D. COUWENHOVEN, m van Dinars Lanbenbeimer f0.7511. Slijterij Baarl. straat 96. N'. 11745 Vrijdag ÏO «Juni» A°. 1898 <§eze dCoilrant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- on (feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. 9606 o van af 80 Cents. H.H. Wielrijders. Margarine niet verkrijgbaar. J. v. HEES, Feuilleton. Daar Doorluehtighcidjc. LEIDSC DAaBLAD. PKIJS L) EZ Eli COURANT; Voor Leiden per 8 maanden. o f 110. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels t.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. EERSTE HAMER. Spoorweg Batavia Krawang. In zyn antwoord op bet Voorl. Verslag van do Eerste Kamer betoogt de minister van koloniën, dat, eenmaal de wenschtlijkheid van den aankoop vaststaande, dtr Regeering geen andere weg openstond dan het initiatief daartoe te nemen. Nader zet de Regeering de urgentie van den aankoop uiteen. Voor de defensio van Java acht z(j hem van zeer groot belang; die defensie acbt z\j het zwaarte punt dezer spoorlijn. De Minister verzekert dan ook, dat het Staatsbelang door aankoop slechts gebaat kan zjjn. Invloed oefenen op de handelingen der Batavhsche Oosterspoorweg- maats-happb ten aanzien van haar crediteuren en personeel acht de Regeering niet nood zakelijk. Definitieve Marinebegrooting 1898. Blykens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over dit wetsontwerp betuigden eenige leden (hoewel men omtrent het nieuw aan te bouwen schip oen afwachtende houding wenscbte aan te nemen en z(jn stem te res^r- veeren tot het ontwerp betreffende oien aan bouw de Kamer bereikt zal hebben) reeds thans hun ingenomenheid met de beginselen des Ministers omtrent de verdediging in Indiö. Zy waren ingenomen met bet optreden van dozen bewindsman en verklaarden zich bereid gelden toe te staan voor een nieuw schip, omdat wy vaardig en gereed moeten zyn tot verweer, vooral in de tegenwoordige omstan digheden, en wy daartoe de vloot hebben te verbeteren en te versterken. In een afdeeling weid 'sMinisters beleid nader ter sprake gebracht, waarby men vol doening te kennen gaf Ö'Ver 's Ministers inzicht, dat voor handhaviDg van ons gezag in den Indischen Archipel zwaarder bewapende en be schermde 6chepen dan typo-„Holland" tot het Indische eskader moeten behooren. Men drong san op de aanwezigheid van kruisers in Oost- In.ië. Men vroeg inlichting omtrent den uit slag van het laatste proefstoomen van de „Holland." Er werd o. a. op aangedrongen, dat de vreemdo havens meer door onze oorlogsschep.n zouden bezocht worden dan nu geschiedt. Hiertegen over word aangevoerd, dat men kruisers, die daartoe bestemd zouden moeten worden, liever naar onze koloniën in Oost-Indië zag gaan dan naar het tuitenlani voor vlagvertoon. Onderscheidene leden hadden met genoeg n gczi.n, dat de Minister de bepalingen omtrent hot houden van gods ienstoefeningen aan boord zoo noodig zou herzien. Het voornemen, om de wachtschepen te vervangen door kazernes, werd toegejuicht. Met genoegen hadden onderscheidene leden gezien, dat de Minister geneigd is om eigen stoomvaartuigen aan te schaffen voor den loodsdienst te IJmui- c'en «n by den Nieuwen Wattrwtg. TWEEDE KAMER. Rijioiclen belast ng De heer Van den Berch van Heemstede heeft een amendement