wond: do lste luitenants der infanterie Tan bet Noderlandscb-Indische leger J. C. Lamster en B. Tammes. (StB.-Ct.) Gremengd Nieuws. Set gerechtshof te eOrsvoe- bage bevestigde heden do veroordoeling van A. H. Swerkman te Leiden, tot tien dagen gevangonisstraf; wegens mishandeling van een echtpaar. De fiaagsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van de firma Heugel, muziekuitgever te P^rfis, tegen de leden der vroegere firma S. Blok Co., te 's-Gravenhage. Tegen de gedaagden was een schade actie ingest'ld op grond van beweerde inbreuk op eiscberesses auteursrecht en als schade- element gestold de gedurende 2 jaren plaats gehad hebbende verkoop van nadruk van 5 composities, waaronder „Ou vas-tu, petit oiseau?" en Goudoó'b „Méditation", tegen of '/s van den prjjs der oorspronkelijke uitgaven. De rechtbank verwierp het opgeworpen middel van niet ontvankelijkheid, wees den eisch toe en veroordeelde de gedaagden, met passeeriog van het aangeboden bewijs door getuigen en deskundigen, tot een schadever goeding van f 800, ieder hoofdelijk voor het geheel, uitvoerbaar bij vooiraad on lijfsdwang. Ook de actie van dezelfde eischeres tegen Simon Blok werd door de rechtbank toege- wez n, met bepaling van het schadecyfer 3> f 300. Het jongmensch Z., als wielrenner in de sportwereld bekend, tegen wien eenige weken geloden door de Haagsche politie proces-verbaal is opgemaakt ter zake van het vervalschen van een wissel, en die sedert do wijk n.iar Frankrijk had genomen, alwaar hij dezer dagen werd aangehouden, is gister avond per stoomschip te Rotterdam aan gekomen en aan de justitie uitgeleverd. Z. is heden naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Uit Amsterdam wordt gemeld: Het pl-in voor den lichtstoet is eenigszins ge wijzigd, zooals kan blijken uit een circulaire, dezer dagen verzonden o. a. aan de buurt- comitó'8 van bepaalde wijken, welke Hjna ge heel van het officiéél feestbetoon zijn uitge sloten. Op den langen weg, welken do sto t zal afleggen, zullen daarom in het bijzonder worden bezochthet geheole Sarphati kwar tier, het Yan-Lennep kwartier, Nassn k de, Marnixstraat, de Rozengracht, Voorburgwal, Rokin tot de Munt, Doelenstraat, Kloveniers burgwal, St.-Anthonle- on Joïenbreestraat, Amstelstraten en Vijzelstraat. Die stoet van honderden personen, voetgan gers on ruiters, met muziekcorpsen, met zege wagens en historische groepen, zal blinken en schitteren in een weelde van licht en kleuren; reeds door haar samenstelling een schitterende uiting van feestbetoon bij de in huldiging van H. M. de Koningin. Zoo zal deze optocht licht en kleuren, vreugde en blijdschap brengen in „de donkere wüken." Uit Enschedee wordt gemeld aan de „N. R. C.": Zes woniögen aan de Plaaiweg alhier, door arbeidersgezinnen be woond, zijn verbrand. Van de inboedels word weinig gered; een er van was niet verzekerd, Iverigens alles. Do A m 8 t e r d a m s c h e rechtbank veroordeelde gisteren F. L. Schnelle, Duitscher, die een vriend een portefeuille met f 1780 ontstolen heeft, tot 2 jaren gevangenisstraf, en Ch. Radius, een beruchten lade-lichter, tot 2 jaren. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een suikerbakker in de 2de Laurierdwarsstraat wegens opzettelijke brandstichting tot 5 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Het „Hand els bl." bevat het vol gende ingezonden stuk: Van een reisje teruggekeerd, zie ik in h6t nummer van uw blad van Zaterdag, dat de hoer Brondgeest uw redactio mededeelde, dat zijn huwelijk met my is ontbonden. Mag ik u nu hierby mededeelen, dat de heer Brondgeest verzuimd heeft er by te voeg3n, dat de eisch tot die scheiding door my is gedaan? U zoudt my ten zeerste verplichten deze medode-ling in uw geöerd blad wel te willtn opnemen Hoogachtend, Theo Bouwmeester. Door een onbekende oorzaak is fe Horst (Liauurg) brand ontstaan in de woning van G. Poels, op de Lomp erft, aldaar. Het woonhuis, de stalling en de schuur zyn een prooi der vlammen geworden. Het vee bleef gespaard, doordat het in de weide was. Het huisraad is grootenceels vernield. Alles was verzekerd. Een vraatzuchtige muis. Eenigon tyd geleden is H. R-, te Wachtum, iets over komen, wat menigeen byna ongeloofiyk zal voorkomen. Hy voelde 's nachts wat aan zyn oor, doch legde zich om en sliep weer door. Eenige oogenMikken lat^r echter voelde hy geknabbel aan zyn neus; hy greep en had een dikke muis te pakken, waarmee hy natuur ïyk spoedig afrekende. Zoo.oende kon hy zyn huisgenooten den volgenden morgen met de doode muis zoowel als met zyn wonden aan oor en neus over tuigen, wat or gebeurd was. Er werd door hem io den beginne weinig acht geslagen op den muizebeet, doch daar zyn hoofd lang zamerhand opzwol, vond hy het toch geraden eindelek den dokter te raadplegen. Deze heeft de wond onderzocht en gereinigd en vreest gelukkig geen verdere kwade ge volgen. Wat echter een muis al niet durft ondernemen. (^4ss. C¥.) Op Zondag 3 Juli a. s. zal een gedeelteiyke maansverduistering plaatshebben, dis ook ia oms land zal waar te nemen zyn. De maan komt des avonds te 8.10 reeds ge deolteiyk verduisterd op (de eclips begint te 8.6), waarna hot verschynsel duurt tot 11.9 des avonds. De grootte der verduistering Is 0.934 van de miideliyn der maan. Daar een maansverduistering, in tegenstel ling met een zonsverduistering, op elke waar nemingsplaats, waarvoor de maan boven den horizon is, op volkomen dezelfde wyze gezien wordt, zal de eclips van 3 Juli a. s. vooreen zeer groot gedeelte van den aardbol meer of minder volledig zichtbaer zyn. (U. D.) Zondag a. s. zal te Hengeloo (O.) een openluchtsmeeting worden gehouden over de zaak-Hogerhuis. Te Workura is een geheel gezin ongesteld geworden door het gebruik van rauwe, van elders ingevoerde, fabrieksworst. Al de consumenten zyn onder geneeskundige behandeling gosteld. Een betrekkeiyk bejaard mad, de beer D. Van der Laan, die met zyn vrouw te Maassluis in den trein naar Vlaar-ingen plaats had genomen en om dien te bereiken wat hard had moeten loopen, ia onderweg overleden. Hy was de laatste jaren woonachtig te Maassluis en vóór dien tya to Vlaardingen. Te Barmen heeft zich een 25- jarige groentonhandelaar door een te grooto hoeveelheid van het dikwijls tegen jicht ge bruikte middel liquor colcbici compositus ver giftigd. De onvoorzichtige nam, ofschoon men hem er op gewez-n had, dat het middel ge vaarlijk was, eon groote hoeveelheid er van in, omdat hy meende, dat zyn lichaam dit wel zou kunnen verdragen. Enkele uren daarna stierf hy, niettegenstaande de onmiddeliyk toegediende tegen middelen. Een uit Buda-Pesth voortvluchtig post- en telegraafbeambte, die 86,000 gulden had meegenomen, is te Bremen in airest ge nomen. Hy had het grootste gedeelte van bet geld nog by zich. Ten