede Kamer de heer J. M. Pynacker Hordyk is van zyn Indische reis te 's-Gravenhage teruggekeerd. De Kerkeraad der Ger. Kerk richtte zich onlangs tot Hare Majesteit de Koningin- Regentes met het verzoek het voorgenomen bezoek der Vorstinnen aan Voorburg en Rijs- wyk niet te doen plaats hebben op 11 Sept. e. k., omdat op dien dag, zynde een Zondag, de lidmaten dier Kerk HH. MM. niet zouden kunnen begroeten. De Kerkeraad ontving nu, naar de „Stand." meldt, namens Hare Majesteit de Koningin- Regentes de mededeeling, dat Hare Majesteit de Koningin tot Haar leedwezen niet ia de gelegenheid is te gemoet te komen aan het verlangen van den Kerkeraad, om htt bezoek aan de gemeenten Ryswyk en Voorburg, be paald op 11 September a. s., op een der volgende dagen vast te stellen. By Koninkiyk besluit is aan het hoofd bestuur der vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", tot het vormen van een onder steuningsfonds voor behoeftigen, .gerechtigd tot bet dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, gevestigd te Utrecht, mach tiging verleend tot het houden van een col lecte door het geheele Ryk in de maanden October en November a. s. (Sts.-Ct.) Don 6den September a. s. - zoo her innert de „Haagsche Ct." zal het veertig jaren geleden zyn, dat de Djambi-oxpeditie ter Oostkust van Sumatra begon. De mannen, die in 1858 aan dat gewichtige krygsbedryf deelnamen, wachten nogaltyd voor zoover ze nog in leven zyn op het hun rechtmatig toekomende Eereteeken voor Be- langryke Krygsverrichtingen (evenals, om ook dit in het voorbygaan te herinneren, die van de „Medusa" by Simoneseki). De Regeering zou hen gelukkig maken, als by gelegenheid van deze 40-jarige herdenking dat verzuim nog werd goedgemaakt. Aan de leden van het Koninkiyk Instituut van Ingenieurs wordt bekend gemaakt, dat met het oog op de groote militaire manoeu vres, die van 1721 September in de omstre ken van Arnhem worden gehouden, besloten is do aanstaande Instituutsvergadering niet te houden op Zaterdag 17 September, maar op Zaterdag 24 September te Arnhem. Te 's Gravenhage is afgestapt in het hotel „De Twee Steden" de commandeur L. Bizio, consul der Nederlanden te Venetië. Aan het „Hbl." wordt uit Batavia ge seind, dat de gouverneur van Celebes, de heer D. F. Van Braam Morris, als zoodanig is afgetreden. Voor 't gouverneurschap van Celebes is door de Indische bladen reeds genoemd baron Van Hoövell, opvolger van den heer Tromp op Borneo. Doch de heer Van Hoêvell is nog niet lang op zyn tegenwoordigen poet. Hisruit blykt, dat de groote mutatie, welke onder do hoogere Indische ambtenaren werd verwacht, thans in gang is. Zy is onlangs begonnen met de verplaatsing van den heer Michielsen (vroeger resident ter Oostkust van Sumatra) van het gouverneurschap der Westkust naar den Raad van Indiö. Thans treedt de gouverneur van Celebes af. De heer D. F. Van Braam Morris bekleedde dat ambt sedert 6 Jan. 1885. Hy is ridder der Militaire Willemsorde en van den Nederl. Leeuw en commandeur der Eikekroon. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft den heer J. Vlaanderen Cz., hofarts te Apel doorn, met ingang van 1 October op zy n ver zoek op eervolle wyze vpn zyn betrekking ontheven, en met ingang van gemelden datum tot hofarts benoemd den heer L. Pot, aldaar. De Noderlandsche Botanische Vereeniging hield haar zomervergadering te NymegeD, in het hotel „Keizer Karei"; ze was door veel leden bezocht. De vergadering werd geleid door het oudste lid, prof. dr. C. A. J. A. Oudomans, die by zyn openingswoord wees op het zware ver lies, dat de vereeniging had getroffen door het overlyden van prof. dr. W. F. R. Suringar, haar voorzitter. Het verslag van don voorzitter werd dit maal uitgebracht door den conservator, dr. L. Vuyck. Aan de bekroonde mededingers voor de door de vereeniging uitgeschreven prys- vraag, zynde de hetren H. W. Doctors, Van Leeuwen, J. Hendriks en A. J. Gouka Jr., werden de diploma's uitgereikt. Tot voorzitter werd gekozen dr. L. Vuyck, terwyi in diens plaats als conservator werd benoemd dr. J. W. Chr. Goethart, beiden uit Leiden. "Wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan door mej. 