doch dat jagers en valkeniers Dog aanvulling behoefden. Een zestal commission, op die ver gadering benoemd, zal in 't belang der zaak deze week krachtig werkzaam z\jn om de gewenschte doelneming te vinden. Zoetcrwoude. Aan de uitnoodiging van den beer C. Lagerberg tot het bywonen eener ver gadering tot samenstelling eener commissie voor de a. s. inhuldigingsfeesten was door 2] personen gevolg gegeven. De hoeren J. H. Weydung, H. Kits van Heyningen en A. Van Ingen hadden kennis gegeven verhinderd te zyn de vergadering bh" te wonen. Te ruim halfacht opende de beer Lagerberg de ver gadering, wees er op, dat wy aan den voor avond staan van een groot feest in Nederland, wolko heuglijke gebeurtenis terecht met feest viering door allen, jong en oud, ryk en arm, mag en moet worden herdacht, en kwam zoo tot 't doel dezer vergadering: het vormen van een feestcommissie. Spreker deed dit, omdat de pogingen, tot heden aangewend, schipbreuk hadden geleden en de gemeente z. i. niet achterwege mag blyven bh de viering der troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhel- mina. Hy stelde dan ook voor: alle aanwezige heeren te benoemen tot leden der commissie (uitgenoodigd waren de bestuurders der ver schillende ki6svereenigingen). Een levendige discussie ontstond, toen de heeren Lekkerkerker en J. Da "Wit er op wezen, dat reeds besloten was de school kinderen ieder op hun eigen school te doen feestvieren, waardoor het feest r.iet meer nationaal te Doemen is, doch veeleer eenzijdig, want de kinderen, vooral cie der openbare en der R.-K. Jongensschool, behooren bh elkaar. Na weerlegging dezer meening door den voorzitter, dat wel is besloten, dat van ge meentewege de schoolfeesten zullen worden bekostigd, doch niet, dat de hoofden der ge noemde scholen in overleg met de feestcom missie het schoolfeest niet zouden kunnen regelen, waardoor het scboolfeost een natio- aaal karakter blijft behouden, werd bh hoof delijke stemming uitgemaakt of de aanwezige leden al dan niet voor een feestcommissie lijn. De heeren A. Lekkerkerker, J. De "VYit, W. Los en M. Karens verklaarden zich daar tegen, de overige heeren waren voor een feestcommissie. "Wegens het gevorderde uur werd niet overgegaan tot verkiezing van een voorzitter en verdere bestuursleden, doch werd eenparig besloten Donderdagavond om zeven uren weder bijeen te komeD, ten einde deze zaken verier te regeleD. Met een woord van dank voor de goede opkomst en betoonde belangstelling sloot de heer Lagerberg dezo vergadering. Er is dus thans een feestcommissie voor do tweede maal opgericht. Uit do „Staatscourant." Koninklijke beslu iten: B. Van der Slays benoemd tot machinist bij do Rijksstoomgemnlen san den Nieuwen Maasmond in Noord-Brabant- Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. Middelbeek als Heemraad van den polder Kat- woudc, prov. Noord Holland; en benoemd tot heemraad van dien polder K. Klomp. Benoemd is tot officier in de Oranje-Nassau-orde de gep. luitenant-kolonel der infanterie A. P. I. Ratten, 2de secretaris van den (gisteren ont bonden) anti-dienstver vangingsbond. Vacature. De minister van binnenlandacbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leernar in de geschiedenis aan do Krjks-hoogere burgerschool met driejarigen cur sus to Bargeu-op-Zooin. Jaarwedde /'1Q00. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenscben te komen, gelieven zich vóór 15 Aug. e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar ouderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te '8 Gravenliage. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiiing van htfc ingezonden stuk van een dierenvriend in Uw nummer van gisteren zö h.t mh vergund op to merken, dat een groot gedeelte van de in onze ge meente losloopende honden in de honden belasting is aangegeven als „waakhonden." De Politieverordening schrijft wel degelhk ▼oor, dat waakhonlen buitenshuis voorzien moeten zyn van een muilkorf. Waaraan het toe te schrijven is, dat een losloopende waakhond (en ze loopen allemaal los) voorzien van een muilkorf, nooit to zien is, is on8 altijd een raadsel geweest. Hoe het zh, rechtvaardig is het niet. Billijker zou het dan zfin voor luxe honden evenveel te laten betalen als voor waakhonden. Zooals hot nu is bestaat er niet eene reden waarom niet iedereen zyn hond als waakhond zou aangeven. Verder ware het, voor de veiligheid van do burgerij, zeer to wenschen, dat aan de Politieverordening op het houden van honden, en bijzonder op het artikel, dat slaat op het aanhebben van muilkorven, streng de hand wtrd gthaudea. Hoogachtend, Uw Afconné. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Juni—4 Juli. De Atjeh-corrospondent van de „Sumatra Ct." deelt mode, dat de sergeant der mare chaussee De Jong, wegens zijn heldhaftig ge drag op 12 Juni, door den gouverneur van Atjeh telegrapbisch voor een koninklijke onderscheiding is voorgedragen. - De vice-president van den raad van justilie te Batavia mr. H. Wichers zal volgens de „Soer. Ct." by de eerstkomende vacature van griffier op een der hoofdplaatsen van Java daartoe worden benoemd, daar by geen hoogere betrekking begeert. Den controleur der 2de kl. M. M. Luch- zinger is de afd. Lasem in de residentie Rem bang tot standplaats aangewezen. Mr. W. Boekhoudt, voorzitter van den landraad to Bondowoso, en benoemd lid van don raad van justitie te Soerabaia, heeft intrek king verzocht van die benoeming. Dit verzoek is door d9 Rogeering afgewezen. De controleur der 1ste kl. A. C. De Heer is belast met het bestuur der onderafdeeling BataDg Alai (Z. O. afd. van Borneo). De controleur van Tello-Paranglo, E. J. P. Maks, gaat wegens ziekte met buitenlandsch verlof. De adspirant-controleur T. L. Broekveldt is door den resident van Soerabaia van Djaboeng overgeplaatst naar Karang geneng, terwyi zijn collega W. M. IngenlujjfT belast is met het bestuur over de afdeeling Djaboeng. De adspirant ingenieur by den waterstaat A. M. Valkenburg is van Bantam naar Krawang overgeplaatst. Volgens de „Soer. Ct." gaat de notaris J. De Bruyn, van Soerabaia, over enkele maanden met buitenlandsch verlof. De predikant te MaöioeD, A. Adama, heeft intrekking verzocht van zijn over plaatsing naar Soerakarta. De gepensionneerde 2de en 3de com miezen by de Algemeene Rekenkamer J. G. W. Angelo en B. Van Zutphen zijn belast met de waarneming der betrekkiDg van klerken op het assistent-residentie kantoor te Bandoeng op een salaris van resp. f 120 en f SO's maands. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen We gens ziekte, eervol uit zijn betrekking, de grifher van de landraden te Salatiga en Ambarawa (Se- marang) J. H. Pothoff en de 2de commies bij bet departement van justitie G. F. C. Cramm, eerst genoemde op verzoek. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Bondowoso (Bezoeki) het lid van den Raad van Justitie te Soerabaia Mr. J. Klein; tot lid van dea Raad van Justitie te Soerabaia de voorzitter van den landraad te Bondowoso Mr. W. Boekhoudt; tot griffier van de landraden te Salatiga en Am barawa de griffier van den landraad te Bangkalan (Madoera) J. A. Ham; van den landraad te Bangkalan, de ambtenaar ter beschikking van den voorzitter van dien land raad Mr. D. G. Wolterbeek Muller; tot adspirant controleur bij hot Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera C. De Groot en A. H. Maas Geesteranus, beiden thans ter beschikking van den directeur van Binnenlandsch Pestuur; tot commies op het residentie-kantoor te Djok jakarta, de