gevolge van een brand zyn te Nischneï Novgorod 100 huizen in asch gelegd. De schade is zeer aanzienlyk. Ook in de stad Riasan heeft een hevige brand gewoed, aangewakkerd door storm. De vier stadskwartieren werden in asch gelegd. Ook een bekende fabriek van landbouw werktuigen verbrandde. De schade wordt op eenige millioenen roebels geschat. Te Amiens hec-ft een hevige brand gewoed in een groot confectiemagazyn. Een uitgestrekt heid van 1200 vierk. meter is verwoest, zeven huizen omvattende. De schade bedraagt een half millioen gulden. Te Rieti werden in den nacht van Maandag op Dinsdag twee schokken van aardbeving gevoeld. De tweede schok, tegen 1 uur na middernacht, duurde 9 s.conden en veroorzaakte groote schade aan de gebouvver De kazerne der carabiniers werd onbewoonbaar gemaakt. Een carabinier werd daarby gewond. De gehaele bevolking is naar buiten gevlucht. In Castelfranco, een tot Rieti behoorende buitengemeente, werd een achtjarig meisje gedood en een ander kind zwaar gewond. Uit Perugia wordt gemeld, dat verscheidene personen gewond zyn. Uit Aquila komt even eens bet bericht, dat door de aarabeving groote schade aan de gobouwen is toegebracht op verschillende plaats n van het cal van Antrodoco. In de gemeente Santa Rufine werj de grootste schade aangericht. By het instorten van een huis werd een persoon gedood, terwyi 10 andere gewond werden. Ook in Rome is de aardbeving gevoeld. Uit Par ij s wordt gemeld, dat de beul Deibier zyn ontslag zal krygen wegens zyn hoogen leeftyd. Naar oud gebruik zal zyn zoon hem in het beulsambt opvolgen. By een stierengevecht, dat Zondag te Barcelona plaats had, is een der torrero's door een stier gedood. Te Joachim stal, inhetErtsge- bergte, is de iliksem de vorige week, Woens dag, in een kamer geslagen, waar een gehetl gezin byeen was. De man en een klein kind bleven ongedeerd, maar de moeder, de groot moeder en de overgrootmoeder werden alle drie getroffen en zwaar gewond. Het huis is grootendeels met den inboedel verwoest en half verbrand. Influenza en diefstal. Te Be r- lyn stond Vrfldsg een dienstmeisje terecht wegens diefstal, onder byzondere omstandig heden gepleegd. Zy was reeds drie jiren in dezelfde betrekking en genoot het volle ver trouwen van haar mevrouw. De influenza epi demie tastte ook haar eenige maanden geleden aaD, zoodat zy mot zware koorts het bed moest houden. Zy werd daarby door haar meesteres liefderyk verpleegd. Om zekere radtn moest zy door de aangrenzende kamer van mevrouw, waar toen niemand was, en zag, dat in een lade, die zy wist, dat tot ber ging van kostbaarheden diende, de sleutrl stak. Zy opende die lade, zag er een pakje bankbiljetten liggen, ongeveer 1100 mark, en nam die tot zich. Zy borg ze onder haar kussen en toen ze drie dagen later weder op kon staan, nam zy de papiertjes mede en verstopte die tusschen haar kloederen. Het geld was intusschen vermist en op ver schillende personen viel de verdenking, maar niet op haar. De politie stelde tevergeefs een onderzoek in, totdat na eenige dagen de mevrouw in een kier van de gangdeur een courant vond, oogenschynlyk van buiten af er tusschen gestopt en waarin zich do biljet ten bevonden met een briefje, meldende, dat ze werden teruggegeven om de verdenking niet op onschuldigen te doen rusten. Ofschoon het schrift verdraaid was, bleek weldra, dat de dienstbode dien brief geschreven