N®. 11765 Maandag; 4 Juli. A°, 1898 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Onze Inhuldigingsfeesten. Feuilleton. HEiDEROZEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURRJNT» Voor Lelden por 8 maanden. ^Franco per post 1.40. ff Afzonderlijke Nommers 0.06. PRUS DEEL ADVKR'l'KW'I'lftW; "Van 1 6 regels f t.06. Iedere regel meer f 0.17$. - Grociere lettors naar plaatsruimte. - Voor het IncasseereD buiten de stad wordt f 0.05 berekend Derde Blad. IV. "We zyn nu genaderd tot het laatste ge deelte onzer beschrijving, nameiyk die van de- volksspelen voor meisjes en vrouwen. Uit den aard der zaak is de keuze hier beperkt. "Wb moeten spelen hebben, waarby bewijzen gegeven worden van vlugheid van beweging zonder dat te kort wordt gedaan aan de eischcn van bevalligheid en goeden smaak; vertoomnien van kracht komen heelemaal niet te pas. Of misschien van de jongsfcen onder ons de achterkleinkinderen den tyd zullen beleven, dat bijv. ook in de vroeger genoemde spelen de vrouwen als mededing sters optreden, dat ligt buiten den gezichts kring der Commissie. Terwijl voor mannelijke deelnemers de leef- ty 1 op minstens 16 jaar is bepaald, heeft de Commissie gemeend voor de vrouwelijke spelen tot de grens van 14 jaar te moeten gaan. Er zullen dan, van de vier hierna te omschrijven spelen, twee, misschien ook slechts één worden aangewezen foor meisjes van 14 tot 16 jaar; deze verdeeling zal afhangen van de inschrijving. 1. P o t 8 1 a a n. Niet onbekend: aan een horizontaal gespannen touw hangt oen pot •f kruik, die door de prijsbegeerende moet worden stukgeslagen. Daartoe krijgt zy een stok in r'e hand, wat de zaak eenigszins gemakkelijker maakt, doch om de oogen een blinddoek, hetgeen haar wel een beetje bemoeilijkt. Bovendien zal men haar bij het afmarcheeren nog wel een paar malen in de ro dte doen draaien, om haar uit den koers te helpen. Nu ja, als ieder precies woet waar de pot hangt en hoeveel stappen gedaan moeten worden, dan is de aardigheid er gauw af; zooals nu is voorgesteld, vallen de meeste klappen in de lucht. Net als in de maat schappij, gelukkig; waren alle toegedachte slagen raak, we zouden er gauw als een stuk leer uitzien. 2. Hardloopen met blokjes rapen. Een gewone wedstrijd, maar langs den weg liggen blokjes verspreid, die opge raapt moeten worden en naar het eind der baan medegebracht. Men kan zich daar alvast in gaan oefenen, om het zoo gauw en netjes mogelijk te doen't is een gezonde beweging. 3. Ballen kruien. Op een kruiwagen liggen groote gummi ballen, die de deelneem sters om 't gauwst naar het eind der baan moeten kruien. Zulke ballen zijn nogal sprin gerig van natuur, vooral op een feestdag als dezen, waarop al wat leeft of niet leeft haast zou opwippen van opgewektheid. Vliegt zoo'n bal den wagen uit, wat soms kan voorkomen, dan moet hij worden opgeraapt en by zyn kameraden neergelegd, eer de wedloop kan worden voortgezet. 4. Kuip3pel „In beginsel", zooals de .heeren van de politiek zeggen, lykt dat tpell tja wel een beetje op potslaan; alleen wapen en materieel verschillen. Nu, zoo'n kL inigheid maakt geen onderschc-id. In plaats van pot of kruik heeft men dingen van ge weven stof, lappeD, enfin knipbare voorwerpen, opgehangende stok is vervangen door een schaar. Dat er onder de bekende omstandig heden van blinddoek en draaiery, wel eens een brok lucht netjes in tweeön wordt ge knipt, is licht te begrypeo. En nu ten slotte, by dank aan de redactie van dit blad, dat zy