'r 11799 "Vrijdag 13 Augustus. A°. 1898 feze Qourant wordt da^lijks, met uitzondering van (%on~ en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Peuilleton. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER nniTB AWPi Voor Leiden per S maanden. f 1.10. anco per po6t1.40. I/Lfzenderlpe Nommer9 0.06. PRUS DER ADVKRTHH'I'I iS^TSTa Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. - Groctere letters naar plaatsruimte. - Voor hot incasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden. 11 Augnstns. I Bü koninklijk besluit z\jn benoemd by cieostcoende schutterij te Leiden, tot Isten kit:nant adjudant de heer J. H. Van Waveren, Lp. 1ste luitenant der infanterie, thaDs onder- Dtuandant van het Invaliedenhuis in laatst- fcnoaaide gemeente, vroeger 1ste luitenant- Bju^ant by de dienstdoende schuttery te Kam- sen; tot lsten luitenant-kwartiermeester,met personoelen rang van kapitein, de heer 0. A. Verweyde, gep. kapitein van den RlaatselUken staf. I - Voor de akte Duitscb, lager onderwijs, g8s)aagd mej. H. W. M. Spiecker, van leiden. De cadet A. Hackstrob, die by koninklyk Bsluit van 28 Juli 11. benoemd is tot 2den Ritenant by het wapen der infanterie, wordt e:eeld by de 3de comp. 2;e bat. 4de regi be'il infanterie, alhier in garnizoen. I De beëediging van genoemden officier zal (laat* hebben op Zaterdag 13 Augustus a. s., j twee uren, op de binnenplaats der kazerne. - Op 15 dezer wordt te Nieuwkoop, in lerbiooing met Bodegraven, ben Rykstele- |ra3lkantoor, ingericht met telephoondienst, ^oor het algemeen verkeer geopend. 1 Do diensturen zyn geregeld als volgt: op jrerkdagen, van 8.30 tot 11.30 uur 's voor-, 12.30 tot 2.30 en 5.30 tot 7.30 uur (Boamildags; op Zon- en feestdagen, van f.30 tot 8.30 '8 voor- en 12.30 tot 1.30 uur b namiddags. Prins en Prinses Von Wied zullen met wro/g aanst. Maandagavond met den trein na 6 59 aan het Staatsspoorwegstation te g-Gravenhage aankomen. De Duitsche gezant by-ons Hof, zoomede ide leden van de Duitsche legatie waren gister- namiddag ten maaltyd genoodigd by den Groothertog van Saksen en diens dochter, de lertogin van Mecklenburg, op het Kurhaus le Scheveningen. Na afloop van het maal woonden de groot- prtog en de hertogin, eveDzeer als de erf- [roothertog en de erfgroothertogin van Baden voorstelling by van de Duitsche operette, loor het Fiala-gezelsqhap in de Kurzaal ge geven. Onder hen die op het register in het hotel den groothertog van Saksen en van de indere te Scheveningen vtrtoevende Duitsche loreten hunne handteekening stelden komen ook voor dio van dr. Leyds, nieuwbenoemd fezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek, van jbr. Van der Hoeven, gezantscbaps- jecretaris. - H. M. do Koningin-Regentes heeft aan „Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik," een subsidie verleend ten bedrage jtan f 500, speciaal voor de Volkskoffiehuizen, paaromtrent het volgende jaar by de Regeering »o verslag wordt ingewacht. Dinsdagavond is te 's Gravenhage per Staatsspoor aangekomen de prins van Schaum- burg-Lippe met zyn gemalin, zustor van den Duit8chen keizer. De vorstelijke personen, die hun intrek hebben genomen in het „Oranje- hotel" te Scheveningen, werden aan het Staatsspoorwegstation verwelkomd door den Duitscben gezant. Aan bet Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 8 10 Augustus deel 7 candidaten voor de faculteiten der god geleerdheid, enz. Toegelaten één candidaat: de heer J. A. Van Hamel. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 8 candidaten geëxamineerd. Toege laten zyn 2 candidaten, nl. de heer n S. Bottenheim en G. F. Rochat. Gedurende den loop van het examen trokken zich 2 candidaten terug. Het examen wordt voortgezet met 1 can didaat. Te Rotterdam is het denkbeeld geopperd om Schimmel's „Oranje en Nederland" door de Vereenigde Tooneelisten te doen opvoeren voor de schooljeugd. Twintig voorstellingen, twee daags, zouden kosteloos gegeven worden voor te zamen 25- a 30,000 kinderen. Omdat er ook tableaux uit 's Lands geschiedenis zoulen worden vertoond, berekent de Toone9- listen-vereeniging de te maken kosten zonder dat zy er op verdient op 4- a 5000 gulden. Misschien is dat geld wel te vinden, hoopt de „N. R. C." Door den minister van oorlog is bepaald, dat by de rsvuo op 21 September a. s. de officieren der schuttery, evenals die van het leger, voor zoover de laatsten niet ingedeeld zijn of tehooren by de troepen, over welke de revue gehouden wordt, niet anders dan als gewone toeschouwers tot de revue kunnen worden toegelaten en aan hen mitsdien daarby geenerlei officiëde plaats kan worden aangewezen. By koninklyk besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Eolland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Oudewat r tot aflossing van een schuld en tot het aan- gaan van een gel:leening, en zulks weg ns den langen termyn (37 jaren) van aflossing. Voorts is gehanohaafd de beslissing v^n den directeur der directe belastingen, enz. te Rotterdam tot afwyzirg van het verzoek om vrydom van personeels belasting voor het gebouw te Delft van den Ned. R.-K. Volksbond. Hu stoomschip „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Aug. Gibraltar; do „Prinses Amalia," van Amster dam naar Batavia, vertrok 10 Aug. van Suez; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Aug. Ouessant; de „Werkendam," van Nieuw-York naar Rotter dam, pass. 10 Aug. Bevezier; oe „Ardjoeno," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 10 Aug. te Marseille; de „Laertes," van Batavia naar Amsterdam, passeerdo 9 Aug. Perim; de „Kaiser" arriveerde 9 Aug. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 10 Aug. te Leixoes. Jlillegom. Ongeveer 200 belangstellende ingezetenen dezer gemeente hadden aan de oproeping der commissie voor den vakoptocht ty gelegenheid van het a. 8. inhuldigings- feest gevolg gegeven en bevonden zich in de zaal van het Cafó „Flora" byeen. De voorzitter, de heer F. W. Vlotman, opende deze byeenkomst met een echt vader landlievende toespraak, waarin by de redenen uiteenzette van dit samenzyo, vertrouwende, dat ook Hillegom door eendrachtig samen werken niet zou achterwege blyven zyn huldo en gehechtheid te botoonen aan onze jeugdige Koningin, wanneer zyzelve de teugels van het bewind zal aanvaarden. Het doel nl. van deze byeenkomst was het organlseeren van een vakoptocht. Daarvoor vroeg by aller steun en spoorde by de aan wezigen tot eendrachtig samenwerken aan, ten tinde dezen optocht zoo veelzydig mogeiyk te doen wezen. Met applaus werden de toespraak en het voorstel begroet, terwyi van deze gelegenheid dan ook door velen gebruik werd gemaakt om zich aan te sluiten by hen, die reeds te voren toezegging hadden gedaan. Bloembollen cultuur stelde voor dit doel een belangrijke som beschikbaar; ook de landbouw zal door den heer N. J. Nelis alhier waardigiyk wor den voorgesteld, evenzoo de pers en een groot aantal verschillende vakken en vereenigingen. Een eerewacht te