had. Zy werd ondervraagd en bekende alles, onder een vloed van tranen, verklarende, dat zy onder een onweerstaanbaren drang tot de ontvreem ding was overgegaan. Voor den rechter herhaalde zjj cit en voegde er by, dat zy het feit in de hitte van de koorts be .reven moest hebben en zeer verschrikt was geweest, toen zy na baar herstel de bil jetten onder haar kussen vond en uit angst ze toen niet terstond had durven teruggeven. De arts, oie haar behandeld had, getuigde, dat zjj inderdaad dien dag zware koorts had gehad en het geenszins onmogelyk was, dat zy onder den invloed van de influenza zonder bewustzyn had gehandold. Het Op. Min. meende enkel verzachtende omstandigheden te mogen aannemen en eischte veroordeeling tot 4 weken gevangenisstraf. Maar de rechtbank overwoog, dat het zeer aannemilyk was, dat het meisje, dat zich tot dusver onberispelijk had gedragen, niet met volle bewustzijn had gehandeld, en sprak haar vry. (A. H.) In de moerassen aan de zuidzyde van Boertange komt een onnoemeiyk aantal bloedzuiger voor, wat dezer dagen nog uit het volgen:e bleek: Een jonge koeherder wilde in een dier plassen een bad nemen. Kaaweiyks echter was de knaap te water en was hy slechts eenige keeren ondergedompeld, of luid schreeu wende van pijn ontvluchtte hy het bryachtige element. Zjjn gansche lichaam was met bloedzuigers overdekt. Als een bezetene &loeg de arme jongen naar de zwarte beesten, die zich overal reeds op zyn vel hadden vastgezet, hun operation reeds duchtig waren begonnen on vooreerst volstrekt niet van plan schenen hiermee te eindigen. Op zyn vreeselijk hulpgeschrei kwamen ge lukkig zyn collega's koeherders en herderin nen aansnellen, die met hun koestokken den jeugdigen, van pyn trippelenden badgast zoo danig toetakelden, dat deze weldra van zyn aanvallers was bevryd. Na dit „prügelsystoem" geleek de patiënt echter meer op een rood huid dau op een blanke. De lust, om in de weideplassen te gaan baden, is by hem en zyn makkers na dit voorval ten eenenma'e vergaan. Burgerlijke Stand van Leiden. Van 22 tot en met 19 Juni. BEVALLENJ. J. M. Zitman geb. v. d. Linden Z. M. J. Westen geb. Moeusen D. J. W. C. Boogers geb. Vorst Z. J. v. d. Linden geb. Krom hout Z.C. v. Rijn geb. De la Rie D. J. Mole- naur geb. Kloyn D. J. Filippo geb. De Wit Z. H. v. Êgmond geb. v. d. Tuin D.J. M. Spijker man geb. v. 't Hof D.A. Diaben geb. De Her- togh Z. E. Onstenk geb. Helversteyn Z. E. Stolwijk geb. Moraal D. S. Nenteboom geb. Plu» Z. VV. Poeliejoe geb. v. Zonneveld Z. M. E. Buis geb. Korenhof Z. P. De Boer geb. Fonkert D. M. Opdendrees geb. Goosen D. A. W. Uljé geb. Dionet Z. J. J. Devilee geb. Del- meer Z. J. Boom geb. Zandvliet Z. G. A. Hartwjjk geb. Veldhuizen Z.J. v. d. Wijngaard geb. TeljeurZ. C. v. Es geb. Huber Z. J. E. B. Sirach geb. v. Hortevelt D. M. H. v. Schraven- dijk geb. Brandt D. L. J. Ch. C. Romanesk© geb. Veldhuyzen Z. A. Ververs geb. Cornet Z. C. A. De Haas geb. Bentz D. H. J. Schipper geb. Kloinnibbelink 'L J. y. d. Tuin geb. v. d. lteyden Z. G. De Wit geb. v. d. Linden D. M. Barendse geb. Do Vos Z. J. Stigter gob. Groen f. J. G. v. Heusden geb. Nentoboom D. en Z. A. S. Boelee geb. Taverne D. M. v. d. Klugt geb. Vlieg D. A. v. Rijn geb. Selier Z. GEHUWD A. Uittenbroek jm. en M. Le Feber jd.J. M. Van Rossum jm. en H. C. Klein jd. J. De Kier jm. en L v. d. Brander jd. J.Franse jm. en M. J. Goddrjn id. A. Plezier jm. en C. Klinkhamer jd. J. Van Leeuwen w. en J. A. Pont w. H. Beurze jm. en J. Poeliejoe jd. OVERLEDEN: H. J. Frankiiuyzen geb. Giljart w. 90 j. M. Van der Kaay Z. 15 j. M. J. M. De Vrind D. 14 d. I. J. Chaadron rn, 70 j. M. W. Berkel D. 10 j. J. Den Houter Z.29 j. J. M. Van der Reyden geb. Molenbroek w. 74 j. J. Koehorst D. 1 d. P. Berkel Z. 39 j. M. Koese Z. 29 j. P. Van Hoven Z. 2 m. W. Mizée geb. Verlint w. 65 j. A. I. J. Dumoulin Z. 2 m. E. Los m. 57j.