r- 11795 Maandag 8 Augustus. A°. 1898 feze dCourant wordt dadelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een verhaal van de Goudkust. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT i Toor Lelden per 8 cnaanaeo. .....a...,/ 1.10. franco por poel1.40. /Lfeonderiyke Hommers 0.06. FRU8 DER ADVEBTENTTËTT "Van 1 0 regels f 1.06. tedere regel meer f 0.17 J. - Groctere letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leid Leiden. 6 Augustus. De kolonol W. B. J. Duycker, comman- it van het 4de regiment infanterie, is gister- [odcI bier ter stede van verlof teruggekeerd en beeft het commando over het regiment, mede over het garnizoen, weder aanvaard. De off. van gez. 2de kl. Mac Lood, te liden, wordt den 16den Aug. gedetacheerd to Amersfoort, om zich ter beschikking te Bellen van den dirigeerend off. van gez. late l\, Quanjer, voor den practischen dienst der ftspitaalsoldcten. - De 1ste luit. Leers, van het 4de reg. inf. te Leiden, alsmede 1 sergeant majoor Bulair en 1 fouritr van dat regiment, belast geweest met het onderwijs aan de studenten, die de eorewacht by de inhuldiging zullen [vormen, worden op 1, 2 en 3 September te pGravenhago gedetacheerd. Gisternamiddag is alhier de bronzen medaille voor twaalfjarigen dionst uitgereikt naan den huzaar De Jagor. [-Voor de akte Engelscb, lager onderwijs, geslaagd mej. A. C. Cramer, van Leiden; jor de akte Duitscb, lager onderwijs, mej. B A. Rodbard, van Amsterdam, en voor de Imofiakte is geslaagd de beer C. J. Van [Hecbelon, te Aalsmeer. [I - De onlangs op de tentoonstelling voor Vrouwenarbeid gehouden voordracht van mej. Sparnaay over de wenscheliJkheid van vrouwo- |iyk toezicht in fabrieken, waar vrouwen ar- beiden, heeft roods drie fabrikanten aanleiding «geven de bemiddeling van mej. Sparnaay ia te roepen tot het aanstellen van een op- lucbteres tegen een salaris van-/* 1200. log altijd melden zich bi) het bestuur der \toonstelling dienstboden, die langer dan 10 fen achtereen in hetzelfde gezin hebben lóiend, om hot getuigschrift to ontvangen, ,ar door het bestuur toegezegd. De termijn v»n aanmelding was echter reeds 15 Mei jl. ptreken, zoodat de sodert ingekomen aan- gen ter zijde zijn gelegd. I— Tot hoogleeraar aan ce Indische Instel- ling te Delft, in de plaats van prof. Nieman, ia benoemd de heer A. L. Yan Hasselt, oud O.-I. hoofdambtenaar te Leiden, toesloten werd om niet ovor te gaan tot e«n reorganisatie van de bank-van-leening, doch den tydelyken dirocteur C. D. Mension te benoemen tot dirocteur op een jaarwedde Jvan f 1460 met genot van vrije woning. ■Benoemd werd tot leeraar in het band- Eteekonen aan de H. B.-School en Burger avondschool de heer B. A. Bongers. Dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der Feede Kamer, is heden met het Indische itoomscbip Prinses Sophie" van Amsterdam naar Genua vertrokken. J- Prof. mr. J. De Louter, van Utrecht, 1'Jigde gisteren zijn onderricht aan H. M. mingin Wilhelmina en ontving by die •igenheid zijn benoemiDg tot Ridder in de lorde van den Nederlandscben Leeuw, alsmede van H. M. do Koningin-Regentes een souvenir. De heer F. Jansen, die H. M. teekenlessen gaf, ontving eveneens een souvenir en zooals roeds bekend het ridderkruis der Oranje- Nassau-orde. Het bericht der aankomst van den Erf- groothertog van Baden moet verbeterd worden. Z. H. werd verwelkomd door zijn reeds te Schevenlngen aangekomen gemalin de Erf- groothertogin en ontvangen, behalve door den Duitschen gezant, door den Hofmaarschalk van zyn gevolg en niet door den