N«. f1785 Woensdag 37 Juli. A°. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitsondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. it uommor bestaat uit TWEE Bladen. Feuilleton. De Bruidsmarscli. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAlTTi Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRU8 DER ADVEBTELNTEËN Van 1 0 regres f 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. - Groctsro letters naar plaatsruimte. - Voor het Incasseer en bulten de stad wordt 0.06 berekend Eerste Blad. Leiden. 26 Juli. - De sergeant timmerman v. k. J. J. H. lman, behoorende tot de rol van Hr. Ms. achtschip te Amsterdam, wordt met ingang heden tydeiyk gedetacheerd by de Kweek - hool voor Zeevaart alhier Het bestuur der „Kweekschool tot op- ding van Bewaarschoolhouderessen" te jen (de heeren F. De Stoppelaar, voorzitter, W. Pleyte, secretaris) heeft een circulaire rzonden naar aanleiding van den betreur- dooi van de directrice, mej. Louisa Har- nberg. Er wordt daarin huide gebracht aan r groote geestesgaven en aan het vele, zö voor de inrichting deed. Haar plaats zal worden ingenomen door Cievrouw De Bock Harden berg, die sinds bvember van het vorige jaar reeds eon deel haar taak vervulde. Op verzoek van den recteur en het bestuur heeft zy zich bereid rklaard als directrice op te treden, met verstande, dat zy, evenals haar zuster, de leiding der leerlingen zal op zich nemen, Lsoor zoover betreft de zedelyko en lichame- ke verpleging, terwyl de lessen, doormejuf- ouw Hardenberg gegeven, voor een deel n een der onderwijzeressen, onder leiding toezicht van den directeur, zullen worden gedragen. Het streven sal ztJo, alles onveranderd te ten, omdat een langjarige ondervinding, Ijkens de vele en goede resultaten, heeft leerd, dat de gevolgde weg de goedo is. Reeds vroeger is gemeld dat de studenten- ngelingschap van Delft, Amsterdam, Utrecht ön Leiden tydens de aanwezigheid van H. M. ,dé Koningin te Amsterdam een eerewacht jioii betrekken. Het plan hiervoor ging uit van den Neder- JiBischen Studenten-Scbietbond. f De 1ste sectie (Delft) wordt gevormd door do heeren G. F. Suringar, commandant, H. W. Land en I. J. Ronck Kleyn, guides, $r H. Stoll, L. Coster van Voorhout, J. L. toman, F. Muller, P. "W. Schram, jhr. J. aI R. De Muralt, F. C. Tuyl Schuitenmaker, R. Onderwater, J. F. De Vogel, A. Keppler, B. J. Dezentje, "VV. H. D. Bock, J. M. P. Har tog, J. M. Goslings, F. O. Wegener Sleeawfjk, J. A. Reus, J. Van Santsn en W. Dikker. (De beide laatste namen zyn pseudo niemen). De indeeling der sectiën is: I Delft' II Amsterdam, III Utrecht, IV Leiden. 'I- Generaal-majoor G. L. Laogguth, com mandant der 2de divisie inf., vergezeld door ien adjudant, kapitein D. L. Hoogkamer, is iterochtend te Amersfoort aangekomen, ten i inspectie te houden over het 5de reg. inf. Orelio, die vcrmoedelyk in het volgend n geen deel zal uitmaken van het gezel- -Van der Linden, zal met Mann en den ilrêt Wolters van half Sept. tot einde October concertreis door ons land maken. Vad Gistermiddag had in het Luthersch kerk gebouw to Rotterdam het jaariyksch examen plaats der leerlingen van de Inrichting voor doofstommenonderwys aldaar. Als naar ge woonte waren de wanden van het kerkgebouw weder behangen met proeven van vaardigheid, door de leerlingen in teekenen en handwerken aan den dag gelogd. De voorzitter, de heer W. A. Viruly Ver brugge, wegens ongesteldheid verhinderd zynde, heette de vice-voorzitter, do heer C. P. v. Vollenhovon, de vele belangstellenden wel