N'. 11779 TVoensdag SO .Tmli. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juli. Feuilleton. Een veel bewogen leven. LEILSCH DA&BIAD. PRIJS DEZER COÜRAJfT: Voor Lolden per 8 maanflea. 1.10. Franco per po6l1.40. Afzonderlijke Nominer» 0.05. PRIJS DER, ATlyKR'ii'ww'i'l Ifftw Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Groctere letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend Olllciëol© Hennisgovlugon. I Burgemeester on Wethouders van Leiden Gezien het adres van M. 0. SOHOUTEN, houdende lerzook om vergunning tot oprichting van een Lcdorjj en tot plaatsing en in-werking-etelling Van jen etoommaohino van 2 paardekracht, in hot percoel Houtmarkt No. 5; I Gelet op do artt. 6 on 7 der Hinderwet; I Geven bij deze kennis aan het publiek, dat geaoomd rerzoek met de bijlagen op de 8ecretarie dezer loucente ter visie gelegd ie; alsmede, dat op Maan- |as 1 Aug. a. e., 'e voormiddage te elf uren, op het ladhuis, gologenheid zal worden gegeven, om [ezwarej tegon dat vorzoek in te brengen. burgemeester en Wethouders voornoemd, Lnlen. H. O. JUTA, Wetb., loco-Durgm. i v9Q. VAN HEY8T, 8coretarie. Vanwege de afdeeling Leiden van „Hot Vaderland Getrouw," vereeniging ▼au oui- |tri)dör3 der zee- en landmacht uit"Neder- panóach-Indië, werd gisteravond in ha hotel l.Du Nord", aan de Steenstraat alhier, een toiróe-declamatoire gegeven. 't Was ly gelegenheid van de onthulling |er banier en de installatie van den eere- oorzitter, den heer H. A. Calkoen, luitenant- lolonel der infanterie alhier en ridder der llilit ir 3 Willemsorde. De belangstelling in dit feest was buiten- |ewoon groot. Da zaal, waarin bet werd gevierd en waaraan een feestelijk aanzien pas gegeven door een versiering met planten1, plaggen, wapenschilden, wapenen, en, vooral niet te vergeten, oen fraai po.tret van H. M. Koningin Wilhelmina, was geheel gevuld; De beide genoemde plechtigheden met nog ben andere, op het programma niet genoemd, bie eigenlijk het glanspunt der feestviering kunnen gtnoemd worden, werden opgeluisterd Joor de tegenwoordigbeii van den heerH. C. guta, oudsten wethouder, benevens ce het ren aJko n, voornoemd, H. E. V. L. Van Zuylen, eponsionneerd kolonel der genie te 's-Graven- age, Kempers, gepeosionneerd kapitein kwar- iermeester, eveneens aldaar, de drie laatst- enoemde heer en in gezelschap van hunne ebtgenooten. De heeren Van Zuylen en Kem- zijn tevens eere commissarissen der erfeeniging. Met deze dames en heeren waren ok aan de bestuurstafel gezeten de heeren <3. Beekink, van Scheveningen, voorzitter, en j Ph. H. Niekerk, penningmeester van het hoofd bestuur der vereeniging. Nadat de heer Van Essen, voorzitter der j afdeeling, allen het welkom bad toegeroepen, jrulde had gebracht aan de laatste telg uit pet doorluchtig stamhuis van Oranje, en ge- pezen had op het verblijdend feit, dat de bfdedling, daartoe in staat gesteld door afzon- eerlijke bijdragen, zich thans in het Lezitzht ban een schoone banier, waarmede zy by de parade op den aanstaanden verjaardag van EL M. de Koiiingin-Regentbs hoopt togen woor- Klig te zyn, had de onthulling plaats. Hierby tverd een kernachtig woord gesproken door mevrouw Kempers, die do banier der afdee ling aanbood met den wenscb, dat de leden [kieh in onderlinge liefde en eendracht om haar nogen scharen en zy onder tescheru>:ng ^an Hemelkoning moge staan. Die woorden getuigden ook van de liefde, die mevrouw Kempers bezielt voor het Indische en het Hollandsche leger, voor „Het Vaderland Ge trouw" en on'ze vorstinnen. Vervolgtns hechtte mevrouw