N°. 11762 A°. 16üü <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on~ en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. HEiDEROZEN. i) Doaderdag 30 «Juni» LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT* Voor Leiden per 8 maanüem f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlyke Nommors 0.05. RHUS OER AnvKnTUW'1'ii.'.iTt 1- V(t.-6 regols f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. - Groctere leiuore naar plaatsruimte. Voor het tncasseereo buiten de stad wordt f 0.06 berekend Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. OlU<;iëele Keunistferingen. 1 Burgemoeator en Wetlioudera vau Leidon, Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inriohtingen, welke gevaar, scbade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemcene kennis, dat door heü op heden vergunning is verleend aan G. P. TIMP on rocktverkrijgendon tot het uitbreiden van zyn bakkerij door plaataiDg vau een verwarmings toestel in hol .perceel Haarlemmerstraat No. 217. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA., Wcth. loco-Burgm. 27 jQLi 1898. VA.N HEYST, Secret iris. Leiden. 29 Juni. Het eind-examen aan het Gymnasium alhier beeft 25, 27 en 28 Juni plaats gehad ten overstaan van de heeren prof. C. P. Tiele, prof J. Van der Vliet en prof. H. G. Van de Sande Bakhuyz^n als gecommitteerden van de Rege ring. AU* leerlingen verkregen het ge vraagde getuigschrift voor de faculteit der Godgeleerdheid, Rechtsgeleerdheid of der Let teren, t. w. J. H. Van Hass it, J. H. Van der Wal, J. P. Fo.keraa Andreae, L. J. C. Kasteltjn, Jacoba A. H. Van Velzen, J. Th. Goossens, M. Elion, A. C. Grivel, J. F. Meyer en C. Brunt. In de heden in de Pieterskerk alhier gehouden classicale vergadering waren aan wezig 25 predikante en 33 ouderlingen. Herkozen zyn als lid van het provinciaal kerkbestuur da. H. Van Druten, predikant te Rfjns urg, als secundus ds. J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp; als leden van het classicaal bestuur ds. A. J. Ruys, predikant te Ogstgeest, ds. S. H. J. De Wolff, predikant te Leiden, de heer J. J. Groen, ouderling te L3idenals secundL.ds^ K. W. Yethake, jre ik nt te Al.'en, ds. W. Briêt, predikant to L iden, en de heer A. Slok, ouderling te Lei Rn; als quaestor ds. W. Klercq, predikant te Koudekerk, als secundus-quaestor ds. J, J. Van Walaera, predikant te Noordwtfk aan Zee. Door wylen dr. M. A. N. Rovens, emer.- pred., overleden te Utrecht, is gelegateerd aan do Nederlandsche Gustaaf-Adolf-vereeni- ging een som van vijf duizend gulden, vrij van successierecht. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavii tot 31 Mei wordt hedenavond alhier verwacht. De marinier der 1ste klasse B. J. G. Hoogstraten, thans dienende bij de 1ste afdee- Ung mariniers te Amsterdam, wordt den lsten Juli a. s. gedetacheerd by de Kweek school voor Zeevaart alhier, en zulk5 ter vervanging van den marinier der lsto klasse J. Pruimboom, wiens dotache6ring met ge noemden datum wordt ingetrokkon. Bij koninklijk besluit is tot burgemeester der gemeente Alfen, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd de heer J. Van Dijk, secretaris dier gemeente. Ne 1. Hervormde Kerk. Ds. H. Damstó Pz., te Ett9n (N. B.), hoeft tegen 15 November emeritaat aangovraagd. Bedankt is voor hot beroep naar Alfen a/d. Rijn (tosz.) door dr. E. J. W. Posthumus Mesjes, te Hein» noord. Gereformeerde Kerken.