N0. 11766, Dinsdag 5 Juli. A«. 1898 (Qoaiaat wordt dagelijks, met uitzondering van &cn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DKZSR COCTRANTa Voor Lelden per 3 maanüem t l.l(k Franco por post 1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUB DER AD VERTENTEÖN t "Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17 J. - Groctero letters naar plaatsruimte. - Voor het Incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend Dit noiumei' bestaat uit ÏVVEE 15 lad en. De inkomstenbelasting te Leiden. Gelijk men weet, werd den lOden Mei II door het gemeenteraadslid den heer A. J. Van Hoeken J.Jzn. een voorstel ingediend om art. 16 der Verordening, regelende de heffing van een plaatselijke directe belasting, als volgt te wtyzLen: „Bij onvoldoende of te lage aangifte ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders of by het niet inleveren van de beschry- ▼ingsbiljetten, berichten Burg. en Wtths. den belangbobbende scbriftelyk, in welke klasse zy voornemens zyn hem te rangschikken en stellen zy hem een termyn van acht dagen, binnen welken hy desverlangende, hetzy schrifteiyk, hetzy mondeling zjjn bezwaren kan inbrengen." Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, zal in de wyze van voorloopige vaststelling van het kohier deze ingrijpende verandering worden gebracht, dat voortaan al diegenen, wier aangifte naar het oordeel van B. en Ws. onvoldo n.ie of te laag is of uie hun be- schryvingsbiljet ia het geheel niet hebben ingeleverd, door hen hetzy scbriftelyk, hetzy mondeling zullen moeten worden gehoord, terwyl thans alleen zy worden gehoord, omtrer.t wier aangifte Burg. en Weths. nadere toelichting noodig achten. De gronden, ooor den heer Van Hoekon voor deze wyziging aangevoerd, zyn de volgende: 1°. Het is bed.nkelyk, oat de behngheb Lende, indien Burg. en Wtths. het niet noodig achten hem te hooren, hooger wordt aango- - slagen, zonder dat hy in de gelegenheid is geweest zyn aangifte toe te lichten of te ver dedigen; l 2°. Thans worden de hier bedoelde aan giften door Burg. en Weths. één of inter klassen verhoogd, zonder dat zy daarvoor ge gronde motieven hebben; 3°. Indien vele aangiften inderdaad te laag biyken to zyn, dan is dit veel meer een go- volg van onbekendheid van den belasting schuldige met den omvang zyner belastingplicht dau van de zucht om do belasting te ontduiken; 4°. By inkomsten, welke jaariyks aan min of meer belangrijke schommelingen onderhevig zyn, kunnen Burg. en Weths. gemakkelyk in hun oordeel mistasten; I 5°. De belastingschuldige, wiens aangifte naar waarheid was opgemaakt, wordt, indien hy ambtshalve hooger wordt aangeslagen, in zyn eerlykheidsgGvoel gekrenkt. Deze verschillende grieven tegen de be staande regeling zullen, naar de heer Van Hoeken meent, y aanneming van zyn voorstel wordon weggenomen, en het aantal reclames dientengevolge belaugryk verminderen. B. en Ws. hebben het voorstel van den heer Van Hoeken met al den ernst en de nauwgezetheid overwogen, welke een aan gelegenheid, waarby zoo vele en zoo groote belangen zyn betrokken, verdient. Zy vomen by dit onderzoek een leiddraad in de geschie denis van het artikel, daar de behandeling van het voorstel van don heer Van Hoeken de beslissing in deze zaak thans voor de vierde maal aan het oordeel van den gemeenteraad zal onderwerpen. Zy brengen die geschiedenis met een enkel woord in herinnering, zonder vermelding evenwel van de wederzyds aange voerde motieven, ten einde later noodelooze herhalingen te voorkomen. Vervolgens stellen zy