ATJEH. Do uit 8 lag van de gisteren ge- houdec internationale wielerwedetryden op het Sportterrein te 's Gravenhage -was als volgt: 2000 M. van meet voor beroepsryders In series, gewonnen door I. G. W. A. Van der Tuyn, Den Haag, echter kon hy niet in de beslissing starten daar tweemaal buiten tyd was gereden; 2de serie door M. Kingma, uit Amsterdam, gewonnen; 3de serie, winner I. G. A. W. Mulder, 4de serie G. Schilling, 6de serie P. Verbiuggen, Den Bosch. De finale was na een mooie spurt. G. Schilling eerste, met Kingma tweede met een band dikte verschil, derde Mulder. De clou van den dag was echter een match tusschen de becren Yendredi, neger, en W. Z. v. d. Moy, Leiden, over een afstand van 60 KM. met gangmaking. Vendredi had be halve triplets, een petroleummotor te zyner beschikking. Van der Mey beschikte over de welbekende Quintaplette Muiier en de quiDt v. d. Tuyn, Direct na het schot neemt v. d. Mey de leiding en worcfc goed opge vangen door quint Mulder, die ham met snelle vaart direct eenige 100 meters vooruit brengen, hy heeft dan ook spoeiig Vendreci gelapt. Een klein incident deed zich voor; juist toen de quint Mulder wilde overnemen, reed deze de baan uit, waardoor bij kwam te vallen; allen kwamen er op eenige schram men na goed af; de quint v. d. Tuyn had nu daardoor veel te pacen en reed dan ook uitmuntend; keer op keer weri Yendreoi gelipt, in h-t geheel maar even 15 banen. v. d. Mey won daarom gemakkelijk en maakte oen tyd van 1 uur 5 min. 26'/s sec. Vendreoi word den gebeelen rit gopaced door den motor, die, indien de neger beter had gereden, ook wel sneller bad gegaan. Tot slot van dezm dag was er weistryd tusschen de qui: t Mulder, quint Tuyn, triplet v. d. Mark over 3000 M. Er werd veruozend hard geredenin de voorlaatste ronde wist quint Tuyn tot aller verwondering voor te komen, en hy won na prachtigen spurt den eersten prjjs; de bekende quint Mulder, die tweede was, slaande, trip v. d. Mark was derde. De winners der diverse nummers, vooral v. d. Mey, werden telkenmale toegejuicht. Er wa6 veel puiliek, vooral op tribune en tweeden rang. Het ver»-oer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtramweg was gedu rende de maand Mei 11. als volgt: aantal reizigers 36,918, met een opbrengst van f 4885.33, goederen en diverson brachten f 554.66 op, totaal f 5439.99. Van 1 Janaari tot uit. Mei 1898 was de opbrengst: aantal reizigers: 131,835 meteen opbrengst van f 17 526.11, goederen en diver sen brachten ƒ2399.35 op, totaal 19,924.46. Zjjnde per dagkilometer 14.G6. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: Dat we een vreemden zomer hebben, is genoeg bekend, maar dat het in de bondsdagen des nachts gaat vriezen, is al heel ongewoon. Van Woensdag op Donderdag was het oen poosje zóó koud, dat bruineboonen en ook aardappelen in do Legmeer, by Aalsmeer, zijn afgevroren. Op zware gronden heeft men daarvan geen last, daar gaat bet met de voor uitzichten van den oogst zeer goed. Koninklijk bezit. Op de Baan )e Haarlem, een der beste standen in de nabijheid van den Hout, schuin tegenover het Bronge ouw, staat een huisje, zóó bouw vallig, dat liet een aanstoot ia voor stadge noot en vreemdeling. Langvingerige personen haalden reeds lang het lood uit de goten en de jongens speelden er vaak Oostmeyertje, doch niets kon de eigenaresse, een oude dame, bewegen om er iets aan te ldten veranderen, zoodat zij door het publiek beticht werd van gierigheid. Nu do dame eenige maanden gelecen ge storven is, bleek dit anders. Volgons haar testament was niet zy de eigenaresse van de woning en den grond, waarop oie stond, doch behoorde aie tot de eigendommen van de koninklijke familie. Lo lewyk Napoleon had er indertijd zelfs ver blijf gehouden. De dame had vroeger reeds by