— Aangenomen is het teroep naar Gouda (A) door den heer G. Wisse Jr., cand. te Kamperland. De Koningin heeft voor den heer Pier Pander geposeerd, die een aanvankelijke schets voor den l eeldenaar der nieuwe munt naar een pbo'ogr.phis had gemaakt. H. M. zal op den nieuwen beeldenaar getooid zijn met den diadeem. Het zal volgens de „N. R. Ct." ongeveer een half jaar duren, eer de beeldenaar geheel gereed is. Jn Den Haag wil men weten, dat dr. C. Hofstede de Groot, als directeur van 's Rijks Prentenkabinet in het Rijksmuseum te Ara sterdam, opgevolgd zou worden door zijn voorganger, den heer J. Ph. Van der Keilen. N. v. d. D. De heer Martin Wolff, lid der commissie voor de Brusselsche tentoonstelling, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Een algemeen bekend en zeer geacht Amsterdammer, de heer J. C. Boldoot, fabri kant van eau de cologne, enz,, is plotseling overleden. De heer Boldoot is zomers met zyn gezin te Baarn woonachtig en had 's avonds dikwerf de gewoonte een rijtoer te paard te maken, vergezeld van zijn honden. Dit deed hij ook weder Maandagavond. Door het een of ander noodlottig toeval heeft zijn paard hem in bet Baarnsche bosch afgeworpen. Do heer Boldoot bleef liggen en werd een paar uur later in het Overbosch door den heer Heybroek gevonden. Door bet luid blaffen der honden was deze heer er op attent gemaakt, dat er iots bijzon ders moest wezen, dat de dieren zoo te keer deed gaan. De heer Boldoot werd naar zjjn woning gebracht, doch geneeskundige hulp baatte niet meer, gistero;htend te halfnegen is by ontslapen. De overledene, die den leeftyd van 48 jaren had bereikt, was zyn vader in de bekende zaak opgevolgd, die onder zijn leiding steeds in bloei toenam. Het droevig en plotseling afsterven heeft uiteraard bij familie en vrien den en niet minder bij het personeel diepe verslagenheid veroorzaakt. De heer Boldoot zou ook deel hebben uit gemaakt van de eerewacht der Amsterdam- sch j burgery by de a. s. inhuljjging van Hare Majesteit de Koningin. (A. E.) Hr. Ms. pantserschip .Zeeland" is van Vlissingen to Nieuwediep aangekomen. De officier van gezondheid der 2de klasse S. OverJiep wordt met 4 Juli a. s. tydelyk geplaatst aan boord van Hr. Ms. logement schip „Buffel". Dj cirig. off. van gez. 1ste kl. W. T. Pbilipsen, hoofd in het 1ste geneesk. district, is aangewezen tot inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, welke be trekking hy overneemt van den ger.eraal- majoor G. J. Van der Burcht van Lichtenbergh, die 1 Juli den dienst met pensioen verlaat. (N. B. Ct.) Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de Groothertog op sterven ligt. Da afdeelingen der Eerste Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de ontwerpen rywielöelasting ea zeewering te Callantsoog de heeren Van Asch van Wyck, Gooin de Beaufort, Rutgers van Rozenburg, Nebbens Sterling en Mtlvil van Lijnden, en over h6t ontwerp van wet voor het nieuwe schip de heeren PynackerHordyk, Van Alphen,Rihusen, Van Swinderen en Van Hall. De eerewacht vóór de inhaling der reünisten te Delft op 11 Juli by gelegenheid van de lu9trumfe?ateri van htt Deiftsche Studenten orps zal btst an uit de hoeren: J. F. De Vo. el, commandant, E. A. Du Croo, M. G. Van Heel, G. J. De Vos van Neder- voort Cappel, W. V. E. Gouin de Pester, J. H. H. Verloop, H. De Bordes, A. Broese van Groenau, W. D. H. Bock, A. S. Van Ni.rop, E. Van Eibergen Santbagens, I. F. Bierman, Th. B. 