Kempers met daarbij passende toesprakeri eerst het insigne van eerevoorzitter der Lridsche afdeeling op de borst van luitenant-kolonel Calkoen en dat van eerelidop de borst van deb heer H. Camer- lingü, controleur der belastingen alhier. Beiden betuigden hiervoor hun dank, de heer Camer- lingh inzonderheid voor de hul le, in hem gebracht aan de nagedachtenis van zyn vader, die zich als officier zoo hoogst veruien.t-lyk maakte by de verovering der Citadel van Antwerpen. Zooals to begrypen is, ontbrak het by deze handelingen en woordon niet aan luide byvalfebetuigin^en van de 'zijde''der toe schouwers. Een driewerf hoera en een „Lang zal zy leven" volgden ook op de huldebetuiging van kolon 1 Van Zuylen aan mevrouw Kempers, aie reeds in Ihdië zooveel deed voor het Incische leger en thans nog voortgaat om voor den oud-stryder te doen wat in haar vermogen is.1 Byzondtre aandacht verdient nog het woord van den heer C. Beekink, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging, die haar doel en strekking uiteenzette. Deze vere niging, die de zorg voor weduwe en weezen van den oud-Indiscben militair beoogt, neemt niet alleen 'als leden in zich op gedecoreerien en gepensionneerden, maar ook zy, io geen pensioen geni ten en zich geen etreteekenen voor het deelnemen aan belangryke krygsexpeditiën verwierven. By de oprichting der vereeniging werd uitgegaan van het beginsel, dat een leger niet enkel uit geöecore.rden kan bestaan en dat >l!e oud-Indische militairen, al zyn zy ook niet in het berit van een eereteeken, toch hun leven hebben veil gehad voor het vaderland en de eer van bun vlag. Alleen deze voorwaarde is aan het lidmaatschap der v.reeniging ver bonden: men moet zyn een traaf oud-Indisch militair en een goed burger van den Staat, die alles vtil heeft voor Koningin en vaderland. Onder luide goedkeuring der vergadering werd besloten een telegram te Z9nden aan H. M. de Kóningin, waarin c'e afdeeling Leiden H. M. eerbiedige hulde aanbiedt. Indrukwekkend was ook de hulde, die mevr. Kempers in den vorm Van een bezielend ge dicht, aan de Nederlandsche vlag bracht, waarna door alle aanwezigen staande liet „"Wilhelmus" in de oude toonzetting werd aangeheven, gevolgd door een „Lang zal ze leven" en een driewerf hötra voor mevrouw Kempers. Vóór den aanvang van het eigenlyke pro gramma tood het bestuur van de afdeeling den eerewyn aan en bracht kolonel Van Zuylen nog hulde aan den heer C. Beekink, in wien hy thans het hoofdbestuur samenvatte, al wilde hy ook niet de verdiensten van de overige leden wegcyferen. Het schoone „Huidelied", op muziek gezet door den heer Th. S. W. Van Leeuwen, werd op uitnemende wyze gezongen door mej. Emilie. Verder werd de feeststemming gaande gehouden door voordrachten en chansonnetten, die biykbaar in den smaak vielen, terwyi een bal de feestviering besloot. In den loop van het feest was nog een collecte gehouden voor bet Vaandelfonds der afJeeling, die bet niet onaanzieniyke bedrag van f 22.146 opbracht, terwyi ook nog een telegram was ontvangen van onze Koninginnen, waarin H H. M.M. voor de aangeboden hul Je dank betuigden. Ook wenschte een afgevaardigde der afd. Amsterdam namens deze hare Leusche zuster geluk. Ten slotte rest ons een woord van lof aan de musi:i van dezen avond, inzonderheid aan den heer Van Leeuwen als pianist. Den 29sten Juli a. sl zal het 25 jaar geleden zyn, dat de beer H. C. Juta, oudste wethouder, voor de eerste maal tot lid van den gemeenteraad alhier werd gekozen. Thans lui t de uitdrukking .benoemd." Sedtrtwerd