N\ 11756. Donderdag 33 Juni A®. 1898 feze (Qoiirant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GEVAT. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Normnors0.05. PRIJS DER AI)VERTENTJLEN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. Grootore letters Daar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad. wordt f 0.05 berekend. Dit nonnner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Olllciëele Konuisffovlnffen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algomeene ieDDie, dat aan den Ontvangt r der Direote Beladingen is ter baud gesteld het kohier der Pdisoneelo WflBttng No. 7 van den dieDBt 1898, executoir ver klaard den 20ston Juni Jl„ en herinnert voorts den belanghebbenden aan bonne verplichting om den acntdag op den bij do Wet bepsaldcn voet te voldoen. I eldeD, De Burgemeester voornoemd, 21 Juni 1898. H. C. JUTA, Weth., oco-Borgm. Leiden, 22 Juni. c,. Morgen, Donderdag, om negen uren, zal de inspecteur ven bet wapen der infanterie, generaal-majoor G. O, Yan.Kesteren, de troepen van de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, inspecteeren. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisternamiddag aangenomen met 35 togen 3 stemmen het voorstel van B. en Ws., om, zoodra het Ryk besloten zal hebben den aanleg van de buitenhaven van ScheveDingen voor ztJn rekening te nemen en de Staten van Zuid Holland 3 ton subsidie zullen ver zekerd hebben, over te gaan tot den aanleg van ten buiten- en binnenhaven van Scheve- ningon, overeenkomstig het plan der zeehaven commissie. Nauweiyks was te Scbeveningen dit besluit btkend geworden, of allerwegen werd in h«t zeedorp gevlagd. De straten waren gisteravond vol mtnschen, die luide hun vreug ie te kennen gaven en jubelend allerlei feestliederen aan hieven. Corporatiën van werklieden van ver schillende aanverwante vakken van reederlj en visschery hielden optoehtsn-met borden, waarop: „Hulde aan do voorstanders der haven." Op de reederssoeiëteit „Neptunus", die voor deze gelegenheii voor ieder toegankelijk en geïllumineerd was, werd feest gevierd. De Vereeniging „Scheveningens Belang" zond het volgende telegram aan den gemeente raad te 's-Gravenhage: „De Vereeniging zegt u dank voor heden genomen besluit in zake haven." Hst uitvoerend comité van de adres-bewe ging in zake de haven heeft zijnerzijds een adres aan den gemeenteraad vastgesteld, waar in het vurigen daDk betuigt voor het gewichtig besluit, dat genomen is. Het verklaart maar al te goed te beseffen, wat het in deze verschuldigd is aan de zee haven-commissie uit den Raad en aan den voorzitter, den heer Gevaerts van Simons- haven; openlijke hulde brengt het aan den spoed, waarmede die zaak door do commissie is behandeld. Het bestuur van de adres-beweging heeft ook een telogram van dankbetuiging gezonden aan den tydelijken voorzitter van den gemeen teraad, den heer Govaerts van Simonshaven. De vergadering, waar gisteravond het adres aan don gemeenteraad werd behandeld, werd besloten met een betuiging van hulde aan Hare Majesteiten voor de betoonde belang stelling in de havenquaestie. Ook dit jaar is ds. Van der Valk, Geref. pred. te Scbeveningen, weer vertrokken naar de Engelsche kust onder Lerwick, om daar den velen Hollandschen schippers, die daar zijn, geestelijke zorgen te bieden op een kerkschip. Reeds dadelijk heeft hij daar den voor- laatsten Zondag zijn arbeid aangevangen, door voor oen gehoor van 500-700 schippers te preeken. Een vrij groot aantal vlsschersschepen be vond zich in de baai, daar het met visschen nog niot vlotte. In „Eigen Haard" wordt door eon officier van gezondheid er aan herinnerd, hoe onze vloot ook in vroeger dagen een hospitaal- schip bezat, en betoogd hoe noodzakelijk het is zulk een gelegenheid ook thans weer daar te stellen. Dd volgende studenten der Polytechnische School zijn tot hun practische vorming geiu- rondo de zomermaanden door den minister van waterstaat als buitengewoon opzichter aangesteld, te weten: A. Hey broek, bij de verbet .ring van de Vecht tusschen Dalfsen en Re:hteren; A. S. J. Van Kesteren, by de werken van de Zuid Willemsvaart in Noord- Brabant; R. D. IJspeert, by