paard en een te voet zullen voor eigen rekening dit goede voor boel i van Bloembollencultuur trachten na te volgen, om dezen optocht zoo luisterrijk moge lijk to doen zyn. Da feestelykheden, ingeleid door koraal muziek van den toren, zullen vermoedeiyk bestaan uit: het plaatsen ?an een Wilhelmina- boom, rondgang met de schoolgaande kinderen, gevolgd door den vakoptocht, waarna de kinderen zullen worden ontuaald en bezfg- gebcu.'en door vertooningen van een mario nettenspel. Ook zullen armen of behoeftigen dien dag een bedeeling ontvangen^ Des middags zullen er verschillende volks spelen plaats hebben en des avonds vuurwerk, een en ander opgeluisterd door muziek. Met een woord van dank voor de trouwe opkomst werd de vergadering gesloten. De arbeider K. L. W. De Groot, alhier, sedert kort gehuwd, kwam gisteravond by zyn thuiskomst tot de minder aangename OQtdekking, dat zyn vrouw en kind de echte- lyko wooing hadden verlaten en dat al het huisraad verdwenen was. Yan de buren ver nam by, dat zyn vrouw vertrokken was naar Den Haag en zyn gehoele inboedel derwaarts per verhuiswagen was vervoerd, waarvan men hem geheel onkundig had gelaten, opdat de verrassing voor hem des te grooter zou zyn. Noordwyk. In de gisteravond gehouden Raadsvergadering, die door alle leden werd bygewoond, werd behandeld en aangenomen een drietal voorstellen van B. en Ws., regelende den toestand der thans in eigen beheer ge nomen gasfabriek, volgens welke regeling de voornaamste zaken, als ondergeschikt perso neel, gas- en meterpryzen, blyven als vroeger. Tegen een gewijzigd voorstel van B. en Ws. betreffende het Dompad bestrating van het eerste gedeelte handhaafde de heer C. Alke made het door hem in een vroegere vergadering aanbevolen denkbeeld van bestrating van het geheel een klinkerpad in het midden welk amendement, gesteund door de heeren J. De Groot en C. J. L. Yan der Meer, met zes tegen vyf stemmen werd aangenomen, waardoor het voorstel van het Dag. Bestuur verviel. Zwammcrdam. Gisteren is de heerE. G. Drentb, sedert 1880 hoofd der openbare school alhitr, wegens gezondheidsredenen naar Amers foort vertrokken. Iq plaats van dat de Raad, toen de aanvrage om eervol ontslag inkwam, een nieuwe be noeming voorbereidde, hoort men hiervan nog niets, zoodat thans geen hoofd aanwezig is, en de Raad besloten heeft de vacantie voor- loopig met een week te verlengen. De ouders van de schoolgaande kinderen zullen er nog plezier van kunnen hebben, want al wordt er morgen iemand benoemd, dan is het niet te denken, dat de benoemde zoo dadelijk komen kan. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Maarsen c. a. P. Broeksmit, ontvanger derzelfd9 middelen to Harmeien c. a. De duur der detacheering van den officier van gez. 2de kl. J. W. Van Rijn, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, bij de landmacht in West-Indië, mot twee jaar en zes maanden verlengd en alzoo nader vastgesteld op vier jaren en zes maanden, de hoen- en terugreis daaronder begrepen. Aan den 2deu luitenant II. P. J. baron Van Heemstra, van het 7de rog. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werd door een win- keiier by de politie to dezer stede aangifte gedaan, dat by hem een vrouw goederen op zicht had gehaald en deze vermoedt lyk verkocht had in een huis van verkoop met recht van wederinkoop. Deze goederen, benevens de daarvoor afgegeven beleenbriefjes, worden in beslag genomen, en by onderzoek bleek, dat dit geval niet het eenige misdryf was, hetwelk die vrouw op haar geweten had. Reeds geruimen tyd had zy nl. ty verschillende winkeliers goederen op zicht gehaald en deze op vorenbedoelde wyze verpand, welke goederen zy dan weer inloste, betaalde of teruglracht na by anderen weer goed te hebten gehaald. Ook had zy, het op deze wyze niet langer kunnende volhouden, goederen op crediet gekocht, doch niet of slechts gedeel telijk betaald, totdat zy het eindeiyk nog eens waagde een achttal gebreide kleding stukken op zicht te balen en deze te ver- koopen, doch eindelijk in de val liep. Zy zal zich deswege voor den strafrechter te ver antwoorden hebben. Drie jongens alhier werden door een agent van politie betrapt op het stelen van perziken uit een tuin, waartoe er twee op den muur om dien tuin geklommen waren, terwijl de derde op den uitkyk stond. Eén hunner werd door den agent gegrepen, waar door ook spoedig de twee anderen bekend waren. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. Uit speelschheid bond gister- xniddag een jongen in een fabriek alhier een touwtje om het spinnewiel eener in beweging zijnde machine. Zyn daarby tegenwoordige 14 jarige kameraad, aan de aardigheid willende mededoen, trachtte het touwtje te grypen, dat zich toen echter om een zyner vingers slingerde en dezen medetrok naar de machine. De vinger raakte daardoor beklemd en ver wond, waarom de knaap per rytuig naar het Academisch Ziekenhuis is gebracht, alwaar de amputatie van den viDger noodzakelijk werd geacht. Dinsdagochtend is te Wassenaar de jaariykscho wedstrijd tusschen Nederland- sche cricketters en de gasten van baron Van Brienen van de groote Liodt begonnen. Het Nederlandsche elftal bestond uit de volgende spelers: C. J. Posthuma, Haarlem, captain; mr. C. Feitb, Den Haag; W. H. R. Van Manen, A. A. Kool, A. Koolhoven en A. v. Waveren, HaarlemM. en J. Bt?yerinck en De Stoppelaar, Lei Jen; D. v. d. Berg en J. C. Schroder, Amstels C. C. Dit elftal ging het eerst aan bat en speelde, niet zonder eenige kansen gegeven te hebben, 99 runs by elkaar. De Engelschen maakten in hun eerste inniDg6 niet meer dan 73, wat te danken was aan het uitnemende bowlen en fielden der Hollanders. De beste Engel schen, de heeren C. P. Foley en Forbes, beiden bekende ex e9rste-klasse spelers voor Cam bridge en Oxford, werden voor 21 en 18 door Posthuma gebowld, terwyl by de Hollanders het hoogste cijfer een 38 van mr. Feith was. Toen hit Hollandsche elftal voor de tweedo maal inging, scheen hun totaal minder gun stig to worden, maar de laatste wicket viel eerst toen er 87 runs byeen waren. De Engel schen lieten in hun tweede innings veel beter spel zien. Toen dit gestaakt werd waren door Foley reeds 27 punten gemaakt, zoodat er veel kans is dat zy hun verschil inhalen. Over bet verder verloop van den wedstryd meldt men: By de voortzetting der cricketmatch te Clingendaal hadden de Engelschen 114 runs noodig om te winnen. Zy verloren slechts 2 wickets, nameiyk C. Foley van 31 runs en Scott met 10, en wonnen dus met 8 wickets. H. Foley bleef not out met 53 runs. De beide captains besloten daarop een nieuwe vriend schappelijke match aan te vangen van één inDing. De Hollanders batten het eerst. Holland maakte daarty 140 voor 10 wickets, Engeland maakte 140 voor 7 wickets neer. De Hollanders verloren dit vriendschappelijk spel dus met 3 wickets. Vrooiyk, gezond en friscb, mot rozen op de wangen, keerde gisteren uit Brabant te 's-Gravenhage terug de groep kinderen van de tweede