11783 Maandag 25 Juli. A0, 1898 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. KERMIS. |Feuilleton. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10, •anco per post onderiyke Nommers 0.05. PRIJS DSR AJDVT5RTHNTIËH: Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17 j. - Greets re letters naar plaatsruimte. - Voor het Incasseeren buiten de stad wordt 10.05 berekend Derde Blad. ilen men ons opdroeg, de noodzakeiyk- van bet voortbestaan der kermis, op lOinische, politieke, pbilosopbische of welke gronden ook, te bepleiten, wy zouden [taak niet aanvaarden. Wy gelooven zelfs logen aannemen, dat Leiden niet aan den Irgang zou zijn prijsgegeven, als de Leid- kermis werd bijgezet in het museum oud-vaderlandsche instellingen, welk-r iffing men begint te betreuren eenigen nadat z\j er niet meer zijn. Dorb of het juist verstancig, of het zelfs wtl billijk is, maar dood te willen maken, waarvan 'bestaansrecht niet onwedtrlegoaar is, dat >rlo?en we ons te betwijfelen. ,ar hebt ge nu de brave lieden, die onze leer.te met hun tegenwoordigheid komen ieren. Sommigen hunner, maar dat is het speciale doel van hun komst, geven I tegelijkertijd een voorbeeld van primitie- 1 eenvoud: hun woning op wielen, getrok- door het karkas van een paard of een bonden, voortgeduwd door menschen- jen zich parende aan hondenkracht, jaagt I een blos van schaamte op de wangen als A hetgeen zij inhoudt vergelijken met de die wy aan liet leven durven stellen, [ere dier bezoekers zijn in veel beter doen po gebouwen worden verplaatst langs de irlijnen, bun persoon geeft zekeren indruk gegoedheid en welvaart, waardoor'.y ons vermoeden wordt gewekt dat zij uitslui- jd uit liefde voor de kunst, en om ons enaars van dienst te zijn, tot ons zyn :omen, en dat de luttele bijdrage, die verlangen als toegang tot de mysterieuze iriykheden, waarvan zij de brengers zyn, moer is dan een tegemoetkoming, een der dankbaarheid, een vorm van sym- Ia-betuiging. et een volharding, die wezenlijk bewon- verdient, komen al deze menschen ierug ia onze stad, eenige dagen voordat de litioneele laatste volle week van Juli haar doet. Is die week daar, dan komt er over ons een zekere stemming en zyn we niet meer geljjk aan betgeen we eenige dagen vroeger waren. Sommigen ontloopen dat, jsÜ trekken ver weg, in de meening daardoor hun DormaJe geestesgesteldheid te herkrijgen |ydel pogen, de geest van do kermis volgt hen op de hielen, vliegt bij hen in de spoor trein-coupé, plaatst zich op den rug van het vouwstoeltje aan dek van de stoomboot, .11, als er maar de geringste aanleiding toe be staat, speelt by hun parten. Let er maar eens finals gij in die dagen ergens reizende Leide- umrs ontmoet, of zy dan niet veel spoe diger geneigd zyn om een dwaasheid uit te halen dan gewone menschen, of dan zyzelven op me tyden. Dat is de geest van de Leidsche is, die hen niet met rust laat. die biyven, en voor wie dan ook het t eigenlijk is ingericht, zouden het erg lemd vinden als in die woek onze stad eens haar alledaagsch aanzien behield. Zy zouden er iets missen, dat op geenerlei wys is te vervangen. De Beestenmarkt is nu eenmaal gewoon, een week lang het aaDtrekkingspunt te zyn voor oude en jonge menschen, die niet tot de geïnteresseerden tg den veehandel zyn te rekenen, en onze bir.nensteedsche linker-Rynoever, hoe vriendeiyk hy er ook uitziet, zou een indruk van groote verlaten heid geven, als niet in die dagen de verruk- kelyke geuren van een der meest practische bedryven, herinnerende aan een weelde van kostelijke baksels, by de fraai georneerde tgdeiyke inrichtingen opwaarts stegen. En zouöt gy dan nog willen beweren, dat do kermis haar tyd gehad beeft? 