ATJEH. TWEEDE KAMER. Da redactie wijzigingen, in het wetsontwerp betreffende den persoonleken dienstplicht vóór de zoogenaamde tweede lezing door de Regecring aangebracht, waren van weinig biteekenis en gingen zonder discussie door. Daarop had de eindstemming plaats. De uit slag was, dat het ontwerp met 72 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Nolens, v. Vimmen, Michi.ls van Yerduynen, v. d. Kun, Smits, v. d. Berch van Heemstede, De Ram, Harte, Dobbelman, Truien, v. Basten Batenburg, Mutsaers, De Ras, LoefF, Merckelbach, De Bieberstein, Kolkman, v. Dedem, Everts en Travaglino. De stemlyst is zeer eenvoudig. Onder de 20 tegenstemmers zyn 19 Katholieken. By hen voegde zich do heer Yan Dodem, die in de vorige week by de stemming over art 1 afwezig was. De heer Schaepman stemde vcór, hetgeen echtor volgens de toelichting, 10 den considerans gegeven, niet mo;t wor den toegeschreven aan sympathie voor den persoonlijken dienstplicht, maar aan inge nomenheid met de uitbreiding der vrijstel lingen voor geestelijken, enz. Aan de honderd ontbraken acht leden. Er is één vacature: voor Tilburg; de heer Pyn- acker Hordijk is wegens een reis naar Indió afwezig. Verder waren afwezig de heeren Van dor Zwaag, Tak, Fokker, Macaré, Bastert en Vermeulen. "Wanneer de Eerste Kamer zich met het voorstel vereenigt, en er bestaat geen reden daaraan te twijfelen dan zal met 1 Sept. a. 8. het rempla^antenstelsel ook hi r te lande tot de geschiedenis behooren. Voor do tegen woordige Rogeering en vooral voor de minis- t.rs van oorlog en van binnenlandsche zaken is dit een schoone overwinning. Aan hun ge matigdheid en kalmte is het voor een groot deel te danken, dat do strijd ten slotte zoo'n rustig verloop had, dat de ingrijpende maat regel zal kunnen worden iDgevoerd zonder agitatie in het land. De stervensure van de oude regeling was voor velen ongetwijfeld een ernstig moment. Doch hoe kalm en rustig het einde van het rempla^antenstelsel thans ook was, men vergete nimmer na hoeveel zwaren stryd van vroeger dezs overwinning ten slotte is behaald. De tegenwoordige Regeering kon zonder al te groote inspanning de rijpe vrucht plukken. Moge deze belangrijke hervormii g in ons krijgswezen het uitgangspunt worden voor een goede regeling onzer weerkracht k;gen vreemd geweld en binnenlandsche onrust. Verder werden aangenomen: het wets ontwerp tot vergelding van tijdelijke diensten met pensioen; de conclusiön over verschillend© adressen; het verslag aangaande do Kon. Mil. Academie, benevens het koloniaal verslag over 1896. In zake het adres van mevr. de wed. Van Deutekom, houdende bezwaren tegen het bedrag van het aan haar zoon, den lsten luit. der infanterie van het Ned. O.-I. leger Van Deutekom, toegolegde pensioen, verklaarde de beer Van Kamebeek zich niet )q kunnen vereenigen met de conclusie der jommissie om goadgunstig te beschikken, flier is geen verminking in den zin van de pensioenwet. Van zoodanige onjuiste uitlegging vreest by gevaar voor de toekomst. De Minister van Koloniën was bet hiermede eens. De bewuste officier beeft geen aanspraak op verhoogd pensioen. Buiten de wet om, by request aan H. M., is den officier echter een toelage van 250 's jaars toegelegd. De heer Rink verdedigt namens de com missie de conclusie. Do vereischten voor toe kenning van verhoogd pentio=n zyn bier aan wezig. Verminking behoeft niot uitwendig zichtbaar te zyn. Krankzinnigheid by ge noemden officier waar te nemen als een gevolg van in