gezondbei skolonie. Men kon het den kleinen aanzien, dat bet uitstapje hun had goed gedaan. En dat het geen gezichtsbedrog was, toonden do cyfers van de opmetingen van kracht, lengto en Frits en Frans. .Bedroefd? En waarom dan wel?" ,30 draagt ook rouwkleederen, maar toch ^liet meer zware rouw; haar moeder is een f jaar geleden gestorven." „Zoo, zool" zeiden wi) te gelijk en meenden jdaarnooo de droefenis van het meisje verklaard f te hebben. Wat .my betreft, hielden mijn gedachten llich verder niet bijzonder met do nieuwe huis- [genoote bezig; alleen wanneer wi) thuiskwa men en ik de bloempotten vóór haar ven3ter zag, [tuurde ik onwillekeurig naar de verzorgster der bloemen, en ik moet ook bekennen, dat het vrouwelijk element in onze nabijheid een jvorzedelykenden invloed op ons uitoefende, irant wanneer wy soms wat laat 's avonds Jthuia kwamen, klommen w(j zoo zacht en [behoedzaam de trap op, aleof wij vilten muilen laaQ do voeten hadden. Vroeger hadden wij Ier volstrekt niet aan gedacht, dat wij mis leiden den slaap onzer hospita verstoorden; ■bepaald niet uit boosaardigheid, doch uit recht ■vlegelachtige gedachteloosheid waren wij maar too het hui3 en onze kamer binnen komen lstolperen en hadden dan nog ten overvloede 101120 laarzen buiten de kamer gesmeten en jde deur dichtgeslagen, dat de geheels stille corridor 01 van dreunde. Thans nieta van dat I alles, want de slaap van een jong, schoon I «wuujeisje dat is heelwat andera 1 Ik houd ook staande, dat Frits veel meer schoons halsboorden gebruikte dan anders en altijd een blauwzijden da3 droeg, iets, dat tot dusverre voor bijzondere gelegenheden gereser veerd was gebleven allemaal in de hoop, juffrouw Oitilie op de trap of op de corridor eventjes te zien. Doch tevergeefs I Ook naast ons raam ver scheen het aardige kopje niet weer, hoezeer wij beiden ons ook inspanden onzen wierook vóór het bloemonvenater te brandeD, en ofschoon wjj bijna een half uur wachtten, beiden het hoofd naar rechts gekeerd, hetgeen voor onze overburen een vermakelijk schouw spel moet geweest zynl Juist omdat de dame onzichtbaar bleef, hield onze phantasie zich op de potsierlijkste wijze met haar bezig. "Wij Bchroefden van weerskanten onze nieuwsgierigheid hoe langer hoe meer op, zoodat zij inderdaad prikkelend werd en wy er vooral op uit waren, elkander de loef af te steken. Ieder onzer haastte zich 's morgens bot eerst uit het venster te kijken, op de corridor schenen wij onnoodig veel te doen te hebben, en met Liesbet knoopten wy vaker een gesprek aan dan one vroeger ooit in de gedachte waB gekomen. Op zekeren keer beweerde Frits de schoons onbekende gezien te hebbenzy was, volgens hem, juist haar kamer binnengetreden, zoodat hy nog even de slanke gestalte en de volheid harer doDkere lokken had kunnen zien. Dat liet my nu geen rust; ik kon niet dulden, dat by my zoo ver vóór was, en ik besloot een stouten handgreep te wagen. Natuuriyk gebeurde het somtyds, dat de een of de ander van ons tweeën alleen uitging, en wel, omdat wy niet bepaald dezelfde colleges volgden. Zulk een oogenblik besloot ik ten nutte te makeD, en toen Frite juist was weggegaan om professor Mullers voordracht te hooren, die hy voor zeer leerryk hield, maar die ik als te vervelend had opgegeven, maakte ik ln alle haast een weinig toilet, stapte de kamer uit, de corridor over en klopte met stouten vinger aan de deur van mevrouw Lennes kamer. „Binnen!" riep een heldere stem, en terwyl ik met kloppend harte