Z. M. Wil lem III aangedrongen zijn eigendom weder te naasten, doch de Koning had dit geweigerd, en nu was z\1 blijven volhouden, dat niemand recht had iets aan de bezitting te doen, daar het koninklijk eigendom bleef. Zij heeft dit zelfs zóó ver doorgevoerd, dat in haar testa ment is bepaald, dat eerst aan H. M. de Koningin moest worden aangeboden bezit te nemen van bet eigendom, en allac-n als oeze weigerde, zouden haar erven het recht hebben het goed als hot hunne te beschouwen. Biykbaar beeft H. M. geweigerd, want het huisje is nu publiek geveild. (A. H.) Do rochtbank te Dordrecht heeft A. De Jel, die begin Juni zijn stiefvader Fieter Plaisier vermoordde, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, ter zake van dood slag. Het O. M. had slechts 9 maanden ge vraagd wegens mishandeling, aio den dood ten gevolge heeft. Te Ter-A pel - k anaal is de vrouw van den veenarbeider H. De Eoer door den hevigen wind, toen ze over een vonier liep, te wafcor geraakt on verdronken. Ton gevolge van het inslaan van den bliksem is afgebrand een kleine boerderij aan den Peizerweg onder Groningen, bewoond door den eigenaar Leutscher. Eon groot deel van den inboodel is gered. Er is veel hooi verbrand. Het hui3 was verzekerd. To Zondereo is de boerderij Klein Elhorst" geheel afgebrand. Het vee werd gered. Eenigo kippen verbrandde*. Huis «a iDboedei waren verzekerd. Ten gevolge van broeiing van het hooi is de boerderij van J. Lamers, onder Hatert bjj Nijmegen, in de ach gelegd. Slechts het vee en een paar meubelen werden gered. Alles was, ofschoon Diet hoog, tegen brandschade verzekerd. Een buitenkansje. De aandeel houders in de vereeniging „Kunstzin" te Deventer behoeven over 1898/99 geen contri butie te betalen, omdat de rekening met een voordeelig saldo van ƒ626.71 over 1897/98 sluit. Te Bemelen (L.) is de 2 5-jarige eenige zoon van den landbouwer S. door het op hol gaaa van een paard onder zjjn kar geraakt en op de plaats dood gebleven. Ongelukken. Men schrijft uit De Rijp: In de onmiddellijke nabijheid van onze plaats zijn dezer dagen een paar ernstige ongelukken gebeurd. Een kind van den landbouwer D. Verduin geraakte te water en verdronk en een man verwondde zich vrij ernstig aan het stekel- craad, waarmee het terrein van het station van de Noord-Hollandsche stoomtram is afge- rast rd van den openbaren weg. Het is zeer wenschelijk, dav, oe directie van bovenge noemde maatschappij eens ernstig in over weging neme of een dergelijke afrastering, zooHs die hier in toepassing is gobracht, wel noodzakelijk is. Zy is toch zóó aangebracht, dat niet alleen personen zich eraan kunnen verwonden, die er niets te maken hebben, maar dat ook het publiek, dat van en naar het station gaat, aan lang niet denkbeeldig gevaar is blootgest 14. Om maar ieta te noemen: het venijnige stekeldraad is vastgehecht aan het uiteinde van een trapleuning, waarvan het publiek zich bedienen moet. Aangaande het tramongeluk van Donderdag op de lijn Bergen op Zoom Antwerpen kan nu nog met zekerheid bericht woroen, dat ten gevolge van déraillement even over de Belgische grenzen de locomotief omviel, waarop door den val de afsluitkraan van den stoomketel brak. De machinist, die onder de locomotief gevallen was, kreeg al het kokende water enden ontsnappenden 6toom over het lichaam en werd daardoor zóó deerlijk verbrand, dat by nog denzelfden avond in het gasthuis te Antwerpen overleed. Zaterdag is z\)n lyk naar Bergen op-Zoom, waar hy thuis behoorde, vervoerd en daar, gevolgd door een directeur en een deel van het personeel der Maatschappy, begraven. De stoker is er zonder ernstige verwonding afgekomen en doet reeds weder dienst. Het ongeluk is te wijten aan een scherpen boek in den toch reeds zoo heuvelachtigen weg. Een merkwaardig