Indiö bewezen diensten is vermin king van de hersenen, volgens deskundigen etn soort psychische verminking. De heer Van Kol doet meer een beroep op de biliykheid dan op de wettigheid. Hy wil zich niot inlaten met letterziftery, maar vraagt uit naam der biliykheid vergoeding voor den man, die in 's lands dienst zyn hersens verloor. Dit moge nu niet een gewone verminking worden genoemd, de nieuwere wetenschap rekent vorschyLselen als by den luitenant Van Deuttkom zyn waargenomen, wel dege ïyk onder verminking, en het is meer dan tyd af te wjjken van een begiosel, dat alleen lichameiyke en geen zielsverminking kent En vraagt de Regoering wie de verminker is geweest, dan antwoordt spr.: het parlement, dat nutteloos en doelloos den Atjeh oorlog bestendigt. En waar dat het geval is, mag de Staat nitt schriel zyn. De heer Van Kamebeek handhaaft zyn be zwaren en blyft aannemiog der voorgestelde gunstige conclusie ontraden. De Min. van Koloniën houdt vol, dat de verminkiDg, bedoeld by art. 10 der wet, niet is geconstateerd, en er dus geen aanleiding bestaat verhooging van pensioen toe te kennen. Langs anderen weg geiyk de Minister reeds mededeelde i6 aan het verlangen van de moeder van luit Van Deutekom volcaan. De heer Rink vestigt er de aandacht op, dat luit. Van Deutekom gepensionneerd is met een klein pensioen op een niets beteokentnd stuk. Dat is geen houding van den Staat tegenovor mannen, die het land geciend hebben. Do beraadslaging wordt gesloten, de con clusie daarna in stemming gebracht en aan genomen met 50 tegen 36 stemmen. Naar aanleiding van do conclusie tot toekenning van Ryksbydrage voor de oplei ding van een kweekeling aan de Katb. Normaalschool te Rotterdam, kondigde de Minister van Binnenlandsche Zaken wyziging van den examenfcermyn aan. Na eenige discussie werd de conclusie goedgekeurd. De vergadering werd hlerby verdaagd tot Donderdag 9 Judï. Het afdeelingsonderzoek is aangevangen. Uit de „Staatseonrant". Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd, dat hot cmderwys in de Hoogduit9che taal en bet schoon schrijven aan de Rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, gedurende den cursus 1898.99 zal worden opgedragen aan mej. J. C. De Bruin, onderwijzeres te s-Gravenhage. Gemengd Nieuws. De volgende inschrijvingen zyn ingekomen voor de Internationale Roeiwed- stryden ter gelegenheid van het 50-jarig jubiló der Kon. Nod. Roei- en Zoilvereeniglng te Amsterdam, te houden op den Amstel op 14 en 15 Juni a. s. Oude Vier. 8000 M.: 1 Njord, 2 Amstel, 3 Neptunus, 4 Nereus, 5 Triton. Jonge Twee. 2000 M.1 Njord, 2 De Hoop, 3 De Maas, 4 De Amstel, 5 Nereus, 6 Laga. 2ie kl. Vier: 1 Nereus, 2 Neptunus, 3 Amstel. Oude Twee: 1 De Hoop, 2 Laga, 3 De Amstel. Oude Vier. 2000 M.: 1 Noptunus, 2 Triton, 3 Nereus, 4 De Hunz°, 5 De Amstel. Skiff Fortunabeker: 1 De Hoop, 2 Njord, 3 Groft. 2de kl. Tweeriems: 1 Nereus, 2 De Hoop. Skiff 2de kl Neptunus. Oude Acht1 Triton, 2 Nereus, 3 De Amstel, 4 Laga, 5 De Hoop. Jonge Vier: 1 Hunze, 2 Triton, 3 Njord, 4 Nereus. Jonge Skiflf: 1 Neptunus, 2 De Hoop, 3 De Amstel. Volgens de aangegeven nummers komen de diverse booten aan de boeien te liggen. Boei 1 is aan de Amsteldykzyde. Volgens de thans geslotenlyst van inschryviDgen voor den roei- en zeil- wedstryd van „Hollandia" belooft vooral de roeiweJstryd op don R|jn by 's-Molenaars belangryk te worden. Niet mioder dan 4 oude achten z|)n ingeschreven, terwyi om de tweeriems-jutiior door zes vereenigingen zal