't Mocht wat. Zy is taaier van levenskracht dan een Kozak, rekbaarder van levensduur dan een karper. Jaag haar de voordeur uit, zy komt door 't venster weer binnenwippen. Hoofdstad en residentie leveren daarvan een merkwaardig voorbeeld, door de heimolyke kermissen, die men er van jaar tot jaar meer duidelyk ziet te voor3chyn komen, trots raads besluit en burgemeesteriyk toezicht. Wacht no* een jaar of wat, en die beide historische kermissen, die eenmaal onze dichters en schilders inspireerden voor hun pittige pro ducten, die vorsten en staatslieden tot her haald bezoek uitlokten, cie door heel Nederland golden als iets, zonder welks aan schouwing men niet kon zeggen een compleet meosch te zyn, men zal ze zien terug- keeren met slaande trom en wapperende vaandels. Dan zal ook het verstandig beleid geroemd worden van de gemeentebesturen, die de moeite van de opheffing en van de wederinvoering niet noodig hebben geacht, maar dio rustig huns weegs zyn gegaan langs de historische lyn. Ditmaal behoort -er waariyk eenige moed toe, aan de kermis te geven wat der kermis is. We hebben al vry diep ln de zakken moeten tasten voor onze bydrage aan de voorbereiding van de inhuldigingsfeesten, en, hoe entbusiastisch men ook zyn moge voor het oude jaarfeest, dat nieuwe, dat oen éénig punt vormt in de geschiedenis van ons vaderland en van ons volk, ja, dat gaat toch in ieder geval vóór, al komt het later. Ooze vriendelyke periodieke bezoekers laten zich daardoor evenwel nitt afschrikken. Zy weten, dat wy hen inoelelyk kunnen missen, en willen zich voor ditmaal, alleen ter wide van de goede zaak, wel met een bescheiden offer vergenoegen. Wat den mannen van oe edele toonkunst betreft, zy die zich beyveren zullen om ons den lieven langen dag te onthalen op een mengsel van de meest uiteenloopende melodieën, by twee- of drie tallen tegeiyk ten gehoore gebracht, zy komen in byzonder opgewekte stemming. Hun koren staat te bloeien, de fortuin lacht hun toe. Want zy weten, dat in de dagen die komen zullen, zulk een blazer opgeld zal doen en de besturen van feestcommissiën een kapel van drie blauwjassen zullen be groeten als redders uit den nood. Dat zy in weerwil van die schitterende vooruitzichten, zich verwaardigen zullen gedurende eenige dagen onze straten te vervullen met den klank hunner beerlyke instrumenten, mag als een bewys gelden van hun byzondere toewyding en van de sympathieke gevoelens, welke wy hun inboezemen. Gy, die van oordeel zyt, dat we het toch maar eens zonder de kermis moesten beproo- ven, hebt gy kinderen? En zoo ja, hebt gy hen over deze gewichtige quaestie geraad pleegd? Want het is toch inzonderheid de jeugd, die by het voortbestaan dezer éénige gelegenheid belang heeft, evenals het bovenal de herinneringen uit onze eigen jeugd zyn en de vergelijkingen tot welke zy aanleiding geven, die aan do kermis een hooge waarde verleenen. Dia vergelijkingen, zy vallen niet altyd uit ten voordeele van het heden, en zelfs als men er de statistiek by haalde, zou het wel kunnen blijken dat voor een dertigtal jaren de kermis veel meer om het lyf had dan in onze dagen. Dat komt vanwege haar vyanden. Het doet iemand geen g09d, als hy zoo telkens wordt afgesnauwd en gehavend, zich voortdurend hoort beschuldigen de oor zaak to