ti\ 11742. Dinsdag 7 Juni. A®. 1898 <§eze <§öur&nt wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Beis-Abonnementen. Leiden. 6 Juni. Feuilleton. Daar Doorluclitigheidje. LEIDSCH DAaBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden. o A 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. I'RIJS DER ADVERTENTIEN; Van 1-6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Geabonneerden op het „Leidsch Dagblad" kunnen gedurende het reisseizoen de Courant aan hun tijdelijk adres opgezonden krijgen, tegen vergoeding van porto en on kosten. Binnenland 10 Cents per week. Belgiö 15 Buitenland 20 Ook kan men gedurende het reis seizoen een 3<ïe exemplaar- be stellen, om zijn huisgenooten niet van de toezending te ontrieven. De onkosten bedragen alsdan: Binnenland 15 Cents per week. Belgiö 20 Buitenland 25 Officiöele KentiisffevInjfeE, De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezieu do artt. 5, 7 en 24 der Provinciale Wet eD bet Besluit van de Gedeputeerde Stoten van Zuid-Holland van 18 April 1398 No. E2 (Pro'ine. blad No. S4) Brengt tor algemoeuo kennis: dat <5o verkiezing (candidaaietelling) van tweo loden •tan de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Leiden ia bepaald op Dinsdag den 7 don Juni a. e., en dat de stemming, zoo die mocht noodig blijken, zal plaats hebben op Vrydag 17 J u n i en de eventueelo herstemming op Ding dag 28 Juni a.e.; dat op den dag der verkiezing (7 Juni), van dos voormlddaga negen uren tot dos namiddags vier uren, opgaven van oandidaten bij den Burg.meoster ten Baadhuizo worden iogeleverd; dat dezo opgaven moetenJnhouden do nrrnon, de voorletters on de woonplaatsen ven de candidaton en oudorteekend ziju door ten minste veortig kiezers, bevoegd tot deelneming aan do verkiezing, waarvoor de inlovering geschiedt; dat de inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door een of meer der pereonen, dio haar hebben onderteckend en dat de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar zijo van af heden tot en met den dag der verkiezing. LeideD, De Burgemeester voornoemd, 17 Mei 1898. F. WAS. De Franscho mail wordt hedenavond alhier v-.rwacht. Door stemgerechtigde ingelanden van den Yliotpolder, gemeente Wóubrugge, is met 72 van de 129 gel wig uitgebrachte stemmen tot liJ van het bestuur herkozen de heer W. J. Van der Salm, landbouwer te Ofwegon, go- meente "Wóubrugge. HH. MM. de Koninginnen kwamen Zater dagochtend met gevolg in het hotel Rigikulm aan en dejeuneerden aldaar. De Koninginnen zagen er welvarend uit. De Vorstinnen stegen met den trein berg opwaarts naar het hotel. Zy vertrokken te halfdrie Zaterdagmiddag naar Brunnen. Door H. M. de Koningin-Regentes zy'n aan de vereeniging „Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" toegezonden 1 gouden, 4 zilveren en 4 bronzen medailles met beelte nis van H. M. de Koningin, benevens 1 gou den, 4 zilveren en 4 bronzen medailles met beeltenis van H. M. de Koningin Regentes. De he.