Hofmaar schalk van H. M. de Koningin, Baron Clifford. Hoden worden te Schevenlngen verwacht de Groothertog van Saksen en zijn dochter, de Hertogin van Mecklenburg. Naar gemeld wordt, heeft de minister van marine aan den heer J. E. Den Engelse "Wiemans, adjunct-commies-graveur by dat departement, opgedragen de vervaardiging van een overzichtskaart op perkament (op te maken volgens het model der zeekaarten uit de 17de eeuw) van do aanstaande vlootmanoeuvres, die ter eero van H. M. de Koningin by Hellevoet8luis zullen worden gehoudeD, welke kaart bestemd is om aan H. M. te worden aangeboden. Geslaagd zyn voor hot eerste gedeelte van het Notarieel Staatsexamen de heeren J. D. M. Verhuist, te 's-Hertogenbosch; J. Th. C. Koeken, te Utrecht; A. A. Van Haaften, te Sliedrecbt; E. L. P. M. Brantjos, te Haar lem; J. Terlaag, te Zaandam; L. A. Butot, te Amsterdam; voor het tweede gedeelte do hoeren A. J. Bok en P. J. Dam, te Amsterdam. Donderdagavond j.l. is plotseling, in den ouderdom van 49 jaren, te Dieren overleden de heer J. P. A. Van Ballegoyen de Jong, sedert vtlo jaren geneeskundige aldaar en lid van de plaatselyke schoolcommissie» der ge meente Rheden. Mevrouw Viotta "Wilson, mejuffrouw Betsy Hól, uit Deventer, de heeren jbr. Humalda van Eysinga, uit Schiedam, en Arnold Spoel zullen als solisten in de feest cantate hun medewerking verleenen op den gala kunstavond, Harer Majesteit vanwege het feestcomité te 's-Gravenbage aan te biedeD. De commissie van kunstschilders uit „Pulchri," belast met de uitvoering der tableaux-vivants op die soirée, bestaat uit de heeren Bisschop, Du Chattel, De Josselin de Jong, Klinkenberg, W. Maris, Willy Martens, H. W. Mesdag en C. Sierig. Tot lid van de Prov. Staten van Utrecht voor het district AmeroDgen is gekozen de heer P. Roodhuizen, met 1386 stommen. Uit gebracht waren 2756 geldige stemmen. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck had 1370 stemmen. Burgemeester en Wethouders der go- meenten Maarsen en Maarseveen hebben be sloten aan Ged. Staten in overweging te geven, deze beide gemeenten te vereenigen. Van hoogerhand is bevolen, dat de gespen van de zadels en tuigen en hot overige metalen gedeelte van de paardetuigen der bereden offi cieren, in kleur moeten overeenkomen met de knoopen van de korte jas en de halssnoeren. Het stoomschip „Prins Willem III," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 3 Aug. Ouossant; de „Gedó," van Java naar Rotter dam, passeerde 5 Aug. Gibraltar; de „Edam" arriveerde 5 Aug. van Rotterdam te Nieuw- York; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Aug. Prawlepoint; de „Salak," van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Aug. van Padang; de „Soenda," van Amster dam naar Batavia, Is 5 Aug. Tarifa gepasseerd. Alfen. Ook alhier zal op 30 Augustus aan de bedeelden een extra feestgave in vleesch, krentenbrood en kaas worden uitgereikt. Tot de schoolfeesten bebooren een gecom bineerde optocht en een aubade van de scholen uit Alfen en Aarlanderveen. Daarna zal in vereeniging mot Aarlander veen en Oudshoom door de 3 gemeenten een industriöele optocht gehouden worden en wel in hoofdzaak bestaande uit een talryke eore wacht te paard, 3 herauten te paard met de wapens van de 3 gemeenten, een praal wagen met 4 paarden en wagens vertegen- wooroigende den landbouw (Hollandsche Maat- schappy van Landbouw), de steenindustrie, de boekdrukkerij, vruchtensapindustrie, den yzerenscheepsbouw, de scheepvaart, de bloe mencultuur, de pannenindu8trie, de sigaren- makery, de