het verboogen en verboteren van een deel der kruin van de Heldersche zeewering bewesten Kaapboofd; J. Canters en G. J. Hoogesteger, by de uit breiding van de bavon- en sluiswtrken te IJmuiden; E. A. Du Croo, by de vernieuwing van den kaaimuur langs de spoorweghaven te Feyonoord; J. B. De Hulster, by bet maken van een schipbrug over het Marinedok te Vlissingen; C. P. Vyverberg, by het maken van een bazaltglooiing aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen; J. C. Ankersmit, by de werken van de Waal; J. A. Bonnerman en H. C. Meerburg, by" de werken van Neder-Ryn en Lek; H. G. Mos, by de werken van den IJsel; E. C. W. Van Dyk, by de uitvoering van baggerwerk op de Boven M rwedo; J. Hengevold, by de werken aan den linkeroever van het Hollandsch Diep, boven do spoorwegbrug to Moerdyk; P. Kem per en J. C. Vliegentbart, by den waterweg langs Rotterdam naar zee; P. H. A. Rosenwald, by het sluiswerk aan den benedtnmond van het kanaal 's BoschDrongelen; Th. Van der Waerden, by bet zuider afwateringskanaal (buitengedeelte); J. Van der Waerden, by het zuider afwateringskanaal (binnengede.lte); M. G. Van Heel en F. K. J. Beukeraa, by het sluiswerk te Engelen; M. R. Idema Gr'eidar.us, by de sluiswerken aan de Dieze by 's Her togenbosch. Door den Raad van toezicht, by de spoor- wegwerken: W. V. E. Godin de Pesters, P. Bakker Schut en E. A. Tissot van Patot, by het maken eener ovtrbrugging van den IJsel by Westervoort. By de gisteren te Arnhem gehouden ver kiezing van twee leden voor de Provinciale Staten van Gelderland was de uitslag als volgt: Uitgebracht 4463 stemmen, waarvan 101 van onwaarde. Mr. J. Everts B.Hz. (aftr., lib.) 2340, jhr. G. A. Van Nispen (aftr., lib.) 2376, P. Van Vliet Jr. (a.-r.) 1951, mr. F. G. Canneman 2022, zoodat de beide aftr. leden herkozen zyn. Volgens „Do Tyd" is hot bericht, als zou mgr. F. A. H. Boirmans, bisschop van Roer mond, om gezondheidsredenen zyn ontslag to Rome hebben aangevraagd, van allen grond ontbloot. Mgr. Boermans maakt het den laat- sten tyd, zyn hooge jaren in aanmerking ge nomen, betrekkeiyk wel. By den staf van dr. Leyds als gezant van de Z.-A. Republiek in Europa zyn vol gens de „Daily Ghron." benoemd de heer Van Boescboten, thans onder staatssecretaris te Pretoria, tot zaakgelastigde, -do heer P..L. A. Goldman tot kanselier en jhr. Van der Hoeven tot secretaris by het gezantschap te 's-Gra venhage. De luitenant ter zee late klasse E. F. T. Bik wordt met 25 Juai a. 8. eervol ont heven van het thans door hém gevorrio bevel over het instructieschip „Havik" en gedeta cheerd te Amsterdam by de verdere gereed making van de flotieljevaartuigen „Koetei" en „Sifcoga." Het bevel -"over de „Havik" wordt met gemelden datum opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse M. Van Nassau. De luitenant ter zee 1ste klasse C. E. Ditt- linger wordt alsdan geplaatst als eerste officier aan boord van het wachtschip te Hellevoet- sluis. De „Staatscourant" meldt, dat ter zake van zyn gedrag in bet gevecht aan het Wester- strand te Melaboeh (Atjeb) op 3 Februari 1894, bsroemd is tot ridder 4de klasse der Militaire Wjllem6orde de late luitenant der infanterie van het leger ln Nederlandsch-Indiö P. Van der Molen. Het instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. P. Rossum, is 21 dezer var: Lissabon vertrokken ter voortzetting van den oefeningstoebt, en het pant8erdekscbip „Zeeland," onder bevel van den kapitein ter zee A G. Ellis, is 20 dezer te Plymouth aangekomen. Aan het eindexamen 1ste afd. krijgs school der Kon. Mil. Academie hebben alsnog voldaan de 2do luitenantsArtillerie hier te lande J. Irish Stephenson, J. F. Altmann. Genie hier to lande: E. J. Doutz. Artillerie Oo3t-InJiö: H. Pbilippi, H Cramwinckel. Ge nie Oost-Indiö: R. R. Castens, P. L. De Gaay Fortmao. Gisteren herdacht de heer J. Ringeling, districts-schoolopziener te 'a-Hertogenbosch, den dag, waarop hij gedurende vijftig jaren by het onderwys al laar werkzaam is. Zonder hulp, geheel uit eigen kracht, wist hy zich voor het onderwys te bekwamen, zoo dat hy op 28-j*rigen leeftyd reeds benoemd werd tot leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan het Bossche gymnasium, welke betrekking by den 21sten Juni 1848 aan vaardde. Velen zyn gisteren tot hem gekomen uit belangstelling, uit eerbied, uit behoefte om hem op diea heuglyken stond oprechte hulde j en dank te brengen. Van verschillende inrichtingen vaü onder wys te '8-Hertogenbosch wapperde de drie kleur. Te 2 uren werd het tslegrapbisch bericht ontvangen, dat do Koningin Rogentes den jubilaris had benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het stoomschip „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Juni van Southamp ton; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Juni te Genua; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Juni Panteliaria, de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 21 Juni Prawle Point. Alkemadc. De loting voor de Rustende Schutterij, klasse 98» tusschon de ingeschre venen in de 2ie helft der maand Mei II., zal gohoaötn worden ten Raadhuize öp Maandag 27 dezer, des voormiddags te 10 uren. Een met Rynsteen diep geladen aak geraakte Maandagmorgen aan den grond op de beruchte Zaodplaat tegenover Oude-Wetering in het Brasemermeer. Toen hy na voel getob des avonds nog vast zat, heeft men met emige pramen van den inhoud uitgenomen, totdat het vaartuig weer vlot kwam. Naar men verneemt, bestaat iy de provinciale regeering het plan, deze voor de scheepvaart lastige sta-in den-weg eerlang door palen af te bakenen. Haarlemmermeer. De uitslag dor door het gemeentebestuur alhier gehouden aanbe steding is als volgt: Levering van grind voor de dorpswegen: A. Den Brijen f336; J. v. d. Heuvel f 360; W. De Boo f 390. Levering van biggelzand voor de scholen: A. Den Breejen f 223.20; J. v. d. Heuvel f 226.80; W. De Boo f 234. Levering van biggelzand voor de begraaf- plaatseni A. Den Bretjerr/1 46; J. v. d. Heuvel f 47 20; W. De Boo f 48.75. Lisso. Het door den Raad der gemeente vastgesteld kohier van den hoofdolyken om slag voor het jaar 1898 bedraagt f 2823.75. Voor de vaceerende betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier hebben zich niet minder dan 102 sollicitanten aange meld. Noordwyk. Aan belanghebbenden deelen wy biorby mede, dat a. s. Maandag 27 dezer, '8 namiddags to halftwee, door en ten huizo van den gemeente geneesheer, dr. A. Kervel, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze vaccinatie en re-vaccinatie. Oude-Wetering. By de ingezetenen te dezer plaatse heeft een adres gecirculeerd, verzo-kende aan het gemeentebestuur van Alkemade, te willen bevorderen een telepho- Dische verbinding van dat deri der gemeente met het Rykstelegraaf kantoor te Roelofarends- veeq, waarmede do belangen van handel en nyverbeid zeer gebaat zouden zijn. Ter-Aar. De zoon van den landbouwor B. Kempenaar was deze week to Langeraar rydende met een aangespannen kaasbrik en bad het ongeluk, dat bet lemoon losraakte, waarty het voertuig to water ging. De voer man wist er nog bytyds af te springen en hoeft geen letsel bekomen, doch het paard sloeg op bol en heeft zich door het hem achterna slepende lemoen ernstig bezotrd. Rynsburg. Op de gisteren alhier gehouden jiariyksche paardenmarkt waren een kleine 200paard n aangevoerd. De handel was levendig en vlug; tot het uiterste oogenblik bleven er nog paarden aan de Jyn. Door de ingezetenen werd den dag (vroegere kermis) rustig en kalm doorgebracht en behalve dat er een jogentje te water geraakte, dat echter spoedig op bet drogo werd gevischt, viel er niets bijzonders voor. Zoetermecr-Zegwuard. Honderden, die het oogenblik van het voorbytrekken van den, volgens geruchte, allesbelovenden feeststoet, niot konden afwachten, hadden zich des avonds tegen zeven uren naar het station begeven, om er in spanning de aankomst af te wachten van den trein, die den pastoor-jubilaris, Petrus Van der Hagen, die zyn 50-jarig priesterschap mag vioren, zou meevoeren. Beeds by zyn aankomst wachtte den fees teling een verrassing. By monde toch van don Burgemeester, den heer Bos, werd hem medegedeeld, dat het do Koningin-Regentes behaagd had hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Na dit betoon van erkenning zyner verdiensten van