voorgesteld, om de belasting te verboogen en te doen bedragen: voor een één-persoons rywiel niet 2, maar 3 gulden; voor ieder rijwiel voor meer dan één persoon niet 4, maar 6 guldenvoor ry wielen, die telk ns voor niet langer dan een week aan anderen ten gebruike worden afgestaan en wegens rijwielen, die gebezigd worden om onderricht in het wielryden te geven of te doen gevon, een en ander door personen, die daarvan hun bedryf maken of tot wier bedryf zulks behoort, voor ieder rywiel in plaats van ƒ1.50 ƒ2; on voor de rijwielen, die geregbld gebruikt worden om voor winkelneringen be stellingen op te nemen of waren tö bezorgen, voor ieder rywiel niet 1, maar 1.50. Sanitaire Conventie. By het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van bet wetsontwerp tot goedkeuring der internationale Sanitaire Con ventie, den 19den Maart 1897 te Venetië ge sloten tusschen Nederland en onderscheidene ryken, verklaarde men vry algemeen met genoegen van de conventie en het daarby be- hoorend reglement te hebben kennisgenomen. Verschillende leden verklaarden, dat bun ver wachtingen van deze of dergeiyke bepalingen niet hoog gespannen waren. Sommige leden achtten het wenscheiyk, dat de Indische Re geering, zoodra de pest in de nabyheid der Roode Zee, of aan de Perzische Golf gecon stateerd is, de Mekkctochten tydeiyk verbiede. Door eenige leden werd aangedrongen op de inrichting van quaraDtaine-ótablisseinenten in Indiè. Gevraagd word, of deze conventie van kracht fciyft ook ingeval'de tot de overeen komst toegetreden Staten onderling in oorlog gorakeo. Gevraagd werd waarom de ondtr- teekening van den eersten gevolmachtigde van Nederland ontbreekt. Provinciale heffing in Drente. Door vele leden werd aangedrongen om art. 116 der Provincial-.) wet in overeenstem ming te brengen mot art. 136 derGrondwet.Vele leden verklaarden bedenking te hebben tegen bekrachtiging van een provinciale tolheffing. Sommige leden hadden bezwaar tegen bet tarief der ter bekrachtiging voorgedragen heffing, voor zoover daarin zfin opgenomen rywielen en wagens van paarden en stoom trammen. Voorts waren ook op utiliteits- gronden verschillende leden tegen tolheffing van rywielen gekant. Te recht, naar velën meenden, zyn de automobielen in bet nieuwe tarief opgenomen. Justüiebegrooting 1898. Een verhooging van 900 op genoemde begrooting is aangevraagd voor de bezoldiging voor een halfjaar van een assistent-inspecteur by bet gevangeniswezen, daar instelling van een centraliseerendeloiding van don gevangenis- arbeid een nieuwe taak oplegt, die uit den aard der zaak niet in haar geheelen omvang met behulp der beschikbare werkkrachten kan worden ten uitvoer gelegd, doch do assistentie van een technisch ontwikkelde hulpkracht vereischt. Landsgebouwen. Door de Regeering is een verhooging van de Sta tsbegrooting voor het loopende jaar (hoofdstuk waterstaat, enz.) aangevraagd van 16,500 voor de herstellingswerkzaamheden aan het gebouw van het gerechtshof te 's-Gravenhage en de groote zaal op het Binnenhof. De commissie van advies in zake de be doelde herstelling acht het wenscheiyk de aangevangen werkzaamhoden zoodanig voort te zetten, dat de volledige herstelling--der benedenverdieping onder fut vertrek, bekend als de zaal