feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Juli. De Bruidsmarscli. N«. 11784 Dinsdag: 26 JTuli. A®. 1898 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAIïTi Voor Lelden per 8 maanden, l.HX Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06, PRIJS DER ATWKttTHhTI'l P.M "Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17 J. - Groctere lettors naar plaatsruimte. - wordt f 0.05 berekend Voor het incasseeroD buiten de stad By de heden alliier gehouden verkoo- ing van cokes in partyen van 5 Heet. was e prys f 2.30. Daniöl W. Claasen, leerling der Openbare urgerschool te Katwyk aan Zee, behaalde y het toelatings examen voor machinist- eerling te Hellevoetsluis No. 3. Voor de hoofdakte is te Utrecht geslaagd e heer S. Beyor, van Koudekerk aan den Ryn. De Koninginnen hebben op het koninkiyk aleis te Soestdyk den aartsbisschop van Ttrecbt, Mgr. H. Van de Wetering, in parti- uliere audiëntie ontvangen. De Spaansche gezant gaf Zaterdag in 6D der salons van het Kurhaus-hotel te cheveningen aan eenige hoofden van missiën en soirée. - Aan het Staatsexamen tot toelating aan Universiteit namen van 2123 Jii ®1 candiJaten voor de faculteiten der god geleerdheid, enz. Toegelaten zyn 4 candidaten, 1. de heeren D A. C. Van den Hoorn, W. P. A Van der Lugt, P. W. H. Rieter en J. G. H. Wildershoven. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. erden 6 candidate.! gëexamineerd, van "wie toegelaten zyn 3 candidaten, nl. de heeren J. Oosterhuia en F. J. Roes en moj. A. M. "cheffer. Beide diploma's werden gevraagd door óén candiiaat, die zich gedurende den loop van et examen terugtrok. Het examen wordt voortgezet met één can- didaat. Omtrent het bericht, dat van regeerings- wege aan de gemeente Roermond een voorstel is gedaan, om in zake de arebiefquaestie tot een minnelijke schikking te geraken, kunnen wy mededeelen, dat hiervan by de bevoegde ~utoriteiten niets bekend is. Wel heeft de rijksarchivaris te Maastricht mondeling met eenige betrokkenen over een minnelijke schik king gesproken. Doch officiéél is er geen voorstel gedaan. {Tijd.) De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts.Ct." ter kennis van belang hebbenden, dat voor het tydvak van 1 Sep tember 1898 tot en met 31 Augustus 1899 in 's R\]ks krankzinnigengesticht te Medemblik te vervullen is de betrekking van tweede eneesheer, waaraan verbonden is een jaar- edde van f 2000 en genot van vrye woning [(voor een ODgehuwde), voeding, vuur, licht •n verpleging. Die voor deze tydelyke betrekking in aan- erking willen komen, behooren zich daartoe vóór 1 Augustus a. s. by een op gezegeld papier "eschreven verzoekschrift tot de Koningin- Weduwe, Regentes, te wendeD. Dr. Leyds, gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, is gistermiddag van Den Haag naar Brussel vertrokken, waarheen do secre taris van legatie, jhr. Yan der Hoeven, hem gisteravond volgde. De minister van oorlog heeft machtiging verleend om 2000 man infanterie ter be schikking te stellen tot bystand van de politie by do inkomst, odz. van H. M. de Koningin to Amsterdam. Behalve bet 7de reg. infanterie, aldaar in garnizoen, zullen nog de volgende detache menten worden verstrekt: grenadiers en jagerB 18 officieren en 440 minderen, 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem 9 officieren en 300 minderen, 4de reg. inf. te Leiden 4 officieren en 150 minderen, lste bat, 7de reg. inf. te Hoorn 4 officieren en 174 minderen, 5de bat. 7do reg. inf. te Naarden 9 officieren en 300 minderen. Bovendien zal tegenwoordig