hy by elke periodieke aftreding herkozen. De twee nog oudere leden, de heeren P. L. C. Driessen en F. A. Verster van "Wulver- horst, hebben zitting resp sedert 1855 en 1869. Dreigend zwarte wolken trokken gister avond over „Zomerzorg" en sterke windvlagen deden de bladerenkronen geweldig heen en weer gaanmaar er vielen slechts een paar cruppeltjes en de wind ging weer liggen: zoodat de „gezelligo byeenkomst" van de werklieden-zangvereeniging „Kunst na Arbeid", welke er gehouden werd, geen stoornis onder von J. De zingende en kunstlievende leden en de donateurs konden met hunne dames in den tuin biyven. De werkende leden zongen er in de tent eenige reeds vroeger uitgevoerde nummers en eenige musici der dd.. schutterij gaven er nummora tot aanvulling en afwisseling, niet enkel eveneens in den muziektempel, maar ook tydens de pauze in en door den tuin, zoo lat er een polonaise in optima forma werd georganiseerl. Er begon daardoor een opge wekte, maar gepaste stemming teheerschen. Daarvan hadden vooraf reeds getuigd eenige schoone liederen, die daar enkele dames, zeer romantisch, achter in den tuin, gehuld in het avondduister, door de kalmer geworden natuur deden weerklinken. Aan verdere verscbeiienhid ontbrak htt tevens niet door de gelegenheid open te stel len in de verlichte omgeving rond de tent ernige dansjes te maken. En zoo zal deze avond by velen wel een aangenamen indruk hebben achtergelaten en deztri en genen opgewekt zich by de vereeni ging aan te sluiten. Daze verdient het en vooral zou het wenschelyk zyn dat het aantal werkendo leden toenam, opdat de zangkunst steeds meer en meer door werklieden be oefend werd! Het is zoo nuttig en zoo gooi! Wy verwyzen naor achterstaande adver tentie betreffende een concert op „Zomerzorg" op aanstaanden Vrydag van de Bersaglierri of Italiaansche Bergjag rs in uniform, cïe reeds verscheidene malen in Den Haag optraden en ook te D-.lfl gedurende de studentenfeesten concerten gaven, 't Is een alleraardigste ge dachte om den leden van de zomerconcerten zulk een voordeelig aanbod te doen, zoo begint men al eenigszlns vrooiyk gestemd te worJen voor de aanstaande kermisdagen. By koninkiyk besluit is de 1ste luitenant B. J. Land, van het 4de bat. 4de reg. infanterie, thans gedetacheerd op bet bureel van den inspecteur van het wapen der infanterie, benoemd tot kapitein by het 8ste regiment infanterie. Ds „Staats-Courant" b9vat het verslag der commissie, van 1 Augustus 1897 tot 1 Augustus 1898 te Leiden belast met het afnemen der practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), laatstelykgewyzigd by de wet van 12 December 1892 (Staats blad No. 261). (Eerste en tweede zitting). Uit Den Haag meldt men, dat gisteren een kleine schare op Eik-en-Duinen de laatste hulde bracht aan den oud-kapitein-luitenant ter zee B. J. G. Vokk, wiens stoffeiyk overschot van uit Amsterdam, waar htt by het vertrek militaire eer was bewezen, was overgebracht. Onder de aanwezigen waren vertegenwoordigers der Koninkiyko Marine, bet Zeemanshuis, de Zeevaartschool, ha Meteorologisch Instituut en andere weten- schappeiyke instellingen, o. a. de oud-kapitrin ter zee baron Van Geen, waterschout te Amsterdam, de oud-minister Dysc-rinck, luit. ter zee eerste klasse baron Van Asbeck, adju dant van den minister van marine, kapitein Lucardie, kapt. luit. Kluit, de directeur van het Meteorologisch Instituut dr. Snellen, de directeur van het Zeemanshuis Harte, de secretaris van curatoren der Lei sche uni versiteit jhr. mr. Boddaert, leermeesters en leerlingen