van de Lairesse, wor Je verkregen. Intusschen is gebl-kon,'dat de bekapping van dit gebouw, die in zeer slechten toèstand verkeert, in orde behoort te worden gebracht. Voorts is het noodig het onderzoek van den grooten kelder onder de Rolzaal (zaal voor crimineele rechtzaken) aan te vangen. Gemengd Nieuws. Het volgende verhaal van Daniël in don leeuwenkuil uit een schoolopstel ont. leenen wy aan de „H. Crt.": „Tia allemaal gebeurd, wat ik je in dit ver telsel over Daniel vertellen zal, in een land duizende mijlen ver af; verder af zelfs dan Jeriko. „In dut wilde land beware ze leeuwen in donkere kelders onder de grond net precies zooas jullie vaders en moeders kippe ghaane houwe. Ze pakke die lequwe in de bosschen rommttom, doen ze in zakke, brenge ze thuis op ezels as die ze mylejZèls noeme, en laten ze uit de zakke in.zoo'n gat valle en daiilecge ze'n groöte steen op 't gat. Hoe oankbaar motten we zyn dat der geene leeuwe in dit land 2üne, as dtr leeuwe ware, dan konden je vaders ni_t op hullie potveiteeron gaan, en de meesters zouden geen kindere kryge, om mee naar buite te gaan, elk jaar, met ze. Op ons land en bosse zyn alleen fossen en knyne, dun die telle niot mee." Het „Berl. Tbtt." vertelt, dat de inhuldiging onzer Koningin ook zal worden bijgewoond door een talryke deputatie uit Zoelo eland. Dat is althans nu eens „wat nieuws." Het stoomschip „Chancellor," van Nieuw-Orleans naar Liverpool is te Newpoit-News aangekomen met brand in de lading. De heeren Von Rothschild te Parys hebbea hun overwinning in het renperk (hun paard won den „Grand Prix de Paris") gevierd door 200,000 fr, het bedrag van den prys, aan de armen der stad te schenken. Toen de brief, waarin de. heeren Rothschild van hun besluit Jrennis gaven, in den Pary- schen gemeenteraad werd voorgelezen, riep een der leden: „Wat zeggen de anti-semieten daar wel van?" Een ander moende: „Htt is een bliksemafleider l" Telephonie. In een Amerikaansch tijdschrift wordt een overzicht gegeven van het aantal telephoontoestellen, die in het begin van dit jaar in verschillende landen in gebruik waren. De Vereenigde Staten staan bovenaan met 900,000. Dan volgen Duitsch- land met 140,000, Engeland met 75,000, Zwoden met 50,000, Frankrijk met 35,000, Zwitserland met 30,000. Veel mioder hebben Oostenryk 20,000, Rusland 18,000, Noorwegen 16,000, Denemarken 15,000, Italië 14,000, Spanje en Nederland elk 12,000, België 11,000, Hongarije 10,000, Japan heeft 3500, Australië, Eng. Indiö, Portugal en Luxemburg elk onge veer 2000, de Kaapkolonie 600, RumeDiè 400, Angola tn Cocbincbina elk 200, enz. Op de tram langs het Kanaal in Den Haag afgeluisterd. A. En wat zg je van onzen nieuwen burgemeest r? B. Wel, ik geloof dat 'ie over 't algemeen nogal in den smaak valt't moet iemand zyn, cie op gepaste wyze alles doet wat 'ie kan om do burgerij ter wille te zyn. A. Dan mag die wel beginnen met die stinkslooten hier schoon te maken of dicht te stoppen. B. Dat schynt ie ook heel ernstig van plan te wezen; by is al begonnen met naamsver andering aan te vragen. A. Naamsverandering. Hoe dat zoo? B. Ja, by wou voortaan heet-n Harinxma sloten too I Res.