Bekendmaking. dan grooton top wimpele hot oranje, om ten allon tydo biyk te geven overal in de wereld hoo Nederland en Oranje één bleven. Dit toone men thans aan alle volken. Tegen het blauw van den hemel in Noord en Zuid en West en onder de keerkringen moge flookereu dat oranje! Ah de Koningin huwt, komt daarin geen verandering. Wie spreekt over het huis Lotha ringen, dat over Oostenrijk heerscht? Het huis Habsburg, de dynastie van Maria The- resia, bleef in Oostenrijk regeeren, al huwde de koningin van Hongarije en Ëoheme ook met een groothertog uit het huis van Lotha ringen. „Oranje boven 1" blijft de leus in Nederland. Naar aanleiding van de vacantio by de rechterlijke macht maakt Eet Neder- laulsche Dagblad de volgende opmerkingen: Do zittingen der kantongerechten gaan, zooals gewoonlijk, door. Ook do strafrechts pleging bij de gerechtelijke colleges wordt niet vertraagd, maar de civiele zaken by die colleges moeten geduronde twee maanden (Juli en Augustus) stilstaan, voor zooverre zy niet absoluut spoedeischend zyn en geen uitstel velen kunnen. In dat geval worden zy door de zoogenaamde „vacantie-kamer" afgedaan. Op den voorgrond mag het nu dadeiyk worden gezet, dat do vacantie der rechteriyke macht volstrokt niet alleen teu genoegen der hoeren rechters, maar zeer zeker ook ten genoegen der advocaten is ingevoerd, maar met dat al twyfelen wy toch, of die instelling wel te verdedigen is. In welken tak van openbaren dienst staat de arbeid gedurende twee maan den geheel of godeeltelyk stil? Recht te verschaffen is do'voörnaamste plicht van den Staat, en juist aan dien plicht onttrekt hy zich ten deele gedurende twee maanden. Wanneer de heeren rechters rust noodig hebben, zal niemand hun die misgunnen. Te Amsterdam vooral hebben zy een zeer zware taak te vervullen. Ook de officieren krygen af en toe verlof, maar daarom staat toch de dienst niet stil. Waarom kunnen dus niet de leden der gerechtelijke colleges, even goed als de kantonrechters, het met hun plaatsvervangers vinden, indien zy rust be hoeven? Gaat de burgemeester eens op reis, dan neemt een der wethouders zyn functiên waar. Niemand byna is zoo onmisbaar, of hy kan wel tydeiyk bebooriyk vervangen worden, en aL'om van Olionbarneveldt wordt het verhaald, dat de staatszaken feitelijk stilston den, als hy afwezig was. De studiederEthnographie in Nederland. Onder den titel „Ethnographic work in Holland" heeft de heer Frederick Starr, pro fessor in de volkenkunde aan de universiteit te Chicago, ia de „New-Thirty" een opstel gepubliceerd, waarvan de kennisneming onzen landgenooten zeker belang zal inboezemen. Da heer Starr schryfc: Juist thans, nu de belangstelling in de wetenschappelijke studie vau het verloden van ons geslacht en van de onbeschaafde volken in alle geciviliseerde landen meer en meer toeneemt, komt het ons gepast voor de aandacht er op t9 vestigen, wat op dit ge bied io het kleine koninkryk Holland geschiedt Of is geschied. In geheel Europa verheugt zich de studie «an den monsch in de gunst van regeering en publiek, maar nergens vindt men een zoo levendige belangstelling en een meer le7encigo en krachtige beweging op dat ge bied der wetenschap als in de Nederlanden. In Amerika zyn wy nauwelyks met de ontwikkeling van ethnograpbiscbe musea be gonnen. Groote verzamelingen zyn te Washing ton, Camtrilge en Niouw-York en een z?er voel belovende aanvang is gemaakt te Poila- Ze warden stuk voor stuk onderzocht, en Beret hield de bruid den spiegel voor. Da oude vertelde, dat, hoevelen uit de familie dit zilver ook by haar huweiyk hadden ge- drageD, zy toch niet geloofde, dat er een by