-r J. Tirion, fabrikant van linnen en katoenen goederen te Nunen, heeft welwillend de gratis levering toegezegd van alle huisboud- doeken, benoodigd voor de afdeeling „Kook- en Huisboudonderwys" der Nat. Tentoonstel ling van Vrouwenarbeid. Het voorstel, dat morgen, Dinsdag, by den gemeenteraad van Den Haag in behandeling komt betrekkelijk de reductie op den hoofde- 1 ijken omslag, wordt als volgt toegelicht: „Burgemeester en Wethouders gaven in de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag van het verhandelde in de afdeelingon van den gemeenteraad van 's Gravenhage bij het onderzoek der Ontwerp Begrootingen van de gemeente en van de gasfabriek voor 1898, aan op welke wijze men was gekomen tot de raming van den hoofdeiyken omslag voor 189S Bij gebreke van zekerheid omtrent de opbr.ngst van den hoofdelijken omslag, ge- beven naar de gegevens der nieuwe perso neels belasting, was een raming van andere wyze niet wol doenlijk. Nu evenwel de primiiiovo kohieren var. d3n hoofdelijken omslag voor 1898 zijn opgemaakt, kan een raming geschieden, gebaseerd op dio gegevens. Hoewd met zekerheid nog niet is te zeggon hoeveel de hoofdelijke omslag boven het op de begrooting voor 1898 uitgetrokken beor&g zal opbrengen, meenen Burgemeester en Wet houders, in overeenstemming met de Com missie van Bijstand in het beheer der gemeente- financiën, dat den Raad kan worden voo ge- steld om op alle aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1898, 25 pet. af te schrijven, waardoor het percentage, waarnaar de hoofje- lijke omslag voor 1898 geheven worit, foito- Hjk 2'/k pet. zal be ragen." Door B. en Ws. van 's Gravenhage is een krediet aangevraagd tot eon maximum van 5000 voor deskundigen bijstand bij het onderzoek naar de mogelijkheid en uitvoer baarheid van exploitatie van gemeentewege eener electrische verlichting en het opma ken van een algemeen plan daarvoor. To Rotterdam is gisteren overleden na een kortstondige ongeet-1 heil de beer D. Drost Jr., cirecteur der DHcontomaatschappij, vro?ger verbonden aan de directie der Asso ciilie-Cassa te Amsterdam. Hot provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft aan ds. H. S. Ealaem, predikant te Beek, wegens meer dan 40-jüïgen dienst, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend, ingaande den 13den November. In het we-kblai „Eioctra" wydt de heer A. Huet, hoogleeraar aan do Polytechnische School te Del't, onder het opschrift: „E.-n tweehonderdjarige gedenkdag" een artikel aan Steven Hoogendijk, te Rotterdam geboren 1 April 1698, den bekenden &ticht=r van het Butaafsche Genootschap, dio door den heer Huet gehuldigd wordt als de stichter van de eerste stoommachine hier te lande. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiëngezien art. 3 van het koninklijk besluit van 20 Mei 1898 (Staatsblad No. 117), houdende bepalingen tot wering van do San Jo3é schildluis; overwegende, dat ook in Duitschland maat regelen zyn genomen tot worlng van genoemd insect; hebben goedgevonden te bepalen hetgeen ▼olgt lo. van de toepassing der bepalingen van art. 2 van voormeld besluit zfin uitgezonderd goederen, die rechtstreeks uit Duitschland worden aangebracht; 2o. aan do grens langs België kunnen kleiae hoeveelheden versche vruchten zonder ver klaring van oorsprong, als bedoeld bij art. 2, eerste lid, van voormeld besluit, worden ingovoerd, wannoer den ontvanger van het o:rste kantoor vol.oenie, blijkt, dat die vruchten afkomstig zijn van landerijen in België gelegen, in de na'yheid der grens. Sts. Ct Op de gronden, in de jongste Raads vergadering door den voorzitter medegedeeld, meenen B. en Ws. van Den Haag zich, blij kens liet ingekomen praeadvles, niet te kun nen vereenigen mot het toen aan hen geren- voyeerd voorstel van don heer Van Kempen, om ƒ5000 beschikbaar te stellen voor do ontvaDgst van do buitenlandsche Pers by gelegenheid van de Inhuldigingefeosten. Daarl ij