—J.Steygergeb.Eradus w. 84 j. J. Van den Broek Z. 13 m. J. Tiele- man D. 54 j. D. C. Kooreman geb. Booda V. 67 j. ZOETERWOUDE. Overleden: G. J. Van der Ploeg 31 j., echtg. van J. Roessen. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Mei. Den 15den Juli zal het examen voor de hoogere krygsBcbool aanvangen. De commissie van examinatoren bestaat uit den h-.er G. W. Beeger, luitenant-kolonel van den generalen staf, voorzitter, en de heeren J. C. H Fischer, P. A. Gallas, "W. J. Giri en F. W. Van Bloemen, rosp. kapiteins van de genie, van den generalen staf, van de artillerie en van den topo- graphischon dienst, leden; de eerste luitenant der artillerie H. R. Mac Gillavry fungeert als secretaris. Tot het afleggen van dit examen zyn toe gelaten: de lste luitenants-adjudant der inf. R. Ten Selaam, J. P. W. Segov, C. J. Assel- bergs, J. W. Beukers, J. H. C. Munter en L. F. E. Gerth van Wyk, en de lste luitenants van dat wapen S. L. Blok, M. J. Nix, G. J. Van Eybergen, W. J. De Roever Kröber, H. A. Kooy, G. J. Velds en W. R. J. Stoop, benevens de lste luItenaDt der artillerie P. M. Vis. Voor de heeren der infanterie staan de kansen niet gunstig; er kunnen slechts ?yf adspiranten van de infanterie en één van de artillerie goplaatst worden. De examen-commissi i Is permanent ver klaard, doch wat dit woord beteekent moge blyken uit het feit dat slecbts twee der examinatoren ook het vorige jaar m de examen-commissie zitting hadden. (J.-B.) ATJEH, Blykens telegrammen, door de „J.-B." ont vangen, was de gezondheidstoestand der Java- troepen, die aan de Pedir-expeditie hebben deelgenomen, by de ontscheping, te Segli, uitmunt nd. De troepen en de trein werden aldaar uit stekend gelogeerd. Drinkwater was in ruime hoeveelheid voorhanden. Dit laatste, schreef de „J.-B.", was een van do zwakke punten aan onze zyde, dat door behooriyke en tydige voorziening gelukkig weggenomen werd. De gecombineerde landiogsdivisie van de scheepsmacht voor Segli bestond, volgens de „J.-B.", uit pi. rn. 200 man, ouder commando van den luit. ter zee lste kl. P. G. Graaf Van Hogen dorp. By de divisie waren mede ingedeeld de luitenants ter zee 2de kl. H. G. Leembruggen en Dykhuis, de luits. der mari niers J. A. H. L. baron Melvill van Carnbée en J. G. Gruschke en de adelborsten der lste kl. A. Ten Broecke Hoekstra en G. Duyckink Sander. Men Beint uit Kotta-Radja, dd. 30 Mei: Vrydagmiddag vertrok het derde bataljon naar Segli. Gisteravond gingen twintig brigades mare chaussees, onder commando van den kapit in Van Bloemen Waanders, derwaarts. Er heerschte allerwegen veel geestdrift. Aan het „Bat. Nbl." wordt uit Kotta- Radja, dd. 31 Mei, geseind: „In den nacht van Zondag hebben beiden getracht naby In.rapoeri de spoorbaan op te brekenden volgenden middag werd de trein naby Samahani beschoten. „Van Indrapoeri uit wordt dag en nacht uitgerukt. „Gistermiddag zyn van hier 120 man met spoed derwaarts vertrokken." Het blad to=kent er bet volgende by aan: Het gebeurde in het D3jasche dezer dagen en te Indrapoeri en Samahani gisteren en eer gisteren, wyst, dunkt ons, op een en hetzelfde streven by den Atjehschen vyand. Het is ons te dwingen onze aandachten onze strydmacht to verdoelen, en die niet op de Pedir-streek to knnnen concentreeren. Door den gouverneur-generaal van Nod.