was geweest, gelukkiger dan haar mosder, Aslaug Haugon. Ni at lang daarna hoorden zy buiten don bruidsmarsch spelon. Allen luisterden en snelden naar de deur, om te zien wat er te doen was. Do eorete, dien zy zagen, was Endrid, de vader der bruid. Hy had Hans Haugen en zyn familie zien aankomen door hot bosch; het kwam maar zelden voor, dat Endrid eon inval kreeg, die boven het gewone was, maar nu dacht by er toch aan, dat deze vreemdelingen met den bruidsmarsch van de familie ontvangen moesten worden. Hy baalde de muzikanten naar buiten en liet hen spelen; hy zelf stond naast hen, en er waren nog eenigen komen toeloopen, toen Hans met zyn broers en zusters voor het huis aankwamen; men kon hot den aangekomeuen aanzien, dat deze ontvangst hun trof. Een uur daarna werd de bruidemarsch natuuriyk weer aangeheven; dit was voorde bruid en don bruidegom, en voor de ouders der bruid, die twee aan twee, voorafgegaan door de muzikanten, uit het huis kwamen, om in de wagens te stappen. Men kan het hebben, dat in sommige gewichtigo oogen- blikken des levens alles rondom gunstig en opgewekt is en zoo trok dan ook de bruilofts stoet van Tingvold op weg in het heoriykste voorjaarsweer. By de kerk stroomde zooveel volk te zamen, dat niemand zich herinnerde, by welke go- legonhoid ook, ooit zoo iets te hebben gezien. Ieder uit de menigte kende de gescbiedonis der familie en wist, welke rol de marsch, die nu in deu heorlyksten sonneschyo zyn tonen delphia, Chicago en Salem. Kleinere reeksen van hoofdzakelyk archeologische voorwerpen vinden wy in Davenport, St. Louis, Buffalo en andere plaatsen. Dat is, de groote ruimte van onze republiek in aanmerking genomen, niet veel; in „Brave Little Holland" is een groote ethnographische verzameling in Leiden on belangryke reeksen van voorwerpen zyn in Rotterdam, Haarlem, Den Haag, Am sterdam en Zwolle. Het eerst komt natuuriyk het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden in aanmerking. Deze merkwaardige kleine stad is een centrum van letterkundig en wetenschappelyk leven. Haar universiteit is wereldberoemd; zy telt onder haar krachten tegenwoordig uitstekende mannen den sanskritist Kern, den sinoloog Schlegol en de groote autoriteit op het getied der vergeiykende godsdiensten Tiele; de door "Wilken zoo be roemd geworden leersto.l in de volkenkunde van den Indischen Archipel wordt thans door De Groot ingenomen. Benevens de universiteit vinden wy hier het beroemde Museum van Oudheden, dat byzonder ryk aan Egyptische en Javaansche voorwerpen is. Het Ethno graphisch Museum staat onder de directie van dr. J. D. E. Schmeitz. Het is over drie gebouwen verdeeld. In het eerste vinden wy de onovertroffen ver zamelingen van den Indischen Archipel en die uit de Stille Zuidzee; het tweede bevat cio uit Afrika en Amerika en het derde de voorwerpen van Japan en die van het vaste land van Azië. Het is jammer, dat niet één goed gebouw van doelmatigen aard voor dit gewichtige museum is opgericht. Dat een aantal der belangrijkste eilanden van den Indischen Archipel tot de koloniën van Neder land behoort, heeft natuuriyk den byzonderen rijkdom der collecties uit cat gotiod ten gevolge: Java, Sumatra, Borneo, Flores o. m. zijn prachtig vertegenwoordigd. Ook uit Polyneslé, Melanesië en Nederlandsch Nieuw- Guinea vindt men opmtrkelyke verzamelingen. Weinig andere musea bezitten zooveel oude stukken, die vervaardigd zyn voordat de aanraking met de blanken op de kunst en industrie der inboorlingen baar invloed oefende. De beroemde, door Siebold bijeen gebrachte verzamelingen van Japan vinden wy bier. Gestadig breiJt het museum zich uit ten