lederfabricage, de bakkery, den koophandel, de tras- en kalkindustrio, do Timmerlieden- en Metselaarsvereeniging, de gezamenlyke vrachtryders, het geheel opge luisterd door 2 muziekcorpsen. In den Ryn zal liggen de versierde en ge ïllumineerde boeier „De Kampioen", welke de gemeente Alfen by de inhuldiging in Amster dam zal vertegenwoordigen. Bodegraven. Over de maand Juli werd in de postspaarbank ingelegd 1197.75, terug betaald f 2117.36. Het laatst uitgegeven boekje draagt het No. 614. llillcgom. Voor deelneming aan het voor bereiden 1 militair onderricht hebben zich iu deze gemeente 57 jongelingen aangemeld. Haarlemmermeer. Door de chefs der Ryks- en gemeenteveldwacht te Haarlemmermeer is een goede vangst gedaan. In het Politie blad stond gesignaleerd, wegen3 diefstal met geweldpleging, L. v. d. Berge, een Belg van geboorte. Spoedig kwam de politie te weten, dat by den landbouwer A. Zyimans, alhier, eenige Belgen werkzaam wareD, waaronder men ook meende den gesignaleerde. In don vroegen morgen werd hy uit den slaap ge wekt, geboeil en naar Haarlem gebracht, om verder naar Middelburg to worden getrans porteerd, waar by zyn straf moet ondergaaD. Katwyk. Van de haringvisschery zyn te IJmuidon binnengekomen: de bomschuit „Marinus Bastiaan" KW. 44, schipper Jan Groen, van den reeder L. Parlevliet, met 19 last vangst; de bomschuit „De Vrouw Jannetje" KW. 69, schipper P. Kuyt, van den reeder J. Scboonenberg, met 17 last. Voor het voorbereidend militair onderwys hebben zich te Katwyk aan-den Ryn aange meld 67 jongelingen, waarvan een 5-tal aan dit onderricht wenscht deel te nem6n met het doel zich tot het sluiten eener verbintenis voor hot reserve-kador voor te bereiden. Kaag. Het inhuldigingsfeest zal alhier ge 1! lidjiia zat boven op een uitspringend rots- blok van den Fetishberg te Krobo. De zon [was juist aan den gezichteinder ondergegaan |bter de donkere franjes der palmen, en de [ondgloed lichtte rooskleurig over de groote West Afrikaanscho vlakte, die aan haar voeten to uitstrekte. Be Fetishheuvel verrees geiyk een eiland |t een zee van smaragd, en zoo ver als het ig reikte geleek de golvende landstreek op »n reusachtig groot, groen tapyt, hier en met donkere plekken bezaaid, groepen ■aierpalmen te midden van het Guinea-gras. Be zilveren golfjes van de Volta-rivier elin- >fden zich door het tapyt van noord tot id on in het heldere water spiegelde zich [den gloed van de lucht af. E Doch de palmen, het avondrood en het blikkerend water maakten geeü indruk op Jdjua. De wilde schoonheid der natuur trok naïeve dochter van Afrika niet aan, en 'aarschyniyk keek zy naar het verrukkelyk idschap met even veel gevoel als een kat haar plaats zou hebben gehad. Als gy ||an Adjua hadt gevraagd hoe zy de een of dere plaats vond, dan zou zij u geantwoord toben, dat het een heeriyk koel plekje of F bet een warme, zandige plaats was. Ze >u ineens over de insecten gesproken hebben en zeggen, dat de muskieten groot en lastig waren. Want zy was een Otufo meisje, zooals men die aan de ongezonde Goudkust noemt, en de aesthetische denkbeelden van een Otufo-meisje gaan niet verder dan een bespiegeling over de kleur van haar slip of over den nieuwsten vorm van toekomstige heupkralen. Voor een West-Afrikaanscho negerin was zy ongetwyfeld mooi te noemen. Haar moeder had het gemengde bloed van Aruba en Arabië en hot was van moeders- zyde, dat zy dat kleine, lieve neusje had, dat een blank gezicht niet zou ontsierd hebben. Haar zacht-slaperige oogen konden ook glins teren als dauwdroppels