-bode Vervolg der Advertentiën. VIOOLLEERAAR, te spreken over LESSEN van 13—S uren aan de Vioolsehool Rapenburg £53, en 's avonds: Heerengracht No. ÏO. 1316 a bij BACKER, Langebrug 63, 4732 5 lste Klasse-Patée-Ry wielen a 78 met garantie. Alle benoodigdheden voor Rywielen I T-r tenelc-n fabrieksprijs. Pompen 45 cM. 1.10. Buitonbanden 4 75. Binnen- 2.26. Alle r.paratiën met garantie, beneden alle concur rentie. A. ALT, Lange Mare 78. 4729 8 tJurgerUjke Stand van Leiden. Van 2 tot en met 8 Jnni. BEVALLEN: E. De Koning geb. Brokaar Z. Th. II. Simons geb. Wijsman Z. C. H. L. Lo Grand geb. Bliiser Z. A. A. Slewe geb. Van Leeuwen Z. J. Kok geb. v. Varik D. M. v. d. Nieuwendijk geb. De Koning D. J. M. v. d. Voorden geb. Wolft' D. E. Eikerbout geb. v. Mastrigt D. J. F. Nieuwenburg geb. Moone Z. A. Culpa geb. Botérmanè Z. VV. M. v. d. Woord geb. Noest I). M. C. Prinsenberg geb. Walle IX S. M. J. v. Dieren geb. Denijs D. J. E. Cossee geb. Reyners D. K- Kreetz geb. v. Nieuw- kerk Z W. v. d. Lelie geb. Snijders Z. P. Trap geb. v. d. Kaay Z. M. A. De Koning geb. v. d. Bijl Z. J. L. v. Ilen8bergen geb. 'i'asso- ron Z. J. Ouwerkerk geb. Zaalberg Z. A. v. Haasteren geb. v. d. Meer Z. H. Altmuller geb. De Kruyf Z. A. J. Elshof geb. v. Oort Z. M. Kolderman geb. v. d. Hoek Z. H. C. M. Hollebeek gob. v. Egmond Z. A. Groen geb. Kloots Z. C. Montie geb. v. d. Hart Z. S. M. Brinkman geb. v. Tongeren D. A. Bakker geb. Weordenburg D E. A. Zirkzee geb. v. d. Kaay ZJ. v. Ovost geb. Den Os Z. E. Meyer geb. v. d. Velden D. M. l'Ecluse geb. Laterveer Z. P. Visser geb. v. d. KasteeleZ. J. v. Bellen geb. Kraan Z. C. J. Horree gob. Huls D. H. G. Haverkamp geb. Peters Z. GEHUWD: H. Iveppel jm. en W. Esveldtjd. G. Nieuwenburg jm. en A. Popp jd. G. P. Snol jm. en M. C. Van Ginhoven jd. P. Dreef jm. en S. M. L. Lut jd. T. v d. Vlist jm. en C. F. W. Kreutzelman jd.J. Pelsjm. en A. E. Somme- ling jd. C. Uljé jm. en A. Lenpe jd. P. J. Van Leeuwen jm. en W. M. De Graaf jd. B. Van Dorp jm. en N. Touw jd. L. Erades jm. en A. v. d. Linden jd. P. A. Cornet jm. en C. S. Kolderman jd. OVEltLEDEN. S. L. Boom D. 1 j. - P. Sas burg Z. 23 m. C. Spek geb. Erbe w. 74 j. S. De Pree D. 19 m. J. S. L. Deggeler D. 17 m. J. Bolstier geb. Relfenstein w. 79 j. M. Van Biemen geb. Mieremet w. 81 j. C. P. Aniba D. 2 j. C. Stol m. 35 j. C. Van don Borg D. 2 - E. M. Beuk D. 16 m. C. G. Walsmit D. 8 j. M. M. Goejeo D. 19 j. M. H. Barning geb. v. HeescU V. 91 j. Gebruikt ze en gy zult verbaasd zyn over de goede eigenschappen der Stnlverszeep en 9tuiver§zeep- poeder, beide met kans om ryk te worden. 5 strookjes 1 lot. 50 strookjes in één enveloppe 11 Loten. Juli a. 8. 2de groote Geldloterij. Naamlooze Vennootschap Vereenigde Zeepfabrieken, Rotterd. 3304 15 Lange üiefsteeg- IVo. 18, levert de allerfijnste zuivere Natuur- Gras-Roombotcr voor f l.lO per kilo, (is nog nooit voor do zuivere Roomboter bekeurd), allerfijnste verscbe Keukenboter jf0.80 per kilo. De overheerlijke Gouda Haas, oud of jong, van 20, 30 en dlO cents per pond en de prima heerlijke Koniijnc kaas van 12, 16, 20 en 25 cents per pond, oud of jong. Thuisbezorging gehed kosteloos. 