onze zoo ver beneden de schitterende werkeiykheid blyvendo beschry- vingen heeft willen opnemen, nog een paar aanwyzingen. In de tweede volle week der maand Juli zullen de leden der Subcommissie voor de volksspelen de ioschryvingen voor deelneming ontvangen. Zy is van plan, haar zittingen te houden op Den Burcbt, dat wil zeggen, niet daar in de hoogte, waar zy des avonds in 't donker last zou kunnen krygen van de schimmen der stryders, dia eenmaal op deze klassieke plaats hun kleine gescbilletjes uit vochten, en van de vleermuizen, maar in een der lokalen van het koffiehuis. Dat zal zyn, des avonds van 7 tot 9 uren, en wel Maandag 11 Juli voor vrouwen en meisjes, Woensdag 13 en Donderdag 14 Juli voor mannen en jongens. Gegadigden zullen dan opgaaf moeten doen van naam en voornaam, leeftyd, woonplaats (straat of gracht en nummer), hoe lang in Leiden woonachtig en aan welk der spelen zy wenschen deel te nemen. Het een en ander zal nog nader per adver tentie in herinnering worden gebracht. En nu ga men maar met den noodigen ernst aan bet overleggen, met den noodigen över aan het oefenen, voor zoover daartoe gelegenheid bestaat. De Commissie rekent op ruime deelneming. Dan worden de morgenuren van den feestdag recht gezellig en lollig. Gremengd Nieuws# Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 762 zwembaden door heeren en 178 door dames. De temperatuur van het water is 20° Celsius. Onlangs is gemeld, dat te 's-Gra- venhage een fabriek van zandsteen zal worden opgericht. Deze fabriek, te vestigen door een naamlooze vennootschap onder directie van den heer N. J. Boon, zal aan de Beeklaan worden gebouwd. Yan hetgeen zy in staat is te leveren zal 't een en ander te zien zyn op de tentoonstelling voor Vrouwenarbeid, omdat het zand, waaruit de steen hydraulisch wordt geperst met toevoeging van een bindmiddel, dat bet geheim is der fabriek, gespit is aan de Stadhouderslaan op het terrein, waar de gebouwen uer tentoonstelling zyn opgetrokken. Door den beeldhouwer Bourgoujou is in uit dit 2and verkregen harde steen een baut relief van een vrouwekop met Friesche kap gebeiteld. Dit sierstuk, benevens een zuil van metsel- steenen iu onderscheiden kleur, ook uit zand van deze plek vervaardigd, worden vóór het hoofdgebouw geplaatst. In de groots zaal is de installatie voor het bedrijf der gouden kettingen fabriek van den heer Citroen te Amsterdam gereed gekomen, en is het sierlyke, door vrouwen geweven Deventersche tapyt opgehangen, dat onlangs in een we.Jstryd werd bekroond. De dames, uitmakende de commissie voor het bloemenvak, zyn zelf in de weer om in den lief aangelegden, door galerijen om geven tuin tU88chen hoofdgebouw en congres zaal, bloemen en planten te zetten. Op het voorplein is een kleine orkest-kiosk geplaatst om dames kapellen gelegenheid te geven tot uitvoeringen. Een versiering en verlichting van de Prinsessegracht te 's-Qravenhage is thans verzekerd. Do bewoners hebben zich vereenigd tot een boog- of plafond-illuminatie boven het water met ballons en lampions. Aan de boomen zullen schilden worden aan gebracht. De verlichting strekt zich uit van af de brug aan het Bezuidenhout tot aan de brug by den Dierentuin. De Haagsche Omnibus-Maat schappö vervoerde gedurende de maand Juni 71,009 personen, de ontvangsten be^rorgen f 6,931.20. Er werden 1416 abonn-menten genomen. In Juni 1897 werden vervoerd 58,365 personeD, beliepen de ontvangsten 5,712.20 en werden 944 abonnementen ge nomen. Nögzoo'n