zyn de koninklyke kapel van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de muziekcorpsen van het 4de en 7de reg. infanterie. Uitgezonderd de detachementen tan het reg. grenadiers en Jagers, dat op 8 September naar Den Haag terugkeert, verlaten alle detachementen op 6 September de hoofdstad; zy komen alle te Amsterdam aan op 3 September. Het bestuur der afdeeling Gelderland van de Nederlandsche Yroedvrouwen-vereeniging beeft zich by request tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek niet goed te keuren het raadsbesluit van Groenloo, waarby do gemeenteiyke jaarwedde der aldaar gevestigde vroedvrouw is verminderd van f 400 tot f 200. Reeds herhaaldeiyk, voert het bestuur o. m. aan, is vanwege het geneeskundig staatstoe zicht gewezen op de behoefte aan verbetering van de positie der vroedvrouw, voor welk doel zich de vereeniging heeft gevormd, daaiin by gestaan door verscheidene heeren doctoren. ZG Met zekerheid wordt aan het „HbJ." medegedeeld, dat het gezantschap van Koetei, bestaande uit twee pangerans, zoons van den Sultan, medio Augustus in Amsterdam wordt verwacht. Thans is beslist en zeker, zegt het „N. v. d. D." dat by de aanvaarding der regeering door H. M. Koningin Wilhelmina de voorstelling, door de stad Amsterdam H. M. aan to bieden, zal bestaan uit H. J. Schim- mel'8 „Oranje en Nederland," met apotheose en toepasseiyk slotgedicht. De décors voor de apotheose worden ge- schilderJ door den peintredécorateur Dubosq. Nadat de wedstryd voor een vaderlandsch stuk mislukt was, had de „Kon. Yer. „Het Nederl. Tooneel" alreeds het plan een werk van Schimmel te spelen. Wyien mr. W. G. F. A. Yan Sorgen beeft toen „Oranje en Nederland" aangebracht. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Juli Kaap St.- Yincent; do „Rotterdam" vertrok 23 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Bundesrath" vertrok 23 Juli van Antwerpen naar O.-Afrika; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 24 Juli Beachybead; de „Herzog", van O. Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 23 Juli te Aden aangekomende „Kanzier" arriveerde 23 Juli van Mozambique te Delagoa- baai; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juli te Southampton; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 24 Juli van Paramaribo te Amsterdamde „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Juli te Marseille. Alfen. Het beroep op da. Wonsink te Ny- kerk naar de Ned.-Herv. Gemeente alhier uit gebracht, is door deze aangenomen. Lisse. Men schryft van bier van 24 dezer: Heden is in de gemeente Lisse het eerste polderstoomgemaal in werking gesteld. De bur gemeester jbr. Von Bónninghausen, door den president van de polder, den heer H. Yan Graven, daartoe uitgenoodigd, de kraan te openen, die de machine in boweging zoude brengen, zeide met genoegen zulks te willen doen, maar alvorens by dit volbracht, dankte hy het bestuur voor deze eer, er aan herinnerende welk een greote vooruitgang dit werk voor don landbouw is, terwyi hy betoogde, dat het niet minder strekt tot vooruitgang der gemeente. Yoor het zeer doelmatige, eenvoudige gebouw had spreker niets dan lof. Hierna werd de machine in beweging ge bracht, en thans is voorgoed een einde ge maakt aan de af hankeiykheid van den wind. Hoewel natuuriyk de polderlasten verhoogd zullen worden, zoo wordt dit dubbel vergoed, daar het land in waarde zal stygen. Yeel land, in deze polders gelegen, wordt thans zeer geschikt voor de bloembollenteelt, een tak van tuinbouw, waaraan de gemeente