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan don verificateur 4de klasöo bij de in- en uit voerrechten on accijnzen te Soerabaia R. L. Robert, en aan den commies voor den stationsdienst bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java K. J. Niouwpoort. Ontslagen: Op verzoek, met ingang van 3 Juni 1898, eervol uit 's lands dienst, de hoofd commies bij den post- en telegraafdienst D. C. G. Dumas. Benoemd: Tot chef van het atelier bij den post- en telegraafdienst, de instrumentmaker bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java M. J. Trebels. Door den directeur van Binnenl. Bestuur. Verplaatst: Van de residentie Japara naar de residentie Bali en Lombok, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst G. OuwerÜDg. Bij het kadaster in Nederl.-Indië. Verplaatst: Van het kadastraal bureau te Kediri naar bet Gouvernement Sumatra's West kust ton behoeve van do kadastrale opneming der hoofdplaats Padang de adjunct-landmeter der lste klasse V. Wybranai, met bepaling, dat hij als chef der kadastrale metingen aldaar zal optreden, en tevens belast wordt met do function van Gouv. landmeter in dat gewest Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Belast: Met bet beheer over het boschdistrict Kedewan, met Kodewan tot standplaats de benoemde houtvester J. S. Van Braam. Toogevoegd: Aan den houtvester, belast met de waarneming van het beheer over het bosch district Todanan, de benoemde adspirant-houtvester H. A. J. M. Beekman. Bij den watesstaat en 's Lands B. O. W. Overgeplaatst: Van de residentie Sema- rang naar de residentie Kediri, de opzichter lste klasse C. R. F. Van Leeuwen; van Koedoes naar Godong de aan den chef der irrigatie-afdeeling Serang toegevoegde opzichter 3de kl.S. Van Slooten. Toegevoegd: Aan den chef der irrigatie- afdeeling Serang met Koedoes als standplaats, de opzichter lste kl. V. H. Abell. Ontslagen! Op verzoek eervol uit's lands dienst, de directeur van het Gymnasium Willem UI te Batavia H. J. Hardeman en de zoutverkoop- pakbuismee8ter te Modjoagoeng (Soerabaia) J. H. Van Garling, eerstgenoemde met ingang van 11 Juli 1898. Verleend: Wegens langdurigen dienst, één jaar verlof naar Europa aan den verificateur 3de kl. bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen te Soerabaia A. Beissor. Benoemd: Tot. 2den commies ter Algemeene Secretarie, de ambtenaar voor den bnrgerlrjken dienst E. Moresco, thans gesteld ter beschikking van den algemeenen secretaris. Iu het gouvernement Sumatra's Westkust: tot schout voor de politie te Padang, de tijdelijke schout voor de politie te Sawah Loento J. K. Krijgsman tot tijdelijk schout voor de politie te Sawab Loento, ondcrafdeeling VII Kota, afd. Tanah Datar (Padangsche Bovenlanden), de politie-opziener to Padang F. Hakkers. T ij d e 1 ij k gesteld: Ter beschikking van den voorzitter van den landraad der Stad en Voorsteden van Batavia, ten einde met griffiers- werkzaamheden bij die rechtbank te worden