snuggere. Hetgebeurde nu te Noordwyk. Maarten was kiezer en zou gaan stemmen, zyn oproepingsbiljet werd op gezocht, doch was nergens te vinden. Moeder de vrouw wist raad. Er lag nog een papier in 't kastje,-dat de oiender eens gebracht had. Maarten ter stembus, doch 't was te liat.'t had reeds 5 uren geslagen, "^at noodl 's Mor gens van den vojgepden dag ging Maarten opgewekt ter slembus. Een kennis vroeg hem onderweg wat by ging doen. Het antwoord luidde, dat hy ging stemmen, want gisteren was hy te Jaat gekomen. Zyn kaart had by by zich; kyk maar! 't was een procos-verbaal. {Tijd.) Iemand gaf aan de politie te Amsterdam kennis, dat hy, door gekleed te water to springen, een 11-jarigen knaap had gored, die daarin was gevallen. De knaap verklaarde, dat by by de Rapenburgerstraat uit een schuitje was gevallen. Even later vervoegde zich aan het bureau ce moeder, van den knaap, cie verklaar Je, dat haar zoontj i met den redder had afgesproken, dat de eerste te water zou springen en de laatste hem zou redden en zulks om de premie van ƒ3 machtig te worden. Haar zoontje zou dan één gulden krygen. De zoogenaamde redder schynt deze praktyken me.rmalen uit te oefenen. De „Amsterdamsche Courant" heeft het voornemen van 1 tot 15 Augustus in de zalen van „De Brakke Grond" te Amster dam een tentoonstelling te houden van ver- 8iering8- en verlichtingsartikelen voor de inhul digingsfeesten. Duze tentoonstelling heeft ten doel het publiek, zoowel versierings commis sies als particulieren, met do handelaren in versierings- en verlichtingsartikelen in aan raking te brengen. Deelnemers kunnen zich tot 25 Juli aanmelden. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn in de maand Mei verongelukt 86 zeil- en 36 stoomschepen, als: Zeilschepen: 3 Duitsche, 10 Amerikaansche, 16 Engel8che, 1 Oostenryksch, 2 Braziliaansche, 4 D.ensche, 3 Spaansche, 6 Fransche, 1 Gneksch, 2 Nederlandsche, 6 Italiaansche, 21 Noorsche, 6 Russische, 4 Zweedsche en 2 Turklche. In dit cyfer zyn begrepen 8 schepen, die ah verloren worden beschouwd, wegens gemis aan ty ing. Stoomschepen: 1 Duitsch, 4 Amerikaan- Bche. 26 Engelsche, 2 Fransche, 1 Nederlandsch, 1 Japansch en 1 Turksch. Enkele dagen geleden deelden verschillende Duitsche bladen mede, dat de sociaal-democr«at Bebel een fraai buiten bezat aan het meer van Zurich. Bebel zest dien aangaande in de „Vorwarts" het volgende: „Het huis in quaestie is gelegen te Kuss- nacb. Het is belachelyk om de waarde tr van te schatten op een half millioen. Het is aan verschillende families verhuurd, terwyl myn vrouw, myn dochter, die te Zürich getrouwd is, en ik gedurende den zomer slechts enkele vertrekken op de hoogste veWieping in gebruik hebben. „Het is myn boek „Dio Frau", waarvan ik meer dan 100^000 exemplaren verkocht heb, dat my het noodige geld beeft opgebracht, om dit buis te koopen. Van cie 100,000 boeken is verreweg bet vier vyfde gedeelte aan de Duitsche bourgeoisie verkocht." Zoo zyn dus de Duitsche bourgeois de sti. hters van het kapitaal van den socialist Bebel. UD.) To Kuilenburg is in een dor stads grachten- het dry vend lichaam gevonden van een zesjarig knaapje van de familie M* Hoewel onmiddellyk alle pogingen in het werk werden gesteld, mocht bet niet gelukken de levens geesten op te wekken. Sedert jaren klaagde men over diefstallen op treinen tusschen Havre en Parijs en thans is eindelyk een hoofdconducteur, Próvost genaamd, als de ontwyfelbare dader in hechtenis genomen. Het jaarverslag