der Kweekschool voor Ztevaart. On Ier de vele bloemen en kransen was een van de instellingen voor zeevaart en een van de Noordpool-expeditie. Verschillende sprekers herdachten den in de kracht zyns levens weggerukten officier, aller eerst de oui-kolonel baron Van Geen, die herinnerde wat Volck voor de marine, voor Indië en het Instituut gedaan heeft en ook voor Amsterdam. Namens het bestuur der Zeevaartschool dankt9 by zyn ouden vriend Volck voor hetgeen hy voor die school heeft gedaan om haar van verval tot bloei te brengen. Dr. M. Snellen schetste de werkkracht van Volck, o a. tydens den Noprdpooltocht in 1882/83. Namens het Kon. Meteorologisch In stituut en alle by de poolexpeditie betrokkenen bracht hy huldo aan de nagedachtenis van 'den overledene. Een oud leerling der Zeevaartschool hul digde den onvergetelyken leermeester en vader- ïyken vriend. De oud consul-generaal te Penang, de heer Kruyt, dankte namens de familie. E n van de oudste geneesheeren te '6-Gravenhage, dr. J. De Ligt, is gisteren op 81 jarigen leeftyd oveileden. Na zich in 1846 aldaar als geneesheel- en verloskundige gevestigd te hebben, mocht by zich in verloop van tyi in oen drukke praktyk verheugen, wolko hy nog tot kort voor zyn verscheiden uitoefende. Gisteren herdacht de heer H G. Cramer, commissaris van politie te Arnhem, den dag, waarop hy vóór 25 jaren zyn functie aan vaardde. Door het personeel was zyn bureau in oen bloemenhof hersch pen en werd den jubilaris door het boogere personeel, alsmede door eenige vroeger onder hem gediend heb bende inspecteurs, waarvan er sommigen thans zyn collega zyn g9worden, een kristallen ihktkoker, met zilver gemonteerd en toopasse- lyke inscriptie, aangeboden. Daarna ontving by van den oudsten hoofdagent namens het geheete personeel onder eenige woorden van waardeering, een pendule met candelabers. Ook van ingezetenen dezer gemeente ont ving do heer Cramer biykon van belangstelling. De minsts inschrijvers voor het bouwen van oen huis van bewaring, enz. te Rotter dam waren P. Breyer en J. Sperwer, Den Haag, voor f 233,000. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Sts.-Ct ter kennis van belang hebbenden, dat aan de Rykslandbouwscbool te Dordrecht kan worden geplaatst een leeraar- veearts, in het bezit van het diploma van veearts, bedoeld in artikel 8 der wet van 8 Juli 3874 (Stsbl. No. 99). Jaarwedde/* 400. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of op 27 Juli e. k. schrifteiyk aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys F. B. Löhnis, tydeiyk te Wageningen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal deze week niet plaats hebben. Bet stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Juli Dungeness; de „Reicbstag"', van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 17 Juli te Aden; de „Drente", van Java naar Rotterdam, pas seerde 17 Juli Kaap Carvoeiro; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, arriveerde 17 Juli te Southampton; de „Voorwaarts" arriveorde 18 Juli van Amsterdam te Batavia. lKillegom. Zondag-middag to circa één uur, terwyl eenige kinderen op een in do zandery- sloot liggende schuit aan het spelen waren, viel het achtjarig zoontje van den aroeider J. Van Rooden, alhier, daarby in bet wat-r en was reeds in zinkenden toestand, toen do arbeider J. Van Zanten, dio het ongeluk vernomen had, zoo gelukkig mocht zyn het jongetje te redden. Voorschoten. De heryk der maten en ge wichten zal in deze gemeente plaats hebben op 19 on 20 Aug. a. s. in het Ambachtshuis voor de