commies op het residentie-kantoor te Poerworedjo, Bagelcn, B. Th. Maurits. Brj de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Ontslagen: Wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking do tijdelijke onderopzichtcr 2de kl. J. Groothuyzen. Vorloond: Wegens langdurigen dienst een iaar verlof naar Europa aan ae onderwijzeres 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen mejuffrouw A. M. Witbols Feugen. Benoemd: Tot predikant te Medan M. J. Bronders; tot lid van den raad van toezicht op de post spaarbank H. N. Stuart, ambtenaar voor Chineescbe zaken te Batavia. Brj den post- en telegraafdienst. Ingetrokken: De benoeming tot chef van het kantoor te Poerwodadi van den commies 3de klasse J. W. Hendriks te Soerabaia; de overplaatsing van den commies 3de klasse R. E. Purvis te Seraarang. Benoemd: Tot chef van het kantoor te Poer wodadi, de commies 3de kl. L. M. Goedhart te Batavia. Overgeplaatst: Van Weltevreden naar Batavia de commies 3de kl. G. Harbord; van Semarang naar Koedoes, de commies 3de kl. R. E. Purvis; van Koedoes naar ScmaraDg, de commies 8de kl. A. Th. C. Oodhoff. Door den dir. van Onderwijs, Eeredienst en Nijv. Bij den dienst van het Mijnwezen. Benoemd: Tot tijdelijk opziener M F. Bicera. than9 klerk ter Algemeene Secretarie, toegevoegd aan den secretaris van den Raad van Nederlandscn- Indië; met bepaling, dat hij wordt gesteld ter beschik king van den resident van Banba. Bij den dienst ter bestrijding van den opium sluikhandel ter zee. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van 2den stuurman S. Lenstra, thans sergeant-stuurman bij de Kon. Ned. Marine. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Bij het wapen der infanterie. Bevorderd: Tot kapitein, do 1ste luitenants B. M. Goslings (gedetacheerd in Nederland), P. A. Mollinger, G. A. Feekes (met verlof in Nederland), J. 0. M. Haak Bastiaanso (gedetacheerd in Neder land) en A. K. Nolthenius; tot lsten luit., de 2de luits. G. Radersma, G. Aars, J. Prnger en A. H, M. Eijken. V e r 1 e n g d Met een maand het verleend verlof naar Soekaboemi, wegens ziekte, aan den lsten lnit. der infanterie bij het 2de reserve-bataljon (depot-compagnie) J. A. Van Nienwland. Overgeplaatst: Bij de Vde afdeeling van hot departement van oorlog, de 2de luit.-kwartier- meester op het bureau van den gewestelijken intendant te Batavia, ter beschikking van den hoofdintendant der militaire administratie B. H. J. Van Deutekom. Gedetacheerd bij de Gouvernements- M ar ine: Van het stoomschip „Raaf" op het stoomschip „Reiger", de gezaghebber 1ste klasse G. P. L. Hangt; van het stoomschip Reiger" op het stoomschip ,Raaf" de gezaghebber 2de kl. J. Visser. Ton Bismarck. Het kefzeriyk paar kwam gisteravond om 5 u. 55 m. met den staatssecretaris Von Bülow en gevolg te Friedrïchsruh aan. Do keizer croeg de admiraalsnniform, de keizerin was diep in den rouw. Zfi droeg een krans van witte bloomen. Een detachement van het 31ste regiment was in een dubbele ry geschaard. De trein stopte a3n do poort van het slot, waar de familie Bismarck het keizerlijk paar aan het portier van den waggon ontving. De keizer kuste prins Herbert Von Bismarck op beido wangen en schudde graaf Wilhelm Von Bismarck de hand. Daarna trad by het sterf huis binnen. Herbert geleidde de keizerin aan zyn arm Daar de sterfkamer, waar Pfarrer Westpbal uit het naburige Brunsdorf die 's voor middags al met do familie by do lykkist het avondmaal bediend had aanstonds een inzsgeningspreek begon. Als tekst koos by 1 Kor. 15 53* 54, 55 en 57. De tekst was indertyd door Von Bismarck zelf voor zyn lijkdienst uitgekozen. De geheele plechtigheid, die slechts door de naaste familie, eenigen van de oudate be ambten en het keizerlijk paar werd