belast, mr. J. li. Th. l'hilippi, thans tijdelijk ter be schikking vaD den voorzitter der landraden te Bandoeng, Tjitjalengka en Soemedang (Preanger Regentschappen.) Bij de af deeling hoogere burgerschool van het Gymnasium Willem III te Batavia. Ontheven: Eervol van de tijdelijke waar neming der betrekking van leeraar in de wis- en natuureundige wetenschappen M. F. Onnen, vroeger ingenieur 3ae kl. voor het vak van scheepsbouw bij het Marine-Etablissement to Soerabaia. Benoemd: Tot leeraar in de wis- en natuur kundige wetenschappen dr. H. Onnen, laatst die betrekking bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Europa teruggekeerd. Benoemd: Met iugang van 2 Juni 1898 tot inspecteur van het iulaodsch onderwijs in de lste afdeeliug, met standplaats Bandoeng, de adjunct- inspecteur van genoemd onderwijs m do lste af deel mg C. Den Uatner; tot geneesheer-directeur van hot hulpkrankzin- nigengesticht te Soerabaia, Dr. S. Lykles, van verlof uit Europa teruggekeerd, laatst die be trekking bekleed hebbende. Bepaald: Dat do off. van gez. 2de kl. L. A. Dommere voorsbands belast blijft mot de waar neming der betrekking van tweeden geneesheer bii het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, zuilen- do bij ook geduronde deze verdere waarneming by het leger worden gevoerd voor memorie. Gestold: Ter beschikking van den directoer. der Burgerlijke Openbare Werken, om te worden werkzaam gesteld ter directie van de postspaar bank mr. O. A. Derx, than9 ambtenaar ter be schikking van den president van den raad van Justitie te Batavia; van den officier van justitie bij den Raad van justitie te Soerabaia, ton einde te worden belast met werkzaamheden aan diens parket, Mr. V/. O. Del Baero, thans ter beschikking van don president van genoemd rechtscolege. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ingetrok- ken: de overplaatsing by het 13de bat. inf. en, overgeplaatst b(j het 10de bat. inf., de lste luit., inf. bij het corps marechaussee in Atjeh, H. WJ Rpeby. Overgeplaatst: By het lste depot bat. do. lste luit der inf. bij het 2do G.-B. van Atjeh en, OndérhoorighedeD, geëvacueerd te Batavia J. F.j Croockewit; bij het 3de depot bat. te Malang, de lste luit. der inf. bij het lste G.-B. te Atjeh, geëvacueerd naar Batavia, U. P. Van der Miedeo van Opmeer^ bij hot 16de bat. inf. de kapitein der inf. bij heft, 4de depot.-bat., directeur der Kaderschool, T. H. Van Haeften; b'u het 4de depot-bat. als directeur der kader» school de kapt. der inf. bij het 2de rec.-bat. F. J. Kuijpers; naar Fort-de-Kock, de offi. van gez. late kl. to, Padang, F. Preitner. De oorlog; tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. Hoe meer byzonderheden er bekend worden van de oerste ontmoeting der Amerikanea met de Spanjaarden, hoe meer blykt, dat da1 berichten der Amerikanen ditmaal zeer over» dreven waren. Aanvankeiyk heette het, dafc de lancing zeer voorspoedig was afgeloope» in het begin der vorige week. Achteraf blykt) nu, dat Zondag de artillerie en de levens- midcelon nog niet eens geheel ontscheept waren. Aan avontuurlyken geest ontbreekt het hun echter ni.t. Nauwelijks waren zy aan land^.. of de ongeregelde ruitery stormde voorwaarts, om zonder voorkennis van den opperbevel hebber een tochtje op eigen gelegenheid te maken, dat hun echter niet is meegevallen. Thans bowoert de „Times", dat de aanvo9rder der „Rough Ridders" voor