uurwerk. Ar.n den voorgevel van een smidse te Oud- Vosmeor bevindt zich een merkwaardig uur werk, dat waarscbyniyk nergens zyn wederga vindt en toch slechts door een eenvoudigen smid, Janus Verkerke, een voormalig bewoner der smidse, voor ruim een eeuw werd ver vaardigd. Een geae Ite van den gevel toch is versierd met figuren en beeldjes, voorstel lende een schildwacht, ruiters, een molen, een klokkenluider, een smidse, een scharen slijper, enz., die allen door het uurwerk in bewoging worden gebracht. De klokluider melot steeds de geheele uren door met een hamer op een groote bel te slaan, terwyi op de halfuren de deuren der smidse worden geopend en de smid op het aanbeeld het aantal halfuren slaat; intus- scben draait de molen vrooiyk rond, ryden de ruiters in galop, en trapt do scbarensiyper lustig het wiel, terwyi de schildwacht zonder ophouden met het geweer op den rug het geheel langs wandelt om weder naar het schildwachthuisje terug te keeren. In den laatsten tyd weigerde het uurwerk echter zyn diensten en moesten tal van vreemde lingen, die zich steils door het wtrktiyk kunstige voelden aangetrokken, teleurgesteld vertrekken; een nieuwe bewoner der smidse laat than6 het uurwerk herstellen en weldra kunnen dus schildwacht, molenaar, enz. hun oude functies weer met denzelfden lust van vroeger vervullen. {A. H.) Omtrent den te Budel gepleegden moord kan de „Tel." thans htt volgende mededeelen Een vyftal werklieden van de zinkwitfabriek te Budel hadden Donderdagavond hun werkloon ontvangen en toen, zooals het gewooniyk ge- bruikeiyk was, de noodige glaasjes tier gearon- ken, zoodat allen, zoo niet geheel, toch half dronken waren. Daarby waren ook tegenwoordig de dader P. Vtrvreken en de verslagene P. L. Vermeulen, benevens diens zuster. Toen zy huiswaarts keerden wilde Vervreken de zuster van den verslagene absoluut bege- 1-iden, hetgeen door Vermeulen evenwel ge weigerd werd. Vervreken, die zich hieraan niet 6toorde, werd door Vermeulen tegengehouden. Hierop trok Vervreken een mes en bracht Ver meulen daarmede een doodeiyken steek in den buik toe. De dader werd Vrydagavond zwaar geboeid naar Roermond overgebracht. De werkstaking in de Zuld-Wales- en Monmouthshire steenkool-districten duurt voort. De „Board of Trade" benoemde den heer Edward Fry om te trachten een verzoening tusschen patroons on werklieden tot stand to brengen. Na herhaalde pogingen, die aanvankeiyk een gunstigen uitslag beloofden, is de heer Fry, na gfa laatje vergadering m§fc de leden van het werklieden comité tot de overtuiging gekomen, dat syn bemoeiingen tot geen gosd resultaat kunnen leiden en deze poging tot verzoening als mislukt moet beschouwd worden. Werkstaking te Genève. In byna alle werkplaatsen hebben de arbeiders het werk weder opgenomen. Daar veel werklieden tydens de staking naar elders vertrokken, heb ben tal van patroons geen arbeiders genoeg. De Staatsraad heeft besloten de Italiaonsche socialistische vereeniging te Genève op ts heffen. Een Fransche bakkersknecht, die uit Lyon was gekomen om een agitatie onder de bak kersknechts te Gonève op touw te zetten, is gevangengenomen. Een zesjarig knaapje te Zaandam ging Zaterdag morgen huppelend en jubelend naar school in het blijde vooruitzicht een prysje te zullen ontvangen. Plotseling struikelde het over een steen en jammerende werd het opgenomen. De geraadpleegde arts achtte de kneuzingen aan arm en been van dien aard, dat hy oogenblikkelyke overbrenging naar het Ziekenhuis te Amsterdam noodzakelyk oor deelde. Te Schoon dUk e is een landbouwers knecht, die door een wagen werd overreden, waarvan de paarden op bol waren geslagen, aan de bekomen verwondingen overleden. Midden-Italië is door zware on- weders tezocht, die overal aan de huizen en de