'Ogt-urop en de heeren D. Lako, H. J. Kok Ankeramit, dr. L. Post humus, W. W. Schipper en T. H. A. J. Abeleven. Tot nieuwe leden werden benoemd de heeren P. Reiter, to Venloo, en J. Reesinck, te Hillegom. Als plaats voor de volgende zomerverga dering werd Vlachtwedde aangewezen. Er werden excursies ondernomen in den omtrek van Nymegen, o. a. naar den Plaamolen en het Philosophendal, welk dal door den eigenaar voor de leden der vereeniging,. wel willend werd opengesteld. Mot iogang van 31 Augustus z(jn be noemd: tot hofdame van H. M. de Koningin: A. J. Juckema van Burmania, barones Rengers, thans hofdame van H. M. de Koningin-Regentes, en tot particulier secretaris van H. M. de Koningin jhr. T, A. G. Van der Staal, adju dant van H. M- Aan de hotaame van H. M. de Koningin A. W. A. gravin Van Limburg Stirum is op haar verzoek met ingang van 15 October eervol ontslag verleend uit haar betrekking. De geleerden, die, by gelegenheid van het internationaal zoölogisch congres te Lon den, te geiyk met prof. Hubrecht, te Utrecht, het eere-doctoraat van de univoi-Blteit van Cambridge ontvangen hebben, zyn prof. Bowditch, van Harvard College; prof. Anton Dohm, directeur van het laboratorium to Napels; prof. Milne Edwards, directeur van het museum van natuurlyke historie te Parys; prof. Camillo Golgi, physioloog uit Pavia; Ernst Haockel (Duitschland)prof. Kronecker, physioloog uit Eern; physioloog Kühne, uit Heidelberg, en prof. Marey, uit Parys. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vllssingen en Hamburg, vertrok 26 Aug. van Marseille; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Aug. Prawlepoint; de „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 26 Aug. van Lissabon; de „Java" arriveerde 27 Aug. van Amsterdam te Batavia; de „Kaiser" arriveerde 27 Aug. van Hamburg en Amster dam te Durban; de „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 27 Aug. te Aden; do „Koningin Regentes" arriveerde 28 Aug. van Batavia te Amsterdam; de „Sumatra" vertrok 28 Aug. van Amsterdam naar Batavia; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Aug. te Padangde „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Aug. Gibraltar; de „Rotterdam" vertrok 27 Aug. van Nieuw- York naar Rotterdam. Boskoop. De heer J. La Grand, winkelier albier, geeft, by gelegenheid der inhuldigings feesten, op Woensdag 31 Augustus a. 8., aau vyftig behoeftige huisgezinnen met kinderen aan elk huisgezin een goede molton-deken cadeau. llillegom. Een groote rietschelf, toebehoo- rende aan den heer J. Telkamp en staande op dien3 tuin aan de Noorderlaan albier, is gistermorgen geheel verbrand. Oorzaak onbe- k nd. Boolof-Arendsyeen. By een nader en zeer nauwkeurig onderzoek van het schip van den heer Wagenaar, hetwelk Zondag 11. in de Kromme Does was gezonken, is gebleken, dat er van eenig lek, hetwelk door eon ge broken of onsoliden klinkbout zou ontstaan zyn, in de verste verte geen spraak kan zyn. Het vaartuig is integendeel vry van het minste gebrek. De vraag nu, hoe d&n het ongeluk is ge schied, biyft daardoor nog onopgelost. Sassenlieim. By zyn thuiskomst, van een oproeping onder de wapenen, kwam de milicien- verlofganger L. S., albier, tot de minder aan gename ontdekking, dat uit zyn kleerenkist, die hy in zyn kosthuis had achtergelaten, ongeveer twee phantasie-pakken verdwenen waren, benevens eenige andere voorwerpen. Aan het gemoenschappelyk optreden v?n de gemeente politie te Voorhout en den briga dier-titulair der ryksveldwacht te Sassenheim, is het mogen gelukken, te Voorhout niet alleen al de vermiste voorwerpen in beslag te nemen, maar ook aldaar den dader tot bekentenis te brengen. Stompwyk. Voor het maken van een klinkerbestrating, in het paardenspoor van den Stompwykschen grindweg, werden 16 biljetten ingeleverd. De laagste inschry ver was C. Streefkerk, te Ameide, voor een bedrag van ƒ1099. Gemengd Nieuws. Mocht de kegelclub „Harmonie" alhier de vorige maand in de weastryden te Alkmaar de eer te beurt vallen van naast een extra prys ook den eere-prys, geschenk van H. M. de KoDingin-Regentes, te verwerveD, gisteren behaalde zy by de nationale wed- stryden te Gouda weder den BJen prys, be staande uit een prachtig verguld-zilveren eere-kruis. Dat de wedstryd fel is geweest, blykt wel hieruit, dat de eerste prys behaald werd met een meerderheid van slechts negen punten boven het aantal punten van „Harmonie". De wielerwedstrijden om het kampioenschap van Nederland over 1 en 10 K.M., gisteren op het sportterrein te 's-Gra- venhage gehouden, werden door een vry talryk publiek bygewoond. Jaap Eden was niet tegenwoordig, HeDri Meyers wtl; overigens was het puikje der Hollandsche rijders aan wezig. De uitslag was als volgt: Kampioenschap voor Nederland over 1 kilo meter voor amateurs en professionals: 1. Henri Meyers, Maastricht, 2 min. !