komt, dat sedert oen commissie van twee leden der Haagsch9 Journalisten vereer,iging zich tot den waarn. burgemeester heeft ver voegd met de mededeeling, dat een gel lelijk subsidie in casu niet verlangd wordt. B. en Ws. stellen derhalve voor, hot voorstel van den broer Van Kempen ni.t aan te nemen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand September dezes jaars het by de artt. 49 on 50 van hot koninklyk besluit van 19 October 1896 be doeld examen zal worden afgenomon aan hen, die voor een benoeming tot adspirant- ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen, aan wtlke betrekking aanvankeiyk een jaarwedde is verbonden van 1200. Zy, aie aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 15 Augustus a. s. by gezegeld adres bij den minister van waterstaat, handel en nyverheid aanmelden mot opgave van naam en woonplaats en onder overlegging hunner geboorte akte. Om naar aanlciJing van den uitslag van bet examen te kunnen worden benoemd, moe ten do candidaten de by art. 49 van het aan gehaald besluit bepaal o leoftydsgrens van 20 jaar hebben bereikt en by een onderzoek naar hun lichaamsbouw en hun gezon:heid door e9n of meer door den Minister aan te wyzen geneeskundigen lichamelyk geschikt zyn bevonden. Sts.-Ort De „Sts. Ct." bevat een kon. besluit van 31 Mei, waarby de uit- en doorvoer van ammunitie en buskruit wordt verboden. Het luidt: Art. 1. De uit- en doorvoer van ammur itio en buskruit zyn verboden. Dit verbod is niet van toepassing op- de ammunitis en het buskruit, die voor 'sRyks dienst worden uitgevoerd, noch op oie, welke zich voor scheepsgebruik aan boord van Neder- landscho of vreemde handelsvaartuigen be vinden, mits de voorraad niet grooter zy dan volgens de soort en de bestemming van het schip by gewone uitrusting gebruikeiyk is. Art. 2. Op het voormeld verbod kunnen door den directeur der directs belastiogen, invoerrechten en accynzen, in wiens directie de plaats gelegen is, waar de goederen het Ryk zullen verlaten, uitzonderingen worden toegelaten voor verzendingen naar de bezit tingen van het Ryk in andero werelddeelen of naar ryken, die geen oorlog voereD, mits hem Van die bestemming voldoende biyke. Dit besluit treedt in werking op 8 Juni a. 8. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 3 Juni van Lissabon; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Juni te Suez; de „Spaarndam" vertrok 4 Juni van Nieuw- York naar Amsterdam; de „Bundesrath" ver trok 5 Juni van Mozambique naar Vlissingen en Hamburg; de „Cluden" (gecharteerd door de Holland-Amerika-iyn), van Nieuw-York naar Amsterdam,pass. 5 Juni Lizard; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juni van Port-Said; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Juni te Port Said; do „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Juni te Padang; de „Prins Hen drik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Juni van Perim. Noordwyk. Onze gemeente begint do treu rige vermaardheid te verkrygen brandstichters in haar midden te tellen. Reeds kort na de beruchte Pinkst rbranden werd de voorspelling of bedreiging geuit, dat thans het riet van Paardokoopcr aan de beurt lag, en wel tegen den volgenden Zondag. Men scbynt dus by voorkeur den dag des Hseren daarvoor to gebruiken. Wie de eersto profeet was? Nbtuuriyk, die ligt op het kerkhof. De politie, wie dit gerucht ook ter ooren kwam, nam de zaak ernstig op, en surveilleerde, door hulp van