Vit de „Staatscourant". Kod. besluiten. Benoemd tot leden der Staats commissie, bij Kon. besluit van '21 April 1892 in gesteld, ten einde de Regeering van advies te dienen omtrent de wettelijke regels, die ten aan zien van het waterstaatsbestuur behooren te wor den gesteld: mr. B. M. Vlielander Hein, lid van de Borate Kamer, advocaat en procureur te 's-Gra- venhage, en mr. A. C. Visser, lid van do Prov. Stateu van Noord-Holland, advocaat en procureur te Gorkum. Pensioen verleend aan P. Stam ƒ135; S. M. Van dor Ylugt 224; J. Kreuninger ƒ398 J. Van Scheyen, f375; A. Grevo ƒ329; J. W. Vervoordt ƒ636; H. P. Loenart ƒ730; C. B. Loose ƒ1557; G. De Mooy ƒ218; C. S. Slats ƒ200; J. Van der Schaaf ƒ105. Do minister van financien maakt bekend, dat bij uit Vacht ontvangen heeft 303.50 tor voldoening van achterstallige successierechten. De gewone aodiöutie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebbon. Gemeenteraad van gassenheim. Tegenwoordig allo leden, behalve de heer I. J. Kruyff. Voorzitter de Burgemeester. Ingekomen waren: Het door Gedep. Staten goedgekeurde kohier van den hoofdclijken omslag. Verzoekschrift om overpad op de nieuwe los plaats van P. Wi'lems. B. en Ws. adviseeron om afwijzend te beschikken, op gronden, reeds vroe ger gemotiveerd. Na eenige discussie wordt bij stemming afwij zend beschikt. Verzoekschrift van de wed. Dijkman9Schouten, om verlaging van den aanslag in den hoofdclijken omslag Een zelfde verzoekschrift van C. Rijnsburger. Beide verzoekschriften worden tot de behande ling van hot kohier verdaagd. Het adres van Wttstenhoff c. s. om bepalingen nit to vaardigen tegen hot wielrijden op Zondag k'j het uitgaan der kerken. De Voorzitter zegt, dat de gemeente hierin geen bepalingen kan ma- kon, dewijl de bedoelde weg Rijksstraatweg is en dezo zaken dns tot de competentie van Provin ciale Staten behooren. Alléén zou mon aan de beide uiteinden der gemeente borden kunnen jlaatsen, den gang van den wielrijder bepalende. De heer Van Heemstra wil, niettegenstaande het voorgaande, toch een verbod uitvaardigen, dat wielrijders des Zondags naast bun wiel door de gemeente zullen gaan, bewerende, dat de gemeente raad wèl bepalingen in deze kan maken, liet tegen deel wordt nogmaals door don Burgemeester aan- toond, die zijn beweren warm verdedigt, tevens ien heer Van Heemstra den raad gevende de zaak in onderzoek te nemen. Blijkt naderhand, dat hij goJijk heeft, dan kunnen nog altyd voor schriften worden gemaakt. De discussie duurt nog een poos voort, waarna de Voorzitter voorstelt op het vorzoek afwijzend te beschikken en borden te plaatsen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen op 1 na aangenomen. De ingezonden rekening van H. Krurjdeuberg te Hillegom van do herstelling van den toren in 1897, volgens oordeel van den gemeente-architect je hoog zijnde, vragen B. en Ws. machtiging om die met f 20 te verlagen en anders do betaling te weigeren, hetgeen wordt goedgevonden. Het verslag der gemeente zal aan de Raads leden worden rondgezonden. Voor het 9tembnreel voor 19 en 27 Juni a. s. morden gekozen de heeren v. Heemstra en Roest, jtemopnemcr do heer Speelman, plaatsvervangers de heeren Meyno, Marbos en v. d. Bruggen Dewijl de gemeente-ontvanger reeds geruimen tijd ongesteld is, moot een waarnemend ontvanger worden benoemd. Met algemeene stemmen werd No. 1 van do voordracht, de heer mr. D. A. Van Eek al9 zoodanig beuocind. B. en Ws. doen een voorstel inzake de herstel ling van den weg langs de Gracht tegenover het huis van den heer Frijlink. Zij willen hot daarheen leiden, om met de aanliggende personen dat werk te doen en elk l/4 i" rekening te brengen. De kosten waren voorloopig op ƒ180 geraamd. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Overschrijving van eenige posten op de begroo- ting ten bedrage van ƒ484.131/; wordt goedge keurd. De posten van onvoorziene uitgaven ten bedrage van f283.14 kunnen worden gedekt door bet bedrag, dat er voor was uitgetrokken. Niets meer te behandelen zijnde en niemand het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. „H ollandi aw. De uitslag van de overige nummers van "den Zaterdag namiddag gehouden roeiwedstryd was als volgt: Twceriems Gieken Outriggei (Seniores). Ingeschreven: „Amstel", van Amsterdam; „Njord", van Leiden; „Laga", van Delft. Pr(js: 3 Verguld-zilveren Medailles„Laga", in 8 m. 46 sec. Premie: E?n kunstvoorwerp voor den stuur man en iederen roeier: „Njord". „De Amstel" had het opgegeven. Twecriems Gieken Outriggei (Juniores). Ingeschreven: „Njord", van Leiden; „DeEoop", van Amsterdam; „De Maas", van Rotterdam „Amstel", van Amsterdam; „Laga", van Delft. Daar een zoo groot aantal gieken te geiyk niet kan starten op den Rfjn, werd eerst in heats geroeid. In de eerste heat tusschen „Njord" en „De Hoop" won „Njord" in 8 min. 38s/s sec.; „De Hoop" roeide 8 min. 59*/s sec. over den afstand; in de tweedp heat was eerste „De Maas" in 8 min. 51 sec., tweede „Laga" in 9 min. 9 sec., derde „Amstel". De oindwedstrftd werd dus later gehouden tusschen „Njord" en „De Maas" als eersten en „De Hoop" als snelste tweede. De uitslag was toen: Prijs: 3 Vtrguld-zilveren Medailles: „Njord" in S min. 41s/s sec. Premie: Een kunstvoorwerp voor den stuur man en ie'oren ro ier: „De Maas" met vijf lengten daarac tev Derde wa „De Hoop". Single-Sculling Outrigged (Juniores). Inge schreven: „Amstel", „Neptunus"en „DeHoop", all i van Amsterdam. Prijs: Een Verguld-zilveren Medaille„Nep- tunus" in 8 m. 55'/5 sec. Premie: Een Zilveren Medaille: „De Hoop" met v\jf lengten daarachter. Derde was „Do Amstel". Brief van mr. Israels. De correspondent te Parijs van het „Hbl." schrijft aan de „N. R. C." bet volgende: „In uw Kameroverzicht van 2 Juni by de bespreking der interpellatie van mr. Van Gilse, heb ik tot mjjo leedwezen opnieuw de uit drukkingen govonden „adviseur van hetNeder- landsch gezantschap" en „aan de Legatie te Parijs verbonden Nederlander." Ofschoon het Handelsblad van 30 Maart jl. reeds de juiste Terhouding tusschen het gezantschap alhier en mij heeft uiteengez t, schijnt op dit ge deelte van het vele, dat in dit Van Dag tot Dag voorkwam, niet geno g de aandacht te zijn gevallen. Zoodoende is onwederlegd ge bleven het eenige verwijt, dat mij in deze gobeele zaak is gedaan, en dat ik in de uit drukking „adviseur journalist" van uw Kamer overzicht samengevat vind. Men hoeft gezegdHij, die op een of andere wijze verbonden is aan een gezantsch p, be hoort zich ten strengste te onthouden van openbare oordeelvellingen over de politiek van het land, waarin dit gezantschap is ge vestigd, en het is dus onmogelijk te gelyk aan een gezantschap verbonden te zijn en openlijk op te treden als correspondent van een blad in het vaderland. Deze stelling zal ik niet bestrijden, maar wel moet ik haar in m(jn geval als niet ter zake dirnende be schouwen. Ik was niet aan bot gezantschap verbonden, ben nimmer bij de Fransche regeering geaccre diteerd geweest, was nimmer opgenomen in eeüige officiëele of officieuze lijst v.m het personeel der Nederlandsche legatie te Parijs, en genoot geen enkel diplomatiek \oorrecbt (zelfs niet eenig voordcel t ij officiëele plechtig heden, en gedurende den tijd, dat ik corres pondent van het „Handelsblad" ben, heb ik nimmer mijn invitatie, toegangskaart of coupe-file door het gezantschap of krachtens den nu vervallen titel ontvangen). Ik was niet de adviseur van het gezantschap en ben nimmer