/s sec-J 2. G. A. Schilling, Amsterdam, 2 min. V5s.; 3. H. J. Gorter, Zwolle. Kampioenschap van Nederland over 10 kilo meters, professionals en amateurs: 1. Meyer» 2. Yrouwes, 3. Gorter. Wedstryd voor amateurs over 2000 Meter. 1. Greeve, Amsterdam, 3 min. 2&*/6 sec.2. Rickol, Amsterdam, 3 min. 25s/s sec.; 3Lin- donk, Dordrecht. Wedstrfid voor beroepsryders over 2000 M. 1. Yrouwes, 2. Schilling, 3 Lobbes, allen Amsterdam. Tyd Yrouwes 4 min. 323/s sec. Do wedstrijden waren om 6 uren geëindigd. In het Departement van Justitie te 's-Gravenhage is thans ook de electrische verlichting ingevoerd. In de byna geheel uit yzer geconstrueerde bibliotheek van d<-.t Depar-, tement, waar tot dusver alle kunstverlichting ontbrak, en waar het niet geoorloofd was licht te gebruiken, zyn nu lampen aangebracht, op verschillende punten langs de gaanderyen. Men is er in geslaagd in deze zaal, evenals in do andere localiteiten van het Departement, do vergaderzaal van den Ministerraad, enz., alle draden en isoloermiddelen in de kleur van behangsel en houtwerk aan te brengen, zoodat de styl van het geheel niet gebroken is. In een de vorige week gehouden vergadering is door de Scheveningscbe reedery besloten om f 3 p;r bom en logger om te slaan als bydrage der reeders in de algemeene feestviering by de gelegenheid van de iuhul- ciging van H. M. de Koningin. Door de recherche te Rotterdam Tb Zaterdagavond in de Hoofdsteeg een jong- men8ch, Duitscher van geboorte, uit Amster dam, aangehouden op telegraphisch verzoek der Am&terdam8cbe politie, oie te Amsterdam een rywiel ten nadeele van een handelaar aldaar had opgelicht. De fiets was te Amster dam reeds in beslag genomeu. De verdachte is naar Amsterdam overgebracht. Gistermiddag had te Weesp bet volgende ongeluk plaats. Een tentwagentje, waarin zich 4 personen bevonden, geraakte door het schrikken van het paard te water. Aan de loden der Amsterdamsche Roei ver eeniging „Neptunus", die een boottocht met picnic hielden en op de terugreis juist getuige van het ongeval waren, is het hoofdzakelijk te danken, dat alles zonder persoonlyke onge lukken afliep. De heeren Chr. Hüpken en H. Zegger sprongen onmiddeliyk te water en nadat de personen gered waren, werden ook met vereende krachten paard en rytuig op het droge gebracht. Een gauwdief maakte van de gelegenheid gebruik om de uniform- jekker met zilveren knoopen van den heer Höpken te stelen. To Wormerveer viel Zaterdag in een onbewaakt oogenblik het 2 jarig kind van den werkman K. te water. To n het er uitgehaald werd, scheen hot alsof de levens geesten reeds geweken waren. Doch na een behandeling van V/2 uur slaagden de inmiddels geroepen geneesheeren er in het kind weer by te krygen. Den volgenden dag was hot geheel hersteld. Slot) willen wel het laatete hoekje voor lief nomenDe heole geschiedenis is de schuld Tan den gemeenen JocheD, die my en zijn hruid de goede betrekking in Amerika niet gunt; maar mee wil b(j ook niet, omdat hy te bang is voor het groots water, en dan ie hij ook een boetje jaloerschHy meent name lijk, dat een fatsooniyk meisje niet mot een acbip mag reizen, omdat de matrozen zulke govaarlyke kerels zijn - en daarom heoft by getolegrapheerd en niet myn vriendin Johanna Mayer, opdat wy hier geen plaatsen meer zouden kunnen krygenI" Eon gabaar maakt een einde aan de uit eenzetting. Inderdaad, de plaatsen zyn verge- iraar daar de aardige Louise zoo dringend smeekt en ook de papieren der meisjee in érdo worden bevonden, belooft men haar, by Hon derden machinist der ,Dania" oen good ■woord te willen doen, om hem te bewegen, zijn kajuit aan twee zulke aardige, vriendelijke meisjes af te etaan. De gefdquaestie is spoedig