H\ 11806 Zaterdag 20 Augustus. A0. 1898 t 1.10k 1.40. gourant wordt dadelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Augustus. feuilleton. Frits en Frans. IEIBSCH DA&BLAB. PRUS DEZER COURAITTi Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post. ilzonderlgke Nommers 0.05. PRUS DER AD V SBTÊN TIÜN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17$. - Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseereD buiten de stad wordt 0.06 berekend Officieel© Konnisgeringen. KENNISGEVING. RATIONALE MILITIE. proeping tot den wcrkelyken dienst. Te Burgemeester van Leiden brengt ter kennis jn do iii deze gemeente geveetigdo milioien-ver- ofgaDgera WILHELMUS VAN BIEZEN on JAN VAN DER KAMP, otolingen vaa de lichting van 1895, nit deze ge- iceeDte, boidtn behooAndo tot de late compagoio Hospitaalsoldaten, d&t zij krachtens art. 125 dor Militiewot tot den verko ijken dienet opgeroopon aijn, ten einde gedurende iet tijdvak van 29 Augustus tot en met 24 Sep tember aanet. in den wapenhandel te worden ge oefend, zullende eerstgenoemde zich op 29 Augustus altrat., dos namiddags vóór vier nroD, bij het regi ment Grenadiers on Jagers, In garnizoen to 's-Gra- venhage, en laatstgenoemde zióh op~tllcö d»r» mode des namiddags vóór vier uren, bij het 4de regiment Infanterie, in garnizoen to Loden, moeten aan melden, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleedirig en uitrusting, hnn bg het Vortrok met groot verlof medegegeven, alsmede van boa zakboekjes on vorlofpassen. De bedoelde verlofgangers worden mitsdien ver zocht zioh op Zaterdag 27 Augustus aanst., des voormiddags tusochen 10 en 12 nren, voorzien van ban zakboekjes en verlofpassen, ter plaatselijke Becrotarie (Afd. Nat. Militie en Schutterij) alhier to vervofgen, ten einde hnu verlofpaseen te dom af rekenen, en, bijaldien ziekte bon mocht verhinderen Mn deze oproeping te voldo3D, znllen zij verplicht 2ijn daarvan tijdig ter Secretarie voormeld kennis te geveü, onder overlegging van een geneeskundige verklaring, in welk geval zg echter gebonden zijn zich, zoodra hnn toestand zulke gedoogt, onverwijld naar hun hierboven aangewezen garnizoensplaataen te bogoven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Aug. 1898, F. WAS. - Voor de akte Fransch, lager onderwijs, ie geslaagd mej. M. Prins en voor de hoofd akte de heer J. Th. Rinkema, beiden van Leiden. Hedenmiddag ontvingen wij per Neder- landeche mail de Bataviasche bladen van 113-19 Juli. In de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. W. H. Smit, is tot penning meester van den Haarlemmormesrpolder ge kozen de heer F. Tb. Roeters v. Lennep, burgemeester te Koog aan de Zaan. - De heer C. E. Last, ingenieur-verificateur van het kadaster te 's-Gravenhage, en de heer M. A. Yenker, landmeter eerste klasse, mochten gisteren beiden onder talrijke blijken van belangstelling den dag herdenken, waarop zij vóór 40 jaren ia 's Ryks dienst traden. Ook de heer H. Vriend, ingenieur-verifica teur van het kadaster in Friesland, herdacht Donderdag te Leeuwarden, onder voel blijken van belangstelling en vriendschap, zijn 40- jarige ambtsvervulling. Gisternamiddag boden generaal Den Beer Poortugael en zijn dochter te 's-Gravenhage aan de leden van het Institut de Droit Inter national en hun dames een thé aan. 