zyn van allerlei ongerechtigheden; dat de kermis hiervan den iovloed heeft ondervonden, is beusch niet te verwonderen, en men kan er zich slechts over verbazen, dat zy er nog is. Een woorJ van welkom dus aan onze gasten van één week een wensch van genoegen voor degenen, die op gepaste wyze zullen waarnemen wat er te genieten valt en aldus zullen medewerken om de kermis te zuiveren van den Haam, dien sommige wanordeiyke lieden op haar doen nederdalen. Het is erg jammer, dat er zulke lui zyn, zy bederven alles, zelfs de uitstapjes, die men tegenwoordig in de plaats van de kermis wil trachten te schuiven, en die evengoed bacchanaliên worden als drinkebroers er aan meedoen. Onze rustige burgery, onzen vlytigen huis vaders en huismoeders, die met hun kinderen aan het eeuwenoude vermaak nogeens willen deelnemen, hun zy een aangename, een van besproeiing vrye kermis toegowenscht. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" gonomen 648 zwembaden door heeren en 123 door dames. Temperatuur van het water 20° Celsius. Een inwoner van Amsterdam, die te Brussel van den trein stapte, is onder weg het slachtoffer van een diefstal geweest. Men had hem een portefeuille met 5000 gulden ontroofd, terwyi hy onder het ryden in slaap was gevallen. Eg vermoedt, dat men hem door een bedwelmend middel had doen inslapen. Te Zwolle was de 78-jarige ju f- frouw P., wonende in de Yilstorensbuizen aldaar, die met de Amsterdamsche boot aan 't Katerveer was gekomen en van daar wegens de herstelling aan de sluizen met de tram de reis herwaarts had gemaakt, zoo afgemat te Zwolle aangebracht, dat een paar agenten besloten haar naar haar woning te brengen. Zy werd allengs geheel bewusteloos en stierf weldra. Een roman in drie dagen. Aan den Heikant te Tilburg had verleden week een paar elkander eeuwige trouw gezworen. Woensdag, den 13den, trouwden zy, burger- lyk en in de kerk. Donderdag, den 14den, had vrouwlief reeds eenige onhebbelykheden van 's mans kant te verduren. Vrydag, den 15den, was de vrouw even afwezig Toen kwam de man, brak in, nam oe beste kleeren van vrouwlief by elkander en trok er van door, zonder adres achter te laten. (27. R. C.) Te Arnhem zjjn door de zorgen der politie een 5-tal kinderen opgenomen, als onverzorgd door bun ouders achtergelaten. Het jongste kind was nog pas drie maanden oud. Het ondergaan van hechtenis had hen tot deze treurige daad geleid. In het N. Westen van de provincie Utrecht wordt zeer veel hooi gewonnen. De boeren moeten een vry groot gedeelte „schelf ten", omdat de hooibergen den voorraad niet kuDnen verzwelgen. De ruim negentig-jarige Lum- migje Kok, te Wanneperveen, is achter haar huis te water geraakt en verdronken. In Friesland willen sommige brandwaarborg-maatschappyen geen hooi meer verzekeren, wegens den hooibroei. Een goedkoope barometer. Men vult een bloempot met vochtig zand en plaatst daar een dennokegel in. Wanneer er nu mooi weer in het vooruitzicht is, dan openen zich de schubben van dien kegel; is er daarentogen regen in aaDtocht, dan sluiten zy zich. De kermissen in den Frieschen Zuidwesthoek hebben het hard te verant woorden in de laatste maanden. Nadat onlangs de Raad van Hindeloopen tot haar afschaffing aldaar besloot reeds vroeger hadden de besturen van de gemeenten Hemelumer Olde- phaert c. a. en Stavoren gelyke besluiten genomen heeft thans de gemeenteraad van Workum een gunstige beschikking genomen op een by hem ingekomen verzoek tot afschaffing. Het besluit van