Lisse haar opkomst te danken heeft. {Tel.) Oegstgeest. Uit Oegstgeest wordt ons het volgende modegedoeld: Met de Katwyksche stoomtram, die om 11.45 minuten des avonds, van Leiden via Katwyk vertrekt, is tusschen den tol van W. Beyer Jen den Warmonderweg onder de gemeente Oegstgeest een aller treurigst ongeluk gebeurd. De persoon J. P., smid van beroep, had plaats genomen op een der zitplaatsen van het balkon 2de klasse en wel aan de buitenzyde van de straat. Een jongeling, J. H. genaamd, zat met hem te praten. J. P. gaf hem te kennen, dat hy zoo slaperig werd en legde zyn hoofd voorover in zyn banden. Yermoedeiyk is hem opeens een duizeling overvallen, met het noodlottig gevolg, dat hy voorover uit de tram viel. Zyn medereis genoot, die dit zag, riep dadeiyk den conduc teur, die door aanhoudend fluiten de tram deed stilstaan. Een onderzoek werd toen ingesteld en men vond den ongelukkige met een verbryzeld been tusschen het wiel, zoodat de wagen door een dommekracht moest opzewonden worden om J. P. er tusschen uit ta krygen. Een raadsel zal het blyven waaraan de man zich in zijn benarden toestand heeft vastgeklemd, daar hy een heel eind is medegesleept, zoodat een gedeelte van het lichaam vreeseiyk gekwetst is. In de Leid8che buurt met hem aangekomen, werd de gemeente-veldwachter D. Moolhuysen met het voorgevallene dadeiyk in kennis ge steld, die dan ook er voor zorgde, dat de man zoo spoedig mogeiyk naar het academisch ziekenhuis te Leiden werd overgebracht, waar het been is geamputeerd. Conducteur, machinist en verdere mede reizi gers hebben hun best gedaan om de smart van den ongelukkige te lenigen. Ook is op de hoogte van den tol van W. Beyer een hond de kop van den romp gereden door een der trams. Oud-Ade. Het gezin van den veehouder F. Bisschop alhier is plotseling in rouw ge dompeld. Hun jongste lieveling, een aanvallig meisje van 3 jaren, is verdronken in een on bewaakt oogenblik, niet verre van de hofstede, waar het ïykjo dryvende gevonden werd. Dr. Willinck, uit het naburige Rypwetering, ver mocht slechts constateeren, dat de dood reeds was ingetreden. Valkenburg. De heer W. C. Maarleveld, die tot 1 Dec. 1897 als onderwyzer aan de openbare school alhier werkzaam was, en op dien datum te Hellevoetsluis in functie trad, gaat met 1 Augustus a. s. het onder- wys verlaten. Niettemin behaalde hy eer gisteren te Utrecht de akte als hoofdonder- wyzer. Uit de „Staatscourant." Koninklijke besluiten. Benoemd bij het wapen der artillerie, tot kapitein bij het lste reg. vesting-artillerie, de eerste-luitenant W. C. baron Roëll, van het 2de reg. veld-artillerie; bij het wapen der infanterie, bij het 8ste reg. tot kapitein, de eerste-luitenant J. J. M A. Momiuers, van het 2de reg.; tot reserve tweede luitenant bij het wapen der infanterie, en wel bij het 5de reg. infanterie, de vaandrig S. J. L. M. Yan Schaik, van genoemd corps. Bevorderd tot officier van administratie der 2de klasse, de adjunct-administrateur H. D. Ruben- koning. Op zijn aanvrage op non-activiteit gesteld, de kapitein L. Van do Velde, van het 3de reg. vesting artillerie. Aan den officier van administratie der 2de klasse E. A. O. Vervooren vergunning verleend tot het in Oost-lndië waarnemen van een particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van een jaar, onder stilstand yan non-activiteits traktement on zonder opklimming in de ranglijst. De heer H. L. Oort, ementus-predikantte's-Gra- venhage, op zyn verzoek, eervol ontslagen uit zijn betrekking van president der commissie tot de zaken der Protostantsche Kerken in Nederlandsch- Oost- en Wost-lndië, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Audiëntiën. De audiëntie van de ministers van justitie en van oorlog zal deze week niet plaats hebben. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren J. Kop, M. Yan Muis winkel, G. Van Yeen Dzn. en mr. C. Van dor Lee, (één vacature). De Voorzitter opent de vergadering, waarna de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken worden voorgelezen. Aan do orde Is hierna onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid den heer C. Boer. De Voorzitter benoemt uit de vergadering een commissie van drie leden, de heeren J. A. Wolmerstett, J. Ryiaarsdam en P. J. Van Niekerk, tot onmiddeliyk onderzoek daarvan, en schorst een oogenblik de ver gadering. Na heropening der vergadering brengt de heer P. J. v. Niekerk namens de commissie rapport uit, dat strekt tot toelating van den gekozene. De Raad vereenigt zich eenparig met de conclusie van het rapport. De voorzitter biedt namens B. en Ws. den Raad aan de' gemeenterekening dienst 1897, sluitende met een batig saldo van f 514.77s. Op voorstel van den Voorzitter besluit de Raad deze rekening te stellen in handen der financieele commissie tot onderzoek en rapport. Voorloopig wordt vastgesteld de schuttery- begrooting, dienst 1899, met een totaal bedrag van f 381. Ter tafel komt een adr-.s van den heer P. J. De Kanter Hzn., ingenieur, te Amster dam, houdende mededeeling, dat aan de con cessie, indertyd aan do firma Gauverit cn De Kantor tot het hebben van een telephoonnet ook voor een geJe-ltj van deze gemeente verleend, uitvoering zal worden gegeven, wes halve hy beleefd verzoekt om vergunning tot het plaatsen van palen op de publieke ge meentewegen. Da Voorzitter adviseert namens B. en Ws. in toewyzenden zin. Aldus wordt bes!ot-n. Op de reclame van den heer G. Van Dam, boterfabrikant alhier, wordt na bespreking in geheime vergadering afwyzenJ beschikt. De Voorzitter vraagt namens B en Ws. een blanco krrdiet voor de verlichting van het Raadhuis ter gelegenheil v<»n de inhul igings- feesten. Hy zegt, dat het voornemen iy do ingezetenen bestaat om hunn'« huizen te illnmirieeren, wa'.rom hy dus riet gaarne zag, dat het gemeentehuis hierin acht rbleef. De heer Wolmtrstctt a' bt het z9»r wensche- lyk, dat het gemeentebuis wordt verlicht, en stelt daarom voor het aangevraagde blanco krediet aaQ B. en Ws. toe te staan. Aldus wordt ebnparig besloten. Niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter, na do gebruikeiyke hoofdelyko omvraag, waarbij niemand het woord verlangt, do vergadering. Gemengd Nieuws. In den cricket-wedstryd tus schen oAJax I" en „Amstels C.-C.", welke gisteren alhier gespeeld werd, werden do Leidenaar3 overeenkomstig de verwachting overwinnaars. „Ajax" begon met 91, een totaal, jui6t laag genoeg om „Amstels" niet alle kans op do overwinning te benemen. M. Beyerinck met 26 on D. Beyerinck met 12 hadden hiervan het leeuwenaandeel. By Amstola" gingen Oldenboom en Rincker spoedig uit. Maar Schröder speelde prachtig en het was voor de Leidenaars een wara verlichting, toen hy van het bowlen van D. Beyerinck door M. Beyerinck gevangen werd. Hy had 16 van de 32 runs. Zyn metgezel Boom verdweon met den volgenden bal. Deze had 12 gemaakt, waaronder een zeer harde klap, die 6 punten telde. De volgende zeven spelers voegden er te zamen nog 24 by, zoo dat het totaal 56 werd. Met 35 voor begon „Ajax" de 2e inninga en evenals voor twee weken tegen de Cast- lelary Cricketclub overtrof het spel van F. Do Stoppelaar verre dat der anderen. Toen hy nitging, waren er 66 runs, waarvan hy zelf 41 had. Na hem maakte H. Van Manen nog een goed figuur door 28 te maken. Het totaal werd 95, zoodat de Amsterdammers 130 achtar waren. Zy brachten het slechts tot i 23 en verloren dus met 107. 