Maandag 8 Augustus. A". 1898 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. Twee vrienden. N°. 11795 LEIDSCH BA&BLA PRIJS DEZER COÜRANTTl Voor Lolden per 8 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderiyke Nommers 0.06. PBUB DER Ani/WU'l'MW'l'l ftw Van 1 6 regels f 1.06. Iedere rogel meer f 0.]7{. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het IncasseereD buiten de stad wordt f 0.05 berekend Finaneiüele Kroniek. Ware hot niet, dat de spoedige vrede tusschen fepanje en Amerika werkelijk met kans van slagen worden verwacht, zoo zou men terecht deze Hagen onder den komkommertijd kunnen rangschik- Nu echter bemerkt men, althans in enkele tfdoelingen, naar aanleiding van de vrede9kansen, zekere levendigheid op. Toch heerscht er jog een onbestemd gevoelen van terughouding: Amerika zond echter flinke aankooporders, hoewel [voornamelijk in fondsen, welko met het oorlog3- [vervoer niets te maken hebben. Ontwijfelbaar is [bet- evenwel, dat de vriendelijker stemming van SVallstreet wel degelijk haar oorsprong vindt in .3 kansen voor het eindigen van den oorlog. Onze Staatsfondsen waren vast, doch 'uiterst flauw; het nieuwe fondg_yerbetordo zich fractie. Men zegt, dat Tan-het óngeplaatsto gedeelte een partij aan eenige binnen- en buiteir- laDdsche bankiers voor vaste belegging is ovër- [gedaan. Oostenrijksche-Hongaarsche waarden zon- |der veel verandering. De verwikkelingen tusschen JOostcnrijk en Hongarije schijnen op de koersen [der diverse Staatsschulden gelukkig geen invloed 3 hebben; toch vraagt men zich wel eens af, wat [let einde van dat geharrewar zal zijn. Voor B-pets. Portugeezen bestond nogal animo, [voornamelijk daardoor, dat men verwacht, dat er Veder een uitkeering boven het gewone derde [deel van de coupon zal worden betaald. Het be- Hrag uit de opbrengst der douanenrechton, bo- Btbikbaar ter verdeeling op do coupons der itenlandsche Schuld van Portugal, beloopt over het dienstjaar 1897/98 383,566 milreis, [tegen 228/287 milreis in het vorige dienstjaar. De Spaansche Exterieurs profiteerden [belangrijk van de kans op vrede. Nu is het wel [te begrijpen, dat daardoor den vrienden van [Spaansche fondsen een weinig moed wordt ge geven, doch of zelfs viede in staat zal zijn, de Spaansche fondeenhoudors materieel te bovoor- [deelen, is een probleem, dat niet gemakkelijk is lop te lossen. De Amerikanon verwerpen natuurlijk bet ideo om de Cubaaosche schuld over te nemen, jaar do Cubanen zelf de schuld verwerpen, en [Spaoje heeft in deze vredesvoorwaarden niets te leggen. Had de Spaansche regeering vroeger ge bracht een eervollen vrede to verkrijgen, wellieht 3 zij dan ook in staat geweest, voor de houders Ider Cubaansche schuldbrieven te kunnen zorgen. Dezen ziju nu echter geheel afhankelijk van de [Spaansche eerlijkheid en solvabiliteit. De vlottende Schuld van Spanje gaat ver over de 500 millioen [pesotas en de geheele Spaansche schuld bedraagt, met dio van Cuba ingesloten, moer dan 9000 millioen pesetas. Het Spaansche budget in aanmerking nemende, [zal er ternauwernood op deze schuld 2 pet. kunnen Korden betaald en dit zelfs niet, zonder consolidatie der vlottende en het aangaan van nieuwe schulden. Turksche fondsen iets meer gevraagd. Loten aan- jvaukelijk beter op aankoop van Oostenrijk. Op [industrieel gebied valt niet veel to bemerken. Aandeelen Hollandsche IJzeren Spoor Iverbeterden 2 pet. De Batavia Ooster-Spoor stelde de 4-pcts.-obligatiën op 3 Aug. jl. en bloc aflosbaar, Ibetaalbaar met /"1000 en 3.66 rente. Van af 3 Aug. [houdt de rente op. De Pandbrievon van de North western en Pacific-Hyp.