Workuma Raad betreft echter nog alleen de kermis van dit jaar. Te 'sHeerenberg is een 10-j a r i g kDaapje, dat in de nabyheid van den windmolen speel ie, met een der wieken in aanraking gekomen en zoodanig aan hoofd en torst gewond, dat het stervende werd opgenomen. De machinist van de stoomtram Bergen-op-ZoomAntwerpen is naby Merxem op treurige wyze om het leven gekomen. Door het springen van den stoomketel kreeg hy het kokende water over zich heen en was byna onmiddeliyk een ïyk. Den 20sten dezer werd te Alk maar uit het afgesneden kanaalvak opgehaald het ïyk van R. S., oud 21 jaren, wonende te Leeuwarden, die een paar dagen geleden de oudörlyke woning had verlaten. Het scbynt, dat een ongelukkige liefde dezen joDgeling heeft doen besluiten tot de wanhopige daad. (A. G.) Naar aanleiding van het bericht betreffende den assistent der posteryen R., te Zevenaar, meldt men ons, dat het vermoeden van verJuisteren niet het gebied der poste rtjen betreft. De aangehoudene is in Arnhem wederom op vrye voet n gesteld. (27. v. d. D.) To Colham, in Surrey, hebben twee kinderen van vyf en zeven jaar voor de aardigheid vier hooibergen in brand ge stoken, zoodat 300 ton hooi verloren gingen. De gewezen maire Damoiseau, 69 jaar oud, die wege s een geschil ov-r te verkoopen landergen met revolverschoten zyQ schoonzoon vermoordde, zyn dochter, zyn klein dochtertje en den vader zyns schoonzoons kwetste, is door het Hof der Aube ter dood veroordeeld. In het hartje van Rusland, gouvernement Rjelsan, 12 uren sporens van Moskou, heerscht van 10 Juli af groote hitte en droogte. By 50 graven Reaumur in de zon sprong de thermometer, omdat de buis te kort was en het kwik daardoor niet 1 ooger kon stjjgen. Al het koren en de haver zyn verdord en verzengd. Menschen on ai ren lyden verscbrikkeiyk onner die hitte. Ook de nacht brengt geen afkoeling. Het water in de rivier hoeft een warmtegraad van 22 Reaumur. UD.) Naby Esch werd door een van Trier naar Luxemburg onderweg zynden trein op een kudde schapen, die op de spoorbaan was, gestooten. De her-er en 41 schapen werden gedood. Volgens het „Siber. Handelsbl." hebben reusachtige wolkbrouken te Sayan y Morawsk) een ry Kirgiezen lor pen wegge spoeld. Veertien volwassen Kirgiezen, tal- ryke kinderen en geheele kudden vee zyn verdronken. Een curieus proces te Londen is, na meer can een week geduurd te hebben, thans afgeloopeu. Het gold h6t testament van een zeer weldadige oude weduwe Howard, te Blackpool, in Lancaster, die, oen ingebeelde zieke, haar laatsten geneesheer Kings'oury meer dan drie ton vermaakt en haar eenigen zoon nog niet eens de helft van dat bedrag nagelaten had. De zoon trachtte nietigver klaring van het testament te verkrygen, op grond, dat dr Kingsbury zyn moeder door hypnotisme bewerkt had om het te maken. Op zeer vernuftige wgze werl in den loop der debatten tot staving van dit beweren gebruik gemaakt van een eik boek over hyp notisme, dat de gedaagde zelf g schreven had. Tevergeefs echter. De rechtbank heeft beslist, dat het testament door de overledene by ge zonde zinnen gemaakt en volkomen geldig was, Dr. Kingsbury heeft een uitgebreide prak- tyk, ontvangt nooit minder oan f 12 60 de visite en is reeds driemaal burgemfester van Blackpool geweest. Mevr. Howard had hom eenige jaren ge leden een vaste bezoldiging van ruim f 12,000, benevens vrye woning in een gemeubeld huis, met paarden en rytuigen aangeboden, indien hy alle patiënten wilde bodanken om zich uitsluitend aan haar te wyden, maar hy had geweigerd. De Bruidsmarscli. 