bijge woond, duurde maar heel kort. Om halfzeven was alles afgeloopen. Het keizeriyk paar nam dadeiyk daarop afscheid, waarby de keizer Herbert weer tweemaal kuste; te tien uren waren zy weer te Potsdam. Dr. Schweninger verklaart, dat de dood voor Von Bismarck een verlossing was, daar hy de laatste acht dagen onuitsprekelijk geleden he9ft. Inderdaad toont ook de schets, die na den dood van Bismarcks gelaat genomen is, een zwaar invallen van de trekken. Het 8toffeiyk overschot van den grooten doode is aan aller oogen onttrokken zelfs do keizer heeft het niet meer aanschouwd. Het ïyk is Maandagavond door den predikant van het dorp ingezegend, waarop de kist werd dichtgesordeerd. De doode ligt mot een ruiker roode rozen in de hand, die zyn beminde zuster gravin Malwine van Arnim hem heeft gegeven. De geheele familie was bij do plechtigheid tegenwoordig. De slaapkamer was gisteren voor de in zegening van het ijjk met rouwversieringen in een kleine doolenkapel veranderd. Zwart9 kleeóen hangen aan den wand en dekken den vloer. Aan den wand, waar het bed heeft ge staan, is oen bescheiden katafalk opgericht. Daarop ligt de zwart gepolyste eikenhouten kist met zilveren handv3tsels. Daaromheen vier zwarte zuilen. Op elke zuil branden twaalf kaarsen. Aan het hoofdeneind staat een kruisbeeld. Van de aanwezigo meubelen zyn gebleven de geschiedkundige tafel, waarop de vrede van Frarklort werd geteekend en waarop do revolver ligt, waaruit Kuilman indertyd op Bismarck schoot. Aan de wanden hangen nog de portretten van dr. Schweninger, van Bis marcks vrouw 'en een paar afbeeldingen uit het cavaleristenleven, welke de prins gaarne zag. Midden in de kamer staat de kist op een baar. Zy is bedolven onder de kransen van keizer Wilhelm, keizerin Victoria Augusta, keizerin Frederik, dr. Schweninger, Bismarcks kurassiers, de stad Hamburg, het ministerie van Pruisen en de bedienden van den Prins. Maar vooral zyn er vier, uit roode rozen be staande, die dadelyk opvallen. Zy zyn van Von Bismarcks kinderen. De andere kransen liggen in de aangrenzende kamers. Ontzaglijk veel zyn de betuigingen van liefd j en eerbied, die uit allo oorden van Duitschland, uit geheel Europa en uit Amerika naar Friedrichsruh worden gezonden. De telegrammen van deelneming zyn niet te tellen. Met eiken tri-in komen waggons vol kransen aan. Prins Hohenlohe bracht in per soon een krans van het Pruisische ministerie naar Frie irichsruhhy vertoefde geruimen tyd in het sterfhuis, maar zag ook het ïyk niet meer, daar by zyn aankomst de kist reeds wa6 gesloten. De reiziger Eugen Wolf, die by den overledene in hoogo gunst stond, bracht een krans van 83 prachtige witte rozen. Crispi is voornemens eveneens p rsooniyk een krans naar Friedrichsruh te brengen. Uit Beriyn is een deputatie uit het Heerenhuis met een krans naar het sterfhuis vertrokken. Omtrent de begrafenis valt nog niets met zekerheid te zeggen. Volgens de „Kreuzzeï- tung" heeft de keizer verklaard zich geheel te zullen voegen nasr den laatsten wil van den doode. In dat geval zal volgens de mededeelingen van de Berlynsche „Keueste Nachrichten" de gesloten kist in de sterf kamer biyven staan totdat het eenvoudige mausoleum op den Scbneckenberg tegenover het huis gereed zal zfin. De byzetting zal cp zyn laatst in het begin van October plaats hebben. Alle plannen tot bywoning van de begrafenisplechtigheid zullen verdaagd moeten worden tot de byzetting. De keizer bad aan hot departement van binneDlandsche zaken telegrapbisch opgedra gen alle toebereidselen t9 maken voor een grooten rouwdienst op het Koningsplein te Beriyn. Midden voor het Ryksdaggebouw zou een groote katafalk worden opgericht. Alle Duitsche regeeringen en uitstekende personen zouden voor deze plechtigheid