eea onderzoek In naar de meer of mindere gegrondheid der tegen de bestaande regeling aangevoerde grieven, om ten 8lotto de voor- en nadeelen te wegen, welke naar hun meening aan de door den heer Van Hoeken voorgestelde regeling ver bonden zyn. Uitvoerig trachten B. en Ws. aan te toonen, dat de grieven van den heer Van Hoeken tegen de bestaande wyze van werken voor een groot deel ongegrond zyn, en voor een ander oeel Biet van overdrijving zyn vry to pleiten. En nagaande welke voor en nadeelen aan de door den heer Van Hoeken voorgestelde regeling zouden verbonden zyn, beginnen zy met de nadeelen, welke immers het meest voor de hand liggen: I lo. By verplichte oproeping van al diegenen, I die In afwyking van hun aangifte hooger worden aangeslagen, zal de tot-stand-koming ▼an het kobier zeer aanzieniyk vertraagd worden. 2o. Een ander nadeel, aan do verplichte oproeping verbonden, is de onfczaglyk zware taak, welke di ntengevolge op de schouders van Burg en Weths. zou worden gelegd. 3o. D^ verplichte oproeping zal het doen van te lage aangiiten nog meer in de hand werken. 4o. Vele opgeroepen belastingschuldigen, die aan de oproeping gehoor geven, zullen, ten gevolge daarvan, nadeel ondervinden. Do conclusies, waartoe het onderzoek van B. en Ws. hen heeft geleid, laten zich in het kort als volgt samenvatten: lo. De grieven, door öea boer Van Hoeken tegen de bestaande regeling aangevoerd, zyn voor een groot deel ongegrond ©n voor een ander deel overdroven. 2o. De nadeelen, aan de door hem voorge stelde regeling verbonden, zyn vele in aantal en groot in omvang. 3o. Htfc eenige voordeel, dat uit de rege ling voortvloeit, is ook thans zonder wyziging der verordening te verkrygen. 4o. De door den heer Van Hoekon voorge stelde regeling schynt B. en Ws. practisch onuitvoerbaar. Intusschen zyn B. en Ws. gaarne bereid om datgene t« doen, wat in hun vermogen is om aan de bezwaren van den heer Van Hoeken tegemoet te komen. Immers, zy erken nen gaarne, dat het onaangenaam is wanneer een te goeder trouw gedane aangifte wordt verhoogd, ook al heeft de belastingschuldige daaraan zelf schuld. Zy zouden daarom in het be8cbryving8biljet deze uitdrukkelijke waar schuwing willen opnemen, dat in het alge meen met een aangifte, lager dan den aanslag van het vorige jaar, geen rekening zal worden gehouden, indien de reden der verlaging niet duiaelyk en gemotiveerd wordt medegedeeld. Dan weten velen vooruit, welk lot hun te wachten staat. In de tweede plaats zouden B. en We. in den afdruk van het kohier de namen van hen, wior aanslag afwykt van hun aangifto, van een kontteken willen voorzien. Dan kunnen de raadsleden by de stuksgewijze behandeling van het kohier op die aanslagen bun byzondore aandacht vestigen, on zullen wellicht ook op die wyze reclames kunnen worden voorkomen. Voorts zyn B. en Ws. bereid de oproepingen op ruimer schaal toe te passen. Zy zouden die byv. kunnen uitstrekken tot al diegenen, die B. en Ws. in ©en hoogere klasse meenen te moeten plaatsen, niettegenstaande door hen hun lagere aangifte werd gemotiveerd, als mede tot hen, die B. en Ws. meenen te moeten verhoogen, hoowel hun aangifte overeen komt met hun aanslag van het vorige jaar. Het is het ernstig voornemen van B. en Ws. met zoodanige uit breiding der oproepingen een eerlyke proef te nemen, hoewel xy vreezc-D, dat die proef ook dan nog in do praktyk zal biyken al te tydroovend te zyn. Eindolyk zouden tal van reclames kunnen worden voorkomen, indien zy, die zich ver- ongelykt wanen, zich alvorens te reclameeren tot het college van B. en Ws. wilden wenden om nadere inlichtingen omtrent hun aanslag fee ontvangen. Dit alles echter is mogelyk, ook zonder dat do thans geldende verordening eenige wyziging onderga. B. en Ws. geven den gemeenteraad daarom ernstig in overweging niet tot do door den heer Van Hoekin voorgestelde wyziging van art. 16 der Verordening over te gian. Leiden. 