N\ 11777 Maandag 1® Juli. A°. 1895 fsze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. )it nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden. 16 Juli. euilleton. Een vergissing. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 cnaandeo.f 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlyke Nommers 0.06. PRIJS DES ADVERTENTIÈN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 - Groctero letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren binten de stad wordt f 0.06 berekend Eerste Blad. Oflïeiëele Kennisgovlngcn. prf Gezi boud-.i rgemeoptor en Wethondera van Leiden .zien bet adrcB Tan M. H. YAN WAVEREN, ,.iidti verzoak om vergunning tot bet plaatsen j|l| een o o e t in een gebouw, dat gopl&atet zal Iworden op bet terrein bekend Beclie K No. 140; 1 Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bjj deze kennis aan bet publiek, dat genoemd ▼«zoek met do belagen op do Secretarie dezer gemeente ter vieio gelegd ie; alsmede, dat op Zater- Idag Sü Jnli a. 5., e voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om Sazwaron tegen dat verzoek in te breBgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, eiden, H. C. JUTA. Weth., loco-Burgm. glT Juli 1398. YAN HEY8T, Secretarie. Dnder zeer veel belangstelling werd heden het stofïtly k omhulsel van wijlen dr. W. F. j R. Suring-r, in leven hoogleeraar in de botanie aan do Universiteit en directeur van den hortus en Int herbarium alhier, op de be- f graafpUats aan do Groenesteeg ter aarde besteld. By de grop=nde groeve trad uit den breeden kring van bloedverwanten, vrienden en ver eerders naar voren prof. dr. C. P. Tiele. Deze wses er op, dat, indien men van iemand zou I gedacht hebben, dat by gelukkig op deze aarde leefde, het de overledene was. Hy toch was i i toegerust met zoovele en zoo uitnemende gaven, waarmede b\j reeds zoo vroeg de wetenschap aience en die hy besteedde ten nutte zijner leerlingen. Wanneer men hem zoo zag arbeiden, zou men gemeend hebben, dat geen zorgen hem drukten. Een gloriepunt in zijn leven wa3 de herdenking van zijn 40 jarig hoog- plwraarsambt, toen hy van allo zQden werd I jjjpiukgewenscht; een gloriepunt daarin was nok, toen zyn eenige zoon promoveerde in II de wetenschap, waaraan hy zyn levon had gewijd. Er wierpen zich echter donkere schaduwen op zyn levenspad en boven hem pakten zich donkere wolken te zamen. Er kwam een tyd, dat men hem niet meer kende, dien leven- digen, opgewekten man van voorheen en geheel onverwacht bereikte ons de schrikbare tyding: hy is niet meerl Thans rust hy van zy& arbeid, van zyn stryden en moeiteweg genomen is van hem de angst en de be roering in zyn binnenste, thans bereikt hem niet meer het liefdeloos oordeel der wereld. Diep ontroerd nomen wy afscheid van onzen goichten vriend en ambtgenoot, van don bumanen geleerde, van den edelen mensch, vail den geliefden en vereerden vader. y houden echter niet alleen den blik ge- t in deze groeve, maar heffen onze oogen aarts tot den Onvergankelijke, in wien ons bewegen en zyn, in wiens hoede wy zyn tot aan en over het graf en in wien wy altyd hebben een bron van onuitsprekelyke barmhartigheid en liefde. Vervolgens werd den overledene nog hulde en eon laatste groet gebracht door dr. L. Vuyck, assistent aan het Botanisch Labora torium, namens de Nederlandsche Botanische Vereeniging en de ambtenaren van den hortus. Nadat door bloedverwanten en vrienden van den overledene bloemen waren gestrooid op de met tal van kransen bedekte kist, bedankte de zoon voor de laatste eer, zyn vader bewezen. Hiermede was deze plechtigheid afgeloopen, waarvan o. m. getuigen waren geweest de professoren in de wis- en natuurkunde, en andere boogleeraren aan de universiteit alhier, het bestuur en leden der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkunde, het Collegium van het Leidsche Studentencorps, benevens tal van leerlingen van den over ledene en andere studenten. By koninkiyk besluit is heden benoemd tot kapitein by een der regimenten