door hot g-zantschap geraadpleegd waar bet diplomatieke aangelegenheden betrof. Bezoldigiog genoot ik niet, in geen enkelen vorm. M(jn geheele werkkring lag uitsluitend op het gebied van het privaat recht voor private personen. In het kort: ik had geen post by het ge zantschap, doch slechts een litel, my door den gezant verleend. Wat dit betreft kan men de verhouding caeteris paribus het best ver gelijken met die, welke de titel van hofleve rancier schept. Is de hofleverancier iemand, verbonden aan het Hof? Behoort hij tot het hofpersoneel? Ten allen overvloede wijs ik op het schrijven van 8 October 1884, ik was in November 1883 te Parijs aangekomc-n waarbij de toenmalige gezant mij den titel verleende: „Ter voldoening aan het verlang d, door U W.G. kenbaar gemaakt by Uwe komst te Parijs, heb ik de eer U W.G. te machtigen den titel te voeren van „Avocat do la Légation des Pays Bas a Paris." De titel, in dezen brief opzettelijk in het Fransch gegeven, is steeds door mij woorde lijk zoo gevoerd als daarin vermeld werd, en men zal mij toestemmen, dat deze wijze van het verleenen van een titel niet is het my verbinden aan bet gezantschap, tiet staat bovendien vast, dat onze gezant albier wel degeiyk bekend was met myn journalistlekon werkkring en daarover vóór 25 Februari j.ï. nimmer eenige opmerking of wenk heöft ge geven, en evenmin als dit ooit door de ministers van buitenlandsche zaken is geschied. Beleefd verzoek ik u het bovenstaande een plaats te willen geven in uw geacht blad, daar ik k t zeer op prys stel, dat zoowel het Nederlandsche publiek als mijn confrères van de pers, wier sympathie my in deze zaak zoo duideiyk is gebleken, zullen kunnen nagaan of werkelyk ik gehouden was tot eenige diplo matieke reserve, en of hetgeen ik van 1591 tot Maart jl. heb veroenigJ, zoo tegenstrijdig was als het thans is voorgestel 1. Gremengd Nieuws. Een werkman, die 19 jaren werk zaam was aan de fabriek van de hef ren C. en L., te Leiden, ston 1 heden in Den Haag terecht wegens uie'stal van machinedoeltn. Op 6 Mei had hy de stukkon weggenomen en oen paar dagen daarna verkocht voor 1.50. En voor dat luttele bedrag had de man zijn vrouw en kinderen totaal broodeloos gemaakt, want natuurlyk verloor hy zijn betrekking. Volgens zijn bewering kon hy met zyn loon, ƒ7 per week, niet toekomen en vergreep zich in een onbewaakt oogenblik aan een paar stukken metaal, die in een magazijn tusschen balen goed zouden hebben gelegen. Het O. M. vorderde vier maanden. Daarna stonden terecht twee timmerlieden, voorheen werkzaam by de Leidscbe Katoen- maatschappij, alwaar zy to zamen en in ver- eenigiDg eenige macbinedeelon zouden hebben weggenomen. Volgens de verklaring van een der beklaagden was zyn kameraad niet debet aan den diefstal. Deze bad hem alleen ge holpen de stukken te vervo ren en te ver- koopen. Ongeveer 40 kilogram koper was gestolen en verkocht, volgens den opkooper voor f 16. Volgens de twee beklaagden ver giste do man zich echter de helft. Hoe z'y eigenlyk tot don diefstal gekomen waren konden zy zich zelf niet verklaren Zy hadden een loon van 12 en geen zorgen. De getuigschriften van beide werklieden waren uitmuntend, en toch hadden zy zich voor zoo'n ellendig bagatel ongelukkig ge maakt. De offioier vorderde voor den eenen man acht en voor den andoren twee maanden gevangenisstraf. De beklaagden betoonden een ciep berouw. Een werkman, op eon handwagen voortgereden door een kameraad, geraakte hedenmorgen aan den Trekvliet met dit voertuig in het water. De man was er gauwer uit daD de wagen. Onder begunstiging van prachtig weder en in tegenwoordigheid van een zeer talryk publiek hadden gisteren op het Sport terrein, te 's-Gravenbage, de verleden