-Bank werden weder ge- Jvraagd, zonder dat echter de koers veel verbeterde. |Dg Pandbrieven kunnen nog tot 11 Augustus a. s. ■tegen de nieuwe waarden worden ingewisseld. Van de aandeelen in de petroleum-ondernemingen moesten de Koninklijke in het begin der week nog linear prijsgeven; ten slotte verbeterde de koers, Jzoodat zij gisteren weder op 380 procent sloten. fOok de Moeara-Enim-aandeelen waren lager. Sumatra-Palembang-aandeelen konden vaster ge noemd worden en hielden zich veel beter. Men beweert, dat er op de terreinen van deze Maat schappij weder een paar rijke bronnen zijn gevonden. Wel is bot voor do bona fide-houders der Konink lijke Petroleum-My. een angstige tijd en in liet belang van haar aandeelhouders zou liet dan ook niet ongewenscht zijn, dat de directie dezer Maat schappij eens met officiëole en afdoende mede- deelingen voor den dag kwam. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld, dat de door bet Congres aangenomen wet, waaibij de regoering gemachtigd wordt 50 millioen dollar papier uitte geven, bepaalt, dat de aflossing geschieden moet in drie en een half jaar en dat de douanen-rechten als onderpand zullen dienen. De Amcrikaanscho Sporen trokken, zooals wij roeds zeiden, hot meest de nandacht. In C onf ral- Pa cifi c-s hares kwam een opmerkelijke ver betering tot stand. Het behoeft echter geen betoog, dat deze verbetering slechts op speculatieve aan- koopen is gebaseerd, want zoolang de quaestio van de Regeeringsscbnld en het reorganisatieplan niet is geregeld, kan men niets met zekerheid omtrent de toekomst dezer aandeolen zeggen. Ook in obligation Gulfspoor was iets meer te doen naar aanleiding van de betere ontvangsten. Er zijn nu van de 5-pct. eerste Hypotheek 22,578,000 dollar in de noteering opgenomen. Het garautie- syndicaat voor de reorganisatie van de Balti more Ohio-Spoorweg-Mij., welke reor ganisatie operatief is verklaard, daar meer dan 73 pet. der aandeelen zijn ingeleverd, heeft aan een combinatie van Londensche Bankinstellingen een deel der nieuwe waarden, waa:onder ook do \ier- pcts.-obligatiën, verkocht. Veel viaag bestond voor de Shortline-waardpn. Het buitenland kocht voor namelijk de Incomebonds A, terwijl voor do Bonds en de Incomebonds B, zoowel voor binnonlandschö als voor New-Yorker rekening, groote kooporders werden uitgevoerd. De ontvangsten der Oregon- Short en do aan haar verwante Oregon-Railway- Navigaiion-Co. gaan steeds vooruit. De vraag strekte zich ook uit over de Topeka- en Florida- waarden, eveneens op grond van de betere ont vangsten. Mjnlandsche Bank. KOLONIËN. BATAVIA, 5 Juli. Naar w\j van een administratie officier ver nemen, is er den laatsten tjjd onder het ondergeschikte personeel nogal gebrek aan stof, zoodat men op verscheiden bureaux met incompleten heeft te kampen. Misschien zal het nooöig worden, om de vooruitzichten van de adjudant-onderofficieren- kwartiermeesters gelijk te stellen met die van de onderluitenants der infanterie; als dat ge beurde, zou de toeloop van liefhebbers wel grooter worden. (.Bat. Nbld.) Te Soerabaia is tot klerk op het residen tiekantoor op een maandeltyksche bezolJiging van f 22.50 benoemd iemand, in het bezit van een diploma groot ambtenaars-examen, nadat hty reeds een poosje als volontair op dat kantoor had gediend. (Bat. Nbld.) De legercommandant heeft aan de offi cieren van het Indische leger bfi rondschrijven doen kennen, dat allen, die te Atjeh zijn, onverschillig van welken rang of conditie, na tweo jaren verblijf aldaar op hun verzoek naar elders kunnen worden overgeplaatst. De gehuwden, aan wie geen vergunning kan geschonken worden zich door hun gezin te doen vergezellen, mogen na 14 maanden van hun wensch, om afgelost te worden, doen blijken. De geest van do circulaire ademt wel bet verlangen van het legerbestuur, om zooveel mogelflk officiers gezinnen naar het terrein des oorlogs te doen overkomen. Bij den vertegenwoordiger der Oost- Borneo-Maatschappij te Semarang is bericht ontvangen, dat in de ten vorigen jare aange vangen Helena-mijn een