buiten geassisteerd, in en om het dorp, den goheelen nacht van Zaterdag op Zondag. En ziet: op den vollen Zondag morgen, op klaarlichten dag, even na het eindigen der godsdienstoefeningen, weerklinkt de kreet: „Brand op Peterhof!" Een rietschelf van den heer Paardekooper stond opeens in lichter laaie. Aan behoud van dergelyko stof valt Dist te denken, weshalve men dus enkel op hot dicht aangrenzende woonhuis de aandacht gevestigd hield. Daar in den regel de bloemisten hun riet schelven verzekerd hebben, wordt met deze lage wrcaknemiDg want als zoodanig moeten deze euveldaden beschouwd worden het beoogde cosl niet bereikt. Ook hier was het verbranie ter waarde van -f- ƒ200 ge assureerd. Wy herhalen nogmaals en dringend onzen wenscb, dat het de politis eindeiyk ge lukken moge een spoor in dit net van wan daden te ontdekken t De aangehoudenen in zake de in het vorig Dommer vermelde ergerlyke aanranding van de omstreeks 50 jarige weduwe B.. van Noordwyk-aan Zee, werden Zaterdag-morgen om negen uren weer ontslagen Naar de werkelyke daders wordt natuurlyk nog stee 's tevergeefs gezocht. Voorschoten. Donderdag 9 Juni a. s., '8namijdags te 4 uren, bestaat hier de go leg6üheid tot kostelooze inenting en herinen ting, mits men zich vooraf ter secretarie aan melde. Wóubrugge. Het 3-jarig dochtertje van den stalhouder De Graaf is in een onbewaakt oogenblik niet verre van de ouderlyke woning in een wyk te water geraakt. De kleine zou bepaald verdronken zijn, indien niet den heer G. Swart, op het hulpgeschrei gewaarschuwd, zich onverschrokken gekleed en wel te water had begeven; hy mocht de voldoening smak n nog juist een menschenleven een anders wissen dood te doen ontkomen. Wnddingsveon. Onder leiding van den hoer Regt werd verleden week een vry goed be zochte vergadering gehouden van personen, die aan den historisch-allegoris hen optocht in September wenschen deel te nemen. In korte trekken gaf de heir Regt het dod van den optocht weer en toonde eeniga platen en teokeningen, die den feeststoet konden ver duidelijken. De besprekingen leidden tot e vry algomeone deelneming, zoo Jat gegrondo hoop bestaat, dat dit nummer van het feest- program niet tot het minst aantrekkeiyke zal bohooren. Voor de vacante betrekking van onder- wyzer aan de openbare school (dorp) hebben zich reeds een achttal sollicitanten aangemeld. Warmond. Aan de ingezetenen dezer ge meente is ter openbare kennis gebracht, dat er a. s. Donderdag, 9 dezer, ten Raaohuize gtlegenb id zal gegeven worden tot koste looze vacinatie. Zoctorwoudo. Onder veel belangstelling en in tegenwoordigheid van den consulent, ds. J. Nierstrasz, van Leiderdorp, werd gister morgen alhier als predikant der Ned. Horv. Gom. bevestigd, door ds. A. J. Van Wyn- gaarden, predikant to Katwyk aan-Zee, ds. H. J. De Gioot, eeriyds pred. te Oude- en Nïeuwe-Wetering. Ds. Van Wyngaarden had tot tekst gekozen de woorden: „Gy zult myne getuigen zyn" (Handelingen 1, vs. 8 gedeelteiyk). Des namiddags deed ds. Da Groot zyn intrede, hield een predikatie naar aanleiding van Johannes 3, vs. 1—10, en sprak ond r- 8cheidene personen en kerkelyke colleges too. Ook toen was de opkomst groot. Onder de schare bevonden zich o. a. het hoofd dor burgeriyke gemeente, dat der openb. lagere school, de predikanten van Koudekerk en Benthuizen, ds. W. Klercq en ds J. A. Brojrs, alsmede de bevestiger, ds. Van Wyngaarden, eenige Lcidsche studenten, wier beurtelings welwillend vervulde taak van Zondagsschool- onderwyzer alhier geheel zal overgenomen worden door ds. Da Groot, en verscboidene leden der Herv. Gemeente van Oude- en Nieuwe-Wetering. 