gekampt worJen. Voor de oude vier is ingeschreven door „Nereus", „Amstel" en 2 ploegen van „Triton", zoodat ook dit nummer een spannonden stryd zal opleveren. Door „De Hoop" is slecht3 ingeschreven voor jonge twee en sciff junior; vermoedelijk zal ziekte van oen president Blussé oorzaak zyn, dat geen gevolg is gegeven aan 't voornemen om ook voor alle senior nummers in te schrijven. Wat den zeilwedstrijd op hot B asemer moer betreft, het aantal inschryvers is niet groot, maar door samenvoeging van sommige klassen kunnen toch mooie party en gevormd worden. Wanneer nu 't weer maar een weinig meewerkt, dan belooft „Holandia's" feest nog zeer geanimeerd te worden. Te Rijswijk (Z-H.) zal op 31 Aug. voor het Raadhuis do Wilhelminatoom geplant worden. De dag, waarop het eigenlyke feest zal govierd worden, is nog onbepaald. De plaat6eiyke feestcommissie v?il dat doen samen vallen met Hr. Ms. komst in de gemeente. De ingezetenen hebben er ongeveer 1500 byeengeoracht voor de feestviering, welke in hoofdzaak zal bestaan uit een schoolfeest, volksspelen en uitdaeling aan de armen. De gemeente Wassenaar is or een, welke nogal eens de eer geniet van te zoekers en bezoeksters te fiets. Hetzy dat - e wielrydtnde wereld dit plaatsje als doel van een uitstapje aanneemt, of wel ook als door- gangspunt naar andere dreven, altoos, maar vooral des Zondags, snorren de stalen rossen in en door Wassenaar. Jarenlang mochten de wielryders ongestoord een voetpad beryden, dat langs deR.-K kerk leidt op den z.g. Achterweg of Scbouwwrg, tot lat plotseling daar ter plaatse torden ver schenen met het voor 't vrye en franke wiel- ryderspubliek verpletterende opschrift: „Toe gang tot dit voetpad verboden voor rytuigan en rywitlen". En dat scheen zóó ongemerkt te zyn gegaan dat op één dag, één r.ooilot- tigen April-dag, raeor dan 100 slachtoffers vielen, niet van hun fiets, maar van de niouwe bepaling. Heden had zich een eerste oerbiedwaarrige groep van bekeurden voor den Haagschen kantonrechter te verantwoorden. Geen van allen had de borden gezien en de veldwachters van Wassenaar zouden, op een gegeven oogenblik, „als struikroovers van achter een boom" op de argelooze wieltrappers zyn afgekomen en hun, hoezeer dan niet hun beurs of hun leven, dan toch hun naam, beroep, woonplaats enz. hebben afgevergd. De politie-mannen verklaarden inderdaad den eersten dag van achter het struikgewas hun prooi te hebben beloerd, ter richtige uitvoering van een last van den burgemeester, die, nadat er 14 dagen lang vruchteloos gewaarschuwd was, order had gegeven tot onverbiJdeiyk bekeuren. Het bleek ook dat de wielryders bekeurd werden aan het einde van den verboden weg, hetgeen den kantonrechter de opmer king in den mond gaf dat het nobeler mocht heeten post ta vatton, by het begin van het voetpad, opdat menig witlryder, door den aanblik van een veldwachter, wellicht nog van zoade ware af te houden geweest. E:n radicaler middel gaf de kantonrechter aan om de fietsers van het verboden pad af te houden: strooit wat stokjes glas of wat spykers er op, meende zyn Edel Achtbare maar fay zei het lachend 1 Het Openbaar Ministerie vorderde geldboeten van één gulden. By de directie der Japara-Fetro- leum-Maatschappy te 's-Gravenhage is het bericht ontvangen, dat op hare terreinen petroleum op een diepte van 40 meter ge boord is. Gedurende korten tyd vloeide de bron tot boven den grond en konden 5 a 6 vaten per dag gemakkeiyk uit het boorgat worden verkregen. "Wanneer