kom. Hy deeldo mede, dat het aantal leer lingen bedroeg 152, waarvan 107 uit Zuid- Holland en 69 uit Rotterdam. Wat de financiën betreft, was er wel een tekort van ƒ5857.41, doch had men overigens niet te klagen. Aan subsidiën werd weder ƒ10,000 genoten, terwyi ook van een aantal giften werd melding gemaakt. De directeur, de heer Jc. Rikkers, hield, alvorens met het examen een aanvang te maken, oen toespraak, waarin hy wees op het hoogo belang van het doofstommen onderwijs voor de individuen in bet byzonder en de maatschappy in het algemeen. Het examen leverde weder vele verrassende resultaten op. Twee leerlingen, P. Seyen Ter. Hoorn en B. Montfrooi, die de school verlaten, bedank ten in duidelfjke woorjen bestuur en onder- wyzer3 voor het genotene, hun allen alsook hunne medeleerlingen Gods besten zegen toowenschende. Benoemd is tot directeur der gemeente gasfabriek te Stad-Almeloo, de heer G. Daams, tbans directeur te Assen. De detacheering by de permanente mili taire spoorwegcommissie van den lsten luit. C. Stolk, van het 4de reg. inf., is met onbe- paalden tyd verlengd. De heeren jbr. A. E. Barnaart, te Voge lenzang, S. H. Hyikema, to Leeuwarden, en inr. W. C. Lobman, te Zwolle, ro^psu alle belang stellenden op, om de nationale yssport in Sep tember to ooen deelnemen aan het défilé, dat te Clingendaal voor HH. MM. de Koninginnen zal gehouden worden. Door den heer C. D. L. Artz, loeraar in het handteekenen aan de H. B.-S. en de Burger-avondschool te Delft, is tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag uit deze betrekkingen verzocht. Prinses van Bentheim en gevolg, die op Sosstcjyk vertoeft, bracht gisteren weder een bezo;k aan Amsterdam. Tot tweemaal toe stapte men af aan het Ryksmuseum. In het American-Hotel werd geluncht. Na het tweede bezoek aan het Ryksmuseum reden de booge bezoekers naar het koninkiyk paleis. Om vyf uren werd de terugtocht naar Soestdyk aanvaard. Te Brummen is op 65-jarigen leeftyd overleden mr. D. Everwyn, die, in 1858 in diplomatieken dienst getreden, het laatst in activiteit was als minister-resident te Lissabon en sedert 1875 minister resident in cisponi- biliteit te 's-Gravenhage. Beïoepen is by de Cbr.-Geref. Gem. te Aarlanderveen de hoer G. Klumper, cand. te Amsterdam. Tot predikant by de Waalsche Gemeente te Rotterdam is beroepen de heer Oswald Genouy, predikant te Clairac, departement Lot et Garonne, in Frankryk. Naar het „N. v. d. D." meldt, is de heer Willem Royaards door tusschenkomst van den heer Max Mossel, den Nederlandscben musicus in Engeland, geëngageerd aan het reizende Engelsche tooneelgezelschap van August Van Blene, insgeiyks Nederlander, broeder van mevr. S. Pauwels Van Biene, lid van het gezelschap der Kon. Ver. „Hot Ned. Tooneel." Den 15den Augustus a. 8. treedt de heer Royaards by hot Engelsch gezelschap te Man chester op in de rol van Beaujour, een Fransch theataragent, dio gebroken Engelsch spreekt, een rol, voorkomend in het melodrama: „Eene onderbroken melodie" van James F. Tanner. To Utrecht is op 56-jarigen leeftyd over leden kolonel J. H. Bystra, officier van ge zondheid, chef van het militair hospitaal aldaar. De chef van den generalen staf, luitenant- generaal Kool, begaf zich gistereD, vergezeld van z(jn adjudant en den kolonel Moock, naar Arnhem. De inspecteur van het wapen der cavalerie, generaal-majoor Romer, maakte een dienstreis naar Utrecht, en de hoofdintendant, generaal- majoor Van Gendt, vertrok naar Venloo. Uit Brussel wordt aan de „N. R. Ct." gemeld De byzondere commissie uit het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Weldadig heid alhier heeft ongeveer 2000 franken byeengebracht om de 140 vast bodeelde ge zinnen van behoeftigen een prettigen dag te bezorgen op den verjaardag van H. M. Koningin Wilbelmina. Het voorgenomen banket der gegoede Neder landers evenwel zal, waarscbyniyk uit gebrek aan het wenscheiyke gotal doolnomers, wel niet doorgaan. Misschien heeft de wyze, waarop tot deelneming werd uitgenoodigd, hieraan wel eenige schuld. Door do H. IJ. S.