gevolge van do aanwinst van nieuwe, belangryke verzamelingen. Yan de nieuwe aanwinst worden beschryvingen uitgegeven; deze ayn inderd.iad een verryking der volken- kuncige literatuur en enkele, zooals die van de door Ten Kate in den Indischen Archipel bijeengebrachte verzamelingen tn die v. n de door Alan aan het museum geschonken voor werpen van do Andamanischo en Nicobariscke eilanden, zyn van byzondere waarde. Leiden behoort teven3 tot de voornaamste uitge\ers- centra en van de aldaar gevestigde persen gaan belangrijke werken uit. Vón ciezc mogen sommige, zooals het goed gedrukte en prachtig geïllustreerde werk van De Clercq en Schmeitz over Nederlandsch Nieuw-Guine3, met den naam van standaardwerken worden bestempeld. Althans twee tydschriften van ethnographisch belang worden to Leiden gedrukt; het eene, de „Toung Pao", verschijnt onder de redactie van dr. Scklegel (Leiden) en Cor ier (Parijs), en het tweede, het „Internaticn les Arcbiv für Etbnographio", worct uitgegeven door dr. Schmeitz. Te Rotterdam is het Volkenkundig en Maritiem Museum van btlang om zyn ver zamelingen uit Oost Indië. Daargelaten andere voorwerpen, zyn de modellen van huizen, dorpen, enz. mtrkwaarjig. Een groote reeks van kano'b en schepen, meestal modellen, heeft aan dit museum den tweeledige n naam gegeven. Het Koloniaal Museum te HaarLm De echrijver heeft hie* Delft op het oog. vol en krachtig over het bruidspaar en de oudor3 deed galmen, daarin gespeeld had! En daar nu aller gedachten op één punt vereeDigd waren, nam de predikant ook een toepasselyken tekst by de plechtigheid; hy ontwikkelde de gedachte, dat de kindoren de kroon ztfn op het leven der ouders, dat dezen hen moeten voorgaan in eerbaarheid, plichts betrachting en onvermoeiden yver. Op wog naar de kerk bleef Hans voor de kerkdeur staan. Hy zeide iets. De bruid hoordo het niet, zoo innig gelukkig gevoelde zy zich, maarzy ried het. Hy wilde, dat zy een blik zou werpen op het graf van Ole Haugen, om te zieD, hoe do bloemen daar schitterden in veel kleurige pracht. Zy deed het, en zy gingen rakelings aan het hoofdeinde der godenk- teekens voorby; de ouders volgden hen. Het andere oogenblik uit hun leven, dat wy nog willen aanroeren, is het bezoek van Endrid en Astrid als grootouders. Hans had er op gestaan, dat zyn vrouwtje en by naar Haugon zouden trekken, maar by moest beloven Tingvold over te nomen, als de ouders het werken moede werdou en de overoude grootmoeder gestorven was. By dit bezoek is eigenlyk ma3r één ding, waarop het aaDkomt. Toen nameiyk Astrid na een hartelijke ontvangst en oen tuim onthaal haar kleinkind op den schoot genomen had, begon zy een lied te neuriën en zie: het was de bruidsmarsch; haar dochter zou byna van verwondering de handen ineen geslagen hebbeD, maar zy bedwong zich en zweeg. Hans verzocht Endrid nog eene todrinkeü, wat deze weigerde; het was van weerszijden ook slechts een voorwendeel, om een blik te kunnen wisselca. is wel geen eigenlyk museum, doch het bevat een reeks van prachtige stukken van gereed schappen, wapens, huismodellen, enz., uit Oost-Iudiö; indirect is het echter voor den etbnograaf van buitengewoon belang wegens zyn enorme verzamelingen van producten van Nederlandsch-lndiö en van de grondstoffen, die de inboorlingen in hun industrieëu toe passen. Twee duizend houtsoorten, vruchten van Java in uitstekendo modellen, vezels van allerlei aard in iederen trap van bewerking, voedingsmiddelen zoowel uit het dieren- als uit het plantenryk en veel andere voorwerpen, alle uitstekend tentoongesteld en goed gecatalogiseerd, vinden wy hier. Te Amsterdam bevindt zich te midden