men de pomp wilde aanzetten en werken met geperforeerde buizen, is de productie natuoriyk veel meer, doch daar de hoeveelheid toch onvoldoende is voor raffineering, werd de boring in dezen put voortgezet. Om spoedig op grootere diepte nu ook grootere hoeveelheden olie tekunneu aanboren, wordt een stoomboorinstallatle uitgezonden. Te Haarlem hoeft de concurrentie tusschen de margarineverkoopers in denlaat- sten tyd geleid tot voortdarende verlaging van pry's en vermeerdering van hoeveelheid van dit surrogaat. By enkelen krygt nu „de kleine man" (die van dergelyke winkels natuur lijk de klant is) ook aldaar niet alleen ééns zooveel toe als hy gekocht heeft, maar nog een lot in een tombola om kostbare pryzen of het een of ander „huisboudeiyk artikel" er by. Dat ook in deze „toegiften" wordt gecon curreerd, bswyst wel de volgende eigenaardige taal, door een spytig winkelier per strooi biljet verspreid en tegen een groot concurrent gericht. „Leest, leest! Leest dit met aandacht. Cadeau! cadeau op elk pond margarine (vet) van 5, 10, 15, 22, 25 en 30 cents per pond: een pond boter, vet, smeer, darmolie, labber- dapoefarommel of hoe je het ook noemen wilt. Vervolgens, het ultimatum van reclame nog als derde cadeau op 1 pond een lot in de groote lotery, waarvan de trekking zal plaats vinden te Nergenshuizen, enz. Pryzen: een heel keizerryk, bekead onder den naam van „zwendelianio", gelegen aan de kusten van flesschen en trekken; een bejaarde weduwe met zes ongehuwde dochters zonder geldeen nier- of leverziekte naar keuze; een bilj-t lste klasse enkele reis tuchthuis ^Leeuwarden" twee kleine porties arsenicum en rattenkruit een armoedzaaier; een maag van staal om ons margarinevet in to kunnen verdouwen, enz. „"Wy maken u vooral attent op onz9 quali- teit van 5 cents per ponl met een pond cadeau. Deze is voortreffelijk; geen fabrikant kan hiertegen concurreoren. Begrypt dus uw eigen belang; koopt uitsluitend uw margarine vet by ons en in een ja-ir z|jt gy raillionnair. Want wy geven dit jaar/1756,000,000 cadeau aan al onze votvreters, terwyi wy zelf van den honger bykans vergaan. Hoogachtend. Margarinevet-handelaren en Co., boterver- knoeiers. „N.B. By de a. s. verloting is de prys ge vallen op nommer 0, een bejaarJe weduwe met 6 ongehuwde dochters zonder geld, ge trokken door een heel klein jongetje met een houten beentje en een bult. - Zegt het voort Een der hotelhouders te Delft ontving dezer dagen het volgende schryven, waarvan wy mededeeling doen, zoowel om taal als styl, alsook om den carieuzen inhoud Rotterdam den 24ste Mei 189S. Wt IE iele Hoer. Met het oog op het a. s. kroningsfeest zoo zal Misschi n den kermis by u in Delft Waar- schynlyk Vroeger aanvangen als anders zoo had ik den UEd. iets Nieuws aan te presen teeren bestaande in 3 persoonen zijnden als volgt No. 1. Neeger Klewn No. 2. Vioolist No 3. Goorgelaar No. 4. Neger dans en zaDg tuz. enz. enz. dit is een persoon dan een goeden holandscben kemiek en pianit alzoo 3 personen Overal waar wy gewerkt hebben is ons een kolosaal succes ten Deol gevallen Waneer gy enkel den Neger ziet werken dan moet alles lachen of zy willen of niet afyn Mynheer Waneer uw iedee bier in heeft scryft ons dan u Conditie aan ons dan koomen Wy persoonlyk met UW Edel spreeke. Ons Adresch is W.G.Schiedamschon dyk Ma, 68 Rotterdam boopenden op eenig bcrigt van Uw Edelen, Zoo Verbiyven wy u Dw. Dienaar W. G. A.en Co. Rotterdam. Van de Arbeidsbenrs te Rot terdam werd in de