-M. werd gisteren te Amsterdam aanbesteedHet uitvoeren van grond- en spoorwerken, tot uitbreiding van het stationsemplacement Vogelenzang, raming 14,400. Ingekomen 20 biljetten. Laagste io6chryver de heer C. Hoen, Nieuwendam, ƒ11,243. Naar het „Hbl." verneemt, zfin thans door den heer E. Van Senden, controleur 1ste klasse by het binnenlandsch bestuur, alle voor bereidende maatregelen voor de ontvangst der Indische gezantschappen by gelegenheid van de inhuldiging van Hare Majesteit getroffen. Aan oien heer is de regeling opgedragen van alles, wat betrekking heeft op het verblyf dier Indische grooten gedurende den tyd, dat zy de gasten zyn der regeering zoo to Amsterdam als te 's-Gravenhage. Aan de betrokken Indische gezantschappen, voor zoover hier te lande aanwezig, moet reeds van die opdracht mededeeling zyn gedaan. Bodegraven. Op initiatief van den Genees- kuncigen Kring te Alfen en omstreken is ook in de Rynstreek een commissio opge treden voor de stichting van volkssanatoria voor borstiyder8 in Nederland. Tot bestuurs leden van deze commissie, welke bestaat uit 15 personen, zyn benoemd de hoeren dr. C. Dekker te Bodegraven, voorzitter; dr. P. De Graaf te Alfen, secretaris; H. Le Coulfcre te Bodegraven, penningmeester; mr. C. J. Von Briel Sasse te Nieuwveen, vice-voorzitter, en H. Overes te Alfen, vice-secretaris. Benne,broek. iDgevolge het besluit, door de gemeenteraden van Bennebroek en Bloemen- daal genomen, om voor gezamenlyke rekening een nortonwel te slaan, is daarmede Maandag j. 1. een aanvang genomen door de bekende specialiteit De Waal Malefijt, te Bloemendaal, op een strookje grond langs de Leidsche vaart, door de gemeente Haarlem voor een geringe recognitie daartoe afgestaan. Eindelijk is op 27 M. diepte in voldoende hoeveelheid helder en smakeloos water aangetroffen. Een proef daarvan zal asn deskunoigen worden opge zonden, en als, na goedkeuring, door de omwonenden geregeld gebruik wordt gemaakt, is het doel, verbetering van den gezondheids toestand, weer naderby gestreefd, een doel, dat vooral meer kans van bereiken zal erlangen, wanneer onze gemeente midden in de kom tevens van zulk een put voorzien zal zyn, want bewoners van de Meerlaan maken nog maar al te veel gebruik van vaartwater. Na de constructie van de parocbie van den H. Jozef alhier bleek alras, dat de nieuw gebouwde kerk te klein was om het geregeld aantal kerkbezoekers een voldoende gelegen heid tot zitten te geven. Daarom is het kerk bestuur van plan de aan de kerk gebouwde pastorie by de kerk te trekken, en in de onmiddellyke nabyheid een woning voor de geesteiyken te doen bouwen. Haarlemmermeer. In den nacht van 24 op 25 Juli 1898 zijn aan den IJweg, by den Kruisweg, ten nadeele van den heer J. Kofoed gestolen 5 grijze konynen, waaronder 3 met een hangend oor en wit voor den kop. Katwyk. Van de hariDgvisschery zyn te IJmuiden binnengeloopen de Katwyksche loggers: „Diederika," KW 45, stuurman W. v. d. Plas, van den reeder L. Parlevliet, met 204 kantjes; „Nico en Dirk," KW 100, stuur man L. v. d. Plas Wz., van den reeder N. ParRvliet, met 187 kantjes. Katwyloaan-Zee. Geslaagd is voor het hoofdonderwyzersexamen te Haarlem de heer hoer C. Kuyt, alhier. Leiderdorp. Tot ouderling van de Ned.