Zondag uitgestelde wielerwedstrijden plaats. De mede- dingiog was byzoDder groot; een aantal Belgen had inges.hreven, waaronder Broca, die dit jaar Protin versloeg. Jammer, dat dezo wedstrijden, die anders zoo uitstekend slaagden, niet zonder onge lukken afliepen. In een der afdeelingen van No. 2 viel de heer Koopman, nit Dordrecht, door het spriogen van eon band. By kreeg daarby een lichte hoofdwonde, doch bleef geruimen tyd bewusteloos. In het nommer 10 K M., waarin ni:»t minder dan 15 deel nemers te geiyk afgingen, vielen de heeren Vonk, uit Den Haag, en Bergman, uit Utrocht, echter zonder zich ernstig te bezeeren. Do uitsbg der verschillende nummers was als volgt: No 1. 2 K.M. (5 ronden ±- 6.80 M.) Pro fessionals. PrUzen 80, 50, 30. No. 1. Broca. Tyd 3.162/s, No. 2. Impens, No. 3. Charley, alitn uit Brussel. No. 2. 2 K.M. (van meet) 5 ronden 6.80 M. Amateurs. Pryzen: goudeD, zilveren en bron zen medaille No. 1. Van WicheleD, Brussel Tyd 3.26'/5; No. 2. H. v. Koolbergen, Leiden No. 3. J. Van den Ende, Den Haag. No. 3. 1609 Meter, point to-point-wedstryd in de finale, d. w. z. de eerste in elke rondo krygt 1 punt, enz. De ryder, die do minste piinten verkrygt, is winner, enz. No. 1. Broca, 8 punten, No. 2. Do Page, 9 punteD, No. 3. Charley, 11 punten, allen van Brussel. No. 4. 10 K.M. (25 ronden 4- 34 M.) zonder gangmaking. Amateurs. Deelnemers 15. Pry zen ter waarde van ƒ60, ƒ40, 25. No 1. Van Wichelen, Brussel. Tyd 16.26J/S; No. 2. H Van Kooloergen, LMden; No. 3. J. Smout, Bergen op Zoom. No. 5. 16G9 Meter. Handicap (4 ronden -b 14.44 meter). Professionals. Pryzen 75, 40, 25. No. 1. Broca, No. 2. Impens, beiden van Brussel. Tyd 2.35*/s; No. 3. Jenkins, Amsterdam. Het bericht, dat in de Wagen straat te 's-Gravenhage een slagersknecht een hond de tong uit den bek zou hebben gerukt, blykt onjuist. Een hond is op een 50 meters afstands van een vleëschwinkel overreden door een kar, en wel zóó, dat de tong uit een bek hing. Dat gaf aanleiding tot het gerucht der mishandeling. Van bemoeilijking van den agent by het onderzoek was ook geen sprake, zegt do „Haagsche Courant". Alleen was de patroon allesbehalve ir over gesticht, dat de agent iemand van zyn personeel verdacht van zulk een gruwelijke mishandeling, alleen opgrond van het feit, dat er een bloeddruppel op den drempel lag, hetgeen in een slachtery allicht voorkomt. Zaterdagavond werden de over winnaars van de studenten-rooivereeniging „Laga" te Delft omstreeks 11 uren feestelyk ingehaald. Een groot aantal studenten met lampions, voorafgegaan door eenige muzikanten, stelden zich op het perron op; toen de trein aankwam en de roeiers uitstapten, werden hun onder do tonen van het „Io Vivat" lauwerkransen om gehangen, waarna men zich naar de sociëteit „Phoenix" begaf, waar nog lang de overwin ning feestelyk werd herdacht. De Delftsche dieven worden brutaal, zy toonen zelfs geen ontzag voor de overheil te hebben, want in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men ingebroken in het huis van het gemeenteraadslid S., aan de Buiten watersloot. Ongeveer 80 wordt vermist, de brandkast werd geforceerd, doch zonder gevolg. De politie is de cieven op het spoor. In den Boezem, te Rotterdam, is Zondag een 17 jarige knaap, die in een roeiboot gezeten was, met zfin boot omgesla gen en verdronken. Zyn ïyk is opgevischt. Aan den Beukelsdyk teOverschie is Zondagmorgen te 11 oren brand uitge broken in twee hooibergen, staande op de boerenhofstede van S Poot. Drie spuiten van Oud-Delftshaven en 1 van Overscbie bluschten onder toezicht van den hoofdman, den heer M. M. Lourens, den brand. Naar men verneemt, zal de proef, genomen met c'e afgifte vaü kilometerboekjes 3de kl. van 5000 kilometers tegen