vesting artillerie de 1ste luitenant W. C. baron Rötll, by het 2de regiment veld-artillerie, alhier in garnizoen. Mej. Th. Cf. Eigeman is bevorderd tot apotheker. By gelegenheid van den aanvang der zomeroefeningen van de schuttery op Dinsdag en Woensdag a. 8. zal de nieuwbenoemde commandant aan de leden worden voorgesteld. Het commando by deze plechtigheid wordt opgedragen aan den lston luitenant Van den Hoek, dio met het muziekcorps en de man schappen des namiddags te 5 uren van de Papengracht zal afmarcheeren naar het Schut tersveld. By het te Wageningen gehouden eind examen voor de tweede klasse der afd. Land bouwschool is het getuigschrift van goed volbrachte studie o. a. uitgereikt aan W. J. Leuring, alhier. De inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen zetten hun mededeelingen voort over de jaren 1894, 1895 on 1896, in een verslag, dezer dagen door de Regeering gepubliceerd. Daaruit biykt opnieuw, dat de tegenwoor dige wetgeving dringend verbetering behoeft, een verbetering, waarop, naar uit het verslag blykt, reeds sinds jaren door de inspecteurs werd aangedrongen. Met voldoening wordt stilgestaan by een kleine wetswyzigiug, in 1896 tot stand ge bracht, welke tot oprichting van het Ryks- gcsticht te Grave heeft geleid. Daardoor is de mogelijkheid geboren om de verpleging van rustige en onrustige patiën ten te scheiden en do verpleging van rustige krankzinnigen in don huiselyken kring in de toekomst mogelyk te maken; een doelmatige inrichting te stichten voor verpleging van krankzinnige misdadigers, voor wie strenger toezicht en scherper bewaking wordt vereischt dan voor de andere krankzinnigen, en last not least om de oprichting van Rijksklinieken aan de universiteiten te bevorderen. Vooral het laatste punt wordt van over wegend belang geacht, om het onderwys in psychiatrie meer binnen het bereik van alle universiteiten te brengen. De pogingen, aan gewend om dit onderwys te bevorderen, bleven niet geheol en al onvruchtbaar. Alleen te Utrecht ging men een stap achteruit door het vertrok van dr. Winkler, dia niet door een hoogleeraar werd vervangen en waar een privaat docent in de psychiatrie optrad. Wat Groningen betreft, zoo is daar alle hoop, dat aan bet sinds vele jaren door de inspecteurs beoogd doel, om daar een psychia trische kliniek te vormen, het noodige govolg zal worden gegeven. In 1895 werd door curatoren van do Gronin ger universiteit en de inspecteurs het eerste overleg gepleegd over de inrichting van een dergeiyke kliniek, ton gevolge waarvan do inspecteurs uitgenoodigd werden de plannen voor een psychiatrische kliniek te ontwerpen. Dit geschiedde in overleg met den architect J. J. Van Neukerken, waarna het ontwerp werd goedgekeurd en vastgesteld. Hierdoor is de oprichting van een psychiatrische kliniek aan de Groninger universiteit verzekerd. Zoo ook te Leiden, waar over oeze zaak reeds sinds 1891 door de inspecteurs en den burgemeester overleg plaats had en waar ook in 1894 by den touw van het nieuwe krank zinnigengesticht op „Endegeest" met de elschen van het onderwys rekening werd gehouden. Daartoe werd in 1894 en 1895 ten raadhuize nader met Burgemeester en Wethouders en een Raadscommissie, waarin o. a. zitting hadden de hoogleeraren dr. Siegonbeek van Heukelom en dr. Zaaytr, zcomedo met de ingtnieur3 Wentink en Paul, nader overleg gepleegd en de plannen voor een krank zinnigengesticht ontworpen, waarby met de eischen van een eventueel te geven onderwys in psychiatrie aan de universiteit, op bescheiden voet, tevens rekening werd gehouden. De plannen werden in Februari 1895 vast gesteld. Dit gesticht, waarvan de afbeelding aan het verslag is toegevoegd, bevat, nevens de ziekenzalen, voor kliniek te bezigen, vyf groot, re en kleinere kamers, voor het onderwys besterad, waarvan één groot genoeg om voor collogozaal voor studenten te kunnen dienon, en an:eren voor laboratoria in te richten. Gisteren begaven zich naar Soestdyk generaal graaf Dumonceau, Hr. Ms. adjudant- generaal