van een der beste dierentuinen der wereld een ethno graphisch museum, dat een bezoek mec-r dan waard is. Het bezit go9do reeksen van voor werpen uit Midden Afrika, nog betere van West-Afrlka, veel wapens en producten der nyverheid van Java, antieke Hinduïstische godenbeelden van Bfli en veel andere belang ryke stukken. Het Ryksmuseum in dezelfde stad, ofschoon hoofdzakelyk aan de kunst gewyd, bevat een kerkelyke afdeeliog, die voor den ethnograaf van belang is. Zwolle is een kleine stad ten oosten der Zuiderzee en bezit een stedeiyk museum, dat ook aan een veel grootere stad tot eor zou strekken. Het bevat ook veel ethnograpbiscbe en oudheidkundige voorwerpen, die door dr. Schmeitz zorgvuldig bestudeerd en in een uit stekenden catalogus bekend gemaakt zyn. Deze korte schets toont aan, dat Holland wakker is en belang stelt in den jongsten tak van wetenschappelyk onderzoek. (A. E.) Inliuldigiiigsfeesten. Ontvangst van buUtnlandsche journalisten. Het programma is thans definitief vastge steld. Het luidt als volgt: Feesten te Amsterdam. Zaterdag 3 September: Aankomst der ge delegeerden der buitenlandsche pers to Amster dam. Te negen uren 's avonds receptie in het „Maison da la Presse", Spui 12, te Amsterdam, dat in Hollandschen styl gestoffeerde zalen, een werk- en conversatiezaal bevat, uitsluitend ter beschikking van de buitenlandsche en binnenlandsche journalisten. Zondag 4 September: Raout aan de gede legeerden aangeboden door den burgemeester van Amsterdam. Maandag 5 September: Intocht van H. M. de Koningin. Door het gemeentebestuur der hoofdstad wordt op den Dam voor do gedele geerden der buitenlandsche pers een tribune beschikbaar gesteld. Dinsdag 6 September: Plechtige inhuldiging van H. M. de Koniügin in. de Nieuwe Kerk. 's Avonds illuminatie van de geheele stad. Woensdag 7 SeptemberGroote volksfetsten en historische optocht achter het Ryksmuseum. Een tribune op het terrein is door de hoofd commissie ter beschikking gesteld van de buitenhndsche gedelegeerden. Diner aangeboden door de stad Amsterdam. Na afloop boottocht voor de bezichtiging van het vuurwerk. Donderdag 8 September: Boottocht ter be zichtiging van de Amsterdamsche havenwer ken, aangoboien door de stad Amsterdam. Des namiddags Gala-Concert in het Concert gebouw; des avonds Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. Feesten te 's Gravenhage. Vrydag 9 September. Intocht van H. M. de Koningin in haar residentie. Een tribune zal ten dienste staan voor de buitenlandsche gedelegeerden. Te óón uur receptie door het Haagscbe sub-comité in de zal?n der Teeken academie, door het Gemeentebestuur als werk en conversatiezaal voor de pers beschikbaar gesteld. Te drie uren godsdienstige plechtigheid in de Groote Kerk. Des avonds grooto illu minatie. Zaterdag 10 September. Bloemencorso, 's Avonds groot kunstfeest van Pulchri in den Dierentuin. Voor de gedelegeerden der buiten landsche pers, die n-et naar dit feest gaan: tocht door Noord Holland, Purmer, Edam, Yolendam en via Marken terug, met déjeuner in het Stadhuis te Eiarn. Zondag 11 September. Rust. Maandag 12 September. Volksfeesten. Afternoon-tea ten huize en in het atelier van den kunstschilder H. W. Mosdag. Des avonds raout, aangeboden door den Eere Voorzitter jhr. mr. J. Rüell. Dinsdag 13 September. Concours bippique. Des namiddags te vyf uren precies Feestbanket in het Kurhaus te Scheveningen. Te negen uren het groote vuurwerk aan bet strand. Woensdag 14 September. Boottocht op de Maas en den Nieuwen Waterweg on fer leijing van den Rotterdamscben handel. Na afloop diner, door de gemeente Rotterdam aangeboden in de Diergaarde. Donderdag 