uitnoodigingen ontvangen. De keizer heeft verder bevolen, dat ook de koninkiyke paleizen rouwvlaggen zullen uitsteken. Van het slot te Beriyn waaien de keizerlyke standaard, de konink iyke standaard en de Ryksvlag halfstok. De keizer heeft echter zyn plan om te Ber iyn voor het gebouw van den Ryksdag een grooten openbaren Ïyk dienst te houden opge geven, toen hy gehoord had van den laatsten wil van Bismarck betreffende zyn begrafenis. Hy heeft nu last gegeven, Don ierdag in de Kaiser-Wilhelm-Godfichtnisskirche te Beriyn een stillen kerkelyken doodendienst te houden. Ook daar zyn de volksvertegenwoordigingen, hooge ambtenaren, enz. uitgenoodigd. Als een byzonderhc-iJ wordt nog vermeld, dat keizer Frans Jozef en de sultan" van Turkye niet alleen aan de familig Von Bis marck, maar ook aan den keizer telegram men van deelneming hebben gezonden. Bismarcks veelbesproken memoires zyn, naar thans wordt gemeld, reeds geruimen tyd geleden voor een millioen Mark verkocht aan de uitgeversmaatschappij „Union." Zy zyn door Bismarck tot den laatsten tyd bygehonden en zullen binnenkort het licht zien. De „Indépendance beige" weet mede te deelen, dat Bismarck Friedrichsruhe heeft vermaakt aan zyn zoon Herbert, zyn andere bezittingen aan zyn zoon Wilhelm. Er wordt gemeld, (jat fïe .bevolking van Hamborg de 300,000 mark byeen zal brengen voor het oprichten van een monument op Friedrichsruhe. Von Bismarck laat een aanzienlijke erfenis aan anekdoten na. Van alle kanten stroomen zo toe, alle met oen grondslag van oorspronke- lyken humor, yzeren onverzettelijkheid. De humor vóór allea was een kenmerk van Bismarck's genie. In zgn politiek en in zyn diplomatie herkent men telkens de eigen aardigheden, die reeds zyn studententyd ken merkten. Uit zyn hoogeschool-jaren heeft men van Von Bismarck een overvloedigen oogst verzameld van grappeD, gezegden, eigenaardig heden, geestig en gemoedelijk, maar ook wel eens ruw. Voor de laatste eigenaardigheid worde slechts aan het verhaal met den. schoenlapper herinnerd. De student Bismarck had een paar nieuwe zolen aan zjjn laarzen noodig. Hy zat toen waariyk niet dik in zyn garde-robe, ten minste de schoenlapper kreeg de boodschap dat de laarzen den volgenden ochtend terugbezorgd moesten worden. Ten overvloede ging Bisrcarck zelf even by het lappertjo aan en dreigde den man, dat zyn doghond Bismarck heeft altyd van honden gehouden hem verscheuren zou, wanneer da laarzen niet op tyd gereed waren. Den heelen nacht zwierf Bismarck om het lapperswinkeltje en elk uur bonsde hy tegen de luiken en herhaalde zyn sombere dreigementen, intusscben den volgenden ochtend had hy zyn nieuw gezoolde laarzen aan! Bismarck heeft tot de meest „echte" stu denten behoord. Hij had niet minder dan 22 du ris, teiwyi by te Göttiogen studeerde. Eenmaal afgestudeerd, verwachtte men, dat hy zich een weinig zou intoomenmaar een grap, die hy zich ten koste van een boog ge plaatst persoon veroorloofde, bad hem byna zyn toekomst gekost. Met eenige oud-academievrienden kwam hy veel aan hui3 by een der leden van een vreemd gezantschap, waar zeer vroolyke par tyen werden gegeven, maar het buffet nogal eens slecht voorzien was. Dat viel weinig in den smaak van Bismarck, die steeds om zyn eetlust bekend is geweest. Op zekeren avond hielden hy en zyn vrienden midden onder een wals op, namen ieder een gesmeerd broodje uit hun zak en aten dat op, onder de woedende blikken van de aanwezige dames en niet het minst van den gastheer. Heel fijn was die aardigheid niet, maar daar tegenover staat, dat Bismarck eenige dagen daarna gekleed en 'al te water sprong om een stalknecht te redden. Hij ontving toen zyn eerste onderscheiding, een, waarop hy steeds het meest trotsch is gebleven, een