afgeloopen maand gebruik gemaakt door 21 werkgevers, te zamen aan vragende 30 werklieden. In dat tydvak hebben 28 ingeschreven werkzoekenden plaatsing ge vonden. In een danshuis in deZand- straat te Rotterdam is ten nadeele van de bierhuishoudster een geldkistje gestolen, inhou dende een bankbiljet van ƒ100, 1 van 40 en 3 van 10, vcorts een bedrag ran 300 aan vreemde muntspeciön. Door een politie agent werd het kistje op het Steiger teruggevonden. Er bevond zich toen nog 1 */a cent in. De dader is onbekend. Voor eenige weken had de arbei der J. Geerling te Anna Paulowna-poïder het ongeluk een zynor armen te verliezen. Thans heeft H. M. de Koningin voor genoomden arbeider een gift van 75 gulden beschikbaar gesteld, waarvoor een kunstarm zal worden aangeschaft. Gisteravond had trein 74 van de S. S., komende van Venloo, 30 minuten ver traging, zoo dat de aansluiting op trein 350 van de H.-IJ. S.-Mvan Rotterdam naar Leiden, gemist werd. De reizigers moesten te Rot terdam overnachten. Een kantoorbediende te Amster- dam deed by het verlaten van de Twentsche Bank de ontdekking, dat hem zyn portefeuille met 700 ontstolen was. Op zyn schreeuwen schoten dadeiyk honderden toe en ook de politie bemoeide zich met het geval. De deuren der Bank werden gesloten tot het instellen van een onderzoek, maar tot een resultaat leidde dit niet. De nummers der bankbiljetten vyf van honderd en één van tweehonderd gulden zyn niet bekend. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van Van Deth, beleedigiog, en hem, by verstek, over eenkomstig den eisch van 6 November 1894, veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf. Dat Amsterdam zich mag voor- bereiden op een druk bezoek van Engelschen tydens de a. e. inhuldigingsfeesten, kan o. a. hieruit worden afgeleid, dat voor rekening van het touristenbureel Thos. Cook Sod 150 tribune-plaatstn a ƒ20 per stuk werden gekocht. Rbd De 76-jarige, stokdoove A. S., wonende in de Lange-Franken-straat te Rot terdam, is op bet Oostvestplein door een be laden sleeperswagen overreden en belangryk aan het rechterbeen verwond. Hy werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar hy spoedig ia overleden. Een os, die aan zyn begeleider ontsnapt was, holde by een bewoner ia de Van-Meo- keren-atraat aldaar de trap op. Halverwege daarop, kon het dier voor- noch achteruit, en eerst nadat hy een paar planken stuk getrapt en eenige andere geringe schade aangericht had, gelukte het aan eenige slagersknechts en veedry vers den on wolkomen gast uit die woning te verwyderen. NRC.) In Frieslands zuid-oosthoek, bekend onder den naam „Zevenwouden", breidt de hoenderteelt rich belangryk uit, zoodat de eierproductie kolossaal mag heeten. De prys is thans 50 a 60 ets. per snees (20 eieren). By het gewicht worden de eieren hier niet verkocht, hetgeen voor de leveranciers ook niet voordeelig is. Er zyn landbouwers, die meer dan 50 kippen hebben, die bun voedsel zoeken op veld on akker. De meeste kippen zyn zoogenaamde boeren- kippen of Italianen, die wel een groot aantal, maar geen zware eieren leggen. In de Friescho gemeente Oo3tstellingwerf worden dit jaar proeven genomen met een verbouw van lupinen, met het doel om ze voor groene bemesting te gebruiken. Verleden jaar werden daar proeven genomen om deze 6tikstofverzamelendo planten in deroggestop- pels te verbouwen, maar ze zyn mislukt. [U.D.j De reeder W. Van Buren, te Maas sluis, heeft de eerste Holiandsche hariDg ver zonden aan H. M. de