15 September. Vlootrevue op het Hollandsch Diep. Voor de gedelegeerden, die er niet heengaan: Tocht in de omstreken van Arnhem. Déjeuner en rytoer in de om streken van Middachten. Vrydag 16 September. Afscheidsreceptie in het „Maison de la Presse." Zaterdag 17 September. Vertrek van de Congressisten naar Lissabon met de mailboot „Koningin-Regentes" van de atoomvaartmaat- schappy „Nederland." By alle excursies, enz., waarvan het buitenlandsch comité de regeling in banden heeft, zal een twintigtal toegangskaarten voor binnenlandsche journalisten ter beschikking worden gesteld van het bïnnenlandsch comité. By do inhuldigingsfeesteu zullen in het geheel vertegenwoordigd zyn 130 buitenland sche lladon, illustraties, revues, enz., met 140 personen, waarby aan nog komt een 20-tal dames, cio in gezelschap van vertegen woordigende hoeren komen, benevens een 30 tal congressisten on leden van hetCeDtraal- Bureau. De cyfers zyn aldus over de verschillende landen verdeeld: België 20 bladen met 25 personen, Den omarken 5 bladen met 5 personen, Duitschland 20 bladen met 18 personen, Engeland 22 bladen met 26 personen, Frankryk 21 bladen met 26 personen, Italië 5 bladen met 6 personen, Luxemburg 1 blad met 1 persoon, Oostenryk-Hongarye 11 bladen met 12 personen, Portugal 1 Had met 1 persoon, Rusland 3 bladen met 4 personen, Transvaal 3 bladen met 3 personen, Vereenigdo Staten 6 bladen en 6 personeü, Zweden en Noorwegen 8 bladen met 9 personen, Zwitserland 4 bladen met 5 personen. De volgende min of meer bekende personen bevinden zich onder de aangemelde: Uit Frankryk: E. Borr, Yvos Guyot, A. Berthier, Morel Retz („Stop" van het Journal Amusant.) Uit EngelandJ. H. Richardson, Ch. Morley, James Baker, H. H. Chapman, Stead Jr., Sykes (van Black and White), Sir Howard Vincent. Uit DuitschlandDr. Lauser, dr. Salzmann, dr. Ph. Wolff, dr. Ruhland. Uit België: L9mairo, Jourdain, G. Harry, Jules Host°, L. De Thière, George Eekhoud. Uit Rusland: Prins Uchtomski en Prins Wolkofsky. Uit Oostenryk-Hongarye: Tb. Herzl, 'J. Hevesi, V. Rakosi. Uit Denemarken: Sven Lange, dr. Ritzau. Uit Zweden en NoorwegenHerman Ring. Uit Amtrika: W. E. Griffith. Uit Italië Luzatto, Directeur van de Tribuna. Hierby zyn nog niet in aanmerking ge nomen de 30 congressisten, die met het (Ln- traal-Bureau komen, aangezien de namen nog niet bekend zyn. Onder hen schuilen onge- twyfeld nog verscheidene sommiteiten (o. a. Jules Claretie, wiens komst reeds zeker is.) De commissie voor de ontvangst der buiten landsche pers heeft beschikking gekregen over bet navolgend aantal plaatsen: Nieuwe Kerk 100, Concertgebouw 70, Dierentuin te 's-Gra- ▼enhage 50, Stadsschouwburg te Amsterdam nog onbekend. Voor deze plaatsen zal dus een distributie plaat3 hebben onder leiding van den Rotterdamscben handel. Burgerlijke Stand. KOUDEKERK. Overleden: W. Delfgou 5 j. Gehuwd: M. J. Schijf jm. 23 j. en M. Van Winkel jd. '20 j. LEIMiJIDEN. Bevallen: C. Bakker echtg. v. J. v. d. Breggen D. M. Witte echtg. v. P. Veltrop D. K. Keyzor echtg. v. M. Schiebroek D. W. Bernard echtg. v. C. Visser D. NIEUWKOOP. Bevallen: M. Van Zanteq gob. Rijnbeek Z. N. Voorn geb. Griffioen D. D. Verduyn geb. Pijper D. Gehuwd: W. F. Steenbergen jm. 24 j. en J. F. S. Woeldcrs jd. 23 j. NOORDWLJK. Overleden: J. v. d. Bent 2 weken. H. M. J. De Groot 3 m. C. A. v. Went 8 m. OUDSHOORN. Bevallen: A. BevgshoefT geb. Van Braak D. TER-AAR. Bevallen: M. Hofstede geb- Van Veen Z. P. Rietveld geb Verwey Z. E. Slootweg geb Van Zijl D. A. Van Vliet geb. Van Leeuwen D. M. De Bruijn gob. Es veldt Z. Overleden: J. De Bruyn 9 m. VOORHOUT. Geboren-' Maria