een lagereu vrachtprys dan die van vyf boekjes van 1000 kilometers, behoudens goedkeuring van den minister van waterstaat, door de betrokken Nederlandsche Spoorwegmaatschappyen ook gedurende het tweede semester dezes jaars worden voortgezet. By het bestuur van het Sophia- Kinderziekenhuis met zeehospitum te Loos duinen is ingekomen ten behoeve van het hospitum ƒ2500, waaronder ƒ1000 van een Amsterdamschen philantbroop. Onder veel biyken van deel- neming had gisterochtend te Amsterdam de begrafenis plaats van het stoffelyk overschot van H. Van Reeden, den jongen diamant werker, die In het danshuis in de Govert- Flinck-straat aldaar werd doodgestoken. Een groote menigte had zich opgesteld by het huis van den ongelubkigen jongeling en vergezelde de lykkoets een elndweegs. Op de kist lag een tweetal kransen, van de familie en de vrienden. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in de Watergraafsmeer werd het ïyk ter aarde besteld. Door het niet werken van eon wissel liep Zaterdagavond te Rozendaal de sneltrein 58 op verkeerd spoor. Gelukkig werd dit door den machinist opgemerkt, die dadolyk stopte en achteruitzette; met ver eende krachten werd de wissel overgehaald, waarna do trein kon vertrekken. By onder zoek bleek, dat de wissel defect was en daar deze veel gevaar opleverde, werd er een wachter by geplaatst. Den 4den Mei sloeg in de Zui- derzee, beoosten Marken, by plotseling op komende bui, de botter om van C. Koning, to Volendam. De schipper en diens knecht kwamen in de golven om. Nadat reeds vroeger het ïyk van den knecht door een Harder- wyker visacher was gevonden, werd Zaterdag weder door een visscber uit Harder wyk het Ïyk van Koning dryvenle gezien en te Volen dam aangebracht. Een droevig tooneel is Zaterdag avond om halfzeven afgespeeld in de Heer- heyman88uisstraat, een dichtbevolkte volks buurt van Dordrecht. Tot voor korten tyd woonde in die straat Piet Plezier, een man van omtrent 52 jaren, opkooper van beroep, met zyn tweede vrouw en zeven kinderen, waarran er drie stief kinderen van Plezier waren. Naar men vertelt, was hy een slecht stiefvader en vooral zyn nu 23-jarige stiefzoon Toon Dejel, van beroep stoker (thans buiten betrekking) en sedert een maand of twee gehuwd, moet veel van hem te lyden hebben gehad. Nu was in den laatsten tyd ook de echte lijke vrede verstoord. De vrouw liep acht dagen geleden uit de woning aan de Potten- kade hun tegenwoordige verblyfplaats om er niet meer in terug te keeren. Zy ver bleef nu by haar zoon Dejel, in de Heerhey- manssuisstraat wonend, dan weer by een zuster of kennis in diezelfde buurt. Plezier wilde zyn vrouw terughebben. On- ophoudoiyk doolde hy in de Heerheymans- suisstraat rond. Zaterdagavond ontmoette hy zyn vrouw met zyn stiefzoon Toon Dejel en diens jongeren broeder Hein. Hy voegde zich by hen. Aan de woning van Toon gekomen, wilde hy deze binnengaan evenals zyn vrouw reeds deed. Maar Toon wilde dit niet. „Myn moeder mag boven komen, jy niet", zeide hy. De vader ontdeed zich hierop van zyn jas en vest en wilde den zoon te lyf, maar plotseling haalde deze een mes te voorschyn en gaf Plezier daarmee een stoot links in den buik, onder de korte ribben. Doodeiyk getroffen zeeg Plezier neer. Hy werd door toegeschoten buren een woning binnengedragen en onmiddeliyk werd genees- kuncige hulp ingeroepen. De toestand van den patiënt werd te gevaariyk geoordeeld om hom naar het ziekenhuis te vervoeren. De wonde bleek 3 a 4 cM. diep te zyn en met een dolkmes te zyn toegebracht. Binnen een goed half uur was Plezier, die onophoudelijk riep: „O myn vrouw, myn vrouw l" dood. Het ïyk van den verslagene werd naar het ziekenhuis vervoerd. De politie, die spoedig verscheen, nam