binnentreed, staat daar inderdaad het schoonste meisjeebeeld vóór my, dat ik ooit in myn leven gezien heb. Ik was zóó onthutst, dat ik vergat wat ik zeggen wilde het duidelykst echter werd ik gewaar, dat Ottilie - want dat wa3 zy toch? geenszins donkere lokken had, dat myn verbeelding my due by den vluchtigen blik op dien morgen een poota gespeeld en Frits waarschyniyk slecht3 gepocht had, dat hy het meisje had gezien, want zy was goud blond, over 't geheel een verachyning als hst Uchte morgenrood, en zy glimlachte my zóó ongedwongen vrooiyk toe, dat ook de voor stolling van haar treurigheid niet wilde uit komen. Glimlachte zy misschien over myn blozen, over myn bepaald merkbare verlogenheid „Ik trachtte juist my over myn blooheid heen te zetten, toen zy hot eerst het woord nam en vroeg: „U is zeker een van de jonge heereD, die by myn tante op kamera wonen?" „Jawel om u to dienen juffrouw! Myn naam is WildmaD, Frans Wildman en wy hebben hier zoo'n aangenaam verblyf. „Zoo, vindt u dat?" „O, zeer aangenaam." „Ik vind de kamera naar die enge steeg niet byzondor," zei zy; „hier, tantes kamers, die op den tuin uitzien, zyn in vergelyking veel mooier. Maar, wil u niet plaats nemen, mynheer?" „O, ik dank u," en het voorgewende doel van myn bezoek viel my weer in. „Ik was zoo vry hier aan te kloppen," giog ik voort, „omdat ik mevrouw Lenno iets ver zoeken wilde." „Tante is uitgegaan," sprak zy, „misschien kan ik u dienen of kan ik iets bestellen?" „O, u is wel g03dl Ik kan immers licht terugkomen, wanneer mevrouw uw tante thuis is?" „Zy is thuisi" riep opeens do stem der juist binnentredende dame, on nu had ik myn boodschap over te brengen, die in niets min der bestond dan in het verzoek om het middel tegen kiespyn, want myn vriend was, zoo zeide ik, in den afgeloopen nacht weer erg daarmee geplaagd geweest, enz., enz. Niemand weet, hoezeer ik my over myn leugen schaamde. Ik had een grap willen hebben, om daarmee tegen Frits te pronken, en nu kwam ik myzelven voor als een be trapte Bcbooljongen. Maar de goede professorsweduwe merkte daar gelukkig niets van; zy gaf my zoo bereidwillig haar flescbje mot de tandendrup- pels, dat ik inzag, hoezeor juffrouw Ottillo gelyk had, toen zy aanmerkte: „O, als u van tantes apotheek gebruik maakt, dan krygt u telkens by haar hoe langer hoe meer een wit voetje!" ,EiI" riep ik uit, „dan hoop ik zelf eens ziek te wordoD." „Hoe lichtzinnig, jonge heer!" antwoordde mevrouw Lenno, „myn nicht schertst solide jongelui behoeven zich niet op zoodanige wyze in myn gunst te dringen. „Overigens," voegde zy er lachend by, „aan do gunst van oude vrouwen, zooals ik ben, is jongen stu denten ook niets gelegen." „Toch well' „Nu, dat woten we. Maar, mynheer Wild man, ziet u, ik heb hier op het oogenblik een dochter, een lieve gast; nu zal ik ook wel vaker dan andere meer gaston by my zien, en als dan de joDge heeren my ook dat genoegen willen aandoen, zou my dat zeer aangenaam zyn." Toen werd ik aDdormaal vuurrood en wel van klinkklare vreugde, en een stralende blik op de nicht, waardoor ook tante getroffen werd, zei misschien moer dan woorden hoe gelukkig zulk oen vooruitzicht my maakte. Waarschyniyk stotterde ik ook iota van dien aard, en zeker maakte ik myn beste compliment, maar toen ik my weder op myn kamer bevond, wiet ik niet recht, hoe ik daar gekomen was; ik moest my eerst ba-, zinnen en vond het buitengewoon donker ota my heen, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1