4696 20 Aanbevelend: 20) „Maar dat is immers vervelend 1" Met die woorden verbrak de priDses plotseling bet stilzwijgen. „Charlotte is reeds den gebeolen dag zoo stom als een visch wees niet boos, Lotti en nu zit gi) daar ook als een stand beeld uit papa's verzameling." Willröder schrikte als uit een droom op. „Vergeef mt!. Uw Doorluchtigheid „Wat heeft u toch eigenlek, mijnheer Von Willi Oder? Gij zijt toch geheel anders dan gewoonlijk I En nu opeens zoo zoo ont stemd, dunkt me. Heeft iets uw ergernis opgewekt?" Hy keek Charlotte weer aan. Of zt) wei voelde, wat er in zijn borst omging? „Welnu?" drong prinsesje aan. „Het is niets aardig van u, dat gy het niet zeggen wilt." Nu kwam plotseling de herinnering aan Marschner by hsm op. En hy zeide: „Uw D eerluchtigheid, ik heb my over niets geërgerd, maar ik heb daar straks een zeer treurige geschiedenis van een myner onderhoorigen vernomen, die my zeer ter harte is gegaan. De geschiedenis speelt gedeoltelyk ook in het slot." „En gy kunt ons die niet vertellen?" „Zeker well Wanneer Uw Doorluchtigheid zich voor den liefdesroman van eon braven jongen interesseert?" „Een liefdeeroman? En die speelt ook te Eli8enburg Maar nu moet gy vertellen, myn heer Von Willröder En hy vertelde. Een weinig vooroverge bogen, met schitterende oogen, luisterde de prinses naar hem, alsof zy elk woord van zyn lippen wilde lezen. Willröder sprak goed. Des te beter, wyl betgeen, waarover by sprak, zoo geheel met zyn eigen stemming overeenkwam. Zelfs Char lottes gelaat drukte levendige deelneming uit. Toen hy den naam van Rose Dututel voor het eerst uitsprak, kleurde een donkere blos de wangen der prinses. „Lotti, herinnert gy je nog laatst 's avonds bracht zy uit, om daarop dadeiyk weer het stilzwygen te bewaren. Doch toen Willröder ten slotte mee deelde, dat dienzelfden middag nog haar ver loving met Weingartner zou gevierd worden, zoide zy nog eens haastig: „Die akelige vent 1 Hy sluipt in het Blot rond als eenrat in den paardenstal." Wederom heerschte er stilte tusschen die drie. OpeenB echter keerde de prinses zich verschrikt om, doch Willröder maakte glim lachend een teeken met de hand. „Er is geen gevaar by, Uw Doorluchtigheid. Ik zou Dist zoo openhartig gesproken heb- ben, wanneer ik niet gezien bad, dat de brave Jobny reeds een tydlang zacht is inge dommeld." ,0 gy - gij denkt ook aan alles I" ant woordde de prinses. En daarop dacht zy een oogenblik na. Weer overtoog een blo3 haar lief gelaat, een paar maal openden haar lippen zich een weiDig, alsof zy iets wilde zeggen. Maar zy scheen de rechte woorden niet te kunnen vinden. Eindeiyk nam zy de zweep uit de rechter in de linkerhand by de teugels en stak den officier haar handje toe. Zeer zacht, maar met een zekere waardige aandoening, zeide zy: „Ik dank u zeer voor uw vertrouwen, mynheer Von Willröder. En ik mag zekor veronderstellen, dat gy het goed vindt, wan neer ik met papa spreek. Papa is immers zoo goed." „Wanneer Uw Doorluchtigheid dat doen wilde." Hy boog zich over do kleine hand. Doch nu was het met het deftig spreken voorby. Het hart der prinses liet zich gelden en zy ging met bevende stem voort: „O, ik doe het immers zoo gaarne zoo van harte gaarne wanneer ik u daarmee eoh genoegen kan doen, mynheer Von Willröder!" Charlotte ontstelde. Maar prinsesje merkte het niet. Nu kwam de overmoed weer by haar boven. „Die zaak zal ik wel klaar spelen. Wy schikken dat zooals myn