koleDlaag is aange troffen, die eercta qualiteit stoomkok-n bevat, zoodat de toekomst der Maatschappij als ver zekerd mag worden beschouwd. (loc.) Uit Atjeh. Aan een brief, welken een officier, die de expeditie in Pedir medemaakt, aan zijn familie te Amsterdam schreef, ontleent het „Hbl." het volgende: „De tegenstand is zeer meegevallen. Een enkele maal was hy hardnekkig en gelukte het ons, om daardoor ook den vijand een gevoelig verlies toe te brengon. Overigens houdt hy nergens stand. Overal begint de bevolking ook roeds in de kampongs terug te keeren en haar goede gezindheid te toonen. Er worden nu naar verschillende en in het tijzonder naar de meest volkryke plaatsen flinke wegen aangelegd, opdat onze troepen zich met sposd er hoen kunnen bewegen, om ingeval van nood den vyand dadeiyk op het lijf te kunnen zitten. Nergens is er door onze troopen geroofd of geplunderd, en dit heelt niet weinig er toe bijgedragen, om de Pedi- reezen spoedig in hun kampongs te doen terugkomen. „De landstrock is welvarend. De grond schynt zeer vruchtbaar to zijn. Men heeft er uitgestrekte rijstvelden, welke ruim van water kunnen worden voorzien, en allerlei vrucht boom en worden in de kampongs aangetroffen. Vee is er in overvloed. „Het zyn flinke ker=ls, die Pedireezen. Van do vrouwen heb ik er niet veel gezien; dezen blyven op een afstand als er militairen voorby- trekken. Dit was ten minste myn onder vinding gedurende de beide keeren, dat ik een transport met vivres naar de door ons veroverde Afjsbsche benting Mantroe moest geleiden. By andere colonnes zyn ze al meer voor den dag gekomen, terwyl ook een menigte kin deren onze soldaten nieuwsgierig stooden aan te kyken. „Onze repeteergeweren hobben den vyand een heilzame vrees iogetoezeml. Niettemin zyn er reeds verbazende marschen gemaakt om de kwaadwilligen zooveel mogolyk overal te verjagen. Gelukkig geeft de gezondheids toestand, niettegenstaande reeds veel van de krachten van den troep is gevergd, nog geen red«n v<.n klagen. „De troepen liggen bier vry good in tyde- ïyke barakken gehuisvest, en ook voor de voeoing wordt goed zorg gedragen." de opzieners bij die middelen A. Van Hengst en D. P. R, Le Grom. Toegelaten: Tot uitoefening der artsenij- bereidkunst in Nederlandsch-Indiö als apothekers bediende mejuffrouw J. J. Pli. Van liijsbergen. 3 e Bij den post- en telegraafdienst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen, rorderd: Tot adjunct-commies op /"S0 maands A. K. A. Von Freijburg, te Semarang, thans adjunct-commies op ƒ50 's maands. Benoemd: Tot adjuuct-commies op f 50 's maands eu geplaatst te Semarang J. C. K. Van Bannisseht. Bij don Waterstaat en 's Lands B. O. W. Overgeplaatst: Van het gouv. Celebes en Onderhooiigheden naar de res. Pasoeroean de op zichter 2de kl. C. M. Bergamin; van de res. Paaotroeau naar bet gouv. Celebe3 en Onderh., do opzichter 2de kl. S- J. Fischer. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, do assisteat-resident van Lamoögan (Soerabaia) M. J. H. Lantzius. Met ingang van 4 Augustus 1898, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de onderwijzer lsto kl. bij bet openbaar lager onderwijs voor Europeanen P. M. Heymans. Wegens ziokte eorvol uit zijn betrekking, de stationschef 2de kl. bij de exploitatie der Staats spoorwegen op Java J. P. Goernat. T ij d e 1 ij k belast: Mot do waarneming der betrekking van leeraar in do staatswetenschappen en geschiedenis aan de hoogere burgerschool te Soerabaia M. D. A. Giel. Gesteld: Voor den tijd van drie maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, tor beschikking van den voorzitter der landraden to Banjoemas en Tjilatjap, Banjoemas, om te worden belast mot griftierswerkzaanibeden bij die rechtbanken, de klerk ter griffie van deu landraad te Kraksaiin, S. Jellcma. T ij d e 1 ij k gesteld ter beschikking van den voorzitter van den landraad teSidoardjo (Soerabaia), om te worden belast met grifliersworkzaamheden bij genoemde rechtbank, mr. E. H. Bergsma, thans tijdelijk ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Bondowoso (Besoeki). Ontslagen: Bij het mijnwezen eervol uit zijn betrekking do tijdelijko opziener J. D. Doorman. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aan den lston luitenant der infanterie P. A. Van Daalen en aan den lsten luitenant-kwartiermeester bij de militaire administratie B. M. Wassing. Ontslagen: Met ingang van 5 Augustus 1898, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de luitenant-kolonel derinfaDterio J. F. T. Veeren. Verleend: Wegens ziekto een tweejarig vei lof naar Europa aan den 2den luitenant der infanterie fl. L. H. Baron Van Isselmuden. Ontslagen: Als militair commandant van Rionw de tot majoor bevorderde kapitein der infanterie G. J. H. Bruynis. B o n o e m d: Tot militairen commandant van Riouw, de kapitein der infanterie J. U. P. Van Aken. Verlengd: Met een maand liet verleend verlof naar Soekaboemi en Sindanglaia, wegens ziekto aan den kapitein bij het 10de bataljon infanterie P. H. Speltie. DEPARTEMENT VAN MARINE. Gedeta cheerd: Bij het Marine-établissement te Soera baia, om belast te worden met do waarneming der betrekking van konstabel bij gonoemde inrichting, do konstabelmajooi in bet vaste corps dek-| en onderofficieren bij de Koninklijke Neder- landscbe Marine G. Rump. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. wachtschip ,Gedeh" op Hr. Ms. flottieljevaartuig .Borneo", als oudste officier do luitenant ter zeo 2de kl. A. H. Baron Van Heerdt tot Evorsberg; van Hr. Ms. .Bromo" op Hr. Ms. flottielje- vaartuig .Borneo" do luitenant ter zee 2de kl. C. Aronstein; van Hr. Ms. flottieljevaartuig .Borneo" op Hr. Ma. wachtschip .Bromo de luitenant tor zee 2do kl. R. Van Leent; van Hr. Ms. flottieljevaartuig .Borneo" op Hr. Ms. wachtschip .Bromo" de luitenant ter zee 2de kl. P. A. Bik; van Hr. Ms. wachtschip .Gedeh" op Hr. Ms. wachtschip .Bromo", de luitenant ter zoo 2de kl. V. L. Rambonnot. Gemengd Nieuws. De politie to Haarlem heeft oy de kermis crie personen aangehouden, verdacht van zakkenrollerij. Zy waren in het bezit van elf horloges met en zonder kettingenvyf daarvan zyn herkend al3 in do laatste dagen aldaar gerold. De drie gearresteerden zyn uit Amsterdam afkomstig. De uit Schiedam vermelde diefstal had plaats in den winkel van den hoer L. M. Pluym, aan de Hoogstraat, waar 's nachts een spiegelruit was ingedrukt; 21 gouden to zilveren horloges worden vermist. Voor de rechtbank te Roermond stond terecht Godfried H. Jegers, oud 19 jaren, landbouwer, wonende te Hom, beklaagd van ia den avond van 12 Juni 1898 aan Th. Seems met een mes een steek in de linker borst, vlak naast het linker sleutelbe n, te hebben toegebracht, welk mes tot op do ribben is doorgedrongen, ten gevolge waarvan voornoemde Seems in den nacht van 14 op 15 Juni jl. is overleden. Zeven getuigen, waaronder twee doctoren als deskundigen, werden in deze zaak gehoord. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 6 jaar De postbeambte D. A. Swalef te Amsterdam, vond gistermiddag in het post kantoor Damrak by het loket voor den verkoop van postzegels een rol papier, veel gelykend op oen bundel muziek. By opening bleek de rol echter effecten te bevatten en wel voor een be.rag van f 11,000. Swalef deponeerde z'(jn vondst oogenblikkelyk by zyn chef, die een half uur later bet genoegen mocht smaken de effecten ter hand te stelLn aan den ver liezer, een 16-jarigen kantoorbediende. Het halve uurtje zal het onvoorzichtige jonge mensch niet gauw uit het geheugen gaan. Het moet een les voor zyn leven zyn. (A. H.) Een bericht uit Madrid meldt, dat door een hevigen storm de plaatsen Villa- mediana naby