15) Maar nu vond toch langzamerhand het denkbeeld, dat het wel oens anders kon zyn, ingang by haar. Haar oogen verloren iets van hun glans en zacht en aarzelend, byna angstig, zeide zü: „Ik weet het Diet." Doch nauwelyks was dit woord er uit, of zy jubelde weer: „Maar, Lottl, Lotti, wanneer ik hem zoo van harte liefheb, dan zal hy wel leeren my ook lief to hebben. En ik wil om hom stryden; lyden wil ik om hem." Ea by de herinnering aan dit „stryden", dat zy zich in haar jong hoofdje zeker zeer eigenaardig voorstelde, zuchtte zy en voegde ~èr, plotseling weer glimlachend, by: „Och, wat zyt gy er gelukkig aan toe, Lotti! Wanneer gy een man lief hebt en by u punctum dan trouwt gy samen!" Dit kwam er zoo komiek uit, dat ook over het ornstige gelaat van Charlotte oen glimlach gleed; zy schudde echter zacht het hoofd. „Myn lief prinsesje, hoe weinig kent gy de wereid en de menschen nog 1" zeide zy, terwyl zy teedor den arm om do slanke taille van liet vorstenkind legde. „De wereld is zoo geheel anders dan gy u die in uw hoofdje voorstelt," Cbarlotte haalde diep adem. E?n oogenblik keek 2y zwygend ln het groeDe loof aan den anderen kant van den weg en ging daarop voort: „Ik heb een lieve vriendio, die even oud is als ik en ook ODgeveer iu dezelfde levensomstandigheden verkeert. In een ver- trouweiyk uur vertelde zy my een zeer treurige geschiedenis. Zy bemint al sinds jaren een jongen officier. Hy is haar genegen heid waardig, is braaf, van goeden huize, is van top tot teen een man van eer, by zyn superieuren zeer gezien en by zyn onder geschikten zeer geliefd." „En heeft hy haar ook lief? Niet waar, by heeft haar ook lief?'' bracht prinses Ulrike levendig in het midden. „Zy zij gelooft het, zy hoopt het, maar zy vreeü het ook. Want, lieve prinses, die beide menschen zftn zoo arm als kerkratten. En zy kunnen zich daarby niet als deze in een stil hoekjo verschuilen, kunnen niet in oen beperkten kring gelukkig zyn. Wanneer hy met haar trouwen wilde, moest hy wel licht zyn afscheid nemeD, en zy weet, dat dit voor hom, die met hart en ziel soldaat is, het zwaarste offer van zyn leven zou zyn. En ook, wanneer hy den dienst niet verliet, zou by door zyn huweiyk in aeer bekrompen omstandigheden komeD, waarvoor hy en, naar ik geloof, ook zy niet geschikt zyn." „O, o!" zeide de prinses. „Wanneer men elkaar zoo van harte liefheeft, kan men, dunkt me, ook in een hut gelukkig zyn!" Een bitter lachje vertoonde zich op het mooie gelaat der hofdame. „Dat is een roman- phrase, prinsesje. Gelukkig zyn, dat is moge lijk! Maar gelukkig bUgvcn nooit! En hoor nu verder. Myn vriendin is eeo verstandig meisje, zy woet zich te beheerschen. Maar gezellige byeenkomsten brengen haardikwyls met haar vriend te zamen en zy heeft dan toch niet de kracht hem geheel te ontwykon, want reeds zyn aanblik, elk woord van zyn lippen, maakt haar gelukkig." „Dat kan ik my voorstellen. Dat weet ik van myzelve, Lotti," zuchtte Ulrike en glim lachte daarby in zalige verrukking. „Maar, prinses, elke minuut, dat zy met hem Eamen is, is voor myn vriendin ook een groote marteling. Want zy is voortdurend in angst, dat hy een beslissende vraag zal doen. Hy heeft haar nog nooit van liofdo gesproken, maar dat deze vraag eens komen moet, weet zy. En dan komt voor