Koningin, onder het adres van gravin Van Buuren, te Schönfelz, Zwitserland. In Vaals geraakten by het bou wen van een huis twee werklieden in twist, waarby de een in dronken toestand den ander met een schop doodsloeg. Hy werd onmid- dellyk in hechtenis genomen. Men meldt uit Westergoo aan de „Leeuw. Ct.": Het geval van den ond6rwyzer v. L., te Leiinuiden, die het gemeentebestuur verzocht z|Jn traktement met 100 te verlagen, staat Diet meer alleen. Een soortgeiyk geval doet zich thans voor in de g*moente W. Voor de vacante onderwyzeresbetrkking aan de school aldaar waren sollicitanten opgeroepen. Onder dezen behoort een onderwijzeres, die in het sollicitatie-adres haar diensten aanbieot voor50 minder dan by de oproeping uitgeloofd was. Te Bakhuizen (Fr.) is oen meis je, dat over korten tyd in het huweiyk zou treden, verdronken gevonuea in den regenbak. Z(j leed aan vlagen van zinsvero(jatering. Verongelukte schepen. Volgens „Bureau Veritas" zyn in ae maaod April ver ongelukt 78 z.il en 18 stoomschepen, als: Zeilschepen: 2 Duitsche, 14 Amcrikaansche, 14 Engelsche, 1 Brazilnansch, 2 Cnileensche, 3 Deensche, 13 Fransche, 1 Griekscb, 2Neder- lanjsche, 8 Italiaansche, 7 Noorsche, 3 Por- tugeesche, 2 Russische en 6 Zweedsche. Stoomschepen: 3 Duitsche, 3 Amerikaansche, 6 Engelsche, 1 Oost^nryksch, 1 Beigiscb, 2 Frac.sche, 1 Italiaanscb, 1 Japansch en 1 Noorsch. Bü deze cyfers zyn inbegrepen 8 zeilschepen en 1 stoomschip als verloren beschouwd wegens gemis aan t(joing. Te Rysel is de groote wagen fabriek Salomon afgebrand. De schide is nog niet te overzien; behalve de gebouwen werden niet minder dan 200 luxe wagens vernield. Verscheidene werklieden, die Maandagmorgen vroeg dicht by het statioa Luzern op de Gotthardlyn werkten, vluchtten voor een naderenden trein op het naburige spoor van de Noordoostlyn, waar zy door een plotseling naderenden extra-trom, cien zy niet bemerkten, overreden werden; zeven werk lieden waren onmiddeliyk dood, drie werden zwaar gekwetst. Een deelnemor van de poo 1-expe- ditie van Nansen met het stoomschip „Fram," de machinist Pettersen, die onlangs op de Noorweegsche stoomboot „Ragnar" aangesteld was, is te Hamburg verdronken. Uit Melbourne wordt gemeld, dat daar een torn, mtt het woord „aDarcbie" er op, een huis in een van de voorsteden gedeelteiyk vernield beeft Er zyn geen men- schen by gedeerd. De correspondent te Batavia van het „Hbl." seint: „De colonne-Van Heutsz, bestaan de uit het tweede, derde en veer tiende bataljon infanterie, benevens de cavalerie, artiUerie en genie, zijn van Segli afgemarcheerd. Het tweede bataljon vormt de reserve en blijft daar. Men verwacht veel tegenstand. Nog heden wordt een treffen te ge- moet gezien." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Zou het waar zyn, dat ik de plaats, die ik sinds onheuglijks jaren heb ingenomen, op de Vischmarkt, moet verl .ten, omdat aldaar een andere natuurgenoot, een Wilhelmma- linde, moet geplant worden Nu heeft reeds iemand, die medelyden met my had, een goed woordje in uw blad geplaatst, en daarvoor ben ik dien vriend innig dankbaar. Maar als ge my ook een plaatsje wilt in ruimen in uw courant, dan wil ik zelf ook nog een woordje spreken. Wel ben ik oud en wat voorovergebogen door den last der jaren, maar toch ben ik nog Hink en krachtig en, al zeg ik het zelf, zie ik or nog jong en friseh uit. Wat pryk ik|nu weer met een schoon bladerendak, en wat al bloemen geef ik te aanschoawen t Ja, ik ben één en al