van de vakver- eeniging der Britsche machineouwers is dit maal van Lyzjnder belang wegens de jongste werkstaking. Het verslag, het 4Sste, dat verschenen is, geeft als kassaldo by den aanvang van 1897 een som van 305,882 pd. st., die in dat jaar ver minderde tot 174,000 pd. stn aftrek der ge leende 30,000 pd. st. H^t verslag loopt tot 31 Doe. 1897 en daar toen de werkstaking nog niet was geëindigd, daalde het sal o in den aanvang van dit jaar nog een weinig, maar op het oogenblik is het weer tot 165,000 pd. st. gestegen. Als de inkomsten achttien maanden lang zoo voortgaan als tot nog toe, dan zal de vereeniging financiöel wederom evengoed z'yn toegerust als vóór den stryd om den acht uurswerkdag. Het aantal leden steeg van 87,445 tot 93,144. Zy stortten in het afgeloopen jaar een bedrag van 450,900 pd. st. in de kas. Van buiten kwam tydens de werkstaking nog 77,765 pd. st. in en aan werklooze leden der vereeniging werd 100,000 pd. st. betaald, zoodat de stryd der vereeniging 424,000 pd. st. (byna 5 millioen gulden I) beeft gekost. Tydens de werkstaking, die maanden duurde, hee't de vereeniging eiken cent ziekengeld uitbetaald, en geen zieke beeft oak maar een uur op de betaling behoeven te wachten. Elk lid, dat recht bad op pensioen, ontving bet hom toekomende zoodra hy zich aanmeldde. Er werd uitbetaald aan zieken 42,407 pd.st., aan gepensionneerden 68,760 pd. st., voor begrafe nissen 19,755 pd. st., voor ondersteuning 2134 pd. st. De uitgaven van dezen aard be droegen totaal 654,728 pd. Het verslag sluit met de opmerking, dat de stolling der machinebouwers tegenwoordig lang niet slecht is. In Schotland, te Liver pool, te Barow en aan de Noordoostkust heb ben zy na Nieuwjaar loonsverhoogingen ge kregen. Te Londen bleven zy op dezelfda loonen staan, maar daar hadden zy ook niet om verhooging gevraagd. In de Bolgarysche wetering by Vianen viel een kind; de moeder sprong weldra ook te water, doch kon haar kind niet helpen. Gelukkig hoorde mr. H. VerLoren, van Utrecht, op eenigen afstand het hulp geschrei, begaf zich onmiddellyk van de hooge kade te water, en mocht dan ook het genot smaken moeder en kind te redden. Gevaarlyk. By toeval is ont dekt, dat by Roermond op een plaats zwart bilsenkruid (hyoscyamus Diger) gro-it. Kin deren, die daar bloemen gepinkt hadden, brachten eenige planten me9 naar de stad, zoo kwamen ze in hand' n van eeD apotheker, die er onmiddellyk de politie mede in kennis stelde. Zwart bilsenkruid is een plant, die onge veer een halven meter hoog worot. De bladen zyn eivormig, spits en boebtig getand, met lange haren bezet en kleverig. Zy rieken eigenaar iig verdoovend en smaken bitterachtig en een weinig sterk. Dit kruid is een zeer sterk narcotisch vergift, en het kauwen op één blad is voldoende om den dood te ver oorzaken. Door de politie zyn terstond maatregelen genomen om de nog aanwezige planten te vernietigen. Te Gadix zyn twee Franschen, die pbotographieën namen van de vesting werken, als spionnen gearresteerd. Te Odessa heeft een groote brand gewoed, welke in het voornaamste stadsgedeelte een schade heeft veroorzaakt, die geschat wordt op een half millioen. Het blusscbingswerk werd zeer vertraagd door de waterleiding, cie wegens een gebrek aan de buizen niet werkte. Te Siboney (by Santiago de Cuba) is een merkwaardige operatie ondernomen op den korporaal Cudahy, die een kogel in den schedel had. Het geheele bovendeel van den schedel werd afgenomen en de kogel ver wijderd. Do