4) „Och neen," zeide ze, „ik ga wèl naar de kerk!" Zy legde zich weer neder en schreide een poos, maar stond eindelyk op. Een oogenblik later zei ze, dat ze geen muziek meer wilde hooröD, en zooals zij zeide, zoo gebeurde het maar toen de afgedankte speellui onder het volk kwamen, werd de zaak nog niet beter. De optocht, die zich nu naar de kerk begaf, leverde geen vrooiyk schouwspel op, ofschoon de regen toch het voordeel aanbracht, dat zoowel bruid als bruidegom hun gezicht voor de nieuwsgierige blikken der menschen kon don verbergen, totdat zy in de kerk kwamen. Maar hot was hun te moede, alsof ze spits roeden liepen, en zy voelden, dat ook het gevolg niet aangenaam gestemd kon zyn, daar ook dit aan den spot der menigte was blootgesteld. Het graf van den alombekenden muzikant Ole Haugen lag dicht by de kerkdeur. Zonder er veel ophef van te maken, had men het goed onderhouden; toen de paal, die aan het hoofdeinde stond en den naam des overledenen droeg, verrot en vervallen was, had oen lid van de familie er een nieuwen voor in de plaats gezet. Deze paal had van boven een ronden vorm; zoo was het door Ole zelf besteld. Hot graf lag op een zonnige plaats, en daardoor wemelde het er van allerlei wild opschietende bloemen. Ieder kerkganger, die by dit graf had gestaan, wist van den een of anderen bekende, dat een door den Staat bezoldigden kruidkundige hier bloemen had gevonden, die in den geheelen omtrek niet voorkwamen. Dat had ten gevolge, dat de boeren; die anders het onbekende links laten liggen, deze bloemen met een soort nieuws gierig genoegen, ja sommigen ze met een zeker ontzag beschouwden. Eenige van deze bloemen waren buitengewoon mooi. Toen nu het bruidspaar deze plaats voorbyging, be merkte Endrid, die Randi's hand in de zyne hield, dat zy huiverde; zy begon te schreien en kwam dus met betraande oogen in de kerk en werd schreiend naar haar stoel ge bracht. Zóó was er sedert menschenheugenis geen bruid in de kerk gekomen. Toen zy nu ln dezen toestand in de kerk zat, gevoelde zy, dat haar gedrag nu de loopende geruchten, nl. dat zy verkocht zou zyn, bevestigde. Het gevoel der vreeselyke schande, die daardoor op haar ouders zou rusten, veroorzaakte nu, dat zy zichzelve eenig8zin8 bedwong en ophield met schreien; maar voor het altaar werd zy door een toe vallig gezegde van den geesteiyke weder hevig aangegrepen en nu stond alles haar weer klaar voor den geest, wat zy dien dag had beleefd; het wa3 haar, alsof zy niemand en vooral haar ouders niet, meer in de oogen durfde zien. Den geheelen dag duurde dat; ook wilde zy niet aan het middagmaal deelnemen, en toen men haar door beloften en bedreigingen eindelyk overhaalde, 's avonds toch aan tafel te verschynen, stoorde zy ook daar de goede stemming, zoodat men haar te bed moest brengen. De bruiloftsplechtigheden, die ver scheiden dagen zouden duren, namen denzelfden dag nog een einde. Men zeide, dat de bruid ziek geworden was. Ofschoon niemand van hen, die dit zeiden of hoorden zeggen, dat geloofde, was het toch maar al te waar. Zy was niet gezond meer en werd het ook niet weer. Een gevolg daarvan was, dat haar eerste kind sukkelde. De liefde der ouders tot dat kind was niet minder innig, doordien