ykplichtigen, wonende aan de Voor straat, op 19 Aug. van 9—12 envanl2'/, iy4 uur, op den Achterweg denzelfden dag van l'/4—3'/, uur; uit de overige buurten op 20 Aug. van 9'/a—12 en van 12'/,2'/2uur. Voor deelneming aan het voorbereidend militair onderricht, dat alhrir dezen winter zal worden gegeven, hebben zich roads 32 jongelieden aangemeld. De gelegenheid tot aanmelding biyft nog tot 1 Aug. a. s. open gesteld. Af en toe maakte zyn veranderend voor- komon my wel eens ongerust, doch wyi hy pt)n gewone bezigheden en studio steeds (roortzotte, en hy myn vragen naar zyn tvelzyn steeds geruststellend beantwoordde, ontgaf ik my zoo gaarne alle vrees en onrust; nogeiyk ook, dat het byzyn van myn ver- [loofde my te veel afleiding bezorgde, om mij aan angstige gedachten over te geven. Het groote feit was evenwel beslist; na oen ■benauwden nacht doorgebracht te hebben, in Iwelken hy ray met liefdevolle woorden en I blikken myn geliefde aanbevelen wilde, stierf |do edele man, my diep bedroefd achterlatende. lMyn lieve oom, nu ook myn voogd, betoonde my de grootste belangstelling. Hy zorgde I voor een bekwamen rentmeester, die myn I goederen met zorg beheert; ook een lieve I oudere dame word my tot gezelschap aan- I gebodeD, die de twintigjarige de dagelyksche I zorgen en het toezicht uit de handen nam, zoodat ik my vry aan myn gedachten kon overgeven. In dio tyden gevoelde ik eerst recht wat mijn geliefde Herman voor my was; onder z(jn vrooiyk, ietwat onbezonnen uiteriyk j huisde een fljnbesnaardo ziel; uren achtereen zat by geduldig te luisteren naar myn ver- I halen over den lieven afgestorvene; geen [opoffering was hem te veel, als by my op kieschp wyze eenige afleiding kon bezorgen. Ik hechtte my meer enmeer aan bom en beloofde hem na den rouwtyd zyn vrouw te worden. Die tyd naderdo zachtjes aan; ik behoef u niet te zeggen met welke gelukkige gedachten we dezo plek bezochten; hier bepaalden we onzen huwelyksdag; het leven begon my weder zoo heerlyk toe te lachen. Een grooto drukte was nu ophanden, ik kon my niet langer aan hot publieke leven onttrekken; myn kennissen en onderhoorigen hadden er recht op, dat ons huwelyk openiyk en met grooten luister zou voltrokken worden. Op zekeren morgen komt Herman my in een opgewonden stemming verkondigen bezweken te zyn voor het aanmpedigen zijner vrienden, om nog eens voor het laatst te willen ver- schynen op een te houden wedren, my tevens bepratende een eereplaata op de tribune te willen innemen. Zelf boud ik veel van paard- ryden, zoodat myn toestemming spoedig ver kregen was. Helaasdat geen geheim voorgevoel my waarschuwde! Op het terrein aangekomen, waren allen reeds in volle ver wachting; de élite van de omliggende plaateen was er talryk vertegenwoordigd, de schit terende toiletten der dames, de prachtig ver sierde tribune, de gezellig koutende groepjes, die hun geluk by den totalisator wilden be proeven, gevoegd by het gejuich, dat opging, toen myn geliefde my naar do tribune ge leidde, dit alles had een bedwelmenden invloed op ray. Men verheugde zich blykbaar den beminden sportmakker weder in zyn midden te zien, en ik was niet weinig trotsch op myn knappen bruidegom. Het begin was zeor gelukkig: zyn vurige „Mirza" bracht hem de eersto overwinning, waarop een der commissarissen my van de tribune geleidde, om myn blauwen strik met bloemen op de borat van den overwinnaar te hechten, en alweder gejuich en luide hoera's, die nu ook der weezo golden, daverden boven do menigte. Hot laatste nummer, het ryden met bin dernissen, was nu