Regeerings- wege, wachtte hem nu een huldebetuiging van den kant zyner parochianen. Een ruiter stoet van c. a. zestig paarden, waarvan aan hot hoofd een heraut met vier pages, gevolgd door een twaedltal landauers van welke de eerste, waarin de juiiLris zou plaats nemen, getrokken door een ryk en keurig opgetuigd vierspan, en waarin respectievelyk de familie leden van den pastoor en de leden van kerk en armbestuur hadden plaatsgenomen, maakte zyn opwachting aan het station. Een oorver- tcovond gejuoel trak los, toen zich do stoot i i beweging zette, die onder de vrooiyke tonen van opgewekte muziek den beminden herder, na een afwezigheid van acht dagen, maar thans geridderd en gekroond mot do gouden pries te rkroon, aan zijn parochianen zou terug geven. Een ware triomftocht was die feestelyke intrede in de beiJo zuster gemeenten. De dorps straat was herschapen in een allee van vroo- l(|k wapperende vlaggon, waaiende zoowel vaa de huizen van katholieken als van andera- denkenden. Nadat de feeststoet den jubilaris door een groot deel der gemeente had rondgeleid, op welken totht de burgemeester den priester de eer aandeed, te voet ter zyde aan htt iytuig te gaan, bereikte de feesteling zyn parochie en kerk, beide uit- en inwendig allerkeurigst met blosmen en groen versierd. In de smaakvol gelooi e zaal, gezeten te midden zyner familie leden tn leaen van kerk-en armbestuur, werd den jubilaris door zyn eerwaarden heer kape laan met een toespraak, waarin werd heria- nerd aan de wederzydsche liefde en aanhan kelijkheid van pastoor en parochianen, het geschenk dor parochie overhandigd, bestaando in een paar ryk versierde zilveren armen ter vervanging van de koperen aan den vost der beide beelden ter weerszijden van het hoog- i) Het sloeg juist halfvyf, toen de kunstdraaier en stokkenfabrikant Rumpf de huisdeur achter zich sloot, om naar het Thüringer station te Leipzig te gaan. De winternacht was helder, maar koud. De sneeuw kraakte onder de voeton, de Bterren flonkerden met zeldzamen $*n8- In gepeins vorzonken, stapte Rumpf, den reiskoffer in de in een warmen wollen hand schoen gestoken rechterhand, naar het station. Het was in den laatsten tyd heel slecht met zyn zaak gegaan, slechts een aanzienlijke som geld3 kon bem helpen, en hy wilde nu oen vriend, die naby Erfurt woonde, opzoekeD, om hem hulp te vragen. "Weigerde de ryke man do gevraagde hulp, dan was by ver loren. En toch had hy maar weinig hoop, want hy had in den laatsten tyd te dikwyls aangeklopt en dcove ooren en dichte deuren gevonden, om niet te weten hoe moeilykhet voor den handwerksman is, geld te krygen. Maar zyn vrouw en zyn beide kinderen moesten brood hebben; ook de laatste poging, om bet noodlot in zyn loop te stuiten, moest gedaan worden. Toen hy het station van verre zag, ver kondigde hem de verlichte wijzerplaat, dat hy nog tyd over had; daarom zette hy den zwaren koffer neer en bleef een oogenblik voor een aanplakbord staaD, om adem te scheppen. Onwillekeurig liet by daarby don blik over het door het licht eener lantaren verlichte bord gaan. Een rood plakkaat trok zyn attentie. Nieuwsgierig trad hy nader od spelde by het flikkerende licht met moeite de woorden: „500 Mark belooning t Bovenstaande belooning ontvangt ieder, die den moordenaar van dokter Eveling, te Beriyn „O zoo," bromde Rumpf, als iemand, die nu weet, waarover het gaat, en wiens belang stelling in het onderwerp daarmede uitgeput is. Zonder zich de moeite te geven ook het overige der aankondiging te lezen, nam hy zyn koffer weer op en stapte voort, onderweg by zichzelven denkend, hoe goed de vyf- honderd Msrk hem te pas zouden komeD, als by ze verdienen kon. Maar de moordenaar zou wel niet zoo dom zyn, hem tegen het ïyf te loopen, en voor particulier detective gevoelde hy weinig aanlog. Rumpf kocht een kaartje vierde klasse en snelde naar h9t perron, om een plaatsje in den reeds tot vertrek gereed staanden trein te bekomon. Dit plan was gemakkelyk uit gevoerd, want de morgentreinen zyn in het winterhalfjaar in den regel slecht bezet en vandaag hield bovendien nog de ze6r strenge koude den reislust in toom. Een tusachenwand verdoelde den wagen