's Jacob, J. M. P. Hartog, G. Den Tex en A. Coster van Voorhout. De gemeenteraad van Kampen heeft gunstig beschikt op het adres van de vereeniglng tot bevordering van het vreem delingenverkeer, om by gelegenheid der inhuloigiog der Koningin een monument te mogen plaatsen. Benoemd is tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium de heer dr. H. N. Veldhuis. De heer G. Bruins heeft zyn ontslag ingezonden als lid van den gemeenteraad, wegens vertrek naar elders. Door den heer J. Tabak, te Amsterdam overleden, is f 200,000 bestemd tot stichting van een fonds, waaruit Israêlietischen onver- mogenlon weesmeisjes een huwelyksgift kan worden geschonken. De uitslag eer herstemmingen in de distri-ten Bjdum en Oude-Pekela der provincio Groningen is, dat vóór alle 7 plaatsen daar liberale candidaten zyn gekozen. Door het gemeentebestuur van Barcelona zyn in de Hollan sche afdeeliog van de ten- toonstdling van kunst en kunstnyverheid to Barcelona, ten behoeve van het Museum voor Kunst aldaar aangekocht de volgende werken, welke uit de met gouden medaille bekroonde scbilderyen als hoogste onderscheiding daartoe zyn aangewezen: Chr. Bisschop „In de kerk"; Théopbile do Bock „Wog naar het dorp"; M. v. d. Maarel „Bloemenverkoopster"; Evert Pieter3 „Kolenveld in Vlaanderen". Van de Haagsche Plateelfabriek „Rozen burg" is, eveneens ter plaatsing in bedoeld Museum een belangryk deel van de aldaar ten toon gestelde faiences aangekocht. Onze gezant in Rusland, jhr. mr. Wtte- waall van Stoetwegen, is gisteren naar Baarn vetrokken ten einde door H. M. in audiëntie te worden ontvangen. In het „hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage zyn aangekomen baron Carl Lövenskióld, oud-minister van staat, uit Viikero, en taron R. Larrain, militair attaché van de Chileensche legatie te Parys. In het „hotel dos Indes" is aangekomen de luit kol. De MülKr, militair attaché by de Russische legatie to j 's Gravenhage. Te Heteren is in den ouderdom van 33 jaar plotseling overleden de heer P.J. KülLr, in leven burgemeester aldaar. Het stoomschip „Telaraon", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Juni te Perim de „Koningin Wilhelinina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Juni van Southamp ton; de „Oengaran" arriveerde 28 Jani van Rotterdam te Batavia; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavi arriveerde 28 Juni te Port Said; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, v.itrok 28 Juni van Genua; de „Rotterdam" arriveorde 28 Juni van Nieuw-York te Rotterdam; de „Wer kendam" arriveerde 29 Juni van Nieuw-York te Amsterdam; de „Amsterdam" arriveerde 27 Juni van Rotterdam te Nieuw York; de „Anchises" arriveerde 26 Juni van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Bundesrath," van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 26 Juni te Napels; de „Cyclops," van Amsterdam naar Liverpool en Batavia, passetrde 26 Juni Lizard; de „Merapi," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 28 Juni te Marseille; de „Titan," van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 23 Juni te Algiers. Aarlandcrvcen. Door Burgemeester en Wtthou ers dezer gemeente is gisteren met algemetne stemmen tot ambtenaar ter secre tarie benoemd de heer A. J. H Varossieau, thans volontair ter secretarie te Oud-Beierland. By de gisteren gehouden herstemming voor lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer C. Boer (a. r.) met 140 st tegen 120 st op den heer J. H. Ruting (lib.) Bodegraven. Tot onderwyzeres aan de Chr. school alhier is benoemd mej. Ruiten berg, te 's Gravenhage, die Vrydag a. s. in functie hoopt te treden. Hillcgom. Maandag middag omstreeks vier uren, toen de heer H. H. Van Waveren („Zomerzorg") met de heeren ds. A. Van Veen en A. Marseille, in een rytuig gezeten, van het station Hillegommerbeek huiswaarts reden, nam bet paard, by het zien wapperen van eenig waschgoed, hetwrik op een in de beek liggend vaartuig te drogen hing, verschrikt een zysprong, waardoor het met het rytuig en alKn, die daarin waren, zoomede met den koetsier en een zekeren H. J. Stevens, die naast den koetsi.