4 Juli. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat er geen bedenkingen bestaan tegen de Inwilliging van het verzoek der heeren J. D. Van Wyk en H. C. Van der Heydeom ontslag uit bun betrekking van onderwyzer aan de Kweekschool voor Onderwyzers en Onderwyzeressen. Zy geven mitsdien in overweging aan genoemde heeren het door hen gevraagd ontslag op de meest eervolle wyze te ver- leenen, met ingang van 1 September a. 8. Verder stellen zy voer dr. G. M. Kruimel en dr. W. Do Jong op hun verzoek wedorom voor den tyd van drie jaren in hun betrek king van stads- genees- en -hselknndige te continueeren. Naar aanleiding van het verzoek van mevr. de wed. H. N. Tetterode-Claassen deelen zy mede, dat haar zoon den 27sten M-i jl. de Hoogere Burgerschool voor Jongens heeft verlaten en in een hem passenden werkkring is geplaatst. Zy geven mitsdien in overweging aan adrossante vrystelling van de betaling van schoolgeld te verleenen der Hoogere Burger school, over het laatste kwartaal van den cursus van 1897-'98. B. en Ws. leggen den gemeenteraad over do reeds door ons in hoofdzaak vermelde koninkiyke beslissing, dd. 6 Juni 1898 No. 41, in het geschil tusschen de provincie Zuid- Holland en de gemeente Leiden over het onder houd van den Ouden Ryn, voor zooveel die gelegen is buiten de oude grens der gemeente Leiden en binnen de nieuwe grens, welke die gemeente verkregen heeft door de wet van 13 Juli 1896 (Staatsblad No. 107), waarby de gemeente Leiden in het ongriyk is gesteld. De Commissie van Financiën heeft geen bedenkingen tegen den door het Bestuur van het H. Geest of Arme-We^s- en Kinderhuis iogêoiendón staat van £f- en overschryving, bet dienstjaar 1897 betreffende, en adviseert tot goedkeuring. Ten gevolge van de benoemiog van het onderwyzend personeel aan de nieuwe school der 3de klasse No. 5, moet alsnog worden voorzien in de vacature van 4de ondtrwyzeres in de handwerken aan de school der 4de klasse No. 2, welke zal ontstaan door het vertrek van mej. M. G. A. Van Sermontit. Opgemaakt is de volgende voordracht: lo. mej. A. L. De Vries, 2o. mej S. Van der Wiel, 3o. mej. J. Nuesink. In do gemeenteraadszitting van 14 Juli des vorigen jaars werd besloten voor het jagen naar waterwild op de Vroonwateren voor het jachtseizoen 1897/98 wederom per mission uit te reiken tegen betaling van ƒ12 per stuk, terwyl de afzonuerlyke jachten op waterwild in den regel op 1 of 2 Augustus van tik jaar wor:en geopend. B. en Ws. gevtn in overweging, om, evenals in vorige jaren, ook dit jaar hun college te machtigen om voor het seizoen 1898/99 dergeiyke permission uit te reiken. In 1897 warden 12 permission uitgereikt, alzoo tot een bedrag van ƒ144. Onder overlegging »aa eon desbetreffend verzoekschrift van dr. O. Finsch, conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlyke Historio alhier, deelen B. en Ws. deu gemeenteraad m6de, dat de dochter van adressant in de maand Juni jl. tot de Meisjesschool 1ste klasse is toegelaten, zoodat naar billykheid alleen di» maand in rekening behoort te worden gebracht wat de betaling van het schoolgeld betreft. Zy geven derhalve in overweging aan adressant terugbetaling