3 bruidsmarsch der familie, het meesterstuk den grootvader, ruisebte als plechtig klok- over den stoet en beiden zaten daar, of zg de melodie zachtjes meeneurieden; zagen er zeer opgewekt uit. De menschen rwonderden zich er over, dat ook de ouders 'n opgeruimd gelaat toonden; zy hadden Lh toch zoo lang en zoo hardnekkig tegen huweiyk gekant. 'Ta de bruiloft nam Knud de boerderij over den oudelui werd een jaarlyksch inkomen gezegd. Dat was echter zóó rykelyk, dat emaod kon begrypen, hoe Knud en Astrid it konden betalen, want al was ook hun oeve de grootste van het district, toch bracht door onvoldoende bewerking niet zoo heel Joel op. Maar het bleef niet by het oude; er ferden driemaal zooveel arbeiders gehuurd, lo3 werd nieuw en voor die streek op onge hoord kostbare wgze ingericht. Men voorspelde em een ongelukkig einde, maar de Zigeuner- ongen, zooals Knud nog altyd genoemd werd, as even opgeruimd als vroeger en zyn vrooiyk- eid had zich ook aan Astrid meegedeeld, et vroeger zoo tengere en stille meisje was hu een flinke en corpulente huismoeder gewor den. De ouders hadden er veel genoegen van. Eindeiyk begrepen dan ook de menscheD, Koud datgene naar Tingvold gebracht t had, wat vroeger niemand daar bezeten had, namelgk bedrgfskapitaal. Hg had op zyn vele reizen een ryke ervaring opgedaan en bezat daarenboven veel geschiktheid, met waren en geld om te gaaD, en de dienstboden en de arbeiders in een tevreden en opgeruimde stemming te houdeD, wat ten gevolge had, dat niemand Tingvold na twaalf jaren herkeDd zou hebben. Er waren nieuwe gebouwen by- gekomon, de veestapel was driemaal zoo groot ea wel driemaal zoo goed als vroeger; Knud zelf zat '8 avonds in gezelschap van den kapitein, den geeateiyke') en den voogd in lakenschen rok, met zyn meerschuimen pyp in den mond, een glas grog te drinken. Astrid bewonderde hem, hy was by haar de ver standigste en begaafdste man ter wereld, en zy vertelde zelf, dat hy in zyn jeugd wel eens te veel gedronken en gevochten had, alleen, opdat men veel over hem zou spreken en zg veel angst om hem zou uitstaan; want, zoi ze, „hy is zoo geslepen!" Zy gaf hem in alles zyn zin, behalve in het veranderen der kleederen en der gewoonten; zy wilde by de boerenzeden en boerenkleeding biyven. Knud had tot principe, anderen ongestoord by datgene te laten, waar zy van bielden, en daardoor waren zg het ook eens met elkaar in datgene, waarover hun gevoelens verschilden. Hy vermaakte zich met zyn vrienden en zy bediende hoD. Het onthaal was echter een voudig, want hy was te verstandig, om compli- De bewoners van Noorwegen behooren voor het grootste gedeelte tot den Lutherschen godsdienst menten te maken of kosten te veroorzaken. Eenige meDschon zeiden, dat hy by het kaart spel, met de verbindingen, die hy daardoor aanknoopte, meer won dan verloor; maar men praatte zooveel! Zy hadden verscheidene kinderen, wier ge schiedenis ons hier niets aangaat, maar de oudste zoon, Endrid, die de goederen zyns vaders zou erven, moest ook de eer van het geslacht ophouden en vermeerderen. Hy was evenals de geheele familie schoon van uiter- lgk; maar zyn hoofd was niet byzonder schrander, zooals men dit dikwyia ziet by kinderen, wier ouders vrooiyk geleefd hebben. De vader bemerkte dat al spoedig en wilde het ontbrekende verstand door een uitmuntende opvoeding vergoeden. Daarom kregen de kin deren een huisonderwyzer, en toen de jongen