reddlngs- medaille. BUITENLAND. Frankryk» De benoeming van den hear Laferriére, vice-presiltnt van den Raad van State, tot gouverneur-generaal van Algiers, is allesbe halve naar den zin der anti-semieten, die den senator Pauliat veel liever gehad zouden heb ben. Deze genoot reeds het volle vertrouwen van Drumont en werd overal als de aan staande opvolger van den heer Lépine ge doodverfd. Daar verscheen plotseling in het „Journal officiel" de naam van Laferrièro, die tot dusver alleen in de juriiische wereld een goeden klank bad. De heer Laferrièro is overigens een ver dienstelijk man; hy heeft zich onder het keizerrijk een martelaarskroon voor zyn repu- blikeinsche gevoelens veroverd en heeft zich door een reeks van juridische werken en geschriften op bestuursgebied naam gemaakt. Om Algiers scheen by zich tot nog toe weiDig te bekommeren. Evenwel is hy een perBoonlyk vriend van den minister-president Brisson. Aan hem dankt by den post van „onder koning", als hy dien ten minste heeft geam- biëerd. Te benyden is by echter niet, want wie zich als stadhouder niet verheugt in de vriendschap van Edouard Drumont en Max Regis, zal het al heel moeiiyk zijn om Algiers te besturen. De „Libre Parole" ontving den nieuwen gouverneur-generaal allesbehalve vriendschappelyk en begon een levensschets van hem met de woorden; „Hardlyvig, aan congesties naar het hoofd ly-iende, dank zy de goede keuken van zyn zwager, den restau rateur Paillard (op den hoek van den Bou levard en de rue de la Chaussóe d'Antin) is deze ransige rechtsgeleerde ongeschikt om laDger den Raad van State te leiden, alzoo is by goad genosg voor Algiers." Dit weinigja is slechts een voorproefje van de liefiykheden, die do journalisten in Algiers hem naar het hoofd zullen werpen. De uitslag der verkiezingen van de Fransche „Conseils généraux" is nog niet geheel bekend. Van de 1438 verkiezingen heeft men van niet meer dan van 1401 den uitslag. Gekozen zya nu 176 conservatieven, 69 ralliés, 253 gematigde republikeinen, 431 republikeinen, 322 radicale republikeinen, 24 socialisten en 5 nationalisten. Naar aanleiding van een krodietvraag voor de ontvangst van Prins Albert te Luik, ging Demblon in den gemeenteraad zoo te keer, dat de zitting tot tweemaal toe moest worden geschorst. Byna was men handgemeen ge worden. En dat voor een luttele 500 fr., dio waren aangevraagd. G root-Brl tannIS. Minister Chamberlain vroeg gisteren in het Lagerhuis een supplementoir krediet vaQ 41,000 pd. st. ten bate van de West-Indische koloniën. Hy stelde voor de gemeenschap met de eflanien te verbeteren en onder waar borg van den Staat betere fabrieken op d» kleinere eilanden op te richten. De minister gaf da verzekering, dat de Regeeriag zou hlyvan streven naar de af. schaffing der suikeruitvoerpremiën, die voor de strikernyverheiJ een ramp zyn en dea ondergang van "West-Indië zullen bewerken, maar zy weigerde zich te verbinden tot eenige staatkunde betreffende equivaleerende rechten. Zy wil volstrekt vry blyven in het voorstellon van maatregelen om da voortzetting van de .staatkunde, der uitvoer-premien tegen te gaan, Da. prins van Wales: gaat goed vooruit; Koningin Victoria zal haar zoon op zyn jacht „Osborna" bezoeken; ook hebben de hertog en da hertogin van Sparta tien prins daar een bezoek gebracht, op hun reis naar Portsmouth. Italië. Alle ten gevolge der rustverstoringen onder de wapenen geroepen lichtingen van do militie zyn thaDs weder met groot verlof mar huis gezonden. In het by den krijgsraad te Milaan aanhan gige proces tegen de drie afgevaardigden Tir rati, (FAndreis en Morgan, tot welker vervol ging door de Kamer verlof is gegeven, eisehte de ambtenaar van het O. M.togen Turatj en d'Andreis 15 jaar, tegen Morgan 5 jaar