van schoolgeld to verleeneQ over ce maanden April en Mei tot een bedrag van 10. Na afgelegd examen, waarby tegenwoor dig waren de plaatselyke schoolcommissie en de commissie van de bewaarscholen alhier, is de hoofdakte voor bewaarschoolonderwys uitgereikt aan de dames E. Caspan, J. Grootes, M. Timmermans, D. Gelpke, A. ScheffHaar Klots, E. De Sitter, C. Van Hall, C. Van Duuren, J. De Gunst en E. Fortengen. De openbare les van de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier, in bet gebouw op de Piettisk-.rkgracht, op Dins dag 5 Juli a. 8., is als volgt verdeeld: lste klasse A en B. 10-101/,. Hoogduitsch. Hoogduitsch (Br.) 10V4liys. NederJandsch. Nat. Historie, ll'/a 12. Cyfer- en Stelkunde W.) Ge schiod'.-nis. 2de klasse A en B. 10-10Vi- Cyfer- en Stelkundo (v. W). Ge schiedenis. 10'A-llVz. Aardrijkskunde. Engelsch. II1/,-12. Natuurlyke Historie. Aardryka kunde. 3de klasse A en B. 10 10*/,. Engelsch. Meetkunde. 10s/% ll'/r. Fransch. Hoogduitsch. llVa-12. Natuurkunde. - Nederlandach. 4de klasse A en B. 10—10'/,. Scheikunde. Staatsweten schappen. IO'/ï—11. Staatswetenschappen. - Mechanica. 11 ll1/,. Natuurkunde. Meetkunde. II1/,-12. Kosmographie. Fransch. De tentoonstelling van teekeningen zal ge houden worden op Donderdag, Vrydag en Zaterdag 7, 8 en 9 Juli, van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren, in de kleine Concertzaal der Gohoorzaal (ingang Aalmarkt). Gedurende de maand Juni 1898 hebben zich by de verschillende kantoren van aan neming der marine voor vrywillige dienst neming aangemeld 75 jongens beneden den leeftyd van 16 jaren, waarvan er 56 werden afgekeurd en 19 geplaatst by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. By de heden alhier gehouden vorkoo- ping van cokes in partyen van 10 er. 5 Heet. waren de pryzen f 4.60 en f 2.30. De commissie, door Gedeputeerde Staten van Zuid Hollend ingesteld tot on Jerzoek naar de oorzaken van den vervuilden toestand der kanalen tusschen de rivier de Maas en Scheve- niDgen en do middelen tot verbetering daar van, heeft rapport uitgebracht. Het is een zeer lyvig boekdeel, ingedeeld in vier hoofd stukken „algemeene beschryving," „water- ververaching," 0de vervuildo toestand," en „middelen tot verbetering." De commissie bestond uit de heeren W. F. Leemans, dr. E. F. Van Dissel, G. J. De Jongh, J. M. Telders en dr. H. W. Bakhuis Rooze- boom. De commissie resumeert haar gevoolen|be- trekkelyk de middelen tot verbetering aldus: lo Van de eenvou'igo verandering van de kunstmatige loozing te Scheveningen, zooals deze tot dusver gedurende het badseizoen plaats heeft, in de natuurlyke loozing, geiyk die in de wintermaanden geschiedt, is geen verbetering van den bestaanden toestand te wachten. 2o. De vermeerdering van de hoeveelheid ververschingswater door de combineering van kunstmatige en natuurlijke loozing te Scheve ningen, de verdubbeling van de machinekracht aldaar en de afsluiting van de Schie aan de Doenkade of elders, zal in den aanvang en gedurende droge lijden verbetering brengen. Gedurende de maanden Augustus en Septem ber zal de t0c6tand altyd twyfelachtig vrezen, terwyl op den duur door deze middelen all .en geen afdoende verbetering te wachten is wegens de toename van bevolking en van fabriekswezen en van de fabriekswezen en van de daarmede gepaard gaande vermeerderde vervulling van den boezom. 