Toon en Hein Dejel mede naar het bureel, waar Toon bekende den steek te hebben toegebracht. Het mes, waarmee de daad is gepleegd, is zork. Het is door Hein aan zyn broer ontrokt en weggeworpen. Anderen willen dat de verslagene eerst met een mes beeft gedreigd. Wat hiervan zy, een feit schynt het dat Plezier gisteravond aan een of meer bewoners der Heerbeymans- suisstraat een mes met een wit heft heeft vertoond, zeggende: „als myn vrouw niet wil, dan doe ik een moord." Toon Dejel is in hechtenis gehouden. Hy staat zeer gunstig bekend en algemeen wordt zyn lot in de buurt betreurd. (N. R. C.) Er heerschte gisteren ln den vroegen morgen vry wat drukte aan het terrein van de roei- en zeilvereeniging „De Maas" te Katendrecht. Gisteren toch zou de door deze vereeniging uitgeschreven internationale zeilwodstryd van Rotterdam naar den Hoek- van-Holland en terug plaats bobben. Het terrein was fraai versierd met vlaggen en niet minder dan 23 ranko vaartuigen lagen op de rivier gereed om aan den wedstryd deel te nemen, hetgeen een prachtig riviergezicht opleverde. Het fraaie weder deed bet beste verwach ten, alleen was er wat woinig wind. Te 8.45 zeilden de vaartuigen nit, gevolgd door de „Merwede I", waarop de jury en genoodigden zich bevonden, terwyl veel plei- zierjachten van hun belangstelling biyk gaven door den tocht mede te maken, waaronder zelfs enkele fraaie stoomjachten uit Ant werpen. Tot Schiedam bleven de vaartuigen vry wel by elkander, toen gingen zy langzaam uiteen. Aan de haven van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis liep de bevolking samen, om van het fraaie schouwspel te genieten. Omstreeks 12 uren bereikten de meesten den Hoek-van-Holland. Was by vertrek de 6troom van ebbe, by de terugkomst had men vloed en moesten de stunrlui al hun stuurmanskunst aanwenden om van den weinigen wind to profiteeren. Des avonds om 9 uren waren nog niot alle vaartuigen terug; daarom werd de pry suit- deeling op heden bepaald. De prys voor scherpe- en mid den zwaard- jachten, zynde een zilveren beker, aangeboden door de Kon. Zeil- en Roei vereeniging te Amster dam, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, werd behaald door de „Luronne", eigenaar de heer L. De Porre, te Gent, in 7 u. 11 m. 12 s. Het Staphorster boertje. In de jongste zitting van den Geneeskundigen Raad van Overysel en Drente deelde de voor zitter, dr. M. W. Pynappel, mede, dat door hem tnlryko pogingen waren gedaan om een vervolging te doen instellen tegen het Stap horster boertje. De vereering voor dien man is echter zoo groot, dat geen getuigen zyn te krygen, wat een onoverkomelyko moeilykheid oplevert, daar by het kantongerecht geen instructie door de rechterlyke macht plaats heeft, zoodat men met alle gegevens voor een vervolging noodig mo=t aankomen; bovendien is men daardoor nooit zeker van zyn getuigen. De marechaussee heeft trouw geholpen om te trachten bewyzen van do onbevoegde uitoefe ning der geneeskunst door het boertje to constateeren, doch tevergeefs. Bovendien zou een vervolging weinig baten, ook al werd de man veroordeeld. Da toeto, waartoe by wordt veroordeeld, wordt dadeijjk voor hem betaald. De heer dr. Middendorp was van meening, dat, daar by herhaling van overtreding ge vangenisstraf kan worden opgelegd, to.h wel licht een einde aan de ongeoorloofde hande lingen van dezen man kan worden gemaakt, terwyl mr. Nanninga Uittor jyk zich niet kon voorstellen, dat het onmogelijk zou zyn do bewyzen dor overtreding te leveren; immers, do toeloop der patiënten van het Staphorster boertje is ontzettend groot en alles geschiedt zoo openlyk mogelyk; hy stelt zich dan ook voor, dat, mits de rechterlyke ambtenaren willen medewerken, wel degeiyk