gekomen. Toen Herman aan de beurt was, stoof „Mirza" vooruit, doch had blykbaar zyn sprong to kort genomeD, waardoor hy struikelde, en toen, woedend ge worden, myn geliefde met kracht van zich afwierp Een bloedende wond vertoor.de zicb. Ik werd bewusteloos weggedragen. Een dokter, ter plaatse aanwezig, begaf zich naar den gewondehet eerste onderzoek was niet ongunstig, een voorloopig verband werd aangelegd, de wond aan het hoofd was ver- moedelyk niet levensgevaarlijk; de patiënt word per brancard naar zyn woning gevoerd. Met de meeste zorg werd de wond nu opnieuw onderzocht, en een tweede verband, betgeen myn geliefde veel pyn veroorzaakte, werd aangelegd. Nog was de uitspraak van dsn medicus niet ongunstig; hy bleef my trouw ter zydo, en zoo zaten we in bange,verwach ting doodstil. Tegen den avond vertoonde 2ich koorts, gepaard met vlagen van yien; ja, hersenkoorts was ingetreden en nu scheen de algeheele toestand den bezorgden dokter moer verontrustend dan de wond zelve; com- pressen van ys werden herhaaldelijk ver vorscht, doch alles tevergeefs; hevig yion, afgewisseld door oogenblikkon van bewustzyn, lieten myn geliefde geen minuut rust genieten, en na twee bange dagon en nachten stierf hy zonder my één woord van toewyding te kunnen toevoegen." Lichte schokken doortrilden de jeugdige gestalte en toen ik diep bewogen haar myn innige deelneming te kennen gaf, keek ze my aan, en met iets naïefs in haar fijn ge zichtje zei ze: „Ik had u myn verhaal niet moeten doen; u is er geheel van ontdaan." Onwillekeurig nam ik haar handje 6n drukte het innig. „Myn verhaal is nog niet ten einde," ging ze vobrt. „Ook in die treurige tyden stond mijn oom my weder flink ter zyde; nadat de hevigste droefheid bad plaats gemaakt voor een diep weemoedig gevoel, deed hy my een heerlyke zorg en afleiding aan de hand, door my in den vorm van twee ouderlooze zusjes, van acht en tien jaren, pleegkinderen aan te bieden." Ik kon moeiiyk scheiden van het be- kooriyk plekje, waar my zooveel leed mede gedeeld was. De grafelijke woning binnen getreden zynde, trof my de practische inrich ting van bet geheel. Geen ryen portretten, die den plebajer als van uit de hóogte aan zagen; de receptie-zalen waren smaakvol en kpstbaar ingericht. Met een oerbiedig gebaar opende do gravin my de bibliotheek; daar was alles gebleven zóoals in het leven van don graaf. M«t een gedempte stem verteldo ze my, er dagelijks te vertoeven en haar studie zooveel mogeiyk by te houden. Hier bevonden zich de por tretten van haar ouders en bruidegom, dio haar als het ware medoiydond aanzagen, alsof ze gevoelden wat de lieve ontbrak. In de woonkamer gekomen, vonden we daar de beide aardige meisjes, die den vreemden heer vry moedig en verbaasd aanzagen; ze vieletk hun pleegmoeder om don hals; de gravin stelde de kinderen aan my voor; zy geleek meer een oudoro zuster, haar gelaat had een grooto verandering ondergaan; zy zag er nu opgewekt en vrooiyk uit. Ik botuigde myn sympathio mot den prac- tischen voogd, die zyn pup il zulk een uit stekend geneesmiddel aan do hand gedaan had. Ik maakte my tot vertrekken gereed, toen de gravin my naar een on ender over Holland vroeg. Ik ben niet ver van de ge dachte, dat ze voornameiyk aan boter en kaas dacht; ik spoorde haar aan ons land eens te komen bezoeken, en stelde myn woning ten allen tyde ter harer beschikking, en na eenige harteiyke woorden van dank, en wenschen voor haar geluk, nam ik afscheid van do sympathieke weeze. (Wwrdl vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1