Valencia en Hermilla geheel verwoest zyn. Tartyke menschen zyn er by omgekomen. By Lancut, In Galiciê, overreed Dinsdagochtend een sneltrein een boeren wagen, waarop vyf vrouwen en twee manntn zaten. Eén vrouw bleef op de plek dood, twee andere en een man bezweken terwyl zy naar het ziekenhuis werden gebracht, de overige zyn ook ernstig gekwetst. Met den trein zelf gebeurde niets. De wegwachter had verzuimd do hekken te sluiten. Toen de brandweer te Mönchen naar een brand in de Landsbergerstrasso reed, sprongen in een huis op de vierde verdieping ln die straat drie jonge decoratieschilders op het kozyn, verloren het evenwicht en vielen op straat. Twee waren op slag dood, de derde werd zwaar gekwetst. To Antwerpen is zekore Jules Thieren, die zich aan diefstal van 100,000 fr. had schuldig gemaakt, door de politie gevan- geng nomen. Hy had met zyn beminde go- poogd door kolendamp een einde aan zya leven te maken» It ging voorzichtig naar da tent on keek Inaar binnen. Dick waa in een diepen slaap I gedompeld, wat mjj zeer goed te stade kwam I it waadde due tot naar bet midden van het I riviertje, waar Dick gewoonlijk aan het was- [schen was, en legde daar den klomp neer. I Daarna was het mij veel beter te moede; ik I eloop naar de tent ala een wilde kat en ging I naar binnen zonder het minste gerucht te maken. Geen minuut te vroeg de zon stond weer I aan den hemel en Dick begon z(jn oogen uit te wrijven. Dat was voor mi) het oogenblik om in te vallen met een hard gesnurk, om I hick te laten hooren hoe vast ik den geheelen I nacht geslapen had. Deze vertooning scheen hem wel te voldoen, want hi) riep vrooiyk als hij altijd waa „Heila, Jim, oude jongen, 't ie eiken dag gren Zondag, zegl" Ik draaide mij brommerig om, alsof het m(j niet beviel, om nu gewekt te worden, en zeide: .Waarom laat je mi) niet rustig slapen, Dick? Er is, geloof ik, niets dringends te doen, dat ik zoo vroeg op zou moeten staan." .Je hebt gelijk," antwoordde Dick; maar e maoier, waarop hy dat zeide, maakte, het rnjj speet, hem zoo toegesproken te hebben. „Jim," zeide bij een oogenblik later, „ik moet geld verdienen; hier z|jn niets dan mica en gomboombladoren te vinden en dus stel ik voor ons kamp maar op to beffen en ergens anders onzen slag te slaaD." „Hef het kamp op zooveel als je wilt," zeide ik langzaam en met gemaakte onver schilligheid, „maar mij komt het voor, dat er geen haast is om weer ergens anders heen te trekken, zoolang dat halve schaap, dat wij tegenwoordig hebben, nog uitreikt." „Hoor eens, Dick," zeide ik plotseling erg onhandig ,ik had een merkwaardigen droom van nacht over wat een inlander m(j vertelde, juist van dit riviertje, en als je mijn zin doet, ga dan weer net zoo lang schudden met je tinnen schotel, totdat ik er toe kan besluiten om de tent te vorplaatsen." Dick had dat verhaal van dien inlander ook gehoord; een drinkebroer had jenever te pakken gekregen en daarmee oen inlander droDken gemaakt, die daarop een verhaal deed, dat ons allen stom van verbazing maakte. „Boven in do bergen," zeide hy, „waar ik geboren ben, ontspringt de rivier uit den grond, ineens midden uit de aarde. Als een der koningon gestorven was, hielden zij een volksvergadering en lieten hem in het gat vallen, waardoor hij naar den hemel viel of naar de andere plaats. Rond dit hol nu was een kring groote goudklompen, die heilig waren en dus niet aangeraakt mochten wor den, en iedereen, die te dicht by die klompen kwam, werd in het gat gegooid." „Nu kwam ik in myn droom op het denk beeld, dus vertelde ik Dick „dat al deze koningslyken het gat hadden verstopt, zoodat de rivier niet meer naar boven kon door- loopen. Eindeiyk had zich daar zooveel water verzameld, dat het ineens opspoot als bier in een flescb, die te veel geschud wordt. Eu zoo'n kracht had nu het water gekrogen, dat