waarde broeder zegt. Voorwaarts, babies 1" Prinsesje smakte met de tong al3 een echte koetsier en zwaaide met de zweep. Vyf minuten later hield het mandewagentje voor de breeds stoep van hot slot stil. De oude, dikke koetsier, die achter hot hek stond en toekeek, meesmuilde vergeyoegd. „Uw Doorluchtigheid kan al goed rydon! De bocht om het ronddeel ia goed genomen; alleen waggelde de eene hoeksteen oen weinig." Rechts op de met bloeiende planten v, r- sierde veranda stond de vorst. Naast hem leunde tegen de balustrade een slanke, élégante jonge man in een modern reiskostuum erf prins Eugen Von Waldenstein Roiz, die vóór eenige minuten op bet slot was aangekomen. De vorst, die, zoosls de meeste blinden, byzonder scherp boorde, had het nadereu van het wagentje reeds lang vernomen en don prins op de veranda staande gehouden. „Myn lief doorluchtigheidje komt dadelyk, Eugen 1 Ik hoor het rytuig reeds; nog slechts een oogen blik." Een zonnig lachje gleed over zyn gelaat, zooals altyd, wanneer by over zyn dochter sprak. Willröder was uit bot rytuig gesprongen, groette naar rechts en hielp de dames by het uitstappen. Prinsesje knikte hem toe en vloog daarop, teugels en zwoep op den grond werpend, de treden op en wierp zich aan de borst van haar vader. „Pa - lieve, goede pa ik moet u dadelyk spreken - dadelyk." De vorst lachte. „Wat is er dan, lieveling? Een gewichtig staatsgeheim of waren de babies onaardig? Maar voor alles hier neef Eugen De erfprins wilde haar de hand geveD. „Gu kent my zeker niet meer, nicht Ulrike?" Nu maakte zy een deftige buiging, een hof- buiging, welke madame Etiquette niet had kunnen verbeteren, en toen eerBt legde zy haar hand zacht in de zyne, doch slechts voor een vluchtig oogenblik. Dadelyk daarop wendde zy zich weer tot baar vader. „Pa, ik bid u, schenk my eenige oogenblikken gehoor onder vier oogen. Hst is werkelyk iets van gewicht en er is veel haast by." Ds vorst lachte. „Nu, dat zal wel iels moois zyn! Maar, zooals gy ziet, Eugen, het helpt niets, het betreft een gewichtige staats- affaire. Wanneer myn kind 2ich iets in het hoofd beeft gezet, moot men zich voegen. Gy zult dat ook nog leeren kennen veront schuldig my voor oen parr minuten." Dan volgenden morgen in alle vroegte, toen in bet park de nachtegalen nog sloegen, had nog een andere gast zyn introk in het slct Elisenburg genomen en wel een jonge man van middelmatige gestalte, met een knap, ofschoon niet bepaald klassiek scboon gelaat, zwart haar en donkere oogen. Hy droeg een ransel en was balf als studerit, half als een reizende muzikant gekleed. De voeten staken in donkergele, half hooge laarzen, in welker schachten de ruime, gryze broekspijpen eindigden; over de breede, goed gewelfde bont vertoonde zich een blauw sporthemd, met een losse das onder don kraag, en daarover droeg hy een donker, kort jasje; op do zwarte lokkeD, die tot ver in den nek vielen, troonde eindeiyk een groote, slappe ronde hoed. Do jonge man had den weg zeer modorn op oen rywiel afgelegd. Hy moest goed in en om Elisenburg bekend zyn, want by had don straatweg reeds aan gene zyde van Schalbaus verlaten en zyn stalen ros dwar» door de kronkelpaden van het park gestuurd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5