gevangenisstraf. Turkge. Naar uit Londen, wordt bericht, staan de kabinetten van de vier mogendheden, cie Creta bezet houden, voortdurend met elkaar in gedachtenwisselïDg over de regeling van de zaken, die het samenstel der Creta-quaestis vormen. Die gedachten wisseliogen draaien thans voornameiyk om het punt der Turksche bezetting van het eiland. De door öe Creten- zers nameiyk het christeiyk element eer bevolking onwrikbaar gehandhaafde en ook by de aanneming van het door de admiraals opgestelde ontwerp van een voorloopige be stuursorganisatie met nadruk door de natio nale vergadering gestelde eisch, dat alle Turk sche troepen uit het eiland teruggetrokken moeten worden, wordt naar bet schynt be schouwd als niet vatbaar voor vervulling. Daarentegen zou in zoover aan de wooschen der Cretonzers te gemoet gekomen worden, dat voortaan principiëri niet alleen geen verster king der Turk schei garnizoenen, maar ook geen aflossing zou worden toegelaten. Spanje. Minister president Sagasta heeft hot gerucb^ dat hy voornemens zou zyn in het ambtelooze leven terug te keeren na de ondarteekening van bet vredeaverdi ag, ongegrond verklaard. Eveneens verklaarde by het bericht van een Carlistischen opstanl voor ongegrond. Dat er by de Carlbten i-.ts broeit, daarvan getuigt ia- tusschen de afkeuring, die door de Madridscho pers by voorbaat wordt uitgesproken over een eventueelen Carlistischen opstand. Uit Madrid wordt aan de „Köln. Ztg." be richt, dat de vertegenwoordiger to Nieuw-York van den pretendent een brief ontvangen heeft van don Carlos zelf, waarin gezegd wordt, dat er reden bestaat om op de overwinning te hopen, zoodra de vrede gesloten is. Dreyfus—Zola c. s. De. „Aurore" en de „Siècle" mak?n eenige brieven van Esterhazy openbaar, die motten bewyzen, dat de majoor zfin neef, graaf Chris tian Esterhazy, voor 38,500 fr. beeft opgelicht. By den dood van zyn vader kende Christian zyn neef Walsin Esterhazy byna niet. Deze schreef hem toen een langen brief, waarin hy, mot een toespeling op de diensten, diefay Edmond De Rothschild bewezen had en in verband waarmede hy door den bankier meer dan eens geholpen was, zyn jongen neef een zekere geldelijke operatie aanried, die onder Rothschifd's directie zou plaats hebben. Chris tian en zyn moeder hadden er wtl ooren naar. Toen de neef in het begin van alt jaar zyn geld terug wilde hebben, schreef de majoor hem, dat hy in afwachting van de ontwikke ling der Dreyfus-zaak natuuriyk niet ïn bet huis van een RothschilJ kon komen, en dat hy dus wachten moest. Overigens zou hy een ontzagiyke schadeloosstelling tischen van Matthieu Dreyfus, Zola, de „Figaro", enz. Christian Esterhazy bleef echter aandringer en de majoor schreef hem nog eenige briefjes tot geruststelling: dat hy het zoo byzonder druk had, dat hy in een verkiezingszaak ge wikkeld was, enz. Mevrouw de weduwe Esterhazy en haar zoon Christian begaven zich nu naar Parys, en vernamen van Roth schild, dat de majoor daar nooit een vost gezet had. Toen volgde de aanklacht van graaf Christian tegen zyn neef, wegens misv.ruik van vertrouwen. Generaal De Gallïfet is, in verband met de instructie tegen luitenant-kolonel Picquart en mr. Leblois, uit Marien bad te Parys aange komen. De heer Perrenx had Vrjjdag terecht te staan voor de achtste kamer van strafzaken te Parys wegens overtreding van de perswet, hierdoor, dat zyn blad „l'Aurore" van de be handeling van het proces der schriftkundigen tegen Zola verslag heeft gegeven. Da heer Perrenx, die natuuriyk niet was verscheneD, werd tot 500 franken boete veroordeeld. Kolonel Picquart heeft een vervolging in gesteld tegen „Le Jour" wegens laster. Het laatste bericht omtrent de verblijfplaat!

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2