in twee doelen, maar door een openstaande deur stonden beide met elkaar in verbinding. De gemeenschappelyke yzeren kachel straalde een groote hitte uit, en het in den wagen bran dende licht was zwak genoeg, om den nacht niet geheel uit hat bewustzijn der passagiers te verdringen. Ook Rumpfs medereizigers hadden het zich zoo gemakkelyk mogeiyk gemaakt, waartoe hun gering getal hun vol doende plaats liet. Een bejaarde vrouw, met een kleinen jongen, biykbaar haar kleinzoon, op den schoot, zat in oen hoek op een kist, het hoofd achterover, met halfgesloten oogen, terwyi het kind in diepen eiaap lag. Naast haar zat een grootere jongen op een veld stoeltje, het hoofd vast tegen do japon der oude vrouw gedrukt, en daartegenover in den anderen hoek lag op eon reisdeken, zyn valies als kussen gebruikend, een dikke man van ongeveer dertig jaar. Onmiddellijk naast do kachel zat een koopman met een reiszak naast zich, dikke rookwolken uit een pyp blazend, slaperig en ongevoelig voor alles om hem heen. Behalve hem zag Rumpf alleen nog een schamel gekleed jongmenscb, dat voor een der ramen stond en door een in het ysovertreksel van bet glas geademd gat zwygend op het halfdonkere perron staarde. Do nieuw aangekomene zette zyn koffer tegen den wand, ging er op zitten en sloot oveneens de oogen. Zoo bleef de situatie na het vertrek byna een uur lang. Niemand verbrak de hoerschende stilte, slechts nu en dan hief de oude vrouw het hoofd op, om den knaap naast haar eenige woorden toe to snauwen, of zy zette den slaper op haar schoot terecht. Langzamer hand begon het gas flauwer te branden, ter- wyi het buiten lichter word; de eene passagier na den anderen begon van zyn aanwezigheid te doen blykon, het werd drukker in den wagen, er kwamen nieuwe passagiers en men begon te praten. Sommigen gebruikten hun ontbyt, dronken bier en rookten. In het midden had zich oen groepje pra tende personen gevormd, kwinkslagen gingen over en weer; zelfs de onschuldigste bydrago oogstte by val. Alleen de dikke kampte nog met den slaap, geeuwde en wreef zich de oogen, en de schamel geklecde jonge man stond apart, zyn medereizigers den rug toe- keorend, stom en byna onbeweeglijk het ven ster uit te staren. Even voor Weissenfels was echter ook de dikke geheel wakker geworden, wat hy zyn modemeDschen onweerlogbaar kenbaar maakte door een sigaar aan te trekken. „Mag ik een beetje vuur?" vroeg hy Rumpf, die bom zyn sigaar overreikt©. „"Waar gaat de reis heen, als ik vragen mag?" ging de dikke voort. „Naar Erfurt." „Ik ook. Reist gy voor zakon?" „Ja, dat wil zeggen, voor myzelven." „Dat dacht ik wel. Men spaart graag, als hot uit eigen beurs gaat." „Zeker. Natuurlyk, aangenaam is de vierde klas niet, maar waartoe do spoorwegmaat- echappy overbodig te verrijkenveiklaardo Rumpf. „Wat men door do goedkoopere reis overhoudt, kan won aan do maag besteden." „Dat zeg ik ook. Bovendien reist men vierde klas gezelliger, behoeft zich niet met oen halven meter zitplaats te behelpen, kan naar wel gevallen op en neer loopen. Wat raakt my het vooroordeel I Als ik derde klas wilde reizen, zou ik het eerder kunnen dan monig ander." De meeste passagiers vierde klasse beginnen hun gesprek hiermede, dat zy zich op deze wyze voor elkander rechtvaardigen of liever bedriegen. „Ik reis eveneens voor zaken", vervolgde do dikko hot gesprek. „Yorwenscht koud vandaag! Wie nu geen warme overjas heeft, zooals byvoorbeeld die arme drommel daar", hy weos op den jongen man aan het raampje „is er slecht aan toe." Rumpf wierp een medeiydenden blik op het voorwerp van hun gosprek. Do jonge man had hoegenaamd geen bagage, droeg een kort, versleten jasje en zyn hals was bloot. „Zeg, goede vriend", sprak do dikko den jongeling gcodig aan, „wilt go een sigaar?" Do jonge man keerde zich om, spytig, naar 't scheen, dat men hem in zyn gedachten sloorde. „Dank u", antwoordde hy kortaf. „Koir, neem maar aau! Jo schyat ook niet in overvloed te baden. Hier is vuur zoo, nu gaat het met stoom door de wereld. Waar gaat gy heen?" „Naar Eriurt." „Werk zoeken?" „Ja", zeide de jonge man eenigszins verlegen. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1