-r gezettn was, in een langs den weg gelegen sloot terecht kwam. Gelukkig kwam weinige oogenblikken daarna de heer A. P. Van Waveren, zoon van eerst genoemde, op zyn fiets daar langs ryden, die omniddeliyk de noodige hulp verleende, waar door het genoemden heeren mogeiyk was zich uit hun benarde positie te verlossen. Daarna werd men gewaar, dat de 18-jarige H. J. Stevens in de sloot onder het rytuig lag en mocht men na veel moeite er in slagen hom onder het rytuig vandaan te halen en, hoewel in bewusteloozen toestand, op het droge te brengen. Daar mocht het gelukken delevens- geesten weder op te wekken. Het ongeluk had alzoo geen zeer ernstige gevolgen. Ds. A. Van Veen had alleen daarby een lichte hoofdwonde bekomen; do overige paaaagit-rs kwamen met eenige lichte kwet suren en grooten schrik vry. Gisteravond werd op den houttuin alhier een muziekuitvoering gegeven door de Hille- gomsche „Harmonie". Deze uitvoering lokte veel publiek en schonk aan menigeen een genotvollen avond. Leiderdorp. De commissie voor de inhuldi- ging3feeston in deze gemeente zal vergaderen op Don ierdag 30 Juni a. s., des avonds te 8 oren in het R adhuis. Noordwykerhont. Maandag is door J. Van dor Klugt, alhier, opgevangen een postduif, op de vleugels gestempeld Bekouw en Offerhaus, Haarlem No. 9012 in violet en in groene kleur met 3 zessen. Oudshoorn. De jaarwedde van den ge meente ontvanger is by Koninkiyk besluit met f 50 verhoogd, ingaande 1 April jl., tn derhalve gebracht van f 300 op f 350. De collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht f 22.27. Roclof-Arendsveen. Maandagmorgen werd het Noorien in opschudding gebracht door den 19-jarigen D. v. K, die, v.rrooedeiyk door de koorts in ylenden toestand gebracht, zyn ziek bed verlist en luid gillende en roepende zich ongekleed op straat vertoonde. Het duurde eeD geruime poos, eer eenige buurvrouwen hem tot bedaren en weer te bei gebracht hadden. De zieke was geheel alleen in huis; zyn moeder en zuster waren afwezig wegens den drukken veldarbeid. Door Gei. Staten van Zuid-Holland ia vrijstelling verleend van hot verbod, vervat in art 36 al. 1 der wet op het lager onder wijs aan den heer J. Hendrix, hoofd der openbare lagere school alhier, tot het te gelyk vervullen van bet ambt van secretaris van den Veender- en Lykerpolder buiten de beoy king onder de gemeenten Alkemade on Woubrugge. Door het bestuur van bovengenoomden polder zal op Dinsdag 12 Juli a. s. schouw in dien polder gedreven worden over de kade- werken, de zuivering en ontblooting dier werken van gras, ruigt en onkruid, de op- snoeiing van het houtgewas op of langs do kade, en de deugdzaamheid dor overtreden of omloopen dor bekken; alles overeenkomstig de desbetreffende artt. der Keur, afgekondigd den SOsten Februari 1878. Snssonheim. Het aan de nieuwe losplaats alhier verdronken ongeveer vierjarig kind was van J. P. Noordermeer. De moeder, door een buurvrouw gewaarschuwd, begaf zich zonder aarzelen te water, doch bet was reeds to laat. Do moeder werd met moeite gered. Wassenaar. De loting voor de schuttery zal gthouden worden op Donderdag 30 Juni, 's morgens te elf uren. Z D. H. de Bisschop van Haarlem zal in den namiddag van den Sston Juli in deze gemeente het H. Vormsel toedienen. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of medodeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend makon. worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Hot was niet te verwachton, dat tydens de afwezigheid van den landheer do toestanden op zyn goodoren zouden verbeteren; integen deel, hy vond bij zijn terugkomst zyn bezit tingen door slecht beheer in zeer vervallen staat, en hijzelf was noch door aanleg noch doo. vvetenachappeiyke vorming de geschikte persooniykheid om die misstanden te koeren. In dezen tyd viel ook zyn huwolyk met een verre bloedverwante, die hy sinds lang beminde, maar die, omdat zy geen eigen ver mogen bezat, jarenlang op dezen bevredigenden afloop had moeten wachten. Vóór by het landgoed kon overnemen, hadden de omstan digheden van den baron hem niet veroorloofd aan trouwen te denken, en lator was het wegens den oorlog onmogelyk gewcost. De gebjorte dor tweelingdochters had, ofschoon zo geen volkomen vergoeding voor uen vurig verlangden zoon aanbood, toch hot geluk van het echtpaar zoer verhoogdalleen do van toen at meer en meer toenemende ziekolykheid der toch al zwakke barones wierp or een schaduw op, die voortaan op het huis „Heiderode" en zyn bewoners bleef rusten, tot ze zulk een slaaf der gewoonte is de mensch ternauwernood nog als een schaduw bespeurd werd. Do kinderen hadden hun moeder nooit anders gekend dan bleek en verlamd, hoewel steeds tevreden en vol belangstelling, op de canapé liggend; ook de baron schikte zich er in, ofschoon hy op zyn hoopvolle maDier van jaar tot jaar op beterschap rekende. De lyderes zelve schikte zich met gelaten heid, ja, met kalme tevredenheid in haar lot. „Elk huis moet zyn kruis hebben," placht zy te zeggen, „en ik heb er volkomen vrede mee, dat het my aldus opgelegd wordt; ja, ik zou hot niet willen verruilen met een ander, welk ook." Zy had misschien gelyk. Wellicht zou zy, in plaats van aan haar rustbed gekluisterd to zijn, in het stille vertrek, waar men volgens gemoenschappeiyke afspraak elke stoornis, ieder onwelkom onderwerp van verwyderd hield, met gezonde ledematen hebben kunnen rondloopen en met eigen oogen de verschil lende verkeerdheden leeren kennen, die zy toch niet zou kunnen Verhelpen; hoeveel zwaarder dan thans zouden de zorgen van het tegenwoordige, maar nog meer die der toekomst op haar gedrukt hebben! Ook nu bleef zy niet geheel daarvan verschoond. Zy wist, dat haar man zoo goed als niets van den akkerbouw verstond; zy vreesde, dat by in handen zou vallen van dezulken, die hem misleidden en met zyn onwetendheid en lichtgoloovigheid hun voordeel deden; maar wanneer zy desbetreffende vragon tot hem richtte, dan stelde hy haar gerust, dat zy onbezorgd kon wezen, dat alles goed ging, en wat de toekomst betrof, dan zou God wel voor de kleine meisjes zorg dragen. De kleine tweelingdochters I Welk een onuitputteiyke bron van reine vreugde was met haar voor de ouders geopend; immers, zy waren hun alles, zooals de baron zich tegenover zyn gast had uitgelaten: troost, opvroolyking, vreugdo voor oogen en hart! De moeder had, alleen, de opvoeding barer kinderen geleid. Te dien tyde stelde men ten opzichte der vorming van het vrouweiyk ge slacht meer bescheiden eischen dan tegen woordig; bovendien zouden de middelen van djn baron het niet veroorloofd hebben vreemde onderwyskrachten in huis te nemen, en de gedachte zich van het dochterenpaar te schei den en ze naar een verwyderdo kostschool te zenden, zou zoowel ouders als kinderen even onmogelyk zyn voorgekomen als een voorslag