overtreoin- gen zullen kunnen worden geconstateerd. De heer Engels deed daarop het voorstel dien ambtenaren te verzoeken krachtig mede te werken, waarop werd besloten, dat de Ge neeskundige Raad zich zal wenden tot de ambtenaren van het O. M. by de kantonge rechten, onder wier ressort het Staphorster boortje praktizeert, om hun aandacht op de zaak te vestigen. {Zto. Gt.) De werkstaking der mynwerkors in Wales duurt nog altijd voort. Zaterdag is weder een bespreking gehouden tusschen do patroons en de stakers, maar de zaak is niets verder gekomen. De patroons blyven de gevraagde loonsverhoogiüg weigeren en willen het geschil ook niet aan een scheidsrechter- lyke uitspraak onderwerpen. Dubbele moordaanslag in Den Haag. Men meldt ons uit Den Haag: Een ontzettend drama is gisteravond (Zondag) in de Weimar-straat, voor de perceelen 7 en 5, afgespeeld. In öio straat wandelden even voor halfacht op het trottoir mevrouw Vemer, geboren Post, en mevrouw Meyer, die samen wonen op de Koningin Emma-kade No. 45. Mevrouw Vemer leeft sedert geruimen tyd buiten de echtelijke woning, ofschoon zy niet wettig is gescheiden van haar echtgenoot, den gepensionneerden kapitein van de artillerie van het Oost Indische leger K. G. A. Vemer, die in de Van-Bylandt- straat 81 zyn kamers heeft. Tusschen de echtelieden heeft by herhaling oneenigheid plaats gehad, zóó zelfs, dat de dames Vemer en Meyer zelden uitgingen dan zonder geleide van den oud-rechercheur Tromp, thans bode by de Rekenkamer, die ook voor haar veiligheid z(jn intrek ten huize van de dames had genomen. Ook gisteravond liep deze begeleider op weinige passen afstanda achter de beide vrouwen in de Woimarstraat, toen kapitein Vemer haar te gemoet liep. Voordat Tromp het kon verhinderen, loste de kapitein achter elkander vier of vyf revolver schoten op de vrouwen. Vermoedeiyk kregen zy ieder twee kogels ia het hoofd. Ook ging een kogel door de spiegelruit van perceel No. 7. Gelukkig was niemand daar ia het vertrek. De vrouwen vielen bloedend neer voor perceel 5, waar het trottoir io een oog wenk rood werd gekleurd van het bloed. Tromp p3kte den moordenaar, daarin on-< middeliyk bygestaan door een toegeschoten politie-agent, raapte de weggeworpen revolver van de straat op, stelde die den agent ter, hand en hielp daarna met behulp van veel omstanders de ongelukkige slachtoffers binnen brengen in de apotheek, hoek Weimarstraat en Koningsplein, bfl mej. Faber. De kapitein moet tegen den agent gezegd hebben: „Nou, daar heb j9 me," maar schynt zich by de overbrenging naar het politie- bureel op het Alexandersveld, waarby ook burgers en andere politie-agenten dienst deden, te hebben willen losrukken. Ook ging het gerucht, dat by nog tyd zou hebben gevonden een fleschje, dat by by zich had, leeg te drinken. Op het politiebureel werd een groot mes by hem gevonden. Van alle zyden werd getracht geneeskundige hulp te vinden voor de getroffen vrouwen. De doctoren Lammerts VanBueren, Grondhout, de oud-geneesheer Ysbrandi en nog drie andere geneeskundigen waren spoodig ter plaatse. De beide eerstgeno3mden legden een eerste verband, zoodat de zwaar getroffen vrouwon, aan wier behoud werd gewanhoopt, naar bet gesticht „Bronovo" konden worden overgebracht. Het vervoer geschiedde met twee brancards, die de politie spoedig ter plaatse had gebracht. De inspecteur van politio, de heer Van Rosmalen, per telephoon aan het hoofdbureel gewaarsohuwd, zorgde voor de overbrenging en nam alle maatregeleD, door de omstandigheden ge'ooden. In de Weimarstraat on omgeving heerschte groote opgewondenheid, vooral by de buurtgenooten, die zoowel den kapitein als de dames van aanzien kenden.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2