een krygsraad zal worden gedaagd. Zooals men weet is dtze aanvoerder kolonel Rooseveht, de onder-staats secretaris van marine. E=n van zjjn ritmeesters Capron en de wachtmeestor-millionnair Hamil ton Fish zyn op dien to.ht gesneuveld. De Amerikanen hebben tot nog toe nuts dan teleurstelling ondervonden. Zy hebben geen transportmiddelen, geen bohoorlyka artilleri°, het proviand is ontoereikend en do munitie zal spoedig verschoten zyn. Op den korten marsch van Juragua naar Savilla gooiden de soldaten hun bepakking wegjhefc eerst den opgerolaen mantel, toen het keuken gereedschap, caarna de dikke winter-uniform zelf. Spoedig moest de marsch worden gestaakt, omdat de troepen uitgeput waran. Verscheiden® gevallen van zonnesteek kwamen voor. Ook in ander opzicht zyn bedroevende dingen gebeurd. By een afdeeling konden do meegevoerde revolverkanonnen (Hotchkiss- kanonnen) niet worden gebruikt, omdat een der beditningsmanschappen, toen de eerst® kogels der Spanjaarden door de lucht floten, er van door ging en de voornaamste onder? deelen van het mechanisme meenam! De officieren van generaal Shafter, die thans de zaken beter kunnen btoordeelen dan to Nieuw York of Washington, erkennen dan ook, dat het onmogelyk is om Santiago zonder meerdere versterkingen te nemen. Santiago is een sterk bevestigde stad, waartegen zonder behoor!yke btlegerings-artillerie niets uit tq richten valt. De voorhoede der Amerikanen kampeert thans aan de oevers der Rio ce Guma, van waar zy op ongeveer acht mylen de stad Santiago kunnen zien. De heuveltoppen in do nabyheid der stad worden door blokhuizen verdedigd en in de loopgraven is op de voor* naamste punten nieuw geschut opgesteld. Voor de loopgraven ligt verder, blykens een, verkenning, door de Amerikanen gedaan, een, yzerdraad-versperring. In een te Juragua gehouden krygsraad van de generaals Shafter, Garcia en Castillo moet besloten zyn, den algemeenen aanval op Santiago uit te stellen tot 5 Juli. Dio aanval zou dan tegeiykertyd van den Oost en Noord-Westkust plaats hebben. (Met beft oog op de ligging van Santiago zou dat wel moeilijk anders kunnen, zoolang de Ameri» kaanscho vloot niet meester is in die haven). De Amerikaansche genie moet er reeds ia geslaagd zyn, de waterleiding van Santiago af te snyden. Volgens een telegram uit het kamp van SabaniUa zouden ae Cubaanscbe opstan delingen zich vooraf van die leiding hebben meester gemaakt, nadat zy tot op twee mylen van de stad waren doorgedrongen. Admiraal Sampson heeft thans de bevel hebbers der oorlogsschepen gewaarschuwd,' uiterst voorzichtig to zyn by de beschieting der Oostkust van Santiago, omdat zy andera, wellicht de Amerikaansche troepen zouden raken. Opnieuw zyn 9000 man troepen van Tampa naar Key West vtitrokken, om van daarnaar.. Santiago te worden gezonden. Men zegt, dat het overbrengen van beft. belegeringsgeschut snel in zyn werk gaat, J^a „Harvard," met 2000 man, zou heden Santiago aankomen. In een ambtelijk telegram uit Havapys^ wordt bevestigd, dat Lacret, Sanguily en andef® hoofden der opstandelingen met 1000 mai^, en 700,000 patronen te Banes, op de oostkust^ geland zyn. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Spaag^ scfae regeering yverig voortgaat met befcaani, leggen van verdedigingswerken te GabnHy Ook zullen een regiment ter sterkte van 1^04

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2