3o. Door het niet meer doen afvloeien op den boezem van faecaliën, het menage- en fabriekswater in de beide groote centra's Den Haag en Delft ea door den afvoer daarvan op de coor de commissie aangegeven wyze te doen geschieden, zal etn zekere en afdoende verbetering verkregen worden, Benoemd is tot onderwyzer aan de christelyke school to Lemmer de hoer D. Huisman, te Oude Wetering. De nieuwbenoemde generaal-majoor W. T. Philipsen komt te 's Gravenbage in garni zoen. Door B. en Ws. van Haarlem wordt aan den Raad voorgesteld aan de feestcommissie voor den Koninginnedag een subsidie te ver leenen van 3000. Bovendien wordt voor gesteld het bedrag ad f 3000, reeds op de gemeente begrooting gebracht voor illuminatie vanwege do stad, met 1000 te verhoogen. Zaterdag vierde het wetenscbappelyk gezelschap „Aan wetenschap gewyd, volmaak ter door den tyd", te Delft, zyn eeuwfeest. De eigenlijke stichtiogs.'ag is 2 Januari 1798. Toen kwamen de hoeren J. Van Haaitert, J. L. v. d. Hoeven, M. J Ma.quelin (later hoogleeraar to Leiden) en J. Stevens, tot htt besluit deze vereeniging op te ri.hten, om daarin wetenscbappeiyke onderwerp&n to be- han el n. De oerste halve eeuw na de op richting was gewyd aan natuurkundige weten schap, en het gezelschap kreeg toen en staat thans nog bekond onder den naam 7an „Puysica"; andero onderwerpen kwam9D ook weldra ajn de orde. Het ledental klom, doch verminderde wedrr sterk, zoodat het thans elf bedraagt. De vergaderingen worden nog steeds geregeld gehouden ten huize van een der leden, die dan tevens voorzitter is. De feestviering bepaal'e zich alleen tot een naaal- tyd in Stads-Doelen, waar een 20-tal loden en genoocigden aanzaten. Naar men vernoemt, ontving de minister van oorlog, op den dag dor bekrachtiging van het wetsontwerp tot invoering van den per- soonlyken oieostplicht coor .e Eerst) Kamer, van de weauwo van generaal M. D. Graaf Van Limburg Stirum, den grondlegger eer bef weging voor de afschaffing der plaatsver vanging en oprichter en voorzitter van den Anti-dienstvervangingsbon-J, een schryven, waarin den generaal Eland hulde wordt ge bracht en erkentelykheid betuigd voor het welslag n van zyn poging, om bet beginsel, waarvoor Van Stirum een groot deel van zyn leven heeft gestreden, tot wet te verheffen. De brief, waarin aan deze dankbar© gevoe lens uiting werd gegeven, strekte tevens ten geleide van een herinncringsvoorwerp in brons, de verdediging des vaderlands zinnebeeldig voorstellende en beboorende tot de nalaten schap van den kampioen voor don dienst- af koop. Als commandant van het Eerevendel van jongelieden, dat dienst zal doen by de intochts feesten van H. M. in de residentie en dat den naam zal voorin van „Het eerevendel Wil- helmina", zal optreden de heer F. E. Ylie- lauder Hein. Het vendel bestaat verder uit 2 luitenants, 6 onder luitenants, 1 vaandrig, 4 tamboers en 54 soldeniers. Htt aantal leden bedraagt 68. De oprichting en organisatie van dezo wacht was vanwege het hoofdcomitó voor do inhul- digingsfeesten opgedragen aan mr. D. Van Houten als gedelegeerd lid van het uit voerend comité voor deze afdeeling. Naar „De Hervorming" verneemt, hesft wyien dr. Rovers o. a. de volgende testamen taire beschikkingen gemaaktNederlandsche Protestanten- ond 10,000, NedirlanJsch Zen delinggenootschap te Rotterdam 10,000, de Maatöcbappy voor Opvoeding van Weezen te Amersfuort 5000, Gustaaf-Adolf-Vereeniging 5000, Evangelisatie-Maatschappij 5000, Vereeniging tot Steun van Verwaarloosden en Gevallenen te Apeldoorn 5000, Neder- landscb Mottray 2000, Iriiott-ngesticbt te '8 Gravenhage ƒ2000, Naderlandsch Genoot schap tot Zecelyke Verbetering van Ontslagen Gevangenen 2000, dePrins-Hc-n Jrik-Sticbting