heelmeesters vertrouwden, dat de patiënt genezen zou. 9) Het kleine repertoire van in dit gezelschap passende Z9gswyzen, dat den luitenant ten dienste stond, kwam echter te weinig met de toestanden op „Heiderode" overeen, dan dat by daarmee veel genoegen beleefde. Jonge dames, die van de edele kunst van Terpsichore niets anders dan de menuet kenden, die haar vader zelf, met de viool in de hand, haar als kinderen had geloerd, jonge dames, voor wie schouwburgen en soirées slechts onbe paalde begrippen waren, die over 't geheel de wereld slechts uit de vertellingen harer ouders kenden, en die ze beoordeelden, zooals dezen ze haar uit den tyd hunner jeugd schilderden: hoe moeiiyk was het dan niet een aanknoopingspunt te vinden om zich by haar aangenaam en interessant te maken 1 Langzamerhand evenwel rees Lora's nieuws gierigheid; zy deed vragen, die den luitenant tot mededeelzaamheid aanspoorden, en als hy eenmaal aan den gang was, brak by hem de draad zelden af. Hy merkte het niet, hoe Harald hier en daar door een passend woord hem wilde doen egrypen, dat hy zyn pochery doorzag, hoe Liza hem soms met een harer lange vragende blikken opnam en Lora zich onverholen vroolyk over hem maakte; dat alles ging spoorloos langs hem heen; de stroom zyner welsprekendheid was niet meer tegen te houden en hy was ten hoogste voldaan over de rol, die hy hier speelde. En dit herhaalde hy zich tot zyn innigste tevredenheid, nadat hy 's avonds, door Frans voorgegaan, zyn kamer had opgezocht en daar nu aan ziohzelven bleef overgelaten. IV. Indien onze geachte lezers en lezeressen hier een interessante liefdeshistorie mochten verwachten, zouden zy in een schromeiyke dwaling verkeeren. Zeker, alle denkbare aan leiding daartoe was voorhanden, maar het wispelturig lot besliste anders. Reeds den volgenden morgen, toen de luitenant zich gereed maakte zyn ingebeeld succes dit was althans de inhoud zyner droomen geweest by het bekooriyke zusteren- paar te vermeerderen, en vóór het ontbyt nog eenige oogenblikken de frissche morgenlucht genoot, zag hy tot zyn groote verbazing een ruiter in gestrekten draf den weg naar het huis „Heiderode" opryden. Het bleek een estafette van den commandant der naburige garnizoensplaats te wezen, het bevel over brengende, dat de beide officieren zich onmid dellyk weder ter beschikking van hun overste hadden te stellen. Met begrypelyke teleurstelling werd deze tyding door den heer Von Trüben ontvangen, die terstond na het ontbyt met den ritmeester afscheid nam van bun beminnelyke gastvrouw en gastheer, na de toezegging ontvangen te hebben, dat een latere hervatting van zyn zoo opeens afgebroken bezoek hun hoogst welkom zou zyn. Deze "door de beleefdheid ingegeven uitnoodiging werd door den luitenant voor goede munt opgenomen, en by het afschoidnemen van de twee zusters was by dan ook minder beschroomd en verlegen dan men van hem zou verwacht hebben. Na nog eenige plichtplegingen reden de heeren weg, de bewoners van „Heiderode" in een niet onverdeelde stemming achter latende. Het vertrek van den luitenant werd door niemand betreurd, zelfs Harald was het een verlichting, dat hun gewone leven weer ongestoord kon worden voortgezet. Eigenlijk wist hy het zelf zich niet recht te verklaren, maar zeker is het, dat hy niet vermoedde, in welke mate zyn eigen tegenwoordigheid een derde eveneens schier onverdraagiyk was geworden. De heer Von Brackhof was door dit bezoek in geen enkel opzicht van zyn gewone wyze van