- Herv. Gemeente albier is benoemd de heer T. Rynsburger. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiderdorp brengen ter openbare konnis: dat de gemeentorekeniDg over het dienstjaar 1897 gedurende veertien dagen, van den 25sten Juli tot en met den 8sten Augustus a. s., ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling dor kosten algemeen verkrygbaar is gesteld. Zoeterwoude. De agenda voor de openbare Raadsvergadering alhier op a. s. Woensdag den 27sten Juli des voormiddags te 10 uren is zeer kort en bevat onder andere: lo. Raadsbesluit tot vaststelling der begrooting voor de rustende Schuttery. 2o. Aanbieding der gemeeDterekenicg over 1897. De wedstryd in het vogelschieten alhier zal gehouden worden op Woens ag 3 Aug. o. k. des voormiddags te 10 uren, op een terrein ten Westen van de wooing van P. Van Noort aan de Dorpsstraat. Tot den 8chietwedstryd met geweer mogen niet anders worden toegelaten dan manspersonen, boven 16 jaren oud, tevens bedreven schutter zynde, terwijl tot het terrein alleen de meae.ingers aan den wedstryd en do eventueele regelings- commis8ie toegang hebben. De zitting voor den heryk der maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben op 22 Augs. a. s. van 9 12 uren en van 1 3 uren op het Dorp ten huize der Wed. P. Vlasveld. Voor ykplichtigen, be hoorende onder deze gemeente en wonende aan den Ryndyk by Leiderdorp, zal zitting gehoaden worden te Leiderdorp op 29 Augs. a. 8. des namiddags van 2'/4 tot 4 uren. Zoetcrmeer-Zegwaard. In de jongst ge houden vergadering van de Hollandsche Maat schappy van Landbouw, Afdeeling Zoetermeer- Zegwaard en Omstreken, zyn tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering der Maatschappy, te houden te Spanbroek, gekozen de heeren W. Van Dorp Wz. te Zoetermeer en W. Noordam te Zegwaard, die de be noeming hebben aangenomen. De heeren W Van Dorp Wz. en N. Huisman te Zoetermeer, die periodiek moesten aftreden als leden van het bestuur, zyn beiden als zoodanig herkozen. Verder werd nog besloten het volgend jaaï onder het ressort dezer afdeeling drie proef velden te houden, als: voor haver bij dor heer J. J. Erkelens te Benthuizen, voort r«e by den heer J. Vollebregt Cz. te Zïgwaxrd, en voor erwten en boonon by den heei C Vethman te Zoetermeer. Uit de „Staatscourant." Koninklijke besluite n. Benoemd: lot heemraad vau den polder de Kersbergsche en Achthovensche Uiterwaarden, H. De Groot. Pensioen verleend aau A. C. Hoogeveen, wed. E. H. Westerman, brievenbesteller, ƒ92; M. E. Bazendijk, wed. H. II. V. N. Schermertc, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, ƒ125; Z. (S.) E. Geortsema, wed. H. J. Mod derman, hoofddirectour yan de Rijkswerkinrich tingen Veenhuizen, ƒ600S. of S. R. Dobbenga, wed. F. of F. H. De Boer, brievongr.ardèr, teven3 be last met het beheer van het Rijkstelegraafkantooi: mot telephoondienst to Schiermonnikoog ƒ125; G. Boxma, wed. W. Visser, zaalopziener brj de Rijks werkinrichting te Veenhuizen, ƒ220A. E. Engo- lon, wed. J. H. Bax, postbode f 250. Do gewono audiëntie van de ministers vau oorlog, justitie en koloniën zal deze week m&i plaats hebben. Gemengd Nieuws. Do Leidsche kermis is er andermaal en wel met mooi weert Den eersten dj>* reeds geen regen 1 En als gevolg daarvan viol kermisgangers, niet alleen 's middags, maar ook '8 avonds, doch niet tot heel laat. De kermis wordt door verschillende établis sementen drukker bezocht dan men En dit was de eerste godachtonreeke, dio zj niet aan Beret toevertrouwde; langzamer- bind werd dit getal vermeerderd. Beret, die Lin ha vr twaalfdo jaar was, merkte wel, dat tenigszins door haar zuster veronacht- amd werd; maar zy begreep met eerder, Mt zy op zyde gedrongen was dan toen een |dore haar plaats innam. Dit was de achttienjarige Inga, een vrien dje, dat op een naburige hoeve woonde J^pas verloofd was; als zy die beiden zag delen, met do armen om elkaar geslagen fens meisjesgewoonte, fluisterende en bhendo, dan had zy wel in tranen kunnen ■tbarsten van jaloezie. jMildrid ging ter catechisatie en daar leerde jonge meisjes van haar leeftyd kennen; Qigen van dezen kwamen haar 's Zondags Tingvold bezoeken. Dan liepen ze op het ild rond of zochten de grootmoeder op in ar kamer. Tingvold was lang voordejougd ten gesloten huis geweest, waarover een mystiek waas lag uitgespreid; en ook nu iwamen er slechts meisjes, die stil en |getogon wareD, want men kon niet ont- pnnen, dat ook Mildrid in haar karakter iets jils en bedaards had, wat slechts voor wei- aantrekkeiyk was. Mjd hoorde men de jongelieden veel zingen. Dat is wel nooit toevallig, maar het heeft toch, als alles, zyn tyd, en die tyd heeft dan zyn voorgangers. Onder dezen was, merkwaardig genoeg, weer een uit het ge slacht der Haugens. Iq een volk, waarvan eens, al is het ook eeuwen geleden, byna elke man en elke vrouw door gezang aan de verschillende gemoedbewegingen lucht gaf, ja zelfs eigen verzon maakte en zong, die een weerklank van het gevoel waren in zulk een volk kan die kunst nooit geheel uitsterven; altyd biyft ze in de een of andere streek voortleven, en zeer licht wordt ze uit haar sluimering opgewekt. In deze streken nu was sedert onheugiyken tyd veel gedicht en gezongen. Ole Haugon was dus niet uit den aard ge slagen en zyn genie was ook niet verloren gegaan. De zoon van zyn zoon nu was het, die ook de gave van het gezang had ont vangen. De zoon van Ole Haugen was zooveel jonger geweest dan de dochter, die met don eigenaar van Tingvold trouwde, dat deze als getrouwde vrouw hem ten doop bad kunnen houden. Na veel ondervonden te hebben, had hy op vergevorderden leeftyd het kleine goed in bezit gekregen, dat zyn vader bewoond had, en toen eerst was hy getrouwd. Hy had verscheidene kinderen en onder hen een jongen, die Hans heette. Deze nu scheen de gave van Ole geërfd te hebben, maar eigeDiyk niet die van het vioolspelen (ofschoon hy daarin ook niet onbedreven was); hy muntte echter uit in het zingen van oude en het dichten van nieuwe liederen. Deze eigenschap ontwikkelde zich nu des te gunstiger, daar hy met weinig menschen bekond was, ofschoon hy in hun midden leefde. Er waren zelfs velen, die hem nog nooit gezien hadden. Dit vond zyn oorzaak daarin, dat zyn oude vader een hartstochteiyke jager was geweest, en dat de zoons Dog niet volwassen waren of do grysaard zat met hen op de een of andere hoogte en leerde hun hoe zy moesten ladon en mikken. Zyn vreugde moet buitengewoon groot geweest zyn, toen zy met het geweer zooveel konden verdienen, als zy aan kruit en hagel verschoten. Verder kon hy hen niet brengen; hun moeder stierf weldra na hem, zoodat de kinderen aan zichzelvon waren over gelaten en deden, waar zy lust toe gevoelden. De jongens gingen op jacht en de meisjos bewerkten het land, dat by hun kleine be zitting behoorde. Het baarde opzien, als zy een enkele maal beneden in het dal kwamen maar dit gebeurde niet dikwyis, want in den winter was de weg onbegaanbaar, en daarom bleef het by de enkele reisjes, die ze naar het dorp moesten maken, om hun wild to verkoopen of te verzenden; in den zomer hielden zy een soort herberg voor de reizigers en dienden hun tot gidsen in het gebergte. De kleine hoeve was de hoogstgolegene in dit district; zy was beroemd om de zuivere berglucht, die voor borst- en zenuwiydere heilzamer is dan eoDige tot nog toe bekende art8eny; daardoor was het daarboven elk jaar vol meDschen uit de stad en uit het buiten land. Zy bouwden verscheiden nieuwe kamers en al deze vonden haar bewoners. De jonge lieden waren daardoor uit hun armoede geraakt en gingen zelfs voor welgestelde menschen door. De omgang met vreemden was op hun doen en laten niet zonder invloed go- bleven, zy verstonden zelfs iets van vreemde talen. Hans had voor eenige jaren het goed van zyn broers en zusters gekocht, zoodat de bezitting op zyn naam stond. Ia den tyd, waarvan wy spreken, was hy zeven en twintig jaar oud. Niemand vau hen had ooit by de familie op Tingvold een bezoek afgelegd. Dit was Endrid en Randi totaal onverschillig; zy duldden evenmin, dat iemand den naam dezer bloed verwanten noemde, als dat de bruidsmai&ch gespeeld werd. De arme vader der kinderen had dit gelegenheid ondervonden en Hans had daarom aan allen verboden, er heen te gaan. Maar de meisjes op Tingvold, die veel hielden van muziek en zang, verlangden vurig keonis met hem te maken, en in den nieuwen kring van jonge meisjes werd over niets meer gesproken dan over Hans Haugen en zyn familie. Lie deren en marechen werden gezongen en ge danst en een onnoemlijk aantal plannen ge maakt en woer verworpen, hoe men het toch aanleggen zou den jongen Haugen eens te zien. In dezen schoonen, muzikalen en gezelligen tyd werd Mildrid, dio nu zeventien jaar was, aangenomen. Een poos te voren was alles stil goweest, een poos daarna was het evenzoo. Zy bracht den tyd öf alleen, öf in gezelschap van haar ouders door. Dit gebeurde in den herfst; het volgondo voorjaar of liever den volgenden zomer zou zy, evenals alle andora meisjes, die aangenomen zyn, met haar koeion in de hut op het gebergte doorbrengen. Zy verlangde vurig daarnaar; haar verloofde vriendin Inga zou de nabijgelegen hut bewonen. Thuis had zy weldra rust noch duur meer. Beret zou moe naar boven gaan, en ook zy deelde het vurig verlangen met haar zuster; toen xy echter in de hut aankwamen, waar Boret vol verwondering was over al het ongewone, was Mildrid heel bedaard en yvorig in de weer om het vee te verzorgen en do molk te behandelen. Maar gedurende den lan gen tyd, dien zy over had, wist zy zich niet bezig te houden; uren lang was zy by Inga, die haar van haar verloofde moest vertellen; maar opeens had z\j weer veel dagen geen lust om Inga to bezoekeD. Als Inga haar kwam opzoeken, was zy bly en vol teederheid, alsof ze berouw had over haar trouweloosheid. Met Beret praatte zo zelden en als Beret haar toesprak, kreeg zy dikwyis goen ander antwoord dan ja en neen! Als Inga kwam, verwyderdo Beret zich en als Mildrid naar Inga ging, zocht ze schreiende de kudde op en bleef by de her dersjongens. Mildrid gevoelde wel, dat het was, alsof de goede verstandhouding had opgehouden, maar met den besten wil ter wereld kon zy dien band niet weer aanknoo- pen, dio haar beidon eens verbonden had, (Wordt vervolqcL)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1