afgedaan en met de woorden: „Zie je, nu krygen wy 't nog beter dan de anderenl" trekt Louise haar vriendin mee naar buiten. De klok aan den muur kondigt met schelle slagen aan, dat het twaalf uren is. Drie stoeten van de stoomfluit der havenstoomboot vermanen, met de laatste werkzaamheden spoed te maken. Maar telkens komen er nog passagiers. Onder de nakomera bevindt zich ook een jonge man, die een blauwen bril draagt. Hy heeft, behalve zyn pas, ook reeds de nog verschuldigde som in de hand en werpt beide haastig op de tafel; maar het scherpe oog van den nog altyd naast zyn reiszak tegen den muur zittenden passagier heeft bemerkt, dat do witte, smalle hand van den gebrilde beeft, als hy pas en geld op de tafel werpt. Ook de onschuldige staat nu op en begint over zyn zaak te spreken. Maar ook nu nog treedt hy bescheiden terug, om een jonge vrouw, wie de angst van het te- laat-komen op het gezicht staat, vóór te laten. De expeditie geschiedt in groote haast, terwyi de tot nu toe onopgemerkt gebleven heer met den blauwen bril niet dan met moeite zyn ongeduld in toom houdt. Als een der alier- faatsten ontvangt ook hy eindeiyk zyn reis biljet en snelt nu naar buiten, waar hy zich haastig door de op den havendam zich ver dringende menigte tracht te werken. Hem achtervolgt de onschuldige met zyn zwaren reiszak. Het doordringen wil den gobrilde niet gauw genoog gelukken; daar zyn nameiyk ongeveer dnizend menschen: tusschendeks- paseagiers, passagiers tweede kajuit, scheeps- en kantoor-beambten, die over de smalle, met leuningen voorziene brug aan boord willen. Haast de leuningen etaan drie beambten, die er voor zorgen, dat alles behooriyk toegaat en geen ongeluk in het gedrang ontstaat. Man voor man, persoon voor persoon, wordt over de brug gelaten. Zoo komt het, dat de gebrilds ondanks alle inspanning toch in do achterhoede moet blyveD, en als hy eindelijk ook den voet op de brug zet, voelt hy eens klaps een stevige hand op z(jn schouder, en een stem fluistert hem dringend in 't oor: „Ga eens met my mee. Wy hebben hier nog een woordje mot elkaar te spreken 1" Wel is waar wil de man met den bril zich losscheuren en met een koenen sprong het reddende scheepsboord bereiken; doch de vuist van den „onschuldige" laat niet los, de stoomboot beambte helpt zelfs mee en zoo is de kas houder eener groots bankinstelling, die er met een kwart-millioen van door wilde gaan, gevat I Eenige passen verder zyn nog twee bruggen naar het schip gelegd. Deze worden door de matrozen gebruikt, om de bagage aan boord te brengen. Twintig a dertig man gebruiken de eene brug, om met bagage, kisten en koffers aan boord te klimmen, de andere, om weer op den havendam te komen en dus den beladen collega's niet in den weg te loopen. Op die wyze ie binnen een half uur de bagage van 8- a 900 landverhuizers op do stoomboot gebracht. Hu ia de laatste zak, de laatste koffer aan boord; op het juiste oogenblik komt de reuzonbouquet voor madame Blanche do Lyonne, die mot enthusiasms ontvangen wordt. Ook verscbynt nog de bekende gele post wagen; hij brengt 500 loeren zakken, die in het postruim der „Dania" geborgen moeten worden. Dit geschiedt natuuriyk ook met ongelooflijke snelheid. Hog vyf minuten dan worden de bruggen ingenomen en onder het luide hoera! van alle achterbiyvenden zet de havonstoomboot zich in bowegiDg. Hier en daar ziet men zoowel by de achterblyvonden ale by de vertrekkoaden natte oogen, wuivende zakdoeken en de een of ander roept nog een afscheidswoord; dan echter verdwynen de vertrekkenden uit het gezicht, en na weinige minuten heeft de havenstoomboot de ver in zee liggende „Dania" bereikt, waar nu do overschoping van de havenstoomboot even snel en nauwgezet plaats heeft als vrooger de inscheping in de havoD. De vroolyke tonen van het aan boort, zynde muziekcorps helpen de landverhuizers over de nu ernstig opkomende afscheidssmart heen, en eer zy nog recht beseffen, dat zy reeds de „groote reis" aanvaard hebben, is de schroef van den oceaanreus begonnen sneller en sneller te draaien en met elke wenteling brengt het schip hen dichter by het land van hnn verlangen; tot hun geluk of ongeluk, wie kan hot zeggen?!

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1