en jhr. Vegelin van ClaerbergeD, referendaris by het Kabinet der Koningin. Te 's-GraveDhage zyn aangekoimn in het hotel „den Ouden Doelen", baron Sweerts de Landas Wytorgh, oud-lid van den Raad van Indiö, en de be-.r Ch. Gamble, directeur van de „Bolt Court Technical School", te Londen. Aan het Ministerie van Waterstaat is aanbesteed: De aanleg van Ryketelephoonlijnen langs den Staatsspoorweg van Rotterdam naar Gouda en van Gouda naar Zevenhuizen, alsmede de daarmede in verband staande wtrkzaamheaen. Minste inschryver was: G. Alblas, te Waddings veen, voor ƒ6873. Het ryspannen van vier draden aan de palen der telephooniyn langs den Staats spoorweg van '8 Hage naar Zevenhuiz n. Minste inschryver wasG. Alblas, te WaddiDgs- veen, voor ƒ2860. Tot secretaris der Billiton Maatschappy is benoemd de heer M. W. G. Kop, sedert 1884 boekhouder by die Maatschappy. Op 31 Augustus, algemeenen bededag voor de Koningin, zal in Den Haag een ty- zondere godsdienstoefening 's morgens in de Willemskerk voor Protestantsche militairen, aldaar in garnizoen, worden gehouden, die met muziek naar hit kerkgebouw optrekken en alwaar de predikant een toespraak zal houden. By het Notarieel Staatsexamon zyn ge slaagd voor het eerste gedeelte P. Th. Van den Berg, te Heerenveen; H. J. L. D. Van Doesburgb, te Zetten; W. J. Van Dusseldorp, te Waspik; W. A. Th. Warren, te Utrecht; J. Van der Werf, te Heerenveen; J. D. Vrie- sendorp, G. Sluis en W. Wachter, te Hoorn; en voor het tweedo gedeelte: A. J. H. Van Clarenbeek, te Berg en-Dal; jhr. A. E. H. Roëll, ta Arnhem; J. C. Dalebout, teTholen; Ph. B. Libourel, te Oosterhout; J. Klopper, te Amsterdam; R. Zylstra, te Makkinga; P. C. J. Kruys, te 's Gravenhage; P. W. Van der PJo g, te Helder, tn J. L. Van do Ven, te 's Hertogenbosch. Tg Ni3uwediep zyn aangekomen het pant serschip „Piet Hein" en de kanonneerboot „Ever". De officier-machinist der 2de klasse C. Wiikerlio, cienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", wordt met 1 Aug. a. s. op non-activiteit gesteld en vtrvangen door den officier machinist der 2de klasse N. H. Klaassen. De kapt. A. R. B. OpstelteD, van het 3de rog. inf. to Middelburg, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. (N. li. C.) De gemeenteraad te Gouda besloot gis teren een bydrage van 1000 af te zonderen als tegemoetkoming in de kosten van de feestvi.ring ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin. De feestviering zal plaats hebben op 31 Augustus, den verjaardag van da Koningin, en volgens do plannen der feestcommissie bestaan in muziekuitvoeringen, een bloemen-corso, een kinder-aubade, onthaal van de leerlingen der verschil'ende lagere scholen en van de verpleegden in de gestichten van liefdadigheid, en vuurwerk. De uitslag der Statenverkiezing te Brielle is, dat werJen uitgebracht 2052 stemmen. Gekozen: mr. G, J. Goekoop (lib.) met. 1468 stemmen. De heer D. Breesnee (lib), kreeg 358 en de he^r A. R. Van Beekum Maurisse (antir184 stemmen. To Groningen zullen de inhuldigings- feesten op 6 en 7 Sept den 5den Sept. vooraf worJen gegaan door een feestrede van den historicus prof. Bussonuiker, waarby een dameskoor eenigo liederen zal laten hooren. „De Hollander" deelt mede, dat dr. Kuyper half Augustus naar Noord-Amerika veitrekt, om in enkelj groots Amerikaansche steden, zelfs in het verre Westen, zyn toe gezegde voorlezingen te houden. Deze voorlezingen hebben ten doel een principiëele uiteenzetting te loveren van het Calvinisme op ieder gebied. Hoofdzakelyk zal c!r. Kuyper zich, om den breeden kring zyner toeh<orders te kunnen bereiken, bedienen van de Engelsche taal. De Hollandsche volkplantingen dringen er echter, naar „De Hollander" schryft, op aan, dat dr. Kuyper voor zyn landgenooten in Amerika dezeUde voorleziogbn ook ia het Hollandsch zal houden. Aan de leden der „Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek" zyn de praeadviezen toegezonden door mr. S. Van Houten, mr. H. Krabbe en mr. F. S. Van Nierop, uitgebracht over „de werkzaamheid van Staat en Gemeente ter verbetering der volkshuis vesting". Tot consulair agent van Italië te Scheve- ningen is benoomd de heer Van Vollenhoven, to '8-Gravenhage. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de fouriers van de niet-bereden artillerie, de genij en de infanterie, in plaats van met bet geweer, zullen bewapend worden met do revolver. Daar het niet noodig is om in vrodestyd detachementen artillerie voortdurend garnizoen to do.-n houden te Loevestein en te Wou- crichem, zyn door den minister van oorlog de laatst. ïyk voor die plaatsen aangewezen detachementen ingetrokken. Door wtyUa mr. J. H. Albarda io aan do volgende Leeuwarder instellingen vermaakt: Diakoneseenhuis 15,000, Ned.-Herv. Diaconie 5000, Stads-Armenkamer 5000. Evenals onlangs werd medegedeeld, dat in het Apostolisch vicariaat van Curasao tor gelegenheid van de troonsbestyging van H. M. de Koningin godsdienstoefeningen zullen wor den gehouden, is than6 ook door den bisschop van Batavia een herderlijk schreven rond gezonden, dat in alle kerken van het Aposto lisch vicariaat van Batavia op den 6den Sept f 's morgens te 9 uren, een plechtige hoog- dienst zal worden opgedragen. Het „Hbl." verneemt met zeer veel ge noegen, dat aan de Yereeoigiog „Rembrandt," tot behoud van kunstschatten, te Amsterdam, door nu wyien den heer D. Franken Dzn. oen legaat van ƒ10,000 is vermaakt. Zooals men zich zal herinneren, heeft do heer Franken een paar jaar geleden der Ver eeniging reeds 100,000 geschonken. Mochten zulke voorbeelden navolging vin den, dan zouden veel kunstschatten, du nog schijnt me niet te gelooven," heraam fik beleedigd. #Als dat nu inderdaad eens zoo was?" vroeg zy. Bf(jn eergevoel was gekwetst. Ik haalde Mary'8 tweede briefje te voorschyn. SfjLAls ik op uw bescheidenheid kan ver- trfuweD, zal ik u bewyzen wat ik zeg," tak ik op sarrenden toon. ,Ik ben er erg nieuwsgierig naar, dat be te hooren en beloof geheimhouding," ze. Ze sprak pruilend, maar haar oogen iten. Ze zag er heusch heel lief uit iwel ik haar natuuriyk niet ook maar één ;enblik met Lady Mary zou willen ver- jkan. ,Een dame," sprak ik, „was zoo vriendelyk nie te verzoeken, van morgen hier by haar l komen." Alsof ik dat zou gelooven 1" 'Ik was beleedigd. „Hier is het bewysl" riep ik uit en wierp It briefje in haar schoot. Zü DatQ het op, keek het in, en gaf een letje. „Hoe komt u daaraan?" Wel, van den oberk6llner." „O, die domoor, het kwam van my." „Van u? Och kom! Hy gaf er my gister- Vond ook al eon." „O, zoo'n domheid I Ze waren voor ze Nïaren niet voor u. Ze waren voor iemand, die i elk oogenblik kon aankomen." Ik wees op de handteekening en stamelde: „M.I Teekent u M?" „Ja, myn naam is myn naam begint met een M. O, als ik den oberkollner van morgen maar gesproken hadl O, die ezell" Toen geloof ik, dat ik vloekte. „Juffrouw," zeide ik, „ik ben verloren. U behoeft niet bang te zijn. Ik ben een fat- soeniyk man, maar ik ben verloren. Maar door uw ellendige briefjes heb ik het meisje, dat my het liefst op de heele wereld is, beleedigd, doodeiyk doodeiyk beleedigd 1" „Wat? Die jonge dame in de.... O, u dacht, dat zo van haar kwamen O, nu begryp ik hetl Wat wat o, wat is dat allerdolst." En het gevoellooze schepseltje barstte opnieuw in lachen uit. „U hieldt u, alsof u haar niet kende! O hemel!.... O homell" en haar lach klonk weer tusschon de boomen. „Ik zag hoe ze naar u keek, en u at maar door als een wolf!