te Egmond-aan Zee ƒ2000, Gasthuis voor Behoeftige en Minvermogende Oogiyders te Utrecht 2000, Gymnasiumfonds van den Nederlandschen Protestantenbond 500, af- deeliDg Utrecht van de Evangelische Maat- schappy 500, afdeeling Utrecht van de Gustaaf- Adoli-Voreeuiging ƒ500, departement Utrecbt van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 500, afdaling Utrecht van het Noderhndsoh Zendelinggenootschap ƒ500, Kinderziekenhuis te Utrecbt 500, Vereeniging tot Vertetering van Armenzorg te Utrecht 1000. Na den finalen afloop der herstemmin gen voor de Provinciale Staten in ons land blijkt, dat de liberalen totaal verloren acht en twmtig zetels, zynde 3 in Friesland, 2 in Groningen, 2 in Gelderland, 6 in Noord-Hol land, 13 in Zuid-Holland en 2 in Zeeland. In de vyf overige provinciën bleef de verhouding in de Staten onveranderd. In Friesland kwamen biervan ten goede aan de anti-revolutionnairen 2 en aan de christo- lyk-historischeu 1 zetel. In Groningen 2 aan de sociaal democraten. In Gelderland 2 aan de anti revolutionnairen. In Noord-Holland 3 aan de anti revolutionnairen, 4 aan de Roomsch- Katholieken en 2 aan de radicalen. In Zuid- Holland 11 aan de aDti-revolutionnairen en 2 aan de Roomsch Katholieken. Ea in Zeeland 2 aan de anti revolutionnairen. De verhoucing in deze verschillende Staten was en is nu als volgt: In Friesland was het 32 liberalen tegen over 18 anti revolutionnairen en Roomsch- Katholieken. Thans is het 29 tegenover 21. In Groningen was het 44 liboralen en 1 anti-revolutionnair. Eu werd het 42 liberalen, 1 anti-revolutionnnlr cn 2 soci al-domocraten, In Gel-krland stond het 34 anti-revolution- nairen en Roomse-Katholieken tegenover 28 liberalen. Thans is het 36 tegenover 26. In N;or -Holland was het 66 liberalen, 10 anti revolutioaaair.n en Roomsch Katho- hekm on l ra icaal. En het wtrd 60 lioerulon, 14 anti revo.'utionnairen en Roomsch-Katho- lieken n 3 radicalen. In Zuid-Holland stond het 59 lioeralon tegenocei 23 anti-rovolutionnciroii en Roomsch- Kutholiekeü. Nu is het geworden 46 liberalen, tegenover 36 tegenstanders. En in Zoöland was hot 23 anti revolution nairen en Room8ch-K .tholi. ken tegenover 19 liberalen, en ia het nu goworden 25 tegeu^ over 17. - Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia n iar Amsterdam, passeerde 2 Juli Kaap Ro^a; ce „Herzog" arriveerde 2 Juli van Delagoabaai to Durban; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 2 Juli te Bdtavii; de „Amsterdam'' vertrok 2 Juli van Ni-uw York naar Rotter dam; de „Cyclop-," van AmsterJam naar Java, vertrok 2 Juli van Liverpool; de fEdam'É vertrok 2 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam» Katwyk-Binncn. Ds. G. Wielenga komt voor op het drietal voor predikant by do Geref. Gem. A te Sneek. Woubrugge. De collecto voor het Fonds voor den gewapenden dienst heeft alhier ƒ15.18 opgebracht. Zoeterr» oude. Mot de feestcommissie voofc de aanstaande inhul igingfeesten schiet hot niet erg op, want wederom hebben een viertal leden, de heeren G. Belt, H. Klyn, A. Van Leeuwen en M. Tb. Kompier, scbriftelyk kennis gegeven, dat zy de benoeming niet kunnen aanvaarden, terwyl ook de boeren P. Paarde» kooper en P. Do Wit mondeling een dtrgeiyk voornemen hebben te kennen gegeven. De benoemde commissie was te eenzydig gekozen om aller sympathie te verwerven, zoo Jat er op andere wyze moet getracht worden om eeno commissie tet stand te brengen, waartoa voorzeker binnenkort het initiatief wel zal ge-

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1