volwassen was, liet de vader hem eerst een der landbouwscholen bezoeken, die toen pas waren opgericht; later zond hy hem nog eenigen tyd naar de hoofdstad. Nu kwam hg thuis; hy was nog altyd stil en eenigszins bleek geworden door de vermoeiende studie; toch had hg niet zooveel steedsche manieren als men verwacht zou hebben, en veel minder dan de vader gehoopt had. Endrid nam niet spoedig iets van anderen over. De jonge erfgenaam werd intuaschen toch het voorwerp van de speculatie van kapitein en geestelyke, die beiden ryk met dochters gezegend waren. Als dit de oorzaak was van de toenemende vriendeiykheid tegenover Knud, dan haddon zg zich in dit opzicht leeiyk vergist. Koud achtte namelgk een huweiyk met de dochter van een onvermogenden kapitein of proost zoo ver beneden zich, dat hg het niet eens noodig oordeelde zgn zoon te waarschuwen; die meisjes hadden immers volstrekt niet geleerd, een zoo groote boordery met zorg te besturen! Die waarschuwing zou echter ook overbodig geweest zyn, want de jonge man begreep even goed als hyzelf, dat zyn familie zich niet kon verbinden met zoogenaamde „wel gestelde" lieden, maar dat slechts die families in aanmerking konden komen, die minstens even oud en aanzienlyk waren ais de hunne. Het ongeluk wilde nu, dat de zoon zich in het streven naar zyn doel eenigszins onbe holpen gedroeg, zoodat de menschen achter docht kregen. Misschien zou het nog wel goed gegaan zyn, maar spoedig vertelde men algemeen, dat hy naar een ryke party uitzag en wanneer dit van iemand gezegd wordt, dan trekken de boeren zich terug. Eadrid merkte dat spoedig zelf, want, al was hy nu geen scherp opmerker, toch was hy uiterst teergevoelig. Hy begreep, dat zyn positie door zyn steedsche kleeding en zyn Zigeuner ge leerdheid, zooals men het noemde, volstrekt niet beter werd. En daar nu de jongen in den grond van zyn hart een degeiyk mensch was, veroorzaakte de voortdurende krenking, die hy ondervond, dat hy zich langzamerhand de steedsche kleeding en de steedsche taal afwende, en op zyns vaders hoeve als een gewone knecht begon te werken. De vader begreep dit alles heel goed, ja zelfs voordat de zoon de oorzaak dier vor- andering duidelyk inzag, en hy vei zocht aan de moeder, om te doen, alsof zy niets merkte. Zy spraken daarom met den jongen man niet over trouwen; ea de verandering, die er in hem plaats gegrepen had, werd in hot geheel niet aangeroerd, terwyi de vader zyn zoon met de meeste liefde iQ zyn zaken en plannen inwyddo en hem in het laatst d? leiding der zaken geheel alleen toevertrouwde Dat viel den jongen man volstrekt niet zwaar Zoo leefde hy nu tot zyn een-en-dertigst jaar, vermeerderde het vermogen van zy* vader en verwierf zich eenige ervaring en zelfstandigheid. In al dien tyd had hy niet do minste moeite gedaan, om in of buiten het dorp naar een vrouw om te zien; de oudera vreesden daarom, dat hy altyd ongotrouwtf zou blyven. Maar dat was zyn plan in ho/ geheel niet. Op de naastbygelegen boerenhoeve leefde oen familie, die tot de voornaamste geslach ten in deze streek behoorde en reeds meer malen met het oude geslacht op Tingvold vermaagschapt was geweest. Daar was een meisje thuis, dat met Endrid van haar jeugd af zeer goede vrienden geweest was; waar schyniyk had hy altyd in stilte eeu oogje op haar gehad, want slechts een half jaar na haar aanneming vroeg hy om haar hand. Zy was toen zeventien en hy een en derti' jaar oud. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9