Wilbelmina, d. v. Jacs. Van WieriDgen en M. Hoogervorst. Jo.mna Heoricn, d. v. Th. Kortekaas en A. De Winter. Martinus, z. v. A. Geerlings en E. Berkhout. Johannes Babtist, z. v. Th. Raap horst en M. De Graaff. Tbeodorus Cornells cn Cornelia Anna, z. en d. v. J. Van Stijn en M. Van der Vossen. Adrianus Henricns, z. v. P. Lemmers en C. C. Does. Helena, d. v. J. Koeleman en M. Van der Geer. ZOETERWOUDE. Overleden: Martina Van Hints, 17» janr» d. van J. Van Kints en J. Winters. Ondertrouwd: D. Koet, 20 jaar, wonende alhier, en J. Ouwerkerk, 17 jaar. wonende te Leiden. D9 Ópper-Ceremoniemeester van Hare Maj9S- teit de Koningin hoeft do eer ter kennis te brengen van allen, die wenschen t9 worden toegelaten tot de Cour van gelukwenscbing, to houden door Hare Majesteit de Koningin, in bet Koninklyk Paleis te 's-Gravenhage, op Woensdag 14 September a. sdes avonds, dat zy zich zullen moeten inschryven op do lysten, welke ter teekening zullen zijn neder- gelegd in bovengenoemd Paleis, van af 5 tot en mot 15 Augustus a. s., dagoiyks van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Tot de Cour kunnen worden toögelaten autoriteiten, particulieren en deputation uit de provincie Zuid-Holland. Particulieren, die niet te voren aan Hare Majesteit de Koningin zyn voorgesteld, kunnen tot deze Cour niet worden toegelaten. De Opp9r-Ceremoniomeester brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat afzon- deriyke lysten zullen worden nedergelegd voor beeren officieren van de dienstdoende schut- tery en van zee- en landmacht, c-n dat het voor de goede regoling van de Cour noodig is, dat door de officieren alleen op dez9 lysten worde getcekend. Officieren van de rustende schuttery en ge- pensionneorde officieren, voor zoover zy de Cour in uniform wenschen te bezoeken, zullen met do actief dienende officieren worden ont vangen en hun wordt derhalve verzocht zich in te Bchryven op de lysten der heeren officieren, in do vorige alinea bedoeld. Het is in bet algemeen bepaald noodig, dat allo ingeschrevenen, die eenige betrekking vervullen, deza op de inschryvingslysten ver melden, en dat deputatiën, welke een adres van hulde mochten willen aanbieden, 0 de inschryvingslysten uitdrukken. Tot bet nederleggen van adressen van hul;» zal gelegenheid bestaan in de tegenwoordigheji van Hare Majesteit de Koningin; de beschik, bare tyd en de gelegenheid zullen echter nla toelaten, dat toespraken, hoe kort ook van inhoud, zullen kunnen worden gehouden. Alle tot d 3 Cour t09gelatenen zullen moetej gekleed zyn in gala; ambtskostuum of uniform voor hen, dis dit bezitten, voor do overigen zooveel mogeiyk, rok en witte das. De Opper Ceremoniemeester van Hjrs Majesteit de Koningin, Baron DU TOUR VAN BELLINCHAYE, 's-Gravenhage, 1 Aug. 1898. De Opper-Ceremoniemeester van Hare Maj^ teit de Koningin heeft do eer ter kennis te brengen van de dames in de provincie Zuid. Holland, welke te 's Gravenhage haar opwach. ting wenschen te maken aan Hare Majest it de Koningin, in de maand September a. s, dat zy zich daartoe schriftelyk tusschen 5 en 15 Augustus zullen moeten wenden tot Harer Majesteits Grootmeesteres, mevrouw do baro nesse Van Hardenbroek van 's-Heeraartsberg en Bergambacht, te 's-Gravenhage. De gelegenheid tot het maken van opwach ting aan Hare Majesteit zal bestaan op de Cour van gelukwensching in den avond van 14 September a. s., tot welke Cour echtei uitsluitend kunnen worden toegelaten dames, reeds te voren aan Hare Majesteit de Koningin voorgesteld, en woonachtig in de proving Zuid-Holland. De Opper-Ceremoniemeester van Har? Majesteit de Koningin, Baron DU TOUR VAN BELLINCHAYE, 's