ze begrepen, dat ze zeiven in zekeren zin de schuld van die zieke- ïykheid droegen. Hun eenige omgang was met dit kind; in do kerk kwamen zy niet, zy waren menschenschuw geworden. Twee jaren mochten ze de kleine behouden, toen nam God het kind tot Zich. Hun eerste gedachte was, dat zy het kind al te zeer bemind en het daarom verloren hadden; hierin vonden zy eenigen troost na den geduebten slag. En toen zy nu een tweede kregen, was het, alsof geen van beiden den moed had, zich geheel er aan te wyden. Maar het kind, dat aanvankelijk ook zwak scheen, werd sterker en was veel opgewekter dan het eerste, zoodat het hen met onweer staanbare macht aantrok. Nu konden ze weer nieuwe vreugde genieten; 2y vergaten het verleden, wanneer zy met de kleine speel den. Toen dit kind echter twee jaar geworden was, werd het hun weder door den dood ontrukt. Sommige menschen schynen uitgekozeD, om allerlei wederwaardigheden te verduren, maar die menschen schijnen ook altyd de kracht te hebben, dat alles in geduld en ïydzaamheid te verdragen door de macht van hun geloof. Beiden hadden samen reeds vroeg hun best gedaan, hun God te dienen; van nu af waren ze slechts by elkander, om zich met Hem te onderhouden. Het leven op Tingvold was reeds lang zeer stil geweest; nu werd het als in een kerk voordat de predikant binnentreedt. Het werk ging ongehinderd zyn gang, maar in de tus- schenpoozen onderhielden ze zich samen over 8ticht'eiyke onderwerpen, en verkeerden zoo in gedachten met hun gestorveD lievelingen. Hierin kwam geen verandering, toen Randi kort Da het laatste verlies een dochter werd geboren; de gestorvenen waren jongens ge weest en een meisje was hun daarom onwel kom; ook twijfelden zy, of ze dit kind wel mochten behouden. Maar de gezondheid en de vreugde, die de moeder kort voor den dood van het laatste kind had genoten, waren aan dit kind ten goede gekomen; weldra bleek het, dat het een buitengewoon levendig meisje was, dat op haar moeder geleek als de jonge knop op de ontloken bloem. Nu konden de eenzame menschen onmogelyk nalaten zich met dit kind te onderhouden en het liefderijk te behandelen; maar het nood lottige tweede jaar was nog niet bereikt en toen hot daar was, gevoelden zy iets, alsof dit slechts een klemo toegave wa3 op den gewonen termyn. Zy waagden het niet, zich daarover te verheugen. De beide ouders hadden zich zeor terug gehouden. Niemand kon zich in dez9 huis houding op zyn gemak gevoelennoch troost, noch de vreugde van andoron had op de jonge menschen eeDigen invloed; Knud was buiten dien veel te levendig en te veel m; n van de wereld, om lang by dit droevige gezin te kunnen blyven of vermaak te vinden in dat aanhoudende stichtelyko onderhoud. Daarom trok hy naar een ander hofstede, die hy bezat, maar tot nog toe verhuurd had; hy nam nu zelf de leiding der zaken daar in handen en richtte het zoo lief en neljes in voor zyn geliefde Astrid, dat deze, boewei ze liever op Tingvold had willen zyn, bleef waar hy was en met hem lachte in plaats van met h&ar kinderen te schreien. Eons was Astrid by haar schoondochtor op bezoek, en bemerkte, dat de kleine Mildrid geheel aan zichzelve was overgelatende moeder durfde haar uauwoiyk9 aanraken. Toen de vader binnenkwam, bemerkte zy een even treurige terughouding tegenover zyn eigeD, ©enig kind. Zy verborg haar ge dachten; toen zy echter by haar lieven Knud terugkwam, legde zy hem uit, hoe naar do zaken op Tingvold stonden; daar was nu haar plaats, meende zy. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1