bouqueten als myn vruchten ryp z|jn, wat schaf ik den kinderen dan een groot genoegen, als ze grypen en stoeien om. ze machtig te worden. Wat al schaduw heb ik gegeven onder myn. lommerryk dak aan jong en oud! Geslachten hebben van myn schaduw en schoonheid ge noten, en nog voel ik my in staat om jaren nog verkwikking te bieden aan hen, die een schuilplaats zoeken tegen felle zonnestralen en regenbuien. Als ik, als ieder mijner natuurgenooten, moest tol betalen aan de natuur, of vallen moest door storm of onweer, dan zou ik het hoofd moeten buigen, maar om wreedaardig te worden omgehakt, neen I dat heb ik niet verdiend. Ja, wèl zyn w|j prachtige kinderen van Gods schoone natuur, als ze ons maar do volle vryheil geven om onze schoonheid te ont plooien en vaak niet zoo oikwyls worden pyn gedaan en ontroofd van onze pracht, coor wreedaardige monschon, die ons tot kapstokken vervormen en ons belachelijk maken, ja een kreet van verontwaaroiging aan onze vrienden ontlokken. Breng, Mynheer de Redacteur, myn protest over aan hen, die myn leven in hunne hand hebbeD. Ik ben er U dankbaar voor. Uw oude Yiiend, De Kastanjeboom, op de Vischmarkt N B. Geef de Feestcommissie of wie het aangaat in overweging om myn natuurgenoot, de jonge linde, te plaatsen in het Park in een der groote grasgazons; my dunkt, daar staat zy beter d3n op myn nederige plaats; daar is het mooier en deftiger buurt en de lucht ook bovendien nog frisscber. Geveilde perceelcn. Uitslag van de 17, 24 en 31 Mei jt to Rynsburg, ten overstaan van den te Noordwyk gevestigden notaris L. A. T. Binnendijk, ge veilde perceelen: lo. Een perceel bouwland, Bde Rysjes", onder Rynsburg, groot 18 aren, 40centiaren, kooper de heer G. Van den Haak, te Ryus- barg, voor 1050. 2o. Een party bouwland, „de Tuin", ander Oegstgeest, groot 89 aren, 30 centiaren. 3o. Een party bouwland aldaar aan het Melkpad, groot 99 aren, 60 centiaren, kcoper do heer A Uittenbogaard, te Oegstgeest, voor ƒ7953. 4o. Een perceel bouwland, „deKneppelen"', onder Oegstge st, groot 66 aren, 50 centiaren, kooper de heer H. Van Klaveren, te Rijnsburg, voor 1910. 5o. Een perceel bouwland, „de Kruisweg**, onder Rynsburg, in den Horn, groot 45 aren, 90 centiaren, kooper de heer A. Balkenende, te Noordwyk, voor f 2010. 6o. Een party bouwland, „de Galg", onder Rynsburg, in den Doorn, groot 1 hectare, 6 aren, 40 centiaren, kooper de heer H. Hoge- woning Dz., te Rynaburg, voor 1552. 7o. Een party weiland, onder Voorhout, in den Elsgeesterpolder, groot 2 hectaren, 11 aren, 70 centiaren, kooper de heer J. EL Uittenbogaard, to Rynsburg, voor ƒ3902. 8o. Een perceel weiland onder Oegstgeest aan de Leidsche Trekvaart, groot 1 hectare, 22 aren, 50 centiaren, koop r de heer A. Uittenbogaard, te Oegstgeest, voor ƒ1857. 9o. Etn perceel weiland, onder Oegstgeest in den Morsebelpolder, groot 1 hectare, 27 aren, 10 centiareD, kooper de heer A. Hoge- woning Dzn te Rynsburg, voor 2104. lOo. Een party weiland, de „Bokkenwei", onder Oegstgeest, groot 2 hectare, 12 aren, 80 centiaren, kooper de heer A. UUtaabo- gaard, voor 3162. llo. Twee woonhuizen c. a. te Rynsburg, in het Moleneinde, groot 3 aren, 41 centiaren en twee woonhuizen met stalling, schuren, erf en fcuio, te Rynsburg, aan de Kwakelsteeg, groot 16 aren, 19 centiareD, kooper de heer H. Hogewoning Dz., te Rynsburg, voor 511& 12o. Een woonhuis c. a., te Katwyk aan den Ryn, groot 3 aren, 79 centiaren, opge houden.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2