in de zon, wanneer zy lachte; haar wangen waren rond en met fluweelen gloed overtogen, haar lippen waren niet erg dik en haar tanden hadden als reclame kunnen dienen voor het een of ander tandpoeder. Adjua's kostuum was frisch en stond goed. Het bestond uit een grooten strooien hoed, zonder rand, in den vorm van een omge keerden bloempot, en een streng gekleurde kralen rond haar heupen, en bovendien had zy een smalle strook van hel rood laken om, die van achteren van af de kralen tot den grond reikte. Deze strook was de slip of het onderscheidingsteeken van de Otufo-meisjes van Krobo een jongemeisjesdracht, die al de meisjes zoo spoedig mogeiyk hoopten te ver wisselen voor den kinderdraagdoek, dien de Krobo-vrouwen rond de leDdenen dragen. Men behoefde zich niet te vergissen in het figuur van de jonge dame; zy had zoo weinig aan, dat de mooie lynen wel te volgen waren. Zy was byna veertien jaar, juist de leeftyd, waarop een negermeisje zich het best voordoet. Adjua wachtte op iemand en terwyi zy wachtte, dacht zy na. Heel diep waien die gedachten niet; dit i9 zeker. De gedachten van een West-Afrikaanschen neger gaan gewooniyk niet verder dan zyn maag,, zyn geld, en het gevoel, dat wy, by gebrek aan een beter woord, „liefde" zullen noemen. Een harer beenen hing over den rand van de groote rots, terwyi de knie van het andere been, vastgehouden door haar ronde armoD, tot steun diende aan haar kin. Zy staarde in het verschiet, en haar gedachten voerden haar zes jaar terug, naar den dag, dat haar ouders haar hadden aangespoord om opgenomen te worden onder de vyftlenhonderd meisjes, die haar meisjesjaren op den Fetishberg moesten doorbrengen. Zy herinnerde zich hoe zy met vrees en hoop die gebeurtenis had te gemoet gezien, toen zy volgens eeuwenoud gebruik van haar stam met een menigte van baar speelmak kertjes werd afgezonderd in een der Fetish- dorpen op den berg, om daar te verbiyven totdat zy door een echtgenoot gekozen zou worden om plaats te nemen in de ry der getrouwde vrouwen van Krobo. Het was een gewichtige dag geweest. Haar vader was een welgesteld man, eigenaar van bo8cbjos met oliepalmen en van groote kudden geiten en schapen. Hy was hoofdman van het dorp, en by de beroemde plechtigheden, by de inwyding van de „Utufo" gehouden, had hy vierd worden op 13, 14 en 15 September a. s. Op 13 September: Uitsluitend voor de schoolkinderen. Op 14 September: Volksfeesten voor de jongelieden, geboren in 1880 (Koninginnejaar) en later, o. a. hardloopen met hindernissen en slofloopen met een stuiter op een omge keerd bord. Op 14 en 15 September: Bloemententoon stelling. Het feest-comitó heeft in Aprü 1.1. 350 stuks bloempotten, voorzien met bloem- stokjes, uitgereikt aan de jongelui, geboren in het Koninginnejaar on later. Nadat deze bloemen gerangschikt zyn, zullen er viertig bekroond worden. De jury zal bestaan uit twee deskundigen van elders. Op de waarde der bloem mag niet gelet worden, wel op verzorging en ontwikkeling. Op 15 September: Van 's morgens T tot '8 avonds 5 uren tentoonstelling. 8 uren: Optocht van oud en jongr,ender begeleiding van een geniaal fanfarecorps voor stellende: „Levensernst en Levensvreugd". Meermalen is beweerd, dat deze tw«* niet samen konden gaan. Thans zal men tejKaag laten zien, dat dit wél kan. 10 uren: Ringrydery met paard of hft en tweewielig rytuig, op ons feestterrein, telken bet dorp. Des namiddags „Waterfeest" tegen over het stoomgemaal „Leeghwdter". 1 uur: Hardzeilen met allerlei vaartuigen, verdeeld In twee a drie afdeelingen. 