-.O hemel! O hemel 1" „Houdt toch op met dat gelach," zeide ik woedend. „O, het spyt me zoo, maar ik kan ik kan niet ophouden. Wat bent u er in geloopen l O, lievo hemel!" En ze droogde haar oogen af (ze waren net zoo blauw als haar mantel) met een piekfijn zakdoekje. „U zult niet meer lachen," zeide ik. „Voor wie waren uw briefjes bestemd?" „Voor iemand, dien ik verwachtte. Hy is nog niet aangekomen, maar de kellner heeft u zeker voor hem aangezien. Ik had nooit gedacht, dat hy zoo dom zou zynO, wat moet ze u voor een lomperd gehouden hebben 1" En weer begon zo te lachen. Nu had ik er genoog van. Ik kan niet velen uitgelachen te worden. „Als u nog langer lacht," zeide ik, zal „ik u nog een kus gevon." Maar de bedreiging hielp niots, ze schoen er in het geheel niet bang voor te wezen. „U niet!" riep ze uit en begon nog harder te schateren. Nu moet jelui goed begrypon, dat myn hart niet één oogenblik wankelde in zyn trouw aan Mary, wat dat betreft is myn geweten geheel zuiver maar ik had nu eenmaal gezegd wat ik doen zou. Ik pakte het plagerige meisje om haar middel en gaf haar één kus ik weet zoker, niet meer dan één. Zy hygde en worstelde en lachte maar door. Toen riep ze met een plotseling veranderde stem„Houd op, houd op!" Ik liet los en keek rond. We waren omringd door een aantal toeschouwers. Aan den eenen kant stond de leeiyko knecht, aan den anderen, in een houding, die den diepsten afschuw uitdrukteMary en Misa Dibbs I „Nu zyn we allebei verloren," zei het meisje in het blauw. Ik sprong op en wilde juist een uitlegging geven, toen die leeiyke kerel op my toe stormde al zwaaiende met zyn stok. Ik had al genoeg goed te maken en kon zyn bemoeizucht best missen. Ik pakte dan ook zyn stok met myn eene hand en smeet hem met de andere hand op den grond. Daarna ging ik naar Lady Mary toe. Ik stoorde me niet aan de tegenwoordigheid van Miss Dibbs; het oogenblik was te kritiek, om aan kleinigheden te denken. „Lady Mary," zeide ik, „de schyn is zóó tegen my, dat u er onmogeiyk de minste waarde aan kunt hechten." Mynheer," antwoordde zo, „ik heb niet langer de oor u te kennen. Ik moet u alleen bedanken, dat u den tact hebt gehad my niet te horkennen, toen wy elkaar zoo onverwacht in d9 eetzaal ontmoetton. Wees zoo goed me in hot vervolg diezelfde gunst te bewyzen." Met deze woorden draaido zy my den rug toe. Hot was duidelyk, dat ze my alleronrecbt- vaardigst verdacht. Ik wendde my tot het meisje in het blauw; zy stond al by my. „O, ik wilde, dat ik u nooit gezien had," riep ze uit, „jou dom schepsel! Hy (en ze wees naar de gestalte van den leeiyken knecht op den grond) zal alles aan Frederik vertellen." „Kom," zeide ik. „Ik deed het maar by ongeluk. Het zou wèl zoo erg zyu geweest als Terwyl ik sprak, hoorde ik voetstappen achter my en toen ik me omkeerde, zag ik den jongen man, met wien ik in botsing was gekomen, toen ik door de gang holde. Hy staarde naar den knecht naar my naar bet meisje in het blauw. „Margaretha!" riep hy uit. „Waarom?" „Sst, 88tl" fluisterde zy en wees weer naar den knecht. Ik stapte naar hem toe en myn hoed afnemend, sprak ik: „Mynheer, wees zoo vriendelyk my te zeg gen, of u de heer bent, die uit Engeland moest komen." „Ja zeker kom ik uit Engeland," zeide hy. „En u hadt Woensdag moeten komen." „Ja," antwoordde hy. „Dan," sprak ik, „is al wat ik u te zeggen heb, dat ik by den duivel gewild had, dat ge u aan uw afspraak hadt gehouden.'' En toen ging ik heen. En ziedaar nu de reden waarom ik niet getrouwd ben, jongens. Waar is myn glas?" „Dat is een heel vreemd verhaal," merkte de kolonel op. „En wie waren dat allemaal het meisje in het blauw en de jonge man en de leeiyke knecht en Frederik?" „Kolonel," zei Jack met een geheimzinnig gezicht, „je zoudt verbaasd kyken als je 't hoorde." We spitsten allen onze ooren. „Maar," ging hy voort, „ik heb het recht niet het te zeggen." We zonken weer achterover in onze stoelen. „Weet jy het?" vroeg de kolonel, en Jack knikte plechtig. „Vooruit er mee danl" riepen wy. „Onmogeiyk," zei Jack. „Maar ik kan jullie zeggen, dat de zaak de aandacht beeft ge trokken van meer dan één departement van buitenlandscho zaken in Europa." „Goede hemel!" riepen we in koor en Jack dronk zyn glas whisky met water uit, stond op en nam zyn hoed. „Die lieve Mary," zeide by, terwyl hy de deur opendeed. „Ze is hot nimmer te boven gekomen." Do kolonel riep hem achterna: „Waarom is zo dan mot Jenkyns van de Blauwen ge trouwd?" „Uit spyt," zei Jack en sloot de deui achter zich.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1