velden grooto schade aanrichtten. Op ver schillende spoorweglynen moest het verkeer gestaakt worden. Vele personen werden door den bliksem gedood. De „Bourgogne." De gezagvoerder van het Britsche stoom schip Oilfield", dat uit Noord-Amerika te Wilmington is aangekomen, meldt, dat hy eenige uren heeft gevaren tusschen de lyken van opvarenden der „Bourgogne." De beman ning had er 175 geteldvele droegen de sporeD van esn worsteling. Eenige lyken hadden een zwemgordel om. Aan het „Hbld." wordt uit Batavia geseind: „Vrydag-middag zyn twee compagnieën infanterie onder majoor C. A. De Jongh en zes brigades marechaussees ingescheept om over Lam Toba een tocht te maken van een week naar Kroeng Raja, met het doel om daar den vyand te verdryven." De bedoeling van het telegram is zeker, dat deze inscheping plaats had te Oleh-leh. De zaak Gebroeders Hogerhuis. Zoosls bekend is, heeft het „Volksdagblad" aan een aantal mannen van beteekenis in Nederland de volgende vragen gesteld: Achttet gy twyfol aan het vonnis, over de Gebroeders Hogerhuis geveld, gerechtvaar digd, en zyt gy, door de op last van hooger- hand openbaar gemaakte beschikking van den Officier van Justitie te Leeuwarden, van dien twyfel Diet teruggekomen? Indien Gy tot het geven van een uitspraak omtrent het al of niet gerechtvaardigde van dien twyfel U niet bevo9gd mocht achten, houdt Gy dan toch dien voor algemeen en gegrond genoeg, om een hernieuwde, openbare behandeling, langs welken rechtsweg ook ge voerd, van de zaak-Hoger huis gewenscht te achten Thans publiceert de redactie een 5-tal ioge- komen antwoorden. Hot volgende ia daaruit overgenomen: Mr. J. A. Levy: „Naar aanleiding der op last der Regeering gopubliceerde beschikking van den beer Officier van Justitie by de rechtbank te Leeuwarden, werd door den heer Troelstra, interpellant, dd. 14 Juni jl., bestreden, dat de gemotiveerde weigering om rechtsingang te vragen wegens beweerd misdryf, afdoende zyn zou. Ook al twyfelt men nit in bet minst aan de goede trouw van den interpellant, de feiten, waarop by zich beriep, kunnen, naar vereisch van rechten, alleen biyken door rechteriyk onderzoek. Dat de Regeering voor zoodanige rechter- lyke beslissing, uit eerbied voor den naam dergenen, die zy onschul .ig acht, is terug gedeinsd, kan niemand wraken. Toch is twyfel opgewekt en kan niet worden verhinderd, dat een overtuiging zich vestigt nopens schuld of onschuld der gebroeders Hogerhuis. Het bestaan zelf der bovengemelde beschikking onderwerpt baar aan het oordeel zoowel van bevoegden als van onbevoegden. Bedoelde twyfel na bestaat by my per- sooniyk niet, omdat ik den feitelyken grond slag daarvan niet beoordeelen kan. De eenige uitkomst, die ik zie, is een rechterlyke beslissing op het nieuwe punt van aanklacht, welke beslissing uit te lokken staat in de macht van belanghebbenden (art 83 Strafv.) Dit artikel luidt: „Indien de rechtbank, op beklag van den belanghebbende, of op een andere voldoende wyze, bevindt, dat er verzuim pLats heeftin het vervolgen van een strafbaar feit aan haar kennisneming onderworpen, zal zy den officier van justitie kunnen belasten om te dien aan zien aan haar verslag te doen, en hem voorts kunnen bevelen om ter zake der opgegeven daadzaken, zoo daartoe termen zyn, vervol gingen in te stellen." Prof. Bolland schryft onder meer: jlk voor my heb sinds myn prille jeugd aan de pnkreukbare goede trouw onzer Neder- landsche rechters geloofd, en ik betreur het zeer, dat men van een aangelegenheid als deze, die met maatschappelyke partytwisten niets beeft uit te staan, van sommige zyden met geweld een klasso-quaëstie heeft willen maken. In allen gevalle zyn rechteriyo uit spraken en openbaar gemaakte beschi ckingen van officieren van justitie in ons vaderland geen