hot alle goudklompen met zich mee voerde." Ik zag wel, dat Dick lachte, maar toch be loofde by my het nog eens te zullen probeeren totdat het ontbyt klaar was, om myn zin nu eens te doen. ,'t Kan me niet schelen, Jim," zeide hy. „Als jy nog wat mica wilt hebben, zal ik het wel voor je halen. Jy krygt de helft, als altyd." Ik wilde niet „neen" zeggen, omdat hy misschien lont had gerokenik bukte my dus voorover en ging myn laarzen rygen en Dick ging fluitend weg en zag niet, dat myn kloeren kletsnat waren. Ik beefde als een klein kind, terwyl ik hem door een gat in het tentdek nakeek. Hy ging naar den oever van hot riviertje en vermaakte zich een tydlang met het gooien van steenen naar konynen aan do overzyde. Daarna stroopte hy zyn pantalon op en ging het water in. Dadtlyk raakte hy den goudklomp aan; hy haalde hem boven water, keek er nieuwsgierig naar en begon te lachen. Toen draaide hy hem om: de gele kant, waar ik het vuil had afgetrapt, kwam boven. Toen begon hy weer te lachen eD hield het aan zyn schouder, om het weg te werpen. Waarschyoiyk kwam toen het plan by hem op om my even voor den gek te houden en zoo kwam by met den goudklomp naar de tent. Ik deed dadeiyk of ik niots van dat alles gezien had en maakte het my druk mot bet klaarmaken van het eteo. Hy tikte my dus op don schouder en zeide „tVel, kyk, Jim, daar hebben we nou den grooten goudklomp, waar jy van gedroomd hebt. Tien ton mica en geen drie Btuivers waard." Ik nam hem op, deed of ik hem vreoseiyk onverschillig bekeek on zeide: „Zoo, die droom ie dus prachtig uitgekomen. In allen gevalle is de steen dan toch heel practisch om een kant van het tentdoek neer te houdeD, waDneer bet te hard waait." En ik ging door met het klaarmaken van het eton alsof do mop al woer uit was. Dit nam niet weg, dat ik flink nadacht en zeide „Dick, we hebben geen korrel zout meer. Loop jy eens even naar den Chinees en haal wat zout." En juist toen hy weg zou gaan, voegde ik er by, terwyl ik de aarde van den steen met myn voet afstootte: „Als jo er nu toch heen gaat, vraag dan den Chinees tegeiykertyd even wat voor mica dat is, dat in klompen voor komt." Hy nam den klomp en ging er heen, en ik bleef met myn eten bezig enliet het erg, heel erg aanbranden. Plotseling kwam Dick de tent binnenhollen, ging op zpn bed liggen en lag daar te bibberen als een klein kind. „Jim," riep hy, „Jim, 't is goud, zuiver, mooi goud." Eu weer sprong hy op en ging staan dansen en zong al maarWinnie, Winnie, Winniel" Ik was bang, dat de arme kerel van louter vreugde krankzinnig was geworden. Toen pakto hy my ineens by myn beide schouders eu zeide met schitterende oogen: „Beste kerel, ouwe Jiml Ona fortuin is gemaakt." „Jouw fortuin, wil je zeggen," antwoordde ik. „Ik heb dien steen nooit gevonden on heb er due ook niks mee te maken." „Jim," zeide hy, eensklaps ernstig wordend, „wy zpn tot nu toe altyd vrienden geweest, en ale je de helft van dien goudklomp niet aanneemt, gooi ik hem onmiddellyk weer in de rivier." Dick kwam toen by my zitten en vertelde my, dat hy verliefd waa op een dame, die Wionie heette (alsof ik dat niet roede lang wist) en dat hy te arm waa om haar hand te vragen; toch wist hy, dat ook zy veel van hem hield en nu zou hy ook naar de andere goudklompen gaan zoeken en als by die alle maal gevonden had, zou by naar Engeland gaan en haar trouwen. 'tWae mogeiyk, dat daar nog meer goud klompen waren, ik kon het niet zeggen, want ik heb er nooit naar gezocht en zal er nimmer naar zoeken maar ik vond, dat Dick nu genoeg had, en zeido hem dat. Ik rekende hem voor, dat hy nu genoeg had om te trouwen en dat hy niet behoefde te wachten, al3 de dame werkeiyk verliefd op hem was want ik wist, dat by do geheele nalatenschap van zyn broer zou krügen, zoodra

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9