doen afgeweken. Hy had zich dan ook het minst van allen met de gasten bemoeid. Men verbeelde zich echter niet, dat hy by zulke gelegenheden geheel onvorscbilig toe schouwer was. NeeD, hy was een scherp menschenkenner, een man, die zyn leerjaren in dit opzicht niet tevergeefs in de groote wereld bad doorgebracht. Met anatomische nauwkeurigheid wist hy de gevoelens van anderen na te speuren en te ontleden. En overeenkomstig zyn eigen inwendige natuur zocht hy overal onzuivere beweegredenen, zelf zuchtige doeleinden, juist omdat by overal den maatstaf zyner eigen handelwyze aanlegde. Zyn stiefzuster, die gaarne het beste van hem dacht, ofschoon zy hom niet met de toegevendheid van baar echtgenoot wist te be- oordeeleD, schreef zyn harde en wantrouwende denkwyze, die by ook in haar tegenwoordig heid hoewel dan altyd in meer gematigden vorm te kennen gaf, aan de veelvuldige droevige ervaringen toe, die hy beleefd had en welke hem tot een pessimist hadden ge maakt. Zy hoopte altyd nog, dat do weldadige invloed van het familieleven en van den dagelykschen omgang met een zoo edele, oprechte natuur als die van haar man een gunstige verandering in hem zou bewerk stelligen. Ware zy in staat geweest zyn plannen te doorzien, de eigenlyke dryfveer van zyn handelwyze te beseffen, zy zou met siddering beproefd hebben haar geliefden van den rand des afgronds, waarheen hy hen gevoerd had, terug te trekken. Thans echter waren het slechts onzekere vermoedens, die haar ver volgden, een voorgevoel, dat den argwaan wel is waar niet onderdrukte, doch hem ook weinig voedsel gaf. Slechts één punt was .volkomen duideiyk en werd dikwyis en met oprecht leedwezen door den baron en zyn vrouw besproken: de slechte verstandhouding tusschen den heer Von Brackbof en Harald. Het waren twee elkaar tegenwerkende stroomingeD, die, van beiden uitgaande, niet naast elkander konden bestaan. Wat de een voorstond, verwierp de ander reeds van te voren; wat de een beweerde, werd door den ander in woord en daad be streden. Er was slechts weinig ty l noocig geweest om Harald te overtuigen, dat ae misstanden, die op het landgoed heerschten, zoo al niet door den heer Von Brackhof ver oorzaakt, dan toch door hem op geen enke l a wyze weggenomen, doch veeleer aan z'jn eigen doeleinden dienstbaar gemaakt werden. Zoo schafte by de eens zoo bloeiende melkerü geheel en al af, terwyl hy den baron voor oogen stelde, boe hy een veel grooter voordeel uit de teelt van mest vee kon behalen, een voordeel, dat echter de geldbuidel van den baron nooit te zien kreeg. Integendeel, deze werd boe langer boe meer van zyn inhoud ontdaan. Maar dit, zoo beweerde de raadgever, was slechts een onvermydeiyke noodzakeiykheid van het oogenblik; de terug werking zou des te bevredigender zyn en in ryke mate tegen alle verlegenheid opwegen. En de baron was bereid te gelooven, wat hem zoo geloofwaardig gemaakt werd; doch Harald schudde het hoofd en meende voor zich: wie niet veel, om niet te zeggen, niets heeft by te brengen, die doet Diet goed, zulke waagstukkon te ondernemen. Wanneer hy zich echter een enkele maal een uitdrukking in dien geest veroorloofde, dan verwees de baron hem telkens tot zyn zwager, die, volgens hem, in zulke dingen de ervaring aan zyn zyde had, ja, die het overschot van zyn eigen vermogen in de zaak had gestoken en dus, alleen reeds om redenen van eigenbaat, het welzyn der bezitting op het oog moest, hebben. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9