dingen, die wy lichtvaardig mogen wraken, en nooit bebooren wy dat te doen in andere dan eerbiedige tewoordiDg n; dwalen biyft menscbelyk, doch de Nederlandsche rechtsbedoeling staat te hoog, om rechtmatige gegevens tot opruiing van menigten aan do hand te doen." Het antwoord van mr. M. "W. F. Treub luidt: „In antwoord op uw circulaire in zake de gebrs. Hogerhuis heb ik de eer u mede te deelen, dat een agitatie als te hunnen be hoeve is gewekt en gaande gehouden wordt, my alleen dan gerechtvaardigd zou toeschenen, indien er reden was de rechters van partydig- heid te verJenken by het uitspreken der schuldigverklaring. Ik heb echter den indruk ontvaDgen, dat voor zulk oen verdenking in deze geen grond bestaat. Waar gegronde reden bestaat om 's rechters onpartydigheid in twyfel te trekken, mag en moet het publiek daartegen protest aanteoke- nen. Waar zulk een reden niet bestaat, acht ik een publieke agitatie tegen een gewezen vonnis noch noodig, noch wettig. Is er een dwaling begaan, hetgeen hier evenzeer mogeiyk is als in alle andere geval len, waarin de beklaagde niet op heeterdaad betrapt wordt, dan is het zeker te hopen, dat zy worde hersteld. Maar öf een afdoende grond aanwezig is om een te goeder trouw begane dwaling aan te nemen, kunnen alleen zy beoordeelen, die van de byzonderbeden der zaak uit eigen reden van wetenschap op de hoogte zyn. Hot publiek kan hierover niet oordeelen na de putlicatie dor beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden evenmin als daar vóór. Wie een veroordeelde helpen wil tegen een z. i. te goeder trouw begane recbteriyke dwa ling, moet van hét begaan zy'n dezer dwaling niet het publiek, maar de rechtbank zelve, welke het vonnis wees, trachten te overtuigen Ziedaar de redenen, waarom ik my als redacteur van het „Sociaal Weekblad" buiteo de Hogerhuiszaak heb gehouden en denk te blyven houden." KOLONIËN. BATAVIA, 15—21 Juni. Indertyd is er reeds de aandacht op gevestigd, dat de per Nederlandsche mail booten uit Indië verzonden brievenmalen ge middeld eerder in Holland aankomeD dan die, welke per vreemde mailgelegenheid zyn verzonden. In verband met dit feit wordt nu in de „Java-Crt." door den hoofdinspecteur, chef van den post- en telegraafdienst, aangekondigd, dat, byaldien de vreemde mails geiyktydig met of slechts één dag eerder dan de Neder landsche mails vertrekken, de verzending eer correspondenties per Nederlandsche mail ge schieden, tenzy de afzenders uitdrukkelyk per vreemde mail verlangen, en daarvan door een aanteekening op de adressen der stukken doen blyken. Naar de ,Soer. Ct." mededeelt, is bet diadeem, by de firma Van Arcken en Co in bewerking, om H. M. de Koningin te worden aangeboden, besteld door den sultan van Koetbi. Timor. Krachtens koniokiyk besluit syn aango wezen als leden vanwege Nederland in de commissie voor de grensregeling op htt eiland Timor de resident Fokkens, de majoor der inf. Van der Haaa en de controleur 2de kl. Gryzen. Van den resident van Timor en Onder- hoorigheden is het volgend telegram ont vangen Koepang, 7 Juni 1898. Verwikkelingen tusschen strand- en bergbevolking Larantocka nog niet beöindigd. Tusschen inlanders van Portugeesche zyde en van onzen kant werd weder gevochten. Staatjes Naïtimoe, Bedoki en Insana op het eiland Timor, niet ver van Portugeesche grens, geraakten met elkaar in oorlog; eenige ontmoetingen kostten van weers- zyden een paar dooien en gewonden; een viertal koppen werden gesneld. Gezondhei s toestand bevredigend. Door den goaverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens ziekto een jaar verlof naar Europa aan den adjunct-secretari» bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia M. F. Braakman. Bjj de exploitatie dor Staatsspoorwegen. Geplaatst: Bij de