tot scheiding tusschen vader en moeder. Zoo leerden Liza en Lora van do lippen harer geliefde moedor alles, wat deze zelve in haar jeugd geleerd had, en beiden ontwikkel den zich, ieder op haar wyze on volgens haar byzonderen aanleg. Naar h6t uiterlijke van zoo'n wonderbaar lijke geiykoni8, dat vreemdelingen haar niet wisten te onderscheiden on haar eigen vader zelf ze somtyds mot elkaar verwarde, waren zy innerlyk zoo volkomen verschillend als maar eenigszins mogelyk scheen. Liza legdo reeds als klein kind een eigen aardige zelfstandigheid van karakter aan den dag en een zelfboh6eraching, zooals men die op haar leeftyd zelden aantreft en die haar somtyds als ongevoeligheid werd aangerekend. Slechts de moeder was het, dio haar dochtertje dóór en dóór kende; slechts zy wist, welke diepliggeude gevoelens zich onder Liza's schyn- bare afg trokkenheid verborgen, en wanneer zelfs de vader zich in haar kon vergissen en tegenover zyn vrouw de voortroffeiykheid van een natuur als die van Lora in 't licht stelde, di9 in haar medodeolzaamheid en prikkelbaar heid zooveel golykenis mot de zyne vertoonde, dan glimlachte de moeder vGelbeteekenend en sprak: „'t Zjjn niet do diepste waters, die het meest ruischeD, en men mag met gerust heid beweren, dat de gevoelens, hetzy van vreugde of van smart, die zich als wegspringen de vonken van do ziel laten afschudden, geen naar binnen verwoestenden brand aanrichten." „Des te beter," meende de baron glimlachend, „dan kan men van Lora's toekomst gunstiger dingen verwachten, want zy heeft van beide iets, van een water en van een vonk, en het zyn immers altyd de ruischende beekjes en de licht ontvlambare vuurpyien, die men het meest pryst! Ja, Lora zal gelukkig worden, daarvan ben ik overtuigd." „En Liza zal gelukkig maken," voegde de moeder er zacht aan toe. Ja, de vader had gelyk, wanneer hy aldus van zyn andere dochter sprak, hot opbruisende, stralende, vrooiyke kind, en al kon men ook niet beweren, dat hy haar verwende, zyn liefde voor reehtvaardigheid en zyn warm vaderhart zouden hem dat onmogelyk gemaakt hebben toch was het hem niet ten kwade te duiden, dat Lora's natuur hem meer sym pathiek was, vooral in het dagelyksch loven, als wanneer haar opgeruimdheid, haar fris3che levendigheid hem veri kleine ergernissen deden vergeten. Wie kon ook in Lora's tegenwoor digheid iets zwaar opnemen, waar zy zelve het talent bezat alics van zich af te werpen, wat baar op de een of andere wyzo onaan genaam aandeed? Zeker, wanneer er andere tyden kwamen, tyden van ziekte, of tyden, wanneer inzonderhoid zware, niet te ontwyken zorgen op hem druktor, dan was Lora's tooverstaf niet voldoende; dan was het Liza, die. met zachte en toch vasto hand den jichtlijder verpleegde, of die met ver boven haar leeftyd gaando bevattelykheid den last, die haar vader drukte, wi6t te doelen en daardoor te verlichten. Zoo maakten de beido zusters eikaars tegen wicht uit, zoo werd de liefde der ouders over haar verdeeld, en de verstandige moeder wist haar methode van opvoeding voor beider byzonderen aard pasklaar te maken. Innerlyk verschillend als de twee zustere waren, was er toch éón punt, dat dit onder^ scheid volkomen ophief: de liofde tot elkander, Reeds als kleine kindoren was het voor* gekomen, dat Liza een geheelen dag geen voedsel gebruikte, omdat Lora ziek was, en deze van haar kant had een fraai stuk speel* goed, dat zy ten geschenke had gekregen, driftig in oen hoek geslingerd, omdat haaf zusje niets gekregen had. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1