haar tevens de treu rigste plicht, dan moet zy hem met een bloe dend hart haar hand weigeren." Charlottes stem daalde tot een toonloos gefluister, vol weemoed, toen zy voortging: „Weigeren, prinses! Zy zal niet tegen hem zeggen: „Ja, myn vriend, ik heb je lief maar de omstandigheden scheiden ons!" Zy weet maar al te goed, dat hy spoediger en gemakkelyker zal overwinnen, wanneer zy tegen hem zegt: „Ik acht je, maar ik heb je niet lief!" Bster een groot verdriet dan het leed dragen, weken, jarenlang mot zich rond dragen! Zyn wonde zal genezen misschien spoedig, zeer spoedig hy zal en moet oen ander geluk vinden! Haar hart echter zal breken Zy hield op. En toen de prinses haar nu aankeek, zag zy een greote, zware traan langzaam over de wang van het jonge meisje vloeien, en zy riep verschrikt: „Charlotte, liove Lotti gy gy zelve En ditmaal legde do oudste, alsof zy troost zocht, haar hoofd tegen de wang der jongste en beiden weenden. Monsieur Dututel was by Serenissimus ont boden. Hy was daar zeer opgewonden over, want dit was hem in zyn löven nog maar tweomaal gebeurd, en wel by hot overlyden van zyn wederhelft, toen de vorst hem per- Eooniyk de band had willen drukken, en de tweede maal, toen het zyn majesteit den keizer behaagde een lunch te Elwersburg te gebruiken. Wegens het menu had er toen eon groote conferentie plaats gehad, aangezien „boven" het ontwerp als te gecompliceerd was verworpen. Wat er nu ditmaal aan de hand was, ver moedde Dututel niet. Weingartner, die hem het bevel overbracht, had slechts diplomatisch geglimlacht. Er was absoluut niets uit hem te krygen geweest, ofschoon Dututel hem behandelde als een citroen onder de pers. Eindeiyk had de groote kookkunstenaar niet ten onrechte gedacht: „Hy zet maar zulk een geheimzinnig gezicht, wyl hy eigeniyk niets weet!" En hardop gezegd: „Wat moet ik aantrekken „Zooals gy daar zyt, moet gy komen! On- middeliyk, heeft Serenissimus bevolen. Dat wil dus zeggen in ambtsgewaad." In ambtagewaad! Wat zeide WeingArtner dat ironisch! Nu, monsieur Dututel behoefde zich niet over zyn wit jasje te schamen! Snel deed hy een schoon voorschoot voor, nam een punt daarvan coquet op en stak dio vast, streek zich nog eens door hot kort geknipte haar, klemde de witte muts in de hand en ging 8chynbaar onverschillig do trap op. Maar zyn hart klopte toch geweldig. Het was wel alom in het vorstendom bekend, hoe minzaam de vorst was, maar maar Wanneer oen ondergeschikto onverwacht by een superieur wordt ontboden, komt het byna Dooit by hem op, dat hom ook lof en waardeering kunnen te beurt vallen. Hij denkt er meo&tal slechts aan, wat voor zonden hy op het geweten heeft, dio „daar boven" mogeiyk ter sprake kunnen komen. En hy heoft over*het geheel meestal geiyk mot zyn droevige vermoedens. Zoo dacht monsieur Dututel er dan ook aan, terwyl hy de trap opsteeg, bos de vorst onlangs een aanmerking op het arrangement van oen buffet had gemaakt; hy dacht verdor aan een lendenstuk van een ree, dat hy zelf wat te taai had gevonden, en ook kwam het hem in den ziD, dat de overste voor eenige dagen by het nazien der keukenrekoningen zyn voorhoofd zoo bedenkeiyk had gofronst. En eenige oogenblikken later stond by voor Serenissimus, en hy hoorde, hoe de overste, die links naast den vorst tegen de tafel lounde, zacht zeide: „Uw Hoogheid - Dututel." De vorst keerde zich een weinig om ea glimlachte. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1