Gravenhage, 1 Aug. 1898. Programma yan Muziekuitvoeringen, MUSIS SACRUM. Donderdag 4 Aap-, te lutlfachl, door bet Stafmoziebcorps van bet id o rog. ir£ Directonr: de heer W. Van Erp. Berate afdooliofj: No. 1. Kaiaer-Friedrich-Mareoh, Friedomann; 2. Oarer- tare „Hans Sachs", Lortzing; S. Danse macabre, Saint-Sacne; 4. Fantaieio de l'Opêra de Bizet: „Car men", Mann.Tweede afdeeling No. 5. LosErinDyej, Divertissement, Maasonet; C. bonvenir do 1'OpéreUa „Madame rArcbidnc", Offenbach; 7. Invitation a lj Valse, Webor; 8. Fantaiaio sur „Romeo et Juliette", opéra de Gonnod, Mamx. Nos. 1 en 2, eerate uitvoering. Gemengd Nieuws. Het nieuwe post-entelegraaf- kantoor te Amsterdam zal in het laatst dezer maand in gebruik genomen worden. De direc teur van het postkantoor heeft bekond ge maakt, dat de verhuizing van de loods dor- waarts zal geschieden iu den nacbt van Zaterdag 27 op Zondag 28 Augustus, zoodat Zondagochteni 6 uur de dienst voor de oerste maal m bat niuuwo gebouw zal plaats bebbcD, Omtrent bet vuurwerk, dat in den avond van den 7den September te Am sterdam aan de overzyie vau het IJ ont stoken zal worden, verneemt de „Tel.," dak het 25 groote nommers zal bevatten. Een dier nommers is een nabootsing van oorlogs schepen in slaglinie en bevat o. a. oen vol le ;ig uitgemonsterde torpedo; dit stuk is 75 meter breed. Een ander stuk 6trlt voor e?n wielerwedstryd van dames. Op het geluid vsn een pistoolschot starten twee dames, met de kleuren van haar club getooid. Nog een ander nummer stelt voor den water val van de Niagara. Het slotstuk is 70 meter breed ea 30 meter hoog en is een hulde van de provinci9 Noord-Holland aan de Koningin, Onder de kleinere nommers wordt iets nieuws beloofd, n.l groote ballons, die door magnesium licht in de hoogte gaan en dan in de lucht een schitterend vuurwerk ontsteken. Het vuurwerk wordt geleverd door den heer August Buchenbacber, vertegenwoordiger vau de firma James Pain en Son, te Londen. Zondagmiddag ontdekte schipper De Niet van de „3 Gezusters," reedor Veile- mans, te Maassluis, eeD sloep, cio hulpsloos ia volle zee ronddreef. Toen hy dio naderde, bleek het, dat er zich vier raen6chen in be vonden. Hy had het geluk deze opvarenden te redden. Zy gaven op tot de bemanning (4 man) te bebooren van het Engelsche kofschip „Anna", thuisbehooreDdo te Alloa, dat door lekkage gezonken was. Gistermiddag werdön de schip breukelingen met den trein van 1.4 van Maas sluis naar Rotterdam vervoerd en voorloops in het Zeemanshuis onder dak gebracht. Do verdachte person e, die te Goes een paar weken geleden gearresteerd werd, heeft volledig bekend. Haar eigenlijke naam is C. W. en zy is van Sluis afkomstig. In Rotterdam, waar zij eerst dionde, noemde zy zich S. Brandt, uit Sluisdaar ontvreemdde zy verschillonde goederen in haar dienst en ook in het Tehuis voor dienstboden, waar eenigen tyd verbleef. In Dsn Haag bekwam zy weer een dienst onder den naam van Rika Griepas, uit Aarden burg, en bleef daar vier maanden zonder ont dekt te worden, en dat nog wel niettegen staande esn rechercheur der politie als vrieDd van haar meester dikwyis by hem aan hol kwam en zy gesignaleerd was. Na ook daav diefstal gepleegd te hebben, werd zy, zooola wij gemeld hebben, gevat. De logementhouder, aan wien do arrestatie te danken is, ontving van de Haagsche familiöt waar de dievegge 't laatst diende, een aardig souvenir. (E. C.) De omgeving van Lillenfeld (Beneden-Oostenry k) is door een hevigen cycloon geteisterd. In den tyd van drie minuten waren tal van boomen ontworteld en een menigte huizen verwoest.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6