3 urenHardschuiven met schuiten van ongoveer 6 ton groot. Vooral by dit nummer zal het nuttige met het aangename samen gaan. 4 uron: Hardroeien met 6 gelyke booten door 1 roeier. 5 urenHardroeien, thans met 2 roeiers en 2 paar riemeD. Do Maatschappy „Carsjens" zal met haar booten op den 15den September de bezoekers onzer feesten, van Leiden en verdere omlig gende plaatsen, minstens 20-maal gelegenheid geven Kaag te bezotken en te verlaten, 's Mor gens reeds vóór de opening der tentoonstelling i3 de eerste toot te Kaag, en 'savonds^te 7 uren, by het eindigen van 't feest, vertrokken de laatste booten naar Amsterdam en loeiden. Rynsburg. In de vorige maand zyn op het Rykstelophoonkantoor alhier 294 tolegratomen verzonden en 277 ontvangen. Het aanUl be handelde telegrammen bedraagt dus 571. In de vergadering der afd. „Rynst»urg" van de „Algemeens Vereeniging voor Bloem bollencultuur" werden als nieuwe leden: aan genomen: D. Den Hollander, te 0egstgee6t, en J. Van Book, to Rynsburg. Tevens werd bepaald, d*t op Donderdag 18 Aug. a. 8. een droge veiling zal worden gehouden. Als notaris werd gekozen mr. D. t. Rie8Ben, te Katwyk a/d. Ryn, tot directeur de heer A. De Mooy Jr. en tot keurmeesters de heeren N. v. d. Mey en A. De Mooy Sr. Tot a. 8. Woensdag kunnen de nummers voor de veiling worden opgegeven. By de verloting waren de gelukkigenlste pr. P. v. Bourgondiën, 2de pr H. Odendaal, 3de pr. A. Van den Eykel Az., 4do pr. J. H. Uittenbogaard, 5de pr. G. v. d, Eykel Jacz., 6de pr. A. v. Egmond Pz. Rijnzaterwoude. De stemming ter vervul ling van één plaats in den gemeenteraad, vacature wyien den heer N. Van Beyeratv aftreding 1899, zal plaats hebben op 11 Aug. a. 8., van 's voormiddags 8 tot 's namiddags 5 ureD, over de candidaten de heeren A. Kiebert en H. Vink. Ter-Aar. Gedurende de maand Juli zyn er aan het rykstelephoonkantoor in dez9 gemeente behandeld 157 telegrammen, namelyk ontvan gen 113 en verzonden 44. In Juli van het vorig jaar zyn er behandeld 115. Gisteren, Vrydag, heeft de Commissaris der Koningin dezer provincio deze gemeente bezocht, ti.r inspectie van de gemeente administratie. Woubrug^e. De gemeente werd gisteren bezocht door den Commissaris der Koningin - in dit gewest. Hy werd ten raadhuize door het Dagelyksch Bestuur opgewacht, waar de gewone inzage der gemeentelijke administratie plaats vond. Van Raadhuis, toren en andere gebouwen was de nationale driekleur ontplooid. Voorburg. In verband met het a. p. bezoek van H. M. de Koningin aan deze gemeente beeft de gemeenteraad besloten f 1000 toe to staan voor een waardige ontvangst van Hare Majesteit. Raadhuis en politie- en brandweerstatioo zullen van gemeentewege gedecoreerd worden, terwyi op verschillende punten eerebogen zullen worden opgericht. Voorts besloot do Raad een monumentaal hek te plaatsen om den Koningin-Wilhelmina-Lindeboom. De heeren Vas Visser en Knokke v. d. Meulon hebben concessie gevraagd voor de electrischo verlichting der gemeente. Zegwaard. By het sorteeren van oud ri t van een gesloopt huis van J Faso alhier is een toegenaaid zakje gevonden, inhoudendo zes gulden aan geld. Zoetermeer. Donderdag geraakte in een onbewaakt oogenblik een kind van J. Van der Velde alhier te water, doch hetwer4nog bytyds gsred. Gelyk lot trof oen ander kind, dit werd gtlukkig eveneens gered door het veertienjarig zoontje van den veldwachter M. N., alhier, dat zich daartoe gekleed te water begaf. Tuinbouwtentoonstelling te St.-Peter8burg. Blykens oen mededeeling van de Russische Regeering zal van 5-17 Mei 1899 te St.