'Het Instituut zou hedenochtend en -middag en Zaterdagochtend vergaderen. Zaterdag middag worden de leden door den minister van koloniën te Haarlem ontvangen. Maandag aanstaande zullen de leden van het bureau van het Instituut door H. M. de Koningin-Regentes op Soestdjjk worden ont vangen. Aan al de leden der Gedeputeerde Staten en de griffiers by dat college is een per soonlijke kaart tot bijwoning der inhuldiging van de Koningin in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, benevens een toegangskaart, ter beschikking gesteld. Naar wij vernemen, zal van 25 dezer tot na afloop der inhuldigingsfeesten te 's-Gra venhage geen verlof tot afwezigheid aan do ambtenaren bij de posteryen, by de rjjkstele- graaf en by de Staats- en Hollandsche spoor wegmaatschappijen worden verleend. (27. 22. O.) De pater Augustyn F. Duynstee, Maan dag door den aartsbisschop van Utrecht tot priester gewijd, is benoemd tot professor aan het binnenkort te openen college der paters Augustynen, te Eindhoven. Men seinde gisteravond uit Marseille aan het „H. Dagblad": Do Pangerans Mangkoenegoro en Sosrone- goro van Koatei zyn hier met het stoomschip „Oengaran" van de Rotterdamsche Lloyd aangekomen. Zy begeven zich direct naar Holland, in gezelschap van den heer H. Doeff, O.-I. ambte naar met verlof, die hen, ingevolge opdracht van de Nederlandsche Regeering, hier op wachtte. Nader seinde menDe beide Pangerans van Koetei zyn met de Rapide naar Parys ver trokken, waar zy den nacht in het Hotel Montaigne zullen doorbrengen. Zy zullen morgenochtend met den trein van 8.20 naar Den Haag vertrekken. Het voornemen bestaat om de Provinciale Staten van Zuid-Holland ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in buitengewone vergadcring by een te roepen tegen Dinsdag 13 September, den laatsten dag van de reeks van inhuldigingsfeesten te 's-Gravenhage. By gelegenheid van ~do vlootrevue op het Hollandsch Diep zullen de leden van de Staten-Generaal in de gelegenheid gesteld worden do vlootschouwing aan boord van twee booten der Maatschappij .Zeeland" by te wonen. Volgens de .Truth" zal koningin Victoria by de Iohuldiging H. M. onze Koningin be noemen in de Orde van den Kouseband. Verder beet het, dat koningin Victoria H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Regentes in de lsto klasse van de Orde van Victoria en Albert zal opnemen. Dit laatste bericht kan niet juist zyn, zegt de .N. R. Ct.," aangezien H. M. de Koningin reeds eenigen tyd geleden tot die orde is benoemd. De blauwe band van de Orde van den Kouseband is, volgens de .Truth," ook be stemd voor den Koning van Wurtomberg en den Groothertog van Saksen-Weimar. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 18 Aug. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Admiraal," van Oost-Afrika naar Vlissicgen en Hamburg, vertrok 16 Aug. van Port Said; de „Ardjoeno," van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Aug. van Suez; do „Oengaran," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 17 Aug. te Marseille; de „Lombok" vertrok 18 Aug. van Marseille naar Amsterdam; de „König," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 17 Aug. te Napels; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Aug. van Genua; de „Werkendam" vertrok 18 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Anchises," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Aug. Perim; de „Laertes," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Aug. van Port Said. Bodegraven. De feestcommissie ontving van den heer H. Mol, broodbakker alhier, de toezegging om 800 krentenbroodjes uit te reiken aan de kinderen by het a. 8. school feest. Dankbaar natuurlyk werd dit royale aanbod door de commissie aanvaard. Uillcgom. Het O. M. by de rechtbank te Haarlem eischte gisteren tegen Jac. De Vos, 33 jaren, opperman, alhier woonachtig, een gevangenisstraf van 6 maanden. Leiderdorp. Aan den optocht, ter gelegen heid van de kroningsfeesten alhier te houden, zullen deelnemen 91 personen, waarvan 75 gekostumeerd; de overigen zullen een eere- wacht vormen. Noordwyk. Ons fanfarecorps „St.