Westerlijnen, de benoemde adjunct-ingenieur G. Nobel. Bjj het openbaar lager onderwijs voor Europeanen: Overgeplaatst: Van de lste gemengde school B. te Batavia naar de school te Depok, als hoofd der school, de onderwijzer der 2de kl. L. Hazelhoff; van de school te Depok (Batavia) naar de lste gemengde school B. te Batavia, als lste onder wijzer, de onderwijzer der 2de kl. B. G. Hoge wind. Bij* den burgerlijken geneeskundigen dienst: Ontheven: Met ingang van 30 Jnni 1898, op verzoek, eervol van de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en bet opzicht over do vaccine in de afdeeling Modjokerto (Soerabaia) Dr. J. J. Pigaud; on verzoek, eervol van do waarneming van gemelde diensten in de afdeeling Kraksaan (Probolinggo) P. IJ ff. Belast: Met ingang van 30 Juni 1898, met de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Modjokerto (Soerabaia) P. IJff. Mot do waarneming dier diensten in de afdeeling Kraksaan (Probolinggo) A. Wiersema. Bij hot Boschwezen op Java en Madoera. Befioemd: Tot opziener E. L. J. Doelitzscb, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, met bepaling, dat hij geplaatst wordt in bet bos district Bodjonegro. residentie Rembang. Op de bezittingen buiten Java en Madoera. Overgeplaatst: Van de residentie Pale bang naar de residentie Banka do opziener a j suite van zijn corps C. A. Almerood; v&n de residentie Banka naar de resident! Palembang de opziener a la suite van zjjn cor A. J. E. J. Van Kempen. Benoemd: Voor den tijd van vijf jaren, fo gaande mot den dag zjjner optreding tot directe der Javascbe Bank J. Roysenbach, thans ageQ dier bank te Soerabaia. Bjj den post- en telegraafdienst. Geplaatst: To Semarang, de benoemde hoof commies J. E. Frederiks. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Benoemd: Tot opziener E. A. M. G. R. Yon Luckner, thans tijdelijk opziener der 3de kl bij dien tak van dienst, met bepaling, dat bij g plaatst bljjft in het boschdistrict Grobogan, reai aentie Semarang. Bij de exploitatie dor Staatsspoorwegen op Jav Oy e rgeplaatstVan de Óoater- naar de We terlij non- de- adjunct-ingenieur I. Wouters. Bij den post- en telegraafdienst. Benoemd: Tot commies der lste kl. de co mie9 der 2de klasse J. H. G. F. Keydeniorstol commies der 2de klasse do commiezeu 3de klass; EL Th- Johan en W. A. Beer; tot commies 3d; klasse de adjunct-commiezen J. W. F. Kim en W, H. J. Ch. Brugman. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verlengd: Met een maand het verleend verlof naar Plan- toengan, wegens ziekte, aan den kapitein bij het 5de bataljon infanterie J. H. Iloekstein. I n g e a e e 1 dBij het hoofdbureau van den Gene ral en Staf, de majoor van den Genenden Staf P. Willemstijn. Overgeplaatst: Bij het 17de bataljon in' de lste luit. bjj het 2de bat. inf., geëvacueerd Atjeh naar Padang, A. M. P. Krijger. Bij den gewestelijken en plaatselijken genees- kondigen dienst in de 3de militaire afdeeling op Java te Soerabaia, do officier van gezondheid dei 2de klasse te Ternate, C. H. L. Bneldo; naar Ternate, do officier van gezondheid der 2de klasse te Amboina A. G. Sedée. Geplaatst: Bij aankomst bij de 21ste comp. artillerie, 4de veldbatterij te Banioe Biroe, de lste lnit. der artillerie van verlof uit Nederland terug- verwacht wordendo A. C. W. Janssen; bij aankomst bij den gowestelijkon en plaatse- lijken geneeskundigen dienst in de 2de militaire afdeeling op Java en Semarang, de officier vaB gezondheid 2de kl. uit Nederland verwacht wor dende als zijnde bestemd voor den dienst bier i» lande, S. H. De Granada; bij den gewestelijken en plaatseljjken gene» kvndigen dienst in do 2de militaire afdeeliug op Java te Magelang, de officier van gezondheid kl. uit Nederland verwacht wordende als zijnd» bestemd voor den dienst hier te