- Petersburg een internationale tuinbouwten toonstelling worden gehouden, onder bescherm heerschap van Z. M. den Keizer. De zorg voor de buitenlandsche afdeelingen is opgedragen aan den heer A. A. Fischer von Waldheim, directeur van den Keizerlyken plantentuin, tot wien belanghebbenden zich rechtstreeks kunnen wendon tot het verkrygen van inlichtingen. De inzendingen uit het buitenland zullen op de Russische grens niet onderworp=n zyn aan het douane-onderzoek en zullen zonder oponthoud worden doorgezonden naar haar plaat3 van bestemming. Nadere byzonderhedeD, ook omtrent voor noemde faciliteiten, zullen, zoodra daaromtrent aan het Fotlshhuis driemaal zooveel geiten geofferd dan eenig ander man. Dat was toen een groote gebeurtenis geweest, en als Adjua aan de drukte, hot bloed en het vloesch dacht, had zy juist dezelfde gewaarwording als een Europeescho jonge dame, die baars vaders naam bovenaan op een zeer fashionabole inschry- ving8iyst ziet staan voor duizend gulden. Het geraas der trommen, het galmen der ivoren hoorns, het onophoudeiyk vuren der roestige geweren on het gehuil der Fetish- priesters meende zy nog in haar ooren te hooren, terwyi de zes lange jareD, die zy met al de andere meisjes en mot de Fetish- vrouwen, die haar oppasten, op den berg had doorgebracht, als een droom schenen voorby te zyn gegaan. Het waren inderdaad vervelende jaren geweest, alleen twee- of driemaal in do twaalf maanden afgewisseld door de groote Fetisbplechtigheden, wanneer byna de geheele Krobostam naar den berg kwam, om tegen woordig te zyn by do „Kotoclo" en de „Koko- nada", of om eenigo slaven of gevangenen in ln het Ju-ju-huis te offeren. Het was by de laatste „Kotoclo", dat zy Bippo had gezien. Zooals ik hierboven zeide, was Adjua byna veertien jaar, en er waren nu maar weinig meisjes meer over van degenen, die te gelyk met haar op don berg waren aangekomen. Byna allen waren door meer of minder begeeriyke echtgenooteu weggehaald; en ofschoon zy zoo mooi was, bleof zy maar, zeer tot haar spyt, onafgehaald. Ongelukkig vroeg haar vader een hoogen prys vóórhaar, en geen van de mannen, die Adjua by do plechtigheden had gezien, was in staat ge weest om dat gevraagde hoofdgold te betalen. Bippo was een knap, gespierd, vroolyk jonk man. Hy was twee duim langer dan eenig ander jonkman van zyn stam en werd door al de dames van Krobo bewonderd. Hy was wólgebouwd, met volmaakte spieren; eenigo litteekens, die hy op zyn gepolyste huid had en die hy in gevechten met bet Akwama- volk bekomon had, verhoogden zyn uiterlyk schoon. Zyn familie echter beteekende niet veel in Krobo. Zyn vader was zoo arm, dat hy by twee gelegenheden Bippo als pand had moeten beleenen by een palmolie-handelaar in ruil voor het gold, dat hy ontvangen had om rhum on jenever te koopeD, ten eindo de begrafenisplechtigheid te kunnon vieren van twee zyner broeders, die gestorven waren. Ik moet hier by'voogen, dat men in West- Afnka niet alleen zyn roerends goederen, maar ook zyn bloedverwanten als onderpand kan gevendezen moeten volgens do wet der inboorlingen net zoo lang als slaven werken totdat de schuld voldaan is. Hot is eon gewoonte, waarvoor aan weerszyden veel te zeggen valt. Adjua begon het wachten to vervelen. Zy was bang, dat hy niet zou komen vóór men op den Fetishhoorn blies, die haar en den anderen meisjos gebood in hun kloine leemen hutten te gaan, waar zy tot den volgenden ochtend opgesloten moesten biyven. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1