-Jeroen" heeft "Woensdagnamiddag nadat het eerst zyn mode werking verleend had by de ja3r- lyksche processie der Noordwyker3 zelvön op dea St.Jeroensdag aan de vereerende uit- noodiging gevolg gegeven, den stoet op te luisteren, die den zeereerw. heer C. Scheiber- ling, pastcor van Vogelenzang, ter gelegen heid van zyn veertigjarig priesterfeest, van het station naar zyn kerk geleidde. Oudshoorn. In de Lage Waard onder deze gemeente ondervinden de landbouwers de schadelijke gevolgen van hét niet droog binnen halen van het hooi en daarmee gepaard gaande zorgen, aangezien veel hooibergen zeer sterk broeien. Enkele zelfs moeten geheel worden omgewerkt, terwyi de meeste voorzichtig heidshalve geboord worden. De verlofganger M. Turken albier is tegen 1 Sept. a. s. opgeroepen, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend. Voorschoten. By gelegenheid der land bouwtentoonstelling te Voorschoten zal in den avond van den lsten September a. s. door het personeel der goud- en zilverfabriek der heeren Van Kempen van uit de fabriek een optocht met vaandels en een deel der Leidsche schutterymuziek worden gehouden. Dè stoet zal van de fabriek den weg nemen naar het dorp, waar by opgewacht wordt door het tweede gedeelte der schuttersmuziek. In het dorp aangekomen, zal een ovatie worden gebracht aan den burgemeoster aldaar, als vertegenwoordiger van de Koningin. Warmond. De viering van het inhuldi- gingsfeest is thans vast bepaald op 7 en 8 September. Op den eersten dag zal een kindercantate gezongen worden en zullen wedstryden van verschillenden aard voor kinderen en vol wassenen plaats hebben metpryzen en premién. Deze volksfeesten worden gehouden op een welland, hiertoe belaDgloos aangeboden door een ingezetene. Op het feestterrein zullen buffet, wafelbeignets- en poffertjeskraam, enz. zeker niet ontbreken. Op den 8sten wordt een groote historische optocht gehouden, die, begeleid door de wel luidende tonen der bc-kende „Harmonie van Warmond", het glanspunt der feestviering belooft te zullen worden. Uit de „Staatscourant." Koninkl. besluiten. Vergunning verleend aan den luit. ter zee 2de kl. A. G. Boissevain, tot het waarnemen van een particuliere betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van eon jaar, ingaando 21 Augustus a. s., onder stilstaud van non-activitoits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Eervol ontheven Dr. J. F. Van der Meer, arts, thans te Amsterdam, op zijn verzoek, van'het ge zondheidsonderzoek van Uit zee te Brouwershaven aankomende schepen, en voor den tijd van drie jaren met dat onderzoek voor Brouwershavon be last: A. A. Koaap, arts, aldaar. BenoemdBij de commissie tot do zaken der Protestantsche Kerken in Nederlandsch-Oost- en West-lndië; a. tot president de heer L. Overman, thans vice-president; b. tot vice-president do heer A. LoefF, thans lid, en c. tot lia de heer W. L. Welter Jr., predikant bij de Nedorlandsch-Her- vormdo Gemeento te 's-Gravenhage. Benoemd en aangesteldTot officier van gezond heid 2de kl. bij het porsoneel van den geneeskun digen dienst van het leger in Nederlandsch-Indiö, de heer G. M. Brouwer, arts. Geplaatst de adelborst lste kl. bij de Koninklijk© Nederlandsche marine reservo W. K. J. Uhlenbroek mot den 25sten dezer, aan boord van hetinstruc- tioschip ,Gier". De gewone audiëntie van den minister van binnenlandscho zaken op 20 dezer en van den minister van waterstaat, enz. op 23 dozer zullen niet plaats hebben. Aan de Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Dor drecht, Schiedam, Leiden, Delft, Middelburg, Vlis- singen, Zaandam. Gailingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel, is een exemplaar toegezon den van do Accounts relating to trade and navi gation of the United Kingdom", nopons de maand Juli 11. Examen-commissie. Met ingang van 19 Augustus is op verzoek van den benoemde, ingetrokken do benoeming van dr. J; J. Couvóe, schoolopziener in het arrondissement Loenen, tot lid der commissie, welke te Utrecht zitting houdt tot hot afnemen van hot examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeresin die commissie is tot lid benoemd de heer P. H. Van der Ley, directeur der rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem. Inhuldigingsfeesten. Door den Minister van Oorlog zyn do volgende bepalingen vastgesteld voor de Revue op 21 Sept. a. s. Do afdeelingen, welke corpsen vertegen woordigen, zullen als volgt worden samen gevoegd en ingedeeld: de compagnie grena diers, de compagnie jagers, de compagnie van het 4de en die van het7dereg. infanterie vormen te zamen één bataljon ondc-r com man.o van den hoogeten en oudsten in rang der bataljons-commandanten van de genoemde corpsende vier compagnieën vesting-artillerie vormen te zamen een tweede bataljon onder commando van den oudsten in rang der luitenants-kolonels van de regimenten vesting artillerie; de compagnieën van de corpsen pon tonniers, torpedisten en pantserfort-artillerie vormen een derde bataljon onder commando van den commandoerenden officier van het corps pontonniers. De drie aldus gevormde bataljons worden onder het bevel gesteld van den kolonel De Bock, commandant van het regiment grena diers en jagers, aan wien een, door den chef van den generalen staf aan te wyzen, bereda adjudant van een der Staven wordt toegevoegd. Aan de commandanten eer gecombineerde bataljons worden geen adjudanten toegevoegd. Do sterkste dezer compagnieën zal bedragen honderd onderofficieren en minderendie van het eskadron honderd rykspaarden, die van de battery vier stukken, zonder voertuigen. Hot vaandel of de standaard van het corps zal by de compagoie of by het eskadron tegen woordig zyn. By het gecombineerde regiment wordt inge deeld de stafmuziek van het regiment grena diers en jagers, terwyi alle commandeerende officieren der corpsen, welke door detache menten vertegenwoordigd worden hieronder ook de commandant van het corps genie troepen te paard, doch zonder adjudant, by de revue tegenwoordig moeten zyn. De inspecteurs der wapens, de inspecteur van het militair onderwys, de hoofdintendant, do inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de commandant der lsta divisie infanterie, de commandant der bere den artillerie, de commandant der vesting artillerie en de bevelhebbers in de militair* afdeelingen worden uitgenoodigd te paard en vergezeld van een bereden subaltern officier als adjudant, of als zoodanig fungeerende, de revue te komen bywonen. Voor zooveel de opper officieren of laatstbedoelde officieren niet bereden zyn, zal hun een troepenpaard ten gebruike worden gegeven van een der bereden corpsen, in hun garnizoen aanwezig. Het corps, dat een paard voor het omschre ven doel afgeeft, zorgt tevens voor oen onbe reden geleider, en, voor zooveel de subalterne officieren betreft, voor oen behooriyk harna- chement. Het commando over alle by de revue aan wezige troepenafdeelingen zal worden gevoerd door den luit.-generaal A. Kool, chef van den generalen staf. De detachementen, door welke corpsen vertegenwoordigd worden, zullen op den rechtervleugel plaats nemen en de kolo- niab reserve zal zich m6t haar eigen muziek corps en tor sterkte van twee compagnieën opstellen op den uitersten rechtervleugel. De revue zal te elf uren voormiddag aanvangen. De opporofficieren zullen by de revue ge kleed zyn in klein-tenue jas, met epauletten, en voorts met steek, pluim en sjerp. De hoofd- en subalteme-officieren zullen gekleed zyn ia roar8chtenue. De afdeelingen, welke corpsen vertegen woordigen, zullen gekleed zyn in marschtenuo; in elk dezer compagnieën infanterie zullen onderofficieren en minderen in onderling over eenstemmende uniformen moeten zyn gekleed; By de troepoD, op hot terrein der revue aanwezig, moeten de slechts tydelyk by die afdeelingen gedetacheerde officieren, onder officieren en cadetten niet met een commando worden belast. Dit personeel zal corpsgowyzo vereenigd en by het corps de plaats innemen, door den chef van den generalen staf aan te 13) „Ja on toen hob ik oen paar dagen go- leden mijnheer Imhof naar den tuin zien gaan, en Ottilie waa er ook. Ik zag hen niet bij elkaar, want juist hier zaten zi), achter dit bosket, waarheen men van boven niet zien kan. Maar ik heb mijnheer Imhof weer in huia zien enellon, by kwam mij tegen, toen ik juist naar buiten wilde gaan, want -tante zond my naar benoden, omdat ik haar vertelde, dat zij allebei in den tuin waren, en tante was zeer boo8 en heeft later erg op Jlttilie geknord." „Geknord?" „Ja, en tante heeft gelijk ook.", „Hoezoo?" „Wel u heeft het toch natuurlijk al lang kunnen merken, en omdat ik het ook merkte, heeft men het mi) gezegdde griffier wil met Ottilie trouwen en Ottilie heeft thans ook besloten hem te nemen. Eergisteren heeft bi] haar een prachtig cadeau gezonden, en nu is hi) op weg naar Ottilia's vader om het jawoord te halen. En wanneer hi) dan terug komt, dan wordt de zaak publiek. Nu mag 'k het u immers dus wel zeggen, omdat u niets verklapt?" Ik waa niet in staat een woord uit te brengen; ik voelde, dat ik doodsbleek werd, warrelend draaide alles om mi) in 't rond, Ik geloof, dat het verstandige meisje naast my heel goed merkte hoe ontdaan ik wa9, maar zy bleef even ongedwongon en bazelde al maar door. „Ottilie heeft altyd gezegd: ik trouw slechts met een ryken man, en dat doet zy nu immers ook, want deze is nog veel ryker dan de eerste. Alleen die was jonger, maar by deugde niet, en daarom hoeft zy met hem gebroken, en toon hoeft baar vader haar naar tante L9nne gezonden, om haar die geschiedenis uit het hoofd te dryven. Nu, zy hoeft niet lang getreurd en zeker by zichzelve gezegd: Is het niet de een, dan is het de ander; en ik heb my van u beiden vaak afgevraagd: Is het de een of de ander? tot ik eerst heel op 't laatst bospourds: zy zun het geen van beiden." Ik zweeg nog Bteeds en staarde in de leege ruimte, doch geen woord ontging my. Na een korte poos ging Louise voort: „Tante zei gisteren, maar heel zacht, want ik mocht het niet hooren„Goddank, dat zy weg raakt, dit spelen kan ik Diet mee aanzien I" Spelen, zei ze, en u kunt ook wel begrypen, wat zy daarmee bedoelde. Ik kan bet my vooreteileD, en toen en toen toen dacht ik ook, dat ik u de geschiedenis wel eens kon vertellen. Tante heeft Ottilie verboden alleen naar den tuin te gaan, maar ik mag dat natuurlyk wel, en toen ik u straks, terwyi ik nog boven was, zoo rond zag loopen en al maar naar het venster kyken, toen ben ik gekomen, ofschoon u zeker niet my gemeend hadt." Ik nam haar hand en drukte ze hartelyk. Dat kind was op dit oogenbiik bepaaldeiyk mgn vertrouweling, ik kon er niets tegen inbrengen en ik bad er ook niets tegen; het was my alles hetzelfde. Ik stond op om been te gaan, maar spreken kon ik geen woord. Ik geloof, dat ik tuimelde, want opeens greep Louies myn arm, alsof zo my vriendschappeiyk vergezellen wilde, hetgeen zy vroeger nooit gedaan had. Toen was ik weer alleen op onze kamer. Hoe laDg ik alleen gezeten heb, weet ik niet, maar het was reeds lang donker, toen Prits thuiskwam. Daar ik my niet verroerde, waande hy zich alleen, nam de lamp en stak ze aan. Terwyi het licht opvlamde, zag hy my, en myn voorkomen moest wel iets buitenge woons aankondigen. Eerst staarde hy me in sprakelooze verba zing aan; ook hy had zich biykbaar dezo mogelykheid niet voorgesteld, ook hy bad wellicht nooit anders gehoord dan dat wan neer tweo menschen één meisje liefhebben, zy de liefde van den een beantwoordt en de ander zich troosten moet. In ons geval konden wy ons met elkaar troosten. „Ook gg?" riep Prits eindelgk uit, terwyi hy op een stoel neerviel. „Ook ik!" was myn antwoord, en knagende pyn, beleedigde hoogmoed, gekwetste ydel- heid kwelden myn ziel, zoodat ik my misschien in nog voel erger toestand bevond dan Frits eenlge dagen geleden. „Die coquette! Die slang! Die circe! Die heksl Die die dat canaille I" schreeuwde Frits en sloeg dreunend op de tafel. „Wat heeft ze op jou aan to morken?" „Als ik ryk was dan misschien...." bracht ik mot moeite voor den dag. „Welzoo! Een kerel als jüNiet ryk! Dat ben ik, maar ik ben niet ernstig genoog, dit ben jij, maar zy had ons misschien het liefst allebei aan het lyntjo gehouden; wy maakten dan een voortreffeiyk geheel uit." Hg scheen ontzettend vertoornd, dat zy na ook my niet wilde. „Maar wat zei ze dan? Waar heb je ze aangetroffon? Spreek eens een keer frisch voor de borst I Ha, ge kunt niet gelooven, hoe goed dat doet, zoo een keer zyn hart to luchten!" En toen begon hy weer: „Die duivelin! Die Lorelei I Die heksl" enz., zoodat ik waariyk moest glimlachen. By hem begon de humor reeds de overhand te krygen. „Waar hebt ge haar dua aangetroffen?" „Ik heb haar in het geheel niet aangetroffen." „Hoezoo?" „Ik heb haar in het geheel niet gesprokon." „Niet gesproken?" „Neen." „Heb je dan geschreven?" Ik schudde Blechts met het hoofd. „Dan begrgp ik er niets van." „Ik heb Louise gosproken." „Louise?" „Ja, maar zy weet...." „Lieve jongenl" (hoelang was het geleden, sinds ik dit woord gehoord had!). „Jegelooft toch niet, dat die satanscbe.zulk een kind tot vertrouweling neemt?" „Zeker niet, maar Louise heeft my gezegd, dat dat" het woord bloef my in do keel stokon „dat Ottilie met don griffier gaat trouwen." „Wa-a-at?" „Ja zoo is bet!" Nu barstte Frits in een dol, homerisch ge- lach uit, zoodat men aan den overkant moonen kon, dat wy erg vrooiyk waren. „Die oude spillebeen 1" riep hy, „dat ver- velende wezen I Eu dan myn godin, myn engel, myn afgod, myn muze, op wie ik verzen heb gemaakt, die mg hot hoofd op hol, myn ziDnen in de war gebracht heeft, aan wier voeten ik heb gelegon, die onze vriendschap verbroken heeftI Ha, ha, ha! Nu weg mot haar uit myn hart, alles, wat van haar er nog in is!" En hy rukte ale symbool zyn vest los, opende het venster en ging or uit hangen, alsof hy iets wildo verjagen. „Doch wy, oude jongen," ging hy voort, „wy zullen ons een grogje maken tot ver troosting, versterking, genezing en vorloselng," en by trok aan de schel, zoodat Liesbet haastig binnen kwam loopen. Frits beval heet water te brengen. Van de andere ingrediënten waren wy voorzien, en weldra dampte het warme brouwsel in onze glazen. (Slof volgl.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1