lande, W. L. Schoor el. bij dion in de lste militaire afdeeling op -Tavj te Batavia, de officier van gezondheid 2de kl. nit Nederland verwacht wordende als zijnde bestemd voor den dienst hier te lande, F. De Meijier; bij dien van Amboina en Ternate te Amboina, dj officier varr gezondheid 2de kl. nit Nederland ver wacht wordendo, J. Louwerier. Ontslagen Eervol nit 's lands dienst, de ge wezen burgerlijke schrijver der 5de kl. bij de mili taire administratie VV. R. Lugtman. Ingetrokken: Do detacheering bij den ge- westelijken staf van Atjeh en Onderboorighedon en gedetacheerd bij hot hoofdbureau van den gene- ralon staf, de lste luit. der inf., gedetacheerd bij den gewestelijken staf vau Atjeh en Onderhoorig- beden, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia H. L. Bense. Overgeplaatst: Als lste adjunct bij den Topograpnschen Dienst en in verbaud daarmede gevoerd a la suite van zijn wapen, de kapitein der Genie bij het Soba.-kader te Batavia, F. W, Van Bloemen W«anders. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ovorg#. plaatst: Van de „Batavia" op de „Gedeh" en vergund wegens langdurig verblijf in deze gewesten te repatriëeren, de offiier van administratie der 2de Id. E. Fergüson; van de „Gedeh" op de „Batavia" de offi. van administratio der 2de kl., J. W._Broers; van de ,Bromo" op de „Koningin Emma" op folio van luit. ter zee der 2de kl., de adelborst der lste kl. A. L. Boeser; van de „Koningin Emma" op de Java," do luit, ter zee 2do kl. P. A. Van Rees; van de „Java" op de. Koningen Emma," de luit, ter zee der 2de kl. R. F. Muschart. Vergund: Om wegens langdurig verblijf in deze gewesten te repatriëeren aan den luit. ter zee der 2de klasse, A. J. Loke, van Hr. Ms. wacht schip „Broino". Verleend: Wegenslangdurigen dienst éénjair verlof naar Europa, aan den lsten loods bij bei loodswezen in straat Bali, D. Ku\jpera. De oorlo? tusschen Spanje en de Ycreenigde Staten. Naar verlui.it, heeft keizer Wilhelm nog eens door den Duitschen ambassadeur aan Mac Kinley laten verzekeren, dat Duitscbland volmaakt, ioyaal en vriendschappelijk jegens do Yereonigde Staten gezind was. De keiztr moet per80oniyk verzocht hebben om een vriend8chappelyke, onbewimp 1de verkls/iug over de Amerikaansche voornemens ten aao- zien van de Philippyaen; wat Mac Kinley op deze laatste vraag antwoordde, moet natuurlij' van Duitschen kant, als iets van geheel ea al vertrouwelyken aard, verzwegen worden, Daarentegen maakt men er geen geheim van, dat de president erkende, dat Duitscbland! houding volkoa:on loyaal was. Key-West, 23 Juli: De oorlogsschtpe.- „Topeka," „Annapoli?," „Wasp en „Leydeo' zyn Nipe-baai linnengestoomd en brachten do forten tot zwijgen na een beschieting van een uur. De Spaansche kruis r „Jorge Juan' zonk, maar do bemanning ontsn ipte ondet een hevig vuur in de booten. Men gelooft, da) de Spanjaarden zware verliezen ltden. Het Britsche stoomschip „Regulus" if hierheen opgebracht door de kanonn eriool „Hawk." Het schip was buitgemaakt op 19 myisn van Sagna la Grande, nadat htt op hi» eiland zyn lading had ontscheept en weg' stoomde. N i o u w-Y o r k, 23 Juli: Een telegram uit Santiago meldt, dat de beweerde brief van generaal Garcia aan generaal Shafter, waarin geprotesteerd wordt tegen de behandeling der Cubanen, zou geechrevtn zyn do -r een éagv blaJcorresponaent uit de omgeving van den Cubaaaschen generaal. De heer Castillo is er niet zektr van of Garcia wel ooit den iri^ heeft gezien. Washington (over Canada) 24 Juli: